IMP iimii SE 5T ROCKEFELLER GAF ALLE HOOP BLIJKBAAR NOG NIET OP.... Geef vader...fofospulfeljes In Turkije: goede bedoelingen van liet leger, maar sterke verleiding Last van insekten? ylido Keren officieren terug naar de kazerne? Pers tandpasta dan maar eens terug in de tube WIN MET Al zijn Nixons kansen nog zeer goedhij moet rekening houden met Rocky'sconcurrentie Even orde op zaken stellen.... Gemaakt voor een Koning FOTO-CINE JAN WOLFSLAG Voorzitter Ned. Spaarbankbond wil uitbreiding van de service Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 juni 1960 Derde blad no. 30069 (Telegrafisch van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Ankara, juni Door dc grijze straten van Ankara marcheren jongens in kaki-uniformen met witte petten: als zij langs komen applaudisseert het publiek en er zijn vrouwen, die zich tranen van ontroering uit de ogen wissen. De bijval geldt niet hun sober militair vertoon, zij worden be jubeld omdat zij de cadetten zijn, die 27 mei, toen de zon over Ankara opging, .vrijheidsliederen zin gend door de straten trokken en in de lucht scho ten ten teken dat de „putsch" tegen Menderes begonnen was. Nu marcheren zij stralend van trots, zij het enigszins uit de pas, naar hun kazerne: zij hadden de ereplaats bij het enorme mausoleum waar Kemal Ataturk, de vader van het moderne Turkije, boven op de Anatolische hoog vlakte. Tezamen met duizenden officieren verga ten zij daar even het militaire protocol, toen Tur- kije's nieuwe zaakwaarnemer, generaal Gursel, een krans legde aan Ataturks voeten en in het gouden boek schreef: „Grote Ata (vader), indien gij ons aanvaardt en erin toestemt, dat wij uw voetstappen volgen, zal dit onze grootste trots zijn". m 5C CENT HEI A B C JD E F G J_ J K L J± N O P Q R S T U V W IJ Z speel elke week DIT MOET U DOEN: Kruis per Rolot 6 letters aan Uw Rolot (geplakt op een briefkaart) moet uiterlijk a.s. dinsdag, 18.00 uur in het bezit zijn van: ROLOT. Amsterdam U mag twee Rolots op een briefkaart plakken, mits u voor iedere Rolot 50 cent extra frankeert (twee Rolots dus f I.-) Wilt u meer dan twee Rolots inzenden, dan mag u de Rolot overtekenen op een briefkaart. Ook zijn KANT-EN-KLAAR ROLOTS verkrijg baar bij de ROLOT-AGENTEN. Wekelijks trekt notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam, de zes winnende letters. De eerste week ontvangt de inzen der met de6 goede letters f 10.000.- in waardebonnen. Meer goe de inzenders verdelen de pot. Bij geen winnaar blijft de pot staan. Goedgek. door de Min. v. Just, onder Nr. L.O. 5701136/468 d.d. 1115/60. Opbrengst fcb.v. De Ned. Ver. voor Maatsch. Werk Humanltas. A'dam. Uitslag en nieuwe ROLOT a.s. vrijdag in dit blad. te laat bin nengekomen ROLOTS blijven geldig voorde volgende trekking. KRUIS NU UW ROLOT AAN speel elke Plak hem op met VELPON jveek SSjMMiKC A B c D E F G H 1 J K L M N O P Q R S T U V W IJ Z Zij zongen er het Turkse volkslied, dat het schalde tussen de schrale bergen en terwijl dikke tranen biggelden over het granieten gezicht van Gursel, juichten zij hem toe: ya ya ya, cha-cha-cha Gemal Pasja", een kreet die niets met de populaire Zuidamerikaanse dans van doen heeft, maar gewoon „hij leve lang" betekent. Het was een indrukwekkend moment en de massa legde er al haar emotie in: het geliefde Turkse leger had de corrupte politici verjaagd, zal het nu even orde op zaken stellen en daarna de weg vrijmaken voor een echte democratie. Het geliefde leger, althans de 20 officieren van het „Comité van nationale eenheid", regeert vandaag inderdaad Turkije. Het voorlopig zaken kabinet is verantwoording schuldig aan het comité, de leden van het comité zitten als staatssecretarissen op de belangrijkste ministeries om ervoor te waken, dat niet van de doelstellingen der revolutie wordt afgeweken. lische platteland, waar tachtig procent van de Turkse bevolking zich moeizaam langs de grens van het bestaansmini mum voortsleept. Militaire deskundigen zeggen tactisch dat het als het Turkse leger wat kleiner was, veel beter ge ëncadreerd en moderner uitgerust zou kunnen worden. Alleen aan de moed- of aan de vechtlust van de Turkse soldaat twijfelt niemand, de kaalgeschoren „mehmetchik", die twee kwartjes per maand soldij krijgt, branden voorname lijk 13 Turks-Russische oorlogen in de ziel. En daarom staat hij bij Kars en Erzoeroem in een voddig uniform en in continu-alarmtoestand - een been naar voren en de vinger aan de trekker - aan de grens. Achter hem een onvoorstelbaar arm land, waar mensen in lemen hutten en in holen in de grond leven en alleen het gouddraad op de officierspetten enige glans aan het leven verleent, vóór hem kolchozen en rokende fabrieksschoorste nen en Sovjet-luidsprekers, die hem de ganse dag Tsjaikowsky en Katsjatoerian in de oren blazen. Zo de ironie van dit beeld alle Westeuropese bezoekers aan dit grensgebied al even doet slikken, de „mehmetchik" blijft even onvervaard be reid om de vrije wereld te verdedigen als de 5000 Turkse soldaten in Korea, die 717 doden en 2100 gewonden offerden! Promotie in de war De karig betaalde officieren van dit leger hebben nu gebroken met de door Pruisische officieren bij hen gevestigde tradities van onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan staatsgezag en militaire hiërarchie. Zij hebben niet alleen het centrale staatsgezag aan zich getrokken, maar ook de posten van provinciale gou verneurs en plaatselijke gezaghebbers bezet. Zij krijgen daar meer macht en meer geld dan eertijds, zaken die in dit deel van de wereld zelfs de integerste en on zelf zuchtigste officier kunnen corrum peren. De militaire hiërarchie raakt doorbroken: majoors van het comité ge ven orders aan generaals, er groeit na ijver tussen deelnemers en niet-deelne- mers aan de „putsch", het promotie schema komt in de war, er is een aan tal schorsingen gevallen. Republikeinse politici wekken nieuwe ambities bij de militairen. Uit de zorgvuldig gesterili seerde atmosfeer van de gehoorzame neutraliteit is het Turkse officierskorps verzeild geraakt in de rijke bacteriologi sche flora van de politiek. Twee namen om goed te onthouden Gedurende de overgangsperiode tot aan de volgende verkiezingen is dat geen abnormale procedure. Maar hoe lang zal die overgangsperiode duren? Generaal Gursel lijkt oprecht, wanneer hij zegt, dat over enkele maanden, als de nieuwe grondwet er is, verkiezingen zullen wor den gehouden en dat de militairen dan naar hun kazernes terug zullen keren. Maar een Franse journalist zei, dat het even moeilijk is om politiserende mili tairen weer in hun kazernes terug te krijgen als tandpasta in de tube terug te persen. En de werkelijke beslissing zal mis schien minder bij generaal Gursel lig gen, die pas op het laatste moment aan het hoofd van de staatsgreep werd ge plaatst, als bij de twee officieren, die haar voorbereidden en leidden: de slan ke kolonel Turkesj en de ronde generaal Madenogloe. Twee namen om te ont houden, de eerste, een intense denker in uniform, heeft het brein, de tweede is een joviale maar efficiënte man van de daad. Turkesj heeft al doen weten dat hij Inönü's Republikeinen net zo weinig achting toedraagt als de Democraten van Menderes en dat hij verkiezingen over drie maanden, veel te vroeg vindt. Achter de romantiek waarmee men sinds kort de Turkse staatsgreep en sinds lang het Turkse leger heeft om ringd, gaan een paar feiten schuil, die te denken geven. Dat Turkse leger, dat 25 procent van het staatsbudget opsou peert (500.000 man steeds onder de wa pens - bij volledige mobilisatie 2 miljoen man) is overigens niet de efficiënte steunpilaar van de NAVO, die 60 Sov jet-divisies de pas zou kunnen versper ren, waarvoor sommigen het aanzien. „Werkverschaffing" Economen achten het vooral een ob ject van werkverschaffing voor de anal fabetische boerenzoons van het Anato- Advertentie dat zijn die klassieke overhemden van „King", waarin wij zo'n grote sortering hebben. Ook voor andere bekende merkhemden als El-mior, Kenmore, Kerko en Fablo bent U bij ons van harte welkom, zowel voor gedessineerde shirts als voor effen kwaliteiten. Prijzen vanaf f 13.90. LEIDEN Breestraat 152154 HERENMODE KATWIJK Voorstraat 4 Turkije s officieren maken zich op om een week na hun staatsgreep bij het graf van Ataturk, de ge slaagde „putsch" te vieren. Zij commanderen het grootste, moedig- stet maar minst ontwikkelde leger van de NAVO. aangetroffen met de schoenen van de ex-premier erop. Het wachten is nu op pornografische onthullingen Al zouden de officieren van de nieuwe junta zelf oprecht geloven, dat zij straks terug zullen treden, het blijft waar schijnlijk dat zij in de komende maan den steeds meer redenen zullen vinden dat moment uit te stellen. De heimelijke zucht naar meer macht, geld en aanzien laat zich gemakkelijk rationaliseren tot de wens om de heilige revolutie te waar borgen en met een sterk en deskundig gezag de staatszaken te ordenen. Ook Naguib en Nasser wilden aanvankelijk slechts gedurende een overgangsperiode regeren. Zelfs als het Turkse leger de teugels weer uit handen geeft, zal het, met de revolutie in het geheugen, een volgende regering blijvend in de nek ademen. Het loopt met dat alles de kwade kans zich zelf als enig integer en onpartijdig staatsinstrument in Turkije te vernieti gen en uiteindelijk ook de enige kiem voor een toekomstige echte democratie, het handjevol jonge intellectuelen, te verstikken. Hun goede bedoelingen ten spijt zijn de officieren met hun ver ouderd nationalisme en „Kemalisme" (in feite de herinnering aan Ataturk, die zij voor een ideologie verslijten) evenmin de werkelijke eisen van deze tijd gewas sen als de „mehmetchik" aan de grens, die niet de vrije wereld tegen de com munistische, maar domweg Turkije te gen Rusland staat te verdedigen. spuiten met (Van onze Amerikaanse correspondent) Nelson Rockefeller, de Republikeinse gouverneur van de staat New York, schijnt toch nog de hoop niet opgegeven te hebben om president van de Verenigde Staten te worden. Bij de jaarwisseling had hij te kennen gegeven geen campagne te zullen voeren, daar de Republikein se partijleiders vastbesloten schenen Nixon de kandidatuur te geven, maar het fiasco van de topconferentie deed de papieren van Eisen hower en diens paladijn, Nixon, wel wat dalen. Woensdagochtend heeft Rockefeller op eigen verzoek in het Witte Huis met president Eisenhower ontbeten. Na afloop liet hij niet veel los, maar na naar New York teruggevlogen te zijn, legde hij daar een verklaring af, die men moet beschouwen als een uitdaging aan Nixon en als kritiek op het defensiebeleid van de huidige regering. Rockefeller heeft het ken nelijk correct gevonden Eisenhower tevoren van deze actie op de hoogte te brengen. die geleid hebben tot het mislukken van de topconferentie. Hij wenste, dat dit onderzoek los zou staan van de partijen. Er moest een analyse komen op hoog ni veau, ontdaan van politieke oogmerken Dat is veel gevraagd in een verkie zingsjaar! Geen enkele actie van enig politiek belang kan men in dit jaar in het luchtledig uitvoeren en Rockefellers duizend woorden deden dan ook meteen speculaties doen herleven over zijn even tuele kansen om toch nog Republikeins kandidaat te worden. Rockefeller mocht er dan van hebben afgezien om een campagne te gaan voe ren, een verklaring als deze moest er de Republikeinen toch wel aan herinneren, dat zij nog een alternatief hebben, wan neer Nixon al te zeer aan prestige ge leden mocht hebben door het fiasco van de Republikeinse regering, waarmede hij in de laatste zeven jaar als vice-presi dent zo nauw verbonden is geweest. Nog altijd moet men Nixon de beste kansen geven, ook na de meer recente verkla ring van Rockefeller waarvan in het be gin van dit artikel werd gesproken, maar de verschuiving, die Kroesjtsjef teweeg heeft gebracht, trekt toch zeer de aan dacht. Scherpe kritiek op de defensie Populair gezegd kwam Rockefellers verklaring hierop neer dat de Republi keinen op de conventie een kat in de zak gaan kopen indien er geen verande ring komt in Nixons houding. Nixon heeft namelijk verklaard, dat hij zich pas over een eigen programma zal gaan uitspreken nadat de Republikeinse con ventie hem kandidaat gesteld heeft voor het presidentschap. Te verwachten valt dat Nixon toch wel enige bezwaren zal hebben tegen het beleid, maar vooral tegen bepaalde figuren van de regering, waarvan hij zelf thans deel uitmaakt. Maar het is te begrijpen, dat Nixon geen opinie wil uitspreken die afwijkt van het regeringsbeleid zolang hijzelf geen kandidaat is. Dat maakt een spor tieve indruk en heeft bovendien het voordeel, dat Nixon alle controversen zou kunnen vermijden vóórdat hij de kandidatuur in de wacht heeft gesleept. Deze situatie gaf Rockefeller echter de gelegenheid met enig recht te beweren: „Wij lopen de kans een kandidaat te kiezen, wiens opvattingen wij niet ken nen". Hij verlangde daarom dat Nixon zich zou uitspreken over verschillende belangrijke problemen. Indien Nixon zulks zal doen is het mogelijk, dat tus sen hem en Rockefeller een meningsver schil aan de dag zal treden over het de fensiebeleid. Rockefeller is namelijk van Vermoedelijk uitstel De vraag blijft nu of het vrijwillig in de sterilisator zal terugkeren of dat het zal proberen zelf de politieke afmosfeer radicaal van bacillen te zuiveren. Een aantal symptomen wijst op het laatste: de griezelverhalen van tot veevoer ver werkte studenten, de grootscheepse ar restatie van Democratische afgevaardig den en functionarissen (zelfs de aan vankelijk losgelaten nieuwe Democrat! sche leider Sidki Yircali is weer opge pakt) zijn sprekende voorbeelden vai naïeve zuiveringswoede van overkordate militairen. Zy zeggen bij Menderes thuis onder in een kast een koran te hebben mening dat Amerika achter is met de raketbewapening, kwetsbaar is in de vliegbases en veel te optimistisch over het Polariswapen. Op nieuwjaarsdag kon Nixon menen van Rockefellers concurrentie bevrijd te zijn. maar thans, vijf maanden later, blijkt de mededinger, die scheen uitge vallen, nog steeds in de running. Dat Nixons kansen echter beter zijn dan de zijne heeft Rockefeller zelf opnieuw toe gegeven. Rocky's positie verbeterd door mislukking topoverleg Het is interessant in dit verband enige aandacht te schenken aan de mislukte topconferentie. Zelden heeft een buiten lander zoveel invloed uitgeoefend op Amerika's binnenlandse politiek als Kroesjtsjef door zijn sensationeel gedrag te Parijs. Niet alleen verloor Amerika's Republikeinse regering, en daarmede de Republikeinse partij, aan gezag door de mislukking van de topconferentie, maar ook in de Republikeinse partij vertoont zich thans een interessante verschuiving. Toen Kroesjtsjef in september van het vorig jaar in de Verenigde Staten rond reisde, was gouverneur Rockefeller een van de weinige leiders in Amerika, die een gereserveerde houding aannamen te genover hem. Rockefeller werd in die periode nog serieus genoemd als een eventuele kandidaat der Republikeinen voor het presidentschap. Als verkiezingstactiek achtten de mees ten in Amerika Rockefellers gereserveer de houding niet gelukkig. Alles wees er op, dat men tot aan de verkiezingen van 1960 op goede voet met de Russen zou blijven. Er zou een topconferentie ko men. Daarna zou Eisenhower naar de Sovjet-Unie gaan en het vredesthema zou een sterke steun betekenen voor de Republikeinen, wanneer zij wederom be slag zouden willen leggen op het presi dentschap. Kort en goed, Rockefeller leek op het verkeerde paard te wedden en deze vooruitstrevende Republikein leek, wat zijn houding tegenover de Rus sen betrof, „rechtser" te worden dan zijn concurrent, de toch zo conservatief ge aarde Nixon. By de jaarswisseling bleek Nixon zo zeer in de gunst te staan bij de beroeps politici van de Republikeinse party, dat gouverneur Rockefeller het gevoel kreeg geen kans te maken op de conventie. Vandaar, dat hij een verklaring afleg de, die in feite aan Nixon vry spel scheen te geven. Rockefeller deelde mee, dat hij geen campagne zou gaan voeren om in aanmerking te komen voor het presidentschap. Hij behield zich echter voor om, als het te pas kwam, zich uit te laten over onderwerpen van belang. Zulk een onderwerp deed zich ook reeds eind mei voor en Rockefeller legde toen een verklaring af van duizend welge kozen woorden waarin hy aandrong op een kritisch onderzoek naar de oorzaken, Nixon sprak nog geen duidelijke taal Onze Amerikaanse correspondent tele foneerde Vierentwintig uur nadat Rockefeller kritiek had geoefend op Nixon en op de huidige regering van de Verenigde Sta ten heeft Nixon de gelegenheid gehad in een persconferentie zijn partijgenoot van repliek te dienen. Nixon zei: „Ik heb in de laatste vijf maanden bij zevenenveertig gelegenheden mijn stand punt duidelijk gemaakt; ik heb dat trou wens de laatste veertien jaar in de Se naat ook reeds gedaan". Toen echter Nixon in detail trad over de punten, die Rockefeller naar voren gebracht had, bleek dat de vice-president volkomen het standpunt van de huidige regering in nam. Het moet de goede luisteraar al leen wel zijn opgevallen hoeveel helder der Nixon de zaken weet te formuleren dan Eisenhower, die voortdurend ver strikt raakt in zyn eigen zinnen. Nixon kwam er rond voor uit, dat hij zijn campagne zou voeren op basis van wat Eisenhowers re gering heeft gepresteerd. Op die basis zal hijzelf eventueel voortbou wen. In welke opzichten hij verder wil gaan dan het huidige regerings beleid, daarover wenst hij zich eerst uit te laten wanneer hij kandidaat zal zijn. Met deze draai was hij toch weer terug in de positie, die Rockefeller juist had bekritiseerd: Amerika weet niet in welk opzicht Nixon vernieuwing zou willen brengen. Natuurlijk geeft Nixon toe dat na 1960 niet alles bij het oude kan blijven, maar wanneer men hem zo met voldoening hoort spreken krijgt men niet de indruk dat hij de nood zaak inziet van ingrijpende ver anderingen. Niet zelfgenoegzaam Rockefeller had beweerd, dat Ameri ka's positie sedert de tweede wereldoor log aanzienlijk is gedaald. Velen in de Verenigde Staten zijn het daarmede eens doch Nixon betoogde dat Amerika mili tair, economisch en diplomatiek een macht bezit die in de geschiedenis der Verenigde Staten haar gelijke niet ken de. Zo'n uitspraak zullen de Amerikanen graag horen, doch de kwestie is natuur lijk hoe die macht zich verhoudt tot de andere machten in de wereld, met na me tot de macht van de Sovjet-Unie! Nixon zei niet zelfgenoegzaam te wil len zijn, doch de Amerikanen moesten zichzelf niet onderschatten. De vice-president verklaarde zich be reid zich door Rockefeller voor de tele visie uitgebreid te laten ondervragen. Nixon heeft, naar de algemene opinie, nog steeds verreweg de beste kansen om de kandidaat van de Republikeinen te worden, doch voor de Democratische partij is het een voordeel, dat Rockefel ler kritiek naar voren heeft gebracht, die in hoge mate gedeeld wordt door de Democratische adspiranten voor het pre sidentschap. Indien Rockefeller niet de kandidaat van de Republikeinen zal wor den, zullen die Amerikanen, die even tueel voor hem zouden hebben gestemd, de neiging gevoelen hun stem uit te brengen op die Democraat die Rockefel lers standpunt in feite deelt. BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis. HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BATA Middel tegen concurrentie handelsbanken (Van onze Haagse redactie) „Voor ongerustheid, die in spaarbankkringen is ontstaan door groter wordende concurrentie der handelsbanken, is naar mijn mening niet veel reden. Ik ben er van overtuigd, dat de echte spaarders niet voor een kwart procent meer rente hun gelden bij de spaarbanken zullen wegtrekken. Wel zal er voor gezorgd moeten worden, dat de spaarders wat de service betreft bij de spaarbanken niet slechter af zullen zijn dan bij de handelsbanken. Laat dus deze concurrentie een opwekking zijn de service uit te breiden en dan niet door in alles de handels banken na te doen, maar door een eigen aanpak". Dit zei vanmorgen de voorzitter van de Ned. Spaarbankbond mr. J. J. C. R. van der Bilt in de Kon. Schouwburg te Den Haag tijdens zijn openingsrede op de 49ste Nederlandse Spaarbankdag. Als mogelijkheden van uitbreiding van het dienstbetoon zag de heer Van der Bilt o.m. het verlenen van bemiddeling en advies bij de aankoop van effecten, het in bewaring nemen van deze stuk ken en het verhuren van safeloketten. Mr. Van der Bilt vond het niet juist dat andere instellingen uit winstbejag profiteren van de door de spaarbanken gekweekte spaarzin door te trachten wat die instellingen zien als het lucra tieve gedeelte der spaargelden, naar zich toe te trekken. Tekenend in dit verband noemde mr. Van der Bilt het dat de handels banken wel belangstelling toonden voor het ambtenarensparen, maar niet voor de jeugdspaarregeling. Tegenover de gedachte van een alge mene gepremieerde spaarregeling neemt volgens de heer Vein der Bilt de Ned. Spaarbankbond een aarzelende houding in. Niet in die zin dat gewei gerd zou worden daaraan mee te wer ken, maar wel vraagt men zich af of de noodzaak voor een dergelijke rege ling wel aanwezig is. Is zo'n regeling nodig, zo vroeg de heer Van der Bilt zich af, nu uit de spaarcijfers blijkt dat het Nederlandse volk bij de ver schillende spaarinstellingen een totaal tegoed heeft van f. 8.607.000.000. Wanneer de overheid het hare ertoe wil bijdragen om het sparen in Neder land te bevorderen dan ligt naar de mening van de Bond haar taak op een ander terrein, namelijk op dat van het waardevast houden van het geld. Daar naast zou zy stimulerend kunnen wer ken door verlaging van belastingen en het geven van belastingfaciliteiten, zo zei de heer Van der Bilt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9