Fokker-Friendship in Australië neergestort Rode agitators hitsten menigte in Tokio op tegen perschef Hagerty BERINI ƒ519.- WEERBERICHT Weer een opvallende leugen uit Oostduitse propaganda-arsenaal Toestel kon vanwege de dichte mist niet landen in Mackay FLIM (Snd ^ïlieuws Eisenhowers reis gaat dooral zal het officiële gedeelte van bezoek worden vereenvoudigd Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 JUNI 1960 No. 30070 LEIDSCH m DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte SinBel l' Lelden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 den van de massale moord op de Euro pese Joden geen gemoedsrust vinden". De brief was in zeer vriendschappe lijke termen gesteld. Praag vraagt uitlevering van oorlogsmisdadiger Tsjecho-Slowakije heeft Argentinië langs diplomatieke weg verzocht om uit levering van Durcansky, die wordt be schuldigd van massamoord tijdens de tweede wereldoorlog. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat Durcansky is aange houden en dat het verzoek om uitleve ring wordt bestudeerd. Een broer van Durcansky is minister van Buitenlandse Zaken geweest in een door de Duitsers gevormde Tsjechische marionetten-regering. Drie jongens onder het zand gestikt Bedolven in afgraving te Nijverdal Een diep tragisch gebeuren heeft Nijverdal opgeschrikt! Gisteravond zijn daar drie scholieren van een lagere school uit Apeldoorn, die tijdens een fietstocht, welke door een groep van 75 scholieren jon gens en meisjes gehouden werd, in een zandafgraving onder het zand bedolven en gestikt. Een hun ner, André Klumpert werd spoedig gevonden, doch zijn levensgeesten bleken helaas reeds geweken. Eerst na een ganse nacht zoeken werden vanmorgen vroeg de stoffelijke overschotten gevonden van de 11- jarige Wim Smit en de 10-jarige Luc Bomhof. Andere kinderen konden door hun vriendjes bevrijd worden. Een naast de zandafgraving staande woning is op last van de politie ontruimd, omdat het huis zo dicht bij de rand staat, dat het elk ogenblik omlaag kan storten. Tijdens het zoeken naar de door het zand bedolven jongens is ook gebruik gemaakt van zandmachines. De groep scholieren is vanochtend met speciale autobussen naar Apeldoorn teruggekeerd. Weer enige meisjes aangerand (Speciale berichtgeving) In Heerjansdam is enige dagen gele den een 21-jarig meisje, dat laat van haar werk kwam, dodr een jongeman van ongeveer dezelfde leeftijd aange sproken en naar huis gevolgd. Daar wist hij binnen te dringen. Hij probeerde het meisje door haar bij de keel te grijpen het zwijgen op te leggen. Zij verzette zich echter hevig en op haar roepen kwam haar vader die reeds te bed lag naar beneden, waarop de jongen er vandoor ging. Op aanwijzingen van het meisje kon de politie overgaan tot ar restatie van de dader die inmiddels heeft bekend. 's Middags waren reeds op het ter rein van de N.V. Monshouwer jegens twee 9-jarige meisjes onzedelijke han delingen gepleegd door een andere man die later eveneens werd gearresteerd. I Ter gelegenheid van de Neder landse première van Fellini's nieuw ste film La dolce vita is gister avond in Amsterdam door het Ita liaanse consulaat een cocktailparty gehouden. Mevr. Caro van Eyck en Toon Hermans waren al spoedig in druk gesprek over de film ge wikkeld met mevr. Fellini, beter be kend onder haar filmnaam Giulietta Masina. Hoge Engelse onderscheiding voor jhr. Loudon Jhr. J. H. Loudon, president van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij en eerste directeur van de Kon. Ned. Shell- groep, heeft een hoge Britse onderschei ding ontvangen. „Uit erkentelijkheid voor zijn belangrijke verdiensten voor de nationale economie en de Britse belan gen in het buitenland" is hij benoemd tot ereridder en commandeur van het Brits Imperium (Honorary Knight Commander of the British Empire). Géén dienstplicht voor Westberlijners! „Verontwaardiging" van dubieus allooi (Van onze correspondent in Bonn) In een nota aan Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Polen heeft de communistische regering van Oost- Duitsland gisteren geprotesteerd tegen de dienstplicht bepalingen van het Westduitse leger waar onder de jeugd van West-Berlijn zou hebben te lijden. Een eenvou dig commentaar van het West duitse ministerie van Defensie te Bonn heeft dit zogenaamde protest gistermiddag tot een belachelijk geschrift gemaakt. Volgens het Oostduitse regime wordt ook de Westberlijnse mannelijke jeugd van 19 jaar oud opgeroepen voor het Westduitse leger en vervolgens naar de Bij vliegtuigongeluk 29 doden Negen-en-twintig personen, onder wie negen leerlingen van middel bare scholen, zijn om het leven gekomen toen een ..Fokker Friendship" passagiersvliegtuig van de Australische luchtvaartmaatschappij „Trans- Australia Airlines" gisteravond ter hoogte van Mackay, in Queensland, in zee stortte, na gedurende drie kwartier boven het vliegveld van Mackay te hebben rondgevlogen. Het toestel kon tengevolge van de dichte mist niet landen. Onder de om het leven gekomenen bevindt zich de Amerikaanse consul in Brisbane, J. F. O'Grady, evenals de uit vier koppen bestaan de bemanning. Het toestel, dat in ongeveer tien meter diep water ligt. is vier mijl uit de kust neergestort. Er zijn tot nu toe negen slachtoffers geborgen. Bondsrepubliek getransporteerd om daar haar dienstplicht te vervullen. In feite evenwel zegt de Westduitse dienstplicht wet, dat de Westberlijnse jeugd juist niet voor de dienstplicht in het nieuwe Duitse leger in aanmerking komt!! Er bestaan in West-Berlijn zelfs geen Westduitse aanwervingsbureaus. Wel dienen, op basis van volstrekte vrijwil ligheid, Westberlijners in de Bundeswehr het nieuwe Westduitse leger. In Bonn is men verder niet van plan zich met dit Oostduitse geschrijf te be moeien. Men ziet er de zoveelste propa- ganda-truc in die beoogt de Bonds republiek in de ogen van de wereld voor te stellen als een militaristische staat, en voorts ten doel heeft West-Berlijn uit te maken voor een Westduitse militaire basis. PORTABLE RADIO Speciale portable etalage. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Uit het Leidsch Dagblad van 12 juni 1860: Het feestvierend Leiden. Geen feesttoon ruischte den eersten dag, maar des te meer feestgewoel en de meer dan gewone levendigheid van den wekélijkschen markdag steeg van uur tot uur, naar mate de locomotieven der spoortrein tel kens een aanmerkelijk deel van den last, die zij met zich voerden, aan de grenzen der Stad (der Ge meente, officiële benaming) ach terlieten. Staketsels, eerepoorten en illuminatietoestellen, zij en nog zoveel meer, dat het voorkomen had, alsof Leiden zich voor eene aanstaande belegering moest ap provianderen, getuigde van de be langstelling, die stad- en landge noot wilden betoonen voor de Leidsche Studentenfeesten. Enige tientallen mensen hebben er een nacht in de buitenlucht bij de Amsterdamse Stadsschouwburg voor over gehad om de eersten te zijn bij het plaatsbespreken voor de uitvoeringen van het Holland Fes tival. Stoffelijk overschot in zee gevonden van Katwijks jongetje De mijnenveger „Alblas" heeft giste ren tussen de havens van Den Helder en Oude Schild het stoffelijk overschot van een jongetje uit zee gevist. Na aan komst in Den Helder werd door de po litie vastgesteld, dat het het stoffelijk overschot was van de 8-jarige Jan Imt- horn uit Katwijk aan Zee. De jongen is op 3 juni verdronken, toen hij in BEK zwom. Advertentie. De beste bromfiets ts en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term incl all riskverz f30.- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Vannacht en morgenochtend moet op veel bewolking worden gerekend, waar uit af en toe wat regen of motregen zal vallen. Eerst morgenmiddag, wanneer vermoedelijk het koufront passeert, zijn opklaringen mogelijk. De wind blijft overwegend west tot zuidwest, waardoor het voor de tijd van het jaar koele weer voortduurt. (Opgemaakt te 10 uur) 12 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 23.21 uur; onder: 7.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.02 en 17.32 uur. Laagwater te 0.48 en 13.11 uur. (13/6 hoogwater te 5.52 en 18.20 uur. laagwater te 1.36 en 13.59 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Geen snelle Duitse verdragsratificatie (Van onze correspondent te Bonn) Van een spoedige Westduitse ratificatie van het Duits-Nederlandse vereffenings verdrag nopens kwesties als de schade vergoeding aan Nazi-slachtoffers, het Eems-Dollardvraagstuk e.d., kan geen sprake zijn. Dat bleek gisteren uit de mededeling van een regeringswoordvoer der op een persconferentie te Bonn. Het verdrag zal zeker niet voor de zomer vakantie van de Bondsdag in het parle ment behandeld kunnen worden. Dat zal eerst in het najaar kunnen gebeuren waarna wel op een snelle goed keuring door de bondsraad (vertegen woordiging der deelstaten) kan worden gerekend. Een en ander brengt mee dat de ratificatie door de Westduitse rege ring van het verdrag nog wel zeker een half jaar op zich zal laten wachten. Dc perschef van hef Witte Huis, James Hagerty, is gisteren zoals reeds in het kort gemeld bij zijn aankomst op het vliegveld van Tokio (waar hij het a.s. bezoek van Eisenhower kwam voorbereiden) door een grote menigte lastig gevallen. Hagerty deelde gisteren mee, dat de betogers hebben getracht de auto, waarin hij zich met de Ame rikaanse ambassadeur Douglas MacArthur bevond, omver te gooien en te vernielen. Ook hadden zij met stenen gegooid naar de auto en naar een hefschroefvliegtuig, waarin de Amerikanen tenslotte naar Tokio konden vliegen. Hagerty en MacArthur zeiden, dat de duizenden demonstranten het communistische strijdlied de „Internationale" zongen. Zij waren echter van mening, dat de demonstratie het werk van een minderheidsgroep was. Niet alleen van de zijde van de Japanse regering, maar ook van particulieren hadden zij betuigingen van leedwezen over het gebeurde ontvangen. In antwoord op de vraag of naar zijn mening alle betogers communisten waren, zei Hagerty, dat de demonstranten de Internatio nale zongen en dat niet veel mensen hun overtuiging opzijzetten om dit lied te zingen. Excuses van minister Buitenlandse Zaken De perschef van het Witte Huis is naar Tokio gekomen om de laatste voorbereidingen te treffen voor het be zoek van president Eisenhower, dat op 19 juni moet beginnen. Hagerty zei dat zijn aanbevelingen zouden afhangen van de besprekingen die hij vandaag met de Japanse autoriteiten zou hebben. Wel verklaarde hij dat er geen wijziging zal komen in de plannen voor de aankomst van de president. Het Japanse kabinet heeft intussen besloten, het officiële gedeelte van het bezoek van Eisenhower te vereenvoudi gen teneinde „de risico's tot een mini mum te verkleinen". Zo zullen de open bare plechtigheden beperkt blijven tot 20 en 21 juni. Het bezoek duurt tot 23 juni. Voorts werd besloten dat de weg van 18 km. van het vliegveld Haneda naar het keizerlijk paleis bewaakt zal worden door 15.000 militairen. Hagerty noemde de demonstratie het werk van „beroepsorganisators". Vlagge- stokken van bamboe waren naar de auto uitgestoken en een der ruiten was hier door vernield. Vijf studentenleiders wa ren op het dak van de auto geklommen en hadden vandaar de betogers toege sproken. Psychopaat in arrest (Speciale berichtgeving) De 28-jarige voortvluchtige psychopaat Matthijs Johannes Schrjjnemakers, die sedert enkele dagen is verdwenen uit de Sint Willibrordusstichting te Heiloo is vannacht door de Duitse douane aange houden in een bosje op korte afstand van de doorlaatpost Glanerbrug in het z.g. „Viefhuesbos". Een Duitse douane ambtenaar die met een hond op surveil lance was trof daar een man aan die op weg was naar de grens. Deze trachtte er nadat hfj was ontdekt, vandoor te gaan, maar toen hij merkte dat er een hond op hem werd afgestuurd bleef hij staan en werd vastgehouden. Het bleek de ge vaarlijke psychopaat Schrijnemakers te zjjn. Hij is overgegeven aan de brigade Glanerbrug van de Kon. Marechaussee, die hem op transport naar Maastricht zal stellen. In Tokio wordt het feit dat Hagerty met behulp van een hefschroefvliegtuig naar de stad moest worden gebracht, als een grote nederlaag voor de Japanse autoriteiten beschouwd. Hierdoor is de twijfel over de afdoendheid van de vei ligheidsmaatregelen met het oog op de komst van president Eisenhower nog versterkt. De Japanse regering heeft echter na een speciale kabinetsvergadering gister avond laten weten, dat het bezoek van het Amerikaanse staatshoofd doorgaat. Minister van Buitenlandse Zaken Foed- jijama werd afgevaardigd om Hagerty de verontschuldigingen van de regering over te brengen. Vandaag zou het ka binet opnieuw bijeenkomen voor het be spreken van de maatregelen die voor Eisenhowers komst moesten worden ge nomen. „Rechtstreekse belediging" Volgens officiële schattingen hebben aan de betoging tegen Hagerty ongeveer 4.000 mensen deelgenomen, terwijl om streeks duizend mensen naar het vlieg veld waren gekomen om de Amerikaan welkom te heten. De Democratische Senator Humphrey, tot voor kort gegadigde voor het kandi daatschap voor het presidentschap, heeft er bij president Eisenhower op aange drongen, zijn bezoek aan Japan af te zeggen, tenzij de Japanners „absolute waarborgen" geven dat hij niet zal wor den gemolesteerd. Humphrey noemde de bejegening var Hagerty in Japan „een rechtstreekse belediging voor het Ame rikaanse volk". De „Raad van het Japanse volk" tegen de ratificatie van het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag", die voorna melijk de socialistische partij vertegen woordigt, dreigde gisteren met nieuwe demonstraties op heden waarbij naar verwachting 200.000 mensen het aftre den van de regering-Kisji zouden eisen. Ir. Washington heerst thans een ta melijk verbreide mening dat Eisenhower ten minste ernstig moet overwegen of hij nog naar Japan zal gaan. In rege ringskringen is men echter van mening dat afzeggen van het bezoek wegens dreigementen van communistische ele menten een ernstig prestigeverlies zou betekenen. Eichmann schreef zijn memoires.... Adolf Eichmann schijnt tijdens zijn verblijf m Argentinië zijn memoires te hebben geschreven. Uit goede bron ver neemt het Franse persbureau AFP dat een van zijn vrienden, van afkomst een Nederlander, woensdag met een vliegtuig naar Duitsland is vertrokken om te proberen het manuscript zo duur mogelijk te verkopen aan een groot tijd schrift of een uitgeversmaatschappij. De vriend zou dit doen in opdracht van Eichmanns echtgenote, die om geld ver legen zit voor de opvoeding van haar 17-jarige zoon Tito en de vier-en-een- half jaar oude Albert. Zü zou in het ge heel geen inkomsten hebben. Gisteren heeft de Argentijnse delegatie bij de Ver. Naties aan de voorzitter van de Veiligheidsraad een afschrift gezon den van de Argentijnse nota aan Israël waarin de terugvoering van Eichmann wordt geëist. De Argentijnse delegatie vraagt in een bijgaand schrijven niet om bijeenroeping van de raad, doch volstaat met het verzoek de tekst van de nota aan de leden van de raad toe te zen den. De Israëlische eerste minister Ben Goerion heeft - zoals reeds gemeld - de Argentijnse president Arturo Frondizi een brief geschreven, waarin h(j uiting geeft aan zijn „bijzonder grote spüt" voor het geval Israëliërs de Argentijnse wetten hebben geschonden. Hij verzoekt de president echter rekening te willen houden met de „morele kant" van de zaak-Eichmann. Ben Goerion wijst op het duivelse ka rakter van de massamoord op Europese joden en hij zegt in dit verband: „Het komende proces in Israël tegen Adolf Eichmann zal een handeling van opper ste gerechtigdheid zijn. In hun geschie denis van eeuwen van vervolging zijn de joden nog nooit aan dergelijke gruwelen ten prooi geweest, als in de tweede we reldoorlog tegen hen werden begaan. Hij, die hiervoor verantwoordelijk is, kan slechts in Israël worden berecht. Eerder zullen de honderdduizenden overleven-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1