WONDERFUL, WONDERFUL KOPENHAGEN... Waar het vertier ener gemeenschap tussen hemel en aarde zweeft Miniatuur-bibliothekenreizen door geheel Nederland is het een merkwaardige stad alleen uit stedebouwkundigmaar ook uit /ander oogpunt Een toeristencentrum, dat zeer gemakkelijk te „verkopen" is Niet Het spreekt vanzelf, dat de boeken er door het voortdurende uitlenen, verpakken, vervoer enz. niet beter op worden. Behalve de zorg om „bij te blijven" door steeds nieuwe boeken aan te schaffen, heeft de vereniging ook de reeds aangeschafte boeken in ^>ede staat te houden. Nog niet zo lang geleden werd elk boek met het bekende bruine, onsympathiek aan doende, kaftpapier tegen vlekken en andere verontreinigingen beschermd. De centrale vereniging gaat echter ook hierin anet haar tijd mee en te genwoordig wordt elk boek dan ook in een net plastic jasje gestoken. De titels blijven leesbaar en het geheel doet hierdoor veel prettiger aan. In een van de lokalen van het secreta riaat kunt u dan ook steeds een groep meisjes aantreffen, die ijverig de schaar en de lijmpot hanteren. Met hun hulp, de hulp van de „sjouwers", de vrachtrijders, de be langeloze hulp van de beheerders en natuurlijk met de hulp van de on misbare schakel, de spil waar alles om draaitde bibliothecaresse ziet de Centrale vereniging voor rei zende bibliotheken, ondanks de sub sidiemoeilijkheden, de toekomst met vertrouwen tegemoet. Och ja, het leven begint Immers pas bij veertig „Stiptheidactie" bij de BEA duurt nog voort De „stiptheidsactie", die ongeveer 150 leden van het grondpersoneel van de EEA zaterdagochtend op de Londense luchthaven zijn begonnen, duurt nog steeds voort. Vele diensten van de Brit se luchtvaartmaatschappij ondervinden een grote stagnatie van deze actie. Slechte een gering aantal vluchten moest worden geannuleerd. Van de vijf vluchten, die de BEA per dag uitvoert tussen Londen en Amster dam, konden er gisteren vier normaal doorgang vinden. De middag-dienst tus sen de beide steden moest worden af gelast. Ook voor vandaag was deze vlucht van het schema geschrapt. Men hoopte, dat de vier andere vluchten van de BEA naar Amsterdam vandaag nor maal uitgevoerd konden worden. Volgens een woordvoerder van de BEA is het nog niet te voorzien wanneer de .Stiptheidsactie", die gevoerd wordt om de eisen voor loonsverhoging kracht bij te zetten, zal duren. Australisch vliegdokschip naar Indonesië Het Australische vliegdekschip .Mel bourne", dat de vlag voert van vice- admiraal Harrington, opperbevelhebber van de Australische Marine, zal van 16 tot 1-8 juni een vriendschappelijk be zoek aan Indonesië brengen. Dit heeft een Indonesische woordvoerder, Sardjo- OPPOSITIE VRAAGT SOEKARNO ONDERHOUD Leiders van de Indonesische „Demo cratische Liga" (oppositie) hebben pre sident Soekarno om een onderhoud ge vraagd. (De Democratische Liga bestaat uit gematigde en rechtsgeoriënteerde politi ci, die zich verzetten tegen het nieuwe door president Soekarno benoemde par lement. De president liet zich tijdens zijn bezoek aan Japan in vernietigende termen over de Liga uit. Red. L.D.). Rebellen in Argentinië zijn op de vlucht In Buenos Aires is officieel meegedeeld dat het merendeel der opstandelingen leiders op de vlucht is. De gouverneur van de provincie sprak hedenochtend over de radio van San Luis welk station tevoren in handen van de opstandelingen was geweest. Hij zei dat de opstand was mislukt en dat de grondwettige autoriteiten weer in func tie zijn. no, op een persconferentie meegedeeld, zo meldt „Antara". De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de Indonesische regering goedkeuring aan het bezoek had gehecht en dat het niet in verband staat met het zenden van Nederlandse oorlogsschepen naar Westelijk Nieuw- Guinea. Wij zijn het oude pakhuis binnen gegaan en hebben ons in een eeuwig draaiende beweging tegen de zware carboleumlucht in naar de derde ver dieping geworsteld, terwijl wij intus sen ons hart vasthielden dat het ge bouw onder onze voeten zou instor ten. Toen wij niet hoger konden ver telde een eenvoudig naambordje ons dat wij aangeland waren in het do mein van de „Centrale vereniging voor reizende bibliotheken". Het was een vreemde gewaarwording In dit gebouw, dat aan de buitenkant alleen nog maar geschikt leek als op slagplaats van oud papier en lompen, plotseling rekken met duizenden boe ken en stapels kisten te zien staan. Kwart miljoen uitleningen Alles belangeloos Het aanvragen van een collectie ge schiedt vrij eenvoudig. Gewoonlijk treedt een onderwijzer, pastoor, predi kant, notaris, maatsohappelijk werk ster e.d. op als „beheerder". Zij ver richten hun werk belangeloos en ne men de verantwoording voor de bibliotheek op zich. De beheerder vermeldt bij zijn aan vraag zoveel mogelijk aard en karak ter van de lezers en met deze gege vens als leidraad begint men op de Nieuwe Keizersgracht dan met de samenstelling van het bibliotheekje, dat kan variëren van 25 tot 400 boe ken, afhankelijk van het aantal lezers. Men krijgt enigszins een indruk van het werk dat hier verzet wordt als men de verschillende wensen van de 380 beheerders hoort. De ene gemeen schap wil reisbeschrijvingen, de an dere juist geen reisbeschrijvingen, de een wil „christelijke" boeken, een an der „katholieke", of boeken zonder religieuze inslag, vertaalde, niet ver taalde, jeugdboeken, streekromans, de tectives, liefdesromans, avonturenro mans enz. In alle mogelijke (en on mogelijke) variaties. Daarbij komt, dat het secretariaat ervoor te zorgen heeft dat een bepaalde afdeling in vijf op eenvolgende jaren niet dezelfde boe ken toegezonden krijgthet is een enorme uitzoekerij! Een nieuwigheid van de laatste jaren bij de centrale vereniging is dc „vakbibliotheek". Deze collectie be staat, het woord zegt het reeds, uit vakboeken en van de mogelijkheden die deze bibliotheek biedt wordt al een druk gebruik gemaakt. Het is waarschijnlijk dat het accent van de activiteiten van de vereniging in de verre toekomst wanneer de cen trale provinciale plattelands biblio theken haar overbodig hebben ge maakt naar deze afdeling ver legd zal worden. Met lijmpot en schaar Een bibliotheek in miniatuur zweeft tussen hemel en aarde „Omdat natuurlijk een en hetzelfde boek door verschillende personen ge lezen wordt komen we aan een totaal van ongeveer een kwart miljoen uit leningen per Jaar", ging onze gast vrouw trots verder. „De vereniging be staat reeds veertig Jaar als zelfstandig orgaan vroeger was het een onder afdeling van de maatschappij tot nut van 't algemeen en is nog steeds groeiende, ondanks de oprichting van verschillende „centrale provinciale plattelands bibliotheken", ale uitein delijk ons werk op het terrein van het platteland overbodig zullen maken Het bestuur van de vereniging is te gelijkertijd verheugd en bezorgd over deze groei. Veiheugd omdat eruit blijkt, dat er steeds meer gelezen wordt, ook op het platteland. Bezorgd echter omdat het haar reeds nu moei te kost om aan alle aanvragen te vol den. In beten gegoten Behalve subsidie van enkele pro vincies ontvangt de vereniging sinds een jaar na haar oprichting, in 1920, ook Rijkssubsidie. Deze subsidie Is echter gebaseerd op een bepaald be drag voor elke 1000 inwoners in ge meenten met minder dan 5000 in woners. Door de groei van de be volking neemt het aantal gemeenten die dit aantal nog niet bereikt heb ben echter steeds af. En terwijl de vereniging nog immer groeit en de aantallen boeken dus mee moeten groeien, brokkelt de Rijkssubsidie steeds meer af. Onze gastvrouw zucht diep: „Ja, de subsidievoorwaarden zitten in be ton gegoten!" „De centrale vereniging voor rei zende bibliotheken", een neutrale instelling, stelt zich ten doel het platteland van goede lectuur te voorzien" vertelde mej. J. M. van Hasselt, de secretaresse-penning- mee steresse, ons. Met schaar en lijmpot wordt de strijd tegen de vetvlekken aange bonden. Elk boek een nette „jas" aanvoor deze meisjes is het het werk van een ogenblikwant als je er een paar honderd in je vingers hebt zitten leer je het wel Goede lecteur gaat naar het platteland (Speciale berichtgeving) U heeft er misschien al eens naar staan kijken, naar die stevige kerels, die met een gemak alsof ze de ketting van een Oudhol landse klok optrekken de zwaarste lasten omhoog en omlaag takelen. Misschien ook gaan uw gedachten onbewust en dromerig mee met de kisten en kratten, de balen, de zakken naar verre landen en steden met onbekende namen. Als U tot die laatste categorie behoort raden wij U aan op een gewone werkdag eens naar de hoofdstad te gaan, naar de Nieuwe Keizersgracht. Als U daar op nummer 43 uw hoofd in de nek gooit en omhoog tuurt naar de derde verdieping, ziet U kist na kist naar buiten en langzaam naar beneden komen, kisten wier bestemmingen U een „gedachten-reis" naar alle uithoeken van ons landje garande ren. Van Nes op Ameland tot Drimmelen in Noord-Brabant, van Blitterswijk in Limburg tot Holysloot in Noord-Holland. Unieke sortering Een heel normale en tegelijk unieke lading is het, die de vracht rijders vanuit dit pakhuis aan een van Amsterdams oude grachten naar alle delen van het land vervoeren. Iedere kist bevat namelijk boeken! Ja, doodgewone leesboeken: romans, detectives, populair-wetenschappelij - ke werken, jeugdboeken enz. Het is dan ook de sortering die deze lading uniek maakt. Iedere kist bevat een „miniatuur-bibliotheek", waarvan de samenstelling volkomen afgestemd is op de vraag van de lezers in de plaats van bestemming, compleet met catalogi, ultleenkaarten en wat er al niet meer bij een „echte" bibliotheek komt kijken. De bibliotheek telt op het ogen blik ongeveer 65.000 boeken en iede re woongemeenschap (dorp, ge hucht, gevangenis, bejaardentehuis, vakantiekolonie), die de winter maanden lezend wil doorbrengen kan een collectie boeken bij de vereni ging aanvragen. Op het ogenblik zijn er reeds 380 afdelingen in alle delen van ons land en aan de 15.000 lezers werden in de loop van het vorige jaar ongeveer 55.000 boeken uitgeleend. Kopenhagen gezien vanaf het nieuwe S.A.S.-hotel. (Van onze Scandinavische correspondent) De bevordering van het vreemdelingenverkeer naar en in de Deense hoofdstad staat op een hoog peil. Zij heeft niets overdrevens, niets schreeuwends en is niet vervelend. Zij heeft traditie en smaak. Zij kan zich veroorloven klaar en waar te blijven, want Kopenhagen als toeristenstad is gemakkelijk te „verkopen". De reizigersstroom erij heen, van noord en zuid, van oost en west is groot en zou nog veel groter zijn indien men over meer hotelbedden beschikte. Kopenhagen komt 10.000 bedden tekort, vrijwel permanent en stellig in de zomer. Scandinavian Airlines System S.A.S.welke grote vliegmaat schappij uiteraard veel hinder van het tekort aan hotelruimte onder vond, heeft de zaak in eigen hand genomen en heeft er een nieuw, imposant hotel geopend, een der modernste van Europa, dat een eind moet maken aan het ruimtegebrek voor haar passagiers. Met al zijn rechtlijnigheid herbergt het alle comfort, dat de verwende men« zich maar wensen kan. Gevarieerde attracties Kopenhagen is een stad met parken en vijvers, met groen aan vele kanten, zelfs een uitgestrekte botanische tuin midden in de bebouwing, waar een plantenliefhebber dagen in kan ver dromen. In de directe omgeving van de stad: natuurreservaten met bossen, bloemen en herten, met watersport centra en badgelegenheid en al wat de trekker toelacht. Voor minder mooie dagen ligt er midden in de stad de Glyptotheek, een museum met Assyri- sche, Babylonische, Egyptische, Griek se en Romeinse kunst, een Louvre in het klein ten dienste van het ophalen uwer oude-geschiedenislessen en ter streling van Uw kunstgevoel. Daar naast, midden in het centrum, ligt Ti- voli, open van 15 mei af. Men vindt er de lichte muze, muziek en dans, pantomime-theater, in de ene hoek, variété in het midden, een kermis in de andere hoek en het gastronomische raffinement in de rest van het grote areaal, dat aan alle verwachtingen van „een dagje uit" beantwoordt. De stichter met zijn vooruitziende blik had heel wat tegenstand te overwin nen eer hij zijn zin kreeg. Heden ten dage, en al vele jaren, is Tivoli, dat 's zaterdags en 's zondags zo'n 60.000 bezoekers per avond trekt, waarschijn lijk een der meest lucratief gebruikte stukken grond van Denemarken. Het sluit elk weekeind met een luisterrijk vuurwerk, dat de gehele binnenstad verlicht. Klant is nog koning Vele toeristen gemeten overdag van flaneren in de oude binnenstad met zyn honderden antiquiteiten-, kunst en kitschwinkeltjes. Permanente ten toonstellingen van meubelkunst, aar dewerk en porselein staan voor U open en niemand dringt zich op om iets te verkopen. Tweede keus, met een klein vlekje in het glazuur, wordt U met een Alles heeft karakter lieftallige glimlach voor een prikje overgedaan. Kort na de oorlog, toen we door al ons serviesgoed heen wa ren, hebben we hele tweedekeus-ser viezen uit de Koninklijke Porseleinfa briek bijeen gesleept zonder dat iemand ooit ongeduldig of kribbig werd. Een kelner kijkt U niet weg van een terrasje als U wat lang achter 'n leeg glas blijft zitten en hij vliegt voor U als U hem iets vraagt. De klant is nog koning in Denemarken en is het niet prettig eens een poosje koning te zijn, vooral in de vakantie? Wonderful Kopenhagen, dat vinden Zweed en Engelsman, Duitser, Rus, Noor en Nederlander, die het thuis al len minder goed gewend zijn. Maar géén stad voor wie net een ver mageringskuur is begonnen. Het Ko- penhaagse Wienerbröd, dat U bij het ontbijt al wordt gebracht, overtreft het zaligste gebak onzer lage landen. En het bier is er best. Wij waarschuwen U! Maar als U na een ziekte eens snel wat bij wilt komen, dan kunt U hier terecht. De melk, boter en eieren en de varkenskoteletten, die men hier krijgt, zijn alleen aan de ouderen onder ons nog vaag bekend. Al etende keren zij voor een ogenblik tot hun jeugd terug. Het eigen hotel van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij. boeken en boekwinkels een plaats von den en het eerder genoemde vermaaks centrum. Daar treft men het grootste deel van de vreemdelingen met hun fo totoestellen aan. Dit hart van Kopen hagen wordt voor hen een plaats, die zij nooit meer vergeten zullen en in tal van talen zullen zij herhalen: won derful, wonderful. Uit stedebouwkundig oogpunt is Ko penhagen een merkwaardige stad. Aan de buitenzijde prachtige woonwijken, waar aandacht besteed is aan de be hoefte aan privé-leven, ook in de grote stad. In de binnenstad groepeert zich het leven rond twee ruime pleinen: het Raadhuisplein en Kongens Ny- torv, het eerste vierkant, het tweede met een ronde beplanting. Een uitge strekte zakenwijk omsluit de westzijde van Kongens Nytorv, schouder aan schouder met de diplomatenwijk rond de koninklijke paleizen, de haven en die pittoreske loswal, waar de gevels geel, groen en roze zijn en 't leven aan de luchtige kant. 's Avonds lopen de agenten er vaak met hun vieren. Twee minuten verder vindt men de Ko ninklijke Schouwburg met zijn wereld beroemd ballet Cs zomers gesloten!) en de genoeglijkste terras-restaurants die men zich denken kan. Als men de bo- menkring wandelend volgt is het of men een draaitoneel aanschouwt waar op de meest uiteenlopende coulissen en personages verschijnen. En alles heeft karakter, niets is er lelijk of afstotend Het Raadhuisplein wordt omsloten door het stadhuis, grote hotels en tal van restaurants, de universiteitswijk, waarin uitgeverijen van kranten en

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12