ÉVEN PAUZE DRUKKE DAGEN VOOR LUSTRUMVIERENDE BURGERIJ MET TE VEEL REGEN EN WIND VAN LUST-RUM EN TURVEN LANGS HET RAPENBURG Er viel veel te genieten bij de show en op en om Den Burcht, maar de ballonrace ging niet door Taptoe lieeft heter weer nodig! Na brandhecht contact tussen brandweer en studenten GARANTIE BALLON-RACE A.S. ZONDAG? Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 juni 1960 Tweede blad no. 30071 Nadat zaterdag de weersomstandigheden reeds niet ideaal waren voor de openlucht-evenementen van de burgerijdagen der Leidse lustrumviering heeft de harde wind veroorzaakt, dat gistermiddag een van de meest spectaculaire gebeurtenissen tij dens de Burgerijdagen moest worden afgelast: de ballonrace waarvan de start op het Schuttersveld zou plaats vinden. De vele duizenden, die op het veld aanwezig waren om de 5 ballonnen te zien opstijgen, moesten teleurgesteld weer afdruipen al bleven velen nog geruime tijd wachten of de start misschien later op de middag nog zou doorgaan. Extra groot was de teleurstelling voor de chroni sche zieken, die op uitnodiging van de Burgerij commissie deze gebeurtenis zouden hebben bijge woond. Toch heeft de burgerij nog voldoende te ge nieten gekregen dit weekeinde: vooral de (helaas niet druk bezochte) show in de schouwburg en het burgerijfeest op en om de Burcht moeten daarbij worden genoemd, terwijl ook de brand weerdemonstraties behoorlijk belangstelling trok ken. Velen, die bij de organisatie van de Burgerij dagen op de een of andere wijze betrokken waren, werden zaterdagmiddag gastvrij onthaald in Sociëteit Minerva. Niet minder geslaagd waren de bedrijfsvoetbal wedstrijden, de schaakwedstrijden in Minerva, de roeiwedstrijden op de Zijl, en de eerste ervaringen van de beeldententoonstelling en de kunstmarkt op het Rapenburg, die ook al niet op tijd geopend kon worden als gevolg van de regen. Het is vurig te hopen, dat het bijzondere festijn van hedenavond, de militaire taptoe op het LFC-terrein aan de Haagweg, gevolgd door het vuurwerk, niet zo van het weer te lijden zal hebben, want dit grootse evenement verdient een stroom van belangstelling. Aan deze taptoe, die om kwart over negen vanavond begint nemen deel de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue, de Military Band and Pipes and Drums of The Gordon Highlanders en het Jacht- hoomkorps van het Garderegiment Jagers. Ere-sabels voor industrieëlen Symbool van trouw en twee trouwende oud.praeses Na de officiële overdracht van zestig uniformen aan Pro Patria (veertig na mens de Leidse industriëlen en twintig namens het Collegium) defileerde dit splinternieuw uitgeruste korps in keu rige formatie voor de militaire gouver neur van de residentie generaal C. J. Valk, die zich met veile genodigden had opgesteld voor het stadhuis. De twee afdelingen van Pro Patria werden ge volgd door een afdeling van de Konink lijke Militaire Academie te Breda en studentenweerbaarheidsgroepen uit an dere Universiteitssteden. Bij vroegere parades waren ook onder delen van leger, luchtmacht en marine van de partij, maar sinds enige tijd zijn er meer beperkende bepalingen omtrent het deelnemen van krijgsmachtonder delen aan burgerlijke plechtigheden van kracht. In het Universitaire kader van deze parade van zaterdag paste echter wel de Koninklijke Militaire Academie. Zo moesten ook de troepen van het eigen Leidse garnizoen (al is Leiden dan geen garnizoensstad) verstek laten gaan. Maar de commandant van de Koksschool overste Wessels behoorde bij de gasten. Daartoe behoorden ook de commandant van de KM.A. generaal De Reede, het college van B. en W.. de rec tor magnificus en vertegenwoordigers van het college van curatoren van de Leidse Universiteit, het collegium en het V.V.S.L.-bestuur en delegaties van an dere verenigingen en organisaties. Deze officiële genodigden hadden voor het défilé een ontvangst in de bovenhal van het Stadhuis, waar zij een extra belangstelling vormden voor een huwe lijk dat in de Burgerijzaal gesloten werd. De militaire plechtigheden waren juist afgelopen toen de praeses van het L.S.C. van enige jaren geleden, de heer A. F. du Perron, met de oud- praeses van de V.V.S.L. mej. C. Maas als bruid aan de arm arriveerde om zich in het huwelijk te laten ver binden. Des middags recipieerden zij een unicum in het V.V.S.L.-ge- bouw. (Advertentie) Voor een bijzonder aardige geste zorgde even later Pro Patria in Socië teit Minerva. Nog onder de indruk van het aangeboden geschenk: veer tig nieuwe uniformen, bood Pro Patria harerzijds de Leidse Ver. van Indus triëlen, in de persoon van de heren ir. A. van Driel en mr. P. J. de Ruy- ter de Wildt. resp. voorzitter en secre taris. twee ere-sabels, met inscriptie, aan, sabels welke de brand in Socië teit Minerva hebben overleefd en thans als kostbaar relekwie aan de vertegen woordigers van deze Vereniging wer den overhandigd. feestterrein werd open geschoten Nadat in de loop van de dag de be- drijfsvoebbalwedstirijden waren gehou den, de brandweer nogmaals had laten zien waartoe zij in staat is, kunst markt en beeldenten toonstelling waren geopend. Njord op de Zijl de grondsla gen voor een bijzonder glorieuze zege had gelegd en de „burger"-orga- nisatoren van de burgerijdagen zich in Minerva hadden gelaafd, werd des avonds het grote feestterrein op en om Den Burcht geopend. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot bleek daarbij een voortref felijk schutter te zijn. Het eerste schot uit een pistool op een ballonne tje was niet alleen door het „oog van de naald" maar ook in de roos en met deze krachttoer, waarbij geoefende Pro Patrialeden de pluimen te berge zouden zijn gerezen, waren de poorten geopend voor een grandioos festijn, dat héél laat werd, héél luidruchtig was en héél veel belangstelling trok. In enkele dagen en nachten heb ben de studenten het Burchtterrein om getoverd in en na regen en wind weer gerestaureerd tot een gevarieerde huts pots van bars. dansvloeren, duistere en lichte gangen, kortom een wirwar van vermaaksgelegenheden, die bij vorige jaren in een veel minder grote stijl te vinden waren op en om het Pieters kerkplein. Improvisatie van de beste stijl! Met een meesterlijk gevoel voor akoes tiek werden de vele bands en hoem pa-orkesten zó geplaatst en ingekap seld in kartonnen bouwsels met vaak verrassend decoratieve effecten (zoals b.v. het perspectief van de Donau in de Hongaarse zaal waar men blijkbaar alléén goulash kwijt wilde) dat er van onderlinge last van deze elkaar becon currerende muziekcenürales geen sprake was. Hier en daar waren de met royale hand aangebrachte verven nog niet helemaal droog of weer nat gewor den door de regen zodat het uitkij ken geblazen was. maar overigens zag het er vrijwel voltooid uit. Behalve dan natuurlijk het grote bouwwerk van de Mississippi Showboat, waar op de maat van het centrale Burchtoikest fors werd doorgetimmerd en het publiek nog niet werd toegelaten. Dit Hof van Heden is dinsdag, woens dag en donderdag nog voor de burgerij geopend van 20 tot 24 uur. Scherven brengen geluk Dit Burgerij -evenement heeft zich on getwijfeld in de grootste belangstelling mogen verheugen. De andere evenemen ten zijn financieel tot nog toe bepaald geen succes geworden. Maar het succes van het Hof van Heden wordt wel enigszins getemperd door de schadeposten aan gebroken glaswerk en dergelijke: met één krui wagen was dat na het feest van zater dag niet op te ruimen. Enfin, scher ven brengen geluk. En wat wil het Hof van Heden meer dan dat? Enkele autoriteiten, die het défilé van Pro Patria en andere militaire afdelingen gadesloegen. Van links naar rechts Generaal Valk, gou verneur van Den Haag. burgemees ter Van Kinschotde rector mag nificus prof. Jonkers en de praeses collegii de heer Schimmelpenninck. Dat ook de Leidse Brandweer thans met enkele demonstraties werd ingeschakeld bij de lustrumviering is zeer verklaarbaar. Nog nim mer heeft er zulk een hecht contact bestaan tussen Brandweer en studenten, dan na de brand van Sociëteit Minerva. Dat een deel der lustrumfestivileiten nog in „Minerva" kan plaats vinden over enkele dagen zullen de reünisten elkander hier weer ontmoeten heeft het LSC aan het optreden van de Brandweer in die onheilbrengende ramp nacht te danken. Sindsdien gaat elk woord, dat tussen Brandweer en studenten wordt gewisseld, over hetgeen in die nacht plaats vond. waarbij de dankbaarheid en waardering over, dat wat gespaard bleef geheel aan de kant der studenten is. bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkast -f. 538,- Vet TECHNISCHE UNIE- Eindexamen Gymnasium Van de groepen B IV en A II van de eindexamen-kandidaten van het Gym nasium slaagden: mej. A. G. de Wilde, de heer J. J. van der Sande, beiden te Leiden, de heren G. G. Callenbach te Oegstgeest, L. Guyt te Kartiwijk aan Zee. Eén kandidaat werd afgewezen, met 2 kandidaten wordt het examen voortge zet. Van de groep Bill slaagde alsnog de heer C. W. Koch te Leiden. RECTIFICATIE Ten onrechte hebben wij zaterdag in onze recensie over „Ik was Monty's dub belganger" in Casino vermeld, dat deze film voor de tweede keer in Leiden werd vertoond. Dit is niet waar. Er is in dit geval sprake van een première voor Lei den. Ons wonderlijke Nederlandse weer speelt ook het lustrum parten. Zo konden zondagmiddag de ballon nen niet opstijgen om drie uur. Misschien zou het nog later op de dag kunnen, zei een van de ballonvaar der s, „Er is nog een klein hoopje." En wij bedachten dat het goed was dat deze meneer ballonvaarder. en televisie-komiek was, want anders waren er al weer vragen in de Kamer geweest over zijn opmerking. Zaterdag motregende het, en daardoor kon de Kunstmarkt op het Rapenburg niet om twee uur ge opend worden. Gelukkig was het om half negen beter weer en kon Jak van der Meulen zijn hele lichaam en dat is geen kleinig heid op een podium plaatsen, om vandaar de Leidse burgerij toe te spreken. Bij wijze van opening dronk hij een glaasje lust-rum. en nodigde de omstanders uit het- zelfde te doen tot de fles leeg was. Zo kwam de stemming erin, en het Surinaamse orkest nam zijn plaats op het podium weer in. We kennen natuurlijk niet alle liedjes, maar we hebben altijd veel sympathie voor ..Mie go baaj wan kauw omdat we het verstaan: het betekent, ik ga een koe kopen. Als u ooit belangstelling voor Suriname mocht krijgen: het is niet altijd zo makkelijk. Voorlichting is een van de belangrijkste taken van de pers. Daarom waren we blij dat we deze taak hebben kunnen toepassen op een jongeman, die tegen zijn vriend zei: ..Mij maken ze niet wijs dat die muzi kanten echte Italianen zijn." Dan was die andere jongen er dichter bij. die riep: ..Hee jongens, hiero negers Zon kunstmarkt heeft altijd iets aardigs, vooral om dat degenen die er hun waren aanbieden, zo decora tief zijn. Als u mooie baarden wilt bewonderen, wandel eens langs het Rapenburg tussen twee en Soep-koppen zijn geen stillevens half tien. en u kunt uw hart ophalen. Maar u kunt er meer doen. Tegen een geringe vergoeding kunt u er zelf uw schildertalenten uitleven. We zagen er een lief meisje verbeten, tong tussen de tanden, een landschapje schilderen. Dit was haar kans om ont dekt te worden, of om zich nu eens helemaal te uiten, of ja, vult u zelf maar in. In een ander stalletje had een moeder haar zoontje neergepoot om geportretteerd te worden. Soepkop pen, een gulden", stond er uitnodigend op het tentje geschilderd. Het was een moei zaam karwei voor de tekenares. want Jantje begreep niet zo goed dat je stil moet zitten als je model bent, maar het resultaat was toch heel bevredigend, en het zal vast in een mooi lijstje ergens komen te hangen. Als u er heen gaat, en dat moet u vast doen want er zijn heel leuke en mooie dingen te koop voor een krats, dan kunt u ook nog meedoen aan een wonderlijk ..opinie onderzoek" U mag zeggen welk van een stand vol schilderijen en tekeningen u het mooiste vindt. Dat schilderij krijgt dan een streepje. De heer Biegman die door Turks te gaan studeren helaas een mooie carrière als standwerker heeft moeten missen, ver kondigde zaterdag steeds luide de stand. „Mooi werk, dames en heren. Luning drie ligt nu aan de top met drie turven en een streepje. Wie levert een vol gend aandeel in dit belangwekkend onderzoek? fa. u mevrouw, dat schilderij, dat is dan een streepje voor Biegman twee. Heeft niemand u bij deze keuze beïnvloed, mevrouw? Fijn mevrouw, dankuwel me vrouw." Enzovoort, enzovoort. En als u wilt, kunt a het schilderij van uw keuze kopen, maar dan moet u het laten hangen tot het eind van deze week* eerlijk is eerlijk. Demonstraties op terrein brandweerkazerne Dank zij deze demonstraties, welke za terdagmiddag op het terrein van de brandweerkazerne plaats vonden en daar grote belangstelling trokken, is de populariteit van dit korps nog meer tot de Leidse bevolking gaan spreken. Uit tal van oefeningen, o.a. met de nevel spuit. de mechanische ladder, met de redlijn en de klimladders, bleek de pa raatheid van dit korps. Grote belang stelling legde men deze middag ook aan de dag voor de seinzaal, welke binnen een straal van 25 kilometer via mobilo foon-installatie contact kan opnemen met het terrein van een eventuele brand. Vanuit deze seinzaal kan ook ieder lid van het brandweerpersoneel, dat vrijaf heeft, bij grote branden automatisch worden gealarmeerd. Dit geschiedt via een alarmschei in de woning van het personeel. Aan het einde van de demonstraties, j welke o.a. werden bijgewoond door de burgemeester, de commissaris van po- litie en diverse leden van de Burgerij- I commissie, gaf de commandant van de i Brandweer, de heer S W. Hagedoorn, I nog een korte uiteenzetting van de taak I en de opleiding van het Brandweerper- soneel. dat dag en nacht voor ieder klaar gratis staat om te helpen I daar waar zijn assistentie wordt inge roepen. De praeses van de Burgerijcommissie, i de heer H. H. Nieuwenhuizen. dankte het personeel namens het lustrumvie- rend L.S.C voor de wijze, waarop het dit REGENBOOG WON VOETBALSTRIJD Ook voor de voetbalsport heeft de burgerij commissie tijdens de lustrum festiviteiten een plaatsje ingeruimd. Zo'n kleine 200 voetbalenthousiasten namen vrijwel de gehele zaterdag de Lugdunum-terreinen in bezit om de eer van het bedrijf hoog te houden en te strijden voor de fraaie prijzen, welke beschikbaar waren gesteld. Een bedrijfs- voetbaltoernooi kan men in feite be schouwen als een groter broertje van de school wedstrijden. Er heerst een zelfde sportieve sfeer. De wedstrijden, welke 2 x 12'- minuut duurden, weiden gespeeld in een goede verstandhouding. Op het punt van hardheid winnen de senioren het van de jongere voetballer tjes. Er wordt veel feller op de bal ge zeten en men is niet bang eens een forse schouderduw uit te delen. Maar ook bij de „groten" zijn de oh's en ah's niet van de lucht, als een speler, vrij voor doel staand, kans ziet de bal net naast de verkeerde kant van de doelpaal te deponeren. Ja dat komt ook bij de meer ervaren voetballers voorHoe moei lijk het was strafschoppen in doelpun ten om te zetten bewees de jeugdige ploeg van Sijthoff, die het presteerde in een van de finalewedstrijden tegen het team van de Leidse Apparatenfa- briek geen enkele penalty te benutten en zodoende genoegen te moeten nemen met de overigens zeer fraaie derde prijs Na deze wedstrijd betraden de „gelen" en „blauwen" de groene gras mat om voor cle hoogste voetbal-lus- trum-eer de strijd aan te binden De ploeg van Regenboog (in geel shirt) nam in de eerste speeltijd van 10 minuten door een zeer fraaie treffer de leiding en door een kolossale blunder van de blauwwitte LAF-doelman stelden de Rotogravure-mensen de zege veilig en legden zij door een 2—0 overwinning beslag op de eerste prijs. Ondanks het minder gunstige weer heeft dit toernooi, mede door de voor treffelijke leiding van het drietal scheidsrechters, een tamelijk vlot ver loop gehad. Een uur achterstand slechts op het tijdschema betekent voor een dergelijk monstertoernooi een prestatie! De 15 deelnemende elftallen waren in drie poules ingedeeld. De winnaars van deze poules plaatsten zich voor de fi nale. Schakers in Minerva Zaterdagavond werden in Sociëteit Mi nerva in het kader van de Burgerijdagen van het lustrum gong-schaakwedstrij den gehouden, waaraan 26 schakers deelnamen. Winnaar werd R. Westra, ge volgd door F. van der Nat als tweede en Verbiest als derde. Zowel leden van schaakgenootschappen als individuele schakers namen aan deze genoeglijk ver- slopen wedstrijd deel. onderdeel van de Burgerijdagen had ver zorgd. Brandweerlieden, aldus de heer Nieuwenhuizen, zijn de vreemdste men sen, die er rondlopen. Soms wachten zij maandenlang op een flinke brand en komt er één, dan maken ze de brand direct uit. Tussen hemel en aarde verbaas de deze brandweerman een talrijk publiek met het gemak, waarmee hij slechts met één hand langs een griezelig dun touw van grote hoog te de vaste grond onder zijn voeten wist te hervinden. Uit dank voor deze demonstratie bood spreker de commandant een lustrum vaantje aan, vergezeld met een rokertje voor het personeel. De ballon-wedstrijd, die gis termiddag moest worden afge last door de harde wind. zal wellicht komende zondag 19 juni op het Leidse Schutters veld starten. Er worden daar toe althans pogingen in het werk gesteld. Nog niet zeker is. of de onderbezette politie voldoende mensen kan vrijmaken om een vergunning tot deze nieuwe startdatum voor de race om de Trophée der Ballon Libre te rechtvaar digen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3