ZEGE VAN NJORDS OUDE VIER TOTAAL EN INDRUKWEKKEND Mej. Van Hoeken (Vliet) versloeg kampioene Marjan Luderus Roei-vestival Let op dit raambiljet als u betere vakkleding wilt kopen. Jeugdige Mexicaanse verrassing in schermtoeriiooi te Noordwijk RKAVY won de „Bisschopsbeker" MAANDAG 13 JUNI 1960 Lustrumroeiwedstrijden op De Zijl (Van onze sportredacteur) „Njord naar Rome, Njord naar Rome Het spreekkoor, dat ten gerieve van de officials van de Nederlandse Roeibond, deze Rome-yell aanhief, had zich eigenlijk de moeite wel kunnen besparen. Njords Oude Vier heeft gistermiddag op het woelige water van De Zijl ZELF nadrukkelijk haar kandidatuur gesteld voor uitzending naar de Olympische roeiwedstrijden. Met een paradeslag een lange, rustige haal in een formidabel ritme, dat aan de tribune bewonderende „ooohs" ontlokte gleden Wamsteker c.s. over het smerige water. En toen stuurman Van der Linde al bezig was „zijn" roeiers vreugdevol te omhelzen, waren Laga cn Argo op zeventig meter van de finish nog in een moeizaam gevecht gewikkeld om de tweede en derde plaats Njords Oude Vier, die op de Varsity een door velen betwiste dead met Argo had geroeid, had haar superioriteit op indrukwekkende wijze bewezen. Geen moment is er in dit met spanning tegemoet geziene hoofdnummer van Njords lustrumwedstrijden onzekerheid geweest over de afloop. Van de start af namen de Leidenaars de leiding, in een prachtige stijl, zonder ook maar één vuile klap te maken op dit moeilijke roeiwater, vergrootten zij hun voorsprong voortdurend om tenslotte met een straatlengte te winnen. Ja, moeilijk roeiwater, dat zal door niemand betwist worden. Njord heeft de weergoden op haar overigens voortref felijk georganiseerde wedstrijden be paald niet op haar hand gehad. Zater dag lange tijd een druilerige regen en een harde wind maakten het verblijf op het wedstrijdterrein bepaald niet aan genaam en vroeg van de roeiers het ma ximum aan techniek en stuurmanskunst. In het bijzonder de deelnemers aan de eklffnummers kregen het hard te ver duren. Het starten was soms een hele puzzel, want de rukwinden brachten in onbewaakte ogenblikken de skiffs voort durend dwars op het water. Drie finales stonden er de eerste dag op het programma. De jonge acht B, waarin Nereus na een enerverende fi nish triomfeerde over Laga, de jonge skiff B, gewonnen door de Viking-skif- feur Besteman en de overnaadse skiff, waarin de Njord-roeier J. M. de Jonge Heren: Jonge Acht B: 1. Nereus 7.03, 2. Laga 7.055, 3. Triton 7.07.3. Overnaadse Skif: 1. Njord (J. M. de Jonge) 10.01.6, 2. Laga (G. B. Brusse). Jonge Skif B: 1. Viking (A. M. Beste man 10..43.2, 2. Njord (E. Teixeira de Mat tos) 10.51.7. Jonge Vier B: 1. Aegir 9.05.6, 2. Ne reus 9.30.3, 3. Laga 9.45.7. Jonge Twee A: 1. Skadi 11.24 9. 2. Ar go 11.35.5, 3. Laga 12.11.6. Oude Lichte Vier: 1. Laga 10.24.1. 2. Nereus 10.24.2. Jonge Lichte Vier: 1. Njord 10.02.7, 2. Aegir 10.25.9, 3. Triton. Oude Twee: 1. Nereus 12.50.7, 2 Njord 13.45.8. Stuurmanloze Twee: 1. Nereus, Triton omgeslagen. Lichte Skif: 1. Triton (J. J. Keiler) 14.05.2, 2. De Laak (R. Klok) 15.58.3. Jonge Skif A: 1 Willem 3 (A. A. Briig- gen) 13.H3.06, 2. Nereus (D. F. v. Golver- dingen). Oude Vier (hoofdnummer)1. Njord 8.24.7, 2. Laga 8.54, 3. Argo 8.57.7. Overnaadse Vier: 1. Protheus 8.49.1, 2. Nereus 8.52.7, 3. Laga 9.05.2. Jonge Twee B: 1. Skadi 10.36.6, 2. Tri ton 11.12.1. Jonge Acht A: 1. Njord 8.25.3, 2 Laga 2 8.43.1. Lichte Acht: 1. Nereus 7.48.8, 2. Aegir 2 8.03.4, 3. Aegir 1. Overnaadse Twee: 1. Njord 11.50, 2. Triton 11.59.4, 3. Skadi 12.24.5. Overnaadse Vier KNSRB: 1. Nereus 9.38, 2. Laga, 3. Njord. Oude Acht: 1. Nereus 7.45.2, 2. Njord T57.6, 3. Laga 8.24.7. Jonge Vier A: 1. Triton 950.4, 2. Ska di 959.6, 3 Phocas. Dames (1000 meter) Jonge Vier: 1. De Vliet, Viking omge slagen. Oude Skif: 1. De Vliet (mej. A. van Hoeken» 5.37.5, 2. Nereus (mej. M. Lu derus» 5.47.7. Jonge Skif: 1. Die Leythe (mej. A. Knaap) 6.435, 2. Willem 3 (mej. M. Kaptein) 7.015. Jonge Acht: 1. De Vliet 458, 2. De Hoop 4.34, 3. Willem 3. Jonge Dubbel Vier: 1. De Vliet 450.6, 2. Nereus 4.555. Oude Vier (hoofdnummer)1. De Vliet 5.01.6, 2. Nereus, 3. De Vliet 2. Stijlroeien: Overnaadse Vier: 1. Viking 100 pnt2 De Vliet 94 pnt.. 3 Nereus 93 pnt Gladde Vier: 1. Vliet 2 100 pnt., 2. Vliet 1 85 pnt. Overnaadse Skif: L Laak 92 pnt., 2. Hoop 88 pnt. voortreffelijk scullen liet zien. Ondanks de vele vuilen stukken water maakte hij weinig misslagen en hoewel hij een enor me voorsprong verkreeg op de Laga- skiffeur Brusse, bleef hij voluit door roeien, daarmee blijk gevend van een goede instelling. Nog harder Gisteren, op de tweede dag, was de wind nog harder en vergde het Zijlwater nog meer van de technische kwaliteiten van de roeiers. Met de dwars op de baan staande vlagerige wind was het oppas sen om niet aan lager wal te geraken, hetgeen enkele ploegen toch overkwam, terwijl er voorts enkele omsloegen. Maar al deze tegenslagen ten spijt, toen de Die Leythe-skiffeuse Anneke Knaap gisteravond om bij half negen als laatste winnares de finishlijn pas seerde, kon men toch op een zeer ge slaagde, zij het wat overladen roeidag terugzien. Njords Oude Vier na de triomfale zege in het hoofdnummer: F. Moer man (boeg), Y. Stelma, A. F. de Ruiter, H. Wamsteker (slag) en stuurman D. P. v. d. Linde. (Foto L.D./Holvast) Vliet-hegemonie Anneke Knaap, die niet alleen voor treffelijk, maar ook slim roeide zij be nutte de hoge wal uitstekend was de enige die de hegemonie van De Vliet by de dames-racenummers wist te doorbre ken. De Die Leythe-roeister legde beslag op de door ons Blad beschikbaar gestel de beker. De Vliet was deze middag wel uitzonderlijk goed op dreef. De Leidse damesstudenten wonnen het hoofd nummer (oude vier), de jonge vier, de oude skiff, de jonge acht en de jonge dubbel vier. Vooral de zege van mej. A. van Hoe ken in het skiffnummer was een grote verrassing. Op resolute wijze versloeg de De Vliet-skiffeuze, die vroeger in de dubbel vier roeide, maar nog nooit eer der in de skiff was uitgekomen, onze na tionale kampoene Marjan Luderus. De jonge vier van De Vliet had een walk-over, omdat de ploeg van Viking aan lager wal geraakte, haar boeg ver loor en tenslotte met drie roeisters vele minuten na De Vliet door de finish ging. Achten Succes had Njord in de jonge acht, maar teleurstelling was er voor de Leid se gastheren in het nummer oude acht. De race der jonge achten had een on regelmatig verloop. In de eerste heat werden alle drie ploegen (Laga, Proteus en Nereus) wegens het verkeerd nemen van de piketten gediskwalificeerd en in de tweede heat zonk de acht van Aegir. De wedstrijdleiding wenste deze tweede heat, die door Njord voor Laga 2 werd gewonnen, toen meteen als finale te be schouwen, maar hiertegen protesteerden de Delftenaren. Aangezien het regle ment hierin niet voorziet, moesten Njord en Laga 2 nogmaals tegen elkaar aan treden. Overigens was het resultaat het zelfde: Njord zegevierde opnieuw met ruim verschil. Alleen de tijden verschil den sterk. In de heat bracht Njord 9.12.1 op de horloges, in de finale 8.25.3. In Njords oude acht was de volledige oude vier, die enkele uren tevoren op zo'n fraaie wyze het hoofdnummer had gewonnen, opgenomen. De krachten werden daarmee toch wel iets overschat. Nederlandse Amateurs wonnen in Huerth In het kader van de Olympische voor bereidingen werd zaterdag in de Duitse plaats Huerth, bij Keulen, een landen- wieleromnium gehouden tussen ama- teurploegen van Duitsland en Neder land. Nederland won met miniem verschil: 18—17. De sprint werd een Nederlands suc ces: Gerritsen won beide ritten tegen de Duitsers Kaslowski en Rieke en werd voorts tweede in de manche a quatre. achter De Graaf, die evenwel eenmaal van Kaslowski verloor. Oudkerk won zyn achtervolgingsrit te gen Grotegut uit Keulen in 5.19.4. De ploeg-achtervolging over 4 km werd een succes voor de Duitse ploeg, die finishte na 5.04.-. De Nederlandse formatie (Van der Lans. Legrand. Schuuring en Scholten) had een zeer ge ringe achterstand: 5.04.5. De Duitser Diet Gieseler tenslotte werd eerste in de tydrit over 1 km (1.13.1), vóór de Nederlanders Van der Touw (1.14.-) en Paul (1.15.1). Swift Uitslag trainingsritA- en B- klasse (40 km): 1. Frans v. d. Broek, tijd 1.08.32); 2. Cor Kloosterman; 3 Aad Prangers (b.m.d.); 4. W. Hilgersom; 5 A. Kamp. C-klasse (40 km): 1. Fred Leemans (tyd 1.08.-); 2. Hans Boelee; 3. Wolswijk 4. P. de Jong; 5. P. Prins; 6. A. Sikking; 7. J. v. d. Beek. Kees Lute uit Castricum heeft gisteren de negende ronde van Brabant voor amateurs gewonnen door in de sprint Bruno Solaro (Den Bosch), Joop Hopman (Egmond aan den Hoef) en Piet van Hees (Hoogerheide) te ver slaan. De wedstrijd was fel geweest, maar had een saai verloop, tot dit vier tal na 165 km. een geslaagde uitloop poging ondernam. (Advertentie) .V-tV j •.-r.-s.-"' J A YV 1 Jar* Divinger (16 jaar) -ivaardigdegenkampioen Een tenger Mexicaans meisje met hele korte vlechtjes heeft gisteren in hotel „Huis ter Duin" te Noordwijk voor de grootste verrassing gezorgd op het jaarlijkse internationale scherm- toernooi van Parade et Riposte" uit Den Haag. Het was de 20-jarige Maria del Pilar Roldan uit. Mexico City, Mexir caans floret-kampioene. Ze slaagde er in alle dames van de voorlopige Ne derlandse Olympische floretploeg te verslaan. In de finale van 6 dames moest de Nederlandse kampioene Nina Kleyweg in de laatste beslissende partij met J)2 het onderspit delven. Maria verloor in de finale geen enkele partij. ders, van wie echter alleen de Mexi caanse kampioene de finale bereikte „Even sterk" Maria del Pilar Roldan bereidt zich nu verder in Europa op Rome voor. Vier jaar geleden, toen zy nog zestien was, werd ze reeds door Mexico uitgezonden naar de Olympische Spelen in Mel bourne. Ze werd echter in de halve fi nale uitgeschakeld. Ze verloor o.a. van de Britse kampioene Sheen. „In Zwitserland is mijn zusje van 16 op school", vertelde ze. „Zij maakt ook een kans om naar Rome uitgezonden te worden, want ze is ongeveer even sterk als ik". Zelf oefent Maria geen beroep uit. Ook studeert ze niet. „Ik doe niets anders dan schermen", zegt ze. De Leidenaars konden het tegen het frisse Nereus net niet bolwerken. De Amsterdammers sloegen een hoger start tempo, profiteerden ook van de hoge wal, voorzover daarvan tenminste te pro fiteren viel en hadden vrijwel direct een lengte voorsprong. Een aanval, die slag Wamsteker halverwege de race lanceer de, werd door Nereus afgeslagen en ook de sterke eindsprint van de Leidenaars, die de achterstand tot ongeveer een hal ve lengte terugbracht, werd door de ui termate verheugde hoofdstedelingen op gevangen. Njord won voorts nog de jonge lichte vier en de overnaadse twee. V.V.S.B. uitgebekerd LFC door 3-1 zege in de finale van amateurbekerstrijd West II (Van een onzer verslaggevers) Het kranige VVSB, dat als vierde klasser zo goed meedraaide in de strijd om de amateurbeker West II is thans uitgebekerd. In de halve fi nale verloren de Noordwijkerhouters nl. gistermiddag op het Lugdunum- terrein met 31. En daar deze halve eindstrijd ging tegen LFC wil dit dus tevens zeggen dat de Kanaries zich in de eindstrijd hebben ge speeld. VLOT SUCCES De bases van de verdiende Leidse zege was reeds in het eerste kwartier van deze „verwaaide" demi-finale gelegd Na 14 minuten spelen nl. zaten de geelzwar ten met een 30 voorsprong op fluweel- De harde sformachtige wind leidde tot een stevig Leids overwicht en reeds na drie minuten ging de eerste treffer tus sen de WSB-palen. Overigens een wat goedkoop goaltje, want na de voorzet van Willy Nachtegeller greep doelman Peeters de bal mis en zodoende kon Henk Heymans 10 inkoppen. Nauwe lijks 2 minuten later treuzelde linksback M. de Groot van de Bavo-ploeg te lang en dit hiaatje werd door Dick Sira uit stekend uitgebuit: 20. De derde LFC- treffer was daarentegen van prima ge halte. Een fraaie combinatie tussen Heijmans, D. Sira en v. d. Heijden werd door laatstgenoemde onhoudbaar voor doelman Peeters afgerond: 30. Er wa ren toen pas 14 minuten gespeeld. In tussen had óók het houtwerk reeds en kele malen redding gebracht voor de roodwitten. Ondanks de achterstand gaf VVSB het niet op en bleef zich kranig teweer stel len. Forceerde zelfs een tegengoal, die echter wegens buitenspel werd geannu leerd. Toch kwam VVSB kort vóór de thee nog op 31. Na goed werk van Van Duivenvoorden liet rechtsbuiten Piet Warmerdam zich daarvoor omhelzen. ONGEWIJZIGD De Noordwykerhoutcrs kregen na de rust de enorme ruggesteun van de wind en togen direct enthousiast ten aanval. Enkele slechte uittrappen van stopper De Jong resulteerden in wat gevaarlijke situaties, doch verder dan een prima kopbal van de WSB-midvoor kwam men niet. In de elfde minuut lanceerde rechtsbinnen Ploeg een formidabele ko gel, doch doelman Van Leeuwen bracht fraai redding. WSB bleef sterker, maar de onmacht van de roodwitte aanval was te groot om de score nog op te trekken. Twee fraaie kansen daartoe liet bv. P. Warmerdam (na missen van De Kreek) lelyk liggen. Aan de andere kant zag óók LFC geen kans meer om de roos vol te raken alhoewel Jilles v. d. Heij den daartoe wèl in de gelegenheid was. Het bleef dus 3—1. Een beeld van het roeivestival op De Zijl. De roeiers van de (omge- slagen( Jonge Acht van Aegir kij ken uit hun zeer vochtige positie de voorbij roeiende Overnaadse Tweeën van Njord en Triton na. Een troost voor Aegir: zij waren gisteren niet de enigen Om wereldtitel handbal Nederlandse dames met verlies gestart Gisteren zijn in Den Haag de eerste twee wedstrijden gespeeld in het toer nooi om het wereldkampioenschap hand bal voor dames. Nadat de voorzitter van de internationale handbalfederatie, Hans Baumann, de kampioenschappen voor geopend had verklaard, traden de dames van Roemenië (wereldkampioen 1956) en van Oostenrijk aan voor de eerste ont moeting in dit toernooi. Het werd een 62 zege voor Roemenië, dat een klasse beter was dan de Oosten rijkse ploeg. De Nederlandse damesploeg toonde zich een goede gastvrouwe. In de tweede wedstrijd liet zij de overwinning aan de gasten, in dit geval het Duitse team, dat met 6—3 won. De Duitse aanvoerd- ster en linksbinnen Eva Schulz opende de score, maar Henny de Jong vond het juiste antwoord (11). Door een misverstand in de Neder landse achterhoede - niet zo goed op dreef - kon Hannelore Vetter, de Duitse spil, er 12 van maken, en even later was het weer Eva Schulz, die de stand op 3—1 bracht. In de 9e minuut werd Wil Walraven binnen de 17-meterlijn Bij de heren toonde de 16-jarige Dwinger, die alleen van Popken (met 52) verloor, dat hij zijn pas behaalde titel van nationaal degenkampioen ten volle waard is. Ook in dit toernooi be haalde hy de eerste prijs. In de finale won hij 4 van de 5 partijen. Aan belang ingeboet De strijd op sabel had door afwezig heid van de twee sterkste Nederlanders op dit wapen, Heidenrijk en Kardolus, die in Duitsland aan een schermtoer- nooi deelnamen, iets aan belang inge boet. Ook uit het buitenland waren geen grote krachten gekomen. De drie Duit sers, Wernicke, Meissner en Sesemeier, alsmede de Belg De Moor, werden reeds in de voorronden uitgeschakeld, zodat in de finalepoule uitsluitend Nederlan ders waren opgenomen. Thomassen uit Utrecht werd met 4 gewonnen partijen eerste. Hij verloor alleen zijn partij tegen Tan, die met 3 overwinningen op de tweede plaats eindigde. Onder de 29 deelneemsters aan de floretwedstrijden waren acht buitenlan- De Nederlandse damesploeg die deelnam aan de internationale schermwedstrijden te Noordwijk: v.l.n.r. Nina Kleiweg, Marion Craw- furd, Elly Botbijl, Lenie Kokkes, Riet Noels en Dani van Rossum. De uitslag van de drie finale-poules luidt: Degen: 1. Dwinger, Amsterdam 4 gew. part.; 2. Godhelp, Amsterdam 3 gew. part., 16 ontv., 22 geg. tr.; 3. Popken, Den Haag 3-16-20; 4. Cornells, Gent 3- 20-0; 5. Handke, Dusseldorp 2-0-0; 6. Blokhuis, Den Haag 0. Sabel: 1. Thomassen, Utrecht 4; 2. Tan, Den Haag 3-16; 3. Kuyper, Den Haag 3-19; 4. Haenen, Rotterdam 2-23- 22; 5. v. d. Vuurst, Amsterdam 2-23-14; 6. Van Beem, Den Haag 1. Floret (dames)1. Maria del Pilar Roldan, Mexico 5; 2. Nina Kleyweg, Rotterdam 4; 3. Elly Botbijl, Den Haag 3; 4. Danie van Rossëm, A'dam 2; 5. Riet Noels, Rotterdam 1; 6. Liesje Ver molen, A'dam 0. DOCOS organiseerde jeugd toernooi «Van een onzer verslaggevers) Op drie velden van het complex in de Kikkerpolder werd gisteren onder auspi ciën van DOCOS het toernooi om de „Bisschopsbeker" gehouden. Aan dit toernooi voor A-junioren werd deelgeno men door r.-k. verenigingen uit het Bisdom Rotterdam en wel door de kam pioenen van de diverse districten. Ditmaal traden de jeugdteams aan van Altior en SJC (district Leiden); DHL (Delft); Leonidas (R'dam); Lenig en Snel (Den Haag); Verburch (Poeldijk); RKAVV (Leidschendam)Excelsior '20 (Schiedam) en VEP (Woerden). Boven dien genoot ook DOCOS als gastheer het voorrecht aan dit toernooi deel te ne men. De voorzitter van de NKS district Leiden, de heer A A C. Dusee opende deze jeugddag, terwijl namens mgr. M. A. Jansen, de Bisschop van Rotterdam, de fraaie beker aan het slot van deze ge slaagde dag werd uitgereikt door de heer G. J. Kuyver, voorzitter Die. be stuur NKS Rotterdam/Haarlem en te vens voorzitter van de T.C. van de KNVB. Winnaar werd RKAW uit Leidschen dam, dat in de finale DHL (Delft) met 30 overwon. De Delftenaren ontvingen de tweede prijs een val gebracht en Ria Gaken benutte de straf worp: 23. De Nederlandse meisjes konden echter hoge tempo niet volhouden en zakten zienderogen af. De Duitse rechtsbinnen Brigitte Wacker be strafte dat met 24. Even een korte Nederlandse opleving na rust - Nel van Hooff zorgde voor 34 - maar toen was het gebeurd. Door Brigitte Wacker werd het tenslotte 36. Het Duitse team was aanzienlijk snel ler dan de Nederlandse dames, die voor het doel te lang „breiden", zodat de Duitse verdediging steeds tijdig kon in grijpen. Ruim 5000 toeschouw** woonden de wedstrijden bij. UITSLAGEN Poule A: AltiorDHL 01; Leonidas Lenig en Snel 10; DOCOSAltior 1—0; L en S—DOCOS 1—0; DHL Leonidas 30; AltiorLeonidas 11; DHLL en S 10; LeonidasDOCOS 1—1; Altior—L en S 1—1; DHI^-DO- COS 0—0. Eindstand: 1. DHL 7 pnt., 2. en 3. Leonidas en DOCOS 4 pnt., 4. Lenig en Snel 3 pnt., 5. Altior 2 pnt. Poule B: VerburchRKAW 02; SJCExcelsior '20 11; VEPVerburch 1—0: RKAVV—Excelsior '20 0—0; RK AVV—VEP 3—0; Excelsior '20—VEP 2—0 SJCRKAW 02; VerburchExcel sior '20 0—4; SJC—VEP 1—5; Verburch —SJC 1—2. Eindstand: 1. RKAVV 7 pnt., 2. Ex celsior '20 6 pnt., 3. VEP 4 pnt., 4. SJC 3 pnt., 5. Verburch 0 pnt. Finale: RKAVV—DHL 3—0. WIELRENNEN Duitse ploeg voor de Tour de France Voor de eerste keer na de oorlog zal er een complete Duitse ploeg van acht man in de Ronde van Frankrijk starren De ploeg bestaat uit de volgende ren ners: Hans Junkermann, Otto Altweck, Friedhelm Fischerkeller, Lothar Frie- drich, Emil Reinecke, Franz Reitz, Hans Jaroszewicz, Horst Tüller. SPAANSE TOUR-SELECTIE De Spaanse wielerbond heeft 19 ren ners geselecteerd. Spanje start met 14 renners. De definitieve ploeg wordt nog deze week samengesteld De 19 kandidaten z'jn Barcelo Cam- pillo Oiïldeano Jose Gomez Del Moral. Herrero Berrendero, Iturat, Jimenez- Quilles. Karmany, Pacheco, San Emete- rio, Segu, Lorono, Manzaneque, Baha- montes, Mas, Morales, Otano en kam pioen Suarez.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14