JOKE BIJLEVELD BRAK RECORD VERSPRINGEN VAN FANNY! Vele vraagtekens rond Nederlandse Tourploeg Gerda Kraan raakte reeord 400 meter kwijt aan Ine Terlaak Maliepaard ontsnapte net op tijd in saaie tweede wegkampioensrit UVS-defelisie kon kort na de rust Zwartemeer-offensief niet keren MAANDAG 18 JUNI 1960 Tal van goede prestaties te Frechen Vijf nieuwe Nederlandse records en tal van goede prestaties hebben de atletieklandenwed- strijden tussen de dames en hcrenploegen van West-Duitsland en Nederland, die zondagmiddag in het prachtig gelegen sportpark te Frechen werd gehouden, voor onze landgenoten opge leverd. Verloren de oranje-atleten weliswaar met zeer groot verschil op beide fronten, 213106 bij de heren en 7243 bij de dames, het allerbelang rijkste was, dat de kandidaten voor de Neder landse Olympische ploeg voor prestaties van belang zorgden. Wat bijv. te zeggen van verrich tingen als de vertesprong van Joke Bijleveld, de Ine TerlaakSpijk zegevierde op de 409 meter in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 55.5 sec., waarmee zij 0.4 onder het record van Gerda Kraan bleef, die in de afgelopen weken tueemaal 55.9 sec. op de chronometers had gebracht. Gerda Kraan verloor geheel tegen de verwachtingen op de 800 meter van Vera KummerfeldMitgude, maar haar tweede plaats leverde een tijd van 2 min. 8.1 sec. op, een verbetering van haar eigen record met maar liefst 0.8 sec. En dat was nog niet alles. Ook de Nederlandse heren zorgden voor twee records en een evenaring. Kees Koch, de reus uit Rotterdam, was niet op dreef by het discuswerpen, maar by het kogelstoten plofte de ronde \jzeren bol 16.42 meter verder op de grond, 12 cm meer dan de beste prestatie van 23 augustus van het vorig jaar in Rotterdam. Joop Fikkert werd verrassend derde by het speerwerpen, en zijn 70.45 meter betekende niet alleen een verbetering van zyn eigen Nederlands record met 5 centimeter, maar ook een teken aan de wand voor zyn stügende vorm. Jan van Uden egaliseerde het 800 meterrecord van Meindert Blankenstein in een goed gelopen race in 1 min. 50.7 sec. 20-jarige atlete uit Den Haag, die met 6.28 meter niet alleen het van 1943 daterende record van Fanny Blankers—Koen (6.25 m.) met 3 cm ver beterde maar tevens door deze prestatie achter de Russische atlete Valentina Chaprunova (6.31 m.) de tweede plaats op de wereldranglijst van dit jaar inneemt? De verrichtingen krijgen nog meer relief wanneer men weet dat Joke Bijleveld vrijdagmid dag uit bed was gekomen om per se deel te nemen aan deze landenwedstrijd. Met een gezwollen keel van de angina liep zij de 100 meter, startte in de 4 x 100 meter estafetteploeg en was zij gedurende een half uur bezig bij de springbak. Men zou door al deze recordverbete ringen geneigd zijn de goede prestaties te vergeten, maar het zou onbillijk zijn de 1.67 m. van de op het laatste nippertje gekozen Nel Zwier alleen bij de uitsla gen te plaatsen. De hoogspringster uit Wieringerwaard won niet alleen dit nummer vóór Dini Hobers, maar de bar rière die zij feilloos nam, betekende ge slaagd te zijn voor het „examen", name lijk te voldoen aan de door de IAAF ge stelde kwalificatie-eis voor de Spelen in Rome. Dini Hobers faalde op het nippertje, maar ook voor haar zit die 1.67 meter er zeker in. Corrie Huygen en Loes Boling ver schilden bij het discuswerpen met res pectievelijk 45.94 en 45.62 meter onder ling niet zo veel, maar tegen de vijftig meterworpen van de Duitse meisjes Hanna Bienert en Hausmann waren ze niet opgewassen. Bij de heren won Kees Koch het discuswerpen met een matige 50.98 meter, Eef Kamerbeek de 110 meter horden in 14.6 en de 30-jarige sergeant majoor Meindert Blankenstein de 1500 meter in de fraaie tijd van 3 min. 45.1 sec. van de sterke Duitse elite. En men kan daarom, ondanks de grote neder laag, spreken van een geslaagd optreden van onze vertegenwoordigers. Geen verweer Het is nu eenmaal zo gesteld met de Nederlandse atletiek, dat geldt overigens voor de dames in mindere mate, dat wij tegen een zo sterk land als West-Duits- land (als ploeg) geen verweer hebben. Doch dit is met de Olympische Spelen in zicht van niet zo'n groot belang. Be langrijker is, dat de „mogelijkheden" voor de Spelen 1960 een voortreffelijke indruk achterlieten, niet alleen bij het handjevol Nederlanders op de tribunes, maar ook bij het Duitse publiek en de officials, die met hun felicitaties zeker niet karig waren. Overigens dient gezegd, dat bijvoorbeeld het uitzenden van een 4 x 100 meter damesploeg nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. Evenals haar mannelijke collega's werden de da mes wegens foutief wisselen gediskwa lificeerd. Minder succes Op de sprint was er minder succes. Martha Langbein zegevierde in 12.1 sec. en ook Annie Biechl, die buiten mede dinging meedeed, eindigde vóór Joke Bijleveld. Onbedreigd zegevierde Ine ter Laak- Spyk op de 400 meter met een seconde verschil over haar oude rivale Maria Jeibmann. Het meest verheugd was de Enschedese over haar nieuwe Neder landse record. „Ik heb het toch maar weer terug", was haar commentaar. Nan nie Haase en Ellen Ort waren op de 200 meter kansloos tegen het Duitse koppel Jutta Heine en Brunhilde Hendrix. Vooral Jutta Heine, dochter van een Duitse miljonair, imponeerde door haar souplesse en sprintkracht. Nannie Haase, die de laatste weken deelneemt aan de zogenaamde examenproeven op de aca demie van lichamelijke opvoeding, moest maar Heida en de goed bijgebleven Blankenstein gaven geen krimp. Twee honderd meter voor de finish begon de Trekvogel-atleet aan zijn opmars. Op verbluffende wijze, gesteund door erva ring en routine, trok hij in de tweede baan naar Duitslands beste man, Blatt. Deze, het gevaar bemerkend, ging zijn ploeggenoten voorbij, Blankenstein met zich meetrekkend. Hein Heida miste de aansluiting en was uitgerangeerd. Moordend duel Op de laatste vijftig meter volgde een moordend duel en het was Blankenstein, die zijn grotere sprintkracht uitspeelde, zij het met het kleinst mogelijke ver schil. Een bijzondere race, van een ge halte zoals men dat in Nederland maar ai te zelden ziet. „Was mijn discus niet goed (een eerste plaats met 50.98 meter) dan maar op kogel", moet Kees Koch hebben gedacht en hij voegde de daad bij de gedachte met zijn nieuwe record van 16.42 meter. Verheugend was ook de verrichting van Wees, de enorm sterke kastelein uit Am sterdam. Voor het eerst van zijn leven kwam hij boven de zestien meter en wel met zijn laatste worp (16.08). waarmee hij Nederland aan een tweede werper van formaat hielp. Genoten hebben we ook van de 800 meter heren. In banen gestart namen de Duitsers Paul Schmidt en Rensch de lei ding, met de 18-jarige Jan van Uden uit Schaesberg op de derde plaats. Ook Wim Essajas en Aad Steylen bleven bij. Na 400 meter in 54.5 sec. was de situatie on veranderd. Alleen Rensch kon het tempo niet meer volgen en viel terug. Twee honderd meter voor de eindstreep lan ceerde Paul Schmidt zijn eindsprint, die door Van Uden werd beantwoord. Maar hij schoot krachten tekort en werd zelfs door de uit de achterhoede opgekomen Misalla geklopt. Een zeer goede wed strijd van Jan van Uden, die zich hier mee revancheerde voor de nederlaag tij- Hoogtepunt Het hoogtepunt van de ontmoeting was voor de Nederlanders waarschijnlijk het nieuwe verspringrecord van Joke Bijleveld. Het Haagse meisje, gekweld door ziekte ,had met 6.05 meter de lei ding in het duel tegen de Duitse dames Helga Hoffmann en de Europese kam pioene Liesel Jakobi. Helga Hoffmann wist haar van die ereplaats te verdrin gen met 6.12 meter. Het pleit voor de vechtersnatuur van Joke Byleveld, dat zy bij haar laatste poging alles inzette en tot dit zo succes volle resultaat kwam. Hoog opspringend, lachend en huilend van nervositeit, be landde zy in de armen van de vroegere recordhoudster Fanny Blankers-Koen. „Heerlijk, kind, heeriyk, eindelijk dat oude record er af". En even later ver klaarde Fanny Blankers-Koen voor de radio: „Het moest ervan komen. Joke is in staat 6.40 meter te springen". Een prestatie overigens, die een verbe tering van het wereldrecord zou beteke nen, want dat staat met 6.35 meter op naam van de Poolse Elsbita Dunska. Ne derland zal in ieder geval goed vertegen woordigd zyn by het verspringen, ant een Henk Visser op de eerste plaats by de heren en Joke Byleveld op de tweede by de dames betekent toch wel iets. GYMNASTIEK Nat. Jeugdkampioene ontwricht elleboog Voor de aanwijzing van de Neder landse damesturnploeg voor de Olym pische Spelen te Rome is gisteren te Rotterdam de eerste selectie gehouden, welke voor de jeugdkampioene, Dolly v. d. Meulen, een ongelukkige afloop had. In de pauze, bij het oefenen aan de brug had zy het ongeluk, haar rechter elle boog te ontwrichten. De technische lei ding van het KNGV besloot daarop de wedstrijd in keuze-oefeningen te laten I vervallen en het de acht overblijvende dames de training voort te zetten. Het is echter zeer twyfelachtig, of Dolly van der Meulen vóór de Olympische Spelen zover hersteld zal zyn, dat zy alsnog haar plaats in de ploeg zal kunnen in nemen. De uitslag van de wedstryd in voorge schreven oefeningen was: 1. Dolly van der Meulen (Amsterdam) 281.00 punten; 2. Nel Fritz (Vlissingen) 278.10; 3 Bep Ipenburg (Zandvoort) 277.60: 4. Ria van Velzen 'Bodegraven) 271.90; 5. Ali van Essen «Leeuwarden) 271.80; 6. Nel Wam- bach (Rotterdam) 271.30; 7. Lineke Ma- Jolee (Heiloo) 269.60; 8. Grietje van Es sen (Leeuwarden) 263.70; 9. Ria Mey- burg (Rotterdam) 255.40. o.m. zwemmen, wat natuurlyk funest is voor een wedstrydatlete. Zij bereikte toch nog een draaglijke 25 seconden rond. Toos Mutter bleef tot op de laatste horde gelyk met Monica Wessel en Edel- traut Keiler, toen struikelde zij en was de kans op een ereplaats verkeken. Sterk begin Gerda Kraan begon op de 800 meter zeer sterk en behield tot 700 meter met enige meters voorsprong de leiding. Toen kwam echter de enorme sprintkracht van de Duitse Vera Kummerfeld tot uiting. Het werd een nieuw record voor Gerda, en voor Vera Kummerfeld een evenaring van het Duitse record, dat met 2 min. 7.5 sec. op naam staat van Ursula Donath, wel een bewijs hoe snel het ging Bij de heren dient allereerst genoemd de prachtige race van Meindert Blan kenstein op de 1500 meter, die hy in de zeer snelle tyd van 3 min. 45.1 sec. won. Hy bleef slechts eentiende seconde boven de kwalificatie-eis, maar het was vooral de manier waarop hij zegevierde, die de 5000 toeschouwers in vervoering bracht. De Duitser Blatt (beste prestatie 3.45.0), Balke (3.48.9) en Lehman <3.49namen om beurten de kop en' het zag er naar uit. dat het een drie- voudige zege voor de Duitsers zou wor- i den. Totdat Henk Heida er zich mee ging bemoeien, 1200 meter was er gelopen. De lange Amsterdammer schoof naar de I tweede plaats, aanval op aanval volgde. Uitslagen Frechen De belangryke uitslagen van de atle- tiekinterland te Frechen luiden: (wy noemen slechts de beste Duitsers en dito Nederlanders) HEREN: 100 meter: 1. Hary (D.) 10.4 sec.; 4. Hans Smlmt (N.) 10.9 200 meter: 1. Germar (D.) 21.3; 4. Jaap Smit (N.) 22.-. 1. Kaufmann (D.) 47.-; 2. Van der Knaap (N.) 48.6. 800 meter: 1. Schmidt (D.) 1.49.5; 3. Van den (N.) 1.50.7. 1500 meter: 1. Blankenstein (N.) 3.45.1 2. Balke (D.) 3 45.2. 5000 meter: 1. Müller (D.) 14.11.8; 3. Kunen (N.) 14.35.8. 110 meter horden: 1. Kamerbeek (N.) 14.6; 2. Schottes (D.) 14 9. 400 meter horden: 1. Janz (D.) 51.4; 4. Nederhand (N.) 58.1. Verspringen: 1. Deyerling (D.) 7.63 m.: 4. Weisscher (N.) 7.06 m. Hoogspringen: 1. Püll (D.) 2.01 m.; 4. Van Kleef 1.85 m. Polsstokhoogspringen: 1. Lehnert (D.) 4.30 m.; 4. Wysen (N.) 3.80 m. Speerwerpen: 1. Rieder <D.) 75.24 m.; 3. Fikkert <N.) 70.45 (nieuw Ned. ree.) Discuswerpen: 1. Koch (N.) 50.98 m.; 2. Schwartz (D.) 48 08 m. Kogelstoten: 1 Wegmmann (D.) 16.97 m.; 3. Koch (N.) 16.42 m. (nieuw Ned. record) DAMES: 100 meter: 1. Ursula Langbein (D.) (D.) 12.1 sec.: 2. Joke Bijleveld (N.) 12 2. 200 meter: 1. Jutta Heine (DJ 24.2; 3. Ellen Ort (N.) 25.-. 400 meter: 1. Ine ter Laak Spyk (N.) 55.5 sec. (nieuw Ned. record); 2. Maria Jeibmann (D.) 56.5. 800 meter: 1. Vera Kummerfield (D.) 2.07.5; 2. Gerda Kraan (N.) 2.08.1 (nieuw Ned. record). 80 meter horden: 1. Wessel (D.) 11.2 sec.; 3. Toos Mutter (N.) 11.4. Verspringen: 1. Joke Bijleveld (N.) 6.28 m. (nieuw Ned. ree.); 2. Helga Hoff mann (D.) 6.12. Hoogspringen; 1. Nel Zwiers (N.) 1.67 m.; 3. Mariene SchmitzPortz (D.) 1.63 meter. Speerwerpen: 1. Anneliese Gerhards (Dj 50.10 m.: 3. Willy van Montfoort (N.) 42.87 m. Discuswerpen: 1. Hanna Bienert (D.) 50.97 m.; 3. Corrie Huygen <N.) 45.94 m. Kogelstoten: 1. Siegrun Grabert (D.) 14.99 m.; 3. Corrie van wyk (N.) 1394 meter. Om de Davis-cup De Franse tennisploeg heeft zich ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om de Davis-cup, Europese zo ne. Zij won in Parijs met 5—0 van De nemarken. De wedstrijd Groot-Brittannië—België, eveneens voor de kwartfinales, eindigde in Scarborough met een 5—0-score. Zweden won in Düsseldorf met 4—1 van West-Duitsland. De wedstryd Italië—Chili, waarin de stand na de tweede dag 2—1 in het voor deel van de Italianen was. werd pas in de laatste partij beslist. Italië won met 32. In de halve finale speelt Engeland te gen Italië en Frankrijk tegen Zweden. Joke Bijleveld in actie dens de Olympische testwedstryden te Rotterdam tegen Aad Steylen en nu toonde de sterkste op deze afstand te zijn. Armin Hary Over de prestaties aan Duitse zyde kan men kort zyn. Armin Hary liep de 100 meter in 10.4 sec. en Manfred Ger mar de 200 meter in 21.3, tyden, waar onze sprinters nog lang niet aankomen. Nu bleek nog eens overduidelyk, dat Hans Smit niet meer onze sterkste sprin ter is. Op beide afstanden werd hy ver slagen door zyn naamgenoot, de Gro ningse junior, Jaap Smit. Op de 400 me ter was er Carl Kaufmann. de Europese recordhouder, die rustig en beheerst 47 seconden liep Rob van der Knaap no teerde de voor Nederlandse begrippen goede tyd van 48.6 seconden. Helmuth Janz liep de 400 meter nor den zonder tegenstand in 51.4 seconden. Een nummer, waarop onze landgenoten in het geheel geen tegenstand konden bieden, aangezien zowel Jan Parlevliet, onze beste man, als Ed van Praagh, we gens blessures verstek moesten laten gaan. Op de lange afstand waren de presta ties van Cujé en Keesom teleurstellend. Frans Kuenen, die zyn zinnen op de Marathon heeft gezet, bracht het er nog het beste af met zyn derde plaats. Lud- wig Mueller was ongenaakbaar en won in 14 min. 11.8 seconde. In laatste ronde te Chaam Van 65 renners haalden maar 25 de finish aüesS De jonge beroepsrenner Bas Malie paard heeft gisteren te Chaam de twee de van de drie ritten om het kampioen schap van Nederland op de weg voor professionals gewonnen. De sterke ren ner uit Willemstad bevocht zijn zege in de laatste halve ronde, toen hy zich van al zyn concurrenten wist te ontdoen. Van het oorspronkelijk gestarte aantal van 65 renners waren er op dat moment nog ruim 25 in de stryd. Ondanks een tegenaanval van het peloton wist Malie paard voor te blijven en met een voor sprong van acht seconden te finishen. Vóór de succesvolle vlucht van Malie paard was de race vrij eentonig geweest. Alleen een tweetal demarrages van Coen Niesten hadden enig leven in de brou- wery gebracht. De tweede poging van de Beverwyker scheen vruchten te gaan afwerpen, want bij het ingaan van de laatste ronde bedroeg het verschil tus sen hem en zijn achtervolgers nog 44 seconden. Niesten slaagde er echter niet in het tempo vol te houden, zodat kort Laatste restje werd 5-1 verlies (Van onze Groningse correspondent) De zorgen zijn de wereld uit Hoe 'zwaar de druk wel is geweest is gisteren in Klazienaveen duidelijk gebleken, waar Zwartemeer en UVS tot groot genoegen van de nog altijd vierduizend toeschouwers een zorgeloos voetbalpartijtje van zeer behoorlijk al lure ten beste hebben gegeven. Er werd goed positie gekozen, be hoorlijk geplaatst en aan beide zijden kwam men tot aardige, vlotte combi naties. Een verademing na de afbraak in die slopende extra competitie. Overigens, UVS verloor dit onbelang rijke restantje met 51. De genadeslag iverd kort na rust gegeven, toen in tien minuten een wankelende Leidse de fensie driemaal gepasseerd werd. Door zeer nuttig werk van de kant- halfs Verkuylen en Filippo was UVS aanvankeiyk sterker en vooral ook de acties van rechtsbuiten Verhoeks wet tigden de indruk, dat de Leidenaren hoge ogen zouden gaan gooien. Maar geleidelyk aan werd toch ook duideiyk, dat zy te veel tyd en gelegenheid in weliswaar keurig, maar toch te ver door gevoerd samenspel verloren. Zwartemeer kon daarop steeds beter vat krygen en meer en meer het spel verplaatsen, waar na zich een interessant duel ontwikkel de. De gevaarlyker opererende Drentse voorlinie strandde weliswaar dikwyls op het prima driemanschap Kluivers-Van Kampen-Van Leeuwen en doelman Van Duyl sloot die defensie toch goed af, maar na 18 minuten wist toch de Drent se rechtsbuiten Smit uit een hoekschop te doelpunten. UVS nam die achterstand evenwel niet, kwam sterk opzetten, kreeg door Verhoeks ook mogelijkheden, maar werkte onvoldoende af. Dat het na 22 minuten toch gelyk werd, kwam door dat de naar voren gekomen stopper Van Kampen er koppend 1—1 van maakte. Op zyn beurt trok Zwartemeer toen weer naar voren, maar de stryd met de Leidse verdediging werd ten gunste van de gasten beslist. Totdat drie minuten na de rust de thuisclub op gelukkige wyze de leiding kon hernemen. Toen namelyk Lippold wilde voorzetten, kreeg de wind de bal te pakken, welke daarop onbereikbaar voor Van Duyl in het doel verdween (21). Deze tegenslag knakte de Leidse ploeg, en zelfs de zo uitste kend begonnen verdediging begon lelyk te wankelen. Zwartemeer kwam telkens terug. Doelman Van Duyl bleef welis waar als een rots in de branding staan, maar voor de Drentse agressiviteit moest ook hij zwichten. Binnen tien minuten maakten doelpunten van Roosken, Lip pold en Drent UVS tot een volkomen geslagen ploeg. Door de mogelykheden uit te buiten verdienden de Drenten deze zege, ook wat de cyfers betreft, wel. Bas Maliepaard gaat zegevierend over de eindstreep. voor het einde de stryd weer volkomen open was. Iedereen had zich reeds ver zoend met een massasprint, toen Malie paard ontsnapte, waardoor de vry saaie rit nog een pakkend slot kreeg. De uitslag 1. Bas Maliepaard (Willemstad). 200 km in 4 uur 56 seconden; 2. Joop Cap- tein (Amsterdam) op 8 sec., 3. Piet Da- men (Lieshout), 4. Jo de Roo (Schore), 5. Gys Pauw (Lichtenvelde), 6. Ab Gel dermans (Beverwyk), 7. Werner Swane- veld (Dordrecht). 8. Piet Rentmeester (Ierseke), 10. Jef Lahaye (Bundei. 11. Piet Steenvoorden (Haarlem), 12. Mar tin van der Borgh (Koningsbosch), 13. Daan de Groot (Amsterdam), 14. Jaap Huissoon (Heinkenszand), 15. Arie van Wetten (Noordwykerhout)allemaal zelf de tyd. Klassement Het klassement van het kampioenschap van Nederland luidt na de tweede rit als volgt; 1. Maliepaard 4 punten, totaaltyd 9 uur 39 min. 8 sec., 2. Geldermans 8 pnt. 9.39.11, 3. Lahaye 11 pnt. z.t., 4. Van der Steen 26 pnt. z.t., 5. De Roo 10 pnt. 9.39.48, 6. Rentmeester 18 pnt. 9.39.58, 7. Sythoff 32 pnt. 9.40.09, 8. Captein 14 pnt. 9.41.09, 9. Damen 17 pnt. 9.41.09, 10. Van Wetten 28 pnt. z.t.. KJW B-toto Vanochtend hebben zich twee deelne mers in de KNVB-toto gemeld met veertien punten: de heren Ph. Janssen uit Venlo en W. Machielsen uit Oirschot. Als er geen nieuwe mededelingen meer binnenkomen delen zy 63.525 gulden. Het aantal tweede prijswinnaars is op gelopen tot twintig. Voor hen is 31.762 gulden beschikbaar, want de tweede en derde prijs worden samengevoegd, daar er geen deelnemers met vijftien punten zijn. Duitse uitslagen De uitslagen van de Duitse wedstry- den. die voorkomen op het formulier van de KNVB-toto voor dit weekeinde, luiden- Karlsruhe SC—Hamburger SV 43Borussia-Neunkrichen—Westfalia Herne 21; Borussia Dortmund—Ham - born '07 4—3; Duisburger SV—SPVG Fuerth 10: PirmasensFC Köln 1—1; Werder BremenTasmania 21; ASV LandauViktoria Sulzbach 02; Jahn RegensburgLudwighafener SC 00; SV EssenSV Sodingen 11. Ook het hoogspringen en verspringen waren voor de Duitsers, want met uit zondering van Henk Visser op versprin gen hebben wy geen krachten van be tekenis. By het hoogspringen bleef de nieuwe Nederlandse recordhouder Harry van Kleef op 1 meter 85 staan. Blessures en bedankjes Het is de vraag of Jo de Haan, een van de zekeren'' van een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk, zondag 25 juni a.s. ook in derdaad uit Rijssel voor „Le grand bouclézal vertrekken. De Haan kwam gisteren niet in Chaam aan de start voor de tweede rit van het kam pioenschap van Nederland. Op tweede pinksterdag namelijk was de Zuidhol lander in een profkoers in Eindhoven samen met Gerrit Voorting en Coen Niesten gevallen. Pas na enkele dagen kreeg Dc Haan bijzonder veel last van een pijnlijke rechterschouder. Hij kon ternauwernood zijn rechterarm gebrui ken en van fietsen tvas geen sprake meer. Door een specialist in Rotter dam werden foto's van de gekwetste schouder gemaakt, waarvan het resul taat gisteren nog niet in Klaaswaal be kend was. Direct na de koers in Chaam zocht Buchli De Haan thuis op. De winnaar van Prijs-Valenciennes was niet thuis, maar zijn vader trok een bedenkelijk gezicht toen er over de Tour de France werd gesproken: Het zou jammer zijn, want Jo was juist goed in vorm gekomen. Daarvoor heeft hij altijd een aanloop nodig gehad en nu was het zover". Een tweede vraagteken vormt nog altijd de toestand van Dick Enthoven, die in de Daupliine Libeve bij een val zijn sleutelbeen beschadigde. Het been is niet gebroken, maar het is toch nog altijd niet zeker of de jonge landbou wer uit de grote IJ polder zijn plaats in de Tourploeg zal kunnen innemen. En tenslotte wist Martin van den Borgh gisteren ook nog geen definitief antwoord te geven. „Ik rijd de laatste dagen beter, maar ik zou toch graag de Ronde van Luxemburg loillen af wachten. Want gaat het niet goed, dan wil ik beslist niet naar de Tour", al dus de Limburger. Een pertinent be sluit nam wel Piet Rentmeester: „Ik ben nog veel te jong voor zo'n zware koers. Schrap mij maar van de lijst". Die lijst telt nu dus nog elf renners, van wie Michel Stolker, die in de tweede kampioensrit halverwege af stapte, gisteren niet het door de sport- commissie van de KNWU opgestelde contract voor de Ronde van Frankrijk tekende. Stolker was kort na afloop van de wedstrijd verdwenen, terwijl Buchli hem liep te zoeken. Mochten Enthoven en De Haan even tueel door hun blessures niet in de ronde kunnen uitkomen dan stijgen de kansen van Van den Borgh, Stolker en Wagtmans. Want hoewel er nog geen definitief besluit is genomen, staan de papieren van Piet Damen, Wim van Est, Ab Geldermans, Jaap Ker sten, Coen Niesten en Jo de Roo, van wie de laatste na een aanvankelijke aarzeling, gisteren een volmondig graag uitte bijzonder hoog genoteerd. Inmiddels zijn de verzorgers voor de Nederlandse Tourploeg gecontracteerd. Het zijn de soigneurs B. Thomas Bre daen P. Liebregs (Den Bosch) en de mecaniciens G. Spenkelink (Hengelo) en J. Hulshof Den Bosch).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15