FRANSE AMBTENAREN HIELDEN VANDAAG ARMEN OVER ELKAAR BERINI ƒ519.- KOELKASTEN WEERBERICHT In de dagbladen een hele kolom stakende overheidsinstanties De Gaulle zou kunnen bemiddelen tussen Israël en Argentinië Leidse verfhandel „de Valk" n.v. (9uc/ QTu leuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 JUNI 1960 No. 30069 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De produktiviteit in Frankrijk is vandaag niet zeer groot geweest. Om te beginnen hadden een slordige anderhalf miljoen ambtenaren en arbeiders der genationaliseerde bedrijven het werk in treffende eens gezindheid neergelegd. Maar ook vele andere takken van officiële of semi-officiële activiteit hebben vandaag stilgelegen uit solidariteit met de stakers of omdat redelijkerwijs mocht worden verwacht, dat alles toch wel in het honderd zou lopen! Zo werd gisteravond al bekend gemaakt, dat de twee grote Parijse vlieghavens Le Bourget en Orly vandaag weinig of geen bedrijvigheid te zien zouden geven. Alle grote internationale luchtvaartmaatschappijen waaronder de KLM hadden gisteren al besloten Parijs vanaf middernacht links te laten liggen én passagiers en vrachten in Brussel te laden en te lossen. Kwalijk voorteken De lijst van overheidslichamen, die het af lieten weten en welke de laatste weken een vaste rubriek in de Franse kranten is geworden, besloeg gisteren een hele kolom. Geen telefoon, geen postbestelling of -lichting, geen vuilnis diensten, maar ook geen belasting, geen scholen en geen douane. Gas en elek trisch licht zouden normaal functioneren maar, tenzij voor een zeer dringende operatie, behoefde men geen aanspraak op een bed in een ziekenhuis te maken. De begrafenissen werden ook weer een etmaal uitgesteld en op de Parijse metro, de bussen en de treinen naar de omge ving had men sinds weken al afgeleerd zijn horloge gelijk te zetten. De stakingsgolven schijnen dus eerder op vloed dan op eb te zijn ingesteld en een kwalijk voorteken was gisteren ook nog, dat de stakingsparolen in de Zestig doden door tyfoon in Hongkong Zeker zestig doden en vermisten en meer dan 4000 daklozen zijn het resul taat van een wervelstorm die Honkong gisterochtend heeft geteisterd. Straten kwamen blank te staan en huizen wer den beroofd van hun dak. Tientallen boten en bootjes vergingen. Volgens of ficiële gegevens zijn 28 mensen omge komen en worden er 32 vermist. Er zijn 27 zwaar gewonden. In de vissershaven van Tsjeng Tsjau in het gebied van Hongkong zijn 150 jon ken en kleinere vaartuigen omgeslagen. Bij aardverschuivingen zijn drie men sen omgekomen en twaalf gewond. Het bijna 3400 ton metende Britse schip „Shun Lee" met 55 opvarenden is 260 kilometer ten zuiden van Hongkong op een rif gelopen. Nadat het had ge seind, dat het gevaar liep te breken, ar riveerde er hulp uit de omgeving; 28 man gingen over in een reddingboot, welke erin slaagde de kust te bereiken. Van de overigen is één man over boord geslagen. De Nederlandse zeesleper „Noord- Holland" en het Nederlandse vrachtschip „Tjibodas" van de KJCPL zün sinds donderdagmiddag in de nabij heid van de „Shun Lee". Voorts heeft een Chinees vliegtuig zes vlotten uitge gooid, waarvan er twee door de beman ning van de „Shun Lee" zijn opgepikt. De „Shun Lee" is geladen met ijzererts. Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling 194.— en 18 maan delijkse term incl all riskverz f30.- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68 KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen en nog slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Koudere nacht. Morgen ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 juni Zon op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 22.37 uur; onder: 6.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.43 uur. Laagwater te 0.03 en 12.24 uur. Advertentie Prijzen vanaf f 225. Originele FRIGID AIRES Nu ook in huur vanaf f 16.50 per maand. enegouwen metaalindustrie voor 60 70 pet in het hele land gevolgd werden. Dinsdag had de regering nog een vaag gebaar gedaan om met beloften van salarisherziening op verdere termijn de stakers weer in het gareel te brengen. De vakbewegingslei ders hadden er echter geen oren naar gehad. We kennen de toezeggingen van de regeringen. Zij doen ons denken, zo zeiden zij, aan het bekende bordje in de etalage van een dorpsbarbier: morgen scheren we gratis. Ook langs de autoritaire weg is het de regering totdusver niet gelukt indruk op haar eigen ambtenaren of op de arbei ders te maken. Een negentigtal chauf feurs en conducteurs van de Parijse autobussen werd onder beschuldiging van illegale agitatie op staande voet deze week op straat gezet. Dat ontslag lijkt de verontwaardiging en de strijdlust echter eerder nog te hebben aangewak kerd. Een verzoek van een socialistisch Kamerlid de regering over haar sociale politiek te mogen interpelleren werd door de Kamervoorzitter gisteren afge wezen. Volgende week zal over dit onder werp echter een debat in het parlement tegemoet mogen worden gezien, waarbij premier Michel Debré de regeringspoli- tiek zelf zal komen verdedigen. Het ziet er alles bijeen echter niet naar uit, dat beide partijen elkaar weer spoedig in de armen zullen vallen, nu de teerling ge worpen schijnt te zijn. Man doodgeschoten in de Wieringermeer Op de Wieringerrandweg in de Wieringermeer is gistermiddag in een auto die in een sloot lag het stoffelijk overschot gevonden van een 24-jarige employé van de Rijkswerf. De man had een schot wond in het hoofd. Deze vondst werd gedaan door de Rijkspolitie, nadat daar kort te voren twee meisjes aangifte had den gedaan, dat zij onder bedrei ging met een pistool waren aan gehouden door een 'man met een auto. Het eerste meisje, de 17-jarige J. Renooy uit Slootdorp, werd door de man aangehouden op de Zuiderzeeweg tussen Wieringen en Middenmeer. Zij voldeed niet aan de sommatie om af te stappen en de man schoot niet. Het tweede meisje, dat aangifte deed was de 14- jarige F. Lont uit Hippolytushoef, die werd aangehouden op de Wieringer randweg, toen zij naar huis reed van de Landbouwhuishoudschool in Slootdorp. Dit meisje kreeg een schot na van de man toen zij doorreed, maar zij werd niet geraakt. Vlakbij de plaats waar het tweede meisje werd aangehouden vond men het stoffelijk overschot van de man. De politie stelt een onderzoek in. PRINS VERLAAT MORGEN HET ZIEKENHUIS Naar de behandelende geneesheren meedelen is de temperatuur van Prins Bernhard normaal gebleven en mag ver wacht worden dat hij morgenochtend het ziekenhuis zal mogen verlaten om naar Soestdijk terug te keren. Mr. Luns presideert contact Zes - Zeven (Van onze Parijse correspondent) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns heeft gisteren in hotel Majestic te Parijs, waar vroeger de Unesco huisde, opnieuw de voorzittershamer ge hanteerd ten overstaan vari deputa ties van twintig landen plus van de Euromarkt in de hoop nu eindelijk een oplossing voor de tegenstellin gen tussen Zes en Zeven te kun nen bewerkstelligen. Minister Luns kon gisteren de gedelegeerden in ieder geval al een nieuw document presenteren, dat woensdag door de Zes van Klein Europa in Parijs was uitgedokterd. Standpunt van Buenos Aires ontmoet geen enkele sympathie in West-Duitsland In kringen van de Argentijnse regering speculeerde men gisteren op de mogelijkheid, dat president De Gaulle van Frankrijk zal proberen te bemiddelen tussen Argentinië en Israël als president Frondizi en bijna gelijktijdig premier Ben Goerion Parijs bezoeken. Gistermiddag heeft Frondizi een persoonlijke brief van Ben Goerion ontvangen. De inhoud zou „warm, vriendschappelijk en verzoeningsgezind" zijn. Onze correspondent in Bonn telefoneerde ons hedenochtend, dat de houding van Argentinië in Bonn op geen enkele wijze sympathie ont moet, waarbij gewezen wordt op de Argentijnse nalatigheid om dr. Klingenfuss uit te leveren, een nazi-diplomaat, die hulp zou hebben verleend bij de vermoording van honderden joden in Joego-Slavië. Het gaat Bonn niet om formele kant Het gaat Bonn in het geval-Eichmami kennelijk niet alleen om de formele zijde van de zaak. Formeel zou West-Duits land Israël wel kunnen vragen om uit levering, hoewel er geen uitleveringsver drag tussen beide staten bestaat. Men lenen. wil echter Israël geen strobreed in de weg leggen waar het de berechting van de SS-misdadiger aangaat. Men wenst Eichmann persoonlijk ook geen officiële rechtsbescherming te geven omdat hij geacht wordt daarop moreel geen enkele aanspraak te maken. Daarentegen is Bonn wel van plan het openbaar minis terie in Israël en Eichmanns eventuele verdediger alle mogelijke hulp te ver- Chinezen verjaagd uit Tibetaanse stad De correspondent van de ..Times of India" in de Nepalese hoofdstad Katmandoe meldt van betrouw bare zijde vernomen te hebben, dat Tibetaande verzetsstrijders er, na tien dagen van verbitterde gevech ten, in geslaagd zijn de belangrijke, ongeveer tachtig kilometer van de Nepalese grens gelegen Tibetaanse stad Sjekhardzong op de Chinese communisten te veroveren. Het Chinese garnizoen werd onder de voet gelopen. De Chinezen zenden thans ver sterkingen, die afkomstig zijn uit het ongeveer dertig kilometer ver der gelegen Tingri. In deze plaats, die over een vliegveld beschikt, hebben de Chinese communisten een belangrijk militair hoofdkwar tier gevestigd. Tot dusverre hebben de Chinezen nog geen vliegtuigen tegen de Tibetaanse verzetsstrijders in Sjekhardzong gebruikt. De „Times of India" noemt deze plaats een belangrijk knooppunt van wegen. De Chinezen hadden er een districtshoofd kwartier gevestigd. Een correspondent van het Indiase persbureau „Press Trust of India" te Katmandoe meldt, dat de Chinezen druk zijn met de aanleg van wegen, die alle 45 bergpassen aan de grens tussen China en Nepal moeten verbinden met de van oost naar west lopende Tibetaan se hoofdweg tussen Lhasa en Gartok. Een zevental passen is reeds met deze weg verbonden. Indonesische premier naar Rusland De Indonesische premier, ir. Djoeanda, heeft bekendgemaakt dat hfj op uitno diging van de Russische regering een of ficieel bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. Tydens zyn bezoek, dat op 26 juiri begint en ongeveer een maand zal duren, zal hij economische ontwikke lingsprojecten bestuderen. Het stuk doet een verzoenend geluld horen door ook het kamp der Zeven, waarvan Engeland het centrum vormt, te verzoeken lijsten op te maken voor artikelen, die voor herziening der douanetarieven in aanmerking zouden kunnen komen. Twee wegen zouden hier kunnen worden verkend: ofwel de Zes zouden hun onderlinge tai'iefsvei'lagin- gen uitbreiden over landen van de Zeven. Ofwel er zou tot een algehele verlaging van twintig procent voor alle achttien OEES-landen plus Amerika en Canada besloten moeten worden. Daar enboven is men nu op zoek naar de mogelijkheid om andere obstakels bij het goederenverkeer tussen Zes en Zeven uit de weg te kunnen ruimen. Veel definitiefs wist men ondertussen in dit verband gistei'avond in het Majestic hotel ons niet mee te delen. Doch na de tegemoetkomende woorden die de Britse minister John Profumo vorige week in Parijs voor de Assemblee der Westeuro- pese Unie heeft gesproken, kreeg men gisteren toch wel de indruk, dat er ook in het kamp der Zes duidelijke wil be staat de gebarsten vaas van economisch Europa gezamenlijk weer te lijmen. NIEUW VERVOLGVERHAAL In het nummer van heden maken wü een aanvang met de publikatie van een nieuw, spannend vervolg verhaal ,,De Schipbreuk van de „Alexia" van de Engelse schrijf ster Ruth Aspinall. Wü vragen er gaarne de büzon- dere aandacht van onze lezers kring voor. Gisteren arriveerde op Schiphol de solisten van het beroemde Rus sische Bolsjoiballet voor een kort bezoek aan ons land. Hedenavond treden zij op in Den Haag. De dan seressen op het platform van de luchthaven. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Geen staatsgreep in Indonesië „Valse geruchten" Nadat, ook in ons land, gisteren geruchten de ronde hadden gedaan dat militairen in Indonesië de macht in handen zouden hebben genomen, heeft Radio-Djakarta dit van officiële zijde ontkend. De ge ruchten werden volkomen onjuist en ongegrond genoemd. De Indonesische minister van Voor lichting, Maladi, heeft in een commu nique verklaard, dat sommige onder mijnende groepen proberen in het bui tenland anti-Indonesische geruchten te verspreiden. Hü zeide voor de radio, dat de berich ten over een staatsgreep „vals en uit dagend" zyn. „Aangezien de geruchten afkomstig zijn uit Amsterdam en samen vallen met het zenden van Nederlandse versterkingen naar Nieuw-Guinea, kan men gemakkelijk begrijpen wat de ware bedoeling is die er achter steekt", zo zei hij. De minister wees er op, dat uit de verklaringen van de president en de legerleiding steeds is gebleken, dat er een krachtige eenheid tussen de presi dent, de regering en de strüdkrachten bestaat. De Italiaanse filmster Gina Lol- lobrigida heeft besloten zich voor goed in Canada te vestigen. De filmster met haar echtgenoot en zoontje bij aankomst in hun wo ning in Toronto. NEDERLANDSE PSYCHOPAAT VOORTVLUCHTIG Deense en Duitse politie zijn tezamen met Interpol begonnen aan de opsporing van de 30-jarige Nederlander M. Schry- nemaker, die vorige week vrüdag uit het het St.-Pauluspaviljoen in Heiloo, een psychiatrische inrichting, is ontsnapt. Hij werd gisteren aangehouden in de Duitse stad Flensburg waar hij werd voorgeleid, maar slaagde erin zyn bewa kers af te schudden door hen met een stoel aan te vallen, toen hy naar het Huis van Bewaring was overgebracht. Volgens de laatste gegevens uit Aabenraa in Zuid-Jutland is hij illegaal over de Deens-Duitse grens gekomen. Ook het Indonesische pei-sbureau Antara verklaarde, dat „bepaalde bui tenlandse kringen en ondermijnende elementen" reeds geruchten over een staatsgreep hadden verspreid, nog vóór president Soekarno van zijn wereldreis terugkeerde. President Soekarno heeft vandaag zyn functie, die tydens zyn reis door premier Djoeanda is waarge nomen, weer opgenomen. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Negen landen paraat tegen rode duikboten Negen landen van de NAVO, waar onder Nederland, hebben gisteren in Washington een akkoord ondertekend, dat hun medewerking aan het NAVO- centrum voor duikbootbestryding te La Spezia in Italië regelt. Het centrum, dat in mei 1959 is inge richt onder leiding van het NAVO-op- perbevel voor het gebied der Atlantische Oceaan, zal technische voorlichting en hulp verstrekken aan de NAVO-bevel- hebbers en de regeringen der NAVO- landen. De negen landen Canada, Denemarken, Frankrijk, West- Duitsland. Italië. Nederland, Noor wegen, Engeland en de Ver. Sta ten zullen deskundigen en tech nische inlichtingen verschaffen waarmee het centrum nieuwe be strijdingsmiddelen en -methoden tegen onderzeeërs zal ontwerpen. Het centrum is o.a. gesticht om dat de NAVO zich bezorgd maakt over de groeiende omvang van de Sovjetrussische vloot van onder zeeërs. Jit hoi Leidsch Dagblad van 11 juni 1860: Zondag wordt in de Residentie een feest gevierd, dat wel tot de zeldzaamheden behoort. In een geacht gezin wordt een gouden, een zilveren en een gewone brui loft gehouden. Ten einde het feest dien luister bij te zetten, wordt het huwelijk van het kleinkind op morgen, zondag gesloten. VJ

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1