NU MET 2o) VOORDEEL Nog geen beslissing over stichting pedologisch instituut met school J. G. HAGENS: GEEN DUIDELIJK FINANCIEEL OVERZICHT! BRYLCREEM „Handel" van Katwijks arbeider vertoonde (te) veel gebreken DINSDAG 14 JUNI 1960 Leidse raad bijeen B. en W. akkoord metvoorstel-Hagens: nader onderzoek in Comm. onderwijs en financiën Uit voerig heeft de Leidse raad gistermiddag gesproken over een voorstel van B. en W. om over te gaan tot de stichting van een pedologisch instituut en om aan dit instituut een school voor kinderen met leermoeilijkheden te verbinden. School en instituut zouden onder gebracht worden in het gebouw van de 1 augustus a.s. op te heffen lagere school aan de Langebrug 62. Zo ver is het echter niet gekomen. Het was met name de fractie-voorzitter van de V.V.D., de heer J. G. Hagens, die ernstige bezwaren Jiad tegen de financiële opzet van dit plan. Z.i. ontbreekt aan het voorstel een duidelijk financieel overzicht. Hij diende dan ook een voorstel in om dit agendapunt tot een volgende vergadering aan te houden teneinde de commissies voor onderwijs en financiën gelegenheid te geven een nader onderzoek in te stellen en de raad van advies te dienen. Toen bleek, dat dit voorstel van diverse zijden werd ondersteund, maakte ook het College van B. en W. geen bezwaar om dit agendapunt tot een volgende vergadering aan te hou den. Beide commissies zullen nu eerst van advies dienen. De heer Hagens, die de discussie i over dit voorstel opende, betreurde het, dat de Commissie van Financiën weinig tijd was gelaten om dit plan zorgvuldig te bestuderen. Op het laatste moment waren de stukken ter kennis van de commissie ge bracht. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat het honorarium, dat de leden van de wetenschappelijke staf van het instituut voor de selec tie dienen te ontvangen, op f 10.000 per jaar kan worden gesteld. Zijn hier, zo wilde spreker weten, geen verdere consequenties aan verbon den? Spreker betwijfelt het, vooral nu, naar hem is gebleken, een be langrijk rapport aan de stukken is toegevoegd, t.w. de exploitatiereke ning. Een rapport, waarvan de Com missie van Financiën onkundig is ge bleven. Slaat spreker deze exploita tierekening er op na, dan wordt daarin rekening gehouden met een tekort van ruim f16.000 per jaar (uitgaven f 79.060 en ontvangsten f62.270). Aan de hand van enkele financiële posten o.a. f 1500 voor vakonderwijs toonde de heer Hagens hierna aan, dat hem de financiële opzet van dit voorstel zeer vaag voorkomt. Een en ander is slecht gemotiveerd! Weinig bewondering had hij voorts ook voor de in drie etappes gegeven motivering van de hoofdinspecteur van het BLO. Zün eer ste indruk was, dat de hoofdinspecteur voor deze zaak „niet zo warm loopt" Hoewel de heer Hagens kan begrijpen, dat de Universiteit van een dergelijk in stituut uit studie-overwegingen kan pro fiteren, is het niet juist de gemeente dan voor de uitgaven aansprakelijk te stel len. G.S. zijn voor deze zaak sterk gepor teerd, maar waar halen wij straks de geldmiddelen vandaan? Gebouw G.G. en G.D. Na deze financiële beschouwingen sneed de heer Hagens nog een ander sinds vele Jaren bestaand probleem aan. Nu B. en W. overwegen om de aan het Instituut te verbinden school in het ge bouw Langebrug 62 te vestigen, vroeg hij zich af of het niet beter ware geweest om de leerlingen (kleuters), die thans nog ondergebracht zijn in het voormalige Joodse Weeshuis aan de Roodenburgerstraat, in het schoolge bouw onder te brengen. Het pand Roo denburgerstraat zou dan (eindelijk) vrij komen voor de G.G. en G.D. Bij ver plaatsing van deze dienst kan er dan ook schot komen in de voorgenomen demping van de Langegracht. ""Zowel "de heer Wiertz (KVP) als de heren Knol (Prot. Chr.) en Kortmann (KVP) konden het in grote lijnen met de heer Hagens volkomen eens zijn. Met geen mogelijkheid, aldus de heer Knol, weten wij wat instituut en school in de toekomst gaan kosten. Bovendien: in en aan het gebouw moeten tal van voorzie ningen worden getroffen! Onaanvaardbaar voorste! Ook de heer Woudstra (Prot. Chr.) ontwikkelde tal van bezwaren tegen het voorstel. Een pedologisch insti tuut spreker trok o.a. een parallel met het instituut van de Vrije Uni versiteit en dat te Nijmegen is een wetenschappelijke researchruimte, eventueel met klinieken en inter naat. Een dergelijke opzet dient z.i. door een universiteit en niet door een gemeente te worden aangevat. Ook al om financiële redenen komt Leiden hier nooit aan toe. Naar de financiële consequenties heeft ook spreker tevergeefs gezocht. B. en W. zeggen „dat zy de minister van O., K. en W. om een subsidie hebben verzocht", z.i. ware het juister ge weest indien dit reeds vaststond. Het voorstel komt de heer Woudstra dan ook onbegrijpelijk en onaanvaard baar voor. Het is een scherts De heer Zunderman (P. v. d. A.) is dankbaar voor dit voorstel. Indien het filan straks is gerealiseerd zullen insti- uut en school voor vele kinderen (en ouders) een uitkomst betekenen. Instemming overheid is te verwachten Wethouder Van Schaik, die hierna van antwoord diende, bracht de heer Woud stra onder het oog ,dat het Leidse insti tuut niet te vergelijken is met de thans reeds bestaande instituten in Amster dam en Nijmegen. B. en W. wensen aan dit instituut een eigen inhoud en ge dachte te geven. Naast een psycholoog, een pedagoog en een psychiater, ligt het ln de bedoeling ook een didacticus aan te trekken. De taak van het pedologisch instituut zal omvatten: 1. het selecteren van de kinderen, 2. de observatie van de leer lingen, 3. het aangeven van de therapie 4. researchwerk. Bij het instituut kunnen worden aan gemeld alle kinderen van de lagere zchoolleeftijd. voor wie de ouders of an dere opvoeders hulp inroepen wegens nioeilykheden met het leren en de op- Niet overtuigd HAGENS voeding thuis of op schooi. De weten- schappelyke staf onderzoekt, of de kin deren voor plaatsing op de school van het instituut in aanmerking komen. Wanneer de kinderen op grond van de wettelijke bepalingen tot de school wor den toegelaten, worden zij óf in een spe ciale observatieklas óf in een groep ge plaatst. De observatieklas is bestemd voor leerlingen, voor wie bij het onder zoek geen duidelijke diagnose kon wor den gesteld. In de groepen worden de kinderen geplaatst, wanneer uit het on derzoek en/of de observatie is gebleken, welke therapie moet worden toegepast. De verschillende groepen kunnen bij voorbeeld omvatten: a. kinderen met leesmoeilijkheden, b. kinderen met re- kenmoeilijkheden, c. kinderen met taal moeilijkheden, d. kinderen met emotio nele stoornissen en e. anderszins ge stoorde kinderen. Gezien deze taak- en doelstelling, acht de wethouder het door de heer Woudstra gebruikte woord „scherts" misplaatst. Al naar de aard van hun moeilijk heden zullen de meeste kinderen na kortere of langere tijd ten hoogste twee jaar op de gewone lagere school worden teruggeplaatst. De heer Van Schaik heeft de overtui ging, dat de instemming van de Rijks overheid met deze stichting zeker is te verwachten. Met de Leidse Universiteit bestaat reeds een hartelijk en nauw con tact. Via het psychologisch instituut van de Leidse Universiteit ontvangt men tegen matige en zelfs geen beta ling belangrijke rapporten t.a.v. de on- derwijsrichting voor bepaalde leerlingen. Bij de stichting van een pedologisch in stituut is dit ook te verwachten. Vele kosten zullen niet in rekening worden gebracht! Volgens de wethouder heeft de heer Hagens bij zijn financiële beschouwin gen een fout gemaakt. Instituut en school zijn twee gescheiden zaken. Voor het instituut is bij 50 leerlingen f 5000. nodig en bij 100 leerlingen eerst f 10.000. Daarnaast komen de gewone exploitatie kosten. Doch dit is bü iedere school het geval. Met het oog op de leeftijd van de kin deren (kleuters) is het niet mogelijk de kleuterklassen in het voormalig Joodse Weeshuis over te brengen naar de school aan de Langebrug. De eerste inrichting van de school en de uit te voeren nood zakelijke restauraties vallen onder de kapitaalslasten. T.z.t. komt daarvoor een uitgewerkt voorstel. De heer Hagens, die door de wethou der niet overtuigd is, blijft van mening, dat de financiële opzet van het plan veel te summier is geweest. De wethouder zegt nu wel, dat instituut en school van elkaar gescheiden moeten worden gehou den, doch boven de stukken stond „kos ten aan Pedologisch Instituut en daar aan verbonden school". Al heeft men dan eerst f 10.000 nodig bij circa 100 leerlingen, het exploitatietekort is becij ferd op ruim f 16.000. Bovendien zal ook de restauratie van het schoolgebouw nog een belangrijk financieel offer vragen, t Gehele plan wordt zeker duurder dan ons thans wordt voorgesteld, aldus spre ker. Hoe komt men, zo wilde de heer Ha gens verder weten, aan een getal van circa 50 leerlingen, waarmede de school straks zal beginnen. Had op de diverse scholen eerst niet eens een onderzoek moeten plaaten plaats vinden naar voor de school in aanmerking komende kin deren? De preoriteit van de school er is op het terrein van de scholenbouw nog zo veel achterstand trekt spreker dan ook in twijfel. Voorts wenst de heer Ha gens te weten, wie het straks in het Pe dologisch Instituut voor het zeggen heeft. De gemeente of de Universiteit? T.a.v. een eventuele verplaatsing van de thans in het voormalige Joodse Wees huis gevestigde kleuterschool, doet de heer Hagens de suggestie aan de hand of hier door roulering de school aan de Langebrug komt vrij niet iets is te 1 bereiken. Op grond van al deze overwegingen dient de heer Hagens een voorstel in om dit punt tot een volgende vergadering aan te houden teneinde de Commissie van Financiën gelegenheid te geven een gefundeerd advies uit te brengen. De heer Woudstra is eveneens door de wethouder niet overtuigd. Het Leidse in stituut wykt hemelsbreed af van wat in de praktijk thans bestaat. De wethouder wenst de school slechts voor „lichte ge vallen" toegankelijk te stellen, doch daarvoor zijn andere reeds bestaande scholen. Is er overleg gepleegd met curatoren en de senaat van de Leidse Universiteit? Of zijn slechts enkele personen uit Uni versitaire kring aangezocht? De heer Van Dijk (KVP), die met het voorstel-Hagens akkoord kan gaan, zag in dit nieuwe overleg ook gaarne de Commissie van Onderwijs betrokken. Een suggestie, waarmede de heer Hagens direct akkoord kon gaan. College: geen bezwaar Na de theepauze waarin overleg tussen B. en W. deelde de voorzitter mede, dat het College er geen bezwaar tegen had om dit agendapunt tot een volgende vergadering aan te houden. In een gemeenschappelijke vergadering van beide commissies Financiën en On derwijs zal een nieuw en gefundeerd advies worden opgesteld. RESTAURATIE VAN MONUMENTEN Na deze uitvoerige discussie, passeer den alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen vlot de revue. Ze wer den alle z.h.s. aangenomen. Slechts bij een enkel voorstel werd een korte op merking gemaakt. Zo drongen de heien Van Iterson (Prot. Chr.) en Kortmann (KVP) en mej. Van Nienes (P. v. d. A.) bij het voorstel tot restauratie van de arena van „Den Burcht" er op aan om ook tijdig andere monumenten te restaureren. In dit verband vroeg men aandacht voor de Morspoort, het St.-Eli- sabethsgasthuis, de koepel van de Mare- kerk en het herenlogement van Den Burcht. Wethouder Jongeleen antwoord de. dat deze monumenten de aandacht van het College hebben. Over het St.- Elisabethsgasthuis is binnenkort een be slissing te verwachten. Het herenloge ment is volgens de voorzitter moeilijk exploitabel te maken. Dat de eigenaar van het perceel Ra penburg 29 dertien maanden moest wachten vooraleer hij antwoord kreeg op zijn verzoek tot een bijdrage in de res tauratiekosten. achtte de heer Duyver- man (VVD) niet juist. Dit is geen rede lijke termijn meer! Wethouder Jonge leen was het hiermede eens, doch tijdens diverse besprekingen was de eigenaar reeds op de hoogte gesteld hoe of het uiteindelijke voorstel van B. en W. zou luiden. Subsidie kerkbouw Zijdelings kwam deze middag ook de subsidie voor kerkbouw nog ter sprake. De heer Van Iterson (Prot. Chr.) oor deelde het niet juist, dat een particulier een perceel bouwterrein, groot 150 m2 en gelegen aan de Bonairestraat, te koop werd aangeboden voor f27.50 per vier kante meter en de kerkeraad der Geref. Kerk in dezelfde omgeving 1190 m2 bouwterrein wordt aangeboden tegen f 33.per vierkante meter. Spreker vroeg of Leiden t.a.v. kerk bouw niet dezelfde gedragslijn kan vol gen als in Den Haag, waar alleen de te bebouwen oppervlakte wordt verkochten het niet bebouwde terrein (de tuin) Advertentie Hema-zilverlingen gingen een dagje op stap Gisteren hebben de leden van de olub der zilverlingen werkzaam in de ver schillende bedrijven van de Hema met hun dames het jaarlijkse uitstapje ge maakt. De ruim 200 dames en heren kwamen in Amsterdam bijeen, waarna per auto bus een bezoek werd gebracht aan Alk maar. Vervolgens ging de reis naar Avi fauna in Alphen aan den Rijn. Zes pages gezeten op pony's haalden het ge zelschap op het parkeerterrein af en brachten het naar het restaurant, waar de lunch werd gebruikt. Op een speciaal gebouwde vlonder in de vijver, traden Marianne Hilarides en Jaap Flier op. Zij dansten een fraaie pas de deux. Met de rondvaartboot werd later op de dag een tocht gemaakt naar het Braas- semermeer. Na de thee in paviljoen „De Brasem" reed men per autobus naar Treslong in Hiilegom. IJier werd gedi neerd. Des avonds kon het gezelschap genieten van een cabaretprogramma on der leiding van Rudy Carell met mede werking o.a. van Corry Brokken. ORGELCONCERT FEIKE ASMA Het programma, dat Feike Asma on der auspiciën van het Nederlands Orgel Comité zaterdag in de Geref. Kerk aan de Oude Vest ten gehore zal brengen, vermeldt werken van de concerteever (inleidend koraalspel), J. Bachelbel (Ciancone in d moll), J. S. Bach (So nate I in Es dur), Vivaldi-Bach (Con certo I in G dur), F. Mendelssohn (So nate VI in d moll), Willem Mudde (waer dat men sich al keerd of wend) en Jan Zwart (Orgelkoraal Morgenglans der eeuwigheid) en uitgebreid naspel „Alle roem is uitgesloten". Ere-doctoraat voor dr. H. Berkhof Prof. dr. H. Berkhof, die in de vacature van prof. dr. K. H. Miskotte is benoemd tot hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de Leidse Universiteit zal een ere doctoraat ontvangen van de Universiteit van Edinburgh. Hij behoort tot een groepje godgeleerden uit Frankrijk, Ne derland, Zwitserland en Duitsland, die op deze wijze worden onderscheiden. De ere-doctoraten worden uitgereikt tijdens de viering van het eeuwfeest van de Schotse reformatie op 13 oktober. PROF. DR. D. J. KUENEN NAAR WARSCHAU Prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, zal van 15 juni tot 24 juni te Warschau en Krakau de zevende zitting van de algemene verga- prof. Advertentie Weergaloze BRYLCREEM aanbieding! Unieke map met 17 landkaarten en 500 tips voor 500 trips samengesteld door Dr. L. van Egeraat- bij aankoop van een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcreem van f. 1,85 krijgt u - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 genoege- lijke tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter-en motorrijders, automobilisten. Deze ideale „reisgids" vindt u uitsluitend bij uw Brylcreem verkoper! de meest verkochte haarcrème ter wereld Dr. L. van Egeraat, de man die overal de mooiste en de rustigste plekjes kentdie 12 boeken en 33 reisgidsen heeft geschrevendie millioenen luisteraars en T. V. kijkers boeide met zijn reisverhalen - ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen Beecham (Nederland; N.V. Voor engros: Jacq Mot N.V - Amsterdam dering van de Internationale Unie voor Natuurbescherming bijwonen. Tijdens deze zitting zal prof. dr. Kuenen een in leiding houden over „Het beheer van in het wild levende, plantenetende zoog dieren in gematigde streken en zijn re latie met het grondgebruik, de ecologi sche invloeden van de biologische en chemische bestrijding van onkruiden en schadelijke beesten". Voor de Leidse kantonrechter Een 40-jarige losarbeider uit Katwijk stond terecht, omdat hü op 19 maart j.l. in zijn woonplaats niet minder dan negen een achtervolging iets had gemerkt vóór te bestuurde een auto zonder in het be zit te zijn van een rijbewijs. Toen ver balisant hem wilde aanhouden, negeerde hij het stopteken en reed vol gas door om een proces-verbaal te ontlopen. Ver balisant ging per rijwiel achter hem aan en tijdens de rit, die volgde over trad verdachte enige malen de meest elementaire verkeersregels om aan de achtervolging te ontkomen. Desondanks slaagde verbalisant er toch in hem te achterhalen en tot stoppen te dwingen. Bij nader onderzoek bleek tevens, dat de auto geen kenteken had, geen uitlaat bezat, dat de remmen niet behoorlijk werkten. Hoewel verdachte destijds had verklaard, dat hü inderdaad had ge- behandeling van de dokter, terwijl de men, kwam hij ter zitting op deze ver in eigendom van en onderhoud voor de gemeente blijft. Wethouder Jongeleen maakte de heer Van Iterson duidelijk, dat de verkoop prijs wordt bepaald al naar gelang waar het terrein is gelegen. De nieuwe kerk is geprojecteerd langs drie straten, terwijl het bedrijfje in de Bonairestraat maar een breedte heeft van circa zes meter. In het eerste geval zijn hoge kosten ge moeid met straataanleg en het bouwrijp- maken van de grond. Hoewel de regering haar standpunt t.a.v. de subsidiëring van kerkbouw nog niet bekend heeft gemaakt, ligt het in de bedoeling van B. en W. om, hierop dit binnenkort wel te vooruitlopend, doen. NOORD-ZUIDVERBINDING De aankoop van het perceel St.-Joris- steeg 40 gaf de heer Portheine (VVD) aanleiding om nog eens te vragen naar de toekomstige noord-zuidverbinding. Volgens de heer Jongeleen komt deze zaak op gang. Men moet echter eerst een onteigeningsplan hebben om snel te kun nen doortasten. Indien B. en W. in de gelegenheid zijn om een pand aan te ko pen, gebeurt dit ook. Nu de Hooigracht verbeterd is en de nieuwe Gansoordbrug wordt gebouwd, leeft het verlangen bü B. en W. om ook weer een volgende stap te zetten. Bij het voorstel tien woningen in ver schillende delen van de stad onbewoon baar te verklaren, wees de heer Zitman (VVD) nog eens op het verschijnsel, dat onbewoonde en veelal dicht gespijkerde woningen het stadsbeeld ontsieren. Laat men, zo mogelijk, deze woningen groepe ren en ze doen passen in een sanerings plan. Wethouder Jongeleen, die toe moest geven, dat dichtgespijkerde woningen het stadsbeeld ontsieren, zeide. dat Leiden niet ontkomt (krotopruiming) aan het onbewoonbaarverklaren van woningen. Alle tien woningen sommige met acht tot tien gebreken verkeren in zeer slechte toestand. BENOEMING VAN LEER KRACHTEN Tijdens deze zitting werden de vol gende leerkrachten benoemd: aan het Gymnasium: mevrouw N. H. Robüns- Trimp, als tijdelijk lerares in de eder- landse taal en letterkunde: de heer J. W Andriessen, als tijdelijk leraar in de geschiedenis; de heer E. van der Starre, als tijdelijk leraar in de Franse tnal en letterkunde: aan het Rembrandt-lyceum: de heer H. J. H. Mooren, als tijdelijk leraar in de klassieke talenbü het open baar lager onderwijs: de heer R. H. Muntinga. als hoofd van de Da Costa- school; mej. E H. A. van der Heyden, als onderwijzeres aan de Da Costaschool; mevr. C. A. C. M. Kramer-Spruijt, als onderwüzeres aan de Karei Doorman- school; mej. J. H. van Heek, als onder wüzeres aan de Willem de Zwügerschool; aan de gemeentelüke bedrüfs-technische school: de heer J. Koopman, als tüdelük leraar in het vaktekenen: de heer A. Kruit, als tüdelük leraar in het vakteke nen en voorbereidend technisch tekenen en de heer H. Willemsen, als tüdelük leraar in de lichamelüke oefening. klaring terug en voerde thans aan, dat h(j noch van een stopteken, noch van een achtervolking iets had gemerkt vóór hü werd aangehouden. Hü had de auto gekocht om hem na enige reparatie^ weer te verkopen en vond het maar matig, dat „zijn han del" in beslag was genomen. Uit het dossier bleek, dat verdachte's levenswan del niet bepaald voorbeeldig was. „De politie zoekt my nu eenmaal en mün gezin komt niets te kort", aldus ver dachte. „Dit alles gaat U geld kosten, doch ik vrees, dat het ten koste van uw gezin gaat" aldus de officier, mr. E. v. d. Schans. Na zün eis van 9 boetes tot een totaal bedrag van f. 175 subs, een maand, stelde hü dan ook voor om de beslaglegging op te heffen, zodat ver dachte uit de verkoopprys (getaxeerd op f. 250) zün boetes kan betalen en zyn gezin dus niet gedupeerd zal worden. Met deze overweging kon de plv. kanton rechter, mr. W. de Koning akkoord gaan waarna zijn vonnis luidde: totaal t. 155 boete subs, een maand. „PARDOES" RECHTSAF Een van de vele automobilisten, die onder Zoeterwoude de zogenaamde Europa-weg op willen en daarby geen voorrang verlenen aan het verkeer op het rijwielpad, was een 30-jarige procu ratiehouder uit Lelden. Hoewel uit twee verschillende richtingen een bromfiets naderde, sloeg verdachte pardoes rechts af met het gevolg, dat de beide brom fietsers moesten uitwüken en tegen elkaar opvlogen. De ene bromfietser had f. 250 schade en ls nog steeds onder behandeling va nde dokter, terwül de andere niet minder dan f. 450 schade opliep. Hoewel de getuigen verklaarden, dat verdachte alle schuld droeg en bovendien nog te hard reed, ontkende deze alle schuld en was van mening, dat de bromfietsers gemakkelijk tydig had den kunnen remmen. De magistraten waren echter een andere mening toege daan en conform de eis, luidde het vonnis dan ook f. 75 boete subs. 25 dagen. „LEIDSE SCHONEN" Een 71-jarige Leidse chauffeur was ten laste gelegd, dat hü met zijn auto nabü de Morspoort was weggereden en daarbü geen voorrang had verleend aan een bromfietser, komende richting Mors poort. Een botsing volgde en er was nog al wat materiële schade. De bromfietser, een 25-jarige voeger uit Leiden, stond naast hem in de beklaagdebank, omdat hem ten laste was gelegd, dat hü vlak voor de aanrijding omkeek om naar enige „Leidse schonen" te zwaaien. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat de chauffeur op het moment van de aanrijding reeds stilstond met zün auto om voorrang te verlenen, waaruit bleek, dat de voeger bromfietser ulteindelük alle schuld droeg. Deze verklaarde heel lakoniek, dat niet hü, doch zyn vriend de brom fiets bestuurde, dus dat ook hü geen schuld droeg aan een en ander, daar hü op de duo zat. Met het oog op de ver zekering, had hü destüds wel tegen de politie gezegd, dat de bromfiets zün eigendom was, doch niet dat hü hem op dit moment ook bestuurde. Nadat de ge tuigen de voeger nog eens goed hadden opgenomen, verklaarden óók zü, dat hü inderdaad op de duo zat en een ander de bromfiets bestuurde. Een en ander had tot gevolg, dat zün zaak 14 dagen werd aangehouden teneinde de verbali sant te horen. De chauffeur kreeg vrü- spraak. EVEN PROEFRIJDEN Nadat een 24-jarige elektricien uit Den Haag, rüdende op een vooroorlogs motorfietsje, op de Oude Vest door de politie was aangehouden, bleek, dat hü geen rybewüs bezat. „Ik kon dit ding kopen en was even aan het proefrüden" „Er zat handel voor mü in" aldus ver dachte. „Als de koop was doorgegaan, hoe had U dit ding dan zonder rijbewüs ln Den Haag gekregen", wilde de plv. kantonrechter weten „Per trein of per auto", luidde prompt het antwoord. Daar verdachte hierna nog verklaarde, In Osnabriick twee Nederlandse valse munters gegrepen (Van onze correspondent te Bonn) De politie in Osnabriick heeft dezer dagen de Westduitse tak van een inter nationale valse muntersbende opgerold. Zij wist by een inval drie man te arres teren, te weten twee Nederlanders (een drukker en een chemische expert, heiden uit Amsterdam) en een Duitse werktuig kunde. Er is volgens de Westduitse politie geen twüfel aan dat het hier gaat om medewerkers van de Algerünse opstan delingenorganisatie, de FLN By verras sende overvallen in samenwerking met Interpol in België, Frankrijk, Nederland en Duitsland wist men vrüdag de gehele grote valse muntersbende op te sporen. De drie mannen te Osnabriick ston den het afgelopen weekeinde vlak voor de inval gereed om geen half werk te doen. Zü hadden gedurende enkele we ken gewerkt aan de plaatsing van een dure pers. Zij beschikten over afdrukken om Franse 10.000 frank-biljetten van het oude type en honderd-frankbiljetten van het nieuwe model aan de lopende band te fabriceren. Hun voorraden waren ruim voldoende voor realisering van een plan om tot een waarde van 750 miljoen gulden valse biljetten te drukken Het drietal had overigens toen het gearres teerd werd nog geen enkel bankbiljet gemaakt. De FLN is de laatste jaren in West- Duitsland uiterst actief geweest, maar nog geen enkele keer gesnapt, waar het valse munterü betrof. Zü hield zich tot dusver voornamelük bezig met het on derbrengen en van valse papieren voor zien van Algerünse vluchtelingen Dit maal schünt zü over een groot net van agenten te hebben beschikt, die wisten zorg te dragen én voor het engageren van technici in Duitsland, België, Frank- rük en Nederland én voor het geld om de dure pers voor het drukken van de valse bankbiljetten te Osnabriick aan te schaffen. Ook in Amsterdam Ook in Amsterdam zün arrestaties verricht. Daar werden een 44-jarige zet ter en een Griek aangehouden, die ervan verdacht worden eveneens te behoren tot die internationale organisatie van valse munters, welke werkt voor de Al gerünse verzetsorganisatie. Ten huize van de Amsterdamsme zet ter werd ook de Haarlemse echtgenote van een van de in Osnabriick gegrepen mannen in hechtenis genomen. Zü zal vandaag voor de Haarlemse officier van Justitie worden geleid. Gezien haar on dergeschikte rol in het komplot wordt verwacht, dat zü spoedig weer op vrije voeten wordt gesteld. De beide in de hoofdstad aangehouden mannen zullen vandaag voor de Amsterdamse officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, wor den geleid. In het huls van de typograaf in Am sterdam-West trof men tal van docu menten aan ,die in beslag zün genomen, de rol van de Griek in het geheel is nog niet erg duldelük. In Amsterdam Vragen aan B. en W. over Walletjesfilm (Van onze Amsterdamse correspondent) De in veler ogen hypocritische hou ding van Amsterdam om aan de ene züde maatregelen te nemen om de uit wassen van de prostitutie te bestryden en aan de andere kant een filmmaat- schappü faciliteiten te geven om het rosse leven op de Walletjes bekendheid te geven vla de bioscopen in de gehele wereld, heeft zoals te verwachten was. geleld tot het stellen van vragen in de hoofdstedelijke gemeenteraad Het raadslid mr. J. W. Ubbink (Prot. Chr.) heeft B. en W. schriftelük ge vraagd, welke de overwegingen z^jn ge weest, die ten grondslag hebben gelegen aan het verlenen van toestemming tot het maken van filmopnamen van het leven aan de Walletjes. Voorts wil hij weten of van gemeentewege medewer king is verleend door zorg te dragen voor een polltie-afzetting. dat hü langdurig ziek was geweest er. binnenkort wederom moest worden op genomen, beperkte de officier zün eis tot f. 30 boete subs. 6 dagen De plv kan tonrechter maakte er t. 25 sube. 5 dagen van.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9