Marlowe's Faiislus: waar hoogtepunt in de reeks Leidse lustrumfeesten Over bonnedames en rode vesten Waardering voor waardig niveau MAANDAG 13 JUNI 19G0 Onverwachte ontmoeting in het Gravensteen Tegen de verwonderlijk schone, door schijnwerpers verlichte, historische ach tergrond van het Gerecht speelden zich de uiteenlopende gebeurtenissen uit het bewogen leven van de verdoemde doctor Faust op spectaculaire wüze af, groots van opzet en groot in verscheidenheid door de veelheid der suggestieve scè- De levensgang van Faustus immers, doet hem. na de fatale ondertekening van het contract met zijn eigen bloed, uitzwerven en zijn ontmoetingen zijn velerlei: o.a. met de Paus, Keizer Karei V en de Hertog van Anhalt. nadat hii reeds kennis heeft gemaakt met de ze ven Hoofdzonden de Hoogmoed, Heb zucht, Afgunst. Toorn, Gulzigheid, Lui heid en Liederlijkheid, die ieder karak teristiek ten tonele gevoerd worden. Mephistophelis is, als gevolg van de afspraak, bij dit alles, zijn trouwe be geleider. Tenslotte is het Lucifer, met zijn lugubere trawanten, die hem tege moet treedt, aan wie hij, ondkans al zijn pogingen om nog aan hem te ontvluch ten, onontkoombaar verbonden blijkt. Voor Faustus is geen genade meer: hij verdwijnt dan ook in de ondaraardse helle-vuurgloed, om er in eeuwigheid te branden. Wèl zwaar moet Faustus voor zijn verschrikkelijke zonden boeten! Met enorme toewijding hebben Cruys Voorbergh en alle aan hem toever trouwde amateuristische krachten zich van deze uiterst zware opgave gekwe ten. In menig opzicht mag deze „kracht proef", een hoogtepunt van het Leidse studenten-lustrum, volledig geslaagd ge noemd worden. Wel kon niet alles naai NACHTVOORSTELLING De voorstelling van Doctor Faus tus" is hedenavond voor het pu bliek toegankelijk. Zij vangt te middernacht aan. Van de talrijke overige figuren noe men wij Rob, de hansworst (M. J. W. M. Ellis), Wagner, de famulus van doc tor Faust (P. C. Taams), C. R. P. B. Bakker in zijn pakkende uitbeelding van de Gulzigheid en R. R. Hoekstra als Keizer Karei V en Adela Hasseleij Kirchner als de Hertogin van Anhalt. De intocht te paard van de Hertog en de Hertogin van Anhalt vormde wel een visueel hoogtepunt in de reeks bonte scènes, die aan het oog voorbij trok. Deze intocht gaf dan ook aanleiding tot een bewonderend tussentijds applaus. Het is een onmogelijkheid, op het late uur dat wy dit schrijven de voor stelling was eerst tegen één uur beëin digd een opsomming te geven van de talloze andere figuren. Het zij genoeg te verklaren, dat allen zich op een waar dig niveau bevonden, speciaal ook de drie leden van het „koor" (J. M. J Chorus, C. Franken en C. Smit) die hun proloog en hun epiloog telkenmale in dringend declameerden. Met Helena van Troje zweefde iets van het antieke Griekse wezen van het toneel af. Deze Faustus-voorstelling stimuleerde ènders dan wij gewoon zijn, de belang stelling voor de hier aan de orde zijnde conflicten en problemen. Zij zal de „Faustkenners" ontegenzeggelijk aanlei ding tot discussie geven en in haar volle verstaanbaarheid tevens wederom tot diep nadenken. Cruys Voorbergh verdient hulde voor het grote inzicht, waarmee hij de regie gevoerd heeft. Zelf speelde hij een kleine rol in het gevolg vmn de Hertog van Anhalt, daarmee het voorbeeld van filmregisseur Hitchcock volgend. De muzikale illustratie van de hand van Robert Chignell en gespeeld door de orkestklas van het Kon. Conserva torium te Den Haag onder leiding van Louis Stotijn, was op de band opgeno men en droeg in hoge mate by tot een zuivere sfeer. Lysette van Meeteren ver zorgde de kostuums, die niet nalieten in deze middeleeuwse entourage door juiste keuze en kleurigheid, een diepe indruk te maken. Het passende decor ontwerp stamde van Geert Jan Bie- ringa. Onze hulde ook aan de belich- tingsinspicienten J. C. G. Schokking en D. A. F van Lith. Natuurlijk waren er wel enkele mo menten die tot hilariteit aanleiding ga ven: zo de vluchtende „oude man" langs de brandladder naar boven, maar we zouden moeilijk een andere oplossing voor dit „brandende" vraagstuk kunnen aangeven. Altesaam een opvoering, die het Faustgebeuren nabij bracht en wanne liefde betoonde voor de dichterlijke ge nialiteit en de -diepe wijsheid, welke in Marlowe's oeuvre besloten liggen. Met volle inzet en grote concentratie zijn allen tewerk gegaan, met overgave ook, hetgeen de universitaire volgelin gen van de „hooggeleerde" doctor Faustus tot ere strekt. De voorstelling is dan ook met diepe aandacht gevolgd en leidde tot een lang durig dankbetoon, speciaal voor Cruys Voorbergh, die in het centrum van zijn medewerkenden een grootse hulde in ontvangst mocht nemen. Inderdaad: deze Faustus-voorstelling is tot een belangrijk en daarbij interes sant evenement in de reeks der Leidse studenten-lustrumfeesten uitgegroeid, waarvoor wij onze grote erkentelijkheid mogen betuigen. Zij sprak in deze tijd van atoom splitsing. kernenergie en gesol met ra ketten, die met de toverkunst van doc tor Faustus inhaerent lijken, bovendien sterk aan: de gespannen actualiteit er van was evident, zodat geen mens be zorgd behoeft te zijn over „veroude ring". De Fausten '.even ook nü nog! Vandaar wellicht ook, dat deze op voering met zulk een intense belang stelling gevolgd is. Een scene uit Doctor Faustus met Lucifer Tot besluit nog één opmerking: de haastige en wanordelijke koffieschen- kerij tijdens de pauze deed schadelijk afbreuk aan de hoge sfeer, die deze drukbezochte voorstelling kenmerkte! Th. J. H. Zo defileerde Pro Patria in de nieuwe uniformen voor de militaire en burgerlijke autoriteiten, die voor en naast het bordes van het Leidse stadhuis waren opgesteld. Competitie semiprofs start 21 augustus (Van onze Haagse redactie) De voetbalcompetitie 19601961 zal blijkens een officiële mededeling in de „Sportkroniek" van heden voor de semiprofs in alle divisies op zondag 21 augustus a.s. beginnen. Daaraan voor af gaat de eerste voorronde voor de be kercompetitie. Die start al op woensdag 17 augustus, uitsluitend voor de semi profs. De competities voor het amateur voetbal beginnen pas op zondag 11 sep tember. Kerkgebouw van Zierikzee gesloten Op last van de burgemeester van Zie rikzee heeft de kerkeraad van de Chris telijk Gereformeerde Ggemeente in Zie rikzee aanzegging gekregen haar in 1924 gebouwde kerk te ontruimen. Als gevolg van de overstroming van 1953 is de grond onder de fundering verzilt, waar door de draagkracht met 35% is afge nomen. De centrale dienst voor bouw en woningtoezicht acht het daarom niet langer verantwoord, dat er diensten in de kerk worden gehouden. Met ingang van zondag zullen de diensten in de hervormde kerk worden gehouden. De kosten voor restauratie van de kerk be lopen f. 350.000. „Geweldig, ik vind dit een reuze geweldig gezel lig feest", zei de jongen en zijn leren vest glom van genoegen. Toen stootte de Jukebox weer rock and rollgelui- clen uit en schokkend en bibberend van kuif tot schoenpunten bewoog de jongen zich uit ons ge zichtsveld, een genietend solitair temidden van tientallen paren geestver wanten. Hij was bepaald niet de enige die zich zaterdag avond amuseerde Op en Om den Burcht. Het zou ons eigenlijk verbazen als er iemand van de onge veer 2Vi duizend bezoe kers zich niet geamu seerd had, want er was zoveel te genieten. We be doelen niet alleen zoveel van hetzelfde, als bijvoor beeld bier, maar ook zo veel verschillendswe heb ben de orkesten niet ge teld, maar er waren er veel, en hun genres liepen van onvervalste hoemtata hoemtata voor polenaises en veleta's tot aan klas sieke jazz voor kieskeurige puriteinen. En dan ook nog de jukebox voor hen die niet buiten de zang van de wiegende oudstrij der Elvis kunnen. Dit alles omgeven door een grote verscheidenheid aan bars, met daarachter minzame studenten-bar keepers, die in hun rode vesten onder hun witte barman-jasjes de sfeer gaven van een hotel in Florida of daaromtrent. Een blij lachende man. met in zijn hand een glas bier en onder zijn neus een kleine snor, vroeg het hoemtata-orkest om een foxtrott. Hij kreeg hem en zei verheugd tegen ons: „Ich bin een maand auf vakantie hier. Een heel schone Kapelle, was?" Hoe mooi, dachten wjj.datzo'n feest kan bijdragen tot internationale verbroede ring en dat zo'n man zijn centraal-Europees taalge bruik al zover heeft kun nen aanpassen aan het het onze. Wie iets wilde kopen, moest zich eerst bonnetjes aanschaffen bij daartoe bestemde charmante da mes en vriendelijke Jonge mannen. Daarop sloeg dit gesprek dat we aan een bar opvingen: „Hoe zou je dat nou moeten schrijven, bonnen- dame, met of zonder een n in het midden?" „Zonder natuurlijk, want het komt van het Frans: une bonne dame". „Ach ja, hoe kan ik zo dom zijn". Ander gesprek aan een andere bar. tussen twee roodgeveste studenten: „Moet Je opletten, ze dragen allemaal een rooie pullover of zoiets". „Hahaha". Inderdaad hadden heel wat niet-studenten iets roods onder hun Jasje. Maar wy vonden dat wel aardig, want getuigt zoiets niet van een zekere soli dariteit? Dezelfde solidariteit, waarvan een heer getuig de. die tussen een groep studenten gezeten, zyn dorst leste aan bier en toen uitriep: „Ik word steeds maar intellectueler, hoe meer ik drink". We hebben het nu wel steeds over bier, maar er was bepaald ook nog wel wat anders te krijgen. By het begin van ons bezoek aan het feestter rein was ons al een klein lokaal opgevallen, waar de plechtige stilte van een oud ritueel hing. „Dat zijn dus de toiletten, onthou den voor straks", dach ten wij. Toen de tijd dan daar was, spoedden we ons naar het stille lokaal, maar het bleek dat we ons vergist hadden. Het was een hoekje om goede kaas te eten en er een redelijk of goed glas wijn bij te drin ken. Wij hebben er een ver fijnd half uurtje gesmaakt, waarbij slechts af en toe de rust werd geaccentu eerd, wanneer een groep rommelige Jongens kwam binnenstormen, even rond keek en uitriep„O, stink- kaas, hier motte we niet wezen". Ga daar ook eens zitten lezer, en laat u doordrenken van de ge neugten van het epicu- risch sobbisme. Weemoedig hebben we saté staan eten in een etablissement dat Wa- roeng India heette: ten onrechte, want er waren Indonesische hapjes te verorberen. En om ons heen waaiden de klanken van Javaanse en Balische gamelan, ah terlaloe mer- doe soearanja. We hebben op en om Den Burcht verwijld tot het vroege uur, dat de politie beslist maar tevens vrien delijk de laatste bezoekers wees op de zondagsrust, die een aanvang moest nemen. Maar we hopen u er van de week nog eens te treffen. Jaarvergadering K.N.T.V. te Arnhem Prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers heeft gisteren de jaarvergadering van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereni ging in Arnhem geopend met een toe spraak, waarin hij de noodzaak van gedocumenteerde gegevens besprak. Hij wekte de leden op hun volle me dewerking te verlenen aan de enquêtes. Eerst indien de besturen van afdelin gen, secties en vakgroepen, en tenslotte het hoofdbestuur, beschikken over con crete gegevens, kan met klem van rede nen op verbetering worden aangedron gen zei hij. Vragenderwijs suggereerde hij o.a. dat aan verschillende muziek scholen en conservatoria zeer uiteenlo pende honoraria betaald worden en dat de pensioenregeling en weduwenpen- sioenregeling vaak in hoge mate onvol doende is. Hij zou hierover nauwkeurige en volledige gegevens willen hebben Verder achtte hy het billijk indien de privé-muziekleraren in verband met de recente huurverhoging en loonronde hun cliënten zouden voorstellen ermee ak koord te gaan dat hun honoraria met 5 of 10' zouden worden verhoogd. HU be pleitte de bouw van geluiddichte wo ningen voor musici in verschillende de len der grote steden. Lustrum-bridge Gisteravond werden in de Stadsge hoorzaal bridgewedstrUden gehouden voor det burgery, welke wedstrijden wa ren georganiseerd door de lustrumcom missie van het L8C. Er werd in vier groepen gespeeld. De winnaars waren de volgende tweetallen: Van Waes-Gal- jaard, KapteinVan Kampen, mej. Beu- kenholtVan Gelder en de heer en me vrouw Van Leeuwen. Tweede werden de paren De Winter-Bakker, de heer en mevr. Hoekstra, de heer en mevr. Har- loff en Daniel-'t Hart. Uitslagen hengelwedstrijd De hedenochtend gehouden lustrum- hengelwedstrijden hadden de volgende uitslag Individueel: 1 H Schouten met 7 stuks; 2 t/m 8: G. Wielders, H. Tege laar. A. Sinteur, A. Slingerland J. Ouds hoorn, W. v. Loon en W. Dubbelaar, allen 3 stuks. De controleurspryzen vielen toe aan: 1. C. A. wykmans 11 stuks; 2. B. Veld huizen 8 stuks; 3. F. G. Hoeps 7 stuks; 4 en 5. J. S. Mader en C. Schouten 6 stuks. Tragedie herleefde aan Gravensteen Cruys Voorbergh inspireerde tallozen De Engelse toneeldichter Christopher Marlowe (15641593), een der voorlopers, tijdgenoten en beïnvloeders van Shakespeare, wiens kort. doch hoogst avontuurlijk leven hij werd op 1 juni 1593 door landgenoten als gevaarlijk voor de staat" in een herberg vermoord een hoofdstuk op zichzelf vormt, was een der tallozen, die zich bezig hield met de Faustlegende, welke hij als oudste dramatische behande ling tot een ..tragedie" herschiep en er een sterk persoonlijke inslag aan gaf. onder de tieel ..The tragical History of doctor Faustus". Marlowe was de schepper van het ..moderne" Engelse drama en voerde er de rijmloze verzen in. Zowel wat oorspronkelijkheid, uitbeel ding als dramatische kracht betreft behoorde hij tot de qrootsten. hoogste vermogen in regie-technisch opzicht gerealiseerd, doch wie de ont zaglijke moeilijkheden onderkent, waar voor men hier stond, mag grote eer bied koesteren voor het door Cruys Voorberg en de zijnen reeds bereikte. Kolossaal zwaar was op deze stormachtige avond ook de taak voor de spelers, in het bijzonder voor de twee hoofdvertolkers: doctor Faustus (A R I. Aris) en Mephistopheles (P. Lens). De eerste slaagde er vooral in het tweede deel in door dramatische overtuigings kracht te boelen, daarin mede gesteund door een resonansvol en vèrdragend stemgeluid en duidelijke dictie. De tweede imponeerde speciaal door zyn sluwe, fascinerende, onheimelijke en sug gestieve mimiek. Een opvallend goede creatie gaf ook G. H. C. Soeteman als de „oude gelovige man" (rector van de Universiteit van Wittenberg), die Faus tus op het laatste ogenblik nog van zijn dwalingen tracht te genezen, niet we tend, dat deze reeds voorgoed zijn ziel aan Lucifer verpand heeft. De titel, waaronder de Leidse studen ten, als een der hoogtepunten van het Leiden Vestival, dit niet minder dan 55 spelers eisende toneelstuk aan het Gra vensteen onder de regie van Cruys Voorbergh tot opvoering brachten, luidt „De Waraohtighe Historie van Doctor Faustus", ontleend aan een in 1952 te Dordrecht verschenen uitgave, welke vermoedelijk door de arts dr. C. Baten uit het Duits vertaald is. De huidige Nederlandse bewerking van Marlowe's schepping uit het Engels is van de hand van de Leidse hoogleraar prof. dr. A. G. H. Bachrach, die haar van een breed opgezet commentaar voorzag en van Dolf Verspoor. Zij is, mede door de moderne behandeling, voortreffelijk, hoewel tijdens de voor stelling bleek, dat er vele wijzigingen in aangebracht waren. Het twee-delige treurspel is kort na verschijning in ons land reeds door rei zende Engelse toneelgezelschappen op gevoerd, nadien, waarschijnlijk o.a. in verband met de enorme bezeting, door Nederlandse beroepsgezelschappen niet meer. In zeker opzicht was hier dus toch wel van een oer-première sprake. De Faustsage over de geleerde, die voor ijdel vermaak zijn ziel aan de dui vel verkoopt en daarmee de hemelse za ligheid verspeelt, omdat de weten schap hem niet meer schenkt wat hij ervan verwacht en zich dus aan de magie .zwarte kunst") gaat overleveren, is overbekend. Faust wil alles weten, kennen en kunnen, beheersen ook. Daar toe tekent hij, ondanks de herhaalde lijke waarschuwingen van de goede engel" met eigen bloed zyn vervloekt contract, dat hem uiteindelijk ter helle voeren zal. Faust raakt verstrikt in de machten der duisternis, want „heeft hoger wil len grijpen dan hemelkracht kan dul den", zoals het in de epiloog luidt. Zou hier geen parallel te trekken zijn met huidige gespecialiseerde natuurvor sers, die alles met het verstand wensen te doorgronden en aan materie hoger waarde toekennen dan aan religie of anderszins? Marlowe's treurspel biedt een afwisse ling van climaxen en anti-climaxen, waarin ook aan de sprankelende humor veel aandacht is gewijd. „Het verstren gelt", gelijk Bachrachs" commentaar *egt, „wat in het volksverhaal losse epi soden zijn, drastisch met elkaar door er een oorzakelijk verband in te leggen" Het spreekt voorts van de eeuwige strijd tussen „goed" en „kwaad", die in ons allen leeft en ook in de ziel van Mar lowe, die wel héél veel met de Faust- tiguur gemeen gehad moet hebben. Het „kwaad" behaalt uiteindelijk de overwinning op Faust, hoewel hij op het punt gestaan heeft, zich te bekeren. Het heeft niet zo mogen zijn. Faust vaart na 24 Jaren zijn beloningen, zijn reizen en toverkunsten verkregen te nebben recht toe-recht aan ter helle en „laat door zijn duivels lot een zinnig mensdom slechts met verwondering ge slagen staan". Talrijk zyn in Marlowe's visie de tegen stellingen tot andere Faustbeschrijvin- gen. Naar een Gretschen zal men hier ver geefs zoeken, al is er dan de weergaloos schone Helena van Troje. En hoeveel verzen wijdt Marlowe niet aan de ge schiedenis vöór de contracttekening, hoe wel dié levensperiode slechts zeer sum mier behandeld is. Op talrijke tegenstellingen vestigt rof Bachrach in zijn beschouwing in et zo juist verschenen boekje over deze «warachtige Historie" (Ooievaarreeks) de aandacht, evenals op zoveel andere mteressante bijzonderheden, waaraan hij telkens een leerzame uitleg geeft. een opleiding ontworpen voor ziekenver- zorgsters, voor wie een wettelijke be roepsregeling is gevraagd. Een commissie van de Centrale Gezondheidsraad heeft dit probleem in studie. De voorzitter zei het toe te juichen, dat op het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid studie wordt ge maakt van een systeem voor subsidie verlening aan de Kruisverenigingen, ge baseerd op vaste normen. Het Oranje- Groene Kruis is dankbaar voor de over heidssteun die thans genoten wordt, maar, merkte de heer Van der Spek cp, de Kruisverenigingen zijn wat deze finan ciële steun betreft nog zoveel afhanke lijk van toevallige situaties en persoon lijke inzichten van ambtenaren, hoe voortreffelijk deze ook hun taak verrich ten en de verenigingen terzijde staan. Jaarvergadering „Oranje-Groene-Kruis" Op de Jaarvergadering van het Oranje- Groene Kruis (de bond van prot. christ. verenigingen voor wijkverpleging in Ne derland), die zaterdag in Utrecht is ge houden, heeft de voorzitter, dr. J. van der Spek. zyn instemming betuigd met het besluit van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, om een commissie de organisatie en de financiering van het Kruiswerk in de grote steden te laten bestuderen. De lieer Van der Spek besprak ook de mogelijkheid om opgeleide hulpkrachten te werk te stellen naast de wijkverpleeg sters, aangezien dezen vaak te zeer bezet zijn met eenvoudig routinewerk. De voorlopige verplegingsraad heeft

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5