Peeks Cloppenburg Geef vader.fotospulletjes "KING" 5.93 Nederlandse telepaat zou in V.S. een moordzaak hebben opgelost Engels-Nederlandse handel voor beide zijden van groot belang Tekort aan winkelpersoneel meer kwalitatief dan kwantitatief elke woensdag jongensmarkt No-iron SPORTSHIRTS WIE IS VERANTWOORDELIJK VOOR MISLUKT DRUKWERK? Aardappelen in West-Duitsland duurder dan aardbeien en kersen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 juni 1960 Vierde blad no. 30072 Scepticisme tegenover Peter Hurkos bij enige betrokkenen spoedig overtvonnen Aangewezen dader nu naar een inrichting (Van onze Amerikaanse correspondent) Een Nederlands telepaat is te hulp geroepen om een zeer ernstige moordzaak op te lossen, die reeds maanden de speurders bezig heeft gehouden in de streek ten zuiden van Washington D.C. Deze Ne derlander, Peter Hurkos, zou de politie een beschrijving hebben ge geven van de moordenaar, van diens huis en diens vrouw. Op grond van die beschrijving heeft de politie nu een man geearresteerd en deze man heeft bekend. Men heeft hem overgebracht naar een psychiatrische inrichting, want er hestaan nu eenmaal ook lieden die misdaden bekennen, ook al hebben zij die niet bedreven. In spanning wacht men te Washington en om geving op de uitslag van dit onder zoek. Die moord-affaire heeft in 1959 veel opzien veroorzaakt. Een gunstig bekend gaand klein gezin - vader, moeder en twee jonge kinderen - ging op een zon dag wat autorijden. Zy kwamen niet te rug en enige tijd later vond men hun auto ergens langs de weg staan. Weer later vond men daar in de buurt het li chaam van de vader en van een van de bnderen en pas na geruime tijd vond men de stoffelijke overschotten van de moeder en het andere kind op een plek. die kilometers verwijderd was van de plaats waar men de vader had gevon den. Voor zover bekend had het gezin peen vijanden en de viervoudige moord bracht een grote schok teweeg onder hun bekenden in de buurt. De politie heeft hard aan deze zaak gewerkt, doch tot dusverre tevergeefs. Peter Hurkos is een Nederlander die reeds vier jaar in Amerika verblijf houdt. In Florida heeft hy zyn telepa- i«che gaven ten dienste gesteld van de politie in Miami. Thans werkt hij - voor honderd dollar per dag - aan de moord- zaak van het gezin-Jackson. Hurkos be teert, dat de man die dit gezin heeft rermoord, tevens schuldig is aan de moord op mevrouw Harold, die men in 1557 dood heeft aangetroffen op een renzame weg by Annapolis. In Falls Church, 'n kleine voorstad ten Kiden van Washington stond men eerst rit sceptisch tegenover de lange, mrtharige Nederlander, die daar eens mi hun mysterie zou komen oplossen, har Hurkos heeft de mensen op het adhuis van Falls Church al spoedig tot udere gedachten over hem gebracht. Toen hij kennis maakte met de chef van de politie, majoor Simpson, zei hij tot hem: „O, U bent de man, die dertien jaar geleden Uw trouwdag vier dagen hebt verzet". Niemand, behalve de heer en mevrouw Simpson heeft ooit afgewe ten van die verandering van datum en majoor Simpson was het zelf bijna ver geten. Maar nu herinnerde hij het zich ineens weer. Even later ontmoette Hurkos mevrouw Sunderland, de secretaresse van het hoofd van de gemeente-administratie. Hurkos was nooit bij haar thuis ge weest, maar hij wist haar ineens te ver tellen, dat zij thuis een pop onder een stolp had en dat de enkels van die, pop gekruist waren. En inderdaad heeft me vrouw Sunderland een bijzondere pop uit de tijd van de Amerikaanse burger oorlog. Omdat de pop niet goed onder de stolp paste, heeft zij de enkels ge kruist. Niemand kan dat zien, want de benen van de pop zijn geheel door een rokje bedekt. Maar Peter Hurkos wist het en heel Falls Church is onder de in druk. Nog veel meer zal men onder de indruk zijn, indien inderdaad zal blijken, dat hy de politie op het spoor heeft ge bracht van een gevaarlijk moordenaar. Christen Vrouwewnbond ever spijtoptanten De Nederlandse Christenvrouwenbond, die ongeveer 85.500 leden telt, heeft tij dens de onlangs gehouden jubileumver gadering te Amsterdam een brief aan de minister van Justitie gezonden, waarin de bond een ernstig beroep op de re gering doet, het probleem van de spijt optanten sneller tot een oplossing te brengen. De bond zegt dat noch de regering, maar noch minder de optanten hebben kunnen voorzien dat hun status zo pre cair zou worden. De brief besluit met de opmerking dat de regering zich ervan overtuigd kan houden, dat de christen vrouwen zullen helpen en dat de bond een beleid zal steunen, dat een einde maakt aan de zorgelijke omstandighe den van de spijtoptanten. GESPREK OVER DE WESTEUROPESE UNIE Donderdag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag een bespreking hebben over de Westeuropese Unie. Het betreft hier een routinebespreking. De Britse minister Selwyn Lloyd zal een dag tevoren naar Nederland komen. Ruimere immigratie in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering heeft als eerste maatregel tot versnelling van de immigratie haar ambasades en consula ten opdracht gegeven alle mogelijke in lichtingen en hulp te verlenen aan ge wenste immigranten aldus heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, Naude, gisteren bekendgemaakt. Degenen die uit Afriaanse gebieden naar Zuid-Afrika wensen te gaan, mo gen auto's en huishoudelijke artikelen meenemen. De minister zei niet op welke gebieden hij het oog had maar waarnemers ne men aan dat hij Belgisch Kongo, Kenia, Tanganjika en Noord-Rhodesië dacht. In dringende gevallen kunnen, aldus Naudes verklaring, aan mensen die naar Zuid-Arika willen gaan. tijdelijke visa worden verleend, Na aankomst kunnen dzee mensen dan om een vestigingsver gunning verzoeken. Waarnemers in Johannesburg zien in de verklaring van Naude een grote om zwaai in de Immigratiepolitiek van de Zuidafrikaanse regreing, die totnutoe de immigratie heeft willen beperken, om dat zij bang was de steun te zullen ver liezen van de blanke neringdoenden en geschoolde arbeiders, die altijd fel ge kant zijn geweest tegen onbeperkte im migratie vanwege de kans op verscher ping van de concurrentiestrijd. Extra-vliegtuigen naar Belgisch Kongo Een vloot van zeven vliegtuigen is gis- «ochtend uit Brussel naar Belgisch Kongo vertrokken om gezinnen op te hlen van Belgen, die er de voorkeur «ngeven vrouw en kinderen vóór de werdracht van de soevereiniteit op 30 )ml as. naar het vaderland terug te turen. Onder deze zeven Sabena-toe- tellen zijn drie Boeing-707 straalver- Iwsvliegtuigen. zy hadden vrijwel geen PMsagiers aan boord voor de uitreis. Voor de normale lijnvliegtuigen tus- *n Kongo en Brussel zyn alle plaatsen tot oktober besproken. In totaal zullen b de komende dagen bovendien 80 Wegtuigen extra-vluchten maken om «lgen te repatriëren. Britse export naar ons land in tien jaar sterk toegenomenevenals omgekeerd Nuttig werk vau de Enquete toont aan: Arbeidsvoorwaarden in middenstandszaken ongunstiger dan op kantoor en fabriek (Van onze Haagse redactie) Het personeelstekort in de middenstandsbedryven is meer van kwalitatieve dan Jtn kwantitatieve aard. Van een ernstig tekort aan arbeidskrachten in de detail- «ndel, zowel mannelyk als vrouwelyke, is in het algemeen geen sprake. Wel is wr en daar voornamelijk in de grote steden, een tekort aan vrouwelyk jeugdig toneel, vooral in de levensmiddelenbranche. Verder zyn er in de meeste Ibvtncies geen loopjongens te krygen, terwyi men in het zuiden bovendien Meilijkheden ondervindt bij de werving van bakkers- en slagersknechten. „Trade Council" (Van onze Londiense correspondent). De Nederlandse driekleur en de Union Jaok wapperden gisteren broederlijk naast elkaar hoog boven park Lane van het dak van het luxueuze Dorchester Hotel. Want hier ontmoetten elkaar in de meest kameraadschappelijke stem ming Nederlandse en Britse zakenlieden om te luisteren naar helaas weinig zeg gende, maar in elk geval bemoedigende toespraken van mr. J. Luns. onze minis ter van Buitenlandse Zaken en Derick Heathcoat Amory, de Engelse kanselier van de schatkist, zulks ter gelegenheid van een lunüh aangericht door de Anglo Dutch Trade Council, zoals de wyase naam luid van dit twee jaar geleden opgerichte liohaam ter bevordering van de wederzijdse handel tussen de beide landen. Deze lumoh. een jaarlijkse ge beurtenis. werd voor de eerste keer in zyn de conclusies van een door noofdbedryfschap Detailhandel in Menwerking met 77 gewestelyke ar- fldsbureaus en 37 Kamers van Koop- jjjdel gehouden enquête naar de perso- ■Wsvoorziening in de detailhandel. Jo het noorden is er vry wel geen te- fjtt- in Leeuwarden overtreft het aan- *an verkoopsters zelfs de vraag - Mar dat beeld wordt in het oosten al WMr rooskleurig, vooral wanneer het M industriegebieden als Twente en de awinciale centra gaat. Die indruk wordt in Noord- en Zuid- jwiand geaccentueerd: alle grote ste- £5 Met haar omgeving melden moei- jMaden by de aantrekking van vrou- y personeel, zowel jeugd als ge doold. De oorzaken van het perso- ■eeiatekort zyn van velerlei aard. In de plaats is er de zuigkracht van de Wjttrie met haar hogere lonen en meer Fj|e tyd. De arbeidsvoorwaarden in de 'tLailhandel, zoals de lage lonen ten op- «nte v?n de andere bedryven, de lan- !r* werktyden en speciaal het gemis ■J0 de vrye zaterdagmiddag en in som- "8e branches het ontbreken van va- JWeregellngen en vakantietoeslag en gelijke, zyn niet in staat de gedaalde animo voor het vak van verkoopster aan te wakkeren. Daar komt nog by, dat er een verschuiving heeft plaats gehad in de maatschappelyke groep waaruit het winkelpersoneel wordt gerekruteerd. De genen die vroeger een plaats als ver koopster zochten, gaan nu vaak naar een kantoor, uit de milieus die vroeger dienstmeisjes leverden, moet thans een groot deel van het winkelpersoneel wor den gehaald. In het rapport uit Zwolle wordt geklaagd, dat de werving van personeel met een aanvaardbaar intelli gentiepeil moeiiyk is. In Zuid-Holland spreekt men over minder ambitie, ook al door de weinige promotiekansen. De middenstand verwacht hier en daar veel van de vakscholen voor de de tailhandel en overeenkomstige opleidin gen, maar in het rapport uit Friesland wordt geconstateerd, dat de midden stand weinig positief staat tegenover opleiding en scholing. In Enschede daar entegen heeft de school voor de detail handel al enige verbetering gebracht. De laatste conclusie van de enquête is, dat er voor de opleidingen geringe be langstelling bestaat en dat er een ge brek aan opleidingsmogeiykheden be staat. Londen gehouden. Tot de gasten be hoorden Paul Mason, de Britse ambas sadeur in Den Haag, die by de totstand koming van de Council een belangrijke rol heeft gespeeld. Helaas kon Prins Bernhard. die zou komen, niet aanwe zig zyn. Men wenste hem telegrafisch een spoedig herstel toe. Te oordelen naar het gesprokene kreeg men het gevoel dat het voorlopige doel van deze nieuwe organisatie ls het ten beste geven van wederzydse kwink slagen, waarin tot grote vreugde van de aanwezigen zowel de heer Luns als de heer Heathcoat Amory zich ware mees ters toonden. Maar over het brandende probleem van het ogenblik, namelijk hoe de kloof tussen de zes en de zeven te overbruggen hoorde men slechts al gemene vaagheden. Men mag natuurlijk niet vergeten dat een Informele lunch- by eenkomst als deze niet de plaats zou zyn voor het afleggen van politieke verklaringen. Het was al een heel ding dat Heath coat Amory de loftrompet stak over de noodzakelykheid van Europese econo mische eenheid en beloofde dat Enge land niets zal doen om de zes in de wielen te ryden! Hij bracht hulde aan Nederland voor de rol welke het in het naoorlogse Europa heeft gespeeld en speciaal aan de heer Luns voor dewyzc waarop deze hierby zyn taak verricht. Uit beider redevoeringen werd echter duidelyk dat een werkelyke oplossing van het Europese handelsprobleem nog lang niet in zicht is. Maar het is be- langryk dat men van beide kanten in elk geval probeert een uitweg te vinden voor de vraagstukken welke zich van dag tot dag voordoen en tracht een economisch klimdat te scheppen dat een werkeiyk Europees samengaan met Inbegrip van Engeland mogclyk zou maken. Het grote winstpunt van de misluk king van de topconferentie in Parijs is dat men in Londen thans sterk voelt dat een economische scheuring in Europa ook politiek catastrofaal zou zyn. De Anglo Dutoh Trade Council vormt een belangryke aanvulling op het werk van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor het Verenigd Koninkrijk, welke onze exporteurs krachtig helpt. Het accent van de Council ligt evenwel op de bevordering van de Britse export naar Nederland, hoewel de nieuwe or ganisatie op initiatief van dr. Paul Rijkens van Unilever is opgericht en op het ogenblik in meerderheid uit Neder landse leden bestaat. Dit lijkt vreemd, zoals minister Luns opmerkte, maar deze Nederlandse geestdrift voor een toeneming van de Britse import in ons iand gaat uit van de gedachte, dat deze activiteit zal leiden tot een algemene verruiming van de Brits-Nederlandse handel. Nederland is in Europa op een na de beste klant van Engeland, komen de na West-Duitsland. De Britse export naar ons land ver toonde in de laatste tien jaar een voor uitgang van niet minder dan 115 pet. F.en record als men weet dat de Britse uitvoer naar de gehele wereld in deze periode met 87 pet. vooruitging. Enge land Is echter voor ons land een betere klant dan omgekeerd. De Britten ver kochten in 1959 voor 121 miljoen pond aan Nederland, maar dit leverde goede ren en diensten aan Engeland ter waarde van 160 miljoen pond, hoewel de handel mede als gevolg van de grote De directeur-genetaal van Handel en Nijverheid, de heer J. H.D. van der Kwast, opende gisteren in de RAI de zevende damesconfectie- vakbeurs Dacova. De heer v. d. Kwast (recht) in gezelschap met de directeur van de Dacova, de heer A. H. Ponfoort, bij een van de stands. van de beste Engelse poplin speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 6-9 jaar Kleine stijging per maat. Internationaal forum in Sclieveningen „Men spreekt nog altijd over het drukfoutenduiveltje, dat overigens meestal niets met drukfouten, maar alles met zetfouten te maken heeft. Maar beseft men wel eens, dat de grafische bedrijven door meer dui velse rustverstoorders worden om ringd? Met deze opmerkingen vatte gister middag de heer Th. H. Oltheten, direc teur van het Staatsdrukkery- en Uitge- versbedryf in Den Haag, op het tiende internationale grafische congres in Scheveningen de discussies over het onderwerp mislukt drukwerk en de verantwoordeiykheid daarvoor" samen. Een internationaal forum hield zich met deze vraag bezig. Drie uur Gedurende drie volle uren hebben de leden van het forum en ook enkele congressisten gepoogd antwoord te ge ven op de vraag wie verantwoordelyk is voor slecht drukwerk. Uit deze discussie bleek, dat er tus sen drukkers, ontwerpers, clichéfabri kanten, binders, papier- en drukinkt leveranciers nog veel meningsverschil- FOTO-CINE JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis. HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BATA Een wortel kost maar liefst acht cent.... Detaillist in een machteloze positie (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek zijn de afgelopen dagen dwaze toestanden ontstaan op de groente- en aard- appelmarkt. De eerste reacties van huisvrouwen in de grote West- Duitse steden op de enorme prijs opdrijving was niet voor niets: „Voor de huidige prijzen kunnen wij aardappelen en sommige groen ten alleen nog maar op zondag eten Het huishoudboekje van een huisvrouw in West-Duitsland geeft thans onder meer de volgen de schrikbarend hoge prijzen aan: nieuwe aardappelen 90 pfennig (81 cent) per kilo, middelgrote worte len: 90 pfennig per bos, dat is 9 pfennig, of wel 8 cent per stuk, doperwtjes: 80 pfennig per pond of 5 voor 1 cent, komkommers: 1.30 mark per stuk. In Keulen kwam het het afgelopen weekeinde voor, dat een pondt!) nieu we aardappelen de prys van 55 tot 70 pfennig deed, dat is een gulden tot 1.25 gulden per kilo. De detaillist staat hierby in een vrU machteloze positie: hy krijgt nameiyk aardappelen op het ogenblik voor dergeiyk hoge pryzen mate van liberalisatie langzamerhand meer In evenwicht komt. Nederland en Engeland hebben, zoals uit dit alles duidelijk blijkt, er alle be lang by dat een Europees handelscon- flict vermeden wordt. Het is daarom van grote betekenis dat de jonge Anglo Dutch Trade Council de zakenmensen in beide landen aan het mobiliseren is en dat zy een stem ln het kapittel zal krygen. via de importeur van de groothande laar aangeboden, dat er voor hem geen pfennig winst meer overschiet. In het weekblad ,,Der Spiegel" is een boekje open gedaan over de ach tergrond van deze prysopdryving, by in de grond van de zaak elementaire levensmiddelen, welke thans voor een groot deel van het normale publiek niet te betalen zyn. Volgens dit blad wor den thans op de Westduitse veilingen uit Italië geïmporteerde nieuwe aard appelen voor 20 25 mark per zak van 30 kilo verkocht. Dit leidde reeds tot detailpryzen tussen 30 en 60 pfennig per pond 100 pet. hoger dan een jaar geleden, Mag men ,,Der Spiegel" geloven dan zyn functionarissen van agrarische bonden er by het Westduitse ministerie van Landbouw te Bonn in geslaagd de pryzen bewust omhoog te dryven. En wel vla het beperken van de contin genten in te voeren Italiaanse aardap pelen. Daardoor zou een gunstige uit gangspositie waar het de pryzen be treft. zyn bereikt voor de binnenlandse landbouw, die deze week de aardappel oogst op de Westduitse markt is be ginnen te spuien. Tegen groothandel- prijzen, die liggen op het zogenaamde Italiaanse niveau! Men spreekt in Bonn ten deze van uitwassen van de protectionistische regeringspolitiek waar het de West duitse landbouw aangaat. Daarby ge raakt de consument steeds weer in het nauw, vooral het gewone huisgezin, dat het met een netto-inkomen van rond 500 mark per maand moet doena. Niet voor niets spotte men hier wrang, dat de vorige week de aardappelen duur der waren dan de aardbeien, kersen en de bonen. Morgen zal er overleg plaatsvinden tussen verscheidene ministeries over deze wantoestand. MILJOEN BIJBELS IN 1960. „Een miljoen bybels uitgeven" is het garool van het Brits en Buitenlands ybelgenootschap voor het Jaar 1960 De bijbels zullen in zestien talen wor den uitgegeven De kosten belopen meer dan 20.000 pond. Het Genootschap heeft als haar bijdrage aan het Wereldvluch- telingenjaar een groot aantal bijbels ge schonken aan vluchtelingen in Europa, Azië en het Midden-Oosten. len bestaan. Een schuldige voor slecht drukwerk werd evenwel niet aangewe zen. Dat is volgens de forumleden trou wens ook niet mogeiyk, omdat de tot standkoming van het grafisch produkt van zoveel factoren afhankelyk is. Wel werd vastgesteld, dat veel mislukkin gen ontstaan tengevolge van afwykin- gen in de relatieve vochtigheidsgraad van papier. De grafische industrie wor stelt reeds vele tientallen jaren met dit probleem. Samenwerking Unaniem was men van mening dat meer samenwerking tussen drukkers, clichémakers, binders en toeleverings- bedryven noodzakeiyk is. Men dient systematischer te gaan werken en er moet ook meer systematische controle zyn, hetgeen mogelyk is. wanneer men volgens een Nederlands voorbeeld van elke orderzak tevens een gestan daardiseerde controleiyst maakt. Nor malisering van de opdracht formu leringen, het vaststellen van kwaliteits normen en een grotere eenheid in tech nische opvattingen kan volgens de forumleden niet alleen slecht drukwerk voorkomen, maar zal tevens leiden tot een meer efficiente bedryfsvoering. Voorts werd gesuggereerd de grafi sche ontwerpers in staat te stellen meer bekend te geraken met de technische mogeiykheden, waarvoor de gedachten van de forumvoorzitter, de heer Olthe ten, uitgingen naar de oprichting van estetische laboratoria ln grote drukke rijen. De congressisten zyn gisteravond de gast van de Nederlandse regering en het Haagse gemeentebestuur geweest. In de Kurzaal gaf het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo een concert. Herman Krebbers en Theo Olof traden als solisten op. Na afloop van het concert recipieerden minister J. van Aartsen en burgemeester Van Kolfschoten. BONDSDAG AFGEVAARDIGDEN IN ANNE FRANK-HUIS Steun toegezegd Vier leden van de CDU-CSU-fractle van de Bondsdag hebben gisterochtend met hun echtgenoten en in gezelschap van de Duitse consul-generaal dr. H. P. Jordan het Anne Frank-huis bezocht. Rondgeleid door mevrouw G. Wysmul- ler-Meijer, verbleven zy ongeveer een uur op de plaats, waar het joodse meis je Anne Frank haar dagboek heeft ge schreven. De Bondsdagafgevaardigden dr. Josef Stecker uit Meppen, Helnrich Gewandt uit Hamburg, dr. Heinrich Aigner uit Amberg en Albert Leicht uit Germers- heim beloofden alle mogeiykheden na te gaan, om de Bondsrepubliek opnieuw met een aanzieniyk bedrag in de in richtingskosten van het Anne Frankhuis te doen bydragen. Volgens mevr. wys- muller is daarvoor nog ongeveer f. 50.000 nodig. Dr. Stecker zei „Wy zyn diep getrof fen door wat we hier gezien hebben. Ik geloof, dat het goed zou zyn, als meer mensen uit Duitsland deze Indrukken zouden ondergaan, wy, leden van de begrotingscommissie zullen ons ervoor Inspannen, het benodigde, bedrag spoe dig aan de Anne Frank Stichting ter beschikking te stellen, opdat de herinne ringsplaats en het internationale Jeugd centrum nog dit jaar voor zyn bestem ming gereed zal komen". De vier leden van de Bondsdagcom missie besloten hun verbiyf in Amster dam met een bezoek aan het Ryksmu- seum. „Rassenintegratie is erger dan moord" Een rechter van het Hoge Gerechts hof van de Amerikaanse staat Arkansas, Jim Johnson, heeft in een vraaggesprek met een krant verklaard, dat rasseninte gratie een grotere misdaad is dan ver krachting of moord. Hij wil dan ook een campagne gaan voeren voor wyziging van de grondwet om het sluiten van scholen, die bedreigd worden met ophef fing van de apartheid, mogeiyk te ma ken Hy zal dit doen ondanks een ver zoek van de Vereniging van Juristen in Arkansas aan het Hoge Gerechtshof om rechters te verbieden politieke redevoe ringen te houden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7