sucrosa Geef vaderfotospulletjes Bading's opera Martin Korda D.P. mist muziek - dramatische kracht Amerika ontdekt zoetstof zonder bijsmaërk! HOLLAND FESTIVAL IN AMSTERDAM GEOPEND Triviale tekst haalt werk neer naar een dubieus niveau DENK AAN VADERDAG Het Mesvan Hugo Claus Ellen Vogel speelt de hoofdrol in nieuwe film van Fons Rademakers FOTO-CINE JAN WOLFSLAG LEIDS! Samen fraaie skelters bouwen echt zo duur nog niet is DONDERDAG 16 JUNI 1960 teerde de persoon van Martin Korda met een verbluffende raakheid en was in actie en zang de spil, waar omheen het droeve spektakel draaide. Het meisje Wanda werd door Erna Spoorenberg fleurig en vooral uitmuntend op de planken gezet, haar moeder vond in Lidy v. d. Veen de juiste vertolkster, terwijl de diverse kampbewoners door (Speciale berichtgeving) De opening van het Holland Festival in Amsterdam is met de ver toning van Badings', in opdracht van het ministerie van O.. K. en W., gecomponeerde opera .Martin Korda D.P.", een teleurstellende mani festatie geworden. Mag enerzijds de keuze van een Nederlands werk een loffelijke en navolging verdienende geste zijn, de praktische uitwer king van het initiatief heeft schrijnend de muziekdramatische armoede van ons land aan het licht gebracht. Martin Korda, de opera, door Henk Badings in partituur gebracht en door Ab van Eyk van tekst voorzien, is een schepping van een verbazingwekkende trivialiteit. Slechts in de ouverture, de op oude vor.aca gebaseerde instrumen tale tussenspelen en in enkele orkestrale episodes is de onbetwistbare grootheid van Badings te herkennen; in de vo cale partijen, in de uitwerking van het tragische conflict, vertoont het oeuvre een oppervlakkige confectie-structuur. Zoals reeds eerder beschreven werd, behandelt de opera het gegeven van de displaced person, die ten gronde gaat aan de uitzichtloosheid van z'n toestand en het onbegrip, dat hij van de buitenwereld ondervindt. Op zich zelf een fascinerend onderwerp, dat mogelijkheden te over biedt voor een aangrijpende muzikale realisatie. Henk Badings heeft het geheel ge realiseerd in een recitatief-achtige, door lopende stijl, die zich streng vasthoudt aan een zelfde, vooruit bepaalde struc tuur. Deze krampachtigheid heeft een uniformiteit tot gevolg gehad, die in plaats van spanning op te roepen, al heel snel aan spanning inboet. Nergens, zelfs niet in het liefdesduet, komt de zang los van het parlando-stramie en stijgt deze op naar vrije melodische sfe ren. De enkele keer, dat een volkslied achtig, aan de Balkan folklore ontleend thema, opklinkt, kan verwaarloosd wor den, door de weinig geïnspireerde ver werking. Oasen in woestijn De instrumentatie is handig, zoals we dat van de componist gewend zyn, ech ter zonder de geniale orginaliteit. Deze laatste is wel te vinden in de reeds eer der genoemde ouverture en de tussen spelen, die dan ook de oasen vormen in de dorre muziekdramatische woestijn, waaraan zelfs de omvangrijke elektro nische scène uit de derde akte geen vruchtbaarheid kan schenken. Een orkestsuite uit de opera is dan ook, naar onze mening, de enige moge lijkheid voor een voortbestaan van het werk. Want, het grootste manco moeten we nog vermelden: de tekst. De grove, plat vloerse en van ieder muzikaal begrip gespeende tekst van Ab van Eyk, die z'n heil gezocht heeft in de lelijkste en af- stotendste woorden, die onze taal te bieden heeft. Een tekst ook, waarin geen enkel blad voor de mond genomen wordt en waarin geen consideratie ge houden wordt met de muziek. Een tekst, die niet te ringen is en die de opera neerhaalt naar een dubieus niveau. Lofwaardige uitvoering We willen de uitvoerenden complimen teren voor de wijze, waarop zij Martin Korda hebben uitgevoerd en moedig alle onaangenaamheden hebben overwonnen. Nog niet volkomen uit de grondverf ge komen zijn de partituur is met de hakken over de sloot klaargekomen en inderhaast ingestudeerd de wijze, waarop het orkest van de Ned. Opera, onder leiding van Willem van Otterloo, gespeeld heeft, verdient alle lof. De toonvorming kwam tegemoet aan de schrille scherpte van de psychische at mosfeer, terwijl het samenspel steeds penetrant bleef. Het dynamisch palet kan nog aan schakeringen winnen, ter wijl ook de contrasten meer uitgebuit kunnen worden. De zangers en zangeressen hebben stuk voor stuk uitmuntende prestaties geleverd. Tenor Frans Vroons interpre- Advertentle Laat vader niet op een droogje zitten. WIJNHANDEL STEENSTR. 8 - HERENSTR. 6 HAARLEMMERSTRAAT 204 Alleen onze zaak Steenstraat 8 is wegens vakantie GESLOTEN van 20—25 juni. Telefonische bestellingen onder de num mers 21361 - 30069 en 21611 worden prompt uitgevoerd. W.E.U.-CONFERENTIE BEGONNEN De conferentie van de ministers van buitenlandse Zaken van de zeven W.E.U.-landen is vanochtend om halt elf in het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den ilaag begonnen. Achtereenvolgens kwamen kort voor half elf de ministers Schaus (Luxemburg), Lloyd (Groot-Brittan- nië)), Von Brentano (West-Duitsland) Wigny (België), Couve de Murville (Frankrijk) en Segni (Italië) bij het gebouw aan. De conferentie staat on der voorzitterschap van de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken mr. J. M. A, H. Luns. Indonesische-lndiase vlootoefening Een woordvoerder van de Indonesi sche marine heeft meegedeeld, dat de Indonesische en de Indiase Marine tij dens het vriendschappelijk bezoek van Indiase oorlogsschepen begin juli een gezamenlijke oefening in de Javazet zullen houden. Deze oefening is een voortzetting van die. welke beide landen vorige maand tijdens het Indonesische vlootbezoek aan India hebben gehouden. De ko mende oefening zal een week duren. Faolo Gorin, Guus Hoekman, Cornelis Schell, suggestief geïnterpreteerd wer den. Ook Jos Borelli als de kampleider, Frances de Bossy en Marilyn Tyler als resp. moeder en zuster van Martin, droegen een belangrijk steentje bij tot de uitstekend verzorgde vertolking. Sobere regie Regisseur Wolf-Pieter Ludwig had voor een sobere, doch doeltreffende re gie zorg gedragen, waarin het spel be wust naar de climax leidde van de dood van Korda. De decors en kostuums pasten zich daarbij aan met vernuft en fantasie. Vooral de projectie van ab stracte beelden op de achterwand bjj de inzet van het derde bedrijf was door Wim Vesseur verrassend uitgewerkt. In de zaal merkten wij onder de gas ten van binnen- en buitenland o.m. op: de ministers mr. J. M. L. Th. Cals, prof. dr. J. Zijlstra, mr. V. G. M. Marijnen, de staatssecretarissen mr. Y. Scholten, G. C.Stubenrouch, E. G. Stijkel, mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, de directeur-generaal voor de kunst mr. M. J. Reinink en burgemees ter mr. G. van Hall. Moskou wil inlichtingen over Amerikaans apparaten! De Russische afgevaardigde naar de drie-mogendhedenbesprekingen te Ge- nève over beëindiging van proeven met kernwapens, Tsarapkin, zei gisteren, dat de Sovjet-Unie ondergrondse kernont ploffingen in de Verenigde Staten zal beschouwen als hervatting van de proe ven met kernwapens, tenzij de Amerika nen speciale voorwaarden voor deze proe ven aanvaarden. Sprekend over het Ame rikaanse program voor een reeks van dergelijke ontploffingen, zei Tsarapkin, dat de Sovjet-Unie niet kan instemmen met proeven die worden genomen met het oog op methoden tot ontduiking van verdragsverplichtingen. Volgens Tsarapkin moeten de Verenig de Staten alle belanghebbenden volledi ge gegevens verstrekken over de atoom apparaten. Deze belanghebbenden moe ten bovendien het recht hebben ze te on derzoeken. Verder moeten zij het recht hebben de montage en de ontploffing gade te slaan ep alle meetinstrumenten te controleren. Bovendien moeten de Amerikanen volledige gegevens verstrek ken over het resultaat van de ontplof fingen. De Amerikaanse afgevaardigde, Wads- worth, zei dat hij de voorwaarden van Tsarapkin zal bestuderen en later zal antwoorden. In conferentiekringen werd vernomen dat Wadsworth de Russen reeds op 2 juni heeft meegedeeld dat een grondig onderzoek van de Amerikaanse atoom- apparaten niet mogelijk is. De conferentie komt vrijdag weer bij een. even NED. I1EKV. KERK Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Groningen als predikant voor buitengewone werkzaamhi - (Van onze Amsterdamse correspondent). Als op 27 oktober aanstaande in het City-Theater te Amsterdam en mogelijk op dezelfde dag ook in Rot terdam een nieuwe Nederlandse speelfilm „Makkers staakt uw wild geraas" in première gaat. zal regis seur Fonds Rademakers de opnamen voor een nieuwe film. die in januari 1961 wordt uitgebracht, reeds achter de rug hebben. Deze nieuwe film, die evenals „Makkers staakt uw wild ge raas" wordt gemaakt door de Neder landse Filmproduktie Maatschappij te Rotterdam, is getiteld „Het Mes". De hoofdrollen worden vertolkt door enkele nog onbekende kinderen en door Ellen Vogel en Fons Radema kers zelf. Het scenario voor „Het Mes" is ge schreven door Hugo Claus, die hiervoor het oorspronkelijke verhaal, dat hij heeft gepubliceerd in zijn bundel „De zwarte keizer" opnieuw heeft geschre ven. Zo zal het niet worden gesitueerd in Vlaanderen, zoals aanvankelijk het geval was. maar in Limburg. In Lim burg met name op en in de omgeving van het kasteel „Cortenbach" te Voe- rendaal (bij Heerlen), bij de Volkshoge school Geerlingshof te Valkenburg en bij een klooster, waar ook de opnamen zullen plaats hebben. Die opnamen be ginnen op 18 juli en moeten volgens het schema op 12 september zijn voltooid „Het Mes" is. aldus heeft Fons Rade makers gisteren op een persconferentie te Amsterdam meegedeeld, het verhaal van een dorpsjongen van ongeveer 13 jaar, die via de erotiek tot man ont luikt. Hij heeft een vriendinnetje en verder zijn in het verhaal belangrijk de moeder (Ellen Vogel) en haar vriend (Fons Rademakers). Het jongetje beleeft in een bepaalde zomer een aantal gebeurtenissen, die in de film in flash-backs. Het mes is het symbolische voorwerp van aanval, waar mee de knaap zich wil verweren tegen de wereld, die anders is dan hij had verwacht en waarmee hij ook zijn moe der aanvalt. Mr. J. M. Landré. directeur van de Nederlandse Filmproduktie Maatschap pij, noemde de film „een gedurfde zaak, omdat het een gedurfd gegeven is". Uit zijn mededeling, dat de film waar schijnlijk alleen voor toeschouwers bo ven de 14 jaar zal zijn mag men echter afleiden, dat het geen tweede „La dolce viba" zal worden. De „officiële tafel" op het Ra penburg, opgesteld voor de Aca demie. Van links naar rechts wet houder Drijber, burgemeester Van Kinschot, garnizoenscommandant Postma uit Den Haag, comman dant Wessels van de Koksschool en commissaris Dreeuws van de poli tie. (Foto LD./Holvast) Het wordt aldus Fons Rademakers een film met „milde humor" en een waarin de sfeer van het landschap zeer be langrijk zal zijn. De bijrollen zijn in dit gegeven zeer belangrijk, maar hij hoop de meesten hiervan te vergeven aan bewoners van de Limburgse dorpen, waar de opnamen zullen plaats heb ben. Deze opnamen vragen een staf van 26 mensen, die dus gedurende tien weken him tenten In Limburg zullen opslaan. BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BATA Trackervliegtuigen voor onze Marine Zeventien S-2-F Tracker-vliegtuigen die de Ned. Kon. Marine op zgn. MDAP- voorwaarden (wederzijdse hulpverlening) Als mieren krioelen de deelnemers aan de Rap-Hap om de uitdeel- posten van borden en bestek. (Foto L.D./Holvast) van de Canadese regering zal ontvan gen, zullen in oktober a.s. geleverd wor den en zijn bestemd voor de Ned. Antil len. Zij zullen daar gebruikt worden voor de opleidingen. De Trackers zullen de Avenger-vliegtuigen, die thans op de Ned. Antillen door de Kon. Marine ge bruikt worden, geleidelijk aan vervangen, aldus meldt de Marinevoorlichtingdienst, MEMORIE VAN ANTWOORD KINDERBIJSLAGWET (Van onze Haagse redactie). Het regeringsantwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kanier inzake de algemene kinderbijslagver zekering wordt binnenkort verwacht. Vermoedelijk zal deze memorie van antwoord medio juli verschijnen. In zijn regeringsverklaring van 28 mei 1959 verzekerde premier De Quay, dat het nieuwe kabinet unaniem van mening, is dat een algemene kinderbij- slagvoorziening tot stand moest worden gebracht. Over de bijzonderheden zou hot kabinet zich nog nader beraden. Thans is dit intern beraad nagenoeg voltooid. Er zal intussen, gezien de scherpe tegenstellingen rondom dit wetsontwerp nog geruime tijd verstrij ken voordat de Tweede Kamer de alge mene kinderbijslagverzekering in open bare behandeling kan nemen. (Advertentie) Wij lazen het volgende in het Algemeen Handelsblad: Een oud-Utrecht student schrijft ons: De arrogantie van de Leidse vestendragers kent toch inderdaad geen grenzen. Dat ze Lustrum vie ren, goed. Dat ze daarbij schrille vesten dragen, best. Dat ze toneel spelen, terecht. Maar laten ze niet beweren, dat „Di\ Faustus" van Marlowe in Leiden z'n Neder landse première beleefde. Die première, mijne heren, vond plaats in de schouwburg te Utrecht in november 1929 op de dies van het vierde lustrum der „Utrecht- sche Studenten Tooneelvereeni- ging". De regie voerde Ad Hooy- kaas. Dat men het stuk in Leiden S0 jaar later voor het lustrum ont dekt ligt in de aard der dingen. Het is Leids, zou ik haast zeggen. K e r k e 1 ij k L heden (schip- perspredikant) J. Hoeve te Tienhoven te Leens-Zuurdljk (toez.) A. H. Arntze- nius te Grootegast. Benoemd tot stud, pred. te Eindhoven (Technische Hoge school) W. Roggeveen te Pleterburen (Gr.) GEREF. KERK Beroepen te Buitenpost H. R. Zijlstra te Koudekerk aan den Rijn. Beroepen te Woerden (vac. S. A. Boonstra) C. Ch. Griffioen te Voorthulzen te Meeuwen- Heusden B. Koekkoek, kand. te Zwijn- drecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlols J. P. v. d. Boomgaard te Theslnge. BAPTISTEN GEMEENTEN Ned. Bijbelgenootschap THANS 21 MILJOEN CHRISTENEN IN AFRIKA Gisteren heeft het Nederlandsch Bijbelgenootschap in Amsterdam zijn algemene jaarvergadering gehouden. In het hoofdbestuur van het genootschap werden de volgende leden benoemd: in de vacature prof. dr. R. van Dyk werd prof. dr. N. H. Ridderbos uit Amsterdam gekozen; in de vacature J. Kraayenhof mr. A. Rutgers uit Amsterdam; in de vacature luitenant-kolonel J. H. Salomon mr. M. Enschede uit Haarlem; in de vacature A. C. de Ronde J. A. Bakker uit Heerlen; in de vacature ds. C. van der Woude ds. W. Wiersma uit Kollum; in de vacature W. F. Sillen mr. S. P. van Eeghen uit Amsterdam. Dr. G. P. Locher en ds. J. R. Wolfensberger werden her kozen. Mr. A. Rutgers werd tot algemeen penningmeester benoemd. In de middagvergadering hield dr. J. Blauw, secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, een voordracht over „Afrika en de blijde boodschap". Hij schetste daarin het ontstaan en de ver dere doorbraak van het christendom in Afrika, waar in 1918 eenderde miljoen christenen waren en thans 21 miljoen. De vraag naar bijbels is daardoor zeer groot en overtreft verre het aanbod. Ds. Y. Schaaf, die in augustus 1959 voor het Nederlandsch Bijbelgenootschap naar Yaounde in Kameroen was gegaan, vertelde aan de hand van door hem aldaar gemaakte bandopnamen van Afrikaanse muziek, over het werk van het bijbelgenootschap in Kameroen. De heer Lazare Hound ja bracht de groeten over van de kerken in Kame roen. BEVESTIGING EN INTREDE DR. D. J. PLENTER Dr. D. J Pienter uit Katwijk aan Zee, voorheen zendingspredikant en rector van de Cursus Theologie te Se- roe in Nederlands Nieuw-Guinea zal zondagmiddag om half drie, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door de consulent, ds. G. van Zeben uit Windesheim. intrede doen als predi kant van de hervormde gemeente - van Heino in de classis Zwolle. GERINGE BELANGSTELLING VOOR PREDIKANTENOPLEIDING In Apeldoorn is gisteren de jaarlijkse theologische schooldag der Chr. Geref. Kerken gehouden. De dag werd geopend door prof. dr. B. J. Oosterhoff, die er zijn ongerustheid over uitsprak, dat tegenwoordig weinig jonge mensen door de predikantenoplei ding worden aangetroffen. De oorzaak hiervan ligt naar zijn mening voor een groot deel in de „materialistische instel ling" van deze tijd. Tijdens deze schooldag heeft mevrouw G. Floorvan der Hel uit Almelo, namens een vrouwencomité aan de bibliothecaris der school prof. W. Hovius een bedrag van f. 22.000 overhandigd, waarvan f. 10.000 bestemd is voor uit breiding van het boekenbezit en f. 12.000 In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt met zulk een zuivere smaak, dat men in de hele wereld enthousiast is. Eerst was ze vrij kostbaar, maar nu wordt Sucrosa tegen een billijke prys ver krijgbaar gesteld. Plastic koker k 125 tabl. f 0,95 Voordelige flacon k 500 tabL f2,95 de nieuwe zoetstof zonder saccharine GROOT TEKORT AAN LEGERPREDIKANTEN De protestants geestelijke verzorging bij land- en luchtmacht tobt niet 'n dreigend tekort aan legerpredikanten. Voor de lichting, die eind augustus moet aantreden, heeft men zes predi kanten beschikbaar, terwijl er 25 no dig zijn... Met het aantal predikanten is het bu reau van de hoofdlegerpredikant nog „in gesprek", maar de praktijk leert dat een groot deel van het aantal mo gelijke kandidaten bij de keuring af valt. De protestants geestelijke verzor ging heeft in totaal negentig man in uniform nodig. Dertien hunner zijn permanent als zodanig werkzaam, voorts zijn er „lang-verbahders". predikanten, die na het beëindigen van hun dienst verband „bijtekenen" en de meerder heid predikanten, die voor een jaar en zes weken door hun gemeente wor den „uitgeleend". De laatste categorie bezorgt de hoofd legerpredikant en zijn staf hoofdbre kens. Per jaar moet men 45 predikanten kunnen „opleveren". Allerlei factoren werken daarbij belemmerend. Zo moet de kandidaat niet ouder zijn dan veer tig jaar, hij moet de medische keuring kunnen doorstaan, toestemming krij gen van de eigen kerkgemeenschap en persoonlijk ook bereid zijn de geestelijke verzorging in de strijdkrachten te die nen. De hervormde kerk zou de helft van het totale aantal leger- en luchtmacht predikanten moeten leveren, de gerefor meerde kerken een derde en de overige protestantse kerken een zesde. Maar zowel de hervormde kerk als de laatst genoemde blijven in gebreke. Met name in gereformeerde kring volgt men deze ontwikkeling, die door het uitblijven van voldoende hervormde predikanten hier een extra „druk* betekent, met be zorgdheid. voor de op handen zijnde bouw van de bibliotheek met een aula voor 150 per- Toestand van Edith Piaf is „alarmerend" De gezondheidstoestand van de 44- jarige Franse chansonnière Edith Piaf is alarmerend. Functionarissen van het ziekenhuis in Parys, waar zy in het begin van de maand werd opgenomen, j verklaarden, dat haar toestand gister- 1 avond plotseling een keer ten kwade had genomen. Zoals bekend is zy tij dans haar op treden herhaaldelijk in elkaar gezakt en verscheidene malen in ziekenhuizen op genomen. Er bestaat een gerede kans, dat de skelters bin nenkort ergens in de bol lenstreek zullen rond snorren. Dit hoopt het bestuur van de pas op gerichte afdeling bloem bollenstreek van de Jeugd Automobiel Club althans. Maar eerst moeten er nog heel wat leden bijkomen. Er zijn er nu al 125. Dit moet echter minstens 300 worden, wil de afdeling op volle toeren kunnen draaien. Volgens de secretaris van dc afdeling, de 17- jarige Kees Heyl, Dox-ps- straat 19 te Warmond, is het met een groot aantal leden best mogelijk een aantal skelters in de baan te brengen. Een skelter is, zoals ge wellicht zult weten, een gemotoriseer de (en vrij dure) zeepkist die zelfgebouwd altijd nog op 6 tot 700 gulden komt. Een skelter met twee motoren kost zelfgebouwd ongeveer 1500 gulden. Onder de leden van de JAC bevinden zich uiter aard heel wat leerlingen van de technische school en een Stuk of wat mon teurs, die dus zeker in staat moeten worden ge acht dergelijke karretjes in elkaar te zetten. Nu moet U niet den ken, dat de leden van de JAC zich louter en alleen bezig houden met het maken van skelters. Ook hebben zij er een lief hebberij van gemaakt om ontwerpen te maken voor auto's, om modellen te bouwen en om excursies te ondernemen naar auto mobielfabrieken. Voorts geven deze jon gens van 15 tot 22 jaar een eigen maandblad uit, dat er wat opmaak, maar ook qua inhoud best mag zijn. Het is verluchtigd met vele fraaie foto's en bevat vele door de jon gens zelf geschreven inte ressante artikelen. Het blad heet heel toepasselijk „Volgas". Het lidmaatschap is ook bijzonder laag gehouden. Het bedraagt een rijks- laalder per jaar. De leden kunnen ook auto- en motorraces tegen gereduceerde pryzen be zoeken. Binnenkort gaan de le den een reisje naar Zwe den maken, waar ook verscheidene automobiel fabrieken worden bezocht. De jonge secretaris van deze vereniging, welke voor een groot deel op het jeugdig enthousiasme van de leden drijft, is nog wel geen achttien, maar kan toch wel al auto rij den. Later wil hy ook beslist een eigen auto hebben. Nu gaat hij zich voorlopig bezig houden om de mogelijkheden voor het bouwen van gemoto riseerde zeepkisten onder ogen te zien. Hij stelt zich voor enige eigenaars van garages voor de plan nen van de JAC te inte resseren en te bewerk stelligen, dat daar de skelters kunnen worden gebouwd. Nu hoopt *de secretaris vurig, dat er veel belang stelling zal bestaan voor de eerste contactmiddag van de afdeling Bloem bollenstreek, waarin ook de afdeling Haarlem is opgenomen. Deze middag zal zaterdag 25 juni om half 3 des middags in de veilingzaal van het Hol lands Bloembollenhuls aan de Haven in Lisse worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4