Zweden wagen een gokje aan de V-5, weddenschap op 5 paarden tegelijk Dolle autorit door binnenstad van Leiden eist 8 gewonden (3 ernstig) Dagbladen treden als bookmaker op, maar er is enig risico.... Nederland krijgt in Washington eindelijk een nieuwe kanselarij Meisje 60 meter meegesleurd Gezellige bondsdag Oud-Katli. vrouwen in Alphen aan den Rijn Handel in „blanke slavinnen" in de kroegjes van Belgisch Kongo... WOENSDAG 15 JUNI 1960 (Van onze Scandinavische medewerker) Loterijen zijn in Scandinavië altijd erg in trek geweest. Voor tal van organisaties en instellingen van minder of meer belang organiseert men openbare verlotingen van zomerhuizen, zeil- of motorboten en auto's op straat en de overheid is royaal met vergunningen. Tombola-dames met even vaste standplaatsen als de warme-worst- mannen ('s zomers gemetamoforseerd in ijsmannen) vindt men overal in de centra. Zij tronen in witgelakte huisjes, als Vrouwe Fortuna zelve, wat boven hun publiek en laten de lootjes in de glazen draai trommels lustig draaien. Er waren er bij, die louter nieten verkochten en alleen als er een speelziek iemand kwam, een prijs uitdeelden. De prijzen waren voor hun geoefende ogen kenbaar door de solide wijze waarop de rolletjes waren dichtgeplakt. De speelzieke vond dan in zijn prijs aanleiding meer te kopen waardoor de omzet van de „nieten- vrouwtjes" zoals ze later genoemd werden, aardig steeg. Maar zodoen de kwam de tombola wel in diskrediet! 300.000 kronen provisie plus 30.000 kro nen verzekeringsprovisie voor hun be middeling. Hoge prijzen Verzekering op zoek raken formulieren Enkele jaren geleden heeft men toe gestaan, dat grote hotels er een casino op na gingen houden om de door de chronische inflatie ontstane geldruimte te helpen wegnemen. De croupiers zijn net echt en de speeltafels met de roulet te zijn dat helemaal, doch de reglemen ten zijn origineel en verre van aantrek kelijk. Om te beginnen kan men er geen geld winnen doch slechts fiches, waar men zijn verteringen in het restaurant mee betalen mag, meer niet! En verder geeft een „plein" geen 36 maal de inzet, doch slechts 20 maal, zodat de bank deelt in de winst van de speler. Bij Cheval en Carré ligt de verhouding iets gunstiger voor de spelers doch het is lang geen Monte Carlo. Veel aftrek vindt dit spel dan ook niet. De Engelse voetbalpool en Duitse loterijen doen daarentegen we kelijks heel wat Zweedse kronen naar het buitenland verdwenen. De overheid aanschouwt dit uiteraard met lede ogen. Come-back der paardentoto Nu is er sedert kort een ander gokje in zwang gekomen, dat een omzet van honderden miljoenen kronen per jaar heeft gekregen. Het is het V-5-spel, een weddenschap op vijf paarden tegelijk en op elk afzonderlijk, waarmede de draaf- sport is begonnen. Naar men zegt om de achteruitgaande paardenfokkerij te steunen. Elke zaak vindt wel een ideële zijde om haar voor mogelijke afkerigen aantrekkelijk te maken! Voornamelijk door dit spel is de om zet bij de draverij- en renbaantoto's ge stegen tot 240 miljoen gulden per jaar, waarvan de staat 45 miljoen gulden be lasting heft. De belasting is voor V-5 la ger dan voor de andere paarden-toto's (15%). Iedereen kan er aan meedoen zonder iets van paarden te weten. Men laat het in de regel niet bij een kansje doch bouwt een systeem op en aange zien een formulier 5 kronen kost (f. 3.70) kan dat aardig in de papieren lopen. Men heeft zelfs een verzekering inge voerd op het zoek raken van formulie renwaardoor jammerlijke teleur stellingen als in Nederland met de voet baltoto zijn voorgekomen, vermeden worden. Men wedt op de baan of thuis, via zijn dagblad. De bladen hebben het alleenrecht om buiten de baan als book makers op te treden en innen wekelijks Appelweek in Engeland Eind mei heeft Australië een reclame campagne voor appels gevoerd in Groot Brittannië. Daartoe was een groep Australische meisjes overgeko men. Ze reisden met de voornaamste sneltreinen door het land en gaven iedere reiziger een appel of een peer. De kleding van de meisjes was gede coreerd met witte appelbloesems. Deze „appelweek" had als doel de bevol king te wijzen op het begin van het seizoen van Australisch fruit. Volgens berichten zal Groot-Brittan- nië dit jaar niet minder dan 640 mil joen appels en 140 miljoen peren in voeren uit Australië. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 14 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen Gerbera per 6tuk 20-42, Amaryllis 10-15, Lelies 40-90, Violieren 8-16, Calla 30-48, Clematis 15-28, Pioenen 9-18, Eremurus 20-45, Bouvardla 20-36, Rayonant 45-54, Iris per bos 30-65, Lathyrus 15-28, Col- villel 25-47, Ornithogalum 95-140, Gladio len 100-230, Campanula 55-105, Anjers: rood per stuk 10-24, Roze 8-18, wit 10-20, Orchid Beauty 25-48, Rozen: Better Times 7-15, Roselandia 4-9, Parel van Aalsmeer 6-14, Geh. Duisberg 7-14, Pechtold 4-8, Verschuren 4-8, Towny Gold 8-12, Mad. Ofman 6-10, Baccarat 20-33, Montezuma 10-21, Stokman 4-8, Sweetheart 7-12, Nymph 25-46. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Juni. Groenteveiling: sla Al (per 100 st.) 3, tot 4.30, waspeen Al (per kist) 11.10- 14.30, waspeen A2 (per kist) 7.30-9.90, waspeen BI (per kist) 12.60, bospeen (per 100 bos) 27,tot 33,boskroten (per 100 bos) 8,tot 16.bonekruld (per 100 bos) 2,tot 4,selderie (per 100 bos) 4.tot 10,rabarber 3,tot 9, bloemkool Al (per 100 st.) 31,tot 35, bloemkool A2 (per 100 st.) 16,tot 25, bloemkool BI (per 100 st.) 20,tot 22, Eeterselie (per 100 bos) 12.tot 13, rulpeterselie (per 100 bos) 12,tot 13, andijvie 21,sjalotten 24,tot 25, sla-uien 15,tot 16, Aanvoeren: sla 40.000 stuks; bospeen 1000 bos; waspeen 4280 kg, waarvan 3200 kg voor export werd verkocht. RIJNSBURG, 14 Juni. Bloemenvei ling Flora. Pioenen: Marie Laman 14,tot 17,Sara Bernhard 14,tot 16,—, Esther Read 220-320, Witte Violie ren 800-900, Zinnia 300-340, Scabiosa 350- 420. Korenbloemen blauw 70-90, idem roze 100-120, Roze Charme 10,tot 12. Colvillel wit 240-320. Gladiolen: Friend ship 17.tot 18,Gold Dust 15.tot 16.Duizendschoon 12-21, Enthemus 45- 52, Segetum 38-46, Iris Imperator 1 55- 60, Engelse Irissen 56-62 per bos. TERAAR, 14 Juni. Groenteveiling: kassnijbonen 100-115, idem B 90-95, idem stek 73-86, peulen 60-120, idem B 25-55, doppers 57-63, capdoppers 62, tuinbonen 28-33 alles per kg. WOERDEN. 15 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 101 partijen. Notering: eerste kw. f 1.88 tot f 1.97, tweede kwaliteit f 1.76 tot f 1.87, extra kwaliteit tot f2.05. Han matig. De prijzen zijn belastingvrij en kun nen van enkele tientallen guldens tot f. 450.000 uiteenlopen, afhankelijk van de omzet van de ren- of draafbaan en van het aantal winnaars. Ook voor lieden met een hoog inkomen, die toch het meeste zien wegbelast, is dit gokje dus aantrekkelijk. De Zweedse dagbladen, die onder toe nemende kosten en afnemende losse- nummerverkoop te lijden hadden, heb ben deze taak er gaarne bij genomen. Des te gereder omdat door hun publi- katie van de totoprogramma's de losse- nummerverkoop weer omhoog ging. Toch heeft deze bemoeiing ook zijn risico's. Dat bewees onlangs een drave rijtoto in Skara. De pers had de namen van de deelnemende paarden afgedrukt en daarop hadden de spelers vertrouwd. Maar tot grote schrik van de baanbe- zoekers verscheen een paard op de baan, ..Very Happy" geheten, dat niet in de krant had gestaan! En het won! Een Nederlands paard, dat favoriet was, ver loor. Bij de tweede loop herhaalde zich dit drama met het paard Capitol, dat dvertentle) Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabt. f. 1.15 600 tabl.è. f. 2.95.1000 tabl. f. 5.50 bij apothekers en drogisten 9LV. H. TEN HERKEL. HILVERSUf eveneens niet had zullen starten en dat won. Dit werd zelfs de kalme Zwedep te gortig. En daar was men niet tegen verzekerd Het verontwaardigde publiek blok keerde In massa de toegangen tot de to- talisator. De toto-leiding maakte de zaak alleen maar erger door door de luidsprekers de schuld te schuiven op de pers, waarop de arme sportjournalisten het ontgelden moesten en door de poli tie in bescherming moesten worden ge nomen. Als zulke dingen zich zouden herha len, zou het spoedig gedaan zyn met zo'n toto. Dan wedt men wel op de En gelse League of speelt in de Duitse lo terij. VARIA Struktuurverandering in de landbouw In het tijdvak van 1947 tot 1957 daalde het aantal landarbeiders in ons land met niet minder dan 38 Voor de eerstvolgende 10 jaren wordt nog een verdere daling met 25 verwacht. Als gevolg van deze daling en mede tengevolge van de verhoogde arbeids lonen en verkorting van de werkweek is de machanisatie op onze bedrijven sterk toegenomen. Per werker in de landbouw is gemiddeld reeds f. 50.000 geïnvesteerd. In de tuinbouw zelfs f. 100.000. Hiermede wordt de hoog-in- dustrie benaderd. Deze toegenomen mechanisatie heeft niet geleid tot ver laging van de produktiekosten, aldus ir. J. A. M. Penders, inspecteur van de landbouwvoorlichting. Tegemvoordige gebouw gevestigd in buurt welke bezig is hard achteruit te gaan Nederlands architect krijgt mooie kans Gisteren is de mot or kotter WR 136 ten noorden van Wijk-aan-Zee op het strand gelopen. De bemanning (Van onze Amerikaanse correspondent) Nederland gaat in de hoofdstad van de Verenigde Staten een nieuwe kanselarij neerzetten. Het was hoog tijd, dat dit ging gebeuren. De ambtswoning van de ambassadeur op de hoek van S-straat en Massachusetts Avenue is een ge bouw dat zich goed leent voor grote ont vangsten, maar het kantoor van de am bassade, waar een staf van ongeveer honderd mensen werkt, was reeds lang veel te klein geworden, had niet de min ste allure en leverde door zyn bouwval ligheid zelfs zekere risico's op voor wie daar werkte of op bezoek kwam! De brokken die daar uit het plafond zyn gevallen hadden de dikste schedel ge makkelijk kunnen breken. De kanselarij is thans in een buurt gevestigd, die hard achteruit gaat. De grond, die men heeft uitgekozen voor het nieuwe kantoorgebouw, is veel beter gelegen en zal daar het geheel om geven is door villa-terrein niet spoe dig zijn waarde verliezen. Men is thans zo ver, dat het contract getekend is Een clausule in het contract zegt alleen, dat de transactie ongedaan gemaakt wordt, indien de bouwcommissie van Washing ton D.C. haar goedkeuring niet zou hechten aan de plannen. Die commissie moet er op toezien, dat in wijken, die voor villa's zyn bestemd, geen gebou wen verrijzen, die het karakter van de buurt verstoren. Men heeft bepaalde voorschriften; de hoogte is beperkt, zes tig procent van het aangekochte terrein moet onbebouwd blijven, men moet op het terrein zelf voldoende parkeerruimte hebben enz. Hoofdzaak is echter, dat de bewoners in die buurt er geen bezwaar tegen hebben, dat Nederland daar zijn kanselarij vestigt. Oppositie lijkt niet erg waarschijnlijk, maar de Nederlandse am bassadeur, dr. J. H. van Roijen, heeft deze zaak zorgvuldig en elegant aange pakt: zodra het contract voor de grond was getekend, heeft hy de toekomstige buren by zich thuis op een kleine recep tie gevraagd. Het terrein is ongeveer zeven hectaren groot en ligt ten westen van Washing- tons prachtige Rock Creek Park. De grote verkeerswegen zyn zo ver weg, dat men zich volkomen buiten kan wanen en toch kunnen de Nederlandse diplo maten hier vandaan in een kwartier het State Department (Buitenlandse Zaken) bereiken. Aan één kant heeft het terrein een vry hoge heuvel, waarop de tegen woordige eigenaar een fraai huis heeft laten bouwen. Dat huis laat men staan. Het zal bestemd worden tot woning voor die Nederlandse diplomaat, die in rang direct volgt op de ambassadeur (op het ogenblik is dat mr. E. L. C. Schiff, die de rang van minister heeft en die de ambassadeur vervangt wanneer hy af wezig is). Op het lagere gedeelte van het terrein wil men een kanselary bouwen, waar ruimte moet zyn voor ongeveer hom derdtien mensen. Behalve een politieke afdeling heeft de ambassade te Washing, ton ook een vry uitgebreide militaire staf. Bovendien heeft men behoefte aan deskundigen op het gebied van economie financien, landbouw, wetenschap, pers, culturele- en consulaire zaken. Al deze experts hebben natuurlyk weer secreta ressen nodig en het ziet er dan ook naar uit, dat er in die stille buurt by het park een flink gebouw zal moeten verryzen. Wie de architect zal worden staat nog niet vast, maar binnenkort zal men waarschyniyk wel enige Nederlandse bouwmeesters uitnodigen om een ont werp in te dienen. Het bouwen gaat be- trekkeiyk snel in Amerika. Langer dan een Jaar denkt men daar niet voor nodig te hebben. Nog een belangryk ding: het geld er voor is toegekend en het ziet er daarom naar uit, dat Nederland eindelyk in Washington een kanselary krygt, waar men zich niet voor behoeft te schamen. En dat zou dan nog maar het minimum zijn. De Nederlandse architec tuur heeft een goede naam in het bui tenland en het is van veel belang, dat zulk een belangryke Nederlands gebouw in Amerika zal demonstreren, dat die goede architectonische reputatie geen fabel is. EHD was spoedig ter plaatse Dc bestuurder van een personenauto, een 22-jarige onderaan nemer uit Leiden, die volgens de politie onder invloed van sterke drank verkeerde, heeft vannacht omstreeks half een in de omgeving van het feestterrein Den Burcht een verschrikkelijk ongeluk veroor zaakt, waarbij 8 personen werden gewond, van wie 3 zeer ernstig. Bestuurder werd gearresteerd De auto reed slingerend van de Nieuwstraat af de Burgsteeg in. Na dat de auto een gevel had geramd, raakte dokter F. Kroes, wonende in het Terweepark, tussen de auto en een winkelpui bekneld. De bestuurder gaf weer gas, waarna de 25-jarige K. W. Wiessing en een nog onbekende wiel- rUdster werden aangereden. Nog was de dollemansrit niet ten einde. Op de hoek Burgsteeg - Nieuwe Ryn werd opnieuw een voetganger, de heer J. M. Hudig, wonende aan de Turfmarkt, geschept. De auto stoof hierna de Koornbeursbrug over en sleurde het 18-jarige meisje A. J. Honnef, een predikantsdochter uit Lei derdorp, die met haar fiets aan de hand liep, zestig meter mee. Hevige klap Desondanks bracht de bestuurder zyn voertuig nog steeds niet tot stilstand. De wilde rit eindigde nadat de auto met een hevige klap tegen de schei dingsmuur van de Koornbrugsteeg en het Stadhuisplein botste. Met een daverende klap kwam de auto tegen de scheidingsmuur van de Korenbrugsteeg en het Stad huisplein tot stilstand. Het zelfs op het late uur nog talrijke publiek keek verbijsterd toe. Ernstig gewonden De drie inzittenden van de auto wer den licht gewond. Dokter Kroes, de heer Wiessing en Anja Honnef werden echter zeer ernstig gewond. De Eerste Hulp Dienst was spoedig met enige wagens ter plaatse. De ge wonden werden in allerijl overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De bestuurder van de onheil zaaiende auto werd in hechtenis genomen. Naar wy nader vernemen liep dok ter Kroes een zware hersenschudding en ernstige wonden in het gelaat op. De heer Wiessing ligt met een bescha digde rugwervel in het ziekenhuis. Anja Honnef heeft een ernstige bekken fractuur. De aanvankeiyk onbekend gebleven dame is mevrouw Luyendyk v. d. Berg uit de Breestraat. werd door de „Neeltje jacoba" van boord gehaald. De kotter in de ruwe branding. Gisteren kwamen de leden van de Bond van Oud-Katholieke vrouwen in ons land voor het houden van een bonds dag in „Avifauna" te Alphen aan den Ryn byeen, waar de dames te gast wa ren van de Leidse afdeling van de bond H. H. Fredericus en Odulfus. Na de ont vangst in Leiden vertrokken de dames per Avifauna-salonboot naar Alphen. Hoewel een enkel buitje de dames op hun tocht over de Oude Rijn niet be spaard bleef, was de stemming aan boord uitstekend. Bij de aankomst in Avifauna trof de dames opnieuw een stevige bui, zodat met spoed onderdak in het paviljoen gezocht moest worden. Hier sprak de presidente van de ont vangende vereniging, mevrouw M. van Buurende Jager, een welkomstwoord tot de meer dan 300 gasten, waarby zy erop wees, dat dit bezoek samen valt met de viering van het eerste lustrum van de Leidse vereniging. Mevrouw Van Buuren prees zich gelukkig, dat de Leid se dames in de gemeenschap van de Bond zijn opgenomen en haar thans de eer te beurt valt zoveel dames uit Ne derland te ontvangen. De leiding van de by eenkomst was in handen van de bondspresidente, me vrouw H. H. Struykde Hoogh, die dank zegde voor de goede ontvangst. Zij heet te in het byzonder welkom de ere-pre- sidente mevrouw J. L. van der Steen van der Steen alsmede de genodigden van zusterorganisaties. Vervolgens bood de bondspresidente mevrouw Van Buurende Jager een geschenk aan ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Leidse afdeling. Hierna hield mevrouw Struijkde Hoogh een korte inleiding waarby zij een terugblik gaf over het afgelopen jaar. De secretaressen van de diverse commissies brachten vervolgens hun verslagen uit die met aandacht werden beluisterd. De dames mevrouw G. G. Glazenma kerde Groot en mejuffrouw W. de Jager gaven op byzondere wyze een overzicht op rym en muziek van de be langrijkste gebeurtenissen in de bond waarby de vroiyke noot niet werd ver geten. In de bovenzaal van het paviljoen werd daarna de lunch gebruikt, terwyi tal van dames voor een wandeling door het park wandelden. IR. W.H.VAN LEEUWEN OVERLEDEN Te Delft is gistermorgen op 73-jarige leeftyd overleden ir. W. H. van Leeuwen, oud-president-directeur en sinds 1 juni 1957 gedelegeerd commissaris van de NV Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. De heer Van Leeuwen was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau en Groot-officier in de Kroon orde van België en in de Orde van Leopold II. De crematie van het stoffeiyk over schot is bepaald op zaterdag 18 juni op Westerveld, na aankomst van de trein van 12.01 uur. Wilhelmus Hendrik van Leeuwen werd op 8 mei 1887 in Amsterdam geboren. Hy volgde daar de h.b.s. en ging, nadat hy heteinddiploma had behaald, praktisch werken bij „Werkspoor". In 1905 begon hij zijn studie voor werktuigkundig inge nieur aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in januari 1912 met lof het diploma behaalde. Op verzoek van zyn oom, dr. F. G. Waller, trad hy in dienst by de Gist- en Spiritusfabriek. Reeds acht jaar later, op 23 april 1920, benoemde de algemene vergadering van aandeelhouders ir. Van Leeuwen tot di recteur. Op 4 mei 1926 werd hy presi dent-directeur. Omstreeks vyf uur werd de terugreis weer naar Leiden per salonboot ge maakt, terwyl als afsluiting van deze zeer geslaagde Bondsdag in de Marekerk een korte kerkdienst werd gehouden. Advertentie E«n Indola product. 'N HAARFIJN GESCHENK VOOR VADER Dorstige mussen De vogels hebben dit voorjaar in de boomgaarden van Kent (Engeland) een nieuwe ongebruikelyke gewoonte aan genomen. Ze pikten nameiyk de bloem bladeren van de kerse- en pruime- bomen. Men neemt aan dat de oorzaak is gelegen in het feit dat de laatste weken van april en begin mei geen regen van betekenis is gevallen in Kent. Wanneer de vogels eenmaal hun dorst gelest hebben door het eten van de bloembladeren, zullen er geen vruch ten komen. Ongelukkigerwyze vernie len ze ook nog het jonge fruit. De mus sen zyn in deze hoofdzakeiyk de schul digen. In de weken, die de onaf- hankeiykheid van Belgisch Kongo voorafgaan, is in de negerkroegjes van de grote steden een levendige „blanke-slavinnenhandel" ontstaan. Weliswaar is nog niet één blanke vrouw de „slavin" van een zwarte heerser geworden en 5.000 man Belgische para chutisten en 20.000 man koloniale troepen zullen dit ook wel weten te ver hinderen maar menige inwoner van de „bush" verheugt zich reeds by voorbaat op zyn nieuw verworven bezit De handel gaat aldus: de Afrikaan, die nog nooit in een Europese stad is geweest en zyn ogen uit- kykt aan een Rubens- achtige Belgische, wordt aangesproken door een lid van de Afrikaanse „peno- se", die zich voorstelt als de vertegenwoordiger van een populaire politieke party. „Zou myn Afri kaanse vriend deze blanke vrouw na de onafhanke- ïykheid willen bezitten?" De koop wordt by een glas bier bekrachtigd. De „bush "-Afrikaan geeft de „partijfunctionaris" een 1.000 franken (een maand loon), dat deze in de „partijkas" zal storten. Gezien het feit, dat de meeste Afrikanen niet kunnen lezen ontvangen zy vaak als betalingsbe- wys een verkiezingspam flet, waarin volgens de verkoper de „rechten" van de bezitter op de blanke vrouw in kwestie zyn om schreven. Fantasierijke lieden in de Afrikaanse onderwereld van Leopoldstad verkopen niet alleen de vrouw of dochter des huizes maar ook het huis zelf! Onlangs vervoegde zich in Leopoldstad een Belg bij een politiebureau met het volgende verhaal. Een hem onbekende Afri kaan had aan zyn deur geklopt en beleefd ge vraagd of hy misschien het huis mocht zien De man had hier geen be zwaar tegen, maar vroeg de gast in de gang toch even waarom hy zo'n be langstelling voor zijn wo ning had. De Afrikaan legde daarop minzaam en vriendelyk uit, dat hy het huis had gekocht en dat hy zich voorstelde het 1 juli, op Onafhankeiykheidsdag, te betrekken! De Afrikaan moet zich zeer hebben verwonderd, dat de Belg hem op staande voet het huis uitzette en naar de politie liep. De bewoner van het „verkochte" huis wacht met enige onge rustheid de 1ste juli af en heeft voor alle zekerheid maar een geweer gekocht. De Europeanen in de Kongo lachen om deze gebeurtenissen, maar met van harte. Velen hebben hun vrouw en kinderen naar de omliggende En gelse gebieden gestuurd. En de scheep- en lucht- vaartmaatschappyen, die diensten onderhouden op het buitenland zyn voor twee rr. vanden volgeboekt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13