èèndag! Drentse achtervolger Henk Nijdam grootste verrassing in 01. Stadion halfzwaar Sprinttitel voor Aad de Graaf Twaalf renners geselecteerd voor de Tour de Franee Jacques Anquetil behield de leiding in Ronde van Italië L.F.C.-V.V.S.B. VRIJDAG 10 JUNI 1960 Nederlandse baankampioenschappen (Advertentie) De 20-jariqe Rotterdamse HBS'er Aad de Graaf legde qisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam het eerste van de twee examens, die hem deze maand kwellen, met goed gevolg af. Met groot machtsvertoon onttroonde de Rotterdammer in het nationaal sprint kampioenschap der amateurs titelhouder Mees Gerritsen, die hem een jaar geleden in een weken durende titelstrijd, omdat De Graaf enkele malen in de beslissende rit ten val kwam, naar de tweede plaats had verwezen. Een zeer belangrijke zege voor De Graaf, want het is zo goed als zeker, dat aan dit kampioenschap tevens retourtjes naar de wereldkampioenschappen in Leipzig en de Olympische Spelen in Rome verbonden zijn. Maar over veertien dagen precies zal De Graaf een voor zijn toekomst nog belangrijker test moeten ondergaan: het mon deling examen als besluit van zijn hbs-tijd. De Graaf had drie ritten nodig om zich van de rood-wit-blauwe kampioens trui te verzekeren. De eerste rit ech ter zal niet officieel in de annalen van de wielersport geboekstaafd worden, want bij het ingaan van het laatste rechte eind, week Gerritsen van zijn „lijn" af en versperde De Graaf de weg onderdoor. Volgens de reglemen ten had men Gerritsen, die het eerst over de eindstreep was gegaan, kun nen distantiëren, maar zo ver gingen de wedstrijdcommissarissen niet. Zij lieten het tweetal overrijden en nu liet De Graaf geen twijfel bestaan. Hij ving de aanval van de Amsterdammer bij de 200 meter lijn op en klopte Gerrit sen op pure snelheid met drie leng ten. En zo ging het ook in de volgende rit, alleen bedroeg het verschil op de meet toen slechts één lengte in het nadeel van Gerritsen. In de strijd om de derde plaats zege vierde Van der Touw in drie ritten over Marinus Paul. In de beslissende rit raakte Paul op het laatste rechte eind in volle spurt uit balans, maar kon zich gelukkig overeind houden. Het kostte hem echter de derde prijs. Verrassing De 24-jarige Drentse wegrenner Henk Nydam schaarde zich in twee fantas tische ritten onder de sterkste ama teurachtervolgers ter wereld. Op van Peter Post geleende baanspullen ont troonde de stoere kweker uit Eelder- wolde in de finale van het nationale amateurachtervolgingskampioenschap titelhouder Piet van der Lans met ruim 50 meter verschil. Nijdam won deze finale in 5 min. 7.6 sec., een tijd, die gezien de ongun stige weersomstandigheden, op hoog internationaal niveau staat. Bovendien had Nüdam eerder op de avond een zeer zware rit tegen Oudkerk achter de rug, waarin de nieuwe kampioen een tjjd van 5 min. 7.4 had laten af drukken. Nederland heeft in Nijdam, Van der Lans en Oudkerk, die tegen Nijdam Hebt U ook zo'n leuke deugniet, die broeken verslijt aan de lopen de band? Morgen hebt U een zorg minder, want Coster heeft een sortering broekjes in de moderne COTELÉ, in 30 verschillende dessins en kleuren, de één nog leuker dan de ander. Vervaardigd van een schit terende kwaliteit RAILCORD, die voor luxe confectie bestemd was. Normaal betaalt U voor een rnirw^ dere kwaliteit al 8 9 gulden méér en daarom is dit een verras sing zonder weerga, want morgen, één dag, betaalt U voor deze schitterende kwaliteit cotelé JONGENSBROEKEN voor 1 -3 jaar LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Kone Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Drie kampioen: v.l.n.r. Peter Post (achtervolging profs). De Graaf (sprint) en Nijdam (achtervolging amateurs) 5.08.0 noteerde, drie geduchte troeven voor de individuele achtervolging in Leipzig en de ploegenstrijd in Rome. Zes ronden lang kampten Van der Lans en Nijdam in de finale om een metertje winst. Toen brak de tegen stand van de titelhouder, die in een ronde zeker 20 meter verloor en een geslagen man was. Bij de profs prolongeerde Peter Post zijn titel zonder veel moeite. Zowel Piet Steenvoorden in de halve eind strijd als Daan de Groot in de finale hadden weinig in te brengen tegen de Amsterdammer, die tegen Daan de Groot de beste tijd (6.34) van dit kam pioenschap verwezenlijkte. Derde werd Bas Maliepaard, die in de halve fina les niet opgewassen bleek tegen de eindspurt van Daan de Groot. Uitstekende vorm De Amsterdamse advocatenzoon Mar tin Wierstra onderstreepte in de stayers finale zijn uitstekende vorm van de laatste weken. In een bekeken" race reed Wierstra, die met oud-wereldkam pioen der amateurstayers Arie van Houwelingen de stryd achter de grote motoren volkomen beheerste, onbe dreigd naar zijn tweede kampioenstitel. Achter Van Houwelingen, die een fraaie tweede plaats bevocht, werd titelhou der Koch met een achterstand van een ronde derde, vlak voor Woutje Wagtmans. De overige drie, Stakenburg, oud wereldkampioen Jan Pronk, die een mislukte poging tot een come-back deed, en Braat waren in dit kampioen schap slechts figuranten en eindigden op vele ronden. De strijd was eigenlijk al na vijftig kilometer beslist. Toen verdrong Wier stra, die meer dan 20 km. op de loer had gelegen, Van Houwelingen van de kop. De Sassenheimer had in de eerste fase van de strijd het zware werk op geknapt. Na 25 km. attaqueerde hij Koch, die van kop was vertrokken, met succes. De Utrechter kreeg tege lijkertijd moeilijkheden met zijn motor, maar kon toch tijdig van gangmaker verwisselen. Toen hij echter na 38 km. weer achter zijn eigen gangmaker kwam, raakte Koch een ronde achter. Na 44 km. werd ook Wagtmans door Van Houwelingen gelapt. Braat, Sta kenburg en Jan Pronk kwamen toen al niet meer in het stuk voor. Nadat hij door Wierstra naar de tweede plaats was verwezen, lanceerde Van Houwelingen nog vele aanvallen op de leider, die zonder veel moeite zijn grootste concurrent op afstand hield. Advertentie uie lekkere shag in de handige doos 95 ct. LFCVVSB veer halve finale amateurbeker Voor de demi-finale van de strijd om de amateur-beker district West II is voor zondag a.s. vastgesteld de wedstrijd LFC—VVSB. Dit voor beide ploegen be langrijke duel de winnaar komt vol gende week uit in de finale en mag by winst mee doen met de semi-profs wordt gespeeld op het Lugdunumterrein aan de Haarlemmervaart. Aanvang 2.30 uur. De Kanaries komen als volgt uit: Van Leeuwen, G. Nagtegeller, De Kreek, W. Siera, De Jong, Slingerland, D. Sira, v. d. Heijden, Heijmans, H. Sira, W. Nag tegeller. Jan van der Wint op transferlijst (Speciale berichtgeving) Jan van der Wint, die in het begin van het seizoen, toen Frans de Munck door een conflict met het bestuur was uitge schakeld, het doel van DOS verdedigde, zal door de Utrechtse eredivisieclub op de transferlijst worden geplaatst. Men zal de oud-doelman van Sport club Enschede en tevens vroegere re serve keeper van het Nederlandse elftal alle medewerking verlenen voor een vlotte transfer. Ook Gerrit Voges, die indertijd van Sportclub Enschede was overgenomen, zal waarschijnlijk op de transferlijst ko men. Sportclub Enschede heeft na de oefen wedstrijd tegen Preuszen Muenster de 23-jarige Duitse B-speler Pfeiffer van F. C. Koeln gecontracteerd. Elftal Bollen-Duinstreek Het elftal van de Bollen/Duinstreek, dat woensdagavond a.s. (7 uur) op het terrein van Lisse tegen de Rijnstreek speelt is als volgt samengesteld: Doel: Van Dijk (Foreholte); achter: V. d. Zwet (Lisse) en Van Paridon (VVSB); midden: H. Tjjssen (Ter Lee- de)V. d. Poel (Lisse)de Mooy (Rijnsb. B.) voor: Herman Molenaar (Ter Lee- de>; A. Bon (Lisse); Nederstigt (VVSB); v. d. Mey (Rijnsb. B.) en C. Molema (Ter Leede). Reserves: De Vries (Ter Leede); Heemskerk (Rijnsb. B.); Van Dijk (rechtsbuiten Foreholte) en Mondriaan Lisser B.). De laatste wedstrijd van deze serie (Bollen/Duinstreek—Leiden) wordt 22 juni a.s. gespeeld op het terrein van Rijnsburgse Boys. Advertentie LEACRYL slaapzakken ANDRÉ JAMET •enten De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft, in overleg met ploegleider Klaas Buchiy, twaalf renners geselecteerd voor de Ronde van Frankrijk. Het zal van diverse omstandigheden afhangen, welke acht renners op 26 juni a.s. te Ryssel zullen starten. De twaalf geselecteerden zijn: Martin van den Borgh (Koningsbosch), Piet Damen (Lieshout), Dick Enthoven (Grote IJpolder), Wim van Est (Breda), Ab Geldermans (Beverwijk), Jo de Haan (Klaaswaal), Jaap Kersten Siebengewald), Coen Niesten (Beverwijk), Piet Rentmeester (Ierseke), Jo de Roo (Schore), Michel Stolker (Breda) en Wout Wagtmans (Breda). Binnen enkele dagen zal de beslissing over de definitieve ploeg worden genomen. sporthuis v.d. <Staay Eindelijk een Fransman winnaar Op de ere-lijst van de Ronde van Ita lië prijkt thans eindelijk de naam van een Fransman: Jacques Anquetil, die nu slaagde, na het vorige jaar de overwin ning op het laatste moment te hebben moeten laten aan Charly Gaul. Hetzelf de was in 1955 Geminiani overkomen en in 1957 Louison Bobet. Ook nu hing An- quetils zege aan een zijden draadje en vooral Nencini scheen een gevaarlijke concurrent. Scheen, want na de zware bergetappe van de voor-laatste dag was het consigne „op de plaats, rust"" en met vlag en wimpel reed Anquetil naar de eindoverwinning. Zelfs de pech, die de Fransman tot tweemaal toe had in de vorm van een lekke band, liet zijn concurrenten ijs koud. Ze waren moe gestreden. In een massale eindsprint viel de beslissing voor de ere-plaatsen van de laatste etappe. Padovan was de snelste. Anquetil heeft de roze leiderstrui In zijn bezit gehad van de vierde tot de zes de en van de zeventiende tot en met de laatste etappe. Daartussen, van de ze vende tot en met de zestiende etappe, voerde de Belg Hoevenaers het algemeen klassement aan. De uitslag van de 23e en laatste etap pe van de ronde van Italië (Bormoio- Milaan) luidt: 1.Padovan (It.) 225 km in 5 uur 48 min 38 sec (gem. 38.722 km per uur); 2. Van Looy (Belg.)3. Nencini (It.)4. Livie- ro (It.)5. Benedetti (It.)6. Poblet (Sp.): 7. Darrigade (Fr.); 8. Wim van Est (Ned.); 9. Daems (Belg.); 10. Conti (It.)21. Anquetil (Fr.)22. ex aequo alle overige renners, o.w. ook de Neder lander Michel Stolker, behalve de Zwit ser Ruegg (6.11.12). Voor allen werd de zelfde tijd genoteerd als voor de etappe winnaar Padovan: 5.48.38. Het eindklassement luidt: 1. Jacques Anquetil (Fr.) 3481 km in 94 uur 3 min. 54 sec. (gem. 37.006 km per uur); 2. Gastone Nencini (It.) op 28 sec., 3. Charly Gaul (Lux.) op 3 min. 51 sec., 4. Massignan (It.) op 4.06, 5. Hoe venaers (Belg.) op 5.53; 6. Carlesi (It.) op 8.28; 7. Pambianco (It.) op 8.32, 8. Ronchini (It.) op 9.: J, 9. Delberghe (Fr.) op 12.29, 10. Coletto (It.) op 13.10, 11. Van Looy (Belg) op 14 55, 12. Adriaens- sens (Belg.) op 19.32. De plaatsingen van de Nederlanders in het eindklassement zijn: 33. Wim van Est, op 1 uur. 1 min 36 sec, 53. Michel Stolker, op 1.31.44. Advertentie Bezoekt zondag a.s. 2.30 uur (terrein Lugdunum) de demifinale Amateur K.N.V.B.-beker West 2 Voor de tweede maal in dit jaar is in de Verenigde Staten een Bokser over leden aan de gevolgen van een knock out. Ditmaal was het de 20-jarige Tom my Pacheco (Porto-Rico), die maandag avond j.l. bewusteloos uit de ring was gedragen nadat hij enkele seconden voor het einde van zijn gevecht tegen Benny Gorden was uitgeslagen. V oetba [programma Promotie eredivisie: NOADVSV; Vi tesse— DFC. Beslissingscompetitie le divisie B: GraafschapRBC. Beslissingscompetitie 2e divisie B: Ve- locitasXerxesBaronieRheden Zwartemeer—UVS; Zwolse BoysONA. Amateurbeker (halve finale): LFC WSB Lugd.-terrein) Halve finales zaterdagbeker In de halve finale van het toernooi om de zaterdagbeker KNVB speelt Quick Boys morgen op het terrein van Huizen tegen DOVO. Aanvang half zeven. De andere halve eindstrijd, tussen Huizen en CSCA, wordt te Naarden gespeeld. De wedstrijd RBCDe Graafschap, voor de beslissingscompetitie van de eer ste divisie B. zal zondag in het Goffert- stadion te Nijmegen worden gespeeld. SLS-rit telt 270 equipes Met een ongebreideld enthousiasme zijn ze gisteravond vertrokken van de Scheveningse Boulevard, de 270 equipes die deelnemen aan de 9e Scheveningen— Luxemburg—Scheveningen rit van de RAC-West. Der traditie getrouw begon de rit met een behendigheidsproef die in weerwil van het nogal gure weer door vele honderden toeschouwers werd bij gewoond. Direct na de proef, die tot grote vreugde van de toeschouwers met gierende banden en piepende remmen werd afgelegd, hebben de rijders koers gezet naar Valkenburg. Wat het zeggen wil, 270 equipes in de wedstrijd te hebben, realiseert men zich pas, wanneer men bedenkt dat toen RAC-West voorzitter Ton Zwikstra rond half tien als laatste equipe de Porsche Sper van Van der Linden en Kamp- schuur voor de klassementsproef startte, de eerste wagen dat was de Volks wagen van de Gebr. De Wild uit Alk maar in de omgeving van Valkenburg al aan de gemeenschappelijke route was begonnen. Hedenavond worden de equipes op de Scheveningse Boulevard terug verwacht. Waterpolocompetitie De Sleutelstad won in pittig duel ook van ZIJV: 8—5 Onder leiding van de bekende ex- international F. Ruimschotel hebben De Sleutelstad en de zwemvereniging ZIJV uit Den Bosch een pittig partijtje water polo gespeeld. Zoals gedacht waren in derdaad de doelpunten vrij goedkoop, want De Sleutelstad scoorde acht doel punten maar de vijf die de Bosschena ren ertegenover stelden, kwamen toch vrij onverwacht. Overigens weer twee punten voor De Sleutelstad, dat nu waarschijnlijk samen met „Merwede" uit Dordrecht bovenaan staat. Het duel tus sen deze twee ploegen (dinsdag a.s. in Dordrecht) zal wel uit moeten maken wie voorlopig de eerste ronde het best afsluit. Het begin droeg het karakter van ver kenning over en weer. Maar al spoedig maakte Van Rooyen 10 en even daar na zelfs 20. Maar ZIJV trok bij: 21. Het leek een grote, snelle overwinning voor de Sleutelstad te worden, toen achtereenvolgens Van Zijl in combina tie met Kapaan eerst 31 en toen 41 achter de Bossche keeper deponeerde. ZIJV bleef echter aanvallen en dat re sulteerde in een fel schot op het doel, dat Binnenkamp keurig tot corner ver werkte. Uit de scrimmage, die hieruit voortkwam, kwam het tweede Bossche punt: 42, waarmede ook de ruststand, voor het formulier belangrijk, bereikt was. Na rust ging het er even raar uitzien, toen ZIJV van een fout van de Leidse doelman profiteerde en op 43 kwam, maar onmiddellijk daarna liep de Sleu- WIELRENNEN Charly Gaul niet in Tour de Franee De Luxemburger Charly Gaul heeft gisteravond, na zyn arts te hebben ge raadpleegd, besloten niet in de Ronde van Frankryk te zullen starten. Gaul acht zich fysiek op het ogenblik niet sterk genoeg om een zware etappewed strijd, als de Tour de France is, te rijden. Het Franse sportblad l'Equipe, dat Gauls beslissing bekend maakte, voegt hieraan toe: „Charly Gaul heefter lang over nagedacht, voor hij deze beslissing nam, maar hieraan is niet vreemd de moeilijkheid om een sterke en tevens hechte ploeg rondom hem te vormen' telstad weg. Eerst tot 53 door Johnnie Bekkering, daarna tot 63 door de in deze wedstrijd wel zeer produktieve Wim van Rooyen en tenslotte tot 73 door Kees van Hooidonk. ZIJV was uitge speeld, maar toch zou deze ploeg het volgende doelpunt maken, namelijk uit een numerieke veldmeerderheid die het gevolg was van het uit het water zenden van Johnnie Bekkering: 74. Ja, zelfs werd het door een achterwaarts schot nog 75, maar toen maakte Wim van Rooyen aan alle twyfel over het ver schil in sterkte een einde door nummer acht achter de Bossche doelman te wer pen. Daarmede was het pleit beslecht en de eindstand bereikte 85. Het derde zevental van de Sleutelstad verloor in een rommelige wedstrijd van het derde team uit Oudewater met een stand die voor de rust al bereikt was, namelijk 03. De meisjes en jongens- ploegen van de thuisclub deden het be ter. Die wonnen resp. van de OZV-meis- jes met 42 en van De Zijl jongens met 2—0. WIELRENNEN Ronde van Engeland De Engelsman Alan Ramsbottom heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Groot-Brittannië gewonnen. In 5 uur 2 min. 15 sec. De rit ging van Scar borough naar Nottingham over 162 km. Tweede werd de Zweed Owe Adamason in dezelfde tijd als de winnaar en derde Ramsbotton's landgenoot Bill Holmes in 5.02.20. In de algemene rangschikking kreeg Bill Bradley, die vorig jaar de ronde won, zijn eerste plaats terug. De bestgeplaatste Nederlander in deze rit was Lex van Kreuningen, die de vierde plaats bezette met een achterstand van 37 seconden op de winnaar. René Lotz werd ex aequo dertigste. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Bill Bradley (Engeland) 19.14.32; 2. Holmes (Engeland) 19.21.25; 3. Hinds (Engeland) 19.26.05; 4. Lotz (Ned.) 19.33.30; 22. Van Kreuningen (Ned.) 19.50.14. Groot-Brittannië heeft op de eerste dag van de wedstrijd tegen België te Scarborough voor de kwartfinales van het toernooi om de Davis Cup (Europese zone) een voorsprong genomen van 20 door beide enkelspelen te winnen. Sportief zegeviert in tweekamp De dualmeet tussen de damesvereni gingen „Sportief" uit Leiden en het Wassenaarse S. en L., gisteravond op de Leidse sintelbaan gehouden, is geëindigd met een overwinning voor Sportief: (97—87). Betsy Kikkert (Sport) stootte de ko gel 10.37 m. van zich af, genoeg voor een nieuw clubrecord, maar concurrente Wil van Leeuwen deponeerde de 3 kilo op 10.96 m. in de kogelbak. Hennie Pauw (Sport.) was de snelste op de 80 m.- meisjes B: 10.8. Opvallende gebeurte nissen konden wij verder niet meer ont dekken. Enkele uitslagen: 60 m.-meisjes C: 1. L. Kouwenhoven (S. en L.) 8.8; 2. J. Brons (S. en L.). 100 m.-meisjes A: 1. R. Braun (S. en L.) 13.5; 2. C. Tacx (S. en L.) 13.7. 4x60 m.-meisjes C: 1. S. en L. 35.8; 2. Sportief 38.2. 4x80 m.-meisjes A/B: 1. Sportief 44 8 2. S. en L. 45. Verspringen C: 1. Jenny Zandvliet (Sport.) 3.82 m.; 2. A. van Noort (S. en L.) 3.68 m. Verspringen B: 1. Henny Pann (Sport.) 4.41; 2. Slootweg (S. en L.) 3.82. Hoogspringen B: 1. Betsy Kikkert (Sport.) 1.355 m.; 2. Lida Haasnoot (Sport) 1.305 m. Discuswerpen-meisjes A: 1. Wil van Leeuwen (S. en L.) 24.41 m.; 2. Hilde de Jong (Sport.) 23.51 m.; 3. Carla van Duyn (Sport.) 23.43 m. Nieuwe motorsportbond opgericht (Speciale berichtgeving) Gisteravond in Utrecht is het er dan van gekomen. Daar waren afgevaardig den bijeen van de motorclubs in Neder land, welke wedstrijden organiseren en zij hebben besloten een nieuwe bond, naast en tegenover de KNMV dus, op te richten, welke zo spoedig mogelijk met het uitschryven van nationale wedstrij den zal beginnen. De naam van de nieu we organisatie zal V.O.M. (Vereniging Organisatoren Motorsport) zijn en reeds is een voorlopig bestuur gevormd. CRICKET Eerste testmatch Engeland-Z.-Afrika Op de eerste dag van de eerste test match tegen Zuid-Afrika in Edgbaston heeft Engeland, dat voor de zësde ach tereenvolgende maal in een testmatch de toss won, met een score van 175 voor 3 genoegen moeten nemen. Tussen de buien door, die de pitch een levendig karakter gaven, werd traag gebat en al leen Ted Dexter deed een poging het tempo wat op te voeren. Voor zijn 52 runs had hij 2uur nodig. Aanvoerder Colin Cowdrey stelde he vig teleur. Hij stond alweer voor 3 aan de kant toen het totaal pas 19 runs aan gaf. Neil Adcock en Geoff Griffen zorg den voor de succesvolle Zuidafrikaanse aanval. Competitie CKB De kampioen van de hoofdklasse West en hoofdklasse Centrum, resp. R'dam Zuid en DKOD uit Heelsum spe len morgen de eerste wedstrijd om de titel CKB-kampioen. R'dam Zuid is sterk favoriet en in Heelsum verwachten we een Rotterdamse zege. Voor promotie naar de hoofdklasse West wordt de tweede en mogelijk be slissende strijd tussen DES (Delft) en TOP (Rotterdam) gespeeld. In Rotter dam won TOP met 65, maar in Delft geven we DES iets betere kansen, zodat misschien een beslissingswedstrijd nodig wordt. De gewone competitie is in IA en 2A reeds afgesloten en morgen worden de laatste twee wedstrijden in de hoofd klasse West gespeeld. Merwede ont vangt PKC, dat door winst nog twee plaatsen kan stijgen en dat zien we ge beuren. GKVVr'schaar heeft geen en kel belang meer. Normaal is, dat Vrien denschaar wint. BEKERCOMPETITIE In groep I (hoofd-, 1ste- en 2de-kl.) plaatste VES zich reeds voor de halve finale door grote winst op DES (14-2). VES 2Ons Eiland en de strijd tussen waarschijnlijk Fiks 2 en VEO 1 zorgen een dezer dagen voor de tweede en derde halve-finalist en morgen wordt het vier tal compleet met de winnaar van Ijs vogelsPernix te Den Haag DISTRICTSTOERNOOI JUNIOREN Het district Zuid-Holland-Noord van de CKB houdt morgen op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel een junio renmiddag. Vrijwel alle verenigingen nemen deel met in totaal 35 twaalftal len. Er zijn totaal 7 groepen van 5 teams in verschillende klassen. Het program ma wordt verwerkt op zes velden van 's middags 3 uur tot 's avonds 7.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5