Israels premier Ben Goerion begon in Parijs zijn tournee door Europa BERINi ƒ519.- WEERBERICHT Benarde positie van zijn land en kwestie-Eichmann ter sprake GEBR. HUISMAN Premier van Malakka voldaan Regering schrapt risicoclausule uit bestekken voor bouwwerken De garnalenkotter „Wilhelmina" op zandbank gestoten en lek te li iv s Upgericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 JUNI 1960 No. 30072 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. EL van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De 75-jarige minister-president van Israël, Ben Goerion, is gisteren op het Parijse vliegveld Orly gearriveerd, waar hij door minister Roger Freen verwelkomd werd. Op Ben Goerions programma, stonden voor vandaag ontmoetingen met zijn collega Michel Debré, met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en tenslotte, op het Elysée, met Frankrijks staatschef generaal Charles de Gaulle. Na zijn verblijf in Frankrijk zal de Israëlische staatsman nog ver scheidene andere Westeuropese landen bezoeken, waaronder Neder land, waar hij van 22 tot 24 dezer zal verblijven. Parijs nog eens nadrukkelijke aandacht zou willen vragen voor de benarde po sitie van zijn land, dat ligt ingeklemd tussen Arabische machten die niet zon der succes nog altijd het Westelijke en het Oostelijke blók tegen elkander po gen uit te spelen. En als actueel en zelfs brandend onderwerp zal hoogst waarschijnlijk door Ben Goerion ook de schim van Eichmann in De Gaulle's werkkamer worden binnengevoerd. On danks de discretie die officieel in Pa- rijg nog altijd in acht wordt genomen, houden de geruchten namelijk aan over bemiddeling van de Franse pre sident tussen Argentinië en Israël in zake het geschil dat over de uitleve- Frondizi vertrok uit Argentinië naar Rome Ofschoon de reis van de Israëlische premier in het algemeen teken van de Westerse solidariteit is geplaatst, zul len er, in het bijzonder in Parijs, dezer dagen zeker ook wel meer concrete problemen op de groene tafel komen. Van de Westelijke Grote Drie is gene raal De Gaulle de enige staatsman, die Ben Goerion tot dusver nog nooit had ontmoet en in zijn eerste begroetings woorden die in Orly in een wat hape rend Frans werden uitgesproken, liet de Israëlische minister-president wei nig twijfel over zijn grote bewondering voor het huidige Franse staatshoofd bestaan. In diplomatieke kringen werd verwacht dat Ben Goerion nu ook in Herter over de rode spionage: een heel „leger" aan het werk De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft gisteren in een verklaring tot de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Senaat meege deeld, dat er in de gehele wereld 300.000 spionnen van communisti sche landen werken. Geen land heeft ooit zoveel aandacht besteed aan spionage als de Russen. Het getal 300.000 slaat zowel op lan den binnen als buiten het commu nistische blok. (Gisteren sprak de Westduitse chris tendemocratische partij van een miljoen spionnen. Het verschil is vermoedelijk hienn gelegen, dat Herter vooral het oog had op de spionnen-van-formaat, terwijl van Duitse zijde ook de handlangers werden meegeteld. Red. LD.) In de laatste jaren zijn, aldus Herter, in elf landen ongeveer 360 personen veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Dit aantal is als volgt over de verschillende landen verdeeld: West- Duitsland 241, Finland 65, Noorwegen 15, de Verenigde Staten 13, Zweden 11, Denemarken 7, Groot-Brittannië 6, Turkije 2, Nederland 2, Frankrijk 1 en Japan 1. Kroesjtsjef zit nog vast in het zadel De verdediging van Kroesjtsjefs poli tiek in het Russische partijblad Prawda wordt op het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken gezien als een bewijs van een verder uiteendrijven van Moskou en China. Men is van mening, dat Kroesjtsjef als voorstander van een vreedzame coëxistentie met het Westen nog vast in het zadel zit. Advertentie. De beste bromfiets is en blüft de Eerste aanbetaling 194.— en 18 maan delijkse term tncl all riskverz f 30- Hogewoerd 66—68 Op de meeste plaatsen droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk opklaringen later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij koude nacht, morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 juni Zon op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 0.27 uur; onder: 11.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.38 en 20.11 uur. Laagwater te 3.19 en 15.46 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ring van de beruchte Duitse oorlogs misdadiger vorige week gerezen is. Tot zover onze Parijse correspondent. Intussen is president Frondizi van Argentinië gisteren per vliegtuig naar Italië vertrokken. Het is het eerste deel van zijn reis door Europa, met als hoofddoel het verzekeren van de afzet van Argentijnse produkten. Kort tevo ren werd een militaire opstand in zijn land, die precies zes uur en 47 minu ten heeft geduurd, onderdrukt. Dodelijk ongeluk in Katwijk Op de Voorstraat in Katwijk aan Zee is gistermiddag omstreeks half 3 een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 23-jarige Arie Dijkhuizen uit Katwijk. De heer Dijkhuizen botste met zijn bromfiets tegen een bestelauto. De toedracht van het ongeval is nog niet bekend. Bij de botsing liep de bromfiet ser een schedelbasisfractuur. een linker been- en armfractuur en een kaakfrac- tuur op. Bovendien drong een van zijn ribben in zijn longen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar het in de af gelopen nacht is overleden. De politie verzoekt eventuele getui gen zich met haar in verbinding te wil len stellen voor het verstrekken van in lichtingen. Telefonisch is de politie be reikbaar onder nummer 01718-2244. Over houding van Nederland N-Guinea Premier Toenkoe Abdoel Rahman van Malakka is door de Nederlandse regering geheel tevreden gesteld inzake de garantie, dat van Nederlandse zijde geen provocaties tegen Indonesië zullen worden uitgevoerd. Berichten, als zou zjjn regering niet voldaan zijn over deze garanties, zyn volkomen uit de lucht ge grepen. Dit verklaarde de perschef van de premier gisteravond op Schiphol, toen Abdoel Rahman uit Londen op de Amsterdamse luchthaven arriveerde en enige tyd moest wachten op een doorverbinding naar Bangkok. Premier Toenkoe Abdoel Rahman heeft - gelijk bekend - van 26 t.m. 29 mei j.l. een officieel bezoek aan ons land gebracht, tijdens welk bezoek hij bespre kingen heeft gevoerd met de Neder landse regering, o.a. over de problemen ten aanzien van Indonesië en Nieuw- Guinea. Bij zijn vertrek uit ons land verklaarde hij toen, dat deze besprekin gen tot volle tevredenheid van beide par tijen waren verlopen. De vorige week echter zou Abdoel Rahman tijdens een interview met de Londense correspondent van het in Ma lakka verschijnende dagblad „Oetoesan Melajoe" (Maleise Koerier) verklaard hebben, dat zijn regering ontevreden was over de garanties van Nederlandse zijde, en dat provocatie tegenover Indo nesië reeds plaats gevonden hadden door het zenden van troepenversterkingen. Uit de verklaring van de perschef van de minister blijkt thans echter, dat ge noemd blad in het geheel geen corres pondent te Londen heeft en dat het be wuste interview niet plaats gehad heeft. De premier wees gisteravond op een verklaring, die hij over deze kwestie te Londen heeft afgelegd, en waarin hij gezegd heeft: „Tüdens mjjn verblijf in Nederland heb ik de verzekering gekre gen, dat de Nederlandse regering op geen enkele wijze provocaties wenst uit te voeren ten opzichte van Indonesië. Het is de wens van de Nederlandse regering Nieuw-Guinea onafhankelijk te laten worden, zodra het land daartoe geschikt is. Teneinde deze onafhankelijkheid voor te bereiden is de Nederlandse regering begonnen met de opleiding van de bevol king van Nieuw-Guinea". De perschef van de premier voegde hieraan toe. dat Abdoel Rahman inder daad geheel tevreden was over de Ne derlandse garanties, zoals dat door hem kenbaar is gemaakt tijdens zijn verblijf in Nederland. Toenkoe Abdoel Rahman heeft gedu rende bijna twee maanden door Europa gereisd. Naast Nederland bezocht hij Duitsland, België, Frankrijk en Enge land, waar hij o.m. de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest bij woonde. Via Bangkok zal hij nu terug keren naar Kuala Lumpur, waar hem bij zijn aankomst volgens een der leden van zijn gevolg een grootse ontvangst zal worden bereid. Dc ntssccretaris voor Sociale wijze, toen hij gisteren in Goes een Zaken, de heer B. Roolvink, han- I werkplaats voor minder valide ar- teerde de hamer op deskundige beiders opende. v Een zeer ongebruikelijk beeld in de conversatiezaal van Sociëteit „Mi nerva": de heer H. H. Nieuw en- huizen, voorzitter van de Burgerij commissie, in ernstig gesprek ge wikkeld met enkele dames over de kwaliteiten van een serie taarten. Gistermiddag waren de Leidse hospita's de gast van de studenten in de sociëteit. Deze drie dames Hageman van Pieterskerkgracht 3 A, Mader van Waltonen De Jong van Nieuwe Rijn 22 A fun geerden als (zeer bekende Leidse hospita's) als jury voor een taar- tenbakwedstrijd. Zij ontvangen hier instructies voor haar verantwoor delijke taak. De regering zal voortaan, als zij opdracht geeft voor het uitvoeren van bouwwerken, in de bestekken niet meer de risicoclausule met be trekking tot wijzigingen in lonen en sociale lasten opnemen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft dit gistermiddag namens de rege ring in een tweetal bijeenkomsten mee gedeeld aan vertegenwoordigers van het bouwbedrijf. In de eerste bijeenkomst werd een delegatie van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf onder leiding van de voorzitter, de heer J. Dura Dzn., ont vangen. Van regeringszijde waren in deze bijeenkomst met minister Van Aartsen aanwezig de ministers Korthals (Verkeer en Waterstaat), Visser (De fensie) en De Pous (Economische Za ken). Daarna ontving minister Van Aartsen alleen een vertegenwoordiging van de Nederlandse Christelijke Aannemersbond geleid door de demissionaire voorzitter, de heer Stamhuis. Zoals bekend heeft de Raad van Bestuur de samenwerking met deze bond verbroken. De aannemersvertegenwoordigers heb ben van de mededeling der regering kennis genomen en toegezegd hiermee rekening te zullen houden. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft al eerder besloten, de ri sicoclausule voor wijzigingen in lonen en sociale lasten niet meer in zijn be stekken op te nemen. Nu zijn dus ook de andere ministeries, die bouwopdrach ten verstrekken, gevolgd. Zoals men zich zal herinneren heeft het conflict tussen regering en aanne- Informatie-opdracht voor Loemoemba De Belgische minister Ganshof van der Meersch, die met Kongo lese zaken is belast, heeft gister avond Patrice Loemoemba, alge meen voorzitter van de Kongolese Nationaje Beweging, een informa tie-opdracht omtrent de mogelijk heid tot het vormen van een regering gegeven. Loemoemba aanvaardde de opdracht en zal donderdag 16 juni in de loop van de ochtend bij de minister verslag uitbrengen. Uit berichten uit Leopoldstad blijkt, dat de Abako-partij de eis heeft gesteld, dat haar leider Kasavoeboe de groot ste rivaal van Loemoemba staats hoofd van Kongo zal worden. Wordt deze voorwaarde niet vervuld, dan zou de Abako niet aan een centrale Kongo lese regering willen deelnemen. Een tweede voorwaarde zou volgens in Brussel ontvangen berichten zijn, dat de centrale regering het door de Abako zelf gevormde bestuur zal erkennen. Deze provinciale regering is door de Abako in het leven geroepen naast het provin ciale bestuur van Leopoldstad. Mochten de eisen van de Abako niet worden ingewilligd dan zou volgens Bel gische persberichten uit Kongo de moge lijkheid groot zijn, dat Kasavoeboe en zijn volgelingen na de overdracht van de soevereiniteit een afzonderlijke etaa itichten. mers over het al of niet in de bouw prijzen doorberekenen van de verho gingen van lonen en sociale lasten geleid tot de bouwstaking in maart van dit jaar. Van aannemerszijde was tijdens het conflict gesteld dat in vele met het Rijk gesloten bouwcontracten de risi coclausule voorkwam en dat het die over heid zelf was geweest, die indertijd op opneming van die clausule had aange drongen. Van vrijdag 8 juli tot en met dinsdag 12 juli zal in Rotterdam een nationale vlootweek worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door Hr. Ms. kruiser „De Ruyter", Hr. Ms. jager „Overijssel", Hr. Ms. onderzeeboot „Wal rus", Hr. Ms. mijnenvegers „Meppel", „Giete" en „Axel", Hr. Ms. patrouille vaartuig „Hadda" en Ilr. Ms. duikwerk- scliip A 905. De Britse Marine zal bij deze vloot week vertegenwoordigd zijn door het on- derzeebootbestrydingsfregat HMs „Wa keful", de Duitse Bondsmarine zal vijf Weer snelheidsbeperking in West-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsrepubliek begint van avond om twaalf uur weer een snel heidsbeperking voor auto's. Deze maat regel duurt tot zondagavond. Neder landse toeristen en andere autorijders zjj er op gewezen dat op gewone wegen maximaal tachtig kilometer per urn- mag worden gereden, op de Autobahn 100 km. per uur. Bij overtreding straf fen de Westduitse politie en justitie vrij streng: met een boete van 150 mark en in sommige gevallen met enige da gen hechtenis! motor-torpedoboten van het type „Ja guar" naar de Maasstad afvaardigen. Al deze aan de vlootweek deelnemende schepen zullen ligplaats krijgen, hetzij aan de Parkhaven, hetzij aan de Park kade te Rotterdam. De schepen zullen voornamelijk gedurende de middag- en avonduren door het publiek te bezich tigen zijn. Deze vlootweek is de derde, welke na de oorlog in Rotterdam gehouden wordt. De eerste vlootweek vond plaats in 1954, de tweede in 1956. Een noodlot voltrok zich Bemanning werd tijdig van boord gehaald (Speciale berichtgeving) Vanmorgen omstreeks drie uur heeft zich het noodlot voltrokken over het houten gamalenkottertje Wieringen 136, „Wilhelmina". Er was juist „gehaald", toen een net onklaar raakte. Het tweede net raakte daardoor in de schroef. De motor stopte en het schip was stuurloos geworden. Een half uur later zat het schip op de tweede zandbank bij paal 48. De bemanning werd van boord gehaald, maar de kansen om het schip te redden zijn wel minimaal. Het bootje is lek gestoten en zal wel niet meer kunnen worden gered. Er heeft nog even een kans bestaan, dat de „Wilhelmina" het zou klaren. Schipper A. Sinke (20) uit Ierseke liet onmiddellijk het anker vallen, nadat de schroef in zyn bewegingen was belem merd door een lijn van het net Een kwartier lang hield het anker. Er stond een harde wind en er was een flinke branding. Van de tros werd veel gevergd. Teveel. De tros brak en het schip dreef weer af. Recht op de kust aan en recht op de banken. Het andere anker was het laatste red middel. Het was echter al te laat De Wieringen 136 schoof met geweld op een zandbank en bleef muurvast zitten. De drie opvarenden verkeerden spoedig in een hachelijke situatie. Het water vloog over de brug heen en zij keken dan ook vol verlangen uit naar de komst van de redders. De „Abraham Fock" bracht de man nen naar het strand, waar de auto van het hoofd van de kustwacht reeds wachtte. Snel ging het met de doo. natte schipbreukelingen naar de politiepost in Wyk aan Zee, waar postcommandant hoofdagent Albers voor warmte en droge sokken zorgde, en waar de mannen ook al weer door de goede zorgen van de postcommandant van brood en koffie konden worden voorzien. zy zaten er overigens somber by, orn aat ze er vrijwel zeker van waren dat ■whip verloren was. Dat was ook de mening van de mannen van de strand- reddingboot, die hun boot op een trac tor hadden geladen en daarna de iange weg naar het botenhuis te voet aflegden. „Hij is al een stuk schever komen te liggen", was hun commentaar en zij gaven blijk er niet veel vertrouwen in te hebben. (Pur/ QTie. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Juny 1860: „Men verneemt dat het getal reizigers, van het station 's Hage der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, naar Leiden ver trokken, bedraagt ruim vierdui zend. Tot het x^ervoer van deze reizigers hebben, behalve de ge wone treinen, gedurende den ge- heelen dag extra treinen geloopen. In den laten avond en gedurende den geheelen nacht is van Leiden mede een groot aantal buitenge wone treinen vertrokken, zoowel naar Amsterdam als naar Rotter dam. De laatste trein van Leiden naar Rotterdam passeerde deze stad ten 4 ure in den morgen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1