Cabaret-show „Knip me maar" werd in Schouwburg een volledig succes Talrijke tweelingen naar Leiden voor dienst aan volksgezondheid Alles liep van een „Leids'' dakje! TIJDSBEELD IN HORTUS Leids centrum werd opgericht Van „knippen tot knijpen MAANDAG 13 JUNI 1960 Waarachtig amusement onder capabele regie Jammer, driedubbel jammer, dat zaterdagavond de Leidsche Schouw burg niet stampvol geweest is en slechts een handjevol toeschouwers de glorieuze première bijwoonde van de cabaret-show ..Knip me maar", door de Leidse studenten in het kader van het „Leiden Vestival" met pit en charme ten tonele gevoerd. Déar had nu iedereen bij moeten zijn! Dat moet goed gemaakt worden met volle zalen bij de volgende voorstelling op dinsdag en donderdag deze week. Op zaterdagavonden zijn we gewend cabaret door de zogenaamde „kijkkastjes" te zien. Maar wat zijn dat voor zouteloze, flauwe aan gelegenheden in vergelijking tot wat hier op deze zaterdagavond ge presteerd werd en dan nog wel door amateurs! Alles liep van een „Leids" dakje: wie er waren hebben zich van A tot Z geamuseerd! Het „Laat je zoon studeren" was al een triomf in het ganse land (100 voor stellingen!). Die zoon deed nu een schitterend examen cum laude! en als gevolg daarvan sloeg hij ditmaal zijn vleugels véél breder uit, kwam met iets voor de dag, dat niet alleen de universitair- geschoolde of geïnteresseerde kon boeien. De „showcabarettesque „Knip me maar" reikt veel verder en kan een ieder in zijn ban slaan. „What is in a name?" Van „Knip me maar" komt al heel gauw „Knijp me maar" en mét en tüs- sen die twee polen wordt ge meegeno men door een twintigtal geestige scè nes, tintelend van humor, doorweven van beschaafde geest. Dat zij zonder enige reserve verklaard! Luchtige achtergrond van het geheel vormt de herwonnen welvaart van een na 15 jaar volkomen herrezen en vol gebouwd „Nederland", dat ondanks alles, „maat" weet te houden Hé: hoe heerlijk spitsvondig persi flerend gaat 't hier toe! Er worden spelletjes met woorden gespeeld en er kan geknipt en gekne pen worden, dat 't een lieve lust is. Maar alles binnen het redelijke en het zedelijke, maakt U zich maar niet on gerust. Want we zijn in ons landje o! zo braaf en degelijk en daar is rekening mee gehouden. Wat geenszins zeggen wil, dat 't nu vervelend ls, want daar voor gaat niemand naar een caba ret! Spottend draaft men door ons land en volk: de vondsten wisselen elkaar in hoog tempo af en het zijn Floor Kist en Paul van Vliet, die aan de meestal sterke teksten van liedjes en dialogen hun aandeel leverden op een wijze, waarvoor slechts een hartgrondig „bravo" kan gelden! Of nu het bedrijfsleven door middel van de brouwerij, de filmcensuur al weer, we zijn zo braaf en voorzichtig! het nieuwe Nederlandse autootje de „Tuf" fa tough car!) of het „vrouwen parlement", onze „eeuwig slinkende bossen", het sprookje, het militairisme, de bejaarde mannetjes"of de boer tjes in de bar om maar enkele uit de stroom van alleraardigste scènes tc noemen in 't ootje genomen worden, het ia om 't even! Immers: de ene kwinkslag volgt de andere. Een enkele maal betrapt ge er U op, dat iets meer „knippen" het geheel ten goede zou gekomen zijn. Maar dan ook slechts een énkele maal! Er wordt tintelend gesproken en kos telijk gezongen o.a. het ironische „Met mate" met vanzelfsprekend een Liselotte Gerritsen en een Paul van Vliet in de voorhoede. Maar ook de tien andere medewerkenden (manne lijke zowel als vrouwelijke) men ziet, het Studenten Cabaret heeft héél wat uitbreiding ondergaan kunnen bést mee komen en doen voor hen in nauw sluitend samenspel nauwelijks onder. Dat alles gelardeerd door een mu ziekje, dat er ook best zijn mag. Een combo van vier man vleugel, bas trombone, drums en viool dat, hoe wel wat mager klinkend, zuiver en animerend ondersteunde. Melodieuze, modern-getinte muziekjes van de hand van Kaj van Oven, die de vleugel uiterst muzikaal bespeelt en Paul van Vliet. De dirigent violist Tobias As ser houdt de touwtjes fiks in handen, zodat ook in dit opzicht de avond, zon der enige premièrekoorts, perfect van stapel liep. Wij geven U de garantie, dat het waarachtige amusement voortdurend hoogtij viert onder de hoogst capabele regie van een Steye van Brandenberg, die weet waar Abraham de cabaret- mosterd haalt! Frisse decors, naar het ontwerp van Eduard de Liagere Böhl en verzorgde kostuums van Hilde de Koek en Pier Steensma droegen hun steentje bij tot het grandioze succes van deze cabaret show, die iedereen met onverdeeld enthousiasme vervulde. Lieten de medewerkenden zich door het feit, dat zó weinigen aanwezig wa ren, intimideren? Welnee: de animo bleef onverflauwd. We kunnen ons nauwelijks één cabaret indenken, dat met zijn frisse en jeug dige spot en zijn bekoorlijke tafreeltjes de jager en de kaboutertjes! zülk een band te slaan weet tussen podium en zaal. En daarbij te bedenken, dat hier „slechts" amateurs de touwtjes lieten vieren. Het was een avond die klonk als een klok, een klok, die intussen veel te vlug tikte, want de avond vloog om! Dit cabaret heeft heerlijk „geknipt" en „geknepen". Het zal waarachtig zaak zijn, dat tal lozen zich tijdens de volgende voorstel lingen zullen laten „ktiippen" en „knij pen": zij verlaten dan door deze mas sage verfrist de zaal, zonder van de leutige behandeling een moment spijt te hebben. Wie haar ondergaan heeft, zal ver jongd thuis komen. En dat ls toch maar, waar het om gaat! Th. J. H. Paul van Vliet wist deze dames met charmante huichelachtigheid een „Tuf" aan te praten tijdens het uitmuntende show-cabaret, dat he laas zaterdag in de Schouwburg te weinig belangstelling van het Leidse publiek trok. De tentoonstelling van Nederlandse beeldhouwkunst in de Hortus Botanicus ter gelegenheid van het lustrum, werd zaterdag als gevolg van de regen in het groot auditorium van de Academie in plaats van de Hortus, geopend door mr. J. F. M. J. Jansen namens het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Deze begon zijn korte openingstoespraak met op te merken, dat de tentoonstelling de toepasselijke naam „Tijdsbeeld" draagt, omdat wel licht op geen beter beeld van de tijd kan worden gevormd dan door middel van de kunst. Het tijdbeeld van van daag geeft een grenzenloze verwarring te zien Geen wonder dat zich ook in de hedendaagse kunst een dergelijke ver warrende ontwikkeling openbaart. De heer Jansen haalde daarna enkele uit spraken van binnen- en buitenlandse critici aan, waaruit duidelijk bleek, dat de opvattingen over de kunst zeer uit een lopen. Is het dan een wonder, dat waar kunstenaars en critici van mening verschillen het grote publiek de weg in dit labyrint niet meer kan vinden en zich afwendt van de kunst? Zo is de veelbesproken afstand tussen kunste naar en publiek ontstaan. Men kan dit betreuren of niet, maar deze ontwikke ling is niet tegen te houden. „De tijd van Rembrandt en andere beroemde kunstenaars uit zijn tijd is voorbij en het tijdperk van onze „eigen" kunst ligt voor ons", aldus mr. Jansen. De inrich- Een beeld uit de voortreffelijke ..spiegelscene" in het cabaret „Knip me maar" dat nog twee voorstellin gen in de Schouwburg voor de bur gerij beleeft. ters van deze tentoonstelling hebben er goed aan gedaan geen onderscheid te maken tussen diverse opvattingen. Daardoor zijn zij erin geslaagd een beeld te geven van de kunstuiting in deze tijd. Het verheugde spreker zeer, dat ook thans in Leiden voor de tweede maal in een historische omgeving een dergelijk veelzijdige tentoonstelling wordt gehouden. Men kan dit zien als een der parels aan de kroon van het lustrum. Vele lustra zijn aanleiding geweest tot opdrachten aan kunstenaars. Ook deze belangrijke tentoonstelling is uit een lustrum voortgevloeid. Vooral als het een lustrum van een Universiteit be treft is dit geen wonder. Er zijn onder de studenten toekomstige geleerden en kunstenaars. Beiden hebben de taak het bekende en onbekende harmonisch te verenigen. Zo gaan kunst en weten schap samen. Het ministerie van O., K. en W. heeft dan ook gaarne zijn steun aan deze tentoonstelling willen geven. Na ook nog het samengaan van de ini tiatiefnemers en de gemeentelijke auto riteiten van Leiden geprezen te heb ben, verklaarde de heer Jansen de ten toonstelling „Tijdsbeeld" voor geopend. Het gezelschap genodigden begaf zich daarna naar de Hortus, waar een rond gang werd gemaakt langs de geëxpo seerde werken. (Advertentie) In het auditorium van het Ned. Inst, voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg, verzamelde zich zaterdagmiddag een vrolijk gezelschap met de opvallende merkwaardigheid, dat van elke aanwezige een duplicaat preccnt was. Een verheugend groot aantal tweelingen had n.I. gehoor gegeven aan de oproep tot medewerking aan het meerlingen-onderzoek, zoveel, dat zelfs een groot aantal door plaatsgebrek op de bijeenkomst, teleurgesteld moest worden. het doel zich op de eerste plaats in dienst te stellen van volksgezondheid, wetenschap, registratie en documentatie van gegevens welke nodig zijn bij het erfelijkheidsonderzoek i.v.m. aanleg en milieu. Vissersoffensief aan Nieuwe Vaart De vissen, die vanochtend per ongeluk in de Nieuwe Vaart de nieuwe dag af wachtten, hebben pech gehad. Over anderhalve kilometer lengte tussen Wil- helminabrug en Melchior Treublaan was het heel beslist ongezond voor de water bevolking, die belaagd werd door onge veer 150 deelnemers aan de hengelwed- strijd ter gelegenheid van het lustrum. Vanochtend om zeven uur startte een nog vrU bescheiden groepje hengelaars van het Stadhuisplein, voorafgegaan door de onvermoeide Burgerijcommissie en een vrolijke hoempa die wij al eerder Dit deelde de voorzitter van de Ned. Ver. van Tweelingen, dr. J. W. Bruin, mede in zijn openingswoord. Zijn wel kom, namens de vereniging richtte hij, behalve tot de ruim 85 tweeling-part ners, ook tot de talrijke belangstellende medici. Enige jaren geleden, aldus spre ker, werd in Oirschot een spontaan op gekomen plan uitgewerkt, hetgeen re sulteerde in het eerste wereldcongres van tweelingen aldaar. Bij de toenma lige voorbereidingen kon men niet ver moeden, dat een olifant werd ingeslikt, want de deelname was overweldigend en zal de organisatoren veel hoofdbre kens hebben gekost. Medisch enthousiasme Door deze manifestatie echter werd ook de medische wereld geïnteresseerd en na het volgende congres in Eindho ven kon gesproken worden van een me disch enthousiasme. Verleden jaar werd, als gevolg van dit alles, te Utrecht de Ned. Ver. van Tweelingen opgericht met hebben menen te signaleren op het feest terrein op Den Burcht. Om ruim acht uur namen de henge laars hun aangegeven plaatsen langs de Nieuwe Vaart in en van dat moment af beleefde het vissendom benauwde uur tjes. Weliswaar werden er geen karre- vrachten opgehaald, maar er waren toch heel wat hengelaars die reden hadden te verwachten, aan het eind van de och tend in Minerva een prijs in ontvangst te kunnen nemen. Er werd gevist naar aantal en de vangsten werden weer terug gezet zodat de schade aan de visstand door deze verwoede georganiseerde aan val beperkt bleef. De wetenschap is zeer erkentelijk voor de spontane medewerking, aldus spreker en vertrouwt op blijvende steun, want juist de meerlingen zijn in staat alle in lichtingen en inzichten te verschaffen voor het stellen van de diagnose. Tenslotte toonde spreker de aanwe zigen op populair wetenschappelijke wijze hoe in onze tijd het accent bij de geneeskunde is verschoven naar de an tropologie, de aanleg- en erfelijkheids factoren, waarvoor de tweelingen een groot houvast bieden. Onschatbare waarde De bekende dermatoloog en sinds vele jaren de nestor van het tweelingen onderzoek prof. dr. H. W. Siemens, sprak hierna, met toelichting door inte ressant fotomateriaal, over de groei van dit onderzoek en de onschatbare waarde voor de volksgezondheid. Zij, die zich hiervoor beschikbaar stellen hebben een grootse taak: het verstrekken van ver gelijkingsmateriaal voor het vaststellen der eigenschappen verband houdende met erfelijke aanleg. Na deze inleiding schakelde prof. Sie mens over op de tweeling-humor, welke blijkens de door hem getoonde foto's en tekeningen reeds van eeuwen terug da teert. zo-»l b.v. de vertwi.1re'de Amor niet wetende welke der gelijke partners zijn pijl moet treffen. Dr. De Wilde sprak over het onderzoek d.m.v. de bestudering van het vinger patroon, in academische termen: onder zoek van rechts-links a-symmetrie. Twee zusjes, die zaterdag ter bij woning van het tweelingencongres naar Leiden waren gekomen. Op de goede weg Het feitelijke doel der bijeenkomst was propaganda voor het tweelingonderzoek in dienst van de reuma-bestrijding. Voor dit doel werd het „Centrum Lei den en omgeving" van de Ned. Ver. van Tweelingen opgericht, hierover sprak specialist dr. H. A. Valkenburg. Ons land heeft ruim 110000 chronische reuma-patienten. Helaas is de weten schap nog niet zover, dat men dit getal beduidend zou kunnen verminderen. Echter, i.v.m. geconstateerde gelijktij dige en gelijke reactie bij ziektever schijnselen bij tweelingen, meent men bij het onderzoek der erfelijkheidsfac toren op de goede weg te zijn. In het bloed van de gezonde mens is een stof ontdekt, welke mogelijk erfelijk voor komt en misschien de aanwijzing is tot het ontstaan van reuma. Een en ander is nog volkomen speculatief, een theorie welke men hoopt te benaderen middels het meerlingen-onderzoek, aldus spre ker. Zwakke geslacht sterk in meerderheid De hierna volgend rondvraag had behalve medische, oo: moristische as pecten. Zo stelde e~ /eelingzuster de vraag of er ook spr an zijn van as sociatie van gedach Meerdere malen hebben beide pari j gelijktijdig het plan elkaar, in een .schillend stads, deelte, op te zoekei.. uiteraard heeft de begroeting dan halverwege plaats. Het gezelschap, waarvan het zwakke geslacht (in tweevoud) sterk in de meerderheid was. begaf zich hierna als past van de vereniging naar de kantine. Later schaarde men zich aan een ?-?^mcr>lijke maaltijd waar vele rcT"'t>s njn a-ucjkneopt en belevenis sen, zoals alleen tweelingen die kunnen meemaken werden uitgewisseld. Na een korte oprichtingsvergadering van een afdeling Leiden van de lande lijke vereniging zorgden enige „anonie- Een eerste prijs voor „Jong K G" „Jong K. en G." is voor de eerste maal op concours geweest. En hoe Tijdens het door de Muziekvereniging „Oefening baart kunst" te Schiedam za terdag georganiseerde concours werd een eerste prijs in de wacht gesleept. De kritische jury, bestaande uit de heren Van Kapel, Breuseker en Hamers resp. tamboer-maltre, tamboer en pij per van de Marinierskapel kenden slechts twee eerste prijzen toe. In de eerste afdeling kwamen alleen het Rot terdamse Tenaco en de Leidse verte genwoordigers zo ver. In de lagere af deling waarin veertien korpsen wer den geklasseerd bereikte geen enkele deelnemer het benodigde aantal punten. Daar vielen slechts tweede en derde prij zen. „Jong K. en G." verzamelde met de „Jong K. en G.-defileermars" voor tam boers en pijpers en de „Tweede Stengel mars" voor tamboers met solo doffe trom maar liefst 146 punten. Hetgeen een glanzende kroon betekende op het werk van de instructeurs H. M. Schwed- ler en H. Freysen. De senioren van „K. en G", die vorig jaar tot de afdeling uit muntendheid zijn doorgedrongen, heb ben een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het grote taptoeconcours op 3 september a.s. te Delft. MINISTER ZIJLSTRA NAAR GRAZ De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, is een der sprekers van de twaalfde internationale economische con ferentie die het Donau-Europese Insti tuut uit Wenen van 19 tot 23 juni a.s in Graz (Oostenrijk) organiseert. Aan de conferentie zullen politici en economen uit Nederland, West-Duits- Iand, Frankrijk en Zwitserland deel nemen. me" academici voor amusement met conference en goochelen. Niemand zal het de illusionist kwallik genomen heb ben lat ^ok hij op z.rkcr moment nie4 meer wist wie „wie" was. Het aant.<' (dubbele) meldingen voor regelmatig onderzoek was groot, waardoor deze bij zondere samenkomst het gestelde doe! heeft bereikt. HULDE AAN DE TWEE LINGEN!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4