Turkije zoekt een nieuwe ideologie of wordt liet een neo-Kemalisme? SENATOR ...alleen om de geur al! Verkeersonderwijs inpassen is een eerste vereiste Westerse democratie noch marxistisch harnas goed van snit en nu ivordt oude pak opgeperst Het land kent nog twee klassen, van de effendi's en de boeren De ziekte in lederwarenfahriek stelt nog vele vraagtekens Opgericht i maart 1860 Donderdag 16 juni 1960 Zesde blad no. 30074 instituten versloffen en spij tiger nog ze werden door Menderes opgeheven. Menderes kende de lethargie van zijn boeren, hij gaf ze de islam terug, die leert dat men moet berusten in het fa tum en nam het onderwijs weg, dat leert dat men zijn lot kan verbeteren. Na de staatsgreep zoekt Turkije, tot in het diepst van zijn ziel en lichaam ge spleten, wederom naar een ideologie. Men kan er zeker van zijn, dat het die juist in die gespletenheid zélf zal zoeken. Een Westelijke democratie is niet mo gelijk bij een zo onevenwichtige sociaal- economische structuur cn een zo groot intern verschil in ontwikkeling. Een marxistische revolutie is geo-politiek on waarschijnlijk, Turkije ziet in Rusland zijn doodsvijand. Zelfs een begin van een werkelijk meervoudig partijsysteem is onwaar schijnlijk: de Democratische partij is onthoofd, Inönü's republikeinen zullen misschien met de militaire partij van nationale eenheid mogen concurreren, maar kunnen er zich ook bij aansluiten. De liberale partij is een minuscule splin tergroep. Nog kleiner is de sociaal-demo cratische party, hoewel Turkije, waar de vakbeweging verboden is, een actieve linkse oppositie broodnodig heeft. Leger als bindmiddel Zo ziet het ernaar uit, dat de Turkse amateur-politici in uniform de gesple tenheid van hun land tot excuus voor een uitzonderingspositie, misschien zelfs tot een deugd, zullen verklaren, haar met de vlag van het nationalisme zul len omwikkelen en het leger als bind middel zullen adverteren. Zij zullen de restanten van het Kemalisme bijeenve- gen en er misschien een nieuw verfje aan spenderen, zodat het dan in buiten landse commentaren „neo-kemalisme" zal heten. En inmiddels mag iedereen behalve dé stukadoors hopen, dat de studenten van de politieke faculteiten in Istanboel en Ankara hun pure onbedor venheid en hun redelijk idealisme zul len complementeren met wat kennis van politiek de vreedzame middelen om die in de praktijk te brengen. Anders zitten er straks wéér kogelgaten in de muren en plafonds van hun collegezalen. Verbond Veilig Verkeer: Van weggebruiker naar gemeenschapsmens (Van onze Haagse redactie) Het verkeersonderwjjs bU het voortgezet onderwijs dient b(j de z.g. Mammoetwet te worden ingepast". Dit is de mening van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat, zoals gemeld, O. K. en W. staatssecretaris Stubenrouch een rapport over dit onderwijs heeft aangeboden. Uit het voortgezet onderwijs zelf is het verlangen gerezen naar verkeersonderricht op school; proeven bij V.HJVI.O. en U.L.O. hebben bewezen, dat het vak verkeer een plaats op het lesrooster kan krijgen. Onder voorzitterschap van dr. D. N. van der Neut stelde het verbond een studiecommissie in. Het rapport bestaat uit twee gedeelten, het eerste geeft een schets van het verkeersonderwijs. zoals men zich dat denkt te kunnen geven op basis van een wettelijke regeling. Voor uitlopend geeft het tweede een „interim, regeling", opdat men alvast „aan dê slag kan gaan". Hoewel men in kringen van het Ver bond de wijze waarop op lagere scho len verkeersonderwijs wordt gegeven „lang niet altijd bevredigend vindt", wil men, met de woorden van verbonds voorzitter jhr. Th. Röell, dat niet alleen hier „orde op zaken moet worden ge steld" maar dat gelijktijdig het ver keersonderwijs bij inrichtingen van voortgezet onderwijs aangevat moet worden. „Dit onderwijs moet", aldus het Ver bond, sterk opvoedend werken. Men wil de weggebruiker opvoeden tot „een sportieve" gemeenschapsmens, die het verkeer als „fair play" neemt. Uiteraard gaat 't ook om het bijbrengen van de noodzakelijke kennis, maar vindt dr. Van der Neut (inspecteur bij het gym nasiaal en middelbaar onderwijs) men moei die ook leren toepassen. Gepoogd wordt de geesteshouding van de verant woorde weggebruiker aan te kweken. Het Verbond noemt het geven van ver keersonderricht geen luxe. maar nood zaak i.v.m. de voortgaande verkeers intensiteit. Op kweekscholen wordt reeds ver keersonderwijs gegeven door bevoegde krachten. „Zo wil men ook bij het voortgezet onderwijs", aldus Jhr. Röell, dat door 92% van de Nederlandse jeugd gevolgd wordt, te werk gaan. Proeven in Rotterdam leidden reeds tot goede resultaten. 1.400 leerlingen van 15 VHMO-scholen zijn daar reeds geëxa mineerd. Elders zijn reeds 6.350 leerlin gen geëxamlneedd. De leerstof zal voor alle scholen gelijk zijn. Het doen van een examen in „verkeer" en het uit reiken van een diploma acht men nood zakelijk. Aanvankelijk zal men kunnen beginnen met invoering van facultatief verkeersonderwijs, denkt het Verbond, voor een bepaald leerjaar te geven door deskundige docenten. Ook aan hun op leiding wil „Veilig Verkeer" aandacht besteden. Symbool van honderd jaren vakmanschap (Van onze Reisredacteur W. LBrugsma) Ankara, juni Er zaten kogelgaten in de muren en plafonds van de collegezalen en de studenten wezen er met trots op. Want het Turkse leger mag de staatsgreep hebben voltrokken, de Turkse studenten begonnen met blote handen een revolutie tegen een corrupt regime, dat zich bij het invallen van de schemering bibberend verborg achter de machinepistolen van zijn politie. De studenten, die van de faculteit der politieke wetenschappen voorop, hadden zich een zin herinnerd uit Kemal Ataturks politieke testament, die ieder ander al vergeten had: „De studenten zijn de erfgenamen van de Turkse revolutie". Daar stonden zij nu, veertig man sterk, goedgeklede jongens uit de stad, slechtgeklede uit de dorpen, om twee buitenlandse correspondenten heen, die wel eens weten wilden, hoe zij dachten die politieke erfenis in de Turkse toekomst te beleggen. nieke onderwijs en verving het Arabi sche door het Latijnse schrift. Hij bracht een begin van Europese ontwikkeling in een Aziatisch land. Dat de Turken gren zeloze dankbaarheid jegens hem koeste ren is begrijpelijk. Dat zij zijn oplossin gen voor een aantal brandende proble men en praktische noodzaken, alsmede zijn persoonlijke stokpaardjes tot voor alle tijden geldige principes in Turkije hebben verheven, is echter een beetje absurd. Gescheiden klassen Het resultaat van Ataturks onvol tooide arbeid is immers op belangrijke punten magertjes gebleven: de islam is minder ver teruggedrongen dan uiter lijkheden zouden doen vermoeden, de op een Aziatisch land geënte Europese be schaving blijft een zwakke spruit. Maar bovenal, van het idee ener klasseloze maatschappij, is niets terechtgekomen. Integendeel: Turkije kent twee strikt ge scheiden klassen, de „effendi's", ambte naren en officieren enerzijds, de boeren en de niet zo talrijke arbeiders ander zijds, regeerders en geregeerden, in grote trekken de redelijk ontwikkelde steden tegenover het platteland, dat nog steeds niet veel verder is dan donker Afrika. Twintig procent der bevolking heeft alle rechten, tachtig procent heeft er geen, althans niet de mogelijkheid er gebruik van te maken. In dit ene land Turkije leven twee we relden: zo lang men die niet kan ver smelten behoeft men aan ontwikkeling van Turkije niet te denken. Daar kan iedereen het over eens zijn. De marxist die zegt: „Er heeft in Turkije geen re volutie plaatsgegrepen. alleen een „putsch", één groep uit de regerende twintig procent heeft de macht van de andere overgenomen. De werkelijke re volutie komt pas wanneer de boeren en arbeiders zich aaneensluiten en zelf op staan". Ook de Westelijke liberaal- of sociaal-democraat die meent: „Zowel uit etische, politieke als economische over wegingen is het eerste noodzaak, dat boeren en arbeiders verheven worden tot ontwikkelde, volwaardige burgers". Zes witte pijlen Het werd 'n onthullend gesprek. Nee, er tas geen enkele socialist onder hen, nee t marxisme werd als politieke theorie niet onderwezen. Twee opinies gaven Wijk, dat er inderdaad 'n groeiproces op gang is- De studenten zeiden: „Wij ge- laven, dat de Turkse militairen zich in derdaad uit de politiek zullen terugtrek ken. Doen zij het echter niet, dan gaan iy wéér de straat op". zy zeiden ook: „Wij hebben de grootste eerbied voor Kemal Ataturk en zijn principes. Wy geloven echter niet, dat het kemalisme in de huidige omstandigheden ongewy- ogd toepasbaar blyft." De Turkse officieren, die nu aan de macht zijn en de oprichting van een .Partij van nationale eenheid" voorbe reiden om aan de macht te blijven, zul len er goed aan doen zich die twee uit- jpraken in de oren te knopen. Die offi cieren, uiteraard nog veel minder poli- tek geschoold dan de studenten, willen namely k terugkeer tot het kemalisme, de zes principes van de „vader der Tur ken", gesymboliseerd door zes witte pij len op een rode vlag, die willen dat Tur kije een nationalistische, democratische revolutionaire lekenrepubliek moet zijn rnrin het belang van de enkeling on dergeschikt is aan dat van de gemeen- ïhap. Historisch verklaarbaar Die vage ideologie is historisch wel itrklaarbaar. Uit de ruïnes van het ot- anaanse empirium moest Kemal Pasja si Turkse kernstaat redden: dus een ipubliek gegrondvest op Turks-natio- ale bewustwording. Die nieuwe staat op iet achtergebleven Anatolische hoog land moest een geforceerde ontwikke ling doormaken, dus vergaand staatsini- tiatief en staatscontrole, wegvagen van alle remmende islamitische tradities en gebruiken en handhaving van een revo lutionair elan. Het woord democratisch moest men niet in onze zin interprete ren: Kemal Pasja's Turkije was een één partij-staat waarin werd gestreefd naar een klasseloze maatschappij. Ataturk stierf voordat zijn werk klaar fas, maar hy verrichtte een gigantische arbeid. Hij verzamelde de restanten van een verslagen leger en joeg anderhalf miljoen Grieken het land uit. Hij won tan de conferentietafel zijn nieuwe Tur kije. Hij verdreef de sultan en voerde Europees recht in. Hy ontkrachtte de is lamitische theocratie, joeg de derwisjen uit de dorpen, ontsluierde de vrouwen m sloeg de mannen de fez van het hoofd. Hy verbood het nutteloze kora- Op zoek naar ideologie Kemal Ataturk zag die noodzaak wel degelijk in, met een enigszins primitief maar niet onefficiënt apparaat der „dorpsinstituten", dat in de plaats moest treden van derwisj-orden, moskeeën en koranscholen, probeerde hij, met behulp van leger-sergeants als onderwijzers, enig licht te laten schynen in het duis ter van het gestagneerde platteland. He laas liet zijn opvolger Inönü de dorps- Turkse democratie" vierde met een doorkruiste Mendères op de om- slag. De enige Turkse politicus die van het militaire regime propagandis tische armslag heeft gekregen: /smet Inönü, zelf generaal, opvol ger van Ataturk, voorzitter van de Republikeinse Volkspartij, /smet pasja kijkt voorzichtig de kat uit de boom. Maar waar hij gaat valt over hem de schaduw van een ma joor van de revolutionaire officie ren-junta: die houdt een oogje in het zeil van Turkije's slimste poli tieke schipper. Helderziende Croisset stelt onderzoek in (Van onze Zeeuwse correspondent) „We doen eraan wat we kunnen. Alle mogelijkheden worden nauwkeurig onder zocht, maar we staan voor een raadsel". Dit verklaarde gistermiddag de directeur van de Schiedamse Lederwarenfabriek te Tilburg, de heer W. G. Kuijpers. De medisch adviseur in dit bedryf was b(j deze uitspraak aanwezig, omdat het grote vraagteken, dat op het ogenblik boven St.-Michielsgestel staat zowel een tech nische als een medische kant heeft. Zoals gemeld is de lederwarenfabriek Schiedam te St.-Michielsgestel vorige week donderdag gesloten, omdat er onder het personeel een onbekende ziekte rondwaart, waarvan de artsen noch het ontstaan noch de gevolgen kennen. Direct na de eerste klacht waar schuwde de directie de arbeidsinspec tie in Breda. Na een uitgebreid onder zoek is deze instantie nu zover, dat zij de directie toestemming heeft ge geven het werk in de omstreden hal weer te beginnen. De heer Kuijpers voelt er echter nog weinig voor. ,,Wy zijn ons terdege bewust dat wij met mensen te doen hebben", zegt hij, ,,en in zo'n geval mag niets geriskeerd worden". De fabriek blüft dus, uiter aard tot grote schade van het bedrijf, voorlopig gesloten. In Duitsland heeft men in 1952 met een dergelijk verschijnsel te doen ge had by het personeel van een fabriek waar regenkleding werd gemaakt. De conclusie van het verslag over deze „Duitse ziekte" is echter dezelfde als thans in Brabant: de oorzaak kan niet worden gevonden. Gelukkig is het ver schijnsel in het Duitse bedryf weer van zelf overgegaan, zodat er goede grond is om aan te nemen dat dit ook in St.-Michielsgestel zo zal gaan. Op uitnodiging van de directeur zal deze week de helderziende Croisset het bedrijf komen bekijken. „Misschien dat hij aanwijzingen kan geven, die een oplossing inhouden", aldus de heer Kuijpers. De patiënten zelf bekijken de zaak nogal laconiek. Over het algemeen is er geen wrok jegens de directie van het bedrijf, omdat ledereen overtuigd is dat het gebouw en de materialen, die worden verwerkt, goed zijn. De 14-jarige Hans Rademakers is plak ker. Hij zegt: „Wanneer ik weer heter ben, ga ik direct terug naar de fa- ,briek". De 20-jarige Winnie van de TOCH „FRIENDSHIPS" VOOR AMERIKAANSE LUCHTMACHT John Foley, de democratische afge vaardigde voor Maryland in de VB., heeft er volgens het Britse luchtvaart blad „Flight" bij de Amerikaanse lucht macht op aan gedrongen de beslissing om geen F 27 Friendship-vliegtuigen te kopen, te herzien. Naar bekend bouwt de Amerikaanse vliegtuigfabriek Fair- child dit Fokker-toestel in licentie. De F 27 verricht twee-en-een-half maal het werk van de C-47 van Douglas, te gen slechts 39van de kosten per ton per mijl. Dit argumenteerde de heer Foley. Intussen biedt Fairchild vier nieuwe versies van de F 27 aan, in de hoop, dat de United States Air Force toch nog van gedachten zal veranderen. Intussen is de verkoop van de in Ame rika gebouwde F 27 Friendship-toestel- len onder de verwachtingen gebleven De president van de Fairchild-fabriek, James Carmichael, erkende volgens „Flight", dat het verkoop-programma „teleurstellend en een probleem blijft". Vijf jachten in Nieuwkoop verbrand Vannacht omstreeks halftwee merkten voorbijgangers vlammen en rookontwik keling in de winterberging van de jacht werf Akerboom aan de Dorpsstraat op. Onmiddellijk werd de nog slapende eige naar die vóór de berging woont, gealar meerd en daarna de brandweer. Deze laatste was ondanks het feit, dat de si rene op de toren niet functioneerde, 6nel ter plaatse. Het vuur, dat in de houten loods van ca. 20x25 meter snel om zich heen greep, was bijna niet te doven. Men moest zich beperken tot het nathouden van de omliggende percelen, waarvan enkele met rieten daken. Gelukkig kon den deze behouden blijven. De winter berging werd geheel een prooi der vlam men en ook werd grote schade aan het belendende woonhuis van de heer Aker boom aangericht. Behalve de berging gingen ook vyf jachten, waarvan 1 nieu we, verloren. De aanwezige houtvoor- raad bleef echter vrijwel geheel behou den. Omtrent de oorzaak van deze brand tast de eigenaar nog in het duister. Hofstede is al vier maanden thuis. ZIJ werkt ook op de plakafdeling. De ziekte is by haar nogal erg. Een hele tijd heeft zy met een stok moeten lopen, waarbU zij dan nog geholpen moest worden door een familielid. Op het ogenblik gaat het weer iets beter. Pyn heeft zU niet, maar zU vindt het wel erg griezelig, zo'n onbekende ziekte Ook zU gaat, als zy beter is, weer met haar normale werk verder. Veiligheidsraad zou vanmiddag klacht van Argentinië bespreken De Veiligheidsraad zou hedenmiddag om half vier de Argentynse klacht tegen Israël inzake de kwestie-Eichmann in behandeling nemen, zo is gisteren te New York bekendgemaakt. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Tsjang, schreef de Argentijnse gedelegeerde bij de Ver enigde Naties, dr. Mario Amadeo, dat Eichmanns ontvoering „een schending was van de normen van het interna tionale recht en de doelstellingen en beginselen van het Handvest der Ver enigde Naties". Tevens schiep zjj „een sfeer van onveiligheid en wantrouwen, die onverenigbaar zyn met het behoud van de internationale vrede". In een by de brief gevoegd memo randum wordt gezegd, dat het misluk ken van de pogingen om langs diplo matieke weg genoegdoening van de Is raëlische regering te krygen, heeft geleid tot het verzoek om deze zaak te doen behandelen door de Veiligheids raad, op grond van de artikelen 34 en 35 van het Handvest. Voorts wordt ge zegd, dat de tydslimiet, die voor de terugkeer van Eichmann naar Argen tinië was gesteld, is verstreken. Argen tinië heeft geen antwoord van Israël gekregen op zyn nota, aldus het me morandum, waarin wordt verklaard, dat geen enkele overweging Argentinië's soevereine rechten opzy kan schuiven. Tegelykertyd hebben regering en volk van Argentinië volledig begrip voor de redenen, die Israël tot zyn stap heb ben bewogen. Toe te staan dat door deze redenen de soevereine rechten van Argentinië worden verdrongen, zou neer komen op het aanvaarden van de ge dachte van het in eigen hand nemen van het recht. Dergelijke eenzijdige handelingen, die het evenwicht in de In ternationale orde verstoren, zouden tot groot gevaar leiden voor het behoud van de vrede, aldus het memorandum. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevr. Golda Meir, die op het ogenblik in de Verenigde Staten vertoeft, zal vermoedelijk enkele spreek beurten, die zy zou vervullen, afzeggen, om tydens de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad in de Verenigde Naties aanwezig te kunnen zyn. Argentinië is lid van de Verenigde Naties, doch Is raël niet. Als party in deze zaak, kan de Israëlische delegatie uitgenodigd worden haar plaats aan de vergader tafel in te nemen, zonder evenwel stem recht te hebben. Vyf tig jonge nationalisten hebben gisteravond voor het Argentijnse minis terie van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires een betoging gehouden. Zy schreeuwden: „leve het vaderland, dood aan de joden" en eisten verbreking van de betrekkingen tussen Argentinië en Israël. Manifestanten in Ankara: met Achtbaar genoegen vertonen zij 'en weekblad dat het „herstel der

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17