„Ook arbeiders moeten van getij profiteren" Minister De Pons opent grafisch congres in Kurzaal-Scheveningen Koningin bij het congres Bond militaire oorlogsslachtoffers KAATTOAG 13 JULI 1935 STRAALBOMMERWERPERS UIT RUSLAND Voor verdediging Indonesië De Indonesische luchtmacht Is zater dag uitgebreid met een eskadron In Rus land gebouwde straalbommenwerpers van het type „IL-28", aldus Antara. Tijdens de installatieplechtigheid ver klaarde de chef-staf van de luchtmacht, luchtmaarschalk Soeryadarma, dat de luchtmacht met deze nieuwe aanwinst in staat is op elk moment vergeldings maatregelen te nemen tegen elke aan valler. „Met de vooruitgang, die wij tot dusver hebben geboekt, kunnen wij ons snel naar alle delen van Indonesië ver plaatsen om de veiligheid van ons land te verdedigen", aldus de maarschalk. De Indonesische luchtmacht heeft or der gegeven tot ononderbroken waak zaamheid met 't oog op de Nederlandse versterkingsmaatregelen op het gebied der defensie in Ned. Nieuw-Guinea. Powers sr. naar Moskou Premier Kroesjtsjef heeft Oliver Powers, de vader van de Amerikaanse piloot, die op 1 mei tijdens een spiona- gevlucht boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten, laten weten, dat hij hem zal helpen om zijn zoon te bezoeken, als hij naar Rusland komt. In antwoord op een brief van Powers sr. verklaarde Kroesjtsjef, dat de piloot volgens de Sovjetrussische wetten zal worden berecht en dat hij zich niet kan mengen in een zaak, die uitsluitend valt onder de bevoegdheid van de rechterlijke macht. Kroesjtsjef schreef voorts, dat een brief, die Powers sr. mede zou hebben ingesloten met het verzoek deze aan de gevangen piloot te geven, niet in de door hem ontvangen enveloppe had gezeten Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. „Voorbeeld voor andere industrietakken De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, heeft vanochtend in de Kurzaal te Scheveningen het tiende internatio nale grafische congres van het Internationaal Bureau van de Federatie van Drukkerspatroons, waarbij werkgeversorganisaties van boekdrukkers, steen- en offset drukkers en boekbinders uit twin tig landen aangesloten, geopend. De minister hield de 750 deelnemers aan het congres, dat tot 17 juni zal du ren, voor zich niet té sterk te laten lei den door het getal. „Produktiestijging en produktiviteitsvergroting zijn vanzelf sprekend noodzakelijk om de basis voor de welvaart in deze wereld te verbreden. Maar wij moeten er acht op geven, hoe deze tot stand gebracht worden. Het mag niet gaan ten koste van bepaalde vitale waarden, die onze cultuur dragen" zo sprak ongeveer de minister, die de congressisten gewezen had op de bij zondere plaats, die hun bedrijfstak in het economische leven inneemt. „Deze ontleent hij vooral aan het feit, dat zijn produkt de communicatie in de menselijke samenleving in sterke mate vereenvoudigd, waarbij de voorziening in de culturele behoefte van de mens een belangrijke plaats inneemt. Cultureel Hoewel thans het commerciële en ad ministratieve drukwerk steeds sterker op de voorgrond komt, blijft de grafische industrie haar betekenis voor een be langrijk deel ontlenen aan de onmisbare bijdrage, die zij levert in de culturele ontwikkeling van de mensheid", aldus de minister. Ondanks een eeuwenoude tra ditie heeft de grafische industrie ter voorziening in de groeiende vraag ook de weg van de massaproduktie moeten betreden. Dit heeft zijn stempel gedrukt op de ontwikkeling van r'e bedrijfsom vang. In Europa zijn thans 50.000 druk kerijen. waarin circa 800.000 mensen werken. Dit betekent een gemiddelde personeelsbezetting van 16 man. Het kleine bedrijf heeft in de Grafische in dustrie dus nog steeds een grote plaats en behoorlijk bestaansrecht. Voorbeeld Tenslotte gaf de minister als zijn me ning te kennen, dat de grafische indus- I trie meer dan enig andere bedrijfstak, haar economisch handelen plaats in het kader van een bredere maatschappelijke verantwoordelij kheid „Dit heeft er wellicht mede toe geleid, dat in Uw bedrijfstak de betrekkingen tussen ondernemers en werknemers van dien aard zijn, dat zij een voorbeeld mo gen worden genoemd voor andere in dustrietakken", zo besloot de bewinds man. De congresvoorzitter, de Fransman F. Lefort-Lavauzelle was minister De Pous dankbaar voor de waarschuwing, dat de drukkers zich niet moeten laten verblin den door cijfers en aantallen. „Ik geloof dat wij het met hem erover eens kun nen zijn, dat men aan zaken als produk- tiviteit, hoe belangrijk op zichzelf ook geen overdreven betekenis mogen hech ten en andere waarden daardoor verge ten", zo zei hij. De congressisten waren al eerder ver welkomd door de voorzitter van het con grescomité, de heer Jos A. M. C. Cleer- din, voorzitter van de Nederlandse Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf. Hij betuigde zijn erkentelijkheid voor het feit, dat Prins Bernhard het beschermheerschap van het congres op zich heeft willen ne men. In het kader van de Lustrumvie ring werd hedenochtend in de Nieu we Vaart een viswedstrijd gehou den. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 11 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 19-28, Amaryllis 8-17, Le lies 30-60, Violieren 7-10, Calla 15-25, Cle matis 40-65, Pioenen 9-17, Eremurus 25- 41, Iris per bos 30-65, Fresia 30-59, Lathy rus 25-40, Colvillie 45-75, Ornlthogalum 90-135, Campanula 30-50, Bouvardia 15- KATWIJK AAN DEN RIJN. 14 juni. Groenteveiling: sla Al (per 100 stuks) 3,- 6.50, bloemkool Al (per 100 st.) 20, bloemkool A2 (per 100 stuks) 10,-, bloem kool B l(per 100 stuks) 10,tot 12, bospeen (per 100 bos) 34,waspeen Al (per kist) 13.90-14,70, waspeen A2 (per kist) 9.20-11.70, waspeen BI (per kist) 13,kroten (per 100 kg) 7.40, kroten (per 100 bos) 16,rabarber 8, Aanvoer sla 22.000 stuks. RIJNSBURG, 11 juni. Bloemenveiling Flora. Margrieten 70-120, Mimi 50-60, idem groot 90-120, Sara Bernhard 14, tot 16,Ranonkels gemengd 210, Esther Read 1 440-510, Talma 280-340, Gaillardla 200-240, Campanula 260-320, Campanula Pyrlmidalls 19,Papavers 580-620, Gla diolen: Pierson 7,tot 8.Gold Dust 11,—, Colvillie: The Bride 340-400, Spits- fire 700-720, Amanda 14,alles per 100, Segetum 45-52, Duizendschoon 15-16, An- themus 45-56 per bos. ROTTERDAM, 13 juni. Veemarkt. Aanvoer in totaal 2439: vette koeien en ossen 1487; varkens 952. Prijs in cents per kg. vette koeien le kw. 290-320, 2e kW. 265-285, 3e kw. 250- 260. varkens (lev. gew.) 157, 154, 150. Militaire Leidse koks verzorgden lunch Roim 2.600 leden van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers waren zaterdag in de Haagse „Houtrusthallen" bijeen op een lustrumcongres ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de bond. De voorzitter van de Haagse afdeling van de BNMO, de heer J. A. van Min, begroette alle aanwezigen, o.w. afgevaardigden van zusterorganisaties uit België en Engeland. De algemeen secretaris van de bond, tevens voorzitter van de lustrumcom missie, mr. dr. W. H. J. J. van Ommen Kloeke, dankte alle instanties, die hun medewerking hebben verleend bij de tot standkoming van dit lustrum congres. In het bijzonder richtte hij woorden van dank tot de minister van defensie, ir. S. H. Visser voor de verleende facilitei ten. Militaire leerling-koks van de Koks- school uit Leiden verzorgden de lunch en het diner voor alle aanwezigen. Hier toe waren ruim 550 soldaten met 32 leger-drietonners naar Den Haag geko men om de maaltijden te verzorgen voor ruim 3.000 personen. De KMK verleende muzikale medewerking. Voor het begin der huishoudelijke ver gadering hebben alle aanwezigen staan de de gevallen strijders herdacht. Precies half drie arriveerde H.M. de Koningin met gevolg bij de Houtrust hallen in Den Haag, waar zy een deel van het lustrumcongres bijwoonde. On der luid applaus betrad de Koningin de zaal, gevolgd door de minister-president, de minister van Defensie, de burgemees ter van Den Haag en vele andere geno digden. De president van de BNMO, de heer Van Lanschot, gaf hierna een over zicht van de vele activiteiten, die de bond in de afgelopen vijftien jaar ont wikkeld heeft. Dankbaar herdacht de bondspresident de Stichting meer ontspanning voor ern stige oorlogsgewonden .Moveo", die in de afgelopen jaren ernstig getroffen leden een aantal onvergetelijke dagen heeft bezorgd. Ook de bandrecorders, die dank zij de gezamenlijke militaire fond sen aan de blinde slachtoffers gegeven konden worden, kwamen goed van pas. Het hoofdbestuur overweegt thans voor de blinde leden in plaats van de Braille- Kareoler (officieel orgaan van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers) een gesproken Kareoler uit te geven. De bond is teleurgesteld over de rege lingen, die voor het verkrijgen van pen sioenrecht voor de reserve- en dienst plichtige militairen van het voormalige KNIL zijn getroffen en zou gaarne zien, dat gelijkstelling van alle Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers wordt over wogen. By de Nederlandse pensioenrege lingen wordt door de na-oorlogse be palingen, waar het oorlogsslachtoffers betreft, geen onderscheid gemaakt tussen dienstplichtigen en beroepsmilitairen, de Bond meent, dat het voor Nederland een ereplicht is deze mensen, die toch al zó zwaar getroffen zijn, thans op korte termijn te helpen. Met de wijze, waarop deze kwestie is behandeld, kan de Bond niet instemmen. Spreker besloot met een spreuk uit het Midden- en Verre Oosten: „Voor ge neerknielt om tot God te bidden, bindt dan eerst uw kamelen vast opdat zij niet ontsnappen", met andere woorden, men moet naast Godsvertrouwen alle menselijke middelen aanwenden, die mo gelijk zijn. Tenslotte is het congres toegesproken door de minister-president prof. dr. J. de Quav en de minister van Defensie, ir. S. H. Visser. De 10-jarige Robbie en de 12-jarige Monique van Lanschot en de redac teur, de heer H. O, Sliep, boden de Koningin het jubileumboek van de B.NM.O. aan. De Koningin gebruikte hierna de thee met een twintigtal oor logsweduwen, oorlogsbiinden en andere ernstig gehandicapten. Minister Visser deelde mee. dat het de Koningin behaagd had de heer Van Ommen Kloeke te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij deze onderscheiding behorende versier selen speldde de minister vervolgens on- j der luid applaus, op de revers van de onderscheiden secretaris, 's Avonds was er een muzikale show, gepresenteerd door radio-artiesten. Filmmsgnaat Rank in Scheveningen bestolen (Van onze Haagse redactie) Tydens een verblijf van enkele dagen in het Palacehotel te Scheveningen zyn van de bekende Engelse filmmagnaat J. Arthur Rank het paspoort en gelds waardige papieren voor een bedrag van ongeveer f. 2500 gestolen. De heer Rank heeft zijn bezittingen woensdagochtend nog gezien. Toen hij vrijdagochtend vroeg wilde betalen, merkte hy de diefstal. Het grootste deel van het geld bestond uit Engelse reis- cheques, die voor de dief niets waard zyn. De contanten beliepen een waarde van enkele honderden guldens. De re cherche heeft een grondig onderzoek in gesteld maar totdusver nog niets gevon den. s Probaat bromfietsslot: touwtje aan kastdeur (Van onze Haagse redactie) Een touwtje aan een kastdeur blijkt een probaat middel ter voorkoming van bromfiets diefstallen te zijn. Dat is gis teren in Scheveningen proefondervin delijk vastgesteld, toen een 20-jarige ha venarbeiders ervandoor dacht te gaan met een bij een hotel staande niet afge sloten brommer. De jeugdige eigenaar van de fiets, een hotelbediende, had namelijk een draadje gelegd van de fiets naar de knop van een kastdeur in de ruimte waar hij werkte. Gistermiddag vloog opeens de kastdeur open. De hotelbediende snelde naar buiten en trof daar de havenarbeider rukkend aan de vastgebonden fiets en verbouwereerd genoeg om de komst van de politie af te wachten. NEDERLANDER IN RAVIJN GESTORT (Speciale berichtgeving) Bij Thun in Zwitserland is de 22- jarige Geert Boelens, afkomstig uit Gro ningen, met zijn personenauto in een ravijn gestort en tengevolge daarvan overleden. De heer Boelens was werk zaam in Bern. In de Hof van Heden. Een verwar rende veelheid van etablissementen is in Den Burchf' opgetrokken. Oude auto-onderdelen zorgen hier voor een zeer originele aankleding. KAB-voorzitter te Utrecht „Ten aanzien van de loonpolitiek is onze eis niet méér, maar ook niet minder dan gelijke rechten om mee te dingen bij de verdeling van de welvaart. Als dat gebeurt kan men er op rekenen, dat wij ons tot het uiterste zullen inspannen om mee te werken aan een gezond in dustrieel klimaat, waarin ieder wil bijdragen aan de vergroting van de nationale welvaart. Belangrijke beknotting van de vrijheid op loonpolitiek gebied kan nog slechts worden geduld als ook voor andere categorieën Nederlan ders dan de werknemers belangrijke beperkingen gelden". Dit verklaarde vanmorgen de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, bij de opening van de voorjaarsverbondsvergadering van de KAB in Utrecht. De heer Middelhuis zei, dat de stro men in de loonpolitiek geleidelijk wat zijn uitgewaaid. Er komt, volgens hem, langzamerhand een eind aan de golf van loonsverhogingen, die vorig jaar is ingezet: zo goed als iedereen is nu wel aan de beurt geweest of is bezig aan de beurt te komen. Een deel van de arbeidsovereenkom sten van de werknemers die wel onder een c.a.o. of loonregeling vallen, maar nog niet in de welvaartsstyging hebben gedeeld, is nog in behandeling by de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. De heer Middel huis verwacht, dat deze categorie in de naaste toekomst loonsverhoging zal krij gen. Het percentage „achterbiyvers" is moeilyk te schatten, maar wy menen er niet ver naast te zyn, als wy zeggen, dat van al degenen, die onder een c.a.o. of loonregeling vallen, ongeveer 8 9 pro cent geen of nog geen loonsverhoging heeft gehad, zo zei de heer Middelhuis, Niet ontevreden Hy merkte op, dat de discussies over loonpolitiek systeem als zodanig wat zijn bedaard. Hij betoonde zich over de nieuwe loonpolitiek niet ontevreden, ook al zijn er, naar zyn mening, nog wel feilen en gebreken. Zo staat de KAB bijvoorbeeld op het standpunt, dat aan de vryiheid van de loonvorming in de toekomst meer concreet gestalte zal moeten worden gegeven. Uitvoerig ging de heer Middelhuis in op de opvattingen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond over de loonpolitiek. Wanneer dit verbond na de uitbren- ging van het beroemde SER-advies van vorig jaar zyn zin gekregen had, dan had het er voor de werknemers niet best uitgezien. Het CSWV meende toen, dat er geen reden was om tot een belang rijke verruiming van de bestedingen te adviseren. De heer Middelhuis noemde het ver heugend, dat de confessionele «werkge- U ziet het: ook de beelden in de Hortus konden na de opening van de beeldhouw expositie niet be wonderd worden zonder zorg vuldige bescherming tegen de on welkome nukken van de weergoden. versorganisaties meer realiteitszin heb ben getoond en dat ook de regering het enge standpunt van het CSWV niet heeft overgenomen. Men verwacht van de leiding der arbeidersorganisaties dat zij tot bedachtzaamheid zal manen en byvoorbeeld wilde acties zal voorkomen, aldus de heer Middelhuis, en men mag deze verantwoord el y kheid voor de na tionale welvaart inderdaad van ons ver. wachten. Hy voegde hieraan toe, dat de werknemers er dan echter zeker van moeten kunnen zyn, dat zy ook in de toekomst hun rechtmatig aandeel in de nationale welvaart krygen. Fabelachtig De heer Middelhuis stelde met na druk, dat, wil men verder op de mede werking van de KAB kunnen biyven rekenen, de arbeidersbevolking spoedig deel dient te krtygen aan de voortdu rende eigendomsvorming door de inves teringen uit de winsten. WO kunnen niet Hjdelyk blijven toe zien, zo zei hij, dat de beeitsvorming met de trekschuit biyft gaan, terwyi er volkomen vrijheid is om in bepaalde gevallen fabelachtige tantièmes en steeds stijgende dividenden uit te keren. Hy verklaarde, dat de werknemers by de te voeren loonpolitiek willen mee werken aan het voorkomen van infla tie, maar niet als alleen zy daarvoor in hun vryheden zouden worden beknot. Wy willen meewerken om te voor komen, dat de overspanning van de ar beidsmarkt niet leidt tot onverant woorde* loonstijgingen, maar niet ten koste van het recht om van de gunstige omstandigheden te profiteren, aldus de heer Middelhuis. Eén ding bhjkt duidelyk, zo voegde hy hieraan toe, namelyk dat de Neder landse lonen onze wereldindustrieën in staat stellen om winsten te maken, die zelfs op de buitenlandse beurzen ieders verbazing wekken. Stevenson geen kandidaat Adlai Stevenson, die in 1952 en 1956 de kandidaat van de Democraten voor het presidentschap van de Ver. Staten was, heeft gisteren verklaard, dat hij zich niet opnieuw beschikbaar stelt. Stevenson had in een telegram aan mevrouw Roosevelt verklaard: „Ik zal de party en mijn land te allen tijde die nen, wanneer my hierom gevraagd wordt." Hy had hieraan toegevoegd, dat hy aan de andere kant niet voornemens is de komende Democratische partijcon ventie ten gunste van een kandidatuur voor hem voor het presidentschap te be ïnvloeden. Gouverneur Nelson Rockefeller heeft gisteravond voor de televisie verklaard, dat hy niet zal trachten de eventuele benoeming van vice-president Nixon tot Republikeins kandidaat voor het pre sidentschap tegen te houden. Koninklijke belangstelling voor première „Faja Lobbi" Op 23 Juni zal in het Metropole-Tu- schinski Theater in Den Haag de we reldpremière worden gegeven van de kleurenfilm „Faja Lobbi" een film, welke handelt over Suriname en die ge maakt is in opdracht van de Neder landse regering. De vervaardiger ervan is de cineast Herman van der Horst. De voorstelling zal worden bijgewoond door Koningin Juliana. Van de genodigden by deze première zal een bijdrage wor den gevraagd, waarvan het totaal in overeenstemming met de wens van de Koningin ten goede zal komen aan de stichting tot Instandhouding van be waarplaatsen voor zuigelingen in Suri name.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9