Ontwikkeling was veel gunstiger dan optimisten hadden durven hopen Vakkennis en scholing opvoeren! HORLOGES PIERROT Regering wil matig proportioneel tarief heffen op loterijprijzen Brussel houdt vast aan schema van Kongolese onafhankelijkheid Ernstige kritiek op in vrijheid stellen van gevangenen VRIJDAG 17 JUNI 19B0 Tien jaar industrialisatie Achterstand zo snel mogelijk inhalen HOGER LOONPEIL VERANTWOORD? De heer D. Roemers, sprekend namens het NVV, de KAB en het CNV zei o.m., dat, nu wij beschikken over de gegevens van wat bereikt is, dit veel meer is dan in 1950 voor mogelijk werd gehouden. Hij sprak voorts over de loonpolitiek. Wie de Nederlandse economie van van daag bestudeert, zal tot de conclusie Pontiac Rodania - Prisma Junghans Horloger - Juwelier MAARSMANSST. 21 De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, de voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen nir. F. J. F. M. van Thiel, en de voorzitter van het Ned. Verbond van Vakverenigingen, de heer D. Roemers, hebben gistermiddag in de algemene ledenvergadering van de Ver. „Nederlands Fabrikaat" in de Dierentuin in Den Haag gesproken over „Tien jaar uit onze indus trialisatie", zulks naar aanleiding van het feit. dat het tien jaar geleden is, dat de toenmalige minister van Economische Zaken. prof. dr. J. R. M. van den Brink, de eerste industrialisatie-nota indiende. VERDERE UITBOUW „Deze Indiening", zo zei de heer De Pous, „is naar mijn mening van funda mentele betekenis geweest. Wij Neder landers werden ons waarschijnlijk voor het eerst in onze geschiedenis werkelijk bewust van de betekenis en het kunnen van de eigen industrie. Na tien jaar kan men constateren, dat de ontwikkeling veel gunstiger is ge weest dan optimisten destijds hadden durven hopen. De taaistellingen inzake de omvang van de industriële investe ringen werden in de eerste industriali satieperiode vrijwel gerealiseerd. In de tweede periode van 1952 tot 1957 lag de realisatie ruim 8% hoger dan de raming en het laat zich aanzien dat de taakstellingen uit de zesde industrialisa tienota voor de periode 19571962 even eens ruimschoots zullen worden gehaald. De industriële produktie steeg belang rijk meer dan was geraamd en ook de toeneming van de arbeidsproduktiviteit was groter dan verwacht. Tussen 1948 en 1959 nam het aantal arbeidsplaatsen ln de industrie met ongeveer 50.000 meer toe dan oorspronkelijk voor deze periode was voorzien. Wtf zullen ln de toekomst voort moe ten gaan met de verdere uitbouw van onze industrie", zo zei de minister. „Er zullen in de naaste toekomst structurele veranderingen optreden, op het gebied van de afzet en op het gebied van de produktie zelf als gevolg van de snelle technische ontwikkeling". De minister meende voorts, dat de ongekend snelle technische ontwikkeling het noodzakelijk maakt, dat men zich in toenemende mate bezig houdt met het wetenschappelijk onderzoek, zodat onze Industrie bij deze nieuwe ontwikkelingen niet achterblijft. Voor het vermogen tot voortbrengen van hoogwaardige kwali- teitsprodukten hebben wij behalve mo derne machines en produktiemethoden ook goed onderlegde technici en vak arbeiders nodig. De scholing en vakop leiding zowel van arbeider als van ingenieur zal ln de toekomst voortdu rend moeten worden verbeterd en uit gebreid. INVESTERINGEN BEVORDEREN Mr. F. J. F. M. van Thiel sprak namens de vier industrieverbonden. De gebondenheid van onze open volks huishouding aan de wetten van de internationale concurrentie enerzijds en de harmoniserende invloed, welke van de gemeenschappelijke markt op ons kosten niveau zal uitgaan anderzijds, zal ons er toe dwingen de produktiviteit door voortgaande investeringen te bevorderen, door investeringen, die op niet inflatoire wijze tot stand moeten komen. Thans zal de nadruk moeten vallen op produk- tiviteitsverhogende diepte-investeringen opdat ook by verdergaande economische integratie onze werkgelegenheid gewaar borgd biyft. Ook mr. Van Thiel wees op de nood zaak, dat onverminderd door moest wor den gegaan met verdergaande research en opvoering van vakkennis en scholing. ,Spr. meende, dat ook in de toekomst voor de minder grote ondernemingen een vruchtbare taak is weggelegd. (Advertentie) komen, dat het Nederlandse loonpeil geen struikelblok voor de Nederlandse export is. Eerder is er aanleiding voor de werknemersvakbeweging de vraag te stellen of by de tegenwoordige stand van 's lands economie geen hoger loon peil verantwoord zou zijn. Hoewel het Nederlandse loon- en prijspeil in het afgelopen decennium meer is gestegen dan bijv. het Belgische ligt het in absolute zin nog altijd lager dan in de meeste andere vrije Europese landen. Bij een groei naar Europese eenwording zal de opwaartse druk op het loon- en prijspeil aanhouden. „Groeiende afzetmogeiykheden", aldus de heer Roemers, blijven beslissend voor het slagen van de industrialisatiepoli- tiek. De opbouw van de gemeenschappe lijke markt moet in zo snel mogelijk tempo worden voortgezet en daarnaast is samenwerking in breder Europees en Atlantisch verband geboden. Ook de heer Roemers meende, dat voor de industrialisatie hoog gekwalifi ceerde arbeidskrachten nodig zijn. Scho lenbouw is voor de industrialisatie van niet minder grote betekenis dan fabrieks- bouw. In andere Westelijke landen en in Rusland zyn uit het inzicht, dat men aanwezig intellect dient te ontwikkelen veel verdere conclusies getrokken dan hier te lande. Wy dienen die achter stand zo snel mogelijk in te halen", zei de heer Roemers. De heer Roemers zei tenslotte, dat er geen tevredenheid mag bestaan over de bereikte resultaten by de ontplooiing van de probleemgebieden. Het Noorden is het grootste aaneengesloten gebied met permanente structuurwerkloosheid. Spreker meende, dat men bereid zal moeten zyn doelbewuste discriminatie ten behoeve van nieuwe ondernemingen in het noorden te aanvaarden. De ont plooiing van het noorden is bovendien geboden om het westen te ontlasten. „Spreiding van de industrie", zo zei hy, „is een nationaal belang van de eerste orde!" Antwoord aan de Tweede Kamer KNVB moet alsnog omzetbelasting betalen De minister van Justitie en de staatssecretaris van Financiën ach ten het uit een oogpunt van verant woorde lastenverdeling niet juist, dat loterijprijzen vrij van belasting heffing zouden zijn. In verband met het incidentele karakter van deze voordelen past hierop echter geen progressief tarief als dat van de in komstenbelasting. Men zal dus een matig proportioneel tarief moeten toepassen, aldus wordt gesteld in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Wat de belastingheffing betreft voor binnenlandse winnaars van pryzen uit buitenlandse loteryen, merken de be windslieden op, dat zij het uit een oog punt van de concurrentiepositie van de loterijen een nadeel zouden achten in dien deze categorie ongemoeid zou wor den gelaten. Naar het oordeel van de regering die nen de organisatoren van loteryen zich erop in te stellen, dat voortaan lotery- belasting en omzetbelasting moet worden betaald. Voor wijziging van de voor waarden, waaronder vergunning tot het houden van een lotery wordt verleend met name de toegestane kostenmarge ziet zij geen aanleiding. reeds een complete electrische machine BBEESTRAAT 171 Goederenprijzen „Frans Nationaal front" voor Algerije Gisteravond is op een persconferentie ln Algiers de oprichting van het „Fran se Nationale Front" bekendgemaakt. Een woordvoerder van het front zei, dat de beweging gesteund wordt door Jacques Soustelle, Georges Bidault, Robert La- coste en andere Franse (ultra-rechtse) politici. De bedoeling is om alle groe peringen in Frankryk en Algerije. die een „Frans Algerye" willen, te bunde len. Deze stap moet gezien worden als reactie op het jongste aanbod van De Gaulle aan de leiders van het verzet in Algerye, om besprekingen over een wa penstilstand te voeren. Het front zou een campagne willen voeren onder de mohammedaanse be volking voor de integratie van Algerye en Frankrijk. Jacques boustelle, die zoals bekend uit de Franse regering is getreden na de opstand van de Fransen in Algiers in januari, heeft inmiddels kritiek geleverd °P de jongste rede van De Gaulle over de Algerijnse kwestie. Hy schrijft in zyn ..Voorlichtingsorgaan over de problemen van Algerye en de Sahara", dat een Al gerijns Algerye „ons rechtstreeks zou Verplaatsen naar de tyd van de zeil schepen, dat wil dus zeggen naar de tüd van de Algerijnse piraten". Intussen is de censuur op de Alge rijnse kranten, die onlangs met het oog °P de plaatselijke verkiezingen werd op geheven, thans weer ingesteld. Van het betrekken van goederenprij- zen in de loterybelasting verwacht de re gering geen onoverkomelijke moeilijk- heden. Er wordt o.m. op gewezen, dat voor het verkrijgen van toestemming tot het houden van een lotery niet meer vereist zal zyn, dat de pryzen uitsluitend uit goederen bestaan. Als gevolg hiervan zullen in het algemeen alleen goederen- prijzen worden uitgeloofd, indien de goe deren gratis of tegen gereduceerde koop sommen ter beschikking van de lotery worden gesteld Aan de bezwaren, die uit de regeling van de vrijstellingen voortvloeien voor de paardesporttotalisator, is tegemoet gekomen door opneming van een bepa ling krachtens welke de pryzen van deze totalisator die praktisch steeds bene den de f 1000.blijven in het alge meen buiten de loterybelasting zouden vallen. De bestaande vrijstelling van de omzetbelasting past naar de mening van de bewindslieden niet in het systeem van de omzetbelasting-wetgeving, die alle leveringen en diensten aan de belasting onderwerpt. Het feit, dat met een lotery zijdelings het algemeen belang wordt ge diend, verandert niet het karakter van de dienst, n.l. het geven van gelegenheid deel te nemen aan de loterij. Geen vrijstelling De staatssecretaris van Financiën acht geen termen aanwezig om af te zien van de heffing van de omzetbelasting, die de KNVB en de Caritas verzuimd hebben te betalen terzake van de door deze instel lingen gehouden voetbalpools. De staatssecretaris verwacht dat de heffing van loterijbelasting een bate zal opleveren van circa 6 miljoen gulden en het vervallen van de vrijstellingen van de omzetbelasting een bate van ongeveer 3 miljoen gulden. Daar reeds thans een bate van 2.6 miljoen gulden wordt ver kregen door de bijzondere heffing van 15 procent op de pryzen en premies van de Staatsloterij en het verder de bedoe ling is, dat de Staatslotery de omzet belasting, ten bedrage van 1.4 miljoen gulden, voor eigen rekening neemt, dient de netto belastingopbrengst te worden gesteld op rond 5 miljoen. Bij de taxatie van de opbrengst aan loterybelasting op de sportprysvragen is uitgegaan van een bedrag aan inleggelden van ongeveer 20 miljoen gulden. Aan de Chinese kust is dit jaar de zeeoesteroogst bijzonder groot. Een beeld van het verzamelen van de oesters bij eb van de in zee gebouwde oesterstellingen. Interventie van Koning Boudewijnvoor vandaag werd parlement bijeengeroepen Ofschoon Loemoemba de president van de Nationale Kongolese Beweging, er gisteravond nog niet in geslaagd was een Kongolese regering te formeren, heeft de Belgische regering in de loop van gisteren de politieke ontwikkeling in Kongo op beslissende wijze trachten te beïnvloeden. Koning Boudewijn ondertekende namelijk het Koninklijk besluit, waarbij het Kongolese parlement voor vandaag (vrydag) byeen werd geroepen. In de politieke kringen te Brussel wordt onder streept, dat de Koning hierbij geheel conform de resoluties van de eerste ronde tafelconferentie en van de daaruit voortgevloeide fundamentele wet voor Kongo handelt. De interventie van Koning Boudewyn en van de Belgische regering betekent echter, dat Brussel zich geheel aan het tijdschema van de onafhankelyk- heid wil houden, hetgeen meebrengt, dat er spoedig een Kongolese regering, een parlement en ook een Kongolees staatshoofd moet worden geïnstalleerd. (Van onze Brusselse correspondent) De minister-resident Ganshof van der Meersch verleende zyn bemiddeling tus sen de informateur Loemoemba en de andere politieke leiders. Dat de infor mateur-opdracht van Loemoemba tot hedenavond wordt verlengd, wijst erop dat de minister-resident in ieder geval (Advertentie) VADER WIL NIETS HEBBEN maar in zijn hart hoopt hy toch op een mooi cadeautje. Bereid hem daarom eens een extra verrassing: een fleurig WEEKEIND.SHIRT of een MOOI OVERHEMD, een leuke DAS of een paar van die sterke STRETCH NYLONSOKKEN. Komt U maar eens by ons kijken, we hebben een huis vol echte VADERDAG GESCHENKEN HERENMODE LEIDEN KATWIJK Breestraat 152-154 - Voorstraat 4 Parachutisten bij legermanoeuvres Op maandag 20 juni en dinsdag 21 juni zullen leden van de eerste Neder landse Parachutistenclub (ENPC) mede werken aan een legeroefening die op de Oirschotse heide zal worden gehouden. Deze legeroefening, „Sans atout" ge noemd, dient als afsluiting van de oefen periode van het 314e bataljon infanterie, een territoriaal bataljon dat voor herha lingsoefeningen in Budel en Mill ver blijft. Dit bataljon zal 21 juni op de Oir schotse heide een aanval van parachu tisten moeten afslaan die daar uit twee „Dakata" transportvliegtuigen zullen worden neergelaten. wil vermijden, dat men zou kunnen zeg gen dat de Belgische regering het kar tel der gematigde partijen, die op het ogenblik weigerachtig staan tegenover de pogingen van Loemoemba, wil be voordelen. Het blijft nog Steeds de be doeling van de Belgische regering om alle grote Kongolese partijen in Kongo achter een regering van nationale unie te stellen. Van de zijde der Verenigde Naties ls in Leopoldstad aangedrongen op een ordelijke politieke ontwikkeling. En gis teravond liep in New York het bericht binnen dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld, zich eind juli naar Leopoldstad zal begeven. Het onafhankelijke Kongo zal, naar wy vernamen, waarschijnlijk reeds in sep tember lid worden van de Verenigde Naties. Uit de pers-commentaren bleek verder dat Loemoemba, informateur en in feite formateur, volledig kan rekenen op de sympathie van de Belgische so cialistische partij, die in hem de voor uitstrevende premier van Kongo ziet. In politieke kringen wordt er echter op ge wezen, dat Loemoemba, evenmin als de meeste andere Kongolese leiders, een vastomlijnd politiek programma heeft. Maar men vindt het geruststellend, dat er van de zyde van de Belgische socia listische oppositie niet tegen een evern tuele regering van Loemoemba in Bel gië zal worden geageerd. De politieke verhouding tussen België en Kongo zal I Aangezien de Koudekerkse brug over de Rijn vanmiddag voor een algehele revisie wordt gesloopt, zal het wegverkeer over de Rijn ver moedelijk tot 10 oktober gestrenmd zijn. Ten gerieve van de voetgan gers en wielrijders(sters) wordt de verbinding met beide oevers onder houden met een pontje. Vanmorgen om kwart voor negen werd de pont zonder enig officieel vertoon in be drijf gesteld. Chefbrugwachter Harskamp en brugwachter Blijleven traden als schippers van de pont op. Op def oto ziet men de eerste overtocht. Burgemeester Waverijn sloeg in zijn tuin deze vaart over de Rijn gade. (Foto Leidsch Dagblad) Prinses Margaret keert morgen terug Morgen zullen Prinses Margaret en Antony Armstrong Jones van hun hu welijksreis naar West-Indië aan boord van het koninklijke jacht Britannia in Engeland terugkeren. Aangezien de inrichting van hun woning, 10 Kensing ton Palace, nog niet gereed is, zullen zij nog voor enkele weken hun intrek nemen in Clarence House, de residen tie van de koningin-moeder en tot voor kort van Prinses Margaret zelf. De Prinses en haar echtgenoot zullen in Portsmouth aankomen en vandaar per trein naar Londen gaan. Verwacht wordt dat zij het weekeinde in Wind sor zullen doorbrengen, waar ook de overige leden van de koninklijke fami lie zich bevinden. in de eerst komende maanden overigens op zich zelf al moeilijkheden genoeg opleveren, aldus regeringskringen. Drie weken voor de onafhankelijkheid van Kongo is men in Belgische regerings kringen nog steeds van oordeel dat Bel gië in Kongo moeilyk anders kon han delen. In Afrika nameiyk gaat de poli tieke ontwikkeling zo snel, dat de mees te landen die dachten nog tyd te heb ben, thans bedrogen uitkomen. Gevaarlijk voor de maatschappij President: We gaan de verkeerde kant op De vice-president van de rechtbank te Breda en president van de strafkamer, mr. F. Holleman, heeft gisteren ernstige kritiek geuit op het voorwaardelijk in vrijheid stellen van de gevangenen, waardoor de veiligheid van de maatschappij ernstig in gevaar wordt gebracht. De president doelde op het vry laten van terbeschikking gestelde veroordeelden, maar ook en vooral op het stelsel van de voorwaardelijke invrijheidstelling van tot gevangenisstraffen veroordeelden. „Dit laatste geschiedt", aldus de president, „door ambtenaren van het Departement van Justitie en niet door de onafhankelijke rechter. De beslissingen van de onafhankelijke rechter worden door deze ambtenaren aangetast. Daarmee gaan we de verkeerde kant op", aldus mr. Holleman. De president liet deze kritiek horen, terwijl voor hem de dossiers van de te behandelen zaken lagen, welke byna stuk voor stuk verdachten betroffen, die öf al eerder ter beschikking van de regering waren gesteld, dan wel voorwaardelijk in vryheid waren ge komen. Een inwoner van Oosterhout werd vorig jaar veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf. Nauwelijks voor waardelyk in vryheid gesteld beging hy onder invloed van drank een reeks misdrijven. Hij drong de woning van een hoofdinspecteur van politie binnen, stal diens auto, stal later op de avond een tweede auto en zou de volgende morgen een meisje hebben lastig ge vallen. Dit laatste ontkende hy. „Ze laten de mensen maar los en de maatschappij zit er mee", zei de pre sident. De officier van Justitie had alle begrip voor de suggesties in het psy chiatrische rapport, dat een klinische behandeling nodig was voor deze ver dachte, maar achtte hier straf nodig en eiste anderhalf jaar gevangenis straf. De verdediger drong aan op een behandeling. De rechtbank veroor deelde de verdachte tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, toezicht van het medisch consultatiebureau en opneming in een door dit bureau aan te wyzen inrich ting. Een inrichting, waar hij het kleer maken kon beoefenen was de enige wens van een Hagenaar, die na 16 jaar van zijn leven in de gevangenis te heb ben doorgebracht op grond van ruim 20 veroordelingen, geen prijs meer scheen te stellen op de vryheid. Hij was al eerder ter beschikking gesteld en verbleef toen in een Inrichting ln Utrecht. Zonder enig toezicht reisde hij enige malen naar Amsterdam om werk te zoeken. De man was geen enkele beperking in de weg gelegd. Later was hij in Breda en in België weer tot ste len gekomen. „Er ls niet zo'n inrichting als de verdachte wenst in ons land", zei de officier van Justitie, die eigenlyk „in arrenmoede, omdat de maatschappij nu eenmaal beschermd moet worden", dan niaar anderhalf jaar gevangenisstraf vroeg. „Ik weet ook geen andere op lossing", zei hy. Over 14 dagen volgt de uitspraak in deze zaak. Een 21-jarige Rotterdammer moest zich voor twee inbraken in Breda en Den Bosch verantwoorden. ,,A1 twee maal voorwaardelyk in vrijheid ge steld", las de president in de stukken. „Daar rekenen jullie al zo'n beetje op. is het niet? Zóver zyn we in ons land al gekomen", zei de president. De verdachte haalde zyn schouders op. Hij had aanvankelijk bezwaren tegen een psychiatrisch onderzoek, maar toen de officier ter beschikking stelling van de regering vroeg, ging hij er mee akkoord. De zaak werd aange houden. Een Bredanaar. ook al vaker ver oordeeld, werd beschuldigd van dief stal van goederen uit geparkeerde auto's in Breda. ,.U bent al eens ter beschikking van de regering gesteld?" vroeg de presi dent. „Jawel edelachtbare", was het ant woord. „En maar weer loslaten". „Jawel, meneer de president". De officier eiste acht maanden met aftrek. Over 14 dagen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15