Geen recordbezoek op pinksteren al heerste er aanzienlijke drukte BERINI ƒ519.- Bejaarde man gedood tijdens een steekpartij ÉW ^Lie WEERBERICHT Verkoeling werd voornamelijk door tallozen op strand gezocht EICHMANN VERLIET ,,UIT VRIJE WIL" ARGENTINIË In Kenia weer een Man-inan-moorcl GEBR. HUISMAN Voortvluchtige en diens vrouw te Amsterdam in arrest leitws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 JUNI 1960 No. 30066 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bezoek van Duitsers, Belgen en Fransen Tienduizenden, onder wie talloze buitenlanders, hebben aan onze stranden of elders de pinksterdagen doorgebracht. Enorm groot is vooral het aantal Duitse bezoekers geweest, dat het verlangen naar zon, zand en zee niet kon weerstaan. Op de kampeer en caravanterreinen in de kuststreek verbleven ongeveer 52.000 per sonen. In Kijkduin bij Den Haag verscheen opnieuw het bordje „Düsseldorf aan Zee". Ofschoon de grensbewaking zich in spande ongewenste figuren in de ver schijningen van nozems of halfsterken uit het oostelijke buurland te weren, is deze toeleg niet geheel geslaagd. De toe voer van Duitse „bromnozems" werd echter danig in de gaten gehouden. De A.N.W.B.-Wegenwacht heeft het buitengewoon druk gehad om auto mobilisten weer in het rechte spoor te helpen. Het proefvak met telefo nisch alarm op Rijksweg 13 bij Delft wees maandagavond 107 pcchgevallen aan, waarbij twee lichtgewonden vie len. Zo druk als Pasen zijn de Pinkster dagen echter niet geweest. Dat blijkt wel uit de hulpcijfers van de logies- informatiedienst, die 7000 personen onderdak bracht tegen 40.000 tijdens de paasdagen. Op de officiële kampeerterreinen hebben bijna 100.000 kampeerders van wie ruim de helft aan de kust, de pinksterdagen doorgebracht. Het bleek niet nodig om maar ergens op velden of in tuinen tent of wagen neer te zetten, hoewel dit toch ge beurde. Zelfs op Ockenburg bij Den Haag was altijd nog wel een plaatsje te vinden. Behalve in Rotterdam, waar de Flo- riade hoogtij viert (100.000 bezoekers, tegen 150.000 tijdens Pasen), behoefden de V.V.V.'s zaterdag voor Pinksteren nergens particuliere adressen in te scha kelen om logiesbehoevenden onder dak te brengen. Kroesjtsjef doet mij niets, zei Adenauer tegen mr. Stikker (Van onze correspondent in Bonn) De 84-jarige Westduitse Bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, is niet van plan zich door de kwet sende uitlatingen van de Russische minister-president, Kroesjtsjef, te laten verontrusten. In een onder houd, dat hij zaterdag j.l. met mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur bij de NAVO te Parijs had, liet de grijze kanselier duidelijk blijken, dat hij in een beste stemming verkeert. Stikker bezocht Adenauer diens vakantie-oord Cadenabbia in noord-Italië. De kanselier brengt hier de dag door met wandelen en met het op virtuoze wijze beoefe nen van het Italiaanse kegelspel boccia. Mr. Stikker zei na afloop van het ge sprek tegen Duitse correspondenten, dat Adenauer Kroesjtsjefs aanvallen op hem („Adenauer is ontoerekenbaar en behoort in een dwangbuis") met humor heeft geaccepteerd. Evenmin hebben Kroesjtsjefs en Malinofski's dreigemen ten over Russische raket-aanvallen op Noorse, Duitse, Pakistaanse, Turkse en andere bases, van Amerikaanse vliegtui gen informatievluchten boven de Sovjet- Unie zouden maken, enige indruk op de Bondskanselier gemaakt. Adenauer is dan ook niet van plan terug te keren voor zijn vakantie ten einde is. Hij blijft tenminste drie weken in Cadenabbia, want hij acht de politieke situatie in de wereld precies zo rustig of onrustig als een maand geleden. President Eisenhower heeft zaterdag avond verklaard, dat Kroesjtsjefs kwaad aardige uitdrukkingen de Westelijke bondgenoten dichter tot elkaar hebben gebracht dan ooit sinds hy in 1953 zijn ambt aanvaardde. De Amerikaanse president zei dit tij dens een diner van de Republikeinse partij. Voorts zei hij: „Geen land ter we reld durft de Verenigde Staten aan te vallen, en zij weten het". IETS WARMER OVERDAG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Op de meeste plaatsen droog weer met vooral aanvankelijk opklaringen Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Iets hogere tempera turen overdag (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 juni Zon op: 4.21 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 18.11 uur; onder: 3.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.54 en 14.22 uur. Laagwater te 9.55 en 22.30 uur. Op Pinksterzondag moesten ook Am sterdam en Utrecht hun reserves in het vuur brengen. In Den Helder was de situatie vrij moeilijk, omdat vele. voor namelijk Duitse, vakantiegangers per boot naar de eilanden wilden, doch van wege de besprekingen vooruit op de boot naar Texel geen kans kregen. De Waddeneilanden waren overigens niet vol. Was de Noordzeekust bijzonder druk bezet, veel minder was het langs de IJsselmeerkust. waar accommodatie over bleef. Overigens gelukkig voor degenen, die in de buurt van Zandvoort, Egmond en Castricum geen logies of kampeer plaats konden vinden en tussen het IJ en de Afsluitdijk verrassende en prettige nieuwe accommodatie ontdekten. Trouwens, er was nog volop plaats in ons land. Behalve aan de IJsselmeerkust boden Friesland, Drenthe en Overijssel nog tal van aangename vakantiehoekjes. In Gelderland en Brabant was de logies- en kampeerruimte behoorlijk bezet, maar niet geheel vol. Zeeuwse eilan den komen steeds meer in trek bij landgenoot en vreemdeling. Veel kon daar niet meer bij. De verwachtingen omtrent kampeer ders en caravanners hadden zo'n hoge vlucht genomen, dat de Kon. Toeristen bond A.N.W.B. in samenwerking met de A.N.V.V. niet alleen een informatie dienst bij grenskantoren lid-kantoren hadden gevestigd, maar bovendien bij Ede het mobiele informatiekantoor had den geposteerd en voorts met een con trolevliegtuig in de lucht waren. Vele duizenden kampeerders werden door deze organisatie naar de „ware plek" ge bracht. Dc algemene indruk van het pink- sterbezoek is, dat vooral veel West- Duitsers. Belgen en Fransen tot de Pinksterinvasie hebben bijgedragen. Overigens was het aantal niet-hok vaste Nederlanders vooral op de twee de pinksterdag zeer groot. Tot de drukte op de wegen op Pinkstermaan- Dodelijk ongeluk in Bodegraven Man uit raam gevallen Zaterdagmorgen is een 72-jarige in woner van Bodegraven uit het raam van de bovenverdieping van zijn woning aan de Emmakade gevallen. Met een zware hersenschudding en ernstige hoofdwonde werd hij naar een van de Goudse ziekenhuizen overgebracht, waar hij in de loop van zondagmiddag is over leden. dag droegen voorts Duitsers en Denen bij met als reisdoelen de grote prys van Zandvoort en de motorraces te Tubbergen. Over het geheel genomen kan ge zegd worden dat landgenoot en bui tenlander hun pinkstergenoegens voomameiyk aan stranden en in zwembaden gezocht hebben. Van een recordbezoek kan echter niet gesproken worden. (Men zie ook elders). PRINS BERNHARD NOG NIET NAAR HUIS De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee: „Aangezien de temperatuur van ZKH de Prins nog steeds iets te hoog blijft, kun nen de behandelende geneesheren nog geen beslissing nemen over het verla ten van het ziekenhuis door ZKH." Prins Bernhard heeft een bandopna me ontvangen van de kerkdienst, waar in Prinses Margriet is bevestigd als lid maat van de Ned. Herv. Kerk. Door deze bandopname heeft de Prins alsnog de gehele kerkdienst kunnen beluisteren Hij was onder een valse naam werkzaam als tekenaar bij een autofabriek De Israëlische regering heeft toegegeven, dat „vrijwilligers, die de voortvluchtige Duitse oorlogsmisdadiger Eichmann na langdurige na sporingen in Argentinië hadden gevonden, deze uit het land hebben doen vertrekken", aldus deelde de Argentijnse minister van Buiten landse Zaken gisteravond mede. In een zaterdag j.l. door de Israëlische regering overhandigd ant woord op het Argentijnse verzoek om inlichtingen over de wijze, waarop Eichmann uit Argentinië is vertrokken, verklaren de autoritei ten te Tel Aviv, dat deze heeft verklaard „vrijwillig" uit het land te zijn vertrokken. Zij voegden hieraan toe hun Argentijnse ambtgenoten binnenkort een fotokopie te zullen toezenden van Eichmanns verklaring terzake. Minister Taboada besloot met de mededeling, dat de Argen tijnse regering zich thans over deze zaak beraadt. Zij zal binnen drie dagen haar standpunt terzake bekend maken. Zelfmoordpoging tegengesproken Volgens de Israëlische regering hadden Israëlische vrijwilligers Eichmann in Argentinië ontdekt. Zij hadden zich toen met hem in verbinding gesteld en hem gevraagd of hij bereid was in Israël te recht te staan. Eichmann, die onder een schuilnaam in een voorstad van Buenos Aires woon de, had daarop zijn ware identiteit toe gegeven en 24 uur bedenktijd gevraagd. Daarna had hij zich bereid verklaard vrijwillig naar Israël te vertrekken om aldaar terecht te staan. Hij had de Israëlische vrijwilligers een eigenhandig geschreven brief ter hand gesteld, waar in hij verklaarde een waarheidsgetrouw beeld van zijn werkzaamheden in Duits land te willen geven, opdat dit aan toekomstige generaties bekend zou wor den In de Israëlische nota wordt dan ver der verklaard: „De vrijwilligers hebben Eichmann daarna, met zijn volledige instemming, buiten Argentinië gebracht en overgeleverd aan de Israëlische ge heime dienst." In de Israëlische antwoordnota wordt verder verklaard, dat, indien de Israëli sche vrijwilligers de Argentijnse wetten hebben geschonden, de regering van Israël hierover haar spijt wenst te be tuigen. Doch Israël wenst wel, dat Argentinië rekening houdt met het buitengewone belang van het feit, dat nu de man terecht kan staan, die aansprakelijk is voor het ombrengen van miljoenen joden. Zij wil er in dit verband ook de aandacht op vestigen, dat de betrokken Israëlische vrijwilligers zelf overlevenden van de nazi-terreur zijn", aldus het Israëlische antwoord. De nota besluit: „Israël is er zeker van, dat de Argentijnse regering begrip zal tonen voor de historische en morele waarden, die bij deze zaak in het geding zijn". Het Britse persbureau Reuter meldt, dat Eichmann onder een valse naam als tekenaar werkzaam was bij een fabriek van „Mercedes Benz" in een voorstad van Buenos Aires. Zijn ware identiteit was bij de fabriek niet bekend. Zijn vrouw. Vera, is intussen uit haar woning vertrokken, uit vrees voor bezoek van journalisten, zeggen de buren. Volgens de correspondent van de Londense „Daily Mail" in Haifa heeft Eichmann geprobeerd zelfmoord te ple gen door met het hoofd tegen de muur van zijn cel te slaan. Hij kreeg een zenuwaanval na confrontatie met een getuige, die bepaalde tegenstrijdige pun ten in de verklaringen van Eichmann had opgehelderd. De gevangenisdokter moest hem met injecties tot bedaren brengen, aldus het blad. In officiële kringen heeft men dit bericht echter tegengesproken. Het Israëlische rege ringsblad „Lamerkhav" merkt o.a. op, dat de cel van Eichmann gecapitoneerd Verleden week is in Kenia een Mau- maumoord gepleegd en w el op het dorps hoofd van Tsjinga, in het ongeveer 150 kilometer van Nairobi gelegen district Njeri. De vermoorde was een zekere Wil liam Wamboegngoe Kimatis. Na de moord werden zijn minderjarige zoon en dochter, bij het bloed van hun verslagen vader, gedwongen volgens het Mau-mau- ritueel een eed van geheimhouding af te leggen. Voor Tsjinga en Otaja, een andere plaats in het district Njeri, is een nach telijk uitgaansverbod afgekondigd. Dit is geschied om vreesaanjaging van in heemsen, die de politie bij het onderzoek naar deze moordzaak behulpzaam zou den kunnen zijn, te voorkomen. De politie in het district Njeri heeft versterkingen ontvangen. Niemand mag de plaatsen Otaja en Tsjinga zonder schriftelijke vergunning verlaten. Grensbesprekingen tussen China en India begonnen Gisteren is een delegatie van ambte naren van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken naar Peking ver trokken, voor het voeren van bespre kingen met Chinese autoriteiten over het grensverschil tussen de beide landen. Tot deze besprekingen werd besloten tydens het bezoek van de Chinese pre mier Tsjoe en-Lai aan India in april jl. De delegatie zal geen beslissingen ne men, doch slechts gegevens moeten ver zamelen en in september verslag aan de regering moeten uitbrengen. Zo zag de boulevard te Zand- voort er op Tweede Pinksterdag uit: een gigantisch parkeerpark voor liefhebbers van strand en au toraces. Hoe het hier omstreeks vertrektijd is toegegaan, laat zich nauwelijks raden. DE „KAREL DOORMAN11 IN LAS PALMAS Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" en de onderzeeboot jagers „Limburg" en „Groningen", die, onder bevel van schout-bij-nacht A. P. Fer- werda, op weg zijn naar Ned. Nieuw- Guinea, zijn gisteren de haven der Ca- narische eilanden. Las Palmas, binnen gelopen, vaar zfj tot morgen zullen blij ven. Aan boord van de „Karei Doorman" is een ontvangst gehouden voor de auto riteiten van Las Palmas en de Neder landers ter plaatse. advertentie. De beste bromfiets is en biyft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term incl all. riskverz f30.-. Hogewoerd 66—68 Dit blad bestaat uit 16 pagina's Zaterdagavond vertrok kolonel W. D. H. Eekhout met enkele an dere militairen van Schiphol naar Biak om de komst van het eerste detachement infanteristen op Nieuw-Guinea in augustus voor te bereiden. Een laatste groet van ko lonel Eekhout op de trap van het vliegtuig. Socialisten treden uit Japans parlement Een buitengewone vergadering van de Japanse socialistische partij heeft gisteren eenstemmig het aftre den van de 125 socialistische par lementsleden goedgekeurd. Dit massale aftreden (vermoedelijk op 10 juni) is een uniek feit in de Japanse geschiedenis. Het is een onderdeel van het socialistische verzet tegen de regering-Kisji. De partij, die tegen het nieuwe Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag is, eist het aftreden van de premier en ontbinding van het parlement. De vergadering van maandag heeft zich voorts eenstemmig uitgespro ken tegen het komende bezoek van president Eisenhower aan Japan. Zaterdag was een dag van stakingen en betogingen in Japan. Naar schatting van de politie hebben die dag wel 830.000 mensen in het gehele land op enigerlei wijze van hun ontevredenheid over de regering en het beveiligingsverdrag met Amerika blijk gegeven Er zijn echter, tegen de verwachting in, vrijwel geen gewelddaden gepleegd. (Van onze Haagse redactie) In het perceel Jacob Catsstraat 89 te Den Haag heeft zich eerste pinksterdag tegen middernacht een steekpartij voorgedaan, waarvan een 67-jarige boekbinder, wonende in Den Haag, het slachtoffer is geworden. De boekbinder bevond zich in het bewuste perceel op bezoek bij een 18-jarige gehuwde vrouw, toen met de 31-jarige echtgenoot van deze vrouw, een koopman, een handgemeen ontstond. De koopman werkte de boekbinder vervolgens krachtdadig twee trappen af. waarna hij op de begane grond (het is niet bekend of dit in of buiten de woning ge beurde) de bezoeker met een groot slagersmes een hevige steek in de rug gaf. Bloedend en kreunend kon de bejaar de man nog enige meters voort; daarna zeeg hy ineen en overleed enige ogen blikken later. Hoewel de politie onmid dellijk werd gewaarschuwd, zagen de koopman en zijn jeugdige echtgenote tij dens de consternatie die direct na het gebeurde in deze volkrijke buurt ont stond kans op de fiets te ontvluchten. Het tweetal is op tweede pinksterdag door de politie in Amsterdam aangehou den en vervolgens op transport naar Den Haag gesteld. Het voorspel tot dit drama vond zon dagavond om half twaalf plaats. Op het Oranjeplein, niet ver van de Jacob Cats straat, ontmoette de vrouw de boekbin der en nodigde hem uit met haar mee naar huis te gaan. Daar aangekomen moet evenwel tussen de vrouw en haar nieuwe kennis een woordenwisseling zyn ontstaan, zo deelt de politie mee. Op een gegeven ogenblik schijnt de vrouw ge roepen te hebben, dat haar bezoeker haar sloeg. De koopman, die in de nabij heid, gewapend met het mes, stond op gesteld, stormde op het hulpgeroep van zijn vrouw de kamer binnen en greep de boekbinder in de kraag. Aangezien zowel de man als de vrouw by de politie te boek staat was het vrij eenvoudig na het gebeurde beider signa lementen in het gehele land te versprei den. Na hun arrestatie en overbrenging naar Den Haag is men gistermiddag tegen half vier met de verhoren van het tweetal begonnen. De koopman gaf daar bij tegenover de politie toe, dat hy in derdaad met het mes gestoken had Hij wordt verdacht van doodslag en zijn vrouw, die eveneens in verzekerde bew a- ring is gesteld, zal medeplichtigheid ten laste worden gelegd. Het mes werd in beslag genomen. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. In de omgeving van de Jacob Cats straat stond de vermoedelyke dader niet al te gunstig bekend. Uit het Leidsch Dagblad van 6 juni 1860: (Advertentie) Ontvangen voor de aanstaande Maskeradefeesten: Een groot assortiment Essences in alle mogelijke odeurs, Eau de Cologne, Eau de fleur d'Oranger Eau de Carmeo van Maria Grass en Naphta om handschoenen te waschen A f. 1.00 de wijnflesch. Verkoophuis Donkersteeq. Uit het Leidsch Dagblad van 7 juni 1860: „Te Guerande in Frankrijk woont een veldwachter, 67 jaren oud. die in zijn eerste huwelijk had c zonen en dochters, bij zijn tweede vrouw kreeg hij H zonen en I dochter, en bij zijn derde 5 zonen en S dochters: in het ge heel 25 zonen en 7 dochters."

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1