Chief Whip Gouden „De Kaag" zet traditionele Kaagweek in feestelijke omlijsting Minister Luns en Selwyn Lloyd over „Nederland - Engeland" Chefarine„4 Daar zal Vader blij mee zijn! on ieders iibï Oud-zeilers komen ook in actie Rijnstreek-voetbalteam versloeg de Bollenstreek in Lisse (3-4) Kodak fototip nr. 2 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 juni 1960 Derde blad no. 30074 Sterke banden! Wij doen ons best! Tijdens de lunch in het Prinsen hof te Delft herinnerde minister Luns gisteravond aan een gesprek dat hij eens had met een Engelse minister. Tijdens een gesprek over een Nederlands-Engels vraagstuk i merkte de Engelse minister op: ..Het zou gemakkelijker zijn, mijn collega's te overtuigen en aan uw wensen tegemoet te komen, als er 24 miljoen Nederlanders waren 1 inplaats van 12 miljoen". ,,Ik antwoordde", aldus minister Luns: ,,Heb wat geduld, wij zul len ons uiterste best doen Ondenkbaar dat vrede verstoord wordt (Van onze Haagse redactie) „Ons eerste doel is trouw aan het charter van de V.N. Het tweede, trouw aan degenen, waarmee wij samenwerken. De Navo, waarin Nederland en Engeland partners zijn, vormt een schild ter bescherming van West-Europa. Wij geloven in de vrijheid en zijn erop voorbereid, deze te verdedigen", aldus de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, gisteravond tijdens zyn toespraak op het diner in het Prinsenhof te Delft. Het diner werd gegeven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vereniging Nederland—Engeland. „Ondanks hetgeen in Parijs gebeurd is, moeten wij bereid zijn door overleg een uitkomst te vinden en niet door een oorlog of de dreiging van een oorlogje", zo vervolgde hij. Selwyn Lloyd sprak ook over de vele besprekingen die door de landen onder ling worden gehouden. .Engeland is zeer ingenomen met de samenwerking van de zes EEG-landen", aldus spreker. „Op het ogenblik is er een goede at mosfeer ~n een grote zin voor politieke toenadering met betrekking tot het slui ten van overeenkomsten. Wij moeten daarbij goed bedenken, aldus de Engelse bewindsman, dat wij niet veel tijd heb ben". Vervolgens ging hij dieper in op de vele banden, die Nederland en Engeland binden. „Het zijn deze banden", aldus Selwyn Lloyd, die de Vereniging Neder landEngeland wil verstevigen. „In de loop der eeuwen", zo ging hij voort, hebben beide landen altijd respect voor elkaar ""had. De ene eeuw waren zy vij anden, de daaropvolgende eeuw ver bondenen". „Met ons gezamenlijk gevoel voor vry- heid en onze geiykgerichte interessen, met alle overeenkomstige punten van beide volkskarakters kunnen wy het onze bydragen aan de gebeurtenissen in de wereld. W*j zullen dit doen, in sa menwerking binnen de organisaties die daarvoor bestaan, de door de jubilerende vereniging ontwikkelde vriendschap tus sen beide landen kan daaraan veel toe doen", zo besloot hy. Respectabele veteranen Vervolgens was het woord aan de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. Luns, die eraan herinnerde dat hy en Selwyn Lloyd, gezien de korte ambtsperiode die een minister meestal heeft, met recht respectabele veteranen genoemd mochten worden in de „club van ministers van Buitenlandse Zaken". „Wy zyn hier by een in een van de historische gebouwen van Nederland, waar de man, die de grondlegger was van de Nederlandse natie, leefde, werkte en stierf. Zyn visioen is tot werkelijk heid gemaakt door generaties van vry- heidslievende Nederlanders". Minister Luns bracht in herinnering, dat de be trekkingen tussen Nederland en Enge land terug gaan tot ver in de geschiede nis, toen Willibrord het Kanaal overstak om in de lage landen het evangelie te prediken. Dat Kanaal en de omliggende zeeën hebben de ene keer de volkeren van Engeland en Nederland verdeeld, de andere keer verenigd. „In de loop van de tyd", aldus de mi nister zijn de scherpe kantjes afgeslepen tijdens de concurrentiestrijd tussen beide landen. Sedert twee eeuwen is er vrede tussen de landen en het is ondenkbaar dat deze vrede verstoord zal worden." Minister Luns sprak de wens uit, dat wegen en middelen gevonden zullen wor den, om een economische splitsing van Europa en een dreigende politieke split sing te voorkomen. Tevoren had de minister van Staat, prof. dr. P. S. Gerbrandy, de tafel-pre sident, beide sprekers ingeleid, waarby ook hij wees op de vele banden die er tussen Nederland en Engeland bestaan en op de historische grond, waarop het gezelschap zich die avond bevond. De receptie en het diner in het Prinsenhof werden door vele autoriteiten byge- woond. vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. Drukkerscongres bij reddingdemonstratie De ongeveer 800 deelnemers aan het tiende internationale grafische congres in Scheveningen hebben gisteravond een tocht op de Noordzee gemaakt met het m.s. „Koningin Wilhelmina" van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, dat de dagdienst Hoek van Holland-Harwich onderhoudt. Omstreeks half acht embarkeerde het internationale gezelschap in Hoek van Holland. Kort voor zonsondergang waren zy in volle zee getuige van een reddingdemon stratie, waaraan werd deelgenomen door de motorreddingboten „Koningin Wilhel mina" en „President Jan Leis" van de Kon. Z.-H. My tot Redding van Drenke lingen en vliegtuigen van de Kon. Ma rine, waaronder een helikopter. De passagiers konden de reddingsde monstratie zowel aan bakboord als aan stuurboord volgen. Toen het schip met congressisten twee uur later op dezelfde plaats terugkeerde, werd de demonstra tie voortgezet, ditmaal met gebruikma king van lichtkogels, schynwerpers en reflecterende materialen. Een en ander maakte op het internationale gezelschap een grote indruk. Omstreeks half twaalf gisteravond keerde de „Koningin Wilhel mina" in Hoek van Holland terug. 's-Middags werd door een zegsman van de Engelse delegatie, welke vandaag de Westeuropese Unie-conferentie zal bywonen. nog eens nadrukkelyk ver klaard, dat er in Engeland een steeds grotere stroming is voor toenadering van de zes verbonden landen en de idee voor een vrye Europese markt groeiende is. „Laten jullie hem nu eens royaal opsteken! Geef hem Chief Whip - in de bekende mooie groene doos." (50 stuks f2.50) Koninklijke belangstelling Vijftig jaar Kon. Zeil-, Roei- en Motorbootsportvereniging „De Kaag". Een uniek jubileum van deze 1400 leden tellende vereniging en het spreekt vanzelf, dat, ter gelegenheid van dit heuglijke feit, de tra ditionele „Kaagweek" dit jaar een extra feestelijk tintje krijgt. Van 16 tot en met 21 juli zullen de beste zeilers uit ons land elkaar de ereplaat sen betwisten in de diverse klassen. Hoogtepunt van deze zeilweek wordt zoals gemeld het bezoek van H.M. Koningin Juliana op zaterdagmiddag 16 juli. Tien jachten uit iedere klasse zullen op het Sweiland voor de Koningin, die zich aan boord van de „Piet Hein" bevindt, admiraal- zeilen. Honderden boten, gepavoiseerd en getooid met lange oranje wimpels zullen de oevers langs het meer stofferen. genboogzeilers zullen elkaar nog eens een keer bestryden om te laten zien dat hun techniek en tactiek ondanks het feit, dat zy niet meer actief aan wed- stryden deelnemen nog best gezien mag worden. Die dag ook komen oud leden van ,De Kaag" uit alle delen van ons land naar Warmond, om herinne ringen op te halen. De resterende dagen, van maandag 17 tot en met donderdag 22 juli, zyn bestemd voor de eigenlijke wedstrijden, waarby ook weer de jaar- lykse ontmoeting Holland-Friesland voor de Regenboogklasse en de NN 22 m klasse. Extra kleur aan de wedstrij dagen geeft de ontmoeting Cura?ao-De Kaag, een teamwedstrijd in de Pampusklasse tussen leden van de Zeilvereniging „Asiento" te Curasao, die met verlof in ons land zijn en leden van „De Kaag". En ook 's avonds Is Warmond, ter ge legenheid van dit jubileum, een oord van vermaak. Er zyn harddraverijen, de Dutch Swing College Band" en het „Cocktail-trio" spelen, er is een vuur werk en men kan varen in gondels, waar bij twee Warmondse muziekkorpsen voor passende muziek zorgen. Y ermaak in W armond De dag tevoren op vrijdag 15 juli zijn de feestelijkheden al begonnen met een receptie in restaurant „Meer- rust" in Warmond. Op het startterrein wordt dan tevens een tentoonstelling geopend, die met foto's, schilderstukjes, programma's en andere drukwerken de geschiedenis van de vereniging verhaalt. Om half zeven 's avonds wandelt het bestuur met genodigden achter „War- monds Fanfare" naar een passagiers boot, die het feestende gezelschap naar de Kaagsociteit brengt, waar een diner wordt genuttigd. Zaterdag 16 juli, zyn er voor het be zoek van H.M. de Koningin wedstry- den en aan het einde van deze dag wordt een nachtwedstrijd gehouden. By het „Huys te Warmont" geeft het mu ziekkorps van het regiment Limburgse Jagers een taptoe. En de Jagers trekken voor deze gelegenheid het ceremonieel tenue aan. Voor dames Wedstryden voor teams, en voor dames zijn er op zondag 17 juli. Ook de oud-12 voetsjollenzeilers en oud-re- GEWICHTHEFFEN Tydens de maandag in Den Haag gehouden nationale kampioenschappen gewichtheffen heeft Theo Langeveld (L.K.V.) de Nederlandse titel in het extra-vedergewicht in dewacht weten te slepen. „Berucht weer" De vereniging ,De Kaag" werd opge richt in 1910, toen ir. J. C. van Hool- werff een aantal zeilers aan boord van het jacht „Wilhelmina" van de heer Cunaeus verzamelde, waarby tot het houden van een wedstryd werd beslo ten. Vierentwintig zeilers namen deel aan die wedstrijd, welke op 2 oktober gehouden werd. Twee jaar later werd de jachthaven te Warmond geopend. Reeds op 23 december 1917 verwierf de vereniging het predicaat .Koninklyke". Een jaar daarna werd de eerste Kaag week gehouden met 145 deelnemers. In het boekje „Vyftig jaar Kaaggeschiede nis" staat er een kort, maar welspre kend zinnetje achter: „Het beruchte Kaagweer ontstaat". Maar deze Kaag week was de eerste uit een lange reeks, die thans reeds tot veertig is uitgegroeid. In 1921 werd de vereniging een start toren rijker. In 1942 werd, door de om standigheden gedwongen de 25ste Kaag week zonder veel vertoon gehouden. Wel wordt het aantal inschrijvingen steeds groter en bereikte in dit jaar een nieuw record. Zo is het door de jaren heen steeds gebleven. De Kaagweek is nog altyd het grootste evenement in ons land. En ook straks zullen weer d vele be kende wedstrijdzeilers in de hun zo be kende en geliefde sfeer de Strijd aan binden op de Kagerplassen. In de soci- teit zullen zy weer hun trefpunt vinden. De vereniging, die thans reeds is uit gegroeid tot een lichaam met 1400 le den, heeft vele duizenden liefhebbers van de watersport in haar gelederen geteld. Zy zullen nog de mooie herin neringen aan deze actieve verenigingen in zich meedragen en wellicht zullen zij aanstonds weer eens hun oude liefde tonen tydens dit jubeljaar van de ver eniging. De feestelijkheden tijdens de Kaagweek bieden voldoende gelegenheid om weer eens die heerlyke sfeer van het beminde verleden in te ademen. Van Zevenhoven trof driemaal de roos (Van onze correspondent) In een aantrekkelijke wedstrijd heeft het voetbalelftal van de Rijnstreek in het Lisser Sportpark een kleine, doch alleszins verdiende zege op het Bollen streekelftal behaald. De Rijnstreekbewoners speelden in de ze ontmoeting technisch beter dan hun tegenstander. De spelers waren meer op elkaar ingespeeld. Vooral het goede spel van de Altior-speler Van Zevenhoven viel op, terwijl in de Bollenstreek Van Paridon (VVSB) een uitstekende partij vertolkte. Al spoedig na het begin wist midvoor Van Zevenhoven de Rijnstreek de leiding te geven, maar het duurde niet lang of de gelykmaker lag al in het net door een fraai doelunt van de VVSB-speler Ne- derstigt 11. Van een misverstand in de Bollenstreek-defensie profiteerde De Bruin (ARC) op gemakkelyke wyze (1-2). Het elftal van de Bollenstreek streed energiek voor de gelijkmaker en uit een fraaie doorbraak gelukte het de Lisse-speler A. Bon de party en weer op gelyke voet te brengen. Nadat het doel van de Bollenstreek op miraculeuze wyze aan een doorboring was ontsnapt, werd de rust met gelyke stand 22 aange kondigd. In de tweede helft ondernamen de Rynstreekbewoners al direct enige zeer snelle aanvallen en reeds na vyf minu ten moest de Foreholte-doelman Van Dyk voor de derde maal capituleren voor President Nasser van de Ver. Ara- I een bezoek aan Joego-Slavië. Hier i in de zomerresidentie van Tito in bische Republiek (links) brengt zien we hem op het eiland Brioni gesprek met zijn gastheer een goed gericht schot van Van Zeven hoven. Het spel bleef snel en na 20 mi nuten scoorde J. v. d. Voort (VVSB) met een fraaie kopbal nummer drie voor de Bollenstreek. 33. Het betere spel van de Rynstreek gaf echter de doorslag, want opnieuw werd Van Dyk door een hoog schot van Van Zevenhoven gepasseerd. In het laatste kwartier streed de Bol lenstreek fel voor de gelijkmaker, maar de hechte defensie van de Rynstreek gaf de zege niet uit handen, hoewel vlak voor het einde de paal de gelykmaker moest voorkomen. (Advertentie) Een raam, een deuropening, boomtakken zijn omlijstingen voor fraaie foto's! Nog een goede tip: Gebruik vim SPORTSPI.J INTERS De jubilerende eerste divisieclub Eindhoven heeft gisteravond in een vriendschappelyke wedstryd een 20 overwinning (rust 00) behaald op de Duitse Oberliga Club Waldorf Mann heim. Na een lange periode van onder handelen is het DHC gelukt voor het komende seizoen de oud-speler van het Oostenrijkse „Wunderteam" en ex- oranjetrainer Friedrich Donnenfeld als trainer in volledige dienst te engageren. De derde titel voor een onderdeel van de nationale vyfkamp, die de Ne derlandse Sport Federatie deze week in de omgeving van Amersfoort organi seert, werd gistermiddag behaald door majoor L. Schothorst uit Harderwyk. die tydens de schietwedstrijden een bij zonder fraaie prestatie leverde: hy kwam tot 20 treffers en 181 punten Majoor Schothorst werd uiteraard eer ste in het kleine rui tergroepje. By de motorrijders toonde majoor W. K. Bre- derode uit Den Haag zich de beste schut ter. Zyn totaal was 19 treffers en 171 punten. Eerste luitenant A. van de Broek uit Breda deed in de handgranaatwer- persgroep nauwelijks onder voor majoor Schothorst, want hy kon op zyn kaart 20 treffers met 180 punten by een schie ten. Josephine in de cel Josephine Baker en haar show-leider, Stephen Papich, zullen morgen in Mon treal terechtstaan op de beschuldiging van het invoeren in Canada van gesto len goederen, n.l. een mink-jasje, to neelkostuums en muziekpartituren ter waarde van ongeveer 10.000 dollar. Jose phine bewaarde het stilzwijgen toen zy gisteren, gekleed in witte blouse en gryze rok, voor de rechter verscheen. Zy en Papich waren twintig minuten voor de aanvang van haar eerste voor stelling in een nachtclub in een der buitenwyken van Montreal op dinsdag avond gearresteerd. Zy brachten meer dan twee uur in een cel door. alvorens tegen een borgstelling van 1000 dollar voor elk in vryheid te worden gesteld. Het geld hiervoor was door de eige naar van de nachtclub verstrekt. Na haar invryheidstelling haastte Jose phine Baker zich naar de club, doch de eerste voorstelling was geannuleerd, De politie deelde mede tot de arrestatie te zyn overgegaan op grond van een ver zoek van een impresario in New York. (Advertentie) SITUATIE IN KATOEN INDUSTRIE BEVREDIGEND (Speciale berichtgeving) Op een in „Royal" te Arnhem gehou den bijeenkomst heeft de voorzitter van de Vereniging katoen, rayon en linnen industrie, de heer H. G. Blijdenstein uit Enschede een toelichting gegeven op het economisch overzicht van deze industrie, dat van tevredenstellende uitkomsten getuigt. Spreker zei om., dat de modernisering van gebouwen en apparatuur gedurende de laatste jaren in sterke mate voort gang heeft gevonden in de KRL-indus- trie De katoenspinneryen in ons land kunnen als gevolg daarvan als modern worden beschouwd, terwyl ook de weve rijen, waar dat mogelyk was. overgegaan zyn tot automatisering van de produktie van het totale aantal weefgetouwen In de katoen- en rayonweverijen is thans ruim 44% geautomatiseerd. In de zgn. wit-weverijen, die zich voor automatise ring het beste lenen bedraagt het per centage automatische getouwen per 1 januari 1960 55%. Dit percentage komt ongeveer overeen met het gemiddelde in de EEG-landen. De Nederlandse gege vens berusten op een eigen enquête en kunnen derhalve als zeer betrouwbaar worden aangemerkt, zy slaan op de ka toen en rayonindustrie De investeringen in de Nederlandse katoen rayon en lin nenindustrie zyn geheel gericht op een rationalisatie en modernisering van de produktie. Het betreft derhalve diepte investeringen aangezien onze concurren tiepositie in internationaal verband daarvan geheel afhankeiyk is. „Alhoewel wij begrip kunnen tonen," aldus de heer Blijdenstein, „voor de conjuncturele maatregelen van de Ne derlandse regering betreuren wij het dat de investeringsaftrek gedeeltelijk onge daan is gemaakt. Blykens recente be richten heeft men het daarentegen in Frankrijk noodzakelijk geacht de af- schrijvingensvoorscliriften ten gunste van de fabrikanten te wyzlgen. Mr. Helb ambassadeur in Moskou Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. H. A. Helb tot Neder lands ambassadeur te Moskou. Tot voor kort was de heer Helb am bassadeur in Nieuw-Delhi.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11