ALGERIJNSE VRAAGSTUK WEER MIDDEN IN BELANGSTELLING Plan voor „rondvlucht" met il -1 loiiHii en werpers BERIN I ƒ519.- WEERBERICHT Nieuw contact tussen Parijs en voorlopige Algerijnse regering? KEIZER HIROHITO NAAST PRESIDENT EISENHOWER Prins Bernhard uit ziekenhuis GEBR. HUISMAN Britse luchtmacht zou met die van Amerika gaan samenwerken (Due/ ^JCieu ws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 JUNI 1960 No. 30071 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoe cis Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het wordt niet uitgesloten geacht, dat generaal De Gaulle in 'n televi sierede over Algerije, die hij deze week zal houden, de opstandelingen opnieuw zal uitnodigen met hem te komen praten over een bestand. In een brief aan de in Parijs gehouden conferentie van de Democra tische Unie van de Arbeid, waarin de links-georiënteerde gaullisten zich hebben verenigd, heeft president De Gaulle gezegd, dat haar standpunt inzake een associatie van Frankrijk en Algerije zijn volle aandacht heeft. De conferentie heeft als haar mening uitgesproken, dat zelfbeschikking voor Algerije staking van het vuren vereist, die niet tot stand kan komen dan door besprekingen „met hen tegen wie wij vechten". Marokko verkeert in financiële zorgen Er zijn nog andere tekenen in de richting van een vredesoffensief. Vol gens berichten in Tunesische diploma tieke kringen in Parijs zijn de Alge rijnse opstandelingenleiders in Tunis en Cairo teleurgesteld over de houding van Peking en Moskou, die aan militaire hulpverlening politieke voorwaarden zouden verbinden. De Algerijnse leiders zouden er echter niet voor voelen, de bruggen met het Westen te verbranden. In diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad wordt verder vernomen, dat de Marokkaanse regering verlangend uitziet naar het einde van de strijd in Algerije en van de materiële en morele hulp die zij de opstandelingen biedt. De economische toestand van Marokko is niet goed en de regering zou in Parijs om financiële steun willen aankloppen. De „voorlopige Algerijnse regering** heeft in Cairo een communiqué uitge geven, waarin zij zegt dat zij onderhan. delingen blijft eisen over garanties voor een vrije raadpleging van het Algerijn se volk. (Op 14 maart verklaarde de voorlopige regering, dat het beginsel van zelfbe schikking het uitgangspunt moest zijn voor een oplossing van het Algerijnse vraagstuk. „Wij twijfelen er niet aan, wat de vrije keuze van het Algerijnse volk zal zijn, mits deze keuze vergezeld gaat van onmisbare waarborgen"). De voorlopige regering spreekt haar vol doening uit over de .positieve resultaten* van het bezoek van haar delegatie aan Saoedi-Arabië, Irak, Marokko, China, Noord-Korea en Noord-Vietnam. Het Algerijnse volk wordt gelukgewenst met de ^nislukking van de onlangs gehou- ren kantonnale verkiezingen in Algerije*. Ook „rechts" actief Onze Paryse correspondent telefo neerde hedenochtend: Niet alleen in kringen van linkse huize, doch ook op de rechterflank der Franse politiek js de laatste weken een vernieuwde acti viteit waar te nemen in verband met de toekomst van Algerije. De laatste minister-president van de Vierde Repu bliek in Algiers, Robert Lacoste, de radi cale ex-premier Bourgès-Maunoury en andere leidende figuren van het oude bewind als Maurice Lejeune hebben van hun kant een campagne ingezet om de leuze van Frans Algerije die bijna in het vergeetboek dreigde te geraken nieuw leven in te blazen. Deze actie wordt energiek gesteund, zo niet geïnspireerd door de ultra-rechtse politicus Jacques Soustellc, die tijdens de rebellie in Al giers van einde januari, zoals men zich herinnert, door president De Gaulle van zijn post van vice-premier ontheven werd. Soustelle die nu weer een grote pro pagandistische bedrijvigheid aan de dag legt, en zijn vroegere superieur De per tegenover elkaar te staan. Morgen- Gaulle komen, zo lijkt het, steeds scher- avond houdt het staatshoofd zijn tweede radio- en televisierede, die dit keer over de binnenlandse politiek zal handelen waarbij uiteraard ook het Algerijnse probleem op tafel moet komen. Sous telle heeft een aantal mede-aanhangers van een Frans Algerije als Lacoste en de rooms-katholieke oud-premier Geor ges Bidault uitgenodigd bij hem thuis voor zijn televisietoestel de rede van het staatshoofd te komen volgen. Onmid dellijk na de toespraak zou van die zijde een antwoord op de rede van De Gaulle verwacht mogen worden. De aanhangers van Frans-Algerije (dat De Gaulle, zo verwacht men, tijdens zijn toespraak opnieuw van de hand zal wijzen), zijn in elk geval van plan op 20 juni a.s. in Parijs een manifestatie voor hun denkbeelden te houden. Het is echter niet uitgesloten, dat na een verboden congres van linkse elementen van het afgelopen weekeinde, ter wille van de politieke symmetrie, nu ook die betoging van ultra-rechtse zijde volgende week maandag niet door zal kunnen gaan. Doch met of zonder verbod van open baar optreden is het duidelijk dat het probleem van de Algerijnse oorlog na ruim vijf jaren tamelijk plotseling een brandend karakter heeft aangenomen. Japanse socialisten sullen in Kamer en Senaat aanwezig zijn Excuses van Kisji Prins Bernhard is zaterdagmid dag om kwart over twaalf uit het Academisch Ziekenhuis in Utrecht ontslagen. Hij werd afgehaald door Prinses Beatrix en vertrok direct naar Soestdijk. De Prins, die er slecht en moe uitzag, werd uitgeleide gedaan door de behan delende geneesheren prof. dr. J. F. Nuboer, hoogleraar in de chirurgie en prof. dr. F. L. Jordan, hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Om vijf minuten over twaalf was de Kroonprinses bij het ziekenhuis ge arriveerd in haar eigen wagen. Op de kamer van haar vader onderhield zij zich nog enige tijd met de beide hoog leraren en de zusters Goudman en Vos, die de Prins tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis verpleegd hebben. Voor de poort van het ziekenhuis had den zich enige tientallen personen op gesteld om het vertrek van de Prins ide te slaan. Breed lachend poseerde de Prins even voor de fotografen en cameramensen om vervolgens in de auto van zijn doch ter te stappen, die in snelle vaart rich ting Soestdijk reed. Een aparte volg- wagen vervoerde de bloemen, die de Prins in de afgelopen daeen in het ziekenhuis ontving. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt nog mee, dat de Prins teneinde volledig herstel zoveel mogelijk te bevorderen op advies van de behandelende geneesheren, voor de eerstkomende weken alle verplichtin gen buitenshuis heeft moeten afzeggen. Nederlands diplomaat te Londen bij ongeluk gewond De 38-jarige mr. A. Mamsvelit, eerste secretaris van de Nederlandse ambas sade te Londen, heeft gisteravond bij een autobotsing ernstige verwondingen aan hoofd en borst opgelopen. Hij is te Ashford. Middlesex, in een ziekenhuis opgenomen, evenals zijn 36-jarige echt genote, Margaretha baronesse Van Boet- zelaer ,die aan het hoofd gewond werd, en twee vrouwelijke passagiers. De bestuurder van de auto, waarmee de wagen van mr. Mansvel't in botsing kwam. is overleden. advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term lncl all riskverz f 30.- Hogewoerd 66—68 WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien, voornamelijk in het binnenland. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 JUNI. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: uur; onder: 10.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.42 en 19 10 uur. Laagwater te 2.24 en 14.49 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Het hoofd van de Japanse kei zerlijke hofhouding Takesji Oesami heeft vandaag aan de pers meege deeld, dat president Eisenhower en Keizer Hirohito nast elkaar zul len zitten in een kogelvrije auto, die hen op 19 juni van het inter nationale vliegveld naar de Japan se hoofdstad zal brengen. Het Amerikaanse voorstel om een open auto te gebruiken, zoals voor de jongste betogingen tegen het be zoek van Eisenhower was geop perd, is thans van de baan, aldus Oesami. Volgens een mededeling van de Ja panse politie zijn er op het ogenblik geen plannen om de hulp in te roepen van Japanse of Amerikaanse troepen in Ja pan ter bescherming van president Eisenhower. Volgens de huidige plannen zullen 25.000 politiemannen de route be waken van de auto waarin de Ameri kaanse president en de Japanse keizer van het vliegveld naar Tokio rijden. Het bestuur van de Japanse Democra- tisch-socialistische partij, heeft besloten dat alle afgevaardigden van de partij 'n de Senaat en de Tweede Kamer aanwe zig zullen zijn wanneer president Eisen hower het parlement toespreekt. President Eisenhower is gisteren uit Washington naar het Verre Oosten ver trokken. Hij gaat via Anchorage Alas ka) waar hij intussen zijn perschef Hagerty ontmoette naar de Philippij- nen, waar hij morgen aankomt, Formosa (18 juni), Okinawa (19), Tokio. (19), Seoel (22) en Honoloeloe (22). In een op de film en geluidsband op genomen verklaring die hij zaterdag in het Witte Huis uitsprak en welke na zijn vertrek werd vrijgegeven, zei de presi dent dat hij ondanks adviezen om zijn bezoek aan het Verre Oosten uit te stel len besloten had dit niet te doen omdat zijn reis niet ten doel heeft een bepaald regime, een verdrag of een omstreden politiek te steunen maar het internatio naal begrip wil verbeteren. Hij sprak niet speciaal over de anti-Amerikaanse de monstraties in Japan. De president wil met zyn reis meer vernemen over de onmiddellijke proble men en doelen van Amerika's vrienden en een beter begrip voor de V.S. in het buitenland te bevorderen. Onaangename incidenten, geïnspireerd door misleide of vijandige agenten, mogen niet verhin deren dat concrete resultaten worden bereikt die goed zijn voor de gehele wereld. Niet wijken voor rodle druk De Japanse premier Kisji heeft zon dagochtend tegenover de Amerikaanse ambassadeur Macarthur verklaard, dat de overweldigende meerderheid van het Japanse volk ontsteld en verontwaar digd is over de met geweldpleging ge paard gaande demonstraties. Naar schatting honderdduizend men sen verzamelden zich zaterdagmiddag om het gebouw van de Japanse Rijksdag te Tokio. De menigte die tegen het Ja pans-Amerikaanse beveiligingsverdrag en de aanstaande komst van president Eisenhower betoogde, was ordelijk en leuzen roepend van alle kanten toege stroomd. De „New York Times" verklaarde gis teren in een hoofdartikel, dat president Eisenhower had besloten toch zijn be zoek aan Japan te brengen, omdat hij niet de indruk mag wekken dat hij capi tuleert voor communistische druk. Ja pan, dat door het vooroorlogse rechtse „bewind door middel van moord" naar de afgrond werd geleid, kan nu niet een links „bewind van de straat" aanvaar den. Zo'n bewind zou het van zijn vrij heid beroven. Wij rekenen erop, aldus de „New York Times", dat de Japanse re gering en het Japanse volk niet alleen de veiligheid van president Eisenhower verzekeren, doch. dat zij ook een herha ling van de schandelijke relletjes tegen Hagerty voorkomen. De „New Vork Herald Tribune" meent dat de rustige vastbeslotenheid van de president om Japan te bezoeken ondanks het risico dat eraan vast zit, hem eens te meer recht geeft op de eerbied en liefde van het Amerikaanse volk. Zaterdagmiddag is Z.K.H. Prins Bernhard ontslagen uit het Stads en Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar hij in verband met een longontsteking is verpleegd. Bij Engeland en de Verenigde Staten werken plannen uit om bommen werpers, die een waterstofbom kunnen vervoeren, permanent rond de wereld laten vliegen, aldus bericht het Britse blad „News Chronicle". Dit wordt dus een constante luchtpatrouille om Russische verrassings aanvallen te voorkomen. Dit risico neemt tamelijk toe niarmate de kwetsbaarheid van vliegvelden en lanceerinrichtingen van geleide projectielen groter wordt. Engeland en Amerika zouden een „pool" vormen, waaraan door de 200 Britse en de 1500 Amerikaanse bom menwerpers zou worden deelgenomen. De toestellen zouden kern wapens aan boord hebben, welke echter niet „op scherp" worden ge steld. Volgens de „Daily Herald" zou het opperbevel van de Amerikaanse strategische luchtmacht de Britten faciliteiten hebben aangeboden op de Amerikaanse bases in de gehele wereld. Niet „op scherp" Met het oog op het bovenstaande risico wordt hard gewerkt aan de Polaris, het door duikboten van de zeebodem af te schieten projectiel en de Skybolt, welke door vliegtuigen gelanceerd wordt en 1.500 kilometer afstand gelegen doelen kan bestoken. Hiermee is echter nog veel tijd gemoeid. Het Westelijke af- schrikwapen zal zyn functie van het in bedwang houden van een agressor alleen kunnen blijven vervullen indien deze in het onzekere wordt gelaten, vanwaar het zal worden afgevuurd, met andere woor- Het openluchtspel op het Ge recht speelde zich af tegen een har monisch opgebouwd decor van Gra vensteen en tijdelijk bordes. den: het afschrikwapen zal beweeglijk moeten zyn. Dit probleem is al enige tyd geleden in het Lagerhuis ter sprake ge bracht. De slotsom was toen, dat een permanente patrouille in de lucht voor Engeland onbetaalbaar zou worden. Maar als resultaat van de in Washing ton tussen de Britse en Amerikaanse ministers van Defensie gevoerde bespre kingen is thans een plan voor gemeen schappelijke H-bomvluchten aan de orde gesteld. Het wordt thans door de Britse defensieraad bestudeerd. De bedoeling is dat de Royal Air Force voor onderhoud en brandstofvoorziening gebruik zal kunnen maken van Amerikaanse lucht- bases. Zoals gezegd: de kernladingen van de H-bommen zullen tydens de patrouille- vluchten uitgeschakeld blijven, zodat zy zoverzekeren militaire deskundigen geen stralingsgevaar zullen opleveren, indien een bommenwerper verongelukt. Desondanks heeft het plan in Engeland ongerustheid gewekt, al is het misschien van militair standpunt noodzakelijk, men twijfelt of het politiek gewenst is, om dat het een stap is van de „koude" naar de „warme" oorlog. Men is niet blind voor net gevaar, dat een H-bom- patrouilletoestel achter het ijzeren gor dijn verzeild kan raken. Zal er dan tijd genoeg zijn om uit te leggen, dat het een onschuldige defensievlucht is? Deze zaak komt spoedig in het parlement en het laatste woord is er dan ook nog niet over gezegd, vooral ook wat de kosten betreft, die op een jaarlijkse uitgave van honderd miljoen pond sterling wor den geschat. Vijfdaagse werkweek in 1961 bij Philips De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft, zo deelt zij ons mede, het voor nemen om per 1 januari 1961 voor haar bedrijven in Nederland de vijfdaagse werkweek in te voeren. In verband hier mede is inmiddels met de vakorganisa ties van handarbeiders en beambten het overleg geopend over verschillende pro blemen, die samenhangen met deze werktijdverkorting. De invoering hiervan is in hoge mate afhankelijk van de maat regelen, die getroffen kunnen worden om met een geringer aantal arbeidsuren toch het produktieniveau te handhaven. Hiertoe worden in de diverse Philips- bedryven commissies ingesteld, die zullen nagaan, welke mogelijkheden tot pro- duktiviteitsverhoging er zijn. Daarbij zal ook het personeel onder meer via de ondernemingsraden en kernen worden ingeschakeld. het verlaten van het ziekenhuis bleek Prinses Beatrix, die haar vader kwam afhalen, zo ongedul dig, dat zij de Prins aan zijn mouw probeerde mee te trekken. Prins Bernhard was evenwel nog in ge sprek met prof. dr. J. Nuboer, die hem heeft behandeld. Mislukte rebellie in Argentijns garnizoen President Frondizi van Argentinië heeft besloter zyn reis naar Europa wat later te beginnen dan in zijn voornemen lag, nadat er in de provincie San Luis op 800 km. van Buenos Aires een op stand was uitgebroken. Volgens gezag hebbende kringen in de hoofdstad zou het slechts om een kleine groep rebellen gaan, driehonderd man van de luchtaf weer. De opstand zou intussen reeds on derdrukt zyn. Leider is generaal Giova- noni, een tegenstander van communis ten en Peronisten, die zich tot president van geheel Argentinië heeft uitgeroepen. In de rest van het land zou het evenwel nog rustig zyn, ofschoon voor alle zeker heid de troepen en politie-eenheden in Buenos Aires de kazernes niet mogen verlaten. De bewaking van regeringsge bouwen is versterkt. De rebellen zouden willen voorkomen, dat Frondizi naar Europa gaat. Volgens berichten van hedenochtend is de opstand mislukt, aldus meldde Radio San Luis. Kolonel Miguel Angel Montes heeft namens de regering het militaire bewind in de provincie op zich genomen. Gene raal Mauricio Gomez, die tot opperbevel hebber van de opstandelingenstrijd krachten was benoemd, is gearresteerd. Projectiel ontploft in huiskamer Verwonderlijk genoeg geen gewonden in Voorschoten Zaterdagavond omstreeks zes uur is een projectiel in de open haard van de familie Englebert aan de Woelwijklaan in Voorschoten ontploft. De scherven vlogen her en der door de kamer. Een van de scherven vloog rakeling langs het 3^-jarig zoontje van de familie. De kle ding van de baby en van zijn moeder vertoonden vele schroeiplekjes. De Wassenaarse brandweer, geassis teerd door een wachtmeester van de Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Hieruit bleek, dat in een van de hout blokken vermoedelijk een anti-tank pro jectiel heeft gezeten. In de kamer werd een enorme ravage aangericht. Verwonderlijk genoeg werd niemand gewond. De familie is verze kerd. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Juny 1860: De oudstudenten van 1880- 18!f0 schaarden Zondagavond zich aan een feestdisch in de Stads Ge hoorzaal, onder leiding eener com missie, aan welker hoofd zich nu, gelijk steeds, bevond de wakkere OudrVrijwillige Jager van 1880, Mr. C. van der Vlies, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en Burge meester der gemeente Hazers- woude. (Advertentie) Bij alle boekhan delaren te verkrijgen: Een keurige plaat voorstellende: De intrede en huldiging van Frans, hertog van An jou, binnen Antwerpen, 19 Febr. 1582. Gehouden door het Leydsrhe Studenten-Corps, op den 11 Juny I860. Geteekend door G. J. Bos en met Tint gedrukt door P. \V. M. Trap. Prya S3 oents. V.J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1