PLAKBOEKEN Met een enkel woord RONSON-GAS „HET PIJPENPAIEIS" Agenda DINSDAG 7 JUNI I960 Ontwikkeling en ontspanning (Van onze tv-medewerker) De VPRO heeft haar zaterdagse beurt benut door het eerste resultaat van de rondreis van een klein team door het z.g. Nabije Oosten aan den volke te to nen. Het werd Iran ofwel Perzië. Het begin was niet het beste, omdat het gesprek tussen chef d"équipe, de Pakis taanse mevrouw Roshan Dhunjibhoy, (Nederlandse door haar huwelijk met de fotograaf Van Noppen) met Guus van der Steen een beetje zuur verliep. Wat als bakerpraatjes werd weggewuifd ieder met tropenervaring weet het was maar al te zeer realiteit. En men kome ons nu niet aan boord met de kreet dat onze kritiek is ingegeven door kolo nialisme, want van dat stelsel gruwen we. Het is te hopen, dat de volgende uit zendingen niet door dergelijke rancu neuze franje worden ontsierd. De daar opvolgende film heeft onze bewondering zonder voorbehoud kunnen verwerven. Niet alleen dat ter plaatse een prachtige serie beelden kon worden vastgelegd, de montage was met oveleg, intelligentie en een sprankje humor geschied. Wei nig goede woorden hebben we over voor de daarop volgende modeshow. Dat Bayer graag reclame maakt voor zijn produkt is goed recht, maar om nu een deel van de 20 minuten de vloer steeds maar weer te laten aanvegen met deze begerenswaardige stof. is een tamelijk vervelend schouwspel, dat bovendien nog ontsierd werd door een rommelige toe lichting en dito muziek. Van de dozij nen toiletjes waren er slechts enkele, die het vrouwenoog konden bekoren. De oude draaidoós was inderdaad erg oud en daardoor zeer karakteristiek, maar wel wat vermoeiend. Het was een ge gooi en gesmijt van jewelste. Het slot nummer maakte veel goed. We vonden de proef, welke Maya Bouma aflegde, bepaald geslaagd. Een ruime staalkaart van haar kunnen werd pretentieloos ge presenteerd. Uit haar imitatie van om- roepster: „Moeilijk vak. Ik wacht toch maar liever op de commerciële t.v. Die roept zo fijn". Die van commentator: een kostelijke persiflage. Het was een programma, ryk aan te genstellingen. Er zat een royale risico factor in, maar het bleek, dat ze niet te hoog greep. We dachten zo, dat de hou terige juf uit Hommeles zich in één klap heeft ontplooid tot een boeiende t.v.-persoonlijkheid. Dat is dan dank zy een oertalent, deskundig geschoold door de onvolprezen Wim Kan en minutieus- geleid door regisseur Westenburg. Pi ïikslerspanning en •ontspanning (Van onze t.v.-medewerker) Eerste pinksterdag voerde de AVRO de kijkers naar Siam alias Thailand, waar met het getrouwe camera-oog tal van rustieke plekjes en nijvere lands lieden werden opgespoord. De wijze, waarop de huisvlijt in het beeld kwam, was alleraardigst en de olifanten uit hout, maar ook die van vlees en bloed, wisten de aandacht goed te boeien. Uit het goede hout van de drukdoen de showleider is Lou van Burg gesne den. Hij had Belgische gasten en had het daarmee zeer getroffen. De snel heid en het gemak, waarmee zijn klan ten reageerden, lagen naar ons idee bo ven het gemiddelde niveau van Neder landse deelnemers. Zij hielden het alle maal lang uit, maar daarin speelde de toevalsfactor geducht mee. Het buiten- gebeuren was een trotse vertoning en had iets beklemmends. De dwergachtige negerzangeres had grandioze allure, maar de dansjes, een Nederlandse bij drage, waren van bedroevend gehalte. Het geval duurde tamelijk lang, maar de vaart vergoedde veel. Velen zullen wel weer reikhalzend uitzien naar be gin juli. Het is een onschuldig, opper vlakkig vermaak, dat er ingaat als koek in een hongerige straatjongen. Want Van Burg verstaat met zijn ach terban de kunst uitnemend om op een onschadelijke manier de spanning erin te brengen en te houden bij zijn gasten, bij het publiek in de studio (hij vreesde een moment, dat ze vergeten zouden te applaudisseren) en bij de kijkers in de huiskamer! De tweede pinksterdag beloofde een volwassen avondprogramma. We zetten ons in genoegelijke afwachting tot het ondergaan van een serenade uit Wenen, maar eerlijk gezegd viel die aangele genheid een beetje tegen. Naast een en kel muzikaal geslaagd nummer, (het or kest weerde zich de gehele séance voor treffelijk) was het geheel toch feitelijk overwegend tweede klas werk. Het leek er zo nu en dan op, dat de jongste lich ting van het Weense Staatsoperaballet aan het werk was, maar daarin zat het niet alleen, de choreografie was ook niet steeds van de bovenste plank en boeide in verschillende nummers bepaald niet. We gingen wederom vol goede hoop eens verzitten om het Paryse arties tencircus bij te wonen. Om maar ineens met de deur in huis te vallen: wij heb ben geen vin meer verroerd, want alle aandacht werd getrokken door de for midabele prestaties, die daar werden ge leverd. Het klonk een beetje vreemd dat Josephine Baker ergens op een vliegveld in Amerika was ingesneeuwd, maar be gin maart was het weer niet zo best als gedurende deze dagen. Haar man was in ieder geval present om het orkest te dirigeren, geen lichte, vooral een lang durige taak, die tot aan het ochtend krieken duurde. Om na al deze woorden, waarin de waardering duidelijk doorklinkt, nu eens een ander geluid te laten horen, willen we graag verklaren, dat we één ding betreuren en dat is, dat de hele avond niet aan dit grandioze evenement is be steed. Nu bestaat natuurlijk de kans, dat bij langer duur de tweede keus een niveauverlies met zich zou hebben mee gebracht, maar het gebodene heeft ons bepaald naar meer doen dorsten. Alleen louter om het plezier alles nog eens even opnieuw te beleven laten we een paar nummers nog eens de revue passeren. Michel Simon, die ook als ce remoniemeester optrad, opende als .me neer Loyal" met het paard Cosaque. De inleiding van Joop Simons, vertegen woordiger van de NTS in Parys, die met zijn toelichtingen bepaald te summier was, waarschuwde voor het tekort aan licht, omdat de t.v. wel komen mocht, maar het intieme karakter van het ge heel niet verstoord mocht worden. Nu. dat viel erg mee, naar onze smaak. Dat is zeker ook te danken aan de 6 camera's die onder een watervlugge regie elkaar uitnemend afwisselden. We zijn niet zo erg gebrand op de Jongelui, die de nieuwe stroming in het culturele leven, voor zover dat uitbeel ding vindt in de moderne films, verte genwoordigen. Maar wat Francois Vatel en Jean Pierre Cassel aan persoonlijke moed hebben weten op te brengen in de nok van het Parijse wintercircus, deed ons met veel verzoenen. Sophie Desma rets moet weken lang onder leidling van Turn Yang hebben geoefend op om op een zo onnavolgbare manier de bordjes aan het draaien te houden. Colette Duval en haar man (leuk was het om een recent filmpje van een ge zamenlijke sprong van grote hoogte in te lassen) deden eveneens de adem in houden met een paar gewaagde stunts. De charmante Martine Carol ontzag zich niet om in de voetsporen van Fratellini te treden. Bill Coleman assisteerde haar op „smetteloze" wyze. „Carmen" Jane Rhodes sprong om met olifanten, alsof het haar dagelijks werk was, en Jean Seberg leidde een verrukkelijk nummer zeeleeuwen-dressuur. De beesten hadden er kennelijk zelf schik in. Ze was dan ook royaal met versnaperingen en ont zag zich niet om vishandjes op te lopen. Het meest grootse nummer leverde het slot in de persoon van de filmster Bri gitte Auber, die een Hongaarse post reed, om vaklui jaloers van te laten worden. We hadden tot slot nog best even in de stallen een blik willen slaan, waar de medewerkers immers bijéén bleven om zich goed te doen aan uiensoep, die Frankrijks televisiekok voor hen allen had bereid. Drie maanden voor Belgische kerkdievegge De Maastrichtse rechtbank heeft een 47-jarige vrouw uit Rekem, België, ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Zij had in februari en maart van dit jaar in kerken te Eijsden, Gronsveld en Maas tricht antieke koperen en bronzen kandelabers van altaren gestolen en die in Brussel aan antiquairs verkocht. De vrouw, die de diefstallen bekende, ver klaarde tot haar vergrijpen te zijn ge komen onder druk van moeilyke levens omstandigheden. MINISTER LUNS NAAR ZUID-SLA VIË Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, op 24 juni naar Belgrado te vertrekken tot het brengen van officieel bezoek, op uitnodiging van de regering van Zuid-Slavië. Voor: verzamelaars als fotoboek, kran teknipsels en nog vele andere mogelijkheden. Grote maat: 40 vel wit papier, met spiraal f 1.95 Zelfde model met gekleurd papier f 1.80 KNIPSELBOEK, 33 x 22 cm., 20 vel f 0.90 Klein formaat, 16'A x 24 cm., 40 vel, wit papier f 0.90 HAARLEMMERSTRAAT 167—171 Vertlrinkingsgevallen Zaterdagmiddag is in het ondiepe ge deelte van het gemeentelijk openlucht zwembad „De IJzeren Man" in Eindho ven het 8-jarig knaapje M. Hobbele, ge woond hebbend aan de Nieuwendijk te Eindhoven, verdronken. Een zwemster zag de jongen op de bodem van het bad liggen. Ofschoon direct hulp aanwezig was en anderhalf uur lang kunstmatige ademhaling werd toegepast, konden de levensgeesten niet meer worden opge wekt. De 7-jarige Sake A. Dijkstra is zon dagmiddag in het bad Boekeloo, bij En schede verdronken. Het kind was aan het spelen in het ondiepe gedeelte van het bad. Het verdween plotseling onder water, zonder dat iemand het in de drukte merkte. Na enkele minuten zag een zwemmer het kind onder water en haalde het op. Met kunstmatige adem haling trachtte men vergeefs de levens geesten weer op te wekken. Maandagmiddag is in het zeer gevaar lijke water van het „Gat van Halfweg" in de Biesbosch bij Drimmelen de 25- jarige groentenhandelaar P. van Gen nep uit Rotterdam verdronken. Hij was met zijn echtgenote, die even eens 25 jaar oud is gaan zwemmen in dit water, waar vele zwemmers verkoeling zochten. Beiden kwamen zij in levensge vaar te verkeren. Zwemmers uit de om geving slaagden erin de echtgenote te redden. De heer Van Gennep konden zij niet meer helpen. Geen van de echtelie den kon zwemmen. De 16-jarige leerling-banketbakker H. van der Ros uit de Grote Werfstraat in Rotterdam is gistermiddag in het Schie- kanaal bij de Blydorpbrug verdronken. Vriendjes met wie hy aan het zwemmen was, misten hem opeens. Er werd met succes naar hem gedoken. Kunstmatige ademhaling hielp toen echter helaas niet meer. In de gemeente Thorn is op tweede pinksterdag de 36-jarige P. van Mont- PRINSES MARGRIET DEED BELIJDENIS Zondagmorgen is Prinses Margriet in de oude hervormde kerk te Soest in aan wezigheid van HM Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix, Irene en Marijke door ds. D. M. Jalinks bevestigd tot lid maat der Ned. Herv. Kerk. Tezamen met Prinses Margriet deden Charlotte Ben- tinck, dochter van de burgemeester van Soest en Christine Berghauser Pont, dochter van de directeur-geneesheer van „Zonnegloren" belijdenis. Ds. Jalink bepaalde zijn gehoor by de tekst uit Romeinen 8—15: „Want gy hebt niet ontvangen een geest van sla vernij om opnieuw te vrezen, maar gy hebt ontvangen de geest van het zoon schap, door welke wij roepen: Abba, Va der". Na de preek, waarin ds. Jalink de be tekenis van het pinksterfeest geschetst had, gaf hij Prinses Margriet, nadat zy met zachte stem „ja" had geantwoord op de vragen uit het beiydenisformulier, de volgende tekst mede: „Jezus zegt: zie Ik ben met u al de dagen tot aan de voleinding der wereld". De gemeente zong tenslotte de drie lid maten staande toe Gezang 257 5 „Ge denk aan onze nieuwe leden". Dr. A. A. Koolhaas, praeses der gene rale synode van de Ned. Herv. Kerk, alsmede Prinses Armgard woonden de dienst by. BRIEF VAN PAUS AAN KARDINAAL ALFRINK Ter gelegenheid van het feit ,dat (op Nederlands initiatief) voor de zesde maal onder de titel „Veni Creator Spi ritus" zondagavond een rooms-katholie- ke pinksterdienst uit zeven Europese ka thedralen is uitgezonden, is in de kathe drale kerk in Utrecht een brief voorge lezen van Paus Johannes XXIII aan kardinaal Alfrink. In deze brief zei de Paus o.m., dat deze buitengewone radioverbinding „tastbaar wil maken de eenheid in geloof van de katholieken als blijvend gevolg van de nederdaling van de Heilige Geest over de kerk". Enorme ballon naar 35 km hoog In Brunswick in de Amerikaanse staat Georgia is zondagochtend een met heli um gevulde ballon van plastic ter groot te van een wolkenkrabber van vijftig verdiepingen (ongeveer 150 meter of anderhalve Domtoren) opgelaten. Het is de bedoeling dat instrumenten op een hoogte van 35 km de intensiteit van de deeltjes der kosmische stralen, die een zeer grote energie hebben, meten. De instrumenten zullen per parachute naar beneden komen op een signaal dat van de aarde af wordt gegeven. Ver wacht wordt dat dit signaal vandaag wordt gegeven. fort uit Linne by het baden verdronken. Het slachtoffer kon niet zwemmen en geraakte in een kuil van het kanaal. De 19-jarige J. Gerritsen uit Nyme- gen, die een van de duizenden was, die gistermiddag in het Maas en Waalka naal te Malden by Nijmegen, zwommen is na een sprong in het water niet meer boven gekomen. Het stoffelijk overschot is later uit het kanaal opgehaald. Het is niet bekend waarom de jongeman, die zwemmen kon, verdronken is. BINNENLAND Gisteravond werd tijdens een hevig onweer door blikseminslag een eeuwen oude boerderij te Zweeloo in de as ge legd. De boerdrij, waarin ook een café gevestigd was, werd bewoond door de landbouwer R. Ruinemans. Het gebouw, dat met een rieten dak gedekt was, brandde tot de grond toe af. Het 15-jarige dochtertje Annelies van de familie Leenders uit Stiphout werd gistermiddag tijdens een zwaar on weer in de gemeente Lieshout, op de brug van het Wilhelminakanaal door de blik sem getroffen en gedood. De eerste DC-6B van de Griekse luchtvaortmaatschapp Olympic Air ways, welke drie jaar geleden is opge richt door de Griek Onassis. is zondag avond op Schiphol neergestreken. Daar mee is de luchtlijn Athene-Amsterdam van deze maatschappij geopend. In verband met de grote belangstel ling, welke blijkt uit de aanvragen om het Huis te Bosch te mogen bezichtigen, heeft H.M. de Koningin beslist, dat het Huis ten Bosch in het jaar 1960 gedu rende de maand augustus gedeeltelijk voor het publiek zal worden opengesteld. De bezichtiging kan plaats vinden van maandag tot en met vrijdag tussen 10 en 16 uur. De ideeënbus voor de Rijksambte naren blijkt zich in een toenemende be langstelling te mogen verheugen. In de eerste vijf maanden van dit jaar steeg ten opzichte van de gelijke periode in 1959 het aantal ontvangen ideeën met 11%, terwijl het aantal gevallen dat een pre mie kon worden toegekend, met 17% steeg. Sedert Januari j.l. werd circa f 13.000 aan premies toegewezen, terwijl dit over de eerste vijf maanden van 1959 f 8.300 bedroeg. Een 40-jarige smid uit IJsselstein heeft zaterdagavond zijn vroegere vrien din. een 33-jarig kamermeisje, ernstig mishandeld. Hij heeft haar met een knipmes enkele steken toegediend. De vrouw kon na behandeld te zijn in het Weesperspleinziekenhuis naar huis terug keren. De boeren van het midden-Veluwe- gebied hebben de tweede pinksterdag ge bruikt om hun hooioogst binnen te ha len. Eén van hen, de 65-jarige C. van Craats uit Otterlo, raakte door de warm te bevangen en moest dood van het veld worden gedragen. Op tweede pinksterdag heeft een onbekend gebleven jongeman de 53-ja- rige eigenares A. T. Sulley van een café aan de Amstel te Amsterdam bij het af rekenen bij de keel gegrepen. De vrouw kwam ten val, maar gilde zo hard, dat de Jongeman wegliep. De caféhoudster kreeg door de val een bult op haar ach terhoofd. In verband met zijn a.s. vertrek uit Moskou heeft de Nederlandse buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in de Sovjet-Unie, dr. J. G. de Beus, gis teren een bezoek gebracht aan Leonid Brexhnew, president van de Opperste Sovjet. De burgemeester van de gemeente Renkum. mr. D. Matser van Bloois, heeft zaterdag de zweefkabelbaan op de uit spanning „De Westerbouwing" in Oos terbeek officieel in gebruik gesteld. De gehele gemeenteraad van Renkum en vele genodigden maakten de eerste rit op de baan, die 500 meter lang en 13 meter hoog is. De capaciteit van deze baan is 66 personen. Een ruzie tussen twee kleurlingen slachtoffer, een 30-Jarige zeeman uit Cu rasao liep twee ernstige steekwonden in de maagstreek en zijn borst op. Hij is opgenomen in het Binnengasthuis. In verband met zijn toestand, heeft de po litie hem nog niet kunnen verhoren. Als vermoedelijke dader is gearresteerd de 32-jarige Surinamer J. L. Omstrent de oorzaak van de ruzie tast de politie nog in het duister. Prinses Irene is voornemens de openingszitting van het 15e congres van de Vereniging van ex-politieke gevange nen, welke gehouden zal worden in ge bouw „Marcanti" te Amsterdam, op woensdag 22 juni bij te wonen. Het Beierse Staatstheater (Theater am Gartnerplatz) heeft de Nederlandse basbarlton Hubert Quispel met ingang van 1 september 1960 geëngageerd. BUITENLAND Aan de voet van de noordoostelijke kegel van de Etna heeft zich een nieuwe secundaire krater gevormd, waaruit lava stroomt naar het op 2.900 meter hoogte gelege vulcanisch plateau. Tegelijkertijd stoten de hoofdkrater en de noordoos telijke krater gas, as en stoom uit. In Rome is zondag een man van 47 jaar door een bijenzwerm gedood. Hij was in een boomgaard aan het werk en verplaatste met het oog op zijn werk zaamheden een paar bijenkorfen. Uit de laatste korf die hij verzette kwamen de bijen woedend op hem afvliegen, waarop Een 54-Jarige Afrikaanse geestelijke een Zoeloe, is in Umtata in het oosten van de Kaapprovincie, tot hulpbisschop benoemd. Dit is de eerste Afrikaanse .an de Ar Zuid-Afrlka. In Moskou zal binnenkort een bios coop met zeven filmdoeken worden ge opend. Er zullen tegelijk zeven op elkaar afgestemde films worden vertoond. De bezoeker kan dan naar de scène kijken die hem het meest interesseert.Een van deze filmgroepen gaat over ruimtevaart en kunstmanen, zo meldt het officiële Sovjetrussische persbureau Tass. In Frankrijk zijn zaterdag veertien leden van een Algerijnse verzetsorgani satie aangehouden. Er is een party lichte wapens in beslag genomen, volgens de politie afkomstig uit Luxemburg. Italië en Spanje. Volgens een bericht van Radio- Mekka zijn in Mekka 120 pelgrims aan zonnesteek en ouderdom overleden. Er werd niet bijgezegd wanneer dit is ge beurd. 1 Juni hebben de ordetroepen 213 rebel len gedood en dertig gevangen genomen alsmede talrijke wapens buit gemaakt. Het ging tegen elementen die van de ver leende amnestie gebruik hadden gemaakt om zich te hergroeperen in de bosachtige streken by M'boeda in het gebied van Bamileke De op 9 mei door president Adhidjo geproclameerde amnestie had de rebellen tot 1 juni geven hun wapens in Een staking door leden van de In ternationale Vereniging van Machinisten heeft gemaakt dat het werk op de Ame rikaanse rakettenlanceerbasis te Kaap Canaveral, in de staat Florida, volledig tot stilstand is gekomen. De uitwerking van de staking doet zich ook gevoelen in Vandenberg, eij andere basis voor het afvuren van raketten in Californié, die tevens als luchtmachtstation dienst doet en op verscheidene and Amerikaanse luchtmacht. De Franse minister voor oud-strijders Triboulet, heeft zondag te Duinkerken de eerste steen gelegd van een monument ter herinnering aan de inscheping van 335.000 Britse militairen op de stranden van Duinkerken, twintig jaar geleden. Britse Belgische en Nederlandse oud-strijders die de ontruiming van Duinkerken in juni 1940 hebben meege maakt, namen zondag deel aan een pa rade en een godsdienstoefening. De afgelegen Poolse provincie Rze- zow wordt geplaagd door hongerige, rond zwervende wolven, die reeds een man gedood hebben, zo meldt het Poolse pers bureau. Rzeszow is een bergachtig, on ontwikkeld gebied dat tegen de Tsjechi sche en Russische grenzen in het zuid oosten des lands is gelegen. Naar schat ting enkele honderden wolven vallen v't vee aan en verscheidene malen werden ongewoon brutale aanvallen op mensen ondernomen. Resident Eisenhower heeft zondag te South Bend in Indiana bij de jonge Amerikanen er op aangedrongen deel te nemen aan de politiek. Teveel van de knapste Amerikanen houden zich verre van de politiek, maar dat moet, zo zei de president, veranderen. Het land heeft meer dan ooit intelligente politieke lei ding nodig. Volgens de president liggen de vijanden van de menselijke waardig heid overal op de loer. De 74-jarige dr. Velasco Ibarra is by zondag gehouden verkiezingen presi dent van de Zuidamerikaanse republiek Ecuador geworden. Hij was reeds drie maal president, maar werd tweemaal af gezet. Zyn overwinning kwam onverwacht. Hij had tweemaal zoveel stemmen als zyn naaste mededinger. In het dal van de Moezel werden op eerste en tweede pinksterdag nogal wat toeristen onder wie Nederlanders gedu peerd. Zij moesten vele kilometers om- ryden omdat tijdens een hevige regenbul van de wijnbergen grote stenen en veel modder op de weg werden gespoeld. Op sommige weggedeelten lag de modder 1.25 meter hoog. Een 26-jarige Jamalcaan heeft za terdag. kort na zyn verdwyning uit een inrichting voor geestelyk gestoorden, op de openbare straat in Birmingham een zevenjarige jongen met een yzeren pyp zodanig op het hoofd geslagen, dat het kind tijdens het vervoer naar het zieken huis overleed. De openbare aanklager deelde maandag voor de rechtbank in Birmingham mee, dat de dader vier maanden lang in de inrichting was ver pleegd, doch niet krankzinnig was ver klaard en deze te allen tijde naar goed dunken kon verlaten. Zaterdag klom hy over het hek en even later pleegde hij zijn daad. Hy zal nu wegens moord te recht staan. Zuid-Afrlka zal een politiestaat worden tenzij de huidige en voorgestelde maatregelen van de regering worden ge wijzigd. Dit heeft de Britse jurist Fre derick Elwyn Jones, een Labour-parle- mentslid. die namens de Internationale Commissie van Juristen een onderzoek in Zuid-Afrika heeft ingesteld, op een pers conferentie te Genève verklaard. Volgens Tass is een scheepvaartver binding tussen Rusland en Oostenrijk ge opend. De verbinding, die wordt onder houden met twee in Oostenrijk gebouwde schepen, die elk accommodatie hebben voor 240 passagiers, loopt van Wenen, via Tsjecho-Slowakije. Joegoslavië, Hon garije. Roemenië. Bulgarye, naar de Oe- krainische haven Izmail. De dienst is hoofdzakelijk voor toeristenverkeer be stemd. Uit een door dr. A. Carlton Ern- stene, voorzitter van de Amerikaanse ver eniging van hartspecialisten, gepubliceerd rapport blijkt dat recente medische stu die hebben aangetoond, dat het aantal sterfgevallen als gevolg van aandoenin gen van de kransslagader een hart ziekte bij mannen van middelbare leef tijd, onder hen. die zware sigarettenro kers zijn, vyftig tot 150 procent hoger ligt dan bij de niet-rokers. Zaterdagavond J.l. is in een ver gaderzaal in het centrum van de Alge rijnse stad Oran een handgranaat ge worpen. die bij ontploffing 43 personen verwondde. De toestand van negen ge wonden is ernstig. Militairen en politie hebben onmiddelli|k de betrokken stads- wyk omsingeld. Zij slaagden erin twee der aanslagplegers te arresteren. Met ingang van zaterdagavond is de avondklok in Istanboel opgeheven. In Ankara was dit reeds kort na de staats greep geschied. De minister van Justitie heeft tijdens een persconferentie in Is tanboel meegedeeld, dat zodra de nieuwe Turkse grondwet klaar is, een nieuwe kieswet op stapel zal worden gezet. Indiase kranten melden dat te Am- bala in het noorden van het land vyf Jongemannen terecht staan wegens een samenzwering, in de zomer van 1958, om premier Nehroe en andere Indiase leiders te vermoorden. De openbare aanklager heeft tijdens het proces verklaard, dat zij grote sommen geld hadden gekregen van Pakistaanse functionarissen, die India in een chaos zouden willen werpen, aldus deze berichten. VOOR HEDENAVOND Hilversum If 492 m. KRO: 18.00 Amateursprogr. 18.20 Kaar ten op tafel, actueel gesprek. 18.30 Lich te muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Gram. 2030 Cello en pia no. 21.00 Voorspel van een revolutie, klankb. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Groot omr. koor en blazers van het ka- merork. 23.30 Pianorecital. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Opera-framgm. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.00 Ork.-koor en sol. 21.05 Nederland en de atoomwetenschappen, lezing. 21.35 Lichte muz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 23.00 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.00-13.15 en 13.45-14.20 Rep. Na tionale Manifestatie van de M. Brigade v. Unicef. 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weerroverz. 20.20 Chansons (filmprogr.). 20.45-22.20 Film. VOOR WOENSDAG 8 JUNI woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Radio Filharm. ork. 11.45 Gram. 12.00 Clavecimbelrecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gitaarens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bond v. Mannenver. op Geref. grondslag. 14.45 Gram. 15.30 Liederen. 16.00 Voor de Jeugd. 17 20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, lezing. NCRV: 18.00 Gram. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.H.: Evolutie, door ds. C. J. H. van den Broek. Tweede lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Pianorecital. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Amus. muz. 20.15 Radio- Filharm. ork. en piano. 21.05 Hersenen zonder ziel, lezing. 21.20 Oude muz. 21.50 De grote vier van het klavier, gesprek (II) 22.20 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. ZAK- EN TAFELAANSTEKERS in nieuwste uitvoering. TEL. 20635 - Fa. v. d. Burg hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Academie (filmzaal): Pro Juventute Rijnland. Film: het gerecht. 8 uur nam. Breestraat 19: Chr. Emigratiecentrale Spr. ds. J. J. C. Westera over Australië. 8 uur nam. Hortus Botanicus (ingang Rapenburg) Excursie „De Natuurvriend". 7.30 uur nam. Leldse Universiteit Pro Juventute: „Rijnland". Vertoning van de film „Het gerucht". 8 uur nam. PotgieterslaanStraatprediking Open- Deur-Werk herv. gemeente. 7.30-8 uur Snouck Hurgronjehuis: Ned. Prot. Bond Voordrachtsavond „Het Engeland van 1400". 8 uur nam. Wassenaar: Zuiderhout. G.S.V. Toneelclub met „Wie erft Redfleld". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Lustrumconcert Lyra Academica m.m.v. Isa v. d. Meulen en Alex. Bohmke. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. 10-11 lit voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. J. T. Knopper van Gouda. Stationsplein: Kon. Ned. Natuurhisto- Spanjaardsbrug: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Braassemermeer. 2 uur nam. ZONDAG Prediker: Volle Evang. Zending: Spr. J. Zyistra. 10.15 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Jan van Goijententoonstel- ling. (tot 27 juli). Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" (T.m. 3 juli) BIOSCOPEN Luxor: „De kinderrechter". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pink steren: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wir Wunderkinder". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pinksteren: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Pyn en gein in de kazerne". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pink steren: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De geluksvogel". A.l. Werkda gen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pinksteren: 1.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „S.O.S.-Paclfic". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Pinksteren: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Tarzan's verborgen schat". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Pinksteren: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: vrijdag 8 uur; zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Tar- zan de aapmens", 14 jaar; maandag 6.45 en 9.15 uur; dinsdag- woensdag donderdag 8 uur „De man die verdwij nen moest". 14 Jaar. Zondag t.m. woensdag: 2.30 uur „Bon nie Scotland". A.l. Te Leiden is geopend Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 zo zyn ze, lezing. 10.05 Morgenwy- ding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram 11.30 Cabaretprogr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het Êlatteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 ansmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Volksliedjes en -dansjes. 14.16 Kamerork. 14.50 Gram. 15.00 Voor de Jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.15 Vakantletips. 17.50 Regeringsultz.: Jeugduitz.: De brie venbus gaat open. Corresp. club o.l.v. Re- gina Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pro- menade-ork. en koor. 19.00 V. d. kind. 19.10 Pol. praatje. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Operettemuz. 21.05 Ballet der Bedriegers, hoorspel. 21.55 Kamermuz. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Amus. muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Gram. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lUn van 18-20 uur) Un peu si peu (Pourcel); Rainy night in Paris (Back). Orkest Franck Pourcel; Dis-mol qui Je suis (Delanoë), Gilbert Bécaud; C'est un homme terrible (Moulin), Edith Piaf; Reviens Lisa (De- guelt), Les Compagnons de la Chanson; Petite fleur (Bechet), Orkest George Jou vin; Pllou Pilou hé (Amade), Gilbert Bécaud: Je me souviens d'une chanson (Marten), Edith Piaf; Venus (Broussole). Les Compagnons de la Can- son; Tout Tamour (Botkin), Orkest Geor ges Jouvin, Le Jour ou la pluie viendra, (Delanoë), Gilbert Bécaud; Eden blues (Moustakl), Edith Piaf; Cindy (Larue), Les Compagnons de la Chanson; Oui oui oui (Giraud), Tango militaire (Kötscher), Orkest Franck Pourcel; Apambichas, El reloj (Cantoral), La paloma (Yradler), Los Espanoles; Carrapicho (Telxeira), Steve Bernard; Flor de canela (Granda), Gallito caliente (Quentas), La pampa y la puna (Stubbs), Yma Sumac; Choro nr. 2 (Campos). Steve Bernard. Te qulero dijiste (Grever), Qulzas quizas quizas (Farres), Maria Elena (Barcelata), Nat King Cole; Venezuela (Correnzo), Shall we dance (Gershwin), Orkest Ray Martin; Where or when - Ease to love - Get out of town - They can't take that away from me Sentimental Journey (Brown), Dinah Shore; I've got my love to keep me warm (Berlin), Twilight time (Ram.) Orkest Les Brown; Cheek to cheek (Beriyn), How little we know (Springer), Frank Sinatra; Long ago and far away (Kern), Imagination (Nichols), Don Elliott Quin tet; Love is Just around the corner (Rob- bin), Orkest Buck Clayton; I got it bad and that ain't good (Ellington), Lullaby of birdland (Shearing), Orkest Urbie Green. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Jeugdprogr. NTS: 17.30 In- 20.00 Jo' 20.20 Pas geperst. 20.50 Dls- tern. Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weer- overz. NCRV: 20.20 Pas geper neyfilm. 21.15 Voordr. 21.40 Kunstrubr. 22.05 Avondwijding. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Voordr. 14.00 Ork. conc. 15.00 Hoor- In the South-East. 18.40 Volksdansen. 19.00 Koorzang. 19.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Interviews. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Wetensch. overz. 22.45 Zangrecital. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Kamermuz. progr. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 15.40 In termezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Verz. progr. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. v. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en Leger-des-Heils-ork. 18.00 Gevar. muz. 18.20 Weerber. en nws. 18.35 Gevar. muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Runfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Gevar. muz. 16.05 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.15 Ham mondorgelspel. 19.00 Nws. 19.50 Pop. muz. 21.10 Jazzmuz. 21.45 Nws. 22.10 Zang en kamermuz. 23.10 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Gevar. muz. 21.00 Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gevar. muz. (Om 12.30 weerber.). 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 Koorzang. 14.45 Ork. conc. en sol. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr. ork. en solist. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en fi losofie. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.40 Schoolkoor. 20.00 Akademie des Diskofielen. 21.30 Gram. Gram. 22.00 Nws. 22.15 Pedagogisch praat je. 22.25 Zangrecital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Idem. 15.30 Volksliedjes. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 De Zuldkoreaanse politie heeft negen uit comr/nistisch Noord-Korea afkom stige agemen gearresteerd, die nabil de Zuidkoreaanse haven Mokpo aan land waren gegaan. Veertien andere commu nistische agenten, die tezelfdertijd aan land gingen, wisten te ontsnappen. Er wordt thans naar hen gezocht. CADORICIN 's-Werelds beste haarglans- middel WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Berlijn Frankfurt München Zlirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Alaccio Mallorca Lissabon onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. oew. onbewolkt regen half bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew onbewolkt licht bew. geh. bew. half bew. regen geh. bew. onbewolkt onbewolkt regenbul zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew zwaar bew. half bew. as s»3 I si K es B SU 6 cS w 6 22 11 0 wzw 6 21 13 3 w 8 22 14 3 w 10 20 13 9 wzw 4 29 15 5 w 2 25 14 13 w 4 28 15 30 w 3 28 12 5 zw 5 26 11 12 wnw 2 27 14 0 w.stil 24 11 0 w stil 27 14 0 w.sttl 22 13 0 w.stil 21 10 0 zzw 6 22 11 0 wzw 3 27 10 8 nw 4 26 10 5 w.stil 22 10 1 w.stil 19 8 6 nw 5 13 16 10 n 5 24 16 0 z 2 27 16 4 wzw 2 28 16 wzw 4 26 15 w.stil 27 16 27 15 25 13 26 14 19 10 28 18 1 n 5 ono 3 29 15 0 ono 2 27 14 0 ono 4 18 nnw 9 20 14 0 w.stil w.sttl wzw 1 v.and. w.stil 0.4 0 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2