r 1! JAPON ïi.9° 11 n t.®» Pee! k kloppenburg Handelsbesprekingen Benelux en Rusland zijn nu in voorbereiding GARANTIE Niet terug naar koude oorlog Korte en 3/4 mantels MAISON SPIER VEERTIEN LANDEN GEVEN DE VOORKEUR AAN GENERAALS deze zaterdag herenmode tip No-iron Sportshirts Kloof tussen de welvaart en de ontwikkeling steeds dieper Prof. Bergenia over geestelijke achtergrond Veilig kopen! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 juni 1960 Vierde blad no. 30069 Ambassadeur De Beus over de Sovjet-Unie (Van onze Haagse redactie) De uit Moskou teruggekeerde ambassadeur dr. J. G. de Beus heeft gistermiddag in het Departement van Buitenlandse Zaken rapport uit gebracht over zijn bemoeiingen ter voorbereiding van eventuele han delsbesprekingen tussen de Benelux en de Sovjet-Unie. Tot nu toe stelde de Russische regering zich op het standpunt, dat zij met de Benelux niet kon spreken omdat het unieverdrag nog niet geratificeerd is. Nederland en België stellen zich op het standpunt, dat het Benelux- protocol van 1953 het gezamenlijk optreden in handelsbesprekingen vooruitlopende op de ratificatie voorschrijft. Nu die ratificatie, naar het zich laat aanzien, spoedig een feit zal zijn, wil men in Moskou krachtig op het sluiten van een handelsverdrag aandringen. „Overigens is het merkwaardig, dat het Nederlands-Russische handelsver keer ondanks het ontbreken van een verdrag sterk is toegenomen. Maar het is inderdaad wel zo, dat wij meer van de Russen hebben gekocht dan zij van ons. Het transitoverkeer maakt voor de betalingsbalans echter veel goed. Er is trouwens goede hoop, dat de door de Russische handelsmissie dit voor jaar gelegde contacten voor de Neder landse industrie resultaten zal opleve ren. Rusland is geïnteresseerd in in dustriële uitrusting, vooral ten be hoeve van de chemische industrie". Dr. De Beus heeft de indruk, dat het Kremlin ook na de mislukte top conferentie niet van plan is terug te keren tot de koude oorlog. Ook al zijn de Russen overtuigd van een groeiend militair overwicht aan hun kant, ze zyn er toch goed van doordrongen dat er in een volgende oorlog alleen verlie zen en geen overwinnaars zullen zyn. Zij leggen dan ook steeds meer het accent op het economisch front in de gedachte dat de tyd voor hen werkt. Gecompliceerde maatschappij De ambassadeur is het geheel eens met hen die menen, dat de Sovjet maatschappij te veelvormig en gecom pliceerd is om deze uit een simpele zwart-witr-tegenstelling te kunnen be naderen. Datzelfde geldt ook voor de verhouding tot de satellietstaten, die veel minder marionetten van het Krem lin zyn dan in het westen wel eens wordt gedacht. Het bespelen van dat instrument eist een fyn gevoel voor de verhoudingen en een soepele geest. Daar komt nog bij, dat de Russische bevolking in de omgang bijzonder pret tig is en, hoewel overtuigd van d e voortreffelijkheid van het eigen poli tieke stelsel, buitengewoon belangstel lend is in, om niet te zeggen reikhal zend uitkijkt naar de Westerse levens stijl en die gaarne overneemt. Dat is een trek die met het toenemen van de welvaart in de Sovjet-Unie merkbaar aan kracht wint. Niet alleen dr. De Beus zelf, maar ook zijn dochter, die in zijn ambts woning aan de Kalashny Pereulok als gastvrouw optrad en tevens muziek studeert, bewaart aan de 2% jaar dat zij in de Russische hoofdstad verbleef, goede herinneringen. Dr. De Beus heeft er voldoende Rus sisch geleerd om officiële toespraken te kunnen verstaan, een inspanning welke onder het Stalinistische regime groot wantrouwen zou hebben opge wekt, maar nu werd gewaardeerd. Er werden trouwens ook veel meer recep ties gegeven dan vroeger het geval was. Vriendelijk afscheid Een en ander heeft ertoe bijgedra gen, dat ambassadeur De Beus in een mild klimaat van het Kremlin af scheid heeft genomen. De president van de Opperste Sovjet, Brezjnef, en de minister van Buiten landse Zaken Gromyko, onderminister Zorin, die o.m. de verhouding met Ne derland behandelt, en het lid van de Opperste Sovjet, mevrouw Furtsewa, hebben by die gelegenheid vriendelyke Advertentie Ook voor U hebben wij een vlotte in de maten 36 t.m. 56 17.50 en hoger. De nieuwste modellen en stoffen, ook met mouw. 29.75 en hoger. Grote keus in MANTELS en MANTELKOSTUUMS. Alleen bij koopt U met plezier. HAARLEMMERSTRAAT 109 t.O. BATA, LEIDEN. ZICHTZENDINGEN OP AANVRAAG. toespraken gehouden. Daarby moet men bedenken, dat Nederland politiek gesproken voor de Sovjet-Unie nauwe- lyks interessant is, gezien de ondub belzinnige houding van de regering. Nederland krygt dan ook aanzienlijk minder aandacht in officiële uitlatingen dan landen waar men in Moskou nog wel eens op een wyziging van de poli tieke gedragslyn kan speculeren. De „co-existentie" van Nederland en de Sovjet-Unie speelt zich dan ook voornamelijk in het commerciële en culturele vlak af. Wat dat betreft heeft ambassadeur De Beus niet slecht ge boerd: de K.L.M. kon een lijn op de Russische hoofdstad openen, een hon derdtal Nederlandse gezinnen kon re patriëren, de handel ontwikkelde zich niet ongunstig. Binnenkort zullen drie vooraanstaande Russische journalisten van het Persbureau Tass, de partij- krant Prawda en het litteraire blad Litteraturnaja Gazeta op uitnodiging van de Nederlandse regering een be zoek aan ons land brengen. Het geldt hier een tegenbezoek voor een reis, welke enige jaren geleden door een ge zelschap Nederlandse journalisten op uitnodiging van de Russische regering werd gemaakt. „VERONICA" DISTANTIEERT ZICH VAN HAAR PROMOTOR (Van onze Amsterdamse correspondent) Nu de technlsch-directeur van de voormalige VRON en generaal-agent van de Veronica Anstalt wegens het ont trekken van goederen aan zyn faillisse ment en het afgeven van ongedekte cheques is gearresteerd, is zyn plaats in genomen door de man die namens deze commerciële radio-omroep de onderhan delingen over de registratie van het zenderschip heeft gevoerd: de heer N. C. Jurgens te Loosdrecht. De heer Jur- gens liet gisteren weten dat de heer Os wald zich tot dusver ten onrechte voor generaal-agent had uitgegeven. Zijn functie zou niet meer zijn geweest dan „technisch adviseur". De heer Jurgens deelde voorts mee, dat het kort geding, dat mr. dr. K. W. P. Klaassen namens de in Lichtenstein gevestigde Veronica Anstalt tegen de PTT zou voeren wegens het verbreken van de radio-telefonisch verbinding met het zenderschip welk geding van daag voor de Haagse rechtbank zou die nen is uitgesteld. De aanleiding hiertoe was de mede deling van minister Korthals, dat een telefonische verbinding met het schip wel mogelijk zal zijn in geval de veilig heid van de bemanning hiermee is ge diend. De minister zou de teruggave van het volledige recht op radiografisch ver keer nog in studie hebben. Maar militaire staatslieden toch wel van een nieuw en ivat milder soort Wie ooit aan het hoofd van een regering wil staan, blijve verre van de politiek: hij ga in het leger. Een snelle blik in de wereld van vandaag toont, dat generaal na generaal aan het hoofd staat van naties, niet van legers, en dat zij troepen van regeringsambtenaren in plaats van soldaten bevelen. Op het ogenblik zijn er ruw geschat veertien generaals, veldmaar schalken, generalissimi en een eenzame kolonel, die president en pre mier zijn. Elke maand schijnt er een bij te komen. De jongste officier die zijn met sterren gesierde schouders onder staatszaken heeft gezet, is generaal Gursel, chef van de legergroep, die kortgeleden de macht in Turkije in handen nam. Bijna elke maand komt er een bij.... Gursel deed niets bijzonders en voeg de zich gewoon in een lange militaire parade. Hij sloot zich aan bij: Generaal Dwight D. Eisenhower, pre sident van de Verenigde Staten; Generaal Charles de Gaulle, president van Frankrijk; Veldmaarschalk Mohammed Ajoeb Khan, president, premier en minister van Defensie van Pakistan; Generaal Ibrahim Abboed, premier en minister van Defensie van de Soedan; Generaal-majoor Abdoel Karim Kas- sem, dito van Irak; Generalissimus Francisco Franco, staatsleider van Spanje; Generaal Foead Sjehab, president van de Libanon; Maarschalk Josip Broz „Tito", presi dent van Joego-Slavië; Generaal Alfredo Strössner, president van Paraguay; Veldmaarschalk Sarit Thanarat, pre mier van Siam; Generaal Hector B. Trujillo, president van de Dominicaanse Republiek; „Generaal" Fidel Castro, die zichzelf bevorderde alvorens premier van Cuba te worden; Kolonel Gamal Abdel Nasser, presi dent van de Verenigde Arabische Repu bliek en de enige kolonel in het gezel schap van generaals. Het is opmerkelijk, dat de Marine maar één man heeft bijgedragen: admi raal Americo Thomaz, president van Portugal en voornamelijk een decoratie ve figuur. Tot kort geleden zou aan deze lijst nog generaal Ne Win, sterke man van Birma, kunnen zijn toegevoegd. Hij be sloot echter, dat de wanorde, die de po litici veroorzaakt hadden, opgeruimd was en dat hij hun een nieuwe kans kon geven. Zyn besluit gaf de Londense Ti mes de voorzichtige opmerking in de mond: „Dit is een goed jaar voor gene raals geweest." De meesten der presidenten-generaal hebben het dit jaar tamelijk rustig ge had. De vraag rijst hoe zij in het zadel raakten en waarom. „De indruk dringt zicht op", schreef de Times, „dat gene raals. als de Engelse winters, milder worden." Volgens dit blad is het niet te boud om te beweren, dat „de generaals van vandaag een nieuw soort zijn. Om succesvol te zijn in de moderne oorlogs voering moet een generaal een diplo maat en staatsman zowel als een dapper man zijn. Men mag aannemen, dat hij beter dan wie ook de risico's en verspil lingen van oorlog kent en dat hij daar om vredelievend is," aldus de Times. „Door zijn vorming gelooft de gene raal in de economie van de kracht en zal daarom het compromis en het ge sprek verkiezen boven machtsvertoon. Fanatisme, helaas, schijnt een kwaliteit van de burger. Zo kan het gebeuren, dat in tenminste veertien landen, onder ver schillende omstandigheden en uiteenlo pende condities, de openbare mening tot de slotsom gekomen is, dat politiek een te ernstige zaak is om aan politici over te laten." rijk gevarieerde zomerkleuren Speciaal verlaagde prijs Bijpassend ECHTPAAR FELLINI IN AMSTERDAM De regisseur van de film „La dolce vita" de Italiaan Frederico Fellini, is gisteravond op Schiphol aangekomen voor het bijwonen van de Nederlandse première van deze film. Op de Am sterdamse luchthaven zat zyn echt genote, de actrice Giulietta Masina op hem te wachten. Even voordat de regisseur uit het vliegtuig uit Mün- chen was gestapt, arriveerde zij met een toestel uit Rome. Na de hartelijke begroeting tussen de beide sterren, vertelde Fellini. dat hij in Duitsland zijn film had gesynchro niseerd in de Duitse taal. Een meester werk kon hij „La dolce Vita" niet noe men. „Men verwacht altijd, dat de vol gende film beter zal worden", zo zei hij. Wat die volgende film zou zijn, wist de regisseur zelf nog niet. Zijn echtgenote, die een grote faam verwierf in talrijke films, waaronder „La Strada" en „Nachten van Cabiria" kon ook nog niet vertellen wat de vol gende film zou zijn, waarin zij een rol zou vertolken. Na de vakantie, waarvan ze op het ogenblik geniet zal ze in de verschillende Italiaanse theaters haar normale opted en hervatten, want naast filmactrice is Giulietta Masina ook to neelspeelster. Advertentie Lichtattractie voer Amsterdam Van 11 juni tot en met 25 september zullen de meest pittoreske punten in de Amsterdamse binnenstad in een feeste lijk verlichtingspakje worden gestoken. Dan zullen ruim 350 grachtenhuizen, de bloemenschepen in de Singel en enkele brugbogen stralen in een zee van strijk en ander licht. Daarvoor heeft even als in voorgaande jaren de Amster damse stadsilluminatiecommissie ge zorgd. Zy heeft ongeveer f. 80.000 ge spendeerd aan deze zomerse attractie, die aan talrijke toeristen zal worden ge presenteerd onder het motto „In het licht der schijnwerpers herleeft het verleden". (Van onze Haagse redactie) „De ondernemer en de ontwikkelingslanden'' was het onderwerp, dat gistermid dag aan de orde werd gesteld op de in Scheveningen gehouden jaarvergadering van het Verbond van Prot. Chr, Werkgevers in Nederland. Prof. dr. H. Bergema van de Theologische Hogeschool te Kampen, die de geestelijke achtergronden belichtte, zei dat het vraagstuk van de ontwikkelingslanden „terecht" een van de meest centrale problemen is genoemd, „waarvoor de wereld en niet het minst de christelijke wereld zich in de eerstkomende periode ziet geplaatst". Niet alleen, zo lichtte hij nader toe, omdat het ten nauwste samenhangt met het probleem van het behoud van de wereldvrede, „maar vooral ook, omdat het de ex-koloniale christelijke mogendheden van het Westen stelt voor de schriftuur lijke eis tot het betrachten van de sociale gerechtigheid op internationaal terrein". Prof. Bergema wees erop, dat de 66 wereldbevolking, die in de ont wikkelingslanden woont, slechts 15 van het totale wereldinkomen ontvangt en voorts, dat het percentage van de wereldbevolking, dat voortdurend on dervoed is, nog steeds hoger wordt. Van nog geen 40 voor de tweede wereldoorlog is het nu reeds tot meer dan 60 gestegen. „De kloof tussen de welvaartslanden van het Westen en deze ontwikkelingslanden wordt dan ook dagelijks breder en dieper". „Wat de geestelijke achtergronden van het vraagstuk betreft, hebben deze", aldus de heer Bergema, „zowel betrekking op de hulpbiedende, als op de hulp ontvangende landen. In de hulpbiedende landen gaat het om de geestelijke kwaliteiten, die voor deze steunverlening zijn vereist en ten aan zien van de hulpontvangende landen hebben deze geestelijke achtergronden vooral betrekking op de godsdienstig- culturele situatie en de mentaliteit der bevolking in het merendeel der ont wikkelingslanden, waarmee ieder, die bij deze technische en financiële steun verlening is betrokken, rekening zal hebben te houden". Prof. Bergema was van mening, dat niemand behoorde te worden uitgezon den, die niet van tevoren een cursus in de culturele antropologie van het betrokken ontwikkelingsland heeft ge volgd of kennis heeft genomen van Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Tilburg J. H. H. Jan sen te Poortugaal, die bedankte voor As sen (toez.) Bedankt voor Genemulden P. de Jong te Kootwijkerbroek. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Den Bommel J. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Ottawa (Ontario, Canada) (Can. Ref. Church) H. Krabbendam, kand. te Philadelphia (U.S.A.). BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Delfzijl E. P. den Boer te Slttard. werken waarin o.a. wenken worden gegeven ter voorkoming van culturele desintegratie, alsmede van boeken, die iets laten zien van oosterse kijk op het leven, die zoveel verschilt van die van het Westen. De heer Bergema wees er verder- o.m. op, dat de zending belangrijke hulpdiensten kan verrichten, „ook al heeft zij dit in het verleden lang niet altijd gedaan en schiet de zending ook in deze tijd vaak daarin nog tekort". Hierna werd het woord gevoerd door prof. dr. W. F. de Gaay Fortman van de Vrije Universiteit te Amsterdam, die sprak over de politieke betekenis van het aan de orde gestelde onder werp en door de heer C. den Hollan der, algemeen vertegenwoordiger der Nederlandse industrie in het buitenland, die de praktische mogelijkheden be lichtte. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (Michigan, U.S.A.) L. Kieboom te Artesla, Califor- nlë) (voorheen te Llsse). VERENIGING VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Nederland houdt op 8 en 9 september de algemene ledenvergade ring. Voorlopig is het het plan deze bij eenkomst te Dordrecht te houden. De voorzittershamer zal dan door de heer R. Remmelos uit Den Haag worden overgedragen aan mr. dr. Mulder. Op de agenda staan twee referaten, een van ds. Oosten uit Enschedé en een van ds. De Jong uit Wildervanik. DS. G. BOERSEMA 25 JAAR PREDIKANT. Donderdag is het vijfentwintig Jaar geleden, dat ds. G. Boersema uit Kin derdijk, predikant van de Ge ref. (Vrij gemaakte) Kerken van Alblasserdam en Nieuw Lekker land. werd bevestigd als predikant van de Geref. Kerken. Ds. Boersema werd 16 juni 1935 door ds. C .G. Bos uit Zwolle, toen nog pre dikant te Westeremden. bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Pie- terburen in de burgerlijke gemeente Eenrum in Groningen. In deze zijn eer ste gemeente maakte ds. Boersema zich op 27 oktober 1944 los van de synodale besluiten en daarna diende hij nog ruim twee jaar de Geref. (Vrijgemaak te) Kerk van Pieterburen. Op 15 decem ber 1946 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Katwijk, welke toen nog voor de dienst des Woords met die van Valkenburg was gecombineerd. Sinds 16 januari 1953 dient ds. Boer sema de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Alblasserdam. PREMIER BEN GOERION 22 JUNI IN ONS LAND O.a. bezoek aan Koningin Thans zijn details bekend gemaakt van het niet-officiële bezoek, dat de Is raëlische premier David Ben Goerion deze maand als gast van de Nederlandse regering aan ons land brengt. De Is raëlische staatsman maakt een reis door een aantal Westeuropese landen en wordt daarbij door zijn echtgenote en een zijner dochters vergezeld. David Ben Goerion komt woensdag morgen 21 juni om tien uur per trein uit Brussel in Den Haag aan. Na een kort protocolair bezoek'aan de vice-minister- president begeeft het gezelschap zich naar Soestdijk, waar de Koningin een lunch aanbiedt. In de middag maakt de heer Ben Goerion een vlucht over de Deltawerken, terwijl zijn vrouw een be zoek aan de Hoge Veluwe brengt. 's Avonds biedt de Nederlandse rege ring in het Scheveningse Kurhaus een diner aan. De volgende dag brengt de Israëlische minister-president eerst een bezoek aan minister Luns, waarna hy naar Amsterdam vertrekt. Daar wordt hij ontvangen in de synagoge van de Portugees-Joodse gemeente, 's Middags houdt hij een receptie in het Carlton- hotel en na de lunch keert hij terug naar Den Haag om daar de joodse stu denten en scholieren te ontvangen. Me vrouw Ben Goerion brengt die dag een bezoek aan de Floriade. Tenslotte biedt de Israëlische premier op zijn beurt in kasteel Oud-Wassenaar een diner aan de Nederlandse regering aan. Vrijdagmorgen vertrekken de gasten van Schiphol, waar Ben Goerion eerst de pers zal ontvangen, weer naar hun land. Spaaroverschot bij Boerenleenbanken Bij de Stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank in Utrecht bedroe gen de stortingen en terugbetalingen in mei resp. f 158.8 min en f 134,2 min zodat er een spaaroverschot was van f 24,6 min In april bedroeg het negatief spaar saldo f8,7 min. Rotterdamse onschuldig aan diefstal Sophia's juwelen De Rotterdamse politie heeft blijkens een bericht uit Londen meegedeeld, dat de vrouw, die volgens uitlatingen van een gevangene in de Pentonville gevan genis te Londen betrokken is bij de diefstal van de juwelen van de filmster Sophia Laren (waarde 2.000 000 gulden), niets met de diefstal te maken heeft. Volgens het notariskantoor, dat de kwes tie van de diefstal voor de filmster re- geldt, heeft de Rotterdamse politie in 't rapport aan Londen gezegd, dat de vrouw een goed karakter heeft en dat de politie ervan overtuigd is, dat zij niets met de diefstal heeft uit te staan. De naspeuringen in Rotterdam worden echter voortgezet .omdat, ondanks het feit dat deze vrouw er niets mee te maken heeft, in Rotterdam toch wel een spoor van de dieven zou kunnen worden gevonden. Gistermiddag werden nieuwe toto s van de juwelen alsmede een gedetail leerde beschrijving aan de Rotterdamse politie verzonden. (Advertentie) bij de erkende vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. ftlmlnfl volkomen geruisloos 388,- met TECHNISCHE UNIE-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11