Toekomst van de Universiteit ligt in handen van de cives zelf Mytylschool vierde lustrum mee Academiedagen werden door rector geopend Ook het verleden is belangrijk Vaderdag? Bijstanddag! 11 g Bijstand-loten LUUSTRUMFEEST VOOR DE HOSPITA'S IN MINERVA DINSDAG 14 JUNI 1960 Terwijl de burgerijdagen van het Leidse lustrum nog in volle gang zijn, werd hedenmiddag een be- gin gemaakt met het tweede van de drie „gedeel ten" van de lustrumviering, de Academiedagen. Deze Academiedagen, bedoeld als een ernstig „woord van bezinning" voor de Universitaire gemeenschap aan de vooravond van het uitbun dige feest in eigen kring, werden geopend met een bijeenkomst in de Pieterskerk waar na een inlei dende toespraak van de rector magnificus door de president curator van de Universiteit een beschou wing werd gegeven over enkele aspecten van de toekomst der Universiteit. Morgenmiddag wordt deze bespiegeling afgerond door een beschouwing over de toekomst onzer samenleving, waarvan de Universiteit een integrerend onderdeel uitmaakt. De rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkers verheugde zich in zijn toespraak over de verant woordelijkheid van de student voor de ontwikke ling van de toekomst, welke steeds meer op de voorgrond wordt gesteld. Baron de Vos van Steenwijk legde er vooral de nadruk op, dat de toekomst van de Universiteit in handen van de leden der Universitaire gemeenschap zelve ligt, en dat deze leden op „moederdag" de plicht hebben (met voorbij gaan van eigen wensen) aan de Alma Mater als geschenk de verzekering te geven, dat zij garant willen staan voor dienstbaarheid aan de vaderlandse en tegenwoordig groeiende grotere gemeenschappen In zjjn korte openingstoespraak merkte de rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkers op, dat ook dit lustrum weer de traditionele hoogtepunten brengt, gewijd aan ernst en feestelijkheid, aan kunst en vooral aan het bevestigen van de onderlinge band. Daarbij wordt de blik gericht op de toekomst, waarin de machine de mens steeds verder dreigt te vervangen, maar ook naar het verleden. Het heden waarin dit lustrum wordt gevierd, is immers een stuk verleden. Oneindig talrijker dan de levenden zijn de doden, zo stelde de Franse psycholoog Le Brun. Bovendien zijn zjj veel machtiger. Zij beheersen het onmetelijke gebied van het onderbewust, dat onzichtbare rijk waaruit alle manifestaties van intelligentie en karakter voortkomen. Een volk wordt veel meer door zijn doden dan door zijn levenden geleid. Wij zijn zoals en wat wij zijn mede door het verleden gevormd. De toekomst schrijven wij slechts ten dele. De Universiteit, die voortstuwt, is be last en gezegend met haar verleden. Zij staat in het heden en reikt naar de toekomst. Ons bestel van nu kan het niet stellen zonder een zekere planning, maar het is goed te bedenken, dat het heden lang niet alles vertelt van wat komen gaat. Een jonge generatie staat thans klaar om de fakkel van geest drift en veranwoordelijkheid, die de Universiteit in het verleden heeft ver licht, uit de handen van de huidige dragers over te nemen. Het doet goed te horen, dat de eerstejaarsdagen in de komende september in het teken zullen staan van de verantwoordelijkheid van de student. Onder de auspiciën van deze gedachte kan men zich onbekom merd aan het feesten zetten en met vertrouwen de toekomst tegemoet treden „Moederdag" De president curator, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk vergeleek het lus trum met een moederdag: ons aller Al ma Mater werd 385 jaar geleden ge sticht. Er zijn twee opvattingen van het be grip Alma Mater; de vertaling „milde moeder" afkomstig uit de Romeinse tra ditie en „hoogeerwaarde moeder" af komstig uit de Joods-Christelijke ker kelijke liturgie. Met beide opvattingen kon spreker vrede hebben, want in beide gevallen, blijkt er de wens uit om te eren. Maar dit brengt ook verplich tingen mee. De Leidse Universiteit is de oudste van ons land, maar buiten de grenzen wordt zij nauwelijks van middelbare leeftijd geacht. Toen zij werd opgericht bestonden haar oudste zusters. Parijs en Bologna, reeds vier eeuwen. Eertijds ontstonden Universiteiten als eigen tijds verschijnsel in de Middeleeuwen uit een behoefte. De Leidse Universiteit gesticht door Willem van Oranje, werd in het leven geroepen om in een nood te voorzien, namelijk om predikanten op te leiden. Een dienende functie dus en ook thans behoort de Universiteit er te zijn ten dienste van het vaderland, zij het in wijder verband dan oor spronkelijk. Reeds spoedig na de oprichting bra ken belangrijke veranderingen in de Universitaire opvattingen baan doordat men verder wilde gaan dan het oor spronkelijke „bewaren en doorgeven". Na in het kort iets over deze ontwikke ling gezegd te hebben, stapte spreker over naar heden en toekomst. Grens Het heden is slechts de grens tussen, ver leden en toekomst. Ons dagelijks doen, ons handelen in 't heden is gestalte ge ven aan de toekomst en dat doen wij grotendeels door 't onmiddellijk verleden te extrapoleren, uit kan ook niet an ders op straffe van wat men beeldend een „breuk met het verleden" noemt. Nu is zulk een breuk soms nodig, maar dit vereist behalve een oorspronkelijke geest een gedegen kennis van dit ver leden omdat men weten moet waarmede men breekt. De kennis van het heden is dus eigen lijk kennis van het jongste verleden, en nu is niets moeilijker dan te beoor delen van wat in de eigen tijd geschiedt en het waarderen van de eigentijdse toestand. vormden in de Nederlandse samenleving genieten, berust maar zeer ten dele op hun kwaliteiten op hun enge vakgebied, maar in belangrijke mate op hun le venshouding en hun optreden als geheel op integratie van de wetenschappelijke vorming in hun gehele persoonlijkheid. Het bestaan van dit vertrouwen moet in onze samenleving als 'n zeer waardevol cultuurgoed beschouwd worden. Zij geeft in onze samenleving een element van rust die geen traagheid of conser vatisme is. een gevoel van zekerheid die geen traditionalisme is". Dit beeld moge enigszins geflatteerd zjjn, het ligt dichter bij de werkelijkheid dan het voorgaande en geeft bovendien een ideaal om naar te streven. Latente verbondenheid Als derde oordeel over de eigentijdse situatie citeerde spreker een stem uit de eigen gemeenschap, namelijk van prof. Groenman, die als socioloog stelde, dat hij in de tegenwoordige Universi teit met zijn duizenden studenten, zijn vele min of meer autonome opleidingen en instituten niet veel anders kan zien dan een nogal los geheel zonder mani feste relaties. Het gemeenschapsbegrip blijft volgens hem latent en wordt al leen maar duidelijk onder omstandig heden zoals we die tijdens de oorlog hebben gekend. Dr. De Vos van Steenwijk vroeg zich af, of het latente van verbondenheid afbreuk aan haar betekenis doet, vooral nu wij uit ervaring weten, dat uit deze Voor de bloei van de wetenschap is het irrelevant of ontdekkingen aan de Leidse Universiteit geschieden of aan een andere, ja zelfs buiten Universitair verband. Maar bij het constateren hier van steekt de latente binding reeds on middellijk de kop op. Gezonde wedijver Er is een gezonde wedijver tussen onze Universiteiten, waarin waarschijnlijk volgens Huizinga het spelelement een overwegende rol speelt. Of Leiden in deze wedijver een eervolle plaats zal blijven innemen, hebben de werkers in haar gemeenschap in eigen hand door de arbeid die zij verrichten en de wijze waarop de nieuwe generatie wordt op geleid en aan Leiden gebonden. Het academisch bestel is voldoende democratisch om alle cives gelegenheid te geven denkbeelden te lanceren om de verdere dan onmiddellijke toekomst te helpen bouwen, maar daarbij moet be dacht worden, dat zij in een sterke com munis opinio hun uiteindelijke uitdruk king zullen moeten vinden. Maar de plannen voor de toekomst op stellen is meer dan een verlanglijstje opmaken. De toekomstplannen zullen in overeenstemming met de dienende func tie van de Universiteit moeten worden afestemd op wat het vaderland, Europa en de wereld van haar vragen. Bittere taak Waar het de kosten van dikwijls zeer kostbare plannen betreft komt voor de Alma Mater de bittere taak van de ver delende rechtvaardigheid onder de kin deren. Zij ziet de boze blikken van wie meent dat hij door haar wordt achter gesteld. Op dat ogenblik wordt van die „kinderen" het moeilijkste gevraagd: om, als men het gevoel heeft dat men tekort wordt gedaan, toch z\jn taak met plichtsbetrachting en zo mogelijk met opgewektheid te blijven vervullen. Dan pas zal de Alma Mater geheel op haar kinderen staat kunnen maken. Aan de man van wetenschap, die het ver schil tussen een subjectieve en een ob jectieve oordeelsvorming goed kent, moet dit gemakkelijker vallen dan aan an deren. Er is ook nog een negatieve kant aan het medebepalen van de toekomst der Universiteit. Haar goede naam berust op de gedragingen van haar cives, of dit nu hoogleraren zijn dan wel studenten. Een hoog wetenschappelijk niveau is roemvol, maar als dit gepaard zou gaan met een bederf van zeden in de breedste zin van het woord dan zal aan de Alma Mater de eerste spreuk van Salomo vervuld worden: een dwaze zoon (en ook dochter) is het hartzeer van zjjn moeder. latente verbondenheid een laaiende vlam kan slaan. Sprekende over de Alma Mater kan men opmerken, dat men ook in de verhouding moeder-kind ditzelfde verschijnsel van latente verbondenheid kan waarnemen. In eigen handen Na aldus de moeilijkheid gesignaleerd te hebben van een oordeel over de eigen tijdse toestand, waaruit toch weer het beeld van de toekomst moet worden op gebouwd, merkte spreker over de toe komst op, dat deze in handen ligt, al thans grotendeels en in de eerste plaats, van de Universitaire gemeenschap zelve. Dit geldt niet voor de toekomst van de wetenschap of van het hoger onderwijs in Nederland, maar wel voor de toe komst van de Leidse Universiteit, d.w.z. voor het aandeel, dat deze in de weten schap en het hoger onderwijs in de toe komst zal leveren. Een geschenk Op moederdag past het niet aan de kinderen om geschenken voor zichzelf te vragen, weshalve spreker zweeg over alles waar het hart naar uit gaat: bouw grond en geld om te bouwen, laborato ria, huisvesting, nieuwe leerstoelen, boe ken, intrumenten, aankopen voor de musea. In plaats van te vragen moet er van daag iets gegeven worden. Het liefste geschenk, dat een moeder van haar kinderen kan krijgen, is iets dat zij zelf gemaakt hebben. Wat de kinderen in dit laatste lustrum gemaakt hebben, aan arbeid, aan publikaties, aan examina,, leggen wij vandaag aan de voeten van Alma Mater, samen met de belofte voor de toekomst: wij zullen U blijven die nen gelijk een Middeleeuwse ridder de dame diende, die zijn hulde had aan vaard. Beperking Als voorbeeld daarvan noemde dr. De Vos van Steenwijk aan de qualifica- tie van Universiteit en intellectuelen door een vertegenwoordiger uit de kring van hoogleraren tijdens een recent congres van de Federatie Organisaties Intellectuele Beroepen: „Onze moderne van binnen uit desintegrerende instel lingen van hoger onderwijs, die zich voornamelijk nog slechts toeleggen op de maximale massaproduktie van steeds fijner gefragmenteerde micro hoofdarbeiders, van deel-intellectuelen en deeltjes-intellectuelen". Over de status van de intellectueel merkte deze spreker op: „Beperkt in zijn zelfstan digheid, beperkt tot het speciale onder deel van de hem toegewezen arbeids taak, beperkt in zijn vooropleiding en in zijn latere interessesfeer, beperkt in zijn beurs en in zijn tijd, heeft de heden daagse intellectueel ook maar een be perkt aandeel in de algemene gang van zaken en tenslotte ook nog slechts een beperkt aanzien". Hier spreekt volgens baron De Vos van Steenwijk een beangstigend affect en hoe knap en pakkend het ook ls ge zegd: het is niet waar. vertrouwen Anderzijds schreef de Wageningse hoogleraar prof. Hofstee over een ge heel andere visie, die ook meer recht doet aan het streven naar bv. een alge meen baccalaureaat. „Het grote ver trouwen en de grote achting die ver schillende groepen van academisch ge- Er was ereis een klein ziek meisje, en Mytyl en Tyltyl wilden haar graag beter maken. Dat kon als ze de blauwe vogel van het geluk vondenwant die kon haar genezen. Maar waar Mytyl en Tyltyl ook zochten, ze konden die blauwe vogel niet vinden. Toen dachten ze: ,.Weet je wat, we geven haar ons eigen tortelduifje, waar we zoveel van houden." En toen ze dat duifje gaven aan het zieke meisje, ver- anderde het in de blauwe vogel en het meisje was weer beter. Dat is een sprookje van Maeterlinck, en de be- doeling is duidelijk: als je bereid bent om dat te offeren, wat je heel lief is. kun je anderen helpen. De scholen voor lichamelijke gebrekkige kinde ren heten daarom Mytylscholen. De Leidse Mytyl school, waar merendeels spastische kinderen uit twaalf gemeenten les krijgen, ligt aan de Zuidsin gel. Ook deze kinderen hebben gisteren het lustrum meegevierd. Hulde aan de organisatoren van deze middag, die hiermee bijzondere dank verdiend hebben. De kinderen keken naar een poppenkast-voorstel ling, en we kunnen ons nauwelijks een dankbaarder publiek voorstellen. Stel u deze kinderen voor. de meesten in hun rolstoeltjes, geboeid het verhaal vol gend van hoe Jan Klaassen het dochtertje van de koning genas van haar sprakeloosheid. Maar er was niet alleen poppenkast. Een luid ge roep van „Goh!" ging op, toen werd aangekondigd dat er ook een tovenaar optrad. Deze studentikoze goochelaar maakte zich verdienstelijk door voorna melijk snoepgoed voor de dag te toveren, dat met smaak verorberd werd. Maar het hoogtepunt van de middag was het op treden van Dolf del Prado, de Surinaamse socië- teitsbediende. met zijn gitaar, die op alleraardigste wijze met zijn gehoor omsprong. Vol vuur zong de jeugdige schare zijn liedjes mee, maar het werd bepaald een feest toen de jeug dige Dickdie zijn naam met ere draagt, begeleid door Dolf een liedje van de Blue Diamonds ten ge hore bracht. Dick glom nog van genoegen toen de taxi kwam om hem thuis te brengen! Advertentie Gkg. Min. v. Just. 26-2-'60 Nr. L.O. 570/141/430 2.300.000 loten a f 1.— Weet U niet wat U vader moet geven? Of krijgt hij weer een zelfbinder of het bekende doosje 0» sigaren O <D 5 *3 "2 Geef vader op vaderdag Misschien geeft U vader dan wel een ■O w, SCHEERAPPARAAT, g I T.V.-ONTVANGER of misschien wel een O -O O WOONHUIS VAN f25.000. '§i o Op vaderdag dus Bijstand-loten Een origineel O g o en ook spannend geschenk. Di £0 Op 16 juli voor de radio bekendmaking hoofd- 3 prijzen. Bijstandloten in 5 kleuren verkrijgbaar gr o bij winkeliers kenbaar aan raambiljetten en/of GIRO 5 t.n.v. BIJSTAND ROTTERDAM. Vader krijgt op vaderdag BIJSTAND-LOTEN. tel. 50.000 Opbr. t.b.v. de St. Het Kon. Julianafonds en Het Pr. Bernhardf. OFFICIERSSTOK VOOR BARON VAN VOORST TOT VOORST Op donderdag 16 juni om half twaalf zal de commandant van het eerste leger korps, luitenant-generaal P. Gips een officiersstok van bijzondere makelij aan bieden aan de oud-commandant van het veldleger, luitenant-generaal b.d. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Deze stok zal overhandigd worden voor de woning van de oud-commandant in Vierakker, aan de weg Zutphen-Wichmond. Bij de overhandiging zullen een ere-wacht van het elfde bataljon fuseliers en de Johan Willem Friso Kapel aanwezig zijn. De stok die overhandigd zal worden is vervaardigd van coromandelhout en voorzien van een. zilveren knop, waarin het embleem van het eerste legerkorps is gegraveerd. De commandant van het eerste legerkorps heeft reeds enkele ma- Geen expositie 1961 in Sonsbeek Het bestuur van de „Stichting Sons beek 1949" heeft besloten in 1961 geen beeldententoonstelling in het park Sons beek te houden. Deze beslissing is ge nomen op grond van het feit, dat er steeds meer beeldententoonstellingen in de open lucht gehouden worden in na volging van de eerste internationale ex positie van de stichting in 1949 te Arn hem. Het bestuur van de Stichting acht het niet in het belang van de kunst en de kunstenaars, in 1961 een tentoon stelling in Sonsbeek te brengen, welke zou samenvallen met zeven andere cul turele manifestaties. Het komende jaar zal het bestuur zich echter beraden hoe de kansen liggen voor een expositie in 1962. len zulk een stok, als blijk van waarde ring aan officieren van zijn eenheid uit gereikt. Piet Paaltjens heeft vele aspecten van het Leids studentenleven be zongen, maar de basis van het studentenbestaan heeft hij bij ons weten noch besnikt, noch be- grimlacht. Gelukkig was daar later de onvolpre zen Scheltema, die haar heeft ontrukt aan de ver getelheid, de Hosz Pita, die goeje Hosz Pita. Gistermiddag waren de hospita's de gast van hun gasten op Sociëteit Mi nerva om mee te vieren aan de luustrum, zoals voorzittter Nieuwenhui- zen van de burgerijcom missie ten gerieve van zijn ongebruikelijke gas ten de feesten van deze week noemde. Het viel hem zelf wat vreemd dat hij van zijn tafel af zijn gehoor moest toe spreken met ..dames en heren", want als er ooit dames in de Breestraat komen, dan toch zelden achter de door tijd, brand en vochtkringen geadelde muren van ,,de mooiste en smerigste stal van Nederland". Nu waren de dames er dan, ,,want", zoals de heer Nieuwenhuizen op merkte, .dit lustrum kan niet slagen als de belang rijkste vrouw in het le ven van de student niet aanwezig is". Kijk, dach ten wij, daar zal profes sor De Boer toch van op kijken, die kortelings de studenten de zede-les heeft gelezen, ervan uit gaande dat andere vrou wen belangrijker zijn voor de student. Het was één en al vriendelijkheid. De hos pita's in hun fraaiste ge waden en met hun zon nigste glimlachen (ja, lezer, ook de glimlach van een hospita kan zeer zonnig zijn) lepelend in hun glaasjes advocaat, en daarnaast hun studen ten, bedrijvig als gidsen van Cook om hun de mooie intimiteiten van Minerva uiteen te zetten en te wijzen. Ondanks het feit dat de dames werden uitge nodigd om zich te ver maken, „zoals wij ons hier vermaken", bleef het allemaal keurig net jes, en dat was maar goed ook, want er viel meer te doen dan advo caat snoepen, en luiste ren naar de heren Dolf del Prado, Steenstra en Fischer. Er moesten taarten worden gekeurd. Meisjes van de Leidse huishoudscholen hadden gistermorgen taarten be reid en die werden nu gekeurd door drie promi nente hospita's. Er waren taarten met het vestivalventj...e, taarten met de V van vestival, taarten met de 77 van lustrum, met het Academiegebouw erop, en er was een taart in de vorm van een wet boek. We hebben de char mante jongedame die deze taart had vervaar digd, gevraagd waarom nu juist in de vorm van een wetboek, maar ze kon het niet zeggen. Zo worden veel kunstwerken uit een onzegbaar gevoel gecreëerd. Het duurde lang, want de deskundige keursters lieten, toen ze eindelijk aan het proeven waren, geduldig de edele sma ken op hun tong, gehe melte en keel inwerken. Het resultaat was dan dat Marijke den Hollan der (17) en Connie de Nie (18) van de huis houdschool op het Rapen burg met de prijs gingen strijken, de eerste èn de tweede prijs maar liefst. We hebben Connie even apart genomen. Ze was aanvankelijk perplex. ,,Het is zo raar, Ik weet het zelf niet", zei ze, met een blijde lach haar prijs omklemmend, en bewonderend aange staard door haar vrien dinnen. We vroegen haar of ze 's morgens echt niet wist dat ze 'een prijstaart aan het bereiden was. ,Neen" zei ze, „maar hier waren er wel een hoop die zei den dat het zo'n leuke taart was, en een paar studenten wilden thee met ons drinken omdat onze taart de mooiste was, zeiden ze". Connie is na de Ulo naar de huishoudschool gegaan en ze zal van het jaar eindexamen doen. Dan gaat ze als leerling verpleegster naar Rotter dam. Marijke zal kinder verzorgster wordon. De heer Nieuwenhuizen kweet zich met zwier van zijn taak, de prijzen uit te reiken. Bijgaande foto toont hem met Marijke den Hollander en Connie de Nie. Het was heel laat in de middag, toen Minerva weer het gewone aanzien herkreeg en de dames een bijzondere ervaring rijker huiswaarts togen. Een van de aardigste bijeenkomsten van de burgerijdagen ongetwij feld!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4