Leidse Hout sneuvelt in promotiestrijd RUSSEN HEBBEN SPIONAGENET VAN MILJOEN HANDLANGERS! Rijn van Linz tot Bonn „in vlammen" Inspecteur van Scotland Yard ligt tip over Russische trucs in buitenlandse ambassades Gevaarlijke escapade van jonge Amerikaan met helikopter Duizenden Bengaalse vuurpotten en vloot van verlichte schepen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 juni 1960 Zesde blad no. 30071 De tenniscompetitie Het is de Leidse Hout I niet gelukt het kampioenschap Ov. klasse B te be kronen met een promotie naar de Ov.- klasse A. De Metselaars II staken daar psteren op met METS te Den Haag een stokje voor. De Haagse ploeg was sterk samenge steld. Bij de heren contingent Dan ckaerts, distr.-kampioen B. Croqué en Holman. By de dames mej. Stenger en mevr. v. Nugteren. Uit de dames enkel spelen kwam een 1—1 stand als resultaat. Mevr. Lie moest het hoofd buigen voor de zeer goed spelende mej. Stenger. De verraderlijke windstoten, die het tennis in de „Kuil" van de METS tot een doorlopend zenuwslopende bezigheid maakten, deden het spel van manoeu vreren dat mevr. Lie zo graag en zo goed speelt meer afbreuk dan het meer op vaart gebaseerde tennis van mej. Sten ger. Het was telkens weer de harde Haagse forehand die de wind doorboorde en de kritieke punten scoorde. 46, 46 voor mej. Stenger. Mevr. v. BergeHe negouwen kon aanvankelijk tegen de on orthodoxe slagen van mevr. v. Nugteren maar geen touch vinden. De forehand faalde en de backhand bracht de Haagse speelster maar zelden in moeilijkheden. Het werd 52 voor de Metselaars. Maar backhand-kogels gaven de Leidse Hout speelsters het verloren zelfvertrouwen terug. Spel na spel wint zy. Met 65 komt zy voor. Een laatste krachtsinspan ning van mevr. v. Nugteren doet deze nog tot 77 stand houden. Dan is het afgelopen. Mevr. v. BergeHenegouwen mag op 87 nog 3 matchpoints verspe len, bij het vierde slaat de backhand scherp langs de lyn, 97. De tweede set geeft een duidelyk Leids overwicht. Via 4-1, 5—3, 63 voor de Leidse Hout. Ripassa treedt aan tegen Holman. Hij weert zich kranig, maar verliest toch in twee sets, 46,46, na in beide sets met 4-3 aan de leiding te hebben gestaan. Oerlemans kan tegen het gekapte, uit gekookte spel van de routiné Croqué geen tegenwapen vinden, 06, 2—6 en j^-1 voor de Metselaars. Verloren lykt dan al de Leidse Hout, als Danckaerts tegen Bonte met groot overwicht de eer ste set wint, 62 en in de tweede set 3-1 voorkomt. Ineens echter vindt de Leidse Hout- ipeler zijn slagen, vooral de forehand. Van 31 voor Danckaerts wordt het 65 Toor Bonte, die na een baseline-volley- doel de set met 86 op zijn naam schrijft. In de derde set komt Bonte op 5-4, 300 en mist dan 2 maal in suc cessie een gemakkelijke forehand. Danckaerts krygt op 65 een match point en wordt gepasseerd. Het wordt i-6 voor Danckaerts. Op zyn serve komt hjj 1540! Het is Bonte zelf die de zege Toor Danckaerts veilig stelt door 2 maal ten volleykans grandioos te missen, 86 roor Danckaerts. De damesdubbel mevr. LieMevr. v. krgeHenegouwen scoren het tweede Bnt voor De Leidse Hout in een prima ftspeelde partij tegen mevr. v. Nugte- tn—mej. Stenger. De herendubbel bracht de Leidse Hout- combinatie OerlemansBonte, dankzij vooral een uitstekende Oerlemans, bij 1-6 en 3040 op de serve van Dan ckaerts op matchpoint. Bonte, door kramp geplaagd, miste de return en een tweede kans kwam niet voor de Leidse Hout. DanckaertsHolman wonnen bij 8-7 en 400 tenslotte op het derde matchpoint de party en beslisten daar mee voor de Metselaars de wedstrijd. De Leidse Hout gaf de twee te spelen mixed- dubbels cadeau. WÈL. Wat de Leidse Hout niet is gelukt, lokte wel Roomburg 1 en Unicum. Roomburg deed het weer voortreffe lijk tegen de andere promotie-kandidaat voor de Ov.klasse B, het Spieghel 3. Het *erd een 71 zegen voor de Roombur- gcrs. Bijzondere lof moet in deze ontmoeting Korden gegeven aan de Roomburg-da mes. Zowel mej. Pino als mevr. Ubbink uagden haar tegenstandsters, resp. mej. L. Veenemans en mej. H. Schuyt, in «cordtempo van de baan. Beide Room burg-speelsters boekten een 61, 61 tege. Mej. Pino toonde mej. Veenemans dat zy op de backhand zeker even solide kan spelen als op de forehand, misschien klfs solider. De Spieghel-speelster wilde die backhand persé kapot spelen. Het lukte op geen stukken na en i.p.v. de backhand van mej. Pino te laten voor Kat het is en de ditmaal wat minder be trouwbare forehand onder vuur te ne men, bleef zy die backhand bestoken. Om keer op keer door die backhand te 'orden getroefd. Mevr. Ubbink had touch op haar groundstokes. Zij miste leer weinig en zij spreidde haar slagen uitstekend. Voeg bij deze factoren haar vasthoudende mentaliteit en de zware nederlaag van mej. Schuyt is verklaard. Ed Lim en Jean Monod de Froideville Keken niet van het pad der overwinning »f. Ed Lim manoeuvreerde Saarberg met b-4, 62 naar een kansloze nederlaag en Jean Monod de Froideville verspeel de zoals zo vaak in de competitie één set jon zyn tegenstander, E. Lafeber, 63, H>, maar was in de derde set met zijn ollround spel, toch beslist de sterkere JPeler, 63. Daarmee was de zaak voor Roomburg in feite bekeken. De gemengd- dubbels en het heren-dubbel accentueer den de zege, 70. Dat de dames-dubbel verloren ging mag rustig worden gewe en aan de overwinningsroes van de Roomburg-dames. Unicum kreeg het tegen DSB (Delft) toaarder te verduren, zou men kunnen concluderen met de eindstand, 53, voor °8en. Niets is echter minder waar. Uni cum kwam uit de enkelspelen met een J-l score. De heren Ton Grimbergen en «ap Noordman bleven resp. Baldé en Ten Wolde, conform de verwachting, {totig in twee sets de baas. Grimbergen «d zyn grote vastheid als wapen, dat to doorslag gaf en Noordman zyn slim ®4noeuvreren. Mevr. Soonius stond op tegen mej. Lingeman, 63 en 40. ue laatste kwam net op tyd op slag om nn gety te doen keren en een verloren -Het jubilerende „Eindhoven" speel- to op het terrein aan de Aalsterweg een Jto-wedstryd tegen stadgenoot PSV. Het 'öultaat was een 22 score. - De eredivisieclub NAC heeft te Bre- ua met 61 gewonnen van de Duitse vereniging SSV Reutlingen. .- Jean Stablinsky heeft het wieler- tompioenschap van Frankrijk op de weg jewonnen. Hij reed de afstand van 280 J®- in 7 uur 28 min. 47 sec. Tweede op sec. werd Rostolan, derde Darrigade °P 1 min. 16 sec. lykende partij waarachtig in winst om te zetten, 36, 64, 63. Een tegenge steld beeld leverde de ontmoeting op tussen mej. v. Ulden en mevr. v. Wyk. In de eerste set was de Unicum-speel ster nergens, 16. Geen bal kwam zui ver van haar racket. Maar dat verander de in de tweede set. Steeds beter kwam de forehand eruit en om de al van haar stuk gebrachte mevr. v. Wyk helemaal de das om te doen, bracht mej. v. Ulden ook de volley in de stryd. Dat gaf de doorslag, 1—6, 64, 63 voor mej. v. Ulden en 31 voor Unicum. Het werd door het heren-dubbelspel van Noord man en Grimbergen vs. BaldéTen Wolde, met 75, 64, 41. Eén set was nog nodig voor de winst. Die set kwam binnen 20 minuten uit het gemengd- dubbel van mevr. Soonius en Grimber gen vs. Baldemevr. v. Wijk, 63. Daarna geloofde men het bij Unicum wel. Deze partij ging verloren maar de tweede gemengd-dubbel stelde de eind stand tenslotte op. 53. Ajax (L.) verliest met grote cijfers Allen, die gedacht hadden, dat de wedstrijd KrekelsAjax in een over winning voor de bezoekers zou eindigen, kwamen wel heel erg bedrogen uit. Ajax won de toss en verkoos te fielden. Weldra bleek, dat dq bewoners van de Roggewoning geen antwoord wisten op de Leidse aanval (totaal Krekels 76 runs). R. Smith 33, C. Bouman 39, R. Veldhuizen 111, J. J. de Jongh 111 en G. Spiering l18. Tijdens een grote storm toog Ajax naar de wickets en spoedig bleek dat zowel de zestien jarige Brandt als de all rounder Van Dijk voor de Ajax batting-side veel te moeilijk waren. Voor 16 runs zat ge heel Ajax aan de kant! Een totaal, dat in de verre geschiedenis niet is voorge komen, maar dat leert, dat cricket iedere dag opnieuw onverwachte aspec ten biedt en steeds weer allen nood zaakt een tegenstander niet te onder schatten. Na vier wedstrijden heeft Ajax thans twee wedstrijden gewonnen en twee verloren, zodat een plaats in het midden van de ranglijst haar deel is. A.s. zondag speelt het eerste elftal tegen HBS II uit Den Haag op het ter rein aan de Kempenaerstraat. Aanvang 11 uur. AJAX (L) II SLEEPTE OVERWINNING UIT HET VUUR Onder een dreigende hemel werd Ajax naar de wickets gestuurd. Door accuraat bowlen en fielden der tegenstanders kon Ajax zijn score slechts tot 83 runs (all out) brengen. Van de Ajax batting-side kwamen al leen H. Broekstra 13. A. Wempe 24 en F. Tattersall 16 in de dubbele cijfers. Het door Roggewoning opgebouwde totaal van 121 (all out) werd groten deels verkregen door 't. zwakke fielden Nederlandse bus in België verongelukt (Van onze Brusselse correspondent) Gisterochtend waren vyf bussen met 200 leden van de afdeling Den Haag van de VARA naar Brussel vertrokken. Ter hoogte van de gemeente Wolvertem op de autoweg Antwerpen-Brussel is een van de bussen op een boom gereden. De slag was hevig en van de bus bleef nog slechts een verwrongen wrak over. Uit deze wrakstukken werden 20 gewon den gehaald en naar de ziekenhuizen van Brussel, Willebroek en Vilvoorde ge bracht. Hulp daagde gelukkig vry snel op. Een Haagse ziekenverpleger en Rode Kruis-man, die in de bus zat, verleende de eerste hulp, ofschoon hyzelf licht werd gewond. Spoedig konden ook twee Belgische artsen, die de plaats van het ongeval passeerden bystand verlenen. De oorzaak van het ongeval, waardoor de bus in een anderhalve meter diepe sloot terecht kwam. is niet bekend. De vyf bussen reden op dat ogenblik met een snelheid van 60 kilometer per uur. Van een botsing is geen sprake ge weest. Op het tydstip van het ongeluk - tussen 11 en 12 uur - was op de weg Brussel-Antwerpen ook nog geen slipge vaar, daar het in Brussel pas in de mid dag begon te regenen. Enkele passagiers werden door de hevige slag uit het dak van de bus geslingerd. Het transport van de gewonden van de plaats van het ongeval naar de zie kenhuizen nam ruim een uur in be slag, daar een aantal gewonden eerst door de artsen langs de weg werd ver zorgd. De chauffeur en twee passagiers zyn zwaar gewond. Zes andere passa giers moesten met lichtere verwondin gen nog in de ziekenhuizen blijven. De overigen konden na verbonden te zyn in de middag de terugreis naar Nederland weer aanvaarden. Effectenbezit van gerepatrieerden De Vereniging „Effectenbescherming" heeft besloten een onderzoek in te stel len, of iets gedaan kan worden voor de uit Indonesië gerepatrieerden, die by hun vertrek hun gehele effectenbezit in Indonesië moesten achterlaten. Om te kunnen beoordelen of er een kans schuilt in gemeenschappelijk optreden wil het bestuur van de vereniging eerst inzicht krijgen in hetgeen in totaal in Indonesië is achtergebleven. Zij heeft daarom alle betrokkenen opgeroepen, aan haar secretariaat (Willemstraat 63, Den Haag) op te geven wat zij hebben moeten achterlaten, zo mogelijk met bij zonderheden omtrent aantal en nomi nale waarde der stukken, de naam van de fondsen, de nummers der stukken en de plaats waar die zich bij het vertrek bevonden. Veeres stadhuis kreeg schilderij van Koningin Zaterdagmiddag heeft dr. mr. W. Hu- genholtz, oprichter en voorzitter van de Vereniging Vrienden van Veere namens zyn vereniging aan deze stad een door Bob Bruyn geschilderd portret van H.M. Koningin Juliana aangeboden. Het schildery werd in het stadhuis der Ajax-spelers. Bowlingcijfers Ajax: onthuld door de burgemeester van het P. Hagenaar 5 voor 42, F. Tattersall 4 voor 58 en A. Wempe 1 voor 10. Daar het verschil in runs slechts 38 bedroeg en er nog bijna 3 uur speeltijd was, besloot de Ajax-captain, P. Hagenaar, een tweede innings te spelen. Onder het motto: alles of niets, trok Ajax opnieuw naar de wickets. Het vrije gevoe], dat men hierdoor kreeg, deed het totaal oplopen tot 101 runs. A. Wempe, met een nog altijd perfecte stijl, scoorde 31 runs; P. de Boer 18 en G. de Groot 19. Met nog 1 uur en 27 min. te spelen ging Roggewoning proberen om: of de tijd uit te spelen, waardoor zij dus óf j was ook de kunstenaar Bob Bruyn uit stadje, jhr. I. F. de Beer Poortegael. Bij de overdracht van het schildery ontving de burgemeester tevens een fraaie oorkonde. Nadat de Vereniging „Vrienden van Veere" reeds in de morgenuren een tele gram aan H.M. de Koningin, als mar kiezin van Veere had gezonden, ver stuurde het gemeentebestuur van Veere na de onthulling van het schildery eveneens een telegram aan de vorstin, waarin het met dankbaarheid gewaagde dat Veere's historische raadszaal nu een schildery van de landsvrouwe gekregen had. By de onthulling van het schildery op de eerste innings zou winnen, óf de ontbrekende 64 runs te scoren. Ajax dacht er echter anders over, door do- delyk bowlen en zeer goed fielden (5 vangen!) kon Roggewoning, na precies een boeken. Bowlingcijfers Ajax: F. Tatter sall 6 voor 24 en P. Hagenaar 3 voor 19. Wassenaar tegenwoordig. De Sovjet-Unie heeft ruim een miljoen betaalde spionnen en van alle landen het meest „waterdichte" spionagenet. Dit heeft de pers dienst van de Westduitse Christen-Democratische Partij gisteren bekendgemaakt. Er zouden op het ogenblik naar schatting 56.000 agenten uit Oost-Europa in West-Duitsland opereren. Uit de grote spionage-zaken van de afgelopen 20 jaar is gebleken, dat de Russen de speciale voorrechten van hun diplomatieke missies in het buitenland misbruiken en deze missies hebben omgevormd tot centra voor spionage, aldus de persdienst. Microfoontjes ter grootte van kwartje Onze Londense correspondent telefo neert ons: De inspecteur-rechercheur van Scot land Yard, die premier Macmillan per manent beschermt, heeft tegenover een journalist van de Daily Express in Oslo een tipje opgelicht van de sluier over de Russische spionage in Moskou. Toen Macmillan in februari van het vorige jaar zyn bezoek aan de Russische hoofd stad bracht, bleek het volgende: de spij kers waarmee een van de karpetten in de Britse ambassade in Moskou was vastgemaakt, waren in feite daar door de Russen aangebrachte microfoontjes ter grootte van een kwartje! De knop pen van de verwarmingsbuizen waren luisterapparaten waarvan de draden door de waterleiding liepen. Het kantoor, dat door de ambassadeur werd gebruikt zat vol met spionage- apparaten. Er was daarom een geluid- dicht kamertje gemaakt, waar nauwe- lyks genoeg plaats was voor een tafel en drie stoelen opdat de premier en de ambassadeur vrijuit konden spreken. De auto welke Macmillan kreeg toegewezen de Russen drongen er op aan, dat dit een Zim zou zyn en weerden de Rolls Royce van de ambassadeur was natuurlyk met luisterapparaten bezaaid en, zo zei de inspecteur, premier Mac millan was in de wagen dan ook minder spraakzaam dan gewoonlyk. Met de camera's, welke de Russen gebruikten maakten zy van grote af stand foto's door ramen. De inspecteur heeft voorbeelden van hun werk gezien. Documenten welke open op schrijf bureaus lagen waren op de foto's dui delyk leesbaar. De microfoon, verborgen in de adelaar van de Amerikaanse ambassade, welke, zoals men weet, de Russen als geschenk hadden gegeven, was tenslotte door een Brits ondekkingsapparaat opgespoord. De Amerikanen worden thans op de hoogte gebracht van bepaalde Britse tegenspionage-technieken. Na het inci dent met de U-2 wordt er volgens de inspecteur van beide kanten op het ge bied van de spionage voor geen middel teruggedeinsd. Russische bevolking niet tevreden over het Kremlin Een Jonge Rus heeft in een ingezon den stuk in het Russische jeugdorgaan „Komsomolskaja Prawda" zyn gemoed gelucht over het rakettenprogramma van de Sovjet-Unie en daaraan de klacht vastgeknoopt, dat de regering op het ge bied van „aardse goederen" in de vorm van meer woningen, meer kindertehui zen en goedkopere goederen zich niet aan de behoeften heeft aangepast. „Alexein", zoals de inzender zich hielden aan het zesde wicket nog ge- kansen niet doen keren Waite ging uit op 58 runs en Sid O'Linn op 42. De laatste Zuidafrikaanse batsmen werden in vlot tempo gebowld door spinbowler Illing Worth (3 voor 15) en pacebowler Trueman (4 voor 58). Engeland—Zuid-Afrika GASTHEREN LEIDEN MET 106 RUNS Groot Brittannië heeft op de derde dag van de eerste testmatch tegen Zuid- Afrika in de eerste innings een voor sprong genomen van 106 runs. Zuid- Afrika beantwoordde het totaal van Engeland (292 runs) met 186 runs. In de tweede innings maakte Engeland za terdag 89 voor vier, maar het ongeluk dat Geoff Pullar overkwam hij liep een gebroken pols op betekent dat de eilandbewoners een batsman minder hebben. Regen was er de oorzaak van dat de match zaterdag verscheidene malen moest worden onderbroken. De pitch bleef echter in goede conditie. De Springbokken, die op de derde dag startten met een stand van 114 voor vyf Cricket-uitslagen Eerste klasse A: HaarlemACC: gew. door ACC met 5 wickets (Haarlem 56, ACC 57 voor 5); HCC I—VOC: draw (VOC 194 voor 9. gesl. HCC 168 voor 7 tyd); HDVS—HCC II gew. door HCC met 4 wickets (HDVS 72, HCC 74 voor 6, gesl.); Quick HRW: gew. door Quick met 2 wickets (RW 185 voor 4, gesl. Quick 188 voor 8). Eerste klasse B: PWSparta: draw (Sparta 210 voor 5, gesl. PW 136 voor 6, tyd); VRA—HCC III: draw (VRA 146, HCC 82 voor 9, tyd). Tweede klasse C: 41 Grn. Hook HDVS III: gew. door HDVS met 4 wickets (Grn Hook 149, HDVS 152 voor Jolig heerschap door militaire politie in Mannheim ijlings in de kraag gepakt (Van onze correspondent in Bonn) Een jeugdige Ameri kaanse soldaat heeft het afgelopen weekeinde de Zuidduitse stad Mann heim met een helikopter op stelten gezet. De jo lige maar gevaarlijke mi litair vloog nameiyk met een hefschroefvliegtuig boven de stad, hoewel hij van de bediening van het toestel niets afwist! De Amerikaan had een eenvoudige taak: hy moest voor zyn kazerne een luchtmachthelikop ter bewaken van de Ame rikaanse strijdkrachten in Duitsland. Kenneiyk vond hy dat vervelend, want op een gegeven ogenblik begon hy in de helikopter te snuffelen. Hij zette zich zelfs parmantig op de be stuurdersstoel, vond de startknop, rukte aan een paar hefboompjes en steeg tenslotte zelf op. De vrymoedige soldaat be diende daarna een ander knopje en vloog recht vooruit; by na tegen het dak van de kazerne en rakelings langs een hoog spanningsdraad. Toen verschrikte collega's op het lawaai uit de kazerne stormden, groette de amateur-helikopterpiloot zijn kameraden min zaam Schommelend verwy- derde hy zich vervolgens van de kazerne, tot hy een klein meertje by de Ryn zag waar vele men sen lagen te zonnebaden Dat leek hem een ge schikt landingsplaatsje. Na de ietwat moeizame landing nodigde hy tal- ryke meisjes, vaders, moeders, kleine kinderen en wie al niet vroiyk uit om ,,even mee te vlie gen". Tientallen mensen trakteerde de gevaariyke vlieger daar op een rond vlucht!! Tenslotte nodig de hy een der knapste meisjes uit voor een tochtje apart. Het paartje steeg in de blauwe lucht, landde wat verder op een weiland, waar het meisje de soldaat een kus wei gerde Daarop liet de Ameri kaan, boos geworden, haar alleen achter en vloog terug naar zyn „ba sis". Waar de militaire politie gereed stond om hem in hechtenis te ne men! Uiteraard is de be volking van Mannheim ietwat ongerust geworden door deze Amerikaanse escapade. 6); Krekels—Ajax (L); gew. door Kre kels met 60 runs (Krekels 76, Ajax 16); HCC IV—HBS n: draw (HCC 179 voor 9. gesl. HBS 58 voor 8, tyd). Tweede klasse E: CVHWHaarlem II: gew. door Haarlem uit 6 wickets (CVHW 112, Haarlem 120 voor 4); RW IV— BMHC: gew. door BMHC met 3 wickets (RW 108, BMHC 112 voor 7); Excelsior II—Concordia: gew. door Excelsior met 9 runs (Excelsior 75, Concordia 66) VOC III; LCC: gew. door LCC met 58 runs en 4 wickets (LCC 184 voor 6 (waarvan H. Laman 104 not out), gesl., VOC 126). Derde klasse C: Ajax (L) IIRogge woning II: gew. door Ajax met 13 runs (Ajax 83 en 101, Roggewoning 121 en 50). VOC III—LCC Century van Henk Laman (104 not out) In de vierde uitwedstrijd, tegen VOC, is LCC er in geslaagd de eerste over winning te behalen, al gebeurde dit op een vry zwakke tegenstander. LCC werd 's ochtends onder slechte omstandigheden naar de wickets ge zonden. A. v. d. Nagel had er ook nu weer uitstekend het oog in, wat hem 32 runs opleverde. By een stand van 63 voor 5 was nog van alles mogeiyk, maar Henk Laman en A. Koren bouw den een stand op van 99 runs voor het zesde wicket. Vooral Henk Laman had weinig genade voor de jeugdige Rot terdamse aanval. Na ongeveer 90 mi nuten had hy zyn eerste honderd te pakken, 104 not oud (13 x 4, 2 x 6). A. Koren bewees zyn onschatbare waar de door in dezelfde tyd 11 runs te scoren. LCC sloot op een totaal van 184 voor 6. De matige LCC-aanval had daarna de handen vol aan de goed battende VUC-jeugd. Verder dan 126 all out kwamen zU echter niet, daarvoor bowlde vooral G. Wondergem Juist Iets te goed, 426. Verder bowlden Ch. van Goor 233, H. Laman 4—22. Het fielden van de Leidenaars stond dlkwyis op een be- denkeiyk laag peil. HENGELSPORT. De Gulden Voorn hield zyn eerste wed strijd. De vangst was niet best. Uitslag: I. M. P. Hoogkamer 1095 gr., 2. G. Har- land (grootste voorn) 770. 3. C. v. d. Zwan 710. 4. A. Ten Dam (gr. blei) 590.5 D. Wansink 350. 6. H. v. Alphen 180. 7. Joh. Azier 165. 8. F. Velthuizen 50, 9. A. v. d. Zwan 40. Visclub 't nof hield zyn eerste wed- sbryd in de Ringvaart bij Lisse. De vangst was sleoht. Uitslag: 1. J. van Went jr. en grt. blei, 2. W. v. Huis, 3. I. Monteba. 4. B. v. Rhyn. 5. J .v. Went sr. en grt. voorn. 6. J. Goudkuil. 7. J. Koemans. 8 W. v. Rhyn, 9. Th. Zwart, 10. B. Monteba. noemt, merkt op, dat het schot naar de maan hem niets wyzer heeft gemaakt. Voor het lanceren van de maanraket had hy een schuld van 3000 roebels, en nu, na het schot, is hy dit bedrag ook nog schuldig. Hij noemt het Russische ruimte vaartprogramma „ongelegen en voorbarig". De arbeidersbevolking zou tegen de spoetniks en raketten zijn, als zij besefte, dat de kosten hiervan aan kinderen een plaats in de kindertehuizen zouden kunnen bezorgen. „Breng de wolprijzen omlaag en zorg voor meer elektri sche strijkijzers in de winkels". „Loop naar de maan met de maan en zorg voor beter voedsel op tafel. Daarna kunt U met de maan spelen", aldus eindigde de brief. Het blad nam ook het antwoord van een ingenieur op dit ingezonden stuk op. Deze ingenieur laakte de houding van de anonieme schrijver en verklaarde, dat de raketten en spoetniks noodzakelijk zyn voor het prestige van de Sovjet- Unie. Volgens hem maken de kosten van het Russische ruimtevaartprogram ma geen enkel verschil in de levensstan daard. (Het is een veelzeggend feit, dat dit ingezonden stuk in het Russische jeugd orgaan werd opgenomen. Het wijst im mers op een wijdverbreide ontevreden heid. De Russische bevolking is be paald niet zo dom als de bazen in het Kremlin veronderstellen. En wat zou die Russische bevolking zeggen van de feiten, welke hierboven vermeld toer den over de spionage. Maar misschien zou het Kremlin dan antxooorden, dat die spionage noodzakelijk is voor het prestige van de Sovjet-Unie en dat de kosten van dat kolossale spionagenet- ten-getale-van-een-mïljoen-man „geen enkel verschil in de levensstandaard maken Red. L.D.). (Van onze correspondent in Bonn) De dertig bochtige kilometers, die de Rijn tussen het kleine stadje Linz en de Westduitse hoofdstad Bonn meet, stonden zaterdagavond „in brand". Met een groots toeristisch spektakel en een voortreffelijke organisatie hadden de managers van het Middenrynse Vreemdelingenverkeer er namelijk voor gezorgd, dat 6000 Bengaalse vuurpotten het vele, dat hier aan romantiek herinnert met een rode gloed overgoten. Bijkans twee miljoen mensen, onder wie véle Nederlanders, waren van dit vurige gebeuren getuige. De Rijnlanders in Linz, Bad Honnef, Köningswinter, Bad Godesberg en Bonn wilden de toeristische wereld slechts tonen, dat men niet altyd gelijk heeft over de Autobahn KeulenFrankfort naar het zonnige zuiden te racen, want tussen de rivier de Ahr, die tegenover Linz in de Rijn uitmondt, en Bonn is nu eenmaal ook een flinke hoeveelheid romantiek voorradig. Alles lukte. Zelfs het onderbrengen langs de Ryn over dertig kilometer van 2 miljoen mensen, Alleen de verkeers chaos was niet te voorkomen: men had nameiyk voor slechts 20.000 auto's par keerplaatsen. terwyi er in werkeiykheid meer dan 100.000 waren! Maar overigens stond de Rijn op zijn mooist „in vlam men" en schitterden in de droge avond nog duizenden lichtjes extra uit de ber gen tussen Linz en Bonn. Twee miljoen mensen bij een romantische illuminatie Om dat te tonen organiseerde men zaterdagavond wat slechts eenmaal per zes jaar mogelyk schijnt te zyn: „Der Rhein in Flammen". Om kwart over negen vertrok een 1,6 kilometer lange armada van zestig grote en kleine vro iyk verlichte passagiersschepen uit Linz, op hetzelfde ogenblik stak men de eerste Bengaalse vuurpotten aan, die het mid deleeuwse stadje, de bergen, de kerken en de burchten roodkleurig in de duis tere nacht deden oplichten. In 19 etap pes, waarvan elk slechts een kwartiertje was verlicht, liet men op deze wyze liet Rijngebied Linz-Bonn „in vlammen" opgaan. De eeuwenoude huizen van Linz, de resten van de beroemde brug te Rema- gen, de befaamde Apollinariskerk, de ruïne van Rolandseck, het gehele Ze vengebergte, de Drachenfels, de Peters- berg, de moderne Amerikaanse ambas sade in Bad-Godesberg, de Godesburg, een strakke cementfabriek, het West duitse parlementsgebouw, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het hyper moderne Beethoventheater te Bonn: zy vormden samen met enige kleine oude dorpjes aan de oever van Vader Rijn, een dertig kilometer lange keten van rood licht, waarlangs de kleine armada van Rynpassagiersschepen naar Bonn voer. Het was ook grandioos dit schouwspel vol romantiek, dat als een precisie-uurwerk afliep: de schepen moesten nameiyk in dertien a vyftien minuten iedere verlichte etappe afleg gen. Vermist Maastrichts meisje opgespoord Een 15-jarig Maastrichts meisje, dat op 12 mei spoorloos verdween, is opge spoord in het Franse plaatsje Arcy sur Kure op 350 kilometer ten zuiden van Parys. Een lid van de Maastrichtse re cherche is in gezelschap van de vader van het meisje per auto naar deze plaats gegaan en heeft het meisje naar Maas tricht teruggebracht, waar zy zaterdag avond is aangekomen. De kinderrechter heeft onmiddellyk de plaatsing van het meisje in een opvoe dingsinrichting gelast. Gebleken is, dat zy op 12 mei op de fiets naar Luik was gegaan. Zy heeft daar het tyjwiel ach tergelaten en is verder gaan liften, zy is tot Parys gekomen, waar zy enkele dagen verbleef, en lifte verder met de bedoeling naar Marseille te komen. In het plaatsje Arcy sur Kure heeft men haar, omdat zy zonder papieren was, tenslotte kunnen aanhouden. Nasser bij Tito President Nasser van de VAR is van daag met vrouw, vier kinderen en een aantal raadgevers in Joego-Slavië aan gekomen. Hy zal met president Tito op diens buitenverblijf op het eiland Brioni een week lang besprekingen voeren. Volgens welingelichte kringen zullen deze besprekingen „van byzonder be lang" zyn, gezien de toegenomen span ning tussen Oost en West na de misluk king van de topconferentie in Parys. Beide staatslieden zullen zich onder meer bezighouden met de vraag welke rol de tot geen blok behorende landen na de mislukking van Parys moeten spe len. Nederlandse zeelui verdacht van moord Twee bedienden, resp. 23 en 24 jaar oud van het vrachtschip „Alblasserdyk" van de Holland-Amerika Lyn zyn vorige week in Brownsville (Ver. Staten) in voorlopig arrest gesteld, verdacht van doodslag op een inwoner van deze stad, Salvador Martinez Loya. Aldus een tele gram, dat het hoofdkantoor in Rotter dam over deze kwestie heeft ontvangen. Van het Newyorkse kantoor van de Ne derlandse redery, die deze aangelegen heid behandelt, heeft men nog geen nadere mededelingen ontvangen. De „Alblasserdyk", een schip van 8292 brt., is op 8 juni j.l. te Brownsville aan gekomen en verliet de volgende dag deze haven weer met bestemming Galveston. De bedienden zouden uit Capelle aan den IJssel en Tilburg afkomstig zyn. Scheepswerf Alphen richtte beleggingsmaatschappij op N.V. Scheepswerf „Alphen" P. de Vries Lentsch in Alphen aan den Ryn en de heer P. de Vries Lentsch in Oegstgeest hebben opgericht N.V. Beleggingsmaat- schappy „Alphen" P. de Vries Lentsch te Alphen aan den Rijn, die ten doel heeft het verkrijgen, bezitten, beheren en vervreemden van effecten. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 1 miljoen gulden, verdeeld in duizend aandelen van f. 1000.waarvan by de oprichting 200 aandelen zijn geplaatst en volgestort. De heer De Vries Lentsch, die samen met de heer G. de Vries Lentsch sr. en mevr. M. A. de Vries LentschWouda de directie zal voeren, neemt deel voor 1 aandeel, waarvan de volstortJng ge schiedt in contanten. N.V. Scheepswerf „Alphen" p. de Vries Lentsch partici peert voor 199 aandelen, waarvan de vol storting geschiedt door inbreng van ef fecten en eventueel gedeelteiyk in con tanten. Nederland krijgt geen informaties van Amerika OVER KERNENERGIE-ONDEKZEEKR (Van onze correspondent te Washington) Nederland zal voorlopig geen informa ties krygen van Amerika, die van nut kunnen zyn by de bouw van een onder zeeër, die wordt voortgedreven met kern energie. De Amerikaanse regering had Frankryk en Nederland verzocht be hulpzaam te willen zyn in dit opzicht, doch de congrescommissie voor atoom energie heeft daar een stok voor gesto ken. De commissie is beducht, dat atoomgeheimen in handen van de Rus sen kunnen komen en juist in de bouw van atoomonderzeeërs schynen de Rus sen geïnteresseerd. Naar verluidt zouden de congresleden aan Nederland eerder die geheimen durven toevertrouwen dan aan Frankryk, maar men heeft ge meend één lyn te moeten trekken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17