UNIVERSITAIRE WOONWIJK BOERHAAVE AANWINST ONDANKS ONVOLKOMENHEDEN OPENING Onderdak voor 140 gezinnen uit academische kring in complex van anderhalve hectare OOK KRITIEK Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 juni 1960 Derde blad no. 30075 Maar toch Daartegenover staat evenwel het argu ment van deze bewoners, dat zjj eerst veel later hun woning hebben betrok ken dan aanvankelijk was toegezegd: telkens weer werd toestemming tot be woning uitgesteld, zelfs enkele malen op korte termijn. Zij zyn van mening, dat de fout dan niet schuilt bij de be woners, die te veel druk op het stich tingsbestuur zouden hebben uitgeoefend, maar bjj het bestuur, dat er niet in slaagde nadrukkelijke toezeggingen na te leven. Verwarming in de keukens werd ach terwege gelaten om de kosten, die toch al tot redelijke, maar stijve huurprijzen noopten, zoveel mogelijk te drukken. Be woners verklaren echter, dat tijdens de bouw, toen zij hun toekomstig domein in ogenschouw kwamen nemen, de aan leg van verwarming in de keukens was toegezegd. Niet-academici slechts tijdelijk Over de bewoning van enkele flats door niet-academici en ook studenten, merkte het bestuur op, dat dit slechts tijdelijk is. Er is een periode geweest waarin men naar later bleek ten on rechte bevreesd was dat niet vol doende bewoners uit de daartoe bestem de kring konden worden aangetrokken, zodat de exploitatie van het complex niet meer sluitend zou zijn bij de voor genomen huren. Men heeft toen enkele niet-academici voor tijdelijke huisvesting toegelaten. Overigens is het complex eerst kort geleden opgeleverd en bestaat voor de bewoners nog drie maanden gelegen heid klachten naar voren te brengen, waaraan dan zo zy redelijk zijn nog door de aannemer moet worden tegemoet gekomen. Zo zullen b.v. de buitendeuren, die blijken van ondeug delijke kwaliteit te zijn, worden vervan gen. Er werd door het bestuur de nadruk op gelegd, dat op aandrang van de over-" beid indertijd 980.000 gulden op de bouw kosten werd bezuinigd en ook dit heeft natuurlijk hier en daar wel invloed ge had. By de openingsplechtigheid in hel torengebouw waren gisteren behalve het stichtingsbestuur, de architect en de aannemer ook aanwezig de rector-mag- nificus, prof. mr. J. E. Jonkers, vertegen woordigers van andere instanties en vertegenwoordigers van het gemeente bestuur. De architect, de heer E. P. Groosman verwonderde er zich over, dat zovele zaken, zoals ook de realisering van dit complex, die aanvankelijk onmogelijk lijken in het leven, toch gelukken. Dat dit plan verwezenlijkt werd, is zeker in de eerste plaats te danken aan de on vermoeide arbeid van prof. Van Dis- hoeck. Hij achtte hetgeen thans tot stand is gekomen een complex met een duidelijke onderlinge samenhang en ge bondenheid, waartoe in het na-oorlogse Nederland nog geen architect of stede bouwer de kans kreeg. Hen was het be stuur daarvoor bijzonder erkentelijk. Gemakkelijk is het werk zeker niet geweest, doordat een schier eindeloze reeks technische en financiële proble men moest worden opgelost. Dank bracht de heer Groosman aan de opzichters Moekestorm en Verbaas, de heer Apel doorn van de gemeente, de aannemer Korswagen en zijn naaste medewerker de heer Bos. Grote voldoening Na aanvaarding van het complex uit handen van de heer Groosman, herin nerde prof. Van Dishoeck in zijn toe spraak aan enkele facetten van de reeds in het kort genoemde voorgeschiedenis van de bouw, waarbij hij ook vermeldde, dat toezeggingen omtrent tijdstip van bewoonbaarheid niet steeds konden wor den ingelost. Nagenoeg alle woningen zijn thans echter door stafleden betrok ken. De aannemer heeft de verzekering gegeven, dat in de onderhoudstermijn alle gebreken, die nog mochten blijken, verholpen zullen worden. Op dit ogenblik was het dan ook voor het bestuur een grote voldoening dat de materiële zijde van het ideaal verwer kelijkt is in een complex gebouwen, dat hopelijk ook in de volgende eeuw nog een aantrekkelijke woongelegenheid voor Zeven jaren na het initiatief tot bouw van een woonwijk ten behoeve van wetenschappelijke, universitaire medewerkers werd gistermiddag dit thans voltooide Boerhaavecomplex tussen Boer- haavelaan, Van Swietenstraat, Mariënpoelstraat en Maredijk in de onmiddellijke nabijheid van het Leidse Academisch Ziekenhuis geopend: een complex, dat bestaat uit 140 wooneenheden in vier aparte blokken, waarvan één in hoogbouw is uitgevoerd, huisvesting biedend aan ruim 400 bewoners. De kosten van het project hebben ongeveer 4.4 miljoen gulden be dragen. Er zijn tijdens het maken van de plannen, de bouw en de afwerking herhaaldelijk moeilijkheden Specifieke woonproblemen nu verholpen Wetenschappelijke medewerkers van de Universiteit, in het bijzonder vele assistenten, staan bij het verwerven van redelijke woonruimte dikwijls voor onge woon grote moeilijkheden. Nu er een woningnood heerst, is het veelal zo, dat men geruime tijd op een wachtlijst moet staan alvorens in aanmerking te komen voor een redelijke woning, terwijl voorts jonge en kleine gezinnen (zoals dikwijls bij assistenten het geval is) over het algemeen langer moeten wachten dan oudere en grotere gezinnen. Dit betekent, dat dergelijke gezinnen lang op een woning moeten wachten en deze vaak eerst toegewezen krijgen wanneer hun verband met de Universiteit verbroken wordt en zij naar elders vertrekken! Dit betekent ook, dat zij hun studie moeten voltooien in veel te kleine behuizingen, waar ernstige studie niet mogelijk is; dat zij dikwijls tot twintig of dertig kilometer van Leiden wonen en dat het gezinsleven onder deze extra belasting ernstig bedreigd wordt. De doelstelling om aan deze duidelijke misstand een einde te maken, moest van het begin af aan zeer worden toegejuicht, en thans moet er in de eerste plaats dankbaarheid heersen, dat het doel althans voor het grootste deel bereikt is. sief service, maar exclusief verwarming. Deze huren zijn aanvaardbaar als men er van uit gaat dat de minstbetaalde assistent toch nog f 600 per maand ver dient en dat 15% van het salaris een redelijk deel voor huurkosten geacht moet worden. Vier blokken om een grote tuin De plannen werden in opdracht van de Stichting Universitaire Woonwijk Boerhaave uitgewerkt door het Archi tectenbureau Groosman te Rotterdam, dat tot de opzet kwam van een com plex van vier afzonderlijke blokken, ge groepeerd om een grote gemeenschap pelijke tuin, voor welke opzet het ter rein binnen de genoemde straten bij zonder geschikt moest worden geacht. Bij de indeling van het complex moest voor een groot deel op behoefte-schat tingen worden afgegaan voor wat be treft de omvang van de woningen. Deze behoeften kunnen trouwens van mo ment tot moment variëren, zodat de inrichting nooit ingesteld kon worden op een voor elk moment weer andere ideale situatie. Zo zijn er een tiental eengezinswo ningen (langs de Mariënpoelstraat) en in flats voor gezinnen van zeer uiteen lopende grootte geprojecteerd. Deze flatblokken bevinden zich langs de Boerhaavelaan en Van Swietenstraat en in het torengebouw met zeven woon lagen boven de begane grond voor ge meenschappelijke doeleinden, welk ge bouw het complex aan de zijde van de Maredijk afsluit. De situering rond de gemeenschap pelijke tuin is voortreffelijk, vooral wan neer de groenvoorziening daarin metter tijd tot volle wasdom zal zijn gekomen. Centrale voorzieningen Het gehele complex is van één punt uit centraal verwarmd. Het omvat voorts een restaurant, een levensmiddelenzaak, 34 garages en een societeitsruimte in plaats van de oorspronkelijk ontworpen crèche; verder praktijkruimten, welke apart verhuurd worden (en waarin bin nenkort een tandarts als eerste zijn in trek zal nemen) en enkele andere cen trale voorzieningen. In het souterrain der flatgebouwen zijn bergruimten aan gebracht. Op het dak van het torenge bouw bevindt zich een solarium. Wegens gebrek aan geld konden een zwembad in de tuin, speelwerktuigen voor de kinde ren en een centrale wasserij nog niet worden verwezenlijkt. Huren De huren (in 26 klassen) variëren hui 96 lot 250 gulden per maand inclu- A In de flatgebouwen bevinden zich 78 woningen, in het torengebouw 52, ter wijl er nog tien eengezinswoningen zyn. Enkele woningen (in het blok 1 langs de Boerhaavelaan) zijn voorzien van extra studeerkamers, die naar gelieven bij de ene of de andere aangrenzende woning getrokken kunnen worden. De stichting, die zich de verwezen lijking van dit kostbare project ten doel stelde, en die onder voorzitterschap stond van prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, beschikte vanzelfsprekend niet over financiële middelen van enige om vang. Dank zij de medewerking van de gemeente konden met gemeentelijke ga rantie twee leningen worden afgesloten met een looptijd van vijftig jaar bij de Rijkspostspaarbank en de Sociale Ver zekeringsbank opgetreden, waardoor de volledige bewoning lan ger op zich heeft laten wachten dan aanvankelijk was voorzien. En zelfs thans zijn de moeilijkheden nog niet volledig overwonnen. Maar verheugend is, dat thans woonruimte geschapen is voor een zeer vlottend deel van de Leidse bevolking, die op grond van deze beweeglijkheid dikwijls voor zeer ernstige woningproblemen komt te staan, ten koste van wetenschappelijk werk en gezinsomstan digheden. In het licht van dit gezichtspunt is het gerechtvaardigd, de vreugde over wat tot stand kwam voorop te stellen vóór de kritiek op enkele aspecten van het gehele project, die evenwel niet onvermeld kunnen blijven. Risicodragende N.V. Onlangs is opgericht de NV Exbo als een soort exploitatiemaatschappij, die in staat is risico te dragen ten aanzien van salarissen, naleving contracten met betrekking tot het in exploitatie geven van restaurant, kapperszaak, praktijk ruimten e.d. Er zyn volgens het bestuur van de stichting (zelf in de NV ver tegenwoordigd) voldoende garanties in de statuten van de Exbo opgenomen om tie zorgen, dat deze exploitatie via de Exbo niet in strijd komt met de bepa ling in de Stichtingsstatuten, dat de stichting geen winst mag maken, maar eventuele baten aan het complex of aan huurverlaging ten goede moet laten komen. Vooral op blok langs Van Swietenstraat Zoals wij reeds zeiden is het verheugend, dat een zeer ernstig woonprobleem is opgeheven, maar er heerst, nu het complex geopend is, niet alléén voldoening. Er heerst bij een deel van de bewoners ontevredenheid over de opzet en uitvoering van het werk en ook over de gestes van het stichtingsbestuur. De kritiek geldt in het bijzonder woningen in het blok langs de Van Swietenstraat. Om enkele van de bezwaren te noe men: scheef lopende vloeren, onzorgvul dige afwerking, plaatsing van stopcon tacten op zodanige wijze, dat zij niet kunnen worden gebruikt, ontbreken van Een luchtopname van het complex dat gistermiddag geopend werd. Op de voorgrond de eengezinswo ningen aan de Mariënpoelstraat, op de achtergrond het flat blok langs de Boerhaavelaan, links het toren gebouw en rechts het veelbesproken blok langs de Van Swietenstraat. verwarming in de keukens en ook van voldoende mogelijkheden tot afvoer van condenswater, waardoor in de onver warmde keuken in de winter met open buitendeur gewerkt moet worden, scheu ren van plafonds, kieren van deuren en ramen e.d. Voorts wordt het stichtingsbestuur ver weten, dat niet op een zakelijke wijze of zelfs in het geheel niet op klachten wordt gereageerd. Diverse bewoners hebben in dertijd, toen erkend werd dat hun wo ningen ernstige gebreken vertoonden, huurverlaging gekregen, doch volgens hen zijn de bezwaren niet of onvoldoen de opgeheven nu de huurkorting weer is ingetrokken. Er is zelfs één geval, waar in op grond van bezwaren reeds een jaar lang in het geheel geen huur is betaald, vanzelfsprekend tegen de eisen van het bestuur in. Voorts spreekt men er zijn verwondering over uit ,dat in het com plex niet-academici wonen, terwijl de statuten toch bepalen, dat het voor huis vesting van academici bestemd is. Weerlegging Van de zijde van het stichtingsbestuur werd ons te kennen gegeven, dat er in dertijd inderdaad fouten zijn gebleken, die echter naar beste kunnen zijn ver beterd. Zo werden tochtstrips aange bracht (wat ons in nieuwbouw reeds zeer ongebruikelijk voorkomt), werden ge scheurde plafonds hersteld en dergelijke maatregelen genomen. De stichtingsvoorzitter, de architect Groosman en de hoofdaannemer Kors wagen meenden in antwoord op onze vragen hieromtrent, dat de thans nog protesterende bewoners ongelijk hebben. De fouten moeten voor een deel als kinderziekten worden beschouwd, welke inherent zyn aan elke nieuwbouw. Voorts is een gToot deel van de gecon stateerde gebreken terug te voeren tot de toevallige ongunstige omstandigheid, dat de afbouw van het blok aan de Van Swietenstraat plaats vond in de onge bruikelijke droge en warme vijf maan den van vorige zomer, een omstandig heid, welke temeer invloed had, omdat dit blok op het zuiden gelegen is. De klachten omtrent onvoldoende ca paciteit van de verwarming achten zij ongegrond. Fouten zyn bovendien opgetreden doordat een deel van de bewoners eigen lijk te vroeg in de flats is getrokken. Daartoe werd in arren moede toestem ming gegeven om de ergste woningpro blemen van enkelen op te lossen. Hier door is het optreden van onvolkomen heden echter bevorderd. Kinderen van de bewoners van het Boerhaavecomplex plantten na af loop van de officiële opening een boom in de gemeenschappelijke tuin. (Foto L.D./Holvast) Jammer Hoe het ook zij, de op zichzelf ver heugende dag van gisteren by de offi ciële opening werd niet met onverdeelde gevoelens van dankbaarheid doorleefd. Dat is, ronduit gezegd, Jammer. Het is te hopen, dat een zakelijk volkomen verantwoord beleid, dat begrip toont voor gerechtvaardig de klachten, in de naaste toekomst de „vrede zal herstellen", zodat er binnenkort slechts voldoening zal bestaan over wat er met zoveel werk en met groot enthousiasme tot stand kwam. Want van deze arbeid en en dit enthousiasme zijn wij ten volle overtuigd, ondanks het feit, dat twijfel gerechtvaar digd is of de vrijwel uitsluitende leiding van wetenschapsmensen (die niet tot bouwtechnische en zakelijke experts gerekend kunnen worden) bij de planning en ver wezenlijking van het complex wel verantwoord is geweest. de staf zal vormen, en dat een waardig monument zal zijn voor wat in onze tijd Universitair initiatief en gemeente lijk beleid tezamen met een kundig ar chitect wisten te scheppen. Het complex kan ook dienstbaar ge maakt worden aan het versterken van het contact voor hen, die in klinieken, laboratoria, musea en individuele stu deerkamers, maar al te zeer geïsoleerd leefden en elkaar niet of nauwelijks ken den. Juist dit contact immers dient een tegenwicht te vormen voor de hp parking als uitvloeisel van ver doorgevoerde spe cialisatie. Daartoe is het complex ajs een grote wooneenheid met centrale voorzieningen gebouwd. De administratie en organisatie van de gehele woonwijk en alle daarbij be trokken diensten is een veelomvattende taak, die bovendien belangrijke finan ciële consequenties meebrengt. De stich tingsleden met een volledige universi taire dagtaak kunnen die arbeid niet verrichten noch het financiële risico dragen. Daarom werd een beheers-NV in het leven geroepen. Beroep op goede wil Alle üver en goede wil zullen echter niet instaat zijnde gestelde idealen te verwe zenlijken, wanneer onder de bewoners niet weerklank wordt gevonden, bereid willigheid tot medewerking en begrip voor moeilijkheden. Eerst op basis on derling vertrouwen en samenwerking zal de woonwijk kunnen worden dat gene, waarvoor zij is bedoeld, namelijk een tehuis voor de ware Universitaire geest. Dankbaarheid De rector-magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, die de officiële opening ver richtte. verheugde zich er over dat er nu een complex verrezen is voor een groep, voor welke tot dusver nog weinig is gedaan. De Universiteit breidde reeds aanzienlijk uit, de studentenhuisvesting kwam behoorlijk op gang, het weten schappelijk personeel werd echter met geholpen. Wil een Universiteit naar be horen haar taak verrichten, dan zal zij een goed bezette staf moeten bezitten, en de aanvaarding van een staffunctie zal nu eenmaal in sterke mate beïn vloed worden door de woonmogelykheid. De Universiteit is prof. Van Dishoeck en zijn medewerkers dankbaar voor initiatief en het getoonde doorzettings vermogen Dank komt ook toe aan de gemeente Leiden voor de geboden steun en de financiële faciliteiten. Tot slot opende prof. Jonkers het complex, waarna en kele gedeelten hiervan werden bezich tigd. De gemeenschappelijke tuin, waar mheen de woonblokken zijn ge groepeerd: een ideaal ontspan ningsoord zowel voor volwassenen als kinderen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11