Zeeploze toiletzeep heet Strijd achter de schermen tussen Kasavoeboe en Loemoemba dah/e --tip vocor d."uibi>el- leldcerr eten. Met DU-NY dubbel zo schoon Hoofdambtenaar stal niet minder dan 55 tapijten uit villa's Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 Juni 1960 Derde blad no. 3006T De toestand in Belgisch Kongo Gematigde partijen in Leopoldstad maken algemeen front tegen politieke demagogie (Van onze Brusselse correspondent) Het bezoek aan Brussel van de president van de Nationalistische Abako- beweging Joseph Kasavoeboe en de door hem aangevraagde audiëntie bij Koning Boudewyn hebben in de Belgische regeringskringen een zeer goede indruk gemaakt. De Kongolese leider heeft Koning Boudewijn, als deken van het uitvoerend college geïnviteerd om door zyn hoge aanwezigheid de Kongolese onafhankelijk heids-plechtigheden op 30 juni a.s. te Leopoldstad luister bij te zetten. Koning Boudewijn heeft zijn antwoord nog in beraad gehouden, maar het is vrijwel zeker dat hij de invitatie van het uitvoerend college zal aanvaarden. Er was enige ongerustheid ontstaan door de dreigende taal van Loemoemba, de leider van de Nationaal-Kongolese beweging, die in het nieuwe Kongolese parlement over meer dan 35 van de 137 zetels zal beschikken en die met andere nationalistische groe pen een verbond zal kunnen sluiten, zodat de combinatie van Loemoemba in ieder geval in het parlement een sterke minderheid zal vormen. r*v 1 «1 geworden, maar de blanken gaan voort 1 oestaild 1113118 iets met het sturen van hun vrouwen en kinderen naar België of naar de na- rUStl^Cr^ lliaar burige Afrikaanse kolonies vertrek gaat voort Maar het is thans duidelijk, dat in Leopoldstad bij de gematigde partijen algemeen front wordt gevormd tegen Loemoemba. De meeste der gematigde Kongolese leiders willen beletten, dat de eerste Kongolese regering door Loe moemba wordt gepresideerd. Het is thans de vraag of het bezoek van Kasa- voeboe aan Brussel een bezoek dat klaarblijkelijk niet uitsluitend van pro-1 tocolaire aard was in verband staat met de Kongolese regeringsformatie. Zal Koning Boudewijn. die de eerste Kon golese regering moet formeren, aan Ka savoeboe de kabinetsformatie opdragen? En zoekt Kasavoeboe. uit vrees voor de politieke demagogie van Loemoemba, eerder steun bij de gematigde Kongolese partijen? Volgens een eerste berekening kan een gematigde regeringscombinatie in het Kongolees parlement rekenen op de 22 zetels van de Nationaal-progressistische partij, de 8 zetels van de partij van de Kongolese leider Kalondji, die dezer da gen tegensprak, dat hij zich naar Mos kou zal begeven en de 8 zetels van Co- nakat, de party van Katanga. De Abako van de heer Kasavoeboe heeft 12 zetels, hetgeen in totaal 57 zetels zal betekenen voor een gematigde coalitie. De heer Ka savoeboe zal, wanneer hij een gematig de regering formeert, toenadering moe ten zoeken tot een zestal kleine partijen, die ieder 1 tot 4 zetels hebben veroverd. Maar het is dan toch mogelijk gebleken in het nieuwe Kongolese parlement een regering samen te stellen, die ka« steu nen op een meerderheid van gematigde partijen, aldus luidt thans de vrij verras sende conclusie der verkiezingen. In dat geval echter zal deze regering direct hebben af te rekenen met de machtige oppositie van Loemoemba, die zeker is van circa 58 zetels. Een doelmatige meerderheid in het Kongolese parle ment is 75 zetels. Het wordt dus in ieder geval een gevecht tussen twee grote groepen om de zes of zeven kleinere partijen aan hun kant te krijgen en de vraag ryst of Kasavoeboe er in zal sla gen de leiding op zich te nemen van alle gematigde partijen. In de jongste maan den schijnt Kasavoeboe zich definitief van de extremistische leider Loemoem ba te hebben verwijderd. Er is ook sprake van dat Koning Bou dewijn de vorming voorstelt van een na tionale regering, waarin alle grote Kon golese leiders zitting zouden hebben. In dat geval is het niet uitgesloten, dat Loemoemba premier wordt en Kasavoe boe de president van de Kongolese repu bliek, terwijl de andere Kongolese lei ders onder elkaar de portefeuilles zou den gaan verdelen. Men verwacht de vorming van de Kongolese regering tegen 15 juni. De toestand schijnt volgens de jongste be richten uit Leopoldstad rustiger te zijn LOODGIETER VIEL VAN VIERDE ETAGE De 42-jarige loodgieter K. OosterhuLs 1b gisteravond aan de achterzijde van een woning in de Ruyschstraat te Am sterdam van tien meter hoogte in de tuin gevallen. Hy brak: beide benen en is in het Onze Lieve Vrouwegasthuis opgenomen. Bij het onderzoek naar een mogelijke afvoerleiding voor een aan te leggen gootsteen, stond hij in de dakgoot voor het raam van de vierde verdieping. De man hield zich daarbij vast aan het raamkozijn, waarvan de spijkers door geroest waren, zodat hy het evenwicht verloor en naar beneden stortte. Vragen over „Lotfo" Het Tweede Kamerlid Vrolijk (PvdA) heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het juist, dat de minister vergun ning heeft verleend voor twee loterijen, welke overeenstemming vertonen met de Westduitse „Lotto'-loterij 2. Zo ja, is de minister dan bereid volledige gegevens omtrent deze loterijen en de aan de verstrekte vergunningen verbonden voorwaarden aan de Kamer te doen toekomen op een zodanig tyd- stip, dat deze gegevens by de behande ling van het aanhangige ontwerp tot wijziging van de loterij wet mede onder werp van de beraadslagingen kunnen zijn? Russisch bezoek aan Bonn afgezegd (Van onze correspondent te Bonn) De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie. Orlof, zal vandaag geen zogenaamd privé-bezoek aan de Russische ambas sadeur te Bonn, Emirnof, brengen. In de Westduitse hoofdstad was dit be zoek door de Russen vrij plotseling aangekondigd. Gisteren zeiden zij dat het ..misschien in de nabye toekomst zal plaatsvinden". Orlof heeft met Kossygin, de plaats vervanger van Kroesjtsjef, onlangs Argentinië bezocht. Zij kondigden enige dagen geleden aan, dat zij Bonn zou den bezoeken. Tezelfdertijd schreef de Russische minister Mikojan in een Duits blad dat de Russisch-Duitse han delsbetrekkingen verbeterd moesten worden. En „hoogst toevallig" ver scheen ook de Duitse ambassadeur te Moskou, Kroll, te Bonn. Evenwel eerst liet Kossygin het afweten, toen ver dween Kroll ijlings weer naar Moskou en thans gaat ook Orlofs reis niet door. Het is in Bonn niet duidelijk gewor den wat Mikojan en Orlof precies op het oog hadden. Van verruiming van de handel kan geen sprake zijn: de Bondsrepubliek kan slechts zoveel goe deren uit Rusland invoeren als de West duitse importeurs kunnen afzetten en dat is in dit door goederen overstroom de land gering. Politiek gezien zal de poging van lieden als Orlof om Bonn zelfs maar op handelsgebied van het Westen los te laten op een echec moe ten uitlopen. Er zyn dan ook vele West duitse waarnemers te Bonn, die Orlofs afzegging zonder spy't hebben verno men Dochter van ambassadeur had auto-ongeluk De 25-jarige dochter van de Philip- pijnse ambassadeur, mej. Rosita Oliva- ris Roxas, is gisteravond om ongeveer half negen met haar auto onder de ge meente Linschoten over de kop gesla gen. Zy reed met een snelheid van on geveer 100 kilometer in de richting Den Haag en schrok van een auto, die van een parkeerstrook de rijbaan opreed, waardoor zij te snel haar stuur omgooi de en de auto over de kop sloeg. De wa gen werd praktisch geheel vernield. De bestuurster werd met inwendige kneu zingen naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Een mede-inzittend* heer bleef ongedeerd. Prinses Beatrix en Prins Albert van België verlaten in gezelschap van burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz het terrein, waar gisteren in Utrecht de M-dag-U voor de Unicef werd gehouden. Advertentie Malse biefstuk, doperwtjes, patates... geef daar eens Calvé Mayonaise bij! Mmmzo'n ontdekking maakt Uw maaltijd dubbeldekker!! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een idee om Calvé Mayonaise te gebruiken bij de warme maaltijd kunt U ook vinden. Vrij gemakkelijk zelfs. Want al proevende zult U ontdekken dat Calvé Mayonaise bij heel veel gerechten past Vind zo'n idee. U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En bovendien beloont Calvé elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing.' Zend Uw dubbel-lekker idee^er briefkaart aan Calvé, postbus ÏOOO, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden bet eigendom van Calvé. MaaJc er méér vaa met Calvé CM 3.100 160 65 Nasser in Athene President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is gisteren in Athene aangekomen, voor zijn eerste be zoek aan een Westelyk en een NAVO- land. Zijn jacht „Horreya", waarmee hy de reis maakte, werd bij het binnen lopen van de haven van Pireaus geës corteerd door twee Griekse torpedoboot- jagers. Er werden 42 saluutschoten ge lost. terwijl een om zyn luchtacrobatie befaamd eskadron van de Griekse lucht macht boven het jacht cirkelde. Nasser werd begroet door Koning Paul van Griekenland, Koningin Frederika en andere leden van het Koninklijk gezin, alsmede door de Griekse premier Kara- manlis. Behalve door zijn echtgenote en vier kinderen wordt president Nasser, die een staatsbezoek van drie dagen aan Grie kenland brengt, vergezeld door zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Fawzi en enige andere functionarissen. Goerings dochter wint een proces om schilderij Edda Goering, de dochter van de be ruchte nazi-leider Hermann Goering, die in 1947 zelfmoord pleegde, heeft in tweede instantie een proces tegen de ge meente Keulen om een waardevol schil derij gewonnen. Zij mag het kunstwerk „Madonna met het kind" van de be faamde 16de eeuwse Duitse schilder Lu cas Kranach behouden. In 1938 schonk de toenmalige Keulse burgemeester Schmidt „uit naam van de stad" het schilderij aan Edda Goering. Haar vader zelf had het werk „uitge zocht" Het had toen reeds een waarde van 50.000 mark en wordt thans op zeker een kwart miljoen geschat. Na 1945 kwam het inmiddels gedemocrati seerde gemeentebestuur van Keulen te gen deze „schenking" in het geweer. Het geschenk, aldus de gemeente, stond in geen enkele verhouding tot wat Goering ooit voor de stad gedaan zou hebben. Keulen eiste het schilderij terug en in juni 1957 smaakte de stad het genoegen in eerste instantie een proces tegen Edda Goering hierover te winnen. Maar Goerings dochter staakte de strijd om het schilderij niet. Dezer da gen wees het gerechtshof te Keulen de eis van de stad af. Waarom is nog niet bekend. Te verwachten valt dat Keulen in hoger beroep zal gaan en dat de strijd om het kostbare schildery zal wor den voortgezet. Drama in Finland: drie vakantiegangers vermoord De Finse politie zoekt naar een onge veer 35-jarige man, die ervan verdacht wordt zondagavond drie jonge kampeer ders te hebben vermoord. De vierde van het gezelschap overleefde de aanslag. Zaterdagavond waren twee jongens en twee meisjes aangekomen in Esbo, ten westen van Helsinki. Zy zetten hun tent op aan het strand en zouden er de pink sterdagen doorbrengen. Zondagmiddag vond een voorbijganger de twee meisjes Maili Bjökrlund (16 jaar» en Anja Maki (15 jaar», en de jon gen Seppo Beisman (18 jaar» dood in de ruïne van hun tent. De 18-jarige Nils Gustavon lag, bloedend uit vele slag- en steekwonden, dichtbij. Een bedrag van 5000 Finse marken, een zakhorloge, een polshorloge, een tas, een leren jekker en een paar heren schoenen zijn verdwenen. De dader, die door een voorbijganger in bebloede kle ding in de nabijheid van het vernielde tentje is gesignaleerd, moet zich in de kleding van zyn slachtoffers hebben ge stoken. Gustavon heeft met de politie kun nen spreken maar zyn toestand is zeer ernstig. Hy is met een dolk gestoken en met een stomp voorwerp, vermoedelijk een aluminium tentstok, geslagen. Ook de drie andere kampeerders zyn daar mee mishandeld voor zy overleden. Pas op voor toeristen Het blad „Sovjet-luchtvaart", orgaan van het ministerie van Defensie, heeft gisteren opgeroepen tot waakzaamheid tegenover buitenlandse spionnen die in de Sovjet-Unie opereren onder de dek mantel van „toeristische reizen" of van een diplomatieke pas. Het blad keert zich voornamelijk te gen Amerikaanse diplomaten, die tydens hun reizen inlichtingen zouden trachten te verkrijgen. Soms mengen zich tussen de toeris ten spionnen die tydens hun verblijf „de taken die hun meesters hun hebben op gedragen" pogen uit te voeren. Na te hebben verklaard dat de „kapi talistische spionagediensten" in de af gelopen jaren hun „provocatie-activi teit"' jegens Sovjet-burgers die naar het buitenland gaan. hebben vergroot, roept „Sovjetrussische-luchtvaart" op tot waakzaamheid. (En dan te bedenken hoe belachelijk gering het aantal toeristen in de Sov jet-Unie isRed. LD). SOVJET-KREDIET VOOR BOUW STAALFABRIEK Indonesië en de Sovjet-Unie hebben een overeenkomst getekend voor de bouw van een staalfabriek op West-Java, waar bij de Sovjetregering een krediet van 100 miljoen dollar aan Indonesië zal verlenen, zo heeft Antara medegedeeld. De fabriek, die een produktiecapaci- teit van 100.000 ton per jaar zal krijgen, zal in Tjilegon op West-Java worden ge bouwd. Het persbureau verklaarde, dat nog niet bekend was, wanneer de bouw een aanvang zal nemen. Van het Sovjet-krediet zal 35 miljoen dollar gebruikt worden voor de aankoop van uitrustingen, machinerieën en bouw materialen in de Sovjet-Unie. Er zullen Russische deskundigen naar Indonesië worden gezonden om plannen te ontwer pen en om verdere voorbereidende maat- regelen te treffen. Litause jodenmoordenaar in Brazilië woonachtig De joodse gemeenschap ln Brazilië heeft een Litause vluchteling, Herbert Cukurs, beschuldigd van moord op 30.000 joden in Riga (Letland». Cukurs heeft ontkend verantwoorde lijk te zyn voor de moordpartijen. Hy gaf echter toe met de Duitsers te hebben gevochten, maar zou nooit een hoge po sitie hebben bekleed. De joodse gemeenschap heeft de re gering verzocht Cukurs uit te leveren. De politie van Sao Paulo, waar Cukurs een makelaarsbedrijf in vliegtuigen en schepen heeft, heeft echter verklaard dat iemand niet vanwege politieke mis daden of opvattingen kan worden uit geleverd. Bovendien hebben Cukurs kin deren de Braziliaanse nationaliteit. Cu kurs kwam dertien jaar geleden naar Brazilië. In antwoord op beschuldigingen van joodse zijde heeft de minister van Bin nenlandse Zaken Horacio Lafer mede gedeeld zich tegen naturalisatie van Cukurs te zullen verzetten. Overigens is dit een kwestie die het ministerie van Justitie aangaat, aldus Lafer, die van joodse zyde is beschuldigd van het ver lenen van het Braziliaanse staatsburger schap aan een vroegere nazi. Advertentie Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn. Geen spoortje overtollig vet- vuil- of kalkaanslag blijft I achter in de huidporièn U voelt het. de huid tintelt van leven U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat bereikt U nooit met een andere zeep Ja, baadt U deze week eens met DU-NY en onderga de sensatie van deze zeep loze toiletzeep DU-NY bespaart werk, want boorden en manchetten blij ven dubbel zo lang schoon. DU-NY de „zeep loze zeep" neutraal en alkalivrij, is ook ideaal als haarwas middel. Bijt niet in de ogen. DU-NY vormt geen kalkzecp en laat dus geen vieze, vettige randen achter in wastafel en bad. Door DU-NY géén transpirerende han den en voeten meer. Een uitkomst voor velen. Geheugen van politieman iverd zijn noodlot (Speciale berichtgeving) Nauwelijks hadden de villabewoners in Hattem, lieerde en Wapenveld maat regelen getroffen tegen de tapijtkever of er meldde zich een andere belager van tapijten. Er ging geen maand voorbü of er werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van Perzische kleden. De dader ging 's avonds zo geruisloos te werk dat niemand hem opmerkte. Langzamerhand ontstond er een zenuwachtige toe stand en de politie deed alle moeite om er achter te komen wie de dief was. De rust keerde in november van het vorige jaar terug, toen bleek, dat met de aan houding van een 45-jarige technisch-hoofdambtenaar, die in Zwolle op kamers woonde, een goede slag was geslagen. De man bekende en gisteren hoorde hij door de officier van Justitie by de Zwolse rechtbank 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eisen. Uit het requisitoir van de officier bleek dat het hier niet gemakkelijk is geweest om uit te maken wie de tapijtendief was. Het is vooral aan het uitstekende geheugen van een Apeldoornse politie man te danken dat toch het net om de verdachte dicht getrokken kon worden. De officier van Justitie bracht giste ren hulde aan de recherche voor haar werk in deze affaire. Huiselijke en financiële moeilijkheden hadden de technische ambtenaar, zoals hij zelf opmerkte, ertoe gebracht om ta pijten te stelen en die te verkopen. „Al brachten ze niet zo gek veel op", ao voegde hij er gisteren aan toe. Niet alleen Hattem en omstreken wa ren het werkterrein van de tapytendief geweest, ook in het Gooi was hij villa's binnengeslopen. In vier en een half jaar pleegde de ambtenaar maar liefst 33 in braken. De buit bestond uit 55 tapijten. De dief ging steeds zorgvuldig te werk. In de vooravond fietste hij de Veluwe op en ging het bos in, niet al te ver van de villa's die hij voor zijn inbraken had uit gekozen Soms kroop hij in zyn slaapzak er sliep tot omstreeks twee uur in de ochtend. Vervolgens sloop hij voorzichtig naar zijn doel, verschafte zich door in klimming toegang, rolde zoveel tapijten op als hij kon dragen en verdween dan met zyn last in de duisternis. De buit ver stopte hij in de bossen om dan per auto enkele dagen later terug te keren om de kleden op te halen. Ze werden in verschillende plaatsen van de hand gedaan bij welke transac ties de man zich legitimeerde met het gestolen rijbewijs waarop hij de naam had vervalst. Bij een huiszoeking in zijn pension trof de politie een masker, afge schermde lantaarns, beitels en schroe- vedraaiers aan Tijdens de behandeling kwam aan het licht hoe de man tegen de lamp gelopen was. Een antiquair in Groningen las in de kranten over de tapijtdiefstallen, die vooral publiciteit kregen toen er geruch ten gingen dat de dief zelfs uit een ka mer waarin het stoffelijk overschot van een inwoner van Hattem stond opge baard, tapijten had weggenomen. (Deze geruchten bleken achteraf niet waar). De Groningse antiquair stapte naar de politie, toonde enkele kleden die hy pas van iemand had gekocht Toen bleek dat de tapijten afkomstig waren uit de huizen waar was ingebroken. Bo vendien herinnerde de antiquair zich dat de verkoper zich had gelegitimeerd met een rybewijs. Het was de geniale inval van een Apeldoornse politieman, die tenslotte leidde tot de arrestatie van de dader. Deze politieman herinnerde zich na- namelijk dat in 1946 iemand in Zutphen was veroordeeld wegens diefstal van ta pijten en dat deze verdachte zijn jeugd had doorgebracht in de buurt van Gro ningen. Een foto van de toen veroor deelde werd aan de antiquair in Gro ningen getoond. Het portret klopte met dat van de man, die hem tapijten had verkocht. „De zaak was rond." SPEELFILM „KWIKKIE" Pedagogische strekking (Speciale berichtgeving) Een kortharige Engelse terrier uit een Amsterdamse kennel zal de titelrol ver vullen in „Kwikkie", een Nederlandse jeugdspeelfilm, waarmee de christelijke film-actie, CEFA, haar debuut als pro- duccnte zal maken. De opnamen beginnen op 20 juni a.s. en men verwacht de film, die zowel op 35 als op 16 mm formaat wordt uitge bracht en een speelduur zal krijgen van ongeveer 70 minuten half oktober gereed te krijgen voor vertoning. „Kwikkie" geeft het verhaal van een gezin, dat naar Australië gaat emigre ren. Voordat het zover is beleeft het 10- jarig zoontje de nodige avonturen. De liefde van het kind voor zijn hondje vormt het hoofdmotief en geeft de film haar pedagogische strekking. Jef van der Heyden. die de regie voert en het scenario en het draaiboek schreef, streeft naar een frisse, ontspannende film. Een opvallend kenmerk daarvan zal zijn, dat er maar weinig dialoog in voortkomt; de beelden zullen over het algemeen voor zichzelf moeten spreken. De buitenopnamen worden gemaakt in Beetsterzwaag waar Van der Heyden een openluchtspel regisseert en waar hij vol doende figuranten kan krijgen en in het havencomplex van Rotterdam. Didier v. Koekenberg tekende voor de camera regie. Voor de diverse rollen zyn o.a. Rob de Vries, Bernhard Droog, Elise Hoomans, Cruis Voorbergh, Ingeborg El- RECHTZAKEN Vijf jaar voor moord (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft een 52- jarige Haagse kelner, die in de nacht van 21 op 22 november JJ. in de Jacob van der Doesstraat te Den Haag een 28- jarige loswerkman met een mes in het hart heeft gestoken menende dat hij een ander voor zich had, namelijk de vriend van zyn ex-vrouw schuldig be vonden aan moord en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering, om van harentwege in een krankzinnigen gesticht te worden ver pleegd. VIJF JAAR M.A. VOOR „DE TEGELMAN" De rechtbank te Haarlem heeft een 37-jarige kok, zonder vaste woon- of verblijfplaats, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftfek van voor arrest. Aan de kok waren drie inbraken in Aerdenhout ten laste gelegd. Hij wordt er echter ook van verdacht, de afgelopen winter in westelyk Nederland 68 inbra ken te hebben gepleegd. Ik stond be kend als „de tegelman" of „de tegelma niak". sevier en Peter van Daan aangetrokken. De beide kinderrollen worden vervuld door het zoontje van Rob de Vries en het 9-jarige dochtertje van de regisseur.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5