Steun van gemeente noodzakelijk voor het werk der kerkvoogdij Veronica" vreest moeilijkheden Met een enkel woord enda MAANDAG IS JUNI I960 Zegenrijk experiment (Van onze t.v.-medwerker) Binnen een maand tweemaal een echtpaar naar Siam. Het zou van het goede teveel kunnen zijn, ware. het niet, dat beide stellen hun eigen (film) taal spreken en in zekere zin dus door twee „gesprekken" het beeld gecompleteerd wordt. Er was hierbij ditmaal een voorge recht, want we reisden via Peru met de Inca-cultuur en de Fidzji-eilanden naar het land met de gouden tempels. Het was in ieder geval de moeite waard. Meer dan de moeite waard, beklem mend van opzet en hoopvol van uitwer king, was de gedramatiseerde documen- taix-e over de telefonische hulpverle ningsdienst in Rotterdam, waarvoor Aart Romijn aan de hand van een elders in het land spelend geval (met toestem ming van de mens, die in nood had ver keerd) de tekst had geschreven. Het was een trieste geschiedenis, die uit de aard der zaak slechts in grote lij nen aangeduid kon worden, waardoor het verhaal aan een te schrille contrast werking leed, teveel een zwart-wit teke ning werd. Maar als schrijnend voor beeld leek het ons bepaald „geslaagd", d.w.z. aangrijpend en duidelijk genoeg. Het gesprek, dat volgde, werd gesierd door twijfels en tegenspraak en werd dus bepaald rxiet in de sfeer van gelijkgeven getrokken. Daarenboven werd op een bijzonder ongedwongen manier elke ge legenheid aangegrepen even wat feite lijke informatie in te lassen. Daardoor weten we, dat de Rotterdamse dienst 1 jaar bestaat, na ruim een jaar al 1600 maal was geraadpleegd, er nooit voor de grap aangevraagd wordt en de dienst gestart is door de activiteit, het geloof en het vertrouwen van één man, die de kunst van Berlijn had afgekeken. Ver der, dat de telefoon dag en nacht bezet is door vrijwilligers, die ongeschoold zijn Geen vergoeding voor Sophia's juwelen De verzekering zal Sophia Loren geep vergoeding uitkeren voor het enige van haar gestolen juwelen dat verzekerd was, aldus wordt gemeld. Het betreft een halssnoer van diamanten en saffie ren. Dit was verzekerd op voorwaarde dat het slechts gebruikt zou worden bij opnamen voor een film en verder in een brandkast bewaard zou blijven. Van de zijde van Scotland Yard wordt gezegd, dat men ervan overtuigd is, dat de gestolen juwelen zich nog in Enge land bevinden. Verzet in tie Kongo tegen hoogmoedige dictator Loemoemba (Van onze Brusselse correspondent) In Leopoldstad worden de onderhan delingen tussen de verschillende Kongo lese partijen, die een gemeenschappelijk front willen vormen tegen de Nationaal Kongolese Beweging van Loemoemba voortgezet. Albert Kalonji, de leider van de afgescheurde vleugel van de Natio naal Kongolese Beweging, heeft in een oproep tot het Kongolese volk alle par tijen verzocht samen te werken om een regering van nationale eenheid te vor- men. Hij verzette zich in felle taal tegen Loemoemba en beschuldigde hem de verkiezingen voornamelijk in de Oost provincie van Kongo te hebben vervalst. Een ander Kongolees leider Jean Boli- kango, de leider van de Partij der Kon golese Eenheid, uitte eveneens zware be schuldigingen tegen de president van de Nationaal Kongolese Beweging: „Loe moemba is iemand die onbegrensde en hoogmoedige ambities heeft. Het is een van voor wie niets heilig is, noch het ge geven woord noch het leven van ras broeders", aldus Bolikango. Hij kocht oud-veroordeelden uit en liet ze een ware terreur uitoefenen in de Oostpro vincie. De verkiezingen in deze provincie zijn een ware aanfluiting van de demo cratie geweest. Wij zullen ons met alle middelen verzetten tegen de dictatuur van de man die zijn troepen niet meer in de hand heeft en die vanuit het bui tenland wordt geleid". Israël verwerpt het Argentijnse verzoek Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Gisteravond te Jeruzalem vernomen, dat sraël officieel niet zal antwoorden op het Argentijnse verzoek om terugzen ding van Adolf Eichmann en de bestraf fing van zijn ontvoerders. Volgens waar nemers komt dit besluit neer op verwer ping van het verzoek. Wel zal het diplo matiek contact met Argentinië worden voortgezet. Tevoren was uit de omgeving van pre mier Ben Goerion vernomen, dat hij een antwoord op de Argentijnse nota gereed had. Waarnemers geloven dat het be sluit deze nota niet te versturen, het ge volg kan zijn van een rapport uit New York van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. mevr. Golda Meir. Studenten te Djakarta vrijgelaten Het garnizoenscommando van Dja karta heeft vijf studenten vrijgelaten, die 11a de aanval op het huis van de Nederlandse zaakgelastigde op 6 mei waren gearresteerd. (De demonstratie was gericht tegen het zenden van Ne derlandse versterkingen naar Ned. Nieuw-Guinea. Een woordvoerder van de studenten (wiens collega's een verzoekschrift tot vrijlating bij president Soekamo hadden ingediend) verklaarde dankbaar te zijn jegens de militaire autoriteiten. Hij zei dat hij bereid is „zich aan de bestaande regelingen te houden". Doodstraf geëist tegen Nederlander in Cairo De openbare aanklager in het spiona- geproces te Cairo heeft zaterdag de doodstraf geëist tegen de Nederlander Meewis Goudswaard, die zich schuldig zbu hebben gemaakt aan spionage ten gu-ste van Israël. Dezelfde straf werd geëist tegen de Italianen Raimondo di Pietro en Ferdinando Pacciolla. Gisteren waren de verdedigers aan I het woord. en niets hebben dan de goede geest, de wil om de medemens te helpen. Zonder enige schroom viel het woord biecht. Verder werd duidelijk gemaakt, dat er nimmer beloften werden gedaan, maar eveneense dat er een „boek der men sen" by de hand is, dat adressen bevat van medemensen, die bereid zijn la minute te helpen, hetzij door het be schikbaar stellen van een bed of door het direct huisvesten van kinderen. Ten slotte is het voor bepaalde gevallen niet uitgesloten, dat er na een gedegen on derzoek met geld tijdelijk wordt gehol pen. Zo wordt de eenzaamheid van de en keling in een overvolle stad opgeheven, zo gaat hij of zij zich medemens voelen. Door het nummer te draaien, verliest hij zelf het gevoel van slechts een nummer te zijn, maar even vanzelfsprekend is, dat niet alle rimpels gladgestreken kun nen worden. Het gevoel van solidariteit in zorgen kan deze echter duidelijk ver lichten. Daarenboven kan in de tegen woordig zo ingewikkelde maatschappij in vele gevallen de weg gewezen worden, waar doeltreffende hulp te verkrijgen is. Een bijzonder nuttige uitzending, die helaas op telerecording was opgenomen, waardoor veel van het sprankelende actualiteitsgevoel verloren ging.. Waar om de NCRV zo star aan die reproduk- tietechniek vasthoudt, terwijl er tóch mensen in Bussum moeten zijn om technische bijstand te verlenen, wordt ons steeds raadselachtiger. Dit is toch zeker pastoraal werk, dat op geen be tere dag te verrichten lijkt dan juist op de zondag. Men versta ons niet ver keerd: één van de trekjes, die deze uit zending sierden, was dat er helemaal niet opzettelijk en nadrukkelijk werd geëvangeliseerd. Maar het is daarom niet minder evangelisatiewerk van het- letteriyk-zuiverste water. Minister: wel of geen speciaal militair verlof De minister van Defensie heeft reagerend op vragen van twee leden van de Tweede Kamer, de heren van Dis en Kodde, beiden SGP gezegd, dat aan militairen, die om principiële redenen niet op zondag reizen, geen verlof zal worden verleend om op maandag per eerste gelegenheid terug te keren. De minister zei dit in antwoord op vragen van de Kamerleden naar de juistheid van berichten, dat aan dui zend rooms-katholieke militairen zes dagen buitengewoon verlof was verleend voor deelneming aan de derde interna tionale bedevaart. De minister echter, zette in zijn ant woord uiteen, dat het ministerie geen medewerking aan deze bedevaart had gegeven, door het beschikbaar stellen van tenten en kantines, doch dat de tenten door het Franse leger beschikbaar waren gesteld en dat kantines beston den uit van de Belgische Spoorwegen ge huurde goederenwagens, bevoorraad met van de kantinedienst te Leiden ge- Luchtmachfoefening met nachtvluchten Van 13 tot en met 17 Juni zal een luchtmachtoefening worden gehouden waarbij iets meer activiteit op het ge bied van nachtvliegen zal worden ont wikkeld dan gewoonlijk. Hierbij zijn be trokken de vliegbases Leeuwarden, Soes. terberg, Twenthe en Ypenburg. Op Ypenburg wordt gedurende de genoemde dagen een squadron nachtjagers gesta tioneerd. Van deze bases zullen ook na het Invallen van de duisternis een aan tal vluchten worden gemaakt. kochte goederen. De minister zegt voorts, dat het geven van toestemming om maandag van kort verlof terug te keren niet gegeven kan worden, omdat ook tienduizenden r.-k. militairen, die niet aan fle bedevaart deelnamen, geen verlof gegeven werd en voorts dat door het wel geven van toestemming om op maandag terug te keren de gang van zaken bij de vredesopleidingeenheden verstoord zou worden. VOOR HEDENAVOND VOOR MAANDAG 13 JUNI NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.30 Boekbespr. 20.45 Gram. 21.10 Muzikale wedstr. 21.40 Blaastrio. 22.00 Parlementair commentaar 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. 23.45 Idem. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VAR: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngsuitz.: mr. L. Tielenlus Kruythoff, directeur v. d. Stichting Bevordering Bescherming Be volking, spreekt over Oppassen en dus aanpassen. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.25 De grote stap. gesprek. 20.35 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Lezing over Israël. 22.55 Gram. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws (Advertentie) Veertig jaar vereniging van kerkvoogden De Vereniging van kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft zaterdag op haar algemene vergadering in Utrecht haar veertigjarig bestaan herdacht. Na een wijdingswoord door dr. E. Emmen, secretaris-generaal der N.H. Kerk, hield de voorzitter van de vereniging, prof. dr. ir. H .G. van Beusekom, een jubileumrede. Prof. van Beusekom schetste in het kort de oprichting en de ontwikkeling van de vereniging in de afgelopen veer tig jaar. Hij zei, dat de vereniging zich Jaarvergadering N.C.R.V. De heer Roosjen over invloed van de televisie en de radio Talrijke problemen onder de loep De voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, heeft op de te Utrecht gehou den jaarvergadering 1959 een byzonder jaar voor de NCRV genoemd. Hy consta teerde, dat er altijd nog is een weliswaar niet zo talrijke, maar invloedrijke groep, die zich verzet tegen het huidige omroepbestel, tegen het bestaan van omroep organisaties op levensbeschouwelijke basis. Als er een commerciële televisie zou kunnen komen, zou dat, volgens de heer Roosjen, betekenen dat zendtijd zou kunnen worden gegeven aan een maat schappij die voldoende kapitaal' op tafel kan leggen en het oogmerk heeft, winst te maken. Dat houdt, naar zijn mening, ondergraving in van het huidig omroep bestel. Commerciële televisie, zo zei hij, zou, indien zij de beste bedoelingen mocht hebben, noodgedwongen program ma's moeten geven die het grote publiek het meest behagen, want de reclame boodschappen komen eerst bij een grote kijk- en luisterdichtheid tot hun recht. In dit verband merkte de heer Roosjen op. dat verschillende bladen in hun pro gramma voor de commerciële televisie slechts zelden en dan nog maar zwakke economische motieven gebrui ken. Hun strijd, zo zei hij, „is gericht tegen het omroepbestel. Vandaar dat er, gelijktijdig met de pleidooien voor com merciële televisie, kwaadaardige aanval len tegen de omroeporganisaties werden ondernomen en niet in het minst tegen de NCRV". De intrede van het televisietoestel zal in sommige gevallen een revolutionaire werking vertonen, zoals dat ook met het radiotoestel het geval is geweest, maar, zo zei de heer Roosjen, dat mag voor ons geen reden zijn om op de vlucht te slaan. Juist de revolutionaire werking die wij vrezen mag ons niet sluiten voor de mo gelijkheid van een revolutionaire wer king die wij zouden kunnen toejuichen, aldus spreker. Volgens hem kan het ge vreesde t.v.-toestel ook eeh zegenryke in vloed hebben, omdat het de luisteraar en kijker confronteert met de nog niet ge kende rijdom van het evangelie. Ter vergadering werd medegedeeld, dat het ledental van de NCRV per 31 decem ber 1959 was gestegen tot 427.173. reeds onmiddellijk na haar oprichting een belangrijke plaats in het leven van de kerk verwierf. Zij leidde de regeling van de predikantstraktementen, direct al in zodanige banen, dat een begin kon worden gemaakt met het opheffen van een hoogst onbevredigende toe stand voor de predikanten, terwijl te vens grote gevaren voor de zelfstandig heid van de kerkvoogdijen konden wor den afgewend. Prof. van Beusekom vertelaarde, dat deze resultaten mede voor een groot deel te danken waren aan de toenmalige synode, die oog had voor de spontane actie van de kerk voogdijen en die het hoofdbestuur van de vereniging enkele malen uitnodigde voor een bespreking over het reglement op de preditoants traktementen en over een nieuw reglement op het beheer en de financiële verhou ding van kerk en staat ln verband met artikel 171 van de grondwet. GEEN GEMAKKELIJKE TAAK Kerkvoogd zijn is geen gemakkelijke taak. aldus prof. van Beusekom. en dat is er in de afgelopen veertig jaar niet beter op geworden. Veertig jaar gele den waren vele hervormde gemeenten nog vermogend, daarin is nu echter verandering gekomen. De kerk kan niet meer teren op het kapitaal van het voorgeslacht. Haar werk moet van dag tot dag gedragen worden door het offer van de levende gemeente. Wij zijn over geschakeld van het dode geld op het levende geld, zo zei prof. van Beusekom. Hij meende, dat de kerkvoogdijen om deze verandering niet behoeven te treu ren. Volgens hem betekent het voor de keik alleen maar winst, dat zij elke dag opnieuw het benodigde ontvangt uit de hand van God, die de leden van zijn gemeente tot geven bereid maakt. De kerk kan alleen dan haar taak vervul len. wanneer de kerkvoogdij steunen kan op een levende gemeente, die heeft geleerd te geven. Prof. van Beusekom memoreerde nog. dat het ledental van de vereniging op 1 januari van dit jaar 1236 bedroeg. Ds. T. D. van Soest te Rotterdam- Charlois hield vervolgens een referaat over het onderwerp: „Hoe maken wij gebruik van de ervaringen, opgedaan met de kerkbouw actie 1959. bij de geld werving voor het keikewerk in de ge meente?" VOOR DINSDAG 14 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en sol. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Promenade-ork. (verv.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.55 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Dood in de Jungle, hoorsp. (2). 15.30 Gram. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Het M De heer Roosjen schonk ook aandacht aan de activiteit van het radioschip Veronica en van het tijdschrift „TV", waarvan de opheffing tegen 1 juli is aangekondigd. Aan de hand van cijfers toonde hij het onware aan van de bewe ringen, als zou het omroepbestel in ons land tot geldverspilling leiden. Ook nu weer pleitte de heer Roosjen voor de totstandkoming van een tweede televisie zender, waarover de omroeporganisaties de beschikking zouden moeten krijgen. Hierbij wees hij erop, dat de kerken hier niet zoals in Engeland het geval is, zich tot de commerciële televisie behoeven te wenden om de stem van de kerk tot zijn recht te laten komen. Uitvoerig ging de heer Roosjen in op de grote betekenis van de moderne com municatiemiddelen als radio en televisie in de cultuurstrijd die, zyn inziens, aan het ontbranden is. „Niemand, zo zei hij, zal het oog kunnen sluiten voor de enorme invloed die radio en televisie en ook de film uitoefenen op onze levens wandel. In dorpen, waar bioscoop, toneel enz. onbekend waren, en ook als taboe werden aangemerkt, is het televisietoe stel gekomen en is wat tot nog toe on bekend was, op het televisiescherm in de huiskamers verschenen. Generaal-agent weer op vrije voeten (Van onze Amsterdamse correspondent) De dreiging van een inbeslagneming van het zenderschip, heeft de aandeel houders van de Veronica-Anstalt gister middag op een aandeelhoudersvergade ring byeen gebracht, waar overleg is ge weest over moeilykheden, welke men vreest van de zijde van de Amsterdamse Officier van Justitie, mr. R. L. Heukels, die dinsdag j.l. de generaal-agent en technisch leider van Veronica liet arres teren onder verdenking van los van Radio Veronica staande bedrieglijke bankbreuk en afgifte van ongedekte cheque's. De man is zaterdagmiddag weer op vrije voeten gesteld. De rechter-commissaris achtte geen termen aanwezig om toewijzend te be schikken op de vordering van de Officier van Justitie tot in bewarlngstelling. Ook de vroegere procuratie-houder van de gearresteerde, die eveneens in de loop van de week werd aangehouden, is vrij gelaten. Een derde arrestant, die de radiohandel van de genereaal-agent zou hebben overgenomen, moet nog worden voorgeleid. Mr. Heukels verklaarde gisteren, dat hij vandaag tegen de maatregel van de rechter-commissaris in beroep zal gaan bij de rechtbank. Hij meende onder meer te kunnen bewijzen dat bepaalde aan het faillissement onttrokken apparatuur zich aan boord van het zender-schip bevindt. Van een spoedige inbeslagneming van het schip zag de Officier echter nog niets komen. Hij zei, dat als de Veronica-An stalt geen reële Liechtensteinse onder neming is, hy in staat zou zijn bedoelde apparatuur van het schip te laten halen, desnoods met behulp van de Koninklijke Marine. Mr. Heukels wees er echter op, dat dit onderzoek nog gaande is. Als de Veronica-Anstalt wél een Liechtenstein se zaak is, dan zyn er zonder vergun ning deviezen naar het buitenland over gebracht, en zal dit muisje nog wel een staartje hebben, aldus de Officier. Van de zijde van Radio-Veronica werd ons verzekerd, dat het na het kwijtraken van de Panamese vlag elders is ge registreerd. De scheepspapieren zullen vandaag by de notaris worden gedepo neerd. De kapitein zou slechts de foto kopieën er van in bezit hebben. Namens Veronica werd ontkend, dat er enig devlezenbesluit zou zijn overtre den. Het oprichtingskapitaal zou destijds op legale wijze naar Liechtenstein zijn uitgevoerd. Ook een eventueel batig saldo van de zenderexploitatle zal naar Liech tenstein afvloeien. BINNENLAND - De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering van de Tandheelkunde heeft zaterdagmiddag ln hotel „Gooiland" haar congres 1960, aat gewijd was aan „de be tekenis van fluoriden voor de preventie van tandcarles". Na het aanhoren van de Inleider en de antwoorden van een groep forumleden werden, ln aanwezigheid van mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, diverse conclusies aangenomen. Mr. J. Mulder, een der secretarissen van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond, ls met Ingang van 1 september be noemd tot directeur van de Coöperatieve vereniging Centraal Beheer te Amsterdam. Mr. Mulder ls sinds 1947 bij het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond werkzaam. Op de zaterdag te Emmen gehouden Jaarvergadering van de Vereniging „Ne derland ln den vreemde", die onder voor zitterschap van dr. J. E. baron de Vos van Steenwljk uit Aerdenhout stond, werden de aftredende bestuursleden bij acclama tie herbenoemd, terwijl in plaats van xle heer C. Holstein, die wegens gevordeme leeftijd zich niet herkiesbaar had gesteld, werd benoemd mr. W. L. Bleker Caarten te 's-Gravenhage. De programma-commissaris van de Nederlandse Radio Unie. de heer J. B. Broeksz, heeft zaterdagmiddag ln de KRO-, studio, de officiële opening van de acht ste Internationale dirigentencursus van de N.R.U. verricht. Deze cursus heeft als doel ln aansluiting op 't bestaande muziek onderwijs bij te dragen tot de vorming van dirigenten voor symfonie-orkesten. BUITENLAND Door het instorten van een huls te Moeltan ln Pakistan tijdens een bruiloft zijn zaterdagavond dertig mensen omge komen. Het bestuur van de Britse liberale partij heeft zich uitgesproken voor Invoe ring ln Engeland van de post van „Om budsman". een functionaris van wie slachtoffers van de bureaucratie officiële nnen krijgen. T t Denemarken. Uit Plymouth zijn zaterdag vier Britse Jachten, elk bestuurd door één man, vertrokken voor een wedstrijd naar New York. De deelnemers moeten de af stand van 3.000 mijl vóór 11 september afleggen. De Cubaanse regering heeft de vier grote luxueuze hotels van Havanna over genomen omdat zij ln moeilijkheden zijn f;ekomen door een crisis ln het vreemde- lngenverkeer, die voornamelijk ontstaan ls door het wegblijven van Amerikaanse toeristen. Onder de hotels bevindt zich het 25 verdiepingen tellende Habana Hil ton. Aan de vijfde Internationale Boe kenbeurs, die van 1 tot en met 9 Juni ln de Poolse hoofdstad Warschau ls gehou den, hebben 102 exposanten uit 21 lan den deelgenomen. De Nederlandse Inzen ding was verzorgd door het „Grafisch Ex portcentrum" te Amsterdam. Nederland exposeerde 353 titels van wetenschappe lijke en technische boeken ln Engels, Duits en Frans, uitgegeven door dertien grote Nederlandse uitgeverijen. Voorts wa ren ln de Nederlandse stand vijftig we tenschappelijke tijdschriften ln de Engel se taal te zien, ale ln Nederland worden gedrukt. In Rome ls zaterdag het huwelijk tussen Ingrld Bergman en Roberto Ros- selllnl, dat ruim tien Jaar geleden werd gesloten, ontbonden verklaard. ZIJ waren sinds 1957 gescheiden van tafel en bed. In Italië is echtscheiding onmogelijk. Rossel- llnl had echter gesteld, dat nun huwelijk dat Indertijd ln Mexico werd gesloten, niet rechtsgeldig was doordat de daaraan ln Mexico voorafgegane echtscheiding van de Zweedse filmster niet ln Zweden ls erkend. BIJ een treffen tussen 17.000 Sikhs en 4.000 politiemannen ln Nieuw-Delhl zijn zondag 80 politiemannen gewond geraakt. Er zijn 783 arrestaties verricht. De Sikhs eisen een eigen staat. Jordanië heeft besloten de binnen komst van burgers uit communistische landen aan banden te leggen. Men wil zodoende voorkomen, dat er communis tische agenten het land binnenkomen. Duizenden Turken schenken geld en waardevolle voorwerpen, waaronder ver- lovings- en trouwringen, aan de staat als onderdeel van een campagne om de schat kist te versterken en de waarde van de munt te vergroten. De befaamde Carnegie Hall" te New York die volgens plannen .van de eigena&rs gesloopt zou worden om plaats te maken voor een wolkenkrabber, zal door de stad worden aangekocht en als concertzaal ln gebruik biyven. Nabij Sabac, ln Servië, zijn zes kin deren van tussen 12 en 14 Jaar verdron ken, toen zij met hun schoolklas aan het baden waren ln de Drlna. De Weense telefoonabonnees, die de „mop van de dag" willen horen, draalen daarvoor 1717. Zaterdag ging de mop over een Rus. die een bezoek aan Praag bracht en tegenover studenten opschepte over de Russische successen. „Binnenkort zullen we naar de maan kunnen reizen, of naar Mars", zo zei hij. „En wanneer zullen we naar Wenen kunnen reizen?", luidde een vraag van een der studenten. Omstreeks het middaguur werd de „mop van de dag" uit de circulatie genomen, zonder nadere toelichting. In Ltlbeck (West-Dultsland) zijn vier mannen, die terecht stonden wegens het onderhouden van verraderlijke betrekkin gen met Oost-Dultsland, veroordeeld tot straffen variërend van tweeeneenhalf tot een Jaar gevangenisstraf. Zh hadden ln- mllltalre Installaties en fabrieken aan lichtingen over Westdultse en Amerikaanse Ooet-Dulteland doorgegeven. MAANDAG Lustrum L.S.C.: Minerva, hospita-ont vangst en taartenkeuring. 3.305.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: LFC-terrein, taptoe 9.15 10.45 uur nam. Lustrum L.S.C.: Boshuizerkade, vuur werk. 11 uur nam. DINSDAG De Hoeksteen (Levendaal 1): Huishou delijke voorlichting (Feestelijke slotavond) 8 uur nam. Lustrum L.S.O.: Luxor, film Zes Jaren. 11 uur voorm. Lustrum L.S.C.: Pieterskerk, opening Academledagen. 2.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Minerva, uitreiking fotoboek. 5.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Gerecht, nachtopvoe ring Doctor Faustus. 12 uur 's nachts. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. John Douma. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Lustrum L.S.C.: Pieterskerk, bijeen komst Christen Studenten Raad. 10.30 uur voorm. Lustrum L.S.C.: Openluchtlunch Ra penburg. 12.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Pieterskerk, Academie- lezing. 2.30 uur nam. Lustrum L.S.C.: Luxor Theater, pre mière studentenfllm Eén hagedis te veel. 5 uur nam. Lustrum L.S.C.: Stadsgehoorzaal, aca demieconcert Lyra Academica. 8.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. DONDERDAG Den Burcht: Feestelijke bijeenkomst docenten en wetenschappelijke staf. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Openb. verg. V.V.D. Spr. prof. mr. J. M. van Bemmelen over: „De ter beschikking van de regering ge stelde delinquenten - een probleem?". 8 uur nam. Lakenhal: K. en O.-rondleldlng Jan van Goyententoonstelling. 8 uur nam. LakenhalOpening Lustrum-tekenten- toonstelling. 2 uur nam. Ontvangst Lus- trumcommlssie te 2.30 uur nam. Luxor-theaterLustrum L.S.C.: Film „Zes Jaren". 11 uur voorm. Woonwijk Boerhaave: Officiële opening universitaire woonwijk. 4.30 uur nam. VRIJDAG Sociëteit Minterva: Collation van L.S.C.- leden. 7 uur nam. Schevenlngen (Kurhaus)Reunlstenbal L.S.C. 11 uur nam. Stadszaal (foyer): Jaarverg. Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden, afd. Lelden. 2.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Feestterrein L.S.C. 12 uur 's nachts 4 uur voorm. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 10-11 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur ds. B. Slond van Den Haag. Garenmarkt: Vertrek excursie „Oud- Lelden" naar Brlelle. 8.30 uur voorm. Geref. Kerk (Oude Vest): Orgelconcert Feike Asma. 8 uur nam. Pieterskerk: Opening lustrumviering L.S.C. 3.30 uur nam. Schouwburg: Lustrum L.S.C., „Knip me maar". 8 uur nam. Stationsplein: Intocht reünisten L.S.C. 2 uur nam. ZONDAG Den Burcht: Feestterrein L.S.C. 6 uur nam. 4 uur voorm. De Kleine Burcht: Volle Evang. Kerk. Spr. Br. Robert. 2.30 uur nam. Gerecht: Reunistenvoorstelllng „Doctor Faustus". 9 uur nam. Plet Paaltjenspad: Concours hlppique L.S.C. 10.30 uur voorm. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zijlstra. 10.15 uur voorm. SchouwburgReunlstenvoorstellingen „Knip me maar". 7.30 en 10.30 uur nam. DAGELIJKS Rapenburg (even zijde)Kunstmarkt lustrum L.S.C. 29.30 uur nam. (zon dags gesloten) (tot 19 juni). TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders. (Tot 10 Juli). Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goljententoonstel- llng. (tot 27 Juli). district Brokopondo in Suriname, door J. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Vrouwenkoor. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Planoduo. 20.50 Radiopbilharm. Ork. 21.50 Rep. we- reldkampioensch. handbal dames. 22.00 Gram. 22J25 Boekbespr. 2.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Filmmuz. 1 23.10 Brabants ork. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 IDe Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen- wijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 I V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel, j 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 I Regerlngsuitz.: Uitz. voor de landbouw. I 12.30 Land- en tuinbrneded. 12.33 Dans muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 De grote Pan ls Dood, lezing. 15.45 Planorecital. 16.15 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 1.750 De dieren wereld en wij, lezing. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 muz. 20.40 Eén uit zovelen, hoorsp. 22.00 Koorzang. 22.30 Nws., SOS-ber. en beurs- ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joura. en weeroverz. NCRV: 20.20 Film. 20.30 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nw6. 13.10 Discussie. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.50 Kamermuz. 16.00 Klankb. 16.30 Pianorecital. 16.45 Lezing. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Lezin gen. 21.45 Gevar. muz. 22.45 Klankb. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. 13.16 Cricket. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V .d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.)30 nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.40 Royal Ascot. 15.55 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en verz.progr. 17.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.55 Gevar. muz. 20.45 Lichte muz. 21.45 Nws. 23.20 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. Frankrijk 3 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.55 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.40 Gram. 17.00 Ka mermuz. 18.30 Operafraem. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.05 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.13 Gram. 23.63-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Balletmuz. 14 45 Kamermuz. 15.00 Gram. 15.30 Zangrecltal. 15.45 Pia norecital- 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Walsmuz. 17.20 Amus.muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Wedstr. school - koor. 19.50 Praatje. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.35 Omr.koor. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 12.15 Planomuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Mil. muz. 18.60 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Intern, pia- nowedstr. Kon. Elisabeth. 22.55 Nws. Als gevolg van een „stiptheidsactie" van 150 technici van de B.E.A. op het vliegveld ln Londen, zyn zaterdag meer dan 3.000 luchtpassaglers opgehouden; 68 vluchten op de binnenlandse dienst en die naar het continent, moesten worden afge last, aldus deelde een vertegenwoordiger van de B.E.A. mede. Ook zondag deed zich een zelfde stagnatie voor. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid". (Tjn. 3 Juli). BIOSCOPEN Trianon „Babette op het oorlogspad". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev „Vuurgevecht in Dodge City". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 u. Casino „Ik was Monty's dubbelgan ger". 14 laar. Werkdagen: 2.30, 7. en 9.16 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De kinderrechter". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wir Wunderklnder". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „La dolce vita". 18 jaar. Dageiyke 2.30 en 8 uur. Astra-theater Wassenaar Vrydag8uur. zaterdag 7 en 9.15 uur. zondag 2.30, 7 en 9.15 uur „The Big Circus1'. A.l. Rest van de week wegens vakantie ge sloten. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. By geen gehoor bij üw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel o|? dokterstelefoon 22222. V/EERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d d tb 3 S a S *2 3 S3 3 c 03 P 6 6 tb S SS Amsterdam regenbul wzw 6 21 13 0.5 Den Helder zwaar bew. wzw 8 18 14 0.4 Ypenburg Vlissingen zwaar bew zw 5 19 13 0.2 regen zzw 8 19 12 1 Eelde regenbui zw 4 20 13 0.6 De Bilt regenbul zzw 2 20 12 4 Twenthe regenbui zw 4 20 14 5 Eindhoven regen w 2 21 11 G Z.-Limburg regen wzw 2 21 15 0.1 Helsinki zwaar bew. zzw 6 21 9 0 Stockholm geh. bew. zzw 6 11 0 Oslo half bew. z 8 19 11 5 Kopenhagen zwaar bew. zzw 9 18 13 1 Aberdeen zwaar bew w 6 16 8 3 Londen zwaar bew wzw 4 20 9 3 Brussel regen w 2 21 12 1 Luxemburg zwaar bew zw 3 20 14 0 Parijs geh. bew. wzw 4 20 16 0 Bordeaux geh bew zw 3 25 15 2 Grenoble 'onbewolkt w.stil 27 14 0 Nice onbewolkt n 5 24 17 0 Berlijn zwaar bew z 4 22 16 0 Frankfurt half bew. z 2 23 15 0 München onbewolkt zo 1 22 12 0 Zllrich licht bew. w.stll 25 12 0 Genêve licht bew. w.stil 26 12 0 Locarno geh bew w.stil 26 15 0 Wenen onbewolkt ozo 2 22 12 0 Innsbruck onbewolkt w.stil 27 11 0 Athene zwaar bew zw 5 Rome onbewolkt w.stil 29 14 0 Ajaccio onbewolkt 0 1 26 14 0 Madrid onbewolkt w.stL 32 16 0.2 Mallorca half bew. n 3 16 0 Lissabon zwaar bew. nnw 6 23 16 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2