LEIDSE BESLOOT HET ROLL-CLUB DANSSEIZOEN Laatste nieuws Gezonder dan het futloze geschuifel in nachtclubs G.S. keuren nieuwe komplan af In Volkshuis kan fle jeugd zicli uitleven Veel, heel veel zelfs wordt er de laat ste jaren gesproken en geschreven over de opgroeiende jeugd. In allerlei discussiegroepen vormen de meisjes en jongens van vandaag een interessant studieobject!terwijl in vrijwel de gehele wereld kranten en tijdschriften artikelen over het jeugdprobleem pu bliceren. Radio en televisie doen ook mee. Iedere week weer opnieuw stellen de verschillende omroepverenigingen z.g. teenager-programma's samen. Zij voldoen daarmee niet alleen aan de wensen van duizenden en nog eens dui zenden „tieners", maar ook aan die van een niet te onderschatten aantal oudere jongelui. Verder kunnen in dit verband nog de grammofoonplaten- maatschappijen genoemd worden, die hun vertegenwoordigers overal in het land op talentenjacht uitsturen. Re sultaat: een steeds stijgende omzet van rock en roll-platen. Ook de textiel fabrikanten profiteren in hoge mate van deze rage. Meer en meer wordt immers de mode afgestemd op de smaak van de jongeren. Ze vliegen ge woon de winkeldeuren uit: de petti coats, de spijkerbroeken, de rock en roll-kousende slobbertruien en de B.B.-truitjes. Kortom, de pubers staan op het ogenblik wel heel sterk in het middelpunt van de belangstelling. Pers, radio, televisie en film dragen daar het hunne toe bij. Het ligt dus niet al léén aan het gedrag van de tegenwoor dige jeugd. Hun eigen gang En de jongeren zelf? Ach, die gaan hun eigen gang en trekken zich ner gens wat van aan. Het enige wat zij misschien niet begrijpen is dat zovele ouderen hen niet begrijpen. De jeugd van nu leeft zich graag zoveel mogelijk uit. In het openbaar kan ze dat niet, want maar al te gauw wordt haar ma nier van doen als aanstootgevend be kritiseerd en van de hand gewezen. De ,,nozem"-relletjes, welke zich in het verleden wel eens in de grote steden hebben voorgedaan, doen hier niets ter zake. Wij schrijven het woord nozem met opzet tussen aanhalingstekens, om dat het zich moeilijk laat omschrijven en meestal verkeerd gebruikt wordt. Overigens heeft het licht van de publi citeit o.i. wat al te fel op deze vecht partijen met de politie geschenen. Het deed meer kwaad dan goed. Wat de onbegrepen jeugd betreft, deze trekt zich op verklaarbare wijze terug in ver schillende besloten clubs, al of niet onder verantwoordelijke leiding. Ook in onze stad, waar het wemelt van de naar enig amusement zoekende jon gelui. Deze weten dikwijls van verveling niet wat zij doen moeten. Voor de leer- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Juni Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aardbeien 180- 250. andijvie 26-46, peulen 75-115, snij bonen 135-190, stambonen 170-225. tuin bonen 65, spitskool 18-26, postelein 26- 36. rabarber 15-20, spinazie 22-56, toma ten 95-120, bloemkool A 19-35, idem B 15-18. komkommers 25-40, sla 830-14.30. Per 100 bos: bospeen 28-59, kroten 20-29, peterselie 9.30, selderij 370-390. LEIDEN, 7 Juni Aanvoer 103 vette Varkens. Notering per kg. levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte var kens f 1.481.52, slagersvarkens f 1.53 1.55, zeugen geen notering. Handel vlug. BODEGRAVEN, 7 Juni Kaasmarkt: Aanvoer 74 partijen. Eerste soort 11.86 1.98, tweede soort f 1.751.85, extra f2 2.14. Handel kalm. ROTTERDAM, 7 Juni Veemarkt: Aanvoer in totaal 4634, vette koelen en ossen 1150. gebruiksvee 686, vette kalve ren 750. graskalveren 75, nuchtere kal veren 682, varkens 645, biggen 13, scha pen of lammeren ir~ ren 380, bokken of vette koelen le kw. §90-325, 2e kw. 275- 290. 3e kw. 250-260; vette kalveren 260- 285, 230-260, 200-225 per kg. Graskalve ren 420. 360, 260: nuchtere kalveren 64, 55, 60 per stuk. Varkens (lev. gew.) 158, 154, 154, 150 per kg. Exportvarkens 80, 70. 60; biggen 50. 40. 36 per stuk. Slacht- paarden 235, 200, 290 per kg. Schapen 120, 100. 75; weide/zuiglammeren 65. 55, 45; kalfkoeien 1290. 1100. 900; melkkoeien 1290, 1100, 900: vare koeien 880, 780, 670; vaorzen 930. 700, 600; pinken 580. 500, 400 per 6tuk. lingen van de middelbare scholen geldt dit laatste gelukkig niet zozeer, want die hebben, behalve het vele huiswerk, nog hun gezamenlijke uitstapjes en schoolavondjes. Om van de vele feest jes bij de klasgenoten thuis, al of niet in tegenwoordigheid van het ouderpaar, nog maar niet te spreken. Valt het met de ontspanning voor de scholieren dus reusachtig mee, geheel anders ligt het bij de jongens en meisjes die in een fabriek of op een kantoor werken en niet bij de een of andere club zijn aangesloten. Vergeten groep Voor deze grote groep zou men haast geneigd zijn om van een vergeten groep te spreken wordt eigenlijk bar wei nig gedaan. Vooral in de wintermaan den is er in een stad als Leiden niet veel vertier. Zes bioscopen en een danslokaaltje, dat op zondagavond ge opend is voor een beperkt aantal goed in het geld zittende jongens en meisjes. Meer heeft het zich snel uitbreidende Leiden zijn jonge ingezetenen niet te bieden. Is het wonder, dat vrijwel de gehele ongeorganiseerde jeugd in de Stadsgehoorzaal bijeen is wanneer daar eens een teenagershow gehouden wordt? Niet dat wij zo gebrand zijn op dergelijke openbare rock en roll- voorstellingen, want ze draaien in de meeste gevallen uit op één grote chaos. Hoe komt dat? In de eerste plaats om dat er onder een groep van duizend jongeren altijd wel enkele belhamels te vinden zijn, die de boel eens lekker op stelten willen zetten. En in de tweede plaats omdat er geen leiding is. Worden de onruststokers geweerd en de progressieve jeugdleiders, die de verantwoording voor een samenkomst van danslustige tieners durven dragen, geaccepteerd, dan pas kan het op een rock en roll-avond plezierig toegaan. Wie dit niet wenst te geloven doet er goed aan op een zaterdagavond, maar dan in het komende winterseizoen, eens een kijkje te nemen in het Leidse Volkshuis. Hij zal ze daar dan weer kunnen aantreffen, jeugdleider W. T. Arbouw en zijn rock en roll-minnende jongens en meisjes. Aan de vooravond van het pinksterfeest waren ze er ook. Ditmaal niet om, zoals gebruikelijk, te dansen op band en plaat, maar op de muziek van The Blues Diamonds en The Rocking Sensation Boys, die evenals de 17-jarige zangeres Annelies de Graaf, in levende lijve op het po dium van de met grote zwarte netten, kleurrijke grammofoonplatenhoezen en veelzeggende Elvis Presley-tekeningen versierde bovenzaal stonden. Wij woonden op verzoek van Volks huis-medewerker Arbouw, een nog vrij jonge man, die zich met een enorme dosis enthousiasme voor de jongeren inspant, een gedeelte van het slotfeest van de Leidse rock en roll-club bij. De leden van deze club zijn jongens en meisjes in de leeftijd van vijftien tot achttien jaar, die behalve de drie kwartjes voor een avondje dansen, per seizoen nog een rijksdaalder inschrijf geld moeten betalen. Bijna al dit geld is bestemd voor bijzondere avonden. Instuifkarakter Ondanks het verplichte lidmaatschap dragen de wekelijkse dansavonden een instuifkarakter, zo vertelde de jeugd leider, met wie wij temidden van het feestgedruis een kort gesprek voerden, ons. Iedere teenager is zaterdags avonds in het Leidse Volkshuis van harte welkom, mits hij of zij de gren zen van het algemene fatsoen niet over schrijdt en de contributie trouw be taalt. Er komen op zo'n rock en roll- avond ongeveer dertig, soms ook wel veertig jongelui, maar het aantal leden is vanzelfsprekend wat groter. Een be langrijke figuur in het typische we reldje van de Leidse rock en roll-dan- sers is ongetwijfeld de zestienjarige Frits Hofenk, een leerling van de Am bachtsschool Hem is niets teveel om propaganda voor zijn club te maken en om de sfeer op de clubavonden zo ge zellig mogelijk te doen zijn. Samen met Cobie de Wit demonstreerde hij ook op deze slotavond zijn waarlijk fantas tisch kunnen op de dansvloer. Het le verde hem een medaille met inscrip tie en zijn vriendinnetje een zilveren lauwerskrans, eveneens met inscriptie, op. Er stond nl. wedstrijddansen op het feestprogramma. Gasten uit IJmuiden Daarvoor had men ook enkele jeugd leden van ,,De Broelboei" in IJmuiden, jongens en meisjes van zestien tot twin tig jaar, uitgenodigd. Met een gehuurde autobus waren ze komen opdagen. Leen Paap was ook van de partij. Een be scheiden blonde fabrieksjongen, die de rock en roll-festiviteiten in de Noord hollandse vissersplaats mede helpt or ganiseren. Twee weken geleden heb ik met nog een aantal andere jongelui meegedaan aan een radiodiscussie in het V.P.R.O.-programma ,,Rijp en Groen", vertelde hij ons met zekere trots. Onder de IJmuidense rock en rollers was ook een tweeling: de zeven tienjarige Bep en Klaas Haust. Met volle overgave dansen zij iedere week op het ritme van de rock, alleen omdat ze het fijn vinden. Bep, een lang blond meisje met een rattekopje, werkt in Amsterdam op de inkoopafdeling van een wijnhandel Haar broer, een wat stille jongen, is leerling-stoffeerder. Enig vonden ze het op deze Leidse rock en roll-avond. Hoewel het twee tal op de dansvloer lang geen gek fi guur slaat, won het de wisselbeker niet. Die ging nl. naar een ander stel uit IJmuiden. Wie zich de moeite neemt om de rock en roll dansende jeugd enige tijd gade te slaan moet uiteindelijk wel tot de conclusie komen, dat er geen spatje kwaad in steekt. De jeugd amuseert zich alleen maar op haar manier. Op de dansvloer van het clublokaal leeft zij zich uit. Meer niet. Het lijkt wel eens erg wild toe te gaan onder de dan sende teenagers, maar het uiten van hun bewegingsdrift is gezonder dan het futloze en weinig aanlokkende schuife len in een rokerige nachtclub, waar het over het algemeen bepaald geen ver heffende tonelen zijn, welke men te zien krijgt. LEIDERDORP STADSNIEUWS De Royalisten gingen „een avondje uit" De personeelsvereniging van Royal McBee Nederland N.V. hield zaterdag avond een feestavond in de Stadsgehoor zaal. Het bestuur had ditmaal een be roep gedaan op Sempre Avanti's „Jong en Jolig". Dit Leidse gezelschap werkte een vrolijk programma van zang en spel af. De voorzitter van „De Royalisten", die een kort woord van welkom sprak, uitte zijn teleurstelling over het feit, dat de opkomst zo gering was. Men ver wachtte op dit festijn ongeveer 800 g ten, maar jammer genoeg was slechts de helft van dit aantal aanwezig. Orkest, koor en solisten brachten voor de pauze verschillende populaire melo dieën ten gehore. De algehele leiding be rustte bij Koos Kukler, terwijl Wim van Ark voor de verbindende tekst zorg droeg Het applaus gold voornamelijk de solis ten. van wie wij noemen Wim Brugman, Gerard Koolhaas, Nel de Vries en Lyda Spaans. De bloemenhulde na afloop was welverdiend. Later op de avond voerde de toneelafdeling van Sempre Avanti een klucht op. „Je moet er niet mee spelen" van Hans Nesna. Henk v. d. Broek had de regie van dit dwaze stuk voor zijn rekening genomen. Het bal onder leiding van de heer J. Alphenaar duurde tot diep in de nacht. Visvereniging Sportvrienden Eerste pinksterdag hield de Leidse Vis vereniging „Sportvrienden" haar eerste wedstrijd in de Haarlemmervaart. De vangst was niet slecht: 21% pond vis werd aan de haak geslagen. De uitslag luidt: 1. N. Verhoog: 2. Koos Schouten: 3. H. Jansen; 4. Kees Schouten sr.; 5. Jan Schouten, 6. H. Kluivers; 7. Kees Schouten; 8. H. Kerseboom; 9. W. Schouten; 10. J. Pannekoek. CORRESPONDENTIE F. van U. te L. Leiden Dalfsen via Apeldoorn en Deventer is 176 km en via Nunspeet en Zwolle 156 km. Ambassadeur De Beus naar Canberra Naar ANP verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. J. G. de Beus, thans Nederlands ambassadeur te Moskou, tot ambassadeur te Canberra. Auto in brand; twee j aanrijdingen In Leiderdorp gebeurden zaterdagmor gen enige verkeersongelukken, die alle betrekkelijk goed afliepen. Omstreeks tien uur had in de Bruggestraat een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Waarschijnlijk heeft een van de wagens geen voorrang verleend. Er ont stond alleen materiële schade. Ongeveer tezelfdertijd wilden twee fietsers op de Ericalaan ter hoogte van het viaduct oversteken. Zij werden aan gereden door een personenauto. De fiet sers werden niet gewond. Omstreeks elf uur vloog op de Berken kade een personenauto in brand. De vermoedelijke oorzaak was een defecte benzineleiding. Omwonenden duwden de brandende auto in de sloot, waardoor de vlammen werden gedoofd. De auto was verzekerd. JUNIORENTOERNOOI VELOCITAS Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan had de Chr. Korfbalclub „Veloci- tas" zaterdagmiddag jubileum wedstrij den voor de juniorenploegen georgani seerd. Begunstigd door het stralende weer hebben de jongelui een fijne sport middag gehad. De heer Boelee opende de middag, verwelkomde de bezoekers en wenste de jeugd veel succes. De ere leden mevr. De Koning en de heer v. d. Sijs gaven door hun aanwezigheid ook blijk van hun belangstelling. Er werd ge speeld in ronden van twintig minuten. De eerste prijs was voor Velocitas A, de tweede voor Pernix A en de derde voor Fiks A. Uitslagen: Pernix AVelocitas A 11, Fluks AFiks A 11, TOP APernix A 00. Velocitas AFluks A 30, Fiks A —TOP A 2—1, Pernix A—Fluks A 1—0, Velocitas A—Fiks A 0—0, Fluks A— TOP A 0—0. Fiks A—Pernix A 2—2, TOP A—Velocitas A 0—1. Junioren B: Warmond BVelocitas B 0—3, SVOW—Warmond B 3—0, Pernix DSVOW 0—4, Velocitas B—SVOW 1—2, Pernix D—Velocitas B 3—0. OEGSTGEEST Vele ongelukken; geen gewonden Tijdens het pinksterweekeinde zijn in Oegstgeest enige ongelukken gebeurd. Niemand werd echter gewond. Gisteravond omstreeks kwart over 10 ramde een tram een auto op de Rijn- zichtweg bij het viaduct. De bestuurder van de auto, een Belg, die niet bekend was met de toestand ter plaatse, had zijn wagen op de trambaan neergezet om naar het verkeersbord te kijken. De auto werd beschadigd. 's Morgens om kwart over 10 had op dezelfde weg een botsing plaats tussen een bestelauto, die werd bestuurd door een inwoner van Krimpen aan de IJssel en een personenauto uit Noordwijk. De personenauto, die in de richting Leiden reed .slipte in de bocht bij de halte Bui- tenlust, draaide hierdoor een kwart 6lag WARMOND Motorboot in brand Zaterdagavond omstreeks negen uur is de motor van een motorboot in de Leede te Warmond ontploft en in brand ge vlogen. Omstanders trachtten de brand te blussen, maar slaagden hier niet in. De vrijwillige brandweer moest eraan te pas komen om de vlammen met behulp van een schuimblusser te doven. Nie mand werd gewond. Been gebroken Zondagmiddag slipte een broeder van de BNS uit Voorhout nabij de Poelweg te Warmond. Met een gebroken rechter scheenbeen werd hij naar het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden overgebracht. DUIVENSPORT PV „Warmond" hield een wedvlucht vanaf Orleans, afstand plm. 512 km. De vogels werden om 6.15 uur in vrijheid gesteld met mooi weer. In het concours waren 87 vogels. De eerste prijsduif be reikte haar hok om 13.03.20 uur, de laat ste om 14.02.45. Uitslag: H. Kortekaas 1, J. Kortekaas 2-7; C. v. d. Zwart 3; A. van der Nieu- wendijk 4-5; dr. J. Venker 6-8-9 J. de Weerd 10. WASSENAAR Minder belasting voor dierenpark De Stichting Wandel-. Vogel- en Dierenpark Wassenaar heeft het ge meentebestuur verzocht te willen bevor deren, dat het tarief van de vermakelijk heidsbelasting, dat totnutoe 15% be draagt, wordt verlaagd. B. en W. hebben naar aanleiding van dit verzoek een onderzoek ingesteld in andere gemeenten met een dierenpark en zijn tot de con clusie gekomen, dat het Wassenaarse tarief inderdaad aan de hoge kant Op zichzelf is dit, naar de mening van het college, al een voldoende argument om tot verlaging over te gaan. Er zijn echter nog andere argumen ten: de exploitatie van het park is ten gevolge van bepaalde fiscale maatrege len veel ongunstiger geworden, terwijl de toegangsprijzen niet verder kunnen wor den verhoogd. Bovendien achten B. en W. de aanwezigheid in deze gemeente van het park van culturele, pedagogische en recreatieve betekenis. Opgemerkt wordt, dat de directie van het park be reid is. wanneer de tarieven worden verlaagd, een tiental schoolabonnemen- ten gratis ter beschikking te stellen. B. en W. verwachten, dat door overleg be reikt kan worden, dat voor alle lagere scholen een gratis abonnement beschik baar wordt gesteld. Aan de raad wordt voorgesteld, met ingang van 1 juli a.s. het tarief van de vermakelijkheidsbelas ting te verlagen van 15 tot 10%. De opbrengst van de vermakelij kheidsbelas- itng zal daardoor vermoedelijk met f. 9.000 per jaar dalen. JUNIORENTOERNOOI. Op tweede pinksterdag organiseerde de sportvereniging Wassenaar op haar terreinen in het Kerkehout een junio- rentoernooi. waaraan door een vijftien tal teams werd deelgenomen. Al naar gelang van de leeftijd waren de junio- renelftallen in drie afdelingen inge deeld. In afdeling A werd gespeeld om de Faber-beker, welke voor een jaar in het bezit kwam van Westerkwartrier. De 2e prijs in deze afdeling was voor L.F.C., de derde voor Olympia. Op de vierde plaats eindigde Wassenaar, op de vijfde A.S.C. In de afdeling B was de uitslag: 1. V.U..C., 2. V.C.S.. 3. Laakkwartier, 4. A.S.C., 5. Wassenaar. In afdeling C: 1. Wassenaar, 2. L.F.C., 3. S.V. '54, 4. Roodenburg, 5. Duinoord. en botste tegen de bestelwagen. Ook hier slechts materiële schade. Zondag had op de Rijksweg ter hoogte van de Hoge Mors een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers. Een van de bromfiet ser zou geen voorang hebben verleend. Zaterdag is op de Haarlemmerstraat weg bij de afrit van de Rijksweg een bromfietser tegen een personenauto op gereden. Ook dit ongeluk is waarschijn lijk ortstaan door het niet verlenen van voorrang. De bromfiets werd bescha digd. B. en W. Wassenaar lans: niet tevreden De strijd om het zogenaamde komplan van prof. Froger blijkt nog niet geheel gestreden te zijn: aan het meestomstreden gedeelte, namelijk de nieuwe situatie op het Plein hebben G.S. hun goedkeuring onthou den. B. en W. hebben dit de Wassenaarse gemeenteraad meegedeeld en stellen voor, tegen deze beslissing beroep aan te tekenen bij de Kroon. G.S. zeggen in hun besluit, dat zij be zwaren hebben tegen de vorm van het nieuw ontworpen plein. Het vervangen van het huidige driehoekige pleintje door een grotere vrijwel rechthoekige plein- ruimte zal, aldus G.S. het zo bekoorlijke besloten karakter verloren doen gaan. Bovendien zal een schaalvergroting op treden die tot gevolg zal hebben, dat de ter plaatse te handhaven monumenten minder goed tot hun recht komen. Als vergroting van het plein in ver- VECHTPARTIJ IN CAFÉ Een 40-jarige bedrijfsleider van een café aan het Thorbeckeplein in de Am sterdamse binnenstad, is tweede pink sterdagavond tijdens een ruzie in het café door een 23-jarige kantoorbediende uit Ouddorp met een mes in de borst en in een der longen gestoken. Het slacht offer is in het Binnengasthuis opgeno men. De dader, die tegenover de politie bekend heeft, was in een hotel gevlucht waar hij werd aangehouden. Daar werd ook het mes, dat hij in een keukenkastje had verstopt gevonden. De bedrijfsleider had aan enige min derjarigen die in gezelschap van de kantoorbediende waren, de toegang tot het café geweigerd. Daarop volgde de steekpartij. In het café was een ruzie ontstaan tussen bezoekers onderling en bezoekers met de bedrijfsleider. Daarbij kreeg de 32-jarige elektriciën J. van der Velde uit Alkmaar van een onbekend gebleven bezoekers een zodanige klap met een glazen asbak op zyn hoofd, dat hij per ziekenauto naar zijn woonplaats moest worden vervoerd. ROOFOVERVAL OPGEHELDERD De ruim twee jaar geleden gepleegde roofoverval op de destüds op het terrein van het Openluchttheater in Arnhem wonende boer W. Lodewijks is thans opgehelderd door de aanhouding van een 26-jarige en een 23-jarige man, bei den uit Arnhem. Zij werden van deze roofoverval, waarbü hun f. 3000 in han den viel, al eerder verdacht. Bij hun aanhouding hebben beiden niet alleen de roofoverval op boer Lode wijks bekend, maar tevens toegegeven zich te hebben schuldig gemaakt aan 17 inbraken in Arnhem. Van deze inbraken was de grootste die gepleegd in het kan toor van een aannemingsbedrijf. In de nacht van 17 op 18 januari 1957 for ceerden zij daar een brandkast en na men f19.000 mee. Macmillan in Oslo (Van onze Londense correspondent) Premier Macmillan en zijn echtgenote zijn vanochtend voor een vierdaags offi cieel bezoek naar Noorwegen vertrokken. Morgen zullen zij bij Koning Olaf lun chen. Gedurende Macmillans besprekingen met de Noorse regering zal veel tijd worden besteed aan het probleem van de Europese handel. Engeland en Noor wegen zijn zoals men weet lid van de handelsgroep der Zeven. Macmillan zal de nadruk leggen op de noodzaak om de eenheid op handelsgebied in Europa te herstellen hetgeen de Britse regering vooral na de mislukking van de topcon ferentie thans politiek dringend gewenst acht, hoewel men nog niet weet wat de Britten praktisch bereid zijn te doen. band met het verkeer nodig is, aldus G.S., dan zal deze gevonden moeten worden door het terugplaatsen van de zuidoostelijke voorgevelrooilijn (dat is de pleinwand waarin zich hotel Het wapen van Wassenaar bevindt). B. en W. schrijven aan de raad, dat de overwegingen die G.S. laten gelden wel erg summier te noemen zijn tegen over de zeer uitgebreide en nauwgezette behandeling die aan het vaststellen van het komplan is voorafgegaan. De door G.S. genoemde oplossing is en door de raad en door de commissie uit breidingsplan en door het college van B. en W. verworpen. Ook door deze oplos sing zal de beslotenheid verloren gaan en schaalvergroting optreden. G.S. reppen in hun beslissing met geen woord over de wijze, waarop de noorde lijke wand van het plein (bij de kerk) in de huidige toestand behouden zal kun nen worden. Het is toch wel zeer onbe vredigend, aldus B. en W. dat zelfs niet wingen hierover te weerleggen. Nieuw Tweede-Kamerlid De heer A. J. Schouwenaar te Bilt- hoven (P. v. d. A.) die in de plaats van wijlen Evert Vermeer benoemd verklaard is tot lid der Tweede Kamer, heeft deze benoeming aangenomen. BEURSOVERZICHT Internationals willig Amsterdam, 7 juni Bij rustige handel zette het Damrak vanmiddag de zeer vaste stemming van de vorige week voor de internationale waarden verder voort en werden nieuwe hoogtepunten bereikt voor Philips en Unilever. Vandaag ondervond het Dam rak de steun van de vaste houding, die Wall Street gisteren te zien had gege ven, voor de Amerikaanse waarden, ter wijl men aldaar rustig door gaat met het kopen van de Nederlandse hoofd fondsen Philips en Unilever. De „willige" tendentie loog er vandaag in de koers verschillen, vergeleken bij de vorige slot- koersen, zeker niet om. Philips 40 pun ten hoger op 1162, Unilever ruim 50 pun ten beter op 978. Aku 10 punten beter op 490. Ook Kon. Olies lag, vanmiddag zeer vast In de markt op publieke aan kopen,. De olie-aandelen boekten op f146,50 f6 winst vergeleken bij de voor gaande 6lotprijs. De aandelen noteerden boven pariteit New York. De vraag voor Philips en Unilever moet ook vandaag op buitenlandse rekening worden ge schreven. Hoogovens zeer vast en op 710 35 punten boven vrijdag Jl. De Scheepvaarten ontmoetten een be hoorlijke belangstelling waardoor koers winsten van 1 tot 3 punten werden ge boekt. Van de leidende cultures lagen certificaten Deli goed in de markt op f. 178,50 (f.176). Staatsfondsen kalm en doorelkaar aan de vaste kant. In de lo kale sector waren Calvé's In sympathie met Unilever zeer gevraagd. In het laatste beurshalfuur liepen aandelen Philips, wegens middenkoers aanbod, terug tot 1150 waarna weer een herstel volgde tot 1155. WISSELKOERSEN Amsterdam, 7 juni. Londen 10.55%—10.56%New York 3.76*/8—3.77%Montreal 3.83H—3.83Ü Parijs 76.90%—76.95%; Brussel 7.56% —7.56%; Frankfort 90.39—90.44; Stock holm 72.90%—*72.95%Zürich 87.38— 87.43; Milaan 60.72%—60.77%Kopen hagen 54.59—54.64: Oslo 52.80%—52.85% Wenen 14.4S—14.49; Lissabon 13.15%— 13.17%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 7 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99H 100 Ned. '59 4% 99% 99H Ned. '59 4% 97,^ 97% Ned. '60II 4% 99,», 99%GL Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 77% 78GB Ned. '47 3% (3) 92,», 92,* Ned. '51 3% 95% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93,», Ned. '56 3% 93A 93,», Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. *55 II 3% 90 90GB Ned *37 3 90% B 91B Dollarlng '47 3 91% 91fj Investeringscert. 3.. 96% 96% Ned. 62-64 3 97% 97% Indië *37 A 3 92JJ 93% Grootboek '46 3 89% Ned. W.B 6% 109,109A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36 35 Nat. Handelsbank 163 167 Ned. Handelmij269% 270 Amst. Rubber 116%GB 116% H.V.A195% 156% Senembah 546 545 A.K.U479GB 489% Berkel's Patent (v.) 289 290GB Calvé Delft cert. 917 942exd. Deli Mij .en (Ver.) 176 178.60 Kon. Pap. v. Gelder 274 275GB Hoogovens cert673 710% Müller en Co. NF. 423 421 Ned. Kabelfabr 506GB 519GB Philips 1120GB 1152% Philips pref 309 310 Unilever 922% 975 Wilton Feyenoord 204 207 Biliton 2de r 354 360GB Dordtse Olie gew. 671 700% Kon Olie (f20.—) 142.50 149.50 idem (50 A f20.— 140.10 147.30 Holl Amer. lijn 138GB 139% Java China Paket 154 156 KJL..M 104.50 106.30 Kon Ned Stmv Mij 181GB 184% Kon Paket My 137% 139% Stoomvaart Mij Ned 164% 166 Nievelt Goudr cert 145% 149% v. Ommeren cert 274 277% Kon Rott Lloyd 149% 150 Ned. Scheepv Unie 148% 150% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 94 idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% 97% ld. ld. *37 I-n (3%) 93% Z.-HoUand '56 (4%) 98% B Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103tf 103% ld. N.WH. *52 (4%) 97% 95% Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 95 95% Premieleningen A'dam '53 3 103% '.03 L A'dam '51 I 2% 85 84% A'dam '56 I 2%79% 79 A'dam '56 n 2% 95% 95% A'dam '56III 2% 94% 95% Eindhoven *54 2% 81% Enschede '54 2% 79 79 Den Haag '52 I 2% 86% 86% Idem n 2% 88V4 R'dam *52 I 2% 88% 88% Idem n 2% 90% 90 Idem '57 2% 100% B 99 L Utrecht '52 2% 90L Z.-HoU. 1957 2% 94% 95, NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 227 Amst. Bank 340 H3.U. eert223 Rott. Bank 294 Twentsche Bank 269% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 474% Borsumij57 K. N Edjnet A-AA 93 Idem pref wd 107% Electrolasmy 318 Kon Ned Grofsm 163 Holl Constructie 499 Ing bur v Bouwnijv 264% Internatlo 148 Int. Kunststof! Ind 66 Leidse Wolspinnerij 397% Rott. Droogdok Mij 595 Sikkens Groep 649 Ver Touwfabneken 305 Walvisvaart 114 Wern ink's Betonm 143 Van Wijk en Heringa 108 Zaalberg 114L Spoorwegen Dell SpoorweR MU 5%B Am er ik. fondsen Canadian Pacific R 25 Intern Nickel 109% Anaconda 50% Bethlehem Steel 46 Cities Service 40,», General Motors 45% Kennecott 68 Republic Steel 63% Shell Oil 60% Union Pacific 25% Un. States Steel 51% 231 339% 224 294 270 475 55% 162% 500 397% 595 750 116 140% 109 113 L 25% 110% 53% 48 42% 45% 79% 65 69% 26%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7