B ar OOST-DUITSLAND GETEISTERD DOOR DE „DRESDENER ZIEKTE" 1 Aandelen Daimler-Benz kwamen op bijna 5000! Vader op een voetstuk GEEN LICHAMELIJKEMAAR POLITIEKE „KWAAL" Fabrieksleidingen lappen rode plannenmakerij aan hun laars Veilig kopen! GARANTIE Tl IT ol Tl Jaarvergadering der K.N.A.C. Verkeersonveiligheid nog steeds een der belangrijkste problemen Pleidooi voor nationale aanpak wegenboniv De meeste zijn in het bezit van een tweetal industriëlen Van de rest komt weinig op de markt Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 juni 1960 Zesde blad no. 30075 (Van onze correspondent in Bonn) In de Oostduitse districten Dresden, Leipzig, Maagdenburg, Berlijn en Frankfort aan de Oder is de bevolking wel bijzonder passief waar het de communistische economische en politieke eisen aangaat. Reeds zijn de burgemeester van laatstgenoemde stad en een belangrijke partij functionaris in Dresden de laan uitgestuurd. De greep van het commu nistische regime Ulbricht-Grotewohl op de bevolking blijkt opnieuw bijzonder klein te zijn, zo kan men opmaken uit officiële mededelingen uit Oost-Berlijn. Desondanks is er geen sprake van, zo melden waarnemers uit Berlijn, dat in Oost-Duitsland als zes jaar geleden een soort revolutionaire stemming zou bestaan. Het gist slechts. De zogenaamde „Dresdener •iekte waart rond doen en dat de schade door dit alles op een half miljard mark moet worden geschat! Ook onwil tegenover politieke doelen Deze politieke ziekte kwam onlangs tot uiting in het eens door de sociaal democraten beheerste gebied in en rond Dresden in het oude Saksen. Fabrieks- leidmgen laten daar doodeenvoudig alle besluiten van de communistische top leiding voor wat zij zijn. Men zegt dat de plannenmakerij van de rode regering op economisch gebied „kalte Kaffee" of tel de grootste onzin is, want ze is niet te realiseren. Niemand minder dan Verner, een Tooraanstaand communistisch leider, terldaarde hier dezer dagen dat 68 grote bdustriële bedrijven met enorme ach terstanden zitten, dat 137 andere grote bedrijven evenmin volgens de plannen produceren, dat per jaar iedere arbeider doorsnee zes weken niets staat te Communisten tegen componist Badings Scherpe aanval van „De Waarheid" (Van onze Amsterdamse correspondent) Tfjdens de gala-openingsvoorstelling in het Holland Festival, woensdag- uond in de Stadsschouwburg te Amster- |m, waren tien plaatsen onbezet. Het nren de plaatsen voor de communis me gemeenteraadsleden met hun da- die geen gevolg hebben gegeven a de uitnodiging, de wereldpremière Badings opera „Martin Korda, D.P." ftc wonen. In „De Waarheid" van gisteren is niet Heen de reden van dit wegblijven ver teld, maar tevens een felle aanval ge- kar. op de componist. Onder de koppen .Badings opera traktaat van haat" en ,VS.B.er-dom kruipt nog voort" wordt psteld dat Badings in plaats van het itochtelingenprobleem uit te beelden, politiek revanche heeft genomen en „ge tuigenis heeft afgelegd, dat hij na vijf jaar nog steeds de nazi-ideeën is ïegedaan". De muziekcriticus van het communis- üche dagblad, die kennelijk wel de vorstelling heeft bijgewoond beschreef tl werk als een „op muziek gezette lie derlijkheid" en het gegeven als „weer- mwekkend". „De kennelijke opzet om en anti-communistische opera te ma lm", werd verklaard uit de omstandig heid dat Badings reeds aan het begin un de „door overwegend gedecoreerde fenodigden bezochte" voorstelling door Jijn opdrachtgever" minister Cals en 'e!e andere autoriteiten werd gecompli- önteerd. Het dagblad wijst er tenslotte op, dat Badings tijdens de oorlog door de nazi's aangesteld als directeur van het Kon. Conservatorium te Den Haag ter ver laging van de verdreven joodse direc tor Sem Dresden en beschuldigt de cmponist voorts een der leidende figu- fn te zijn geweest van de afdeling mu- tek van de beruchte cultuurkamer. (Advertentie) MORGEN WELPEN- JAMBOREE Ruim 40.000 Nederlandse jongens van 7' Jaar zullen morgen in alle dls- «MB afzonderlijk een fantasie-jam- houden en daarmee het gouden van het „spel van verkennen" in k^erland vieren. Cu Den Haag zullen ongeveer 4000 J'pen van de twee samenwerkende jwvindersorganisaties op de Waals- ®n*rvlakte. Clingendaal. Oosterduin, ^rtoorde te Rijswijk, park Sonnen- te Voorburg en te Wassenaar wen komen. Na de vlaggenparade en het défilé W dan een groot landenspel, waarbij 'elpen een prestatietocht „langs vele maken. Daar zijn punten te ^lienen voor de besten. Per welpen- gaan de jongens bijv. naar Lap- wi en Amerika, naar Saoedi-Arablë t Midden-Afrika enz. Welke welpen- rde draagt de kleding van het land moet worden uitgebeeld. Alle bij- komsten sluiten met een kampvuur. Als de kastanjes bloeien Het is niet alleen de economische plannenmakerij waarvan de Oostduitse bevolking en in het bijzonder de fabrieksarbeider niets moet hebben, omdat zij er niet beter van wordt, ook op het politieke vlak staat men vol wanbegrip tegenover de Sovjetrussische politiek. Opperste partijleider Ulbricht bovengenoemde Verner hebben dezer dagen openlijk toegegeven, dat de ge middelde Oostduitser van de Parijse topconferentie een oplossing van het Duitse herenigingsvraagstuk had ge hoopt. Die Oostduitser, zo moesten zij bekennen, begrijpt nog altijd niets van Kroesjtsjefs „hogere politiek". Aan de andere kant staan de functio narissen van de partij, die Kroesjtsjefs politiek evenmin begrijpen en in het bijzonder waar het het Russische respijt van zes a acht maanden voor de afslui ting van een Russisch-Oostduits vredes verdrag aangaat! Verner heeft deze driftige rode functionarissen reeds ge troost met de woorden: „Als de kastan jes en de seringen weer bloeien, kame raden, wordt de toestand nader onder zocht." Uit dit alles blijkt, welke vol strekte passiviteit de Oostduitse bevol king, ja zelfs diverse communistische functionarissen in de fabrieken, tegen over het rode bewind te Oost-Berlijn bezitten. De „Dresdener ziekte", vol onverschil ligheid tegenover de economische plan nen en vol onwil waar het de politieke doeleinden aangaat, gaat thans als een epidemie door het land. Desondanks ziet men geen verzwakking van de positie van partijleider Ulbricht, een der trouw ste vazallen van Kroesjtsjef, ondanks de volkomen mislukking van de economi sche politiek van zijn regime. (Advertentie) bij de erkende ffflin) vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. ALtisfflA volkomen geruisloos I vanaf 388,- met TECHNISCHE UNIE- Acteur John de Freese verongelukt Gisteravond omstreeks tien uur Is op de autosnelweg Utrecht-Arnhem tussen Renswoude en Amerongen de acteur John de Freese van de toneelgroep „Theater" te Arnhem verongelukt. Even tevoren had hij deelgenomen aan een filmopname voor de NCRV-televisie, die ter plaatse gemaakt werd. Na afloop van de opname stak de heer De Freese de weg over. Hij werd gegrepen door een auto. die in de richting Arnhem reed en werd op slag gedood. Amerikaanse roetfabrlek in Botlekgebied (Speciale berichtgeving) De uitdrukking „iets uit de grond stampen" is wel zeer bijzonder van toe passing op het Botlek-industriegebied onder de rook van Rotterdam. Men zou selfs kunnen zeggen, dat de torenhoge fabrieksschoorstenen en gigantische stalen installaties als bq toverslag uit de voor kort nog weide- en landbouw grond verrijzen. Zo werd nog geen jaar geleden in het Botlekgebied begonnen met dei bouw van een Amerikaanse roetfabriek, de Continental and Colum bian Carbon Nederland NV. Na reeds anderhalve maand in vol bedrijf te zqn geweest werd de nieuwe fabriek gisteren officieel geopend door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaaseisz. Van een nabije olieraffinaderij be trekt de nieuwe fabriek de grondstoffen voor de jaarproduktie van 13.000 ton roet. dat geleverd wordt aan de banden- Inkt. en verfindustrie. In de 13 miljoen gulden gekost hebbende fabriek werken slechts 35 mensen, o.w. een Amerikaan als produktieleider. Voor de oprichting van deze 150ste vestiging in Nederland van een Amerikaans bedrijf, is een as sociatie tot stand gekomen tussen twee grote Amerikaanse roet-producenten, de Columbian Carbon te New York en de Continental Carbon uit Houston. Van de produktie van het Nederlandse be drijf wordt 70% geëxporteerd. Het fa brieksterrein biedt voldoende ruimte om nog een tweede installatie te doen bou wen, zodat de produktie kan worden verdubbeld. Het fabriekscomplex omvat thans behalve de produktie-lnstallaties, een laboratorium en drie opslagtanks. De zo voorspoedige bouw werd uitge voerd door een Amerikaanse firma en als Nederlandse hoofdaannemer de fir ma Boersma. Als voorzitter van de raad van bestuur van de nieuwe fabriek treedt op dr. H. L. Wolterson. president - commissaris van de Rotterdamsche Bank. Op de ope ningsbijeenkomst in het nieuwe fa brieksgebouw verwelkomde de heeT Wolterson de genodigden, afkomstig uit kringen van overheid en bedrijfsleven. Minister Van Aartsen naar Duitsland De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zal van 20 t/m 23 juni ln Duitsland verblijven om kennis te nemen van hetgeen daar geschiedt op het gebied van de woningbouw, de stedebouw en de ruimtelijke ordening. De reis van de mi nister geschiedt op uitnodiging van de minister van wederopbouw van het land Nordrhein-Westfalen, de heer P. Erkens. die ln 1959 Nederland bezocht. Minister Van Aartsen, die door enige van zijn ambtenaren zal worden verge zeld, zal behalve verschillende steden in Nordrhein-Westfalen ook Hannover bezoeken. (Advertentie) CCJlO A B c D E F_ G H 1 J_ K L M N O P_ Q_ R S _T_ U V W IJ Z SPEEL ELKE WEEK DIT MOET U DOEN Kruis per Rolot 6 letters aan Uw Rolot (jeplakt op een briefkaart) moet uiterliik a.s. dinsdag. 18.00 uur in het bezit zijn van: ROLOT, Amsterdam U mag twee Rolots op een briefkaart plakken, mits u voor iedere Rolot 50 cent extre fran keert (twee Rolots dus fl.-)* Wilt u meer dan twee Rolots inzenden, dan mag u de Rolot overtekenen opeen briefkaart.Ookzijn KANT EN-KLAAR ROLOTS verkrijgbaar bij de ROLOT-AGENTEN. Wekelijks trekt notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam, de zes winnende letters. De priizenpot (in waardebonnen) is voor de inzender met de 6 goede letters. Meer goede inzen ders verdelen de pot. Bi| geen winnaar bli|ft de pot staan. Goed gek. door de Min. v. Just, onder Nr. 1.0. 57011361488 dd. 11/5/60. Opbrengst t.b.v. De Ned. Ver. voor Maatsch. Werk Humonitos, A'dom. Uitslag a.s. woensdag na het nieuws van 18 00 uur over de VARA en vri|dagavond in dit blad met uw nieuwe Rolot. Te laat bin nengekomen ROLOTS blijven geldig voor de volgende trekking. Uitslag trekking 15 juni: A B F H R IJ. Er werden geer idingen ontvangen. De prijzenpot is nu f 22.500,- 50 CENT A_ B C1 D E I _F_ G H L M N P Q R S u V W IJ Z 1 SPEEL ELKE WEEK (Speciale berichtgeving) Op de vanmiddag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden jaarvergadering van de Kon. Ned. Automobiel Club heeft de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, in zijn jaarrede een pleidooi gehouden voor de uitbouw van het Neder landse wegennet en een nationale aanpak hiervan. „Er is in de afgelopen tien jaar veel voortgang gemaakt op het gebied van de verkeersveiligheid", aldus jhr. mr. Smits van Oyen. „Ik herinner hierbq slechts aan het verplichte verkeersonderwijs op de lagere scholen, aan de pogingen om dit onderwijs ook op de middelbare scholen verplicht te doen stellen, aan de vele cursussen die worden gegeven aan chauffeurs en andere groepen van de bevolking en aan bijvoorbeeld het onderricht van de bejaarde voetganger". Jhr. mr. Smits van Oyen sprak als zijn mening uit, dat het probleem van de wegenbouw op een geheel andere, nieuwe wijze aangepakt dient te wor den. Een wijze waarbq de eisen natio naal moeten worden bekeken en de Rqks-, provinciale en gemeentelijke verkeer6voorzienlngen als één geheel moeten worden bezien. Spr. was echter van oordeel, dat het werk van de verkeersopvoedingeen werk van lange adem is, waarvan op korte termijn niet een werkelijke ver betering verwacht mag worden. Deze verbetering kan daarentegen wèl op korte termijn worden verkregen door technische verbeteringen van het we gennet, van de interlokale verbindin gen, maar ook van de wegen en de straten in de bebouwde kommen. Zijn rede op de algemene vergade ring van 1950 memorerend, in welke rede hq destijds aandrong op vol tooiing van een viertal urgente wegen bouwwerken, merkte spreker op dat nu, na tieh jaar, twee van deze wer ken de weg AmsterdamUtrecht en de tunnel bU Velsen voltooid zijn. De twee andere projecten daarentegen te weten de weg Amsterdam't Gooi en de weg TilburgEindhoven zijn, alhoewel in een vergevorderd stadium, nog steeds niet gereed. Daar komt nog bij dat de toegangswegen tot de Velser tunnel nog slechts zeer gedeeltelijk ge reed zijn. Spr. was van mening dat de bijzon der krachtige groei van het motorrij tuigenpark, waarbij elke tot dusver ge maakte prognose achterhaald wordt, de verwezenlijking van het Rijkswegen- plan in een hoger tempo dan tot nu toe geschiedt, alleszins gerechtvaar digd is. Het is echter niet alleen het tempo van de uitvoering van de Rijkswegen bouwplannen, maar in het bijzonder ook de situatie waarin de grote ge meenten zich bevinden, die de KNAC met grote zorg vervult. Met betrekking tot de bebakenlng met borden meende spreker dat Ne derland nog steeds bij de andere West- europese landen wat duidelijkheid en formaat betreft, achterblijft. Hij wees in dit verband op het feit, dat deze bebakenlng in de eerste plaats zowel b|J dag als bij nacht duidelijk moet zijn. ,,Een ander voorbeeld van een ver keerssituatie waarin in Nederland nog verbetering moet worden gebracht", aldus spreker, ,,Is de bepaald onvol doende aanduiding in de steden, waar de vreemdeling de richting die hU in wil niet of slechts met moeite kan vin den. Hoewel men hoe langer hoe meer aanwijzingen op het wegdek aantreft dat men moet voorsorteren, weet men vaak niet waarheen men gaat als men zich in een bepaald vak heeft opge steld". Tot slot pleitte spreker voor een in eenvoudige taal gestelde en de aller voornaamste verkeersregels bevattende code (naar het voorbeeld van de En gelse .highway code"), teneinde de vloed van verkeersvoorsehriften en arresten van de Hoge Raad ln dit ver band, welke ons met een onverstoor bare regelmaat overspoelt, tot enkele begrijpelijke, essentiële verkeersvoor sehriften terug te brengen. Schade brand in Alphen bedraagt bijna twee ton JONGENS STOOKTEN VUURTJE Betreffende de hevige brand, die woensdagmiddag te Alphen aan den Rijn heeft gewoed en waarbij enkele loodsen en droogovens van de N.V. Dakpannen- en Kleiwarenindustrie v.h. D. van Oordt en Co. aan de Woubrugseweg ln korte tijd in as werden gelegd vernemen wij nog nader, dat de brand is ontstaan doordat twee knaapjes van zeven jaar op de zolderverdieping van een der grote droogloodsen met lucifers hebben ge speeld. Enige tijd geleden hebben buurtkinde ren op die zolder een hut gebouwd van pannenrekjes. Een van de zevenjarige jongetjes kon ergens een doosje lucifers bemachtigen en samen met zijn vriendje is hij woensdagmiddag op de zolder gaan spelen. Zij hebben toen enkele oude kranten aangestoken hetgeen voldoende was om de uiterst droge loods in enkele seconden in vuur en vlam te doen ver keren. De kinderen mogen van geluk spreken, dat zij aan de grimmige greep van de laaiende vlammen konden ont komen. De totale oppervlakte van het ver woeste gebied bedraagt ca. 2700 m2. De schade, die aanvankelijk werd ge schat op f. 100.000 blijkt bij nadere be rekening byna het dubbele te belopen. Het bedryf is tegen brandschade verze kerd. De produktiegebouwen konden ge spaard worden, zodat het bedryf nor maal doorwerkt. (Advertentie) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Men fluistert dat Vaderdag een- uitvinding is van Amerikaanse winkeliers. Maar is dat belangrijk? Het is een goede uitvinding: Vader verdient dat hij zo ééns in het jaar op een voetstuk gezet wordt! Hij is de koning die dag! Uitslapen tot tien uur? Hij mag! Ontbijt op bed? Hij krijgt het! Diner met forel, en griesmeel pudding toe Wel vreemd, maar hij vindt het geweldig, dus het komt op tafel! Cadeautje? Dat hoeft niet kostbaar te zqn. Die zorgelozo dag is al véél waard. Sigaretten zijn natuuriyk altijd welkom. Vooral Gladstone, want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening Bchenkt. KING 4 SKE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U1 (Van onze correspondent in Bonn) De aandelen Daimler-Benz hebben de koers van 5000 vlak voor het gisteren begonnen lange weekeinde van vier dagen, op de Westduitse beurzen net niet gehaald. Na de mededeling van de directie van de maatschappij, dat er extra aandelen in de verhouding 1 nieuwe op 1.5 oude zouden worden uitgegeven en dat het dividend over het daardoor ontstane nieuwe kapitaal van 180 miljoen mark 12 pet (1958: 15 pet over het oude kapitaal) zou bedragen, bleef de koers hangen bij 4850- 4900 een desondanks respectabele hoogte! Hoge verwachtingen over omzetstijging Onder de invloed van vooral Ameri kaanse en Zwitserse, maar ook andere buitenlandse aankopen is er de laatste weken een belangryke koersstqging in de Bondsrepubliek merkbaar geweest waar het industriële aandelen aangaat. Daarbq fungeerde in het bqzonder Daimler-Benz als trekpaard". In tyd van nauweiyks twee weken liep de koers van de aandelen van deze Stutt- garter automobielfabriek op van 4000 naar bqna 5000. Uiteraard heeft dit de nieuwsgierigheid van het ook niet-aan- delen-bezittende publiek uitermate ge prikkeld. Tenslotte is het zelfs naar West duitse begrippen een wonderlijk Idee, dat een Daimler-Benz-aandeel van 1000 mark thans maar liefst 50.000 mark opbrengt! Dat wil uiteraard niet zeg gen dat Jan en alleman, die over een halve ton de beschikking had, nu niaar meteen een Daimler-Benz-aandeel had kunnen kopen. Verre van dat! De aan delen zqn onder meer zo duur omdat er zo bijzonder weinig in de handel zijn. De meeste bevinden zich in han den van de industriëlen Fiick en Quandtj slechts 35 pet. zit in andere handen en ook daarvan komt uiter aard maar weinig op de markt. Daarnaast heeft een bepaalde ver wachting, die dezer dagen ten dele ls gerealiseerd, een grote rol gespeeld by de koersstyging. Het stamkapitaal van Daimler-Benz was tot voor enkele dagen byzonder klein, te weten 72 mil joen mark. De maatschappU had daar- by de afgelopen jaren op kosten van de aandeelhouders steeds rykeiyk veel geld opgepot, dat aan de balans een „scheef gezicht" gaf. De nieuwe wet op de extra-aandelen maakte het nu mogelijk dat zonder belastin gmoelMjk- heden bepaalde reserves (108 miljoen) omgezet konden worden in stamkapi taal. En dat is inderdaad als ver wacht gepaard gegaan met een toe- vloelng van gratis aandelen aan de aandeelhouders in de verhouding 1 nieuw op 1,5 oud aandeel (de verwach ting was overigens 1 2 Naar den vleze! Uit de verdere mededelingen van de maatschappU bleek, dat het haar be paald naar den vleze gaat: zU kan van de winst van 1959 21 miljoen mark (1958 13 miljoen) uitkeren. De omzet in dit jaar is thans 20 pet. hoger dan vergeleken met 1959. Volgens beursberekeningen en gezien de „gift" van nieuwe aandelen be draagt de werkeiyke koers van het Daimler-Benz.-aapdeel hooguit 1940. Het rendement is berekend op slechts 0,6 pet. De belasting slokt dit rende ment daarbU zonder moeite van de een vermogen bezittende aandeelhou der op. Het bezit van het aandeel moet dus veel meer Inhouden dan dit alles. De berekening ls nu als volgt: by een omzet van meer dan 3 miljard mark per jaar acht men ook een kapi taal van 180 miljoen zeer laag en dat houdt dus in dat bq de huidige ont wikkeling opnieuw gerekend moet wor den met een kapitaalsverhoging. Het belangrijkste by de beoordeling van de Daimler-Benz-aandelen acht men op dit moment evenwel de verwachting dat de omzet dit jaar met circa 20 A 25 pet. zal stqgen tot over de 4 mil jard mark en dat er daardoor over 1960 een dividend van ver boven 12 pet. zal kunnen worden uitgekeerd, dat wil zeggen meer dan 12 pet. over het nieuwe kapitaal. (Advertentie) WIJ ZOEKEN ln ons sterk groeiend bedryf (prima sfeer) pientere kracht voor ons kantoor (Kunnende typen, dipl. niet vereist). Doet U dit jaar eindexamen Soil, reeds nu schrlfteiyk by DE JONG, Fokkerstraat 2b. Wq maken dan een afspraak! Verfhandel De Jong N.V. Sikkcns Alpha Flfxa - Sicova

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17