Laatste nieuws De toekomst gaat achter schaduwen verborgen ONS KORT VERHAAL Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 juni 1960 /ijfde blad no. 30074 door Martin Downes 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant met ontvangen, vóór 7 uur n.m, (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 door MARTIN DOWNES De dekken waren stil en verlaten, nauwelijks zichtbaar door de mist. De lichten van New Jersey priemden aar zelend door de grijze massa. De mist hoorns van de veerponten, die over de donkere rivier heen en weer schoven, kwaakten als angstige eenden. De grote lichtvlekken by de aanleg steigers werkten verwarrend, want de mist, die New York's haven in haar ban had, slokte de stralenbundels op. De schaduwen van de kantoorgebou wen, douaneloodsen en pakhuizen wa ren donkere, wazige vlekken, schadu wen in de schaduw van mist. Bij de boeg van het schip leunde een eenzame figuur over de reling. John Harris was met de andere ste wards aan dek gekomen, maar toen zij druk pratend enige tijd later naar kooi gingen, slenterde Harris in de richting van de boeg. Na de drukte en herrie van een lange, inspannende dag, verlangde hij naar rust. en stilte. Er priemden nog maar enkele vage liohten door de mist. Hij werd om ringd door schaduwen. Zijn armen liet hij op de reling rusten, zyn vermoeide voeten en pijnlijke benen rust gun nend. Ergens beneden hem schemerde de weerschijn van een verlichte pa trijspoort op het donkere water. Het schip lag drie tot vier meter van de wal. Schaduwen, overal schaduwen. Je wist niet, wat er achter verborgen ging, wat er achter verscholen lag, wat er uit te voorschijn zou komen. Hij spuwde nijdig in de duistere leegte voor hem. Het leven was óók duister, vol schaduwen. Onverwacht werd je door gebeurtenissen overval len, die je plannen en verwachtingen in de grond boorden. Een jaar geleden had hij zijn baan tje er aan gegeven. Het had echter wel enige voeten in de aarde gehad. Spa ren en nog eens sparen was het ge weest en tal van risico's in de dagen van de drooglegging, die hem nü nog de haren te berge deden rijzen. Maar hij was toen jong geweest, jong en vastbesloten. Het geld, dat hij gespaard had, was juist genoeg geweest voor de overname, maar Sally had prachtig geholpen en toen Kerstmis aanbrak, wisten zij dat het café'tje hun een coed inkomen kon verschaffen. Het was enigszins mistig geweest op de maandagmorgen na Nieuwjaarsdag - hij zou dat nooit vergeten. Hij had rich niet helemaal goed gevoeld. Het vas een lichte kater geweest, overge houden van de oudejaarsviering met enkele vrienden. Maar zelfs als hij geen hoofdpijn had gehad, had hij het niet kunnen verhelpen. Een gewa ande overval is nu eenmaal een ge- rapende overval en met een revolver tlak voor je neus doe je niet veel. Hij had het brandkastje zélf geopend s toen verbitterd en teneergeslagen aegekeken, hoe zij het geld telden. Zelfs hadden ze óók nog de kassa ge- .'orceerd en de enkele ponden in zilver en koper, die hij er als wisselgeld in nad laten liggen, meegenomen. Met meer dan drie honderd en vijftig pond gingen ze er vandoor, juist een half air voordat hij het geld naar de bank ran de overzijde van de straat had willen brengen. De brouwerij had hem zeer fatsoen- ijk behandeld en hem van zijn ver plichtingen ontslagen, maar hem te vens de raad gegeven er niet mee door te gaan, nu hij geen reserve meer had. Sally's gezicht verscheen voor zijn pestesoog, Sally's glimlach, toen zij rad gehoord, dat de scheepvaart maatschappij hem terug wilde nemen. Ze had zijn oude uniform te voorschijn gehaald en het opgeperst, de achter- unt van het vest iets uitgelegd en de rand van de broek. Ze moest nu alles weer innemen, dacht hij, terwijl hy op Hln andere been ging staan. Hij moest tonden weggetranspireerd hebben. Toen hij zyn gewicht weer eens verplaatste en op de reling ging leu- ran, voelde hy een lichte trilling door rat schip gaan. Hij stond vlak bij de STADSNIEUWS Ds. H. K. Jonkman Predikant-directeur van Zendingshuis te Oegstgeest Tot predikant-directeur van het Zen- rashuis der Ned. Herv. Kerk te Wgeest is benoemd ds. H. K. Jonk- >n te Nieuw Beerta (Gr.). Ds Jonkman, die in deze functie ds. A. C. Hildering zal opvolgen, werd in geboren. Na het voltooien van zijn «ogische studie werd hij in 1955 in Ned. Herv. Kerk kandidaat gesteld. >18 september van dat jaar aanvaard- :hy het predikambt van de Gervorm- f Gemeente te Nieuw Beerta. Hildering, aan wie eervol emeritaat 'erleend, is benoemd tot bijstand in pastoraat van de Hervormde Ge ënte te Elden by Arnhem. Zondag 4 Ptember zal ds. Hildering zyn intrede 'toze gemeente doen. Toestand slachtoffers niet onbevredigend De toestand van de drie ernstig ge- raden by het ongeluk in de omgeving het feestterrein „Den Burcht" was "knmorgen niet onbevredigend. De Presteerde chauffeur zal zaterdag P Den Haag worden overgebracht I "9 de officier van Justitie te wor- II voorgeleid. *0MOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de ge dunde op proefschrift getiteld ,,On- •ftekingen over de extractie van lipi- 5 uit serum in verband met de bouw "ilpoproteinen", mevr. H. J. M. Teu- *en-Blom, geboren te Hillegom en "ra wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge- a?d voor het kand. ex. geschiedenis M. E. Deelen (Rotterdam); doet Psychologie mej. M. Th. L. van Hoof «cht) "~0nze stadgenoot, de heer J. Sloos, heden aan de Economische techool te Rotterdam voor het «oraal examen economie. kabels, waarmee het schip gemeerd lag. Had er een licht briesje gestaan, dan zou hij er geen aandacht aan hebben geschonken, want het schip zou dan licht gedeind hebben en de kabels zouden al bij de geringste be weging zijn gaan trillen. Maar het was windstil. Uit de schaduwen kwam iemand te voorschijn. Hij schoof langzaam over één der kabels voort, hoog boven het verraderlijke, zwarte gat tusssen het schip en de kade. John Harris kende die methode om aan boord te komen, maar hij wist ook dat. een man wan hopig moest zijn, voordat hij zoiets zou proberen. Hij spande zijn ogen tot het uiterste in om de duisternis te kunnen door boren, maar het licht, dat uit de pa trijspoort beneden hem scheen, ver blindde hem, zodat hij nauwelijks iets kon zien. Toen veranderde de trilling plotseling en begon de kabel te slin geren. Er tuimelde iets in het water. Een gesmoorde kreet weerklonk en toen, diep beneden hem, de onvermij delijke klap op het water. Harris sprong op de reling en tuur de naar beneden. „Man over boord!", riep hij naar de wacht. De kreet echode over de stille, ver laten dekken en van ergens mid scheeps schreeuwde iemand aarzelend iets terug. Hij riep terug met alle kracht, die hij uit zyn longen kon persen. Enkele dekkneebten hadden hem wel gehoord, maar zij waren nog sla perig, en de wacht kwam slechts lang zaam toelopen. Een matroos kwam wel aanhollen, maar Harris had toen al in een fractie van een seconde in de weerspiegeling van het licht uit de patrijspoort iemand in het water zien worstelen. Zijn jasje en schoenen vielen op het dek en hij dook. Het scheen dat de tijd eindeloos was. Tijd en ruimte ver smolten, terwijl zijn lichaam de af stand tussen het dek en het water aflegde. Precies middenin de lichtplek op het donkere water kwam hij te recht. Hij hijgde en spuwde het sme rige water uit, dat zijn mond was bin nengedrongen. terwijl hij zocht naar de man, die hij enkele seconden eerder nog had gezien. Iemand op dek was zo verstandig om een toorts naar beneden te gooien en een reddingsgordel. In het vreemde flakkerende licht- zag hij tenslotte wat hij zocht: de traag bewegende armen en het reeds half onder water verdwe nen lichaam van de verdrinkende man. Harris greep hem van achteren bij zijn haar en trok zijn hoofd naar bo ven. Toen trachtte hij hem naar de reddingsgordel te slepen, die daar een paar voet van hem verwijderd rond dobberde. Hij kende het gevaar, het wilde, redeloze gevecht, dat hij kon verwachten, de graaiende handen, die hem onder water zouden pogen te trekken, maar hij was niet voorbereid op een directe aanval, een moordende slag, die gericht was op een plek tus sen zijn ogen. Onverhoeds werd hij aangevallen, maar hij wist de slag te ontwijken. Hij greep de man bij zijn kleren en trok hem ten tweede male boven water. Dit keer was hij echter minder gelukkig, want hij voelde twee handen rond zijn nek, die hem trachtten te doen stik ken. Met de laatste kracht, die hem nog restte, sloeg John Harris toe. Hij trof zijn tegenstander met een ge balde vuist achter het oor. Al zijn wilskracht om in leven te blijven, lag in die slag. Samen verdwenen ze onder water, maar de handen rond zijn nek ver slapten hun greep en Harris slaagde erin weer boven te komen. Een huilend De Israëlische premier* Ben Goerion die volgende week een bezoek aan Nederland brengt, tijdens een wan deling in de tuinen van het Elysée geluid stelde zijn oren zwaar op de proef, toen hij de reddingsgordel greep en de bewusteloze man er half op hees. Schijnwerpers witte bundels licht priemden van het dek af naar be neden en concentreerden zich op hem. Suisend kwam een lijn naar beneden. Hij greep het touw, sloeg het met een lus om hen beiden heen en gaf toen een teken om te halen. Daarna was alles erg verward en wazig, maar hij herinnerde zich nog, dat hij zich verwonderd had afge vraagd. waarom de politie er bij was geweest. Er waren heel wat politie mannen gekomen en het waren de si renes van hun wagens geweest, die zijn oren op op de proef hadden ge steld. Juist toen een forse sergeant met een zacht, Iers accent zijn naam vroeg, viel hij flauw. Hy kwam bij in een ziekenhuisbed. Een vierkante plek zonlicht trilde op het plafond. Hij staarde er enige tijd naar voordat hij besefte, dat het al middag moest zyn en dat zijn schip dus zonder hem vertrokken was! Hij draaide rusteloos zijn hoofd heen en weer. Zijn keel was ruw en zijn hele lichaam deed hem pijn. Toen pas zag hy, dat naast zijn bed de forse ser geant zat. „Wat is er gebeurd"?, vroeg hij moeizaam. Terwijl hij luisterde naar wat de ser geant vertelde, groeide zijn teleurstel ling. Het was voor niets geweest, die af schuwelijke vechtpartij in het water. Hy had het leven van een man gered, die op de elektrische stoel zou moeten stervenBenny Markowitz, de gang ster die werd gezocht wegens moord! De politie sloot juist het net ,toen hij die wanhopige poging deed om aan boord te komen. ,,'t Is dus eigenlijk zonde geweest, dat ik hem ben nagedoken", zei Harris. „Hij wilde verdrinken". „Nee, dat kan ik niet zeggen", zei de sergeant. „Er is twee duizend dollar uitgeloofd voor degene, die aanwijzin gen zou geven, die tot zijn arrestatie zouden leiden. Zo iets kun je moeilijk wegcijferen. Ik ken niemand, die méér recht op dat geld zou hebben dan U". John Harris lag, nadat de sergeant vertrokken was, nog enige tijd naar het zonlicht op het plafond te staren. Hij herinnerde zich op dat moment wat hij gedacht had toen hij op de voorplecht had gestaan. „Ja, zo kan het leven zijn", mom pelde hij. „Je kon nooit weten, wat achter schaduwen verborgen ging". Toen viel hij in slaap. in gesprek met president De Ganlle van Frankrijk, wiens gast hij mo menteel is. Hoge onderscheiding voor ministers Luns en Von Brentano Vanochtend heeft in de residentie van de ambassadeur der Bondsrepubliek Duitsland in Den Haag een korte plech tigheid plaats gehad, tijdens welke de Duitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Von Brentano, aan zijn Neder landse collega, mr. Luns, de onderschei dingstekenen heeft overgedragen, die verbonden zijn aan het Grootkruis van de Orde van verdiensten der Bondsre publiek Duitsland. Minister Luns heeft daarna zijn Duitse ambtgenoot de ver sierselen van het Grootkruis van de Orde van Oranje-Nassau overgedragen. Afsluiting van Lauwerszee kost provincies 24 miljoen De regering heeft de provinciale be sturen van Friesland en Groningen voor stellen gedaan met betrekking tot de kosten, die deze provincies en de betrok ken waterschappen zullen moeten ma ken voor het afsluiten van de Lauwers zee. Als basis voor overleg wordt een bedrag van f24 miljoen genoemd. De kosten van eventuele dijkverho ging zouden, indien de Lauwerszee niet zou worden afgesloten f33,5 miljoen be lopen. Ongeveer 30% van dit bedrag zou in dit geval voor rekening van de provin cies komen. Daar een aantal maatrege len, o.m. tegen verzilting, niet behoeven te worden genomen en het aantal wa tergemalen met één kan worden ver minderd, betekent dit een besparing van f 15 miljoen. Een en ander wordt uiteengezet in een schrijven van minister Korthals aan Ged. Staten van Groningen en Fries land. Militaire actie in Katanga's hoofdstad Troepen hebben gisteren sleutelposi ties bezet in Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga, na de afkondiging op dinsdagavond van de noodtoestand in deze provincie van Belgisch Kongo. In noordelijk Rhodesië zyn ongeveer 750 Afrikaanse militairen uit hun ba ses vertrokken voor het houden van manoeuvres naby de Kongolese grens. Zy worden gesteund door straalbom- menwerpers en -gevechtsvliegtuigen. De manoeuvres zullen een maand duren. De Afrikaanse conferentie te Addis Abeba, waaraan 250 afgevaardigden uit twintig Afrikaanse landen deelne men, heeft gisteren de agenda voor de conferentie vastgesteld. Op deze agenda staat hulpverlening aan vryheidsstryders ln Afrika en aan de Algerynse opstandelingen. Andere agendapunten zyn onder meer apartheid en rassendiscriminatie ln Afrika, kernwapenproeven in Afrika en bevordering van economische samen werking tussen onafhankelijke en Afri kaanse staten. Goede wensen voor de conferentie zijn gekomen uit China, de Sovjet-Unie, Joego-Slavië, Roemenië en Afrikaanse en Aziatische landen. Een groet van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, is op de confe rentie niet voorgelezen. De eerste spreker op deze conferen tie, die elf dagen duurt, was het hoofd van de Nigeriaanse afvaardiging, Mai- tima Soele. HU stelde voor dat Afri kaanse staten een organisatie vormen in de geest van de NAVO of ZOAVO om de vrijheid van Afrika te waar borgen. Verder stelde hy voor dat de confe rentie een commissie naar de leiders in Kongo afvaardigt en een resolutie aanneemt, waarin er bij die leiders op wordt aangedrongen tot elkaar te ko men. Nu, aan de vooravond van de onafhankelijkheid slachten de Kongo lese leiders elkaar bijna af, aldus Mai- tima Soele. De Russen waren eerder De secretaris van het Sovjetrussdsche Nationale Zuidpoolcomité, Wladimir Lebedef, heeft het comité meegedeeld dat documenten uit de staatsarchieven aantonen dat Rusland op 28 januari 1820 het Zuidpoolgebied ontdekt heeft, aldus meldt Tass. Volgens Lebedef wordt de ontdekking van dit gebied al gemeen ten onrechte toegeschreven aan de Britse luitenant Edward Bransfield, die op 30 januari 1820 de noordweste lijke punt van Grahamland bereikt zou hebben. De Westeuropese geschied schrijvers waren echter niet in de ge legenheid geweest om twee authentieke documenten van de hand van Bellings hausen en Lazaref, leiders van de Rus sische expeditie, te bestuderen. Lebedef toonde fotokopieën van deze documen ten, waarin categorisch de opvatting van de hand wordt gewezen dat de Rus sische expeditie zich niet had gereali seerd dat het ontdekte land in feite de kust van een vasteland was. Langtame automatisering in het grafisch bedrijf „Het ziet er naar uit dat de automa tisering van het grafisch bedrijf in een zeer langzaam tempo zal verlopen. De kans ls zelfs groot dat men er in veel bedrijven niet toe zal overgaan in ver band met het kostenprobleem. In het algemeen geldt dat men nog lang am bachtelijke arbeidsmethoden zal moeten blijven toepassen, omdat het op dienst verlening ingestelde grafische bedrijf zo vaak te maken heeft met kleine, bewer kelijke orders, die zich voor uitvoering in een geautomatiseerd bedrijf nu een maal niet lenen". Dit is de mening van een internatio naal forum, dat zich het tiende inter nationale grafische congres in Scheve- ningen heeft beziggehouden met het on. derwerp „ambacht tegenover automati sering". In het forum hadden zitting de Engelsen sir W. James Waterlow (voor zitter). H. John Jarrold, K. Whiteworth en P G. Cardew, de Zweed G. Carlsson, de Fin A. Sirén en de Fransman J. Raab. Ds. J. van Herksen veertig jaar predikant Maandag is het veertig jaar geleden, dat ds. J van Herksen uit Ermelo te Twijzel werd bevestigd als predikant in de Geref. Kerken. Op 11 maart 1923 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Hille gom en op 23 juni 1929 werd hij door ds. B. van Halsema, toen nog predikant te Ermelo en thans emeritus predikant te Hilversum, bevestigd als tweede pre- iikant van de Geref. Kerk te Ermelo. In de loop der jaren heeft ds. Van Herksen vele bestuursfuncties en de- putaatschappen vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commissies. Aanbesteding brug Katwijk De Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland heeft gistermorgen ten kantore van de Dienst van Openbare Werken openbaar aanbesteed het leggen van een tijdelijke brug en het maken van de onderbouw voor een definitieve brug over het Additionele Kanaal, in het kader van de werkzaamheden tot ver betering van de wegverbinding Leiden- Katwijk. De uitslag luidt als volgt: firma A. Roele te Edam, f. 421.000; aannemers bedrijf A. G. van Hoften, te Haarlem f. 416.000; aannemersbedrijf W. Gleim te Rijswijk, f. 407.000; firma Krikke te Zeist f. 407.000; aannemersbedrijf Steens- ma te Utrecht, f. 406.000; firma Hillen en Roose te Amsterdam, f. 405.000; aan nemersbedrijf „De §Condor" te Amster dam, f. 402.000; firma Van Splunder te Ridderkerk, f. 399.000; firma Bos te Amstelveen f. 397.000; aannemersbedrijf Van de Verde te Amstelveen f. 396 500; G. van Hoften te Amstelveen f. 396.000; aannemersbedrijf Meier te Amsterdam f. 391.000; firma Van Dongen en Hoeven te Amsterdam f. 389.600; aannemersbe drijf Nedero te Rotterdam f. 389.000; Vobi te Vinkeveen f. 386.700; firma Vol- ker te Sliedrecht f. 383.000; firma Van der Denne te Hardinxveld f. 381.000; J. Pijl te Zuidland f. 379.800; aannemers bedrijf Oberon te Amsterdam f. 379.000; firma Dubber te Malden f. 379.000; aan nemersbedrijf Broeres te Amsterdam f. 377.000: firma Bron en Visser te Den Haag f. 377.000; firma Van Hees te Utrecht f. 376.000; G. van Dijk te Har dinxveld f. 375 000; aannemersbedrijf Verhagen te Breda f. 372.900; firma Boerema te Bussum f. 371.000; aanne mersbedrijf Van Deest te Reeuwijk f. 365.800; firma Beljon te Voorburg f. 359.300: M. van der Bent te Katwijk f. 375.000; firma Deerenberg en Van Wijk te Alphen aan den Rijn f. 343.950. De begroting van het werk vermeldde een bedrag van f. 340.000. De gunning werd aangehouden. Evang. Luth. synode ever uitzending Karei Doorman Tijdens de tweede dag van de evan- gelisch-lutherse synode heeft deze haar verontrusting uitgesproken over de reacties in de wereld op het zenden van de „Karei Doorman" naar Nieuw-Gui- nea. De vermeerdering van de> conflict stof kan een bedreiging vormen voor de wereldvrede. De synode besloot contact op fe nemen met de in het CIO samen werkende kerken voor overleg over een eventueel tot de regering te richten boodschap. Bij de behandeling van het verslag der werkzaamheden van de synodale commissie, ging de synode er mee ak koord. dat zo mogelijk in regionale ver gaderingen met de predikanten over moeilijkheden in hun ambtswerk zal worden gespróken. Gezien het bestaande bouwprogram ma en de hulp uit het leningsfonds voor kerkbouw actie stop te zetten. De finan ciële positie van het buitencentrum Hoekelum is veel beter geworden. Beslo. ten werd dat kerkeraden mededeling moeten doen wanneer een predikant langer dan een maand ziek of om an dere redenen afwezig is. Indien de syno dale commissie dit nodig acht, kan zij de kerkeraad opdragen een consulent te benoemen. De studiecommissie voor verkiezing van synodeleden werd ge machtigd het voorstel „de gehele synode om de vier jaar te veTkiezen" verder uit te werken". DE KINDERDOOP De synodale commissie werd gemach tigd een college van advies te vormen voor oprichting van een diakonale raad Naar aanleiding van een adres van één der predikanten over de kinderdoop, sloot de synode niet de bepaling op te nemen, dat het de predikanten over eenkomstig hun op de schrift gebaseerde visie op de doop vrij staat al dan niet kinderen te dopen, zoals in het adres was voorgesteld. Afgewezen werd ook de in het adres gegeven suggestie: niet ge doopte, aan God opgedragen kinderen in een speciaal daartoe bestemd register in te schrijven. Beurs van Amsterdam Donderdag 16 juni LEIDERDORP Derde orgelfondsconcert Morgen zal in de Ned. Herv. Kerk te Leiderdorp het derde orgelfondscon cert worden gegeven. Dit keer zal Ad- die de Jong, de organist van deze kerk, een programma verzorgen. Er zullen werken worden uitgevoerd van Bach, W. Walond, Jan J. v. d. Berg en L. Vierne. De gehele opbrengst van dit concert gaat gaat naar het orgelfonds. WARMOND P.V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht vanaf St.-Quentin, afstand 276 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om 10 uur. De eerste prysduif bereikte haar hok om 13.00.25 uur, de laatste 13.32.51 uur. Uitslagen: Chr. Braun 1; J. v. Seggelen 2, 6, 8; J. de Weerd 3; A. v. d. Nieuwendijk 4; C. v. d. Zwart 5; Jac. v. Niekerk 7; H. Kor- tekaas 9; J. Smeets 10. WASSENAAR POSTDUIVENSPORT „De Gevleugde Vrienden" te Wasse naar hield zondag een wedvlucht vanuit St.-Quentin. Afstand plm. 260 km. In concours stonden 114 vogels, die gelost werden om 10 uur. Aankomst 1ste duif 12.56.48 uur. De uitslag was als volgt J. H. L. Brederode 1; Mevr. Groeneveld 2 en 10; J. J. v. Spronssen 3; B. Brederode 4; L. Tarla 5; J. M. Brederode 8; J. J. Lourier 9. BEURSOVERZICHT Philips favoriet Amsterdam, 16 juni De officiële beurs van vanmiddag had twee belangrijke punten te verwerken en wel, dat het officiële Engelse disconto onveranderd was gebleven (er was op discontoverhoging gerekend) en het be richt, dat het bezoek van president Ei senhower aan Japan, op verzoek van de Japanse regering, voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. Dit bericht kwam gedurende de niet-officiële ochtendhan- del van vanmorgen en had een koers- reactie tot gevolg. Aandelen Philips, die tijdens de ochtendhandel waren opgelo pen van 1169 tot 1189 als gevolg van Amerikaanse vraag, vielen terug tot 1174. Unilevers daalden van 979 tot de openingsprijs van 967. Ook Hoogovens keerden terug na op 754 te zijn verhan deld tot de openingsprijs van 747. Aku's waren opgelopen op Westduitse vraag van 532 tot 546 en daalden daarna tot 534. Afgewacht diende te worden hoe de officiële beurs verder zou reageren. Dit viel heel erg mee. De koersfluctuaties op de dag bleven bij kalme handel beperkt De overige Europese beurzen reageerden hoegenaamd niet op bovengenoemd be richt. West-Duitsland, waar enige beur zen wegens „sacramentsdag" gesloten waren, was vast. Dit kon ook worden ge zegd van Londen, doch dit dient meer op rekening te worden geschoven van het feit ,dat het officiële disconto niet werd. verhoogd. Op de te verwachten dis contoverhoging was Londen de voor gaande dagen aan de lage kant geweest. Philips opende vanmiddag op 1167 en ln deze koers kwam weinig verandering meer. De vorige slotkoers was 1146%. Unilever een paar punten hoger op 971. Aku's eerder een kleinigheid lager op 532, daarentegen Hoogovens plus vijf punten op 752. Kon. Olies, die in Wall Street gisteren wederom driekwart dol lar lager sloten, moesten bij de opening opnieuw prijsverlies incasseren bij een notering van f. 141,60 (f. 142,40). Gedu rende het verdere beursverloop trok de koers voor de Olie-aandelen aan door publieke aankopen tot f. 142,40. Hierdoor noteerden de aandelen boven pariteit New York. De Scheepvaarten brokkelden bij zeer kalme handel wat af, doch de koersver liezen bleven beperkt. Van de leidende cultures ondergingen certificaten Deli een verdere koersreactie. De prijs van f. 184,50 lag vijf gulden beneden de vo rige slotprijs. Staatsfondsen zeer rustig, doch doorelkaar iets hoger. Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103 103f* id. N.WH '52 (4*) 96% 97 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100 A 100% Ned. '59 4% 9911 100A Ned. '59 4% 98 A 98A Ned. '60II 4% 100 GL 100A Ned. '53 3% 93li 93H Grootboek obi. 3% 78GB Ned '47 3% (3) 92% 92H Ned '51 3% 95% Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 86 )i 86% Ned '54 314 86% 86% Ned '55 13% 88% Ned '55 II 3V4 90% 91 Ned '37 3 90% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 97 GL 96ff Ned 62-64 3 9715GB 98A Indië '37 A 3 93% 93A Grootboek '46 3 89% 89A Ned W.B 6% 109A 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 35 34% Nat Handelsbank 164 165 Ned HandelmU 265 269% Amst Rubber 119% 115%GL H.VA165% 163% Senembah 557 558 A.K U 533% 532 Berkel's Patent (v.) 301GB 308GB Calvé Delft cert. 927 GB 930 Dell My en (Ver.) 189% 183.50 Kon Pap v Gelder 314 310 %GB Hoogovens eert 747 GB 748% Müller en Co NJ3 421% 423 Ned Kabelfabr 545 GB 550GB Philips 1146% 1168% Philips pref 302% 304% Onliever 967 970 Wilton Feyenoord 208 208 Biliton 2de r 365% 368 Dordtse Olie gew C82GB 680 Kon Olie (f20.—).. 145 143.50 idem (50 ét f20.—) 142.40 141.50 Holl Amer lijn 139% 138% Java China Paket 146 145% KJL.M 108 106 Kon Ned Stmv MU 184% 182% Kon Paket My 138% 139 Stoomvaart Mij Ned 171 169% Ntevelt Goudr eert 148% 147% v OmmereD eert 271% 271% Kon Rott Lloyd 152 150 Ned Scheepv Unie 149% 147 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% ld. ld. -37 I-n (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 99% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 94% Premieleningen A'dam '53 3 102 100B A'dam '51 I 2% 83 83% A'dam '56 I 2%78% 78% A'dam '56 n 2% 94% 93% A'dam '56III 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 78% 78% Enschede '54 2% 78% Den Haag '52 12% 85 L 84% Idem II 2% 88% 89 R'dam *52 I 2%87 Idem H 2% 88 89 Idem *57 2% 96% 97% Utrecht *52 2% 89% 90L Z.-HoU 1957 2% 96 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 232.50 Amst Bank 339 H.B U eert 222% Rott. Bank 289 Twentsche Bank 273 Industrie Ondernemingen Borsumh K N Edinet. A-AA Idem pref wd Electrolasmlj Kon Ned Grofsm Holl Constructie Ing our v Bouwnijv [nternatio Int Kunststof! Ind Leidse Wolspinnerij Rott Droogdok Mü Sikkens Groep Ver Touwfabrleken Walvisvaart Wemlnk's Betonm Van Wijk en Heringa Spoorwegen Dell Spoorweg MU Amerik fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Stee) Cities Service Genera) Motors Kennecott Republic 8tee) Shell OU Union Pacific Ua States Steel 233 339% 221% 293 274 418 L 413 68 65 93 94 106% 106% 328 330 160 162 520 525 263 263 156% 156% 65% 66 412% 412% 598 605 705 690 330 118 118 153 155 109% 116 117% 6% B 25% 25A 109 108 52% 51% 47 35% 41%exd 39% 45% 45% 78% 78% 62% 61B 70% 69% 26% 26A 83% 82

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7