„CATASTROFE" VOOR AMERIKA EN VOOR DE REPUBLIKEINEN BERINI/519.- PRIJZENSLAG KOELKASTEN Britse toetreding tot EGKS wordt bestudeerd NA HET AFZEGGEN VAN EISENHOWERS BEZOEK Washington blijkt zich minder op Japan te kunnen verlaten dan totnutoe iverd gemeend WEERBERICHT N.V.V. wil een internationale oplossing kwestie Nieuw-Guinea „Onze soevereiniteit is onhoudbaar TELEVISIE 1961 EDLY - RADIOSERVICE EDLY- RADIOSERVICE schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. W.E.U.-ministerraad in Den Haag Selwyn Lloyd: „Engeland voelt zich een deel van Europa (Due/ QCteuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 JUNI 1960 No. 30075 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeok HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Het afgelasten van Eisenhowers bezoek aan Japan beschouwt men In Washington als een diplomatieke catastrofe van de eerste grote. Japan was het voornaamste doel van deze reis geworden. De Philip- pijnen en Formosa fungeerden slechts als „invallers" voor de Sovjet- Unie, nadat Kroesjtsjef verklaard had, dat Amerika's president in Moskou niet welkom zou zijn. Het bericht over het afgelasten van het bezoek aan Japan kwam precies een maand nadat de topconferentie mislukte. Deze nieuwe slag voor de Amerikaanse regering zal de Republikeinen dit verkiezingsjaar geen goed doen, maar veel ernstiger is het feit, dat de communisten opnieuw een propagandistische over winning hebben geboekt tegen de krachtigste staat der Westerse coalitie. De neutralistische stroming zeer sterk Het afgelasten van het bezoek is, zoals gezegd, voor de Republikeinse party een grote slag, doch veel ernsti ger is dit fiasco voor Amerika's posi tie in het Verre Oosten, waar plotse ling is gebleken, dat men zich op Ja pan veel minder kan verlaten dan men tot dusverre had gemeend. Officieel heeft Eisenhower te ken nen gegeven, dat een kleine minder heid, die uit het buitenland wordt ge leid, zijn bezoek onmogelijk heeft ge maakt. De Amerikaanse pers en radio heb ben de laatste dagen er echter op ge wezen, dat weliswaar slechts een kleine minderheid in Japan communistisch is, doch dat deze minderheid niet zoveel succes zou hebben gehad, indien de neutralistisch-pacifistische stroming in dat land niet zo sterk zou zijn geweest. Vooral de jonge generatie zou graag zien, dat Japan op zijn minst even neu traal zou worden als Zweden en Zwit serland. Onder de studenten is deze tendens bijzonder sterk. Het incident met de U-2 moet de neutralistische pacifistische stroming nog versterkt hebben. De pers en radio hadden Ike's bezoek aan Japan niet ten onrechte ge dramatiseerd. Zondag, 19 juni, zou de kritieke dag zijn. Het Amerikaanse volk zag deze dag met spanning en zekere bezorgdheid naderen. Thans tonen velen zich opgelucht, omdat Eisenhower, die deze tocht moedig had aanvaard, geen letsel zal overkomen. Doch de drama tisering vooraf heeft tevens het afge lasten van het bezoek des te meer relief gegeven. Velen betreuren het thans, dat de Amerikaanse regering de gehele reis naar het Verre Oosten niet heeft laten vallen, toen het bezoek aan de Sovjet-Unie niet kon doorgaan. Kisji vermoeid en ontdaan In Tokio waren tienduizenden linkse demonstranten gisteravond wild van vreugde, nadat bekend was geworden, dat het bezoek van president Eisenho wer aan Japan is uitgesteld. Vier uren na de bekendmaking danste er nog een grote menigte zingend en schreeuwend rondom de ambtswoning van premier Kisji. De demonstranten gaven uiting aan hun vastbeslotenheid om hun andere doelstellingen af te dwingen: de omver werping van de regering en het voor komen van de ratificatie van het Ame rikaans-Japanse veiligheidsverdrag. Premier Kisji, die een vermoeide en ontdane indruk maakte, gaf in een rede voor televisie en radio, de schuld voor Japans onvermogen om een gast te be schermen aan het internationale com munisme. De socialistische oppositiepartij en ook de leiders van de linkse demon stranten ontkenden, dat de communis ten achter de demonstraties zouden hebben gezeten en beweerden dat zij Advertentie. De beste bromfiets Is en bRjft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term tncl all rtskverz f 30.- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68 DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog, nu en dan zon en vooral in het binnenland warm weer. In het zuiden van het land zwakke wind, elders zwakke tot matige wind uit wes- stelijka richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 juni Zon op: 4.19 uur; onder: 15.09 i Maan op: 1.43; onder: 15.09 uui Hoogwater te Katwijk: 10.58 en uur; laagwater; 6.22 en 19.02 uu: 23.31 Dtt Wad bestaat ntt S0 pagina's door het optreden van de volksmassa hun doel hadden kunnen bereiken. De vereniging van linkse studenten heeft aangekondigd de demonstraties buiten het parlement te zullen voort zetten en de colleges te zullen boycot ten totdat zij hun doel: een einde te maken aan het veiligheidsverdrag, zullen hebben bereikt. Het bestuur van de Sohyo, de Ja panse federatie van vakverenigingen, die 3,5 miljoen leden telt, deelde mede morgen in Tokio een betoging door 300.000 arbeiders te zullen organiseren, om het aftreden van premier Kisji te eisen. Voorts zullen in het gehele land stakingen worden gehouden. Zo zal bijv. volgende week woensdag het werk de gehele dag worden stilgelegd. Voorts verklaarde het bestuur van de Sohoyo, dat de federatie voortaan zal strijden voor vriendschappelijke be trekkingen in de ware zin van het 'woord tussen Japan en de V.S Japanse pers: „crisis in parlementaire democratie" De grote Japanse bladen hebben van daag gezamenlijk een beroep gedaan op de regering, het parlementaire stel sel in Japan te beschermen tegen de dreiging van nieuwe gewelddadigheden zoals die welke zich de laatste dagen hebben voorgedaan. De bladen zijn van oordeel, dat, wat ook de oorzaken zijn die deze gewelddaden hebben uit gelokt, zij uitermate betreurenswaar dig zijn en de parlementaire democra tie in een crisis brengen. Het gebruik van geweld ter regeling van geschillen kan onder geen beding geduld worden, aldus zeggen de grote Japanse bladen. De ondertekenaars van de gemeenschappelijke verklaring verzoeken de regering en de partijen, samen te werken om de normale toe stand te herstellen en de parlementaire democratie te beschermen. Slot pag. 2 In de vandaag gehouden hoofdbesturen vergadering van het N.V.V. heeft de Verbondsvoorzitter, de heer D. Roemers, medegedeeld, dat het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen van de (daarbij aangesloten) Indonesische organisatie het verzoek heeft ontvangen de eis tot aansluiting van Ned. Nieuw- Guinea by Indonesië te ondersteunen. De aanleiding tot dit verzoek veronderstelt de heer Roemers gelegen in 't militaire vlagvertoon door 't zenden van de Karei Doorman en door de aankondiging van de Nederlandse regering van uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea. „In de wereld van de vrije vakbeweging heeft aldus de voorzitter de Nederlandse politiek dus reacties gewekt. Het I.V.V.V. heeft thans het N.V.V. gevraagd welk standpunt het inzake Nieuw-Guinea inneemt". „Wij hebben geantwoord" zo ver volgde de heer Roemers „dat de pri maire verantwoordelijkheid voor de poli tieke ontwikkeling van Ned. Nieuw-Gui nea, wat Nederland betreft, ligt bij re gering en parlement. Het NVV is geen politieke partij en wil dat ook niet zijn. Het is van mening, dat het niet tot zijn primaire taak behoort oplossingen aan te geven voor de politieke moeilijkheden rondom Nieuw-Guinea. Wy hebben er in ons antwoord aan het IVVV echter geen twijfel over laten be staan, dat het NVV ten zeerste geïnte resseerd is in een redelijke oplossing. In de eerste plaats hebben wij eraan her innerd, dat het NVV reeds vóór 1940 zijn sympathie heeft betuigd voor het vrij heidsverlangen van de bevolking van de voormalige Nederlandse koloniën. In de tweede plaats zijn wy ons ervan bewust, dat een politiek conflict over Nieuw- AUTOMATISCH 53 cm. f 798.—. MORSSTR. 20 - TEL. 33975 LEIDEN. Guinea zowel voor Nederland als Indo nesië grote schade teweeg kan brengen en het communisme alleen maar in de kaart kan spelen. Wy hebben er de aandacht op geves tigd, da* het NVV in januari 1951, toen de moeiiykheden tussen Nederland en Indonesië over Nw-Guinea een hoogte punt bereikten, heeft bepleit, dat Neder land bereidheid zou tonen tot overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Gui nea. Wy zijn nog altyd van mening, dat het moet worden betreurd, dat regering en parlement die bereidheid destyds niet hebben getoond. De moeiiykheden zijn sedertdien gebleven. Besprekingen op enige algemene vergaderingen van de VN hebben niet tot enig resultaat geleid. Er is véél veranderd De staatkundige ontwikkeling in In donesië heeft inmiddels niet stilgestaan. De aanvankelyke federale structuur van Indonesië is omgezet in die van een een heidsstaat. De democratische grondsla gen van het Indonesische staatsbestel zyn steeds verder aangetast. Dientenge volge is er geen enkele zekerheid dat de bevolking van Nieuw-Guinea in de een heidsstaat Indonesië haar zelfbeschik kingsrecht kan uitoefenen. Daar komt dan nog by, dat in 1956 in Indonesië maatregelen zijn genomen, welke eenzijdig tegen individuele Neder landers waren gericht en een flagrante schending van de mensenrechten inhiel den. Het waren deze nieuwe omstandig- (Advertentle) BOSCH 110 liter van f532.— voor 1450. 112 liter van f 595.voor f 505. 140 liter van f650.voor f555. ALASKA 120 liter van f 585.voor f 485. Morsstraat 20 - Telefoon 33975 - Leiden Het best gesorteerd In: De ambassadeur van de Ver. Sta ten, de heer Philip Young (links) heeft gisteren in de ambassade in Den Haag de „Academy Award in motion pictures", beter bekend onder de naam „Oscar", uitgereikt aan de Nederlandse cineast Bert Haanstra. Anti-joodse leuzen in Argentinië Belangrijk blad liet een kalmerend geluid horen Sedert de arrestatie van de Duitse jodenmoordenaar, Adolf Eichmann is een nieuwe golf van antisemitisme over Argentinië gegaan. Op vele gebouwen staan leuzen als „weg met de joden" en „wij willen Eichmann terug". Ongeveer vyfhonderd jongeren heb ben woensdagavond in de hoofdstad Buenos Aires een betoging gehouden waarby zij antisimitische leuzen riepen. Zij verspreidden pamfletten met de woorden „de joden hebben altijd alle volkeren bedrogen. Hoel lang zullen wy hen nog in Argentinië dulden?" Het Argentijnse ochtendblad „La Prensa" liet gisteren een verstandig ge luid horen. Het schreef dat de „ontvoe ring" van Adolf Eichmann uit Argen tinië niet te verontschuldigen is, doch het blad leverde tevens kritiek op de omstandigheid, dat Argentinië een schuilplaats biedt aan nazi-oorlogsmis dadigers. Onder de kop „Toevlucht voor ongewensten" schreef het blad, dat deze gevallen niet kunnen worden vergeleken met gewone gevallen van politiek asiel, op welk gebied Argentinië een eervolle traditie bezit. Deze oorlogsmisdadigers zyn systematisch en op clandestiene wijze het land binnengekomen door ver valsing van hun identiteitspapieren en soms met oogluikende medewerking der autoriteiten. De aan deze vluchtelingen verleende bescherming wordt nog gecompliceerder gemaakt, aldus schryft het blad verder, doordat de dictatuur uitleveringsverzoe ken van de hand wees. Het blad besluit met de opmerking, dat het nog niet te laat is om de fouten uit het verleden goed te maken door een snelle en behoorlijke behandeling van toekomstige uitleveringsverzoeken. heden, welke het NVV reeds in 1957 aan leiding gaven uit te spreken, dat van Ne derland niet kan worden gevraagd Nieuw-Guinea zonder meer aan Indone sië over te dragen. Wy hebben het IVVV bericht, dat het NW een resolutie in deze zin niet voor zyn verantwoording zou kunnen nemen. Wy hebben er echter aan toegevoegd, dat de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea een onhoudbare situatie schept. Naar onze mening dient naar een internationale oplossing in het raam van de V.N. te worden gestreefd. Nederland zal bereid moeten zijn een internationale oplossing te aanvaarden. In deze ge- dachtengang past geen nationale Ned. Nieuw-Guinea-politiek. Evenmin past daarin een militair vlagvertoon, dat wel iswaar geen agressieve bedoelingen heeft, maar onnodig internationale spanningen verwekt en de toch al oppermachtig ex tremistische krachten in Indonesië ver der versterkt. Wij hebben het IVW doen weten zo besloot de heer Roemers dat f en resolutie, die zal pleiten voor een oplossing in internationaal verband, door het NVV zou worden aanvaard en in eigen land zou worden verdedigd". LAMMEHMAHKT 8 LEIDEN - TELEFOON 33909 Verfcoop uitsluitend engros. Jongetje verdronken in Hazerswoude Gisteravond omstreeks 6 uur werd het vierjarig zoontje van de familie R. Zwaan, wonende nabij de Gemenewcg in Hazerswoude vermist. Enkele meters achter de ouderlyke woning in de Rijn werd het stoffelyk overschot na enige tfld dreggen opgehaald. Hierby moest een woonsohnit worden verhaald. Thans 47 verboden bladen (Van onze Haagse redactie) By landmachtorder is het aantal bla den dat verboden Is in kazernes en an dere legerplaatsen, uitgebreid en beloopt thans #1 bladen en tijdschriften van overwegend communistische aard. De ministers van Buitenlandse Za ken van de zeven landen van de West- europese Unie zyn gisteravond na af loop van de conferentie van de W.E.U.- raad naar Noordwyk gegaan, waar de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zyn zes buitenlandse collega's een diner aanbood. (Van onze Haagse redactie) In de loop van de volgende week zullen in Londen besprekingen beginnen tussen vertegenwoordigers van de Britse regering en de ambassadeurs van de zes overige leden-staten van de Westeuropese Unie (WEU) over een mogelijke toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratom. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zeven landen van de W.ljLU. hebben gisteren hiertoe besloten tijdens hun politiek overleg in Den Haag. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die de W.E.U.-ministerraad presideerde, heeft dit gistermiddag na afloop van het overleg op een persconferentie meegedeeld. Tydens de besprekingen in Londen zullen alle aspecten van deze gecompli ceerde zaak worden onderzocht, waarna de betrokken regeringen, die door de ambassadeurs rechtstreeks op de hoogte zullen worden gehouden van de resul taten van het Londense overleg, tezyner- tyd een beslissing zullen nemen. Minister Luns onderstreepte nadruk kelijk, dat de Britse regering nog geens zins de toezegging heeft gedaan, dat zy tot de beide Europese gemeenschappen zal toetreden. De Britse minister Profu- mo heeft slechts verklaard, dat zijn rege ring bereid is de kwestie in overweging te nemen. De Nederlandse bewindsman deelde mee, dat hij, gezien het vertrouwelijk karakter van de WEU-conferentie, slechts een summier verslag van de besprekin gen kon geven. Hy zei, dat de zeven ministers, als vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen, een diepgaande politieke discussie hebben gevoerd in een buitengewoon openhartige atmosfeer. De Britse minister, Selwyn Lloyd, en zijn Franse collega, Couve de Murville, hebben in de loop van de och tend een uitvoerige uiteenzetting gege ven van het mislukken van de topcon ferentie, waarop een nuttige gedachten- wisseling is gevolgd. Ook de toestand in het Verre Oosten is ter sprake gekomen. Het nieuws dat het bezoek van president Eisenhower aan Tokio is uitgesteld is ter conferentie met teleurstelling ont vangen. In antwoord op de vraag of tydens de bespreking van de situatie in het Verre Oosten ook de kwestie-Nieuw Guinea te berde is gebracht, zei minister Luns dat er een vrij diepgaand gesprek over Indo nesië is geweest. In antwoord op een andere vraag deelde hy mee, dat niet is gesproken over wyzigingen in de be perkingen die de Westduitse bewapening zyn opgelegd. „Dit is overigens reen ern stige politieke zaak" zo voegde mr. Luns hieraan toe. De middagvergadering was vrijwel ge heel gewyd aan de verhouding tussen „de zes" en „de zeven". Naar wij in krin gen van de Britse delegatie vernamen heeft minister Selwyn Lloyd verklaard, dat zyn land door eventuele deelneming aan EGKS en Euratom in overweging te nemen wil demonstreren, dat het zich een deel van Europa voelt. Hij voegde hieraan toe, dat Britse deelneming aan de Europese Economische Gemeenschap op dit ogenblik evenwel onmogelijk te overwegen valt in verband met de ver plichtingen die Engeland heeft t»n op zichte van de rest van „de zeven". Uit het Leidsch Dagblad van 18 Juny 1860: (Brievenbus) Eene vraag. Sedert meer dan 8 jaren vindt de straatjeugd er vermaak in om met steenen over de muur te gooijen welke mijn erf van de Verwerstraat scheidt. Sedert meer dan S jaren heb ik telken jare meer dan eens mijne klagten schriftelijk bij de Politie inge diend met verzoek om voorziening des ondanks worden de balda digheden gedurig herhaald, en dit geschiedde voorgisteren door een troep jongens, werkende op de fabriek van de heeren Gebr. Eige- man en Co., met zulk een geweld, dat enkele steenen vlak vóór en in mijne tuin- en woonkamer vlo gen. Vreemd! Dat het der Politie niet aan ijver ontbreekt, blijkt uit de menigvuldige veroordeelingen. De billijkheid eischt, dat we met erkentelijkheid gewagen van de groote zorg en de belangrijke kosten welke de leden der Socië teit Minerva aan dit feest hebben besteed. Zijn we niet karig ge weest in den lof, dien wij den talentvollen Architect Schaap toe- bragten, wij zien niet voorbij, van hoeveel invloed op de waarde van zijn plan is geweest de onbe krompenheid, waaraan H.H. Com missarissen hem daarin hebben ondersteund. Te Bonn bevindt zich thans een man uit Mainz, die allen welke daartoe lust hebben, binnen wei nige uren de kunst leert om zijn eigene schoenen en laarzen smaak vol, stevig en tevens ongeloofelijk goedkoop te vervaardigen. Ten voorbeeld diene dat hij binnen derde half uur het maken van een paar dameslaaisjes leert, dw 21 Silbergroschen kosten, terwijl men daarvoor thans minstens het dub- béle betalen mod.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1