VELPON Acht jaar geëist voor moord op „Blonde Marie" aan Nieuwe Haven WEEKEND VALKENBURG N.V. HOTOCOMBIE Treilvisserij was vorig jaar al met al niet ongunstig Mr. Geertsema stelt minister van justitie (lastige) vragen FLORITA 88 Honderden tezamen op Westerveld bij begrafenis van Evert Vermeer Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 juni 1960 Zesde blad no. 30065 Psychopaten niet te vroeg iveer loslaten Zoals gisteren in een gedeelte onzer oplage vermeld, heeft de procureur-generaal bjj het Haagse Gerechtshof een gevangenisstraf van 8 jaar geëist tegen een 28-jarige huisschilder, die in de avond van 30 december 1958 de alleenwonende Trouw „Blonde Marie" in haar kamertje aan de Nieuwe Haven te Den Haag. «door worging om het leven heeft gebracht. „De man, die dit gruwelijke misdrijf Tolgens de psychiaters in een toestand van sterk verminderde toerekeningsvat baarheid pleegde, is in hoge mate ge vaarlijk. De kans dat hij nog eens iets dergelijks doet is groot, zo staat in het psychiatrisch rapport. Een ingrijpende psychiatrische behandeling zal hem echter misschien kunnen genezen. Zo'n gevaarlijke man mag niet te vlug weer in de maatschappij terugkeren. Want juist de laatste tijd hebben we gezien hoe noodlottig de gevolgen kunnen zijn wanneer psychopaten te vroeg weer op de maatschappij losgelaten worden", al dus de procureur-generaal in zijn re quisitoir. Aan de verdachte wordt doodslag en diefstal tenlaste gelegd. Tegenover de Salitie en bij de rechter-commissaris eeft de man bekend dat hij zijn ex- rriendin „Blonde Marie" in woede wil lens en wetens geworgd heeft en dat hij haar daarna van haar juwelen heeft beroofd en van nog enkele artikelen. Van het stoffelijk overschot stal hij zelfs haar horloge, een armband en een ring. Voor de rechtbank kwam hij al enigs zins op deze verklaring terug en giste ren, voor het Gerechtshof, beweerde hij zelfs helemaal niet geweten te hebben dat zij dood was. De volgende dag was hij zelfs nog langs haar huis gefietst, om te kijken of hij haar zag, zo ver telde hij. Tevens ontkende hij de bero ving van het stoffelijk overschot. Als motief voor zijn plotselinge woede-aan val gaf verdachte dat „Blonde Marie" had gedreigd zijn vrouw over hun ver houding in te lichten. „Maar verdachte heeft zelf verklaard dat hij zijn handen zo krachtig om haar keel gesloten had, dat hij naar hin eigen gevoel haar hoofd er bijna afkneep", zo overwoog de procureur- Eeneraal. En de president van het Ge rechtshof zei: „Zelden in mijn carrière heb ik zulke zware wurgsporen op iemands keel gezien. U móet wel de bedoeling gehad hebben haar te doden". De procureur-generaal wees er voorts ,p dat verdachte de diefstallen in ieder Eeval met overleg gepleegd moet heb ben. Na ,31onde Marie" te hebben ge- ïorgd heeft hij volgens zijn eigen ver klaring ruim een kwartier op een stoel fezeten. Niet alleen moet hij na die tijd pweten hebben dat zij dood was, maar buitendien heeft hij de tijd gehad kalm na te denken. En toch pleegde hij de diefstallen. Nieuwe uitgaven NIEUWE UITGAVEN. De wereldeen verbijsterend avon- uur. door Leo Uittenbogaard, uitg. Ad. ii. C. Stok, 's-Gravenhage, in de Fo- i-boekerij. Dit derde deel van Uit- enbogaards „Avontuur"-serie (met fo to's van Max Koot) heeft de voor- zo- tel als de nadelen van de Joumalis- :eke reportage: altijd levendig, vol rappante bijzonderheden, in felle kleu- en, maar anderzijds hier en daar wat eenzijdig en, ten aanzien van Afgha- ustan waar zich juist in de kleding de vrouwen een verandering bezig te voltrekken niet helemaal up date. Die bezwaren vallen echter weg egenover de kwaliteiten van dit werk, taaraan, naar meermalen duidelijk lijkt, gedegen studie is voorafgegaan, fittenbogaard schrijft zó, dat degelyk- leid en vlotte pen elkaar nooit in de tg staan. In de meeste hoofdstukken wit hij een duidelijk doel voor ogen, wals in die over Oost-Duitslandeen requisitoir over het rode regime, raamaar wij degenen, die menen, dat et achter het ijzeren gordijn nog wel neevalt, met nadruk verwijzen. In de tst van het gevarieerde boek besteedt ij veel aandacht aan het vrouwen- raagstuk in het Midden-Oosten, waar invloed van de Westerse beschaving thepje voor schepje een enorme berg »n achterlijkheid, bijgeloof, misverstand n vooral gruwelijk egoïsme bij de man- tn in hun verhouding ten opzichte w de vrouwen moet wegruimen, leermalen groeit zo'n hoofdstuk uit tot fn vlammend protest, dat aan dit boek fn eigen Stijl, een bijzondere leven- igheid en zelfs inspirerende kracht ver- *nt. Ontmoetingen met het oude Hellas, tor drs. J. P. Doedens, uitg. Mij. Kos- »s, Amsterdam-Antwerpen Steeds roter wordt, ook hier te lande, het total toeristen, dat, na kennismaking rt Italië en Spanje, de aandacht richt Peen nog verderliggend reisdoel: Grie- [nland. Maar vooral degenen, die geen teieke opleiding genoten, doen ver- todig zich daarop wat meer dan op- trvlakkig voor te bereiden, willen zij uninste achteraf niet tot de ontdek- komen, dat zij de mooiste en uit norisch oogpunt belangwekkendste «tfien zonder meer voorbij gesnord Sterker nog: wat zóekt men eigen min Griekenland? Alleen maar „iets tors" dan elders in ons werelddeel, om kunnen opsnijden tegenover kennis- die wat dichter bij huis moesten 'jven? Wie niet tevens naar Hellas 'at om daar de bakermat te vinden de Europese cultuur, doet verstan- thuls te blijven: het is zonde van benzine! Wie welbewust-van-het- tooel naar Hellas koerst, kan zich betere gids denken dan het boekje Me heer Doedens, die in ongeveer ^bladzijden een voortreffelijke samen ging schreef over wat Griekenland 'eigenlijk voor de Europese cultuur 'etend heeft en daarbij doorlopend wijst naar wat daarvan thans nog bezichtigen is. Terecht zegt deschrij- T in zijn inleiding, dat het hier gaat n een „zeer summiere" confrontatie, jjw de wijze waarop hy dit deed is Uwngewoon vlot, zeer verhelderend «voor degenen, die zich in de school den met taal en cultuur van Hellas bben beziggehouden) en bovenal des- Mig. Wie dit boekje heeft gelezen, inderdaad iets over de achtergrond f het land, dat hij gaat bezoeken en eenmaal ginds, dankbaar zijn voor 11 hij in zó'n kort bestek aan waar- Wie informatie kreeg opgediend. Het «je is verlucht met zestien pagina's Me foto's. Mens en cultuur van Hellas, door prof. Loenen, Minerva-pocket, uitg. J. Meulenhoff, Amsterdam Het doel 5.dit boekje een tweede druk in ^ketvorm van een eerder verschenen „Losgeslagen mens" De verdediger, mr. H. G. Schoonho ven, achtte de opzet tot doden geens zins bewezen. Verdachte moet van dood slag worden vrijgesproken. Bovendien is de geëiste gevangenisstraf veel te hoog. De psychiater meent dat een psy chiatrische behandeling weinig zin meer zal hebben, indien de verdachte eerst jarenlang de gevangenis in moet. En hoe lang men hem ook opsluit, eens komt hy toch vrij. Als hij dan nog ge vaarlijker geworden is, strekt dat tot nadeel van de maatschappij en van de verdachte. Veel beter is het hem zo snel mogelijk onder psychiatrische be handeling te brengen, opdat hij zal ge nezen, zodat hij ongevaarlijk is wanneer hij wordt losgelaten. De verdediger had ook een theorie over de gang van zaken ten huize van het slachtoffer. De verdachte was een los geslagen man, een zwerver zonder veel moraal, die op een gegeven moment liefde opvatte voor de vrouw met wie hü thans getrouwd is. Dit huwelijk is het enige lichtpuntje in zijn overigens trieste leven. Maar hij moest zich her vormen en een geregeld leven leren leiden. Op de avond van 30 december 1958 verkeerde hij onder drankinvloed. In dronkenschap kwamen zijn oude neigin gen weer boven en begaf hij zich naar „Blonde Marie", die hij uit de tijd van voor zijn huwelijk goed kende. Hij kreeg echter woorden met haar en toen zei „Blonde Marie" datgene, wat zij nou juist niet had moeten zeggen: zij bele digde zijn vrouw en dreigde haar te zuilen inlichten. In blinde woede greep verdachte haar toen bij de keel. Even later was zij dood, doch hij had haar dood niet willens en wetens veroorzaakt. Hjj handelde in dronkenschap en voor al in woede, zonder te weten wat hij deed. Tenslotte bepleitte ook de verdachte nog eens het standpunt, dat hij voor 100% ontoerekenbaar was toen hij „Blonde Marie" wurgde. Het Gerechts hof zal op 17 Juni a.s. arrest wijzen. Langzaam rijden in West-Duitsland (Van onze correspondent in Bonn) In de afgelopen nacht is in West- Dultsland een tijdelijke bepaling van kracht geworden, die ook voor de Ne derlandse automobilisten die met Pink steren Duitsland willen bezoeken van belang is. Auto's mogen vandaag en de beide pinksterdagen en dinsdag a.s. buiten de bebouwde kom hoogstens 80 km per uur rijden. Op de Autobahnen bedraagt ds maximum snelheid in deze periode slechts 100 km per uur. Voor deze twee dingen wordt men naar Duitse begrippen streng gestraft, te we ten met een boete van 150 mark (direct betalen!) of met hechtenis. In geheel Duitsland controleert de po litie thans met helikopters en radar auto's, verloven in politiekringen zijn zelfs ingetrokken! Alleen al in de aan Nederland gren zende deelstaat Noord-Rhein-Westfalen heeft men 4000 politie-ambtenaren extra voor de jacht op de hardrijders opgeroe pen. Het wordt geen pretje vlak voor en tijdens Pinksteren in het Roergebied met een auto te rijden, nog te minder daar de Autobahn Keulen-Roergebied maan dag a.s. wegens verbouwingen slechts over écn rijbaan berijdbaar zal zijn. De bepalingen betreffende de maxi mum snelheid van 80 resp. 100 km per uur gelden eveneens van 15 t/m 20 juni a.s. Indien deze maatregelen gunstige resultaten zullen hebben, overweegt men ze ook tijdens de grote vakantie in juli en augustus in te voeren. Advertentie K, -r s 'V ir»; per touringcar of trein v a f 27.50 inlichtingen bij Postbus 33 Valkenburg (L) Tel. 04406-2341-2342 of Postbus. 10 Ridderkerk (Z.H.) (Van een bijzondere medewerker) De treiler en grote loggers die in januari noordelijk visten, behaalden dank zij de hoge visprijzen, van matige tot goede resultaten, terwijl die van andere loggers, die zuidelijker visten en ook schol en tong vingen, van lonend tot goed waren. Voor de grootste kotters (meer dan 239 pk), die tussen de Bruine Bank en de P-boeienlijn visten, waren de uitkomsten lonend. Voor de kotters van groep III 120—239 pk), vissende langs de Nederlandse kust tot aan de P-boeienlijn, waren de resultaten matig, niettegenstaande de hoge visprijzen. Voor de oudere kotters was het weer te slecht. In februari werden over het algemeen schrale vangsten genoteerd, zodat de uitkomsten van de grote treilers van lo nend tot slecht waren en die van de loggers en kotters van matig tot niet lo nend. De kleinere schepen kwamen er het slechtst af. Heel matig In maart waren de uitkomsten voor alle schepen zeer matig. April leverde voor de treilers en grote loggers wel be tere vangsten, maar de uitkomsten ble ven matig, terwijl die van de andere loggers zeer matig waren. Daarentegen konden de kotters van groep IV en III met goed tot matig, en de kleinere sche pen met lonend succes vissen. Mei leverde voor de treilers en kotters van groep IV betere resultaten op. doch de treillog- gers en kotters van groep III hadden, evenals de kleinere vaartuigen, maar weinig succes. Verscheidene loggers gin gen over op de vleetvisserij. In juni oefenden vrijwel, alle grote treilers de haringvisserij uit. De kleinere treilloggers behaalden matige resulta ten, terwijl de uitkomsten voor de kot ters van groep IV vrij goed waren. De andere kotters hadden minder succes. Schade door kwallen De uitkomsten van de treilers, loggers en kotters waren in juni bevredigender, vooral tengevolge van de goede prijzen. Grote nettenschade werd voor de Ne derlandse kunst berokkend door de gro te hoeveelheden kwallen. Een kleine groep motortreilers en gro te loggers viste in augustus met bevre digende resultaten bij de Viking Bank en de Patch. Een groot aantal loggers viste wat lager en behaalde een gunstige visserij evenals de kotters van groep IV. De kotters van groep III, die langs de Nederlandse kust en het Dlepwater Ka naal tot de Klaverbank en Borkumflat visten, konden eveneens vrij goede re sultaten behalen. De tongvangsten waren groter dan in de voorafgaande maanden, doch de scholvangsten waren schraal. Wijting werd in de omgeving van Outer Gabbard goed gevangen. Ook de andere kotters hadden lonende uitkomsten. In september deden vrijwel alle vaartuigen het goed. De tongvangsten van de kot ters waren beter. Ook in oktober hadden de treilers en kleine loggers veel succes. werk is geheel anders dan dat van drs. Doedens. Prof. Loenen schreef het destijds om. om iets te laten zien van datgene wat wij allen, christenen en hu manisten, aan Hellas te danken hebben. Bij die beschrijving van het in Grie kenland bewust geworden ideaal van de vrije ontplooiing van ieders persoonlijk heid kon hij zich uiteraard niet in po pulaire uiteenzettingen begeven. Van daar dat dit geschrift van de Amster damse hoogleraar de volle aandacht van de belangstellende lezer eist. Persoon lijk werden wij zeer geboeid door hoofd stuk VI: Bevorderende factoren voor de Griekse ultuur, waarin hy enkele ty perende kenmerken van de Griekse geest in het licht stelt, voorts een zes tal punten opsomt, die op het „beruch te" proces tegen Socrates en zijn ver oordeling tot de gifbeker toch wel een andere kijk geven dan de geijkte en de filaats van de godsdienst in het Griekse even ook voor leken in weinige blad zijden in sterke mate verheldert. Ook niet slecht De kotters maakten het eveneens niet slecht, hoewel het vaak ruwe weer in de tweede helft der maand vooral de sche pen van groep II (van 80—119 pk) en van groep I (tot 79 pk) vaak fnuikend was. Goede resultaten behaalden in no vember de grote treilers en de motor- loggers. Voor de kotters van groep IV en III was het een zeer goede maand, waar in vooral goede tongvangsten werden gemaakt. De grotere schepen van groep II, die op dezelfde gronden visten als die van groep III behaalden zeer goede resul taten: de kleinere vaartuigen, die dicht onder de kust visten, maakten het min der goed, doch konden toch wel lonend vissen. Hetzelfde kan gezegd worden van de maand december met uitzondering van de schepen van groep II en I, welke te veel hinder van het ruwe weer on dervonden. Bevredigend De spanvisserU op haring was over het algemeen bevredigend. Gemiddeld heeft het jaar 1959 voor vele spannen, vooral in november, bevredigende tot goede resultaten opgeleverd. Van de to tale aanvoer der haringspanvissers werd slechts 1/3% doorgedraaid. De sprotvisserij werd byna het gehele jaar uitgeoefend, zowel in span als door de schepen afzonderlijk. Ondanks slecht* weer konden in januari goede reizen worden gemaakt. In februari ondervond meen veel last van mist. De maanden maart t.e.m. juni waren nog lonend, doch juli gaf een inzinking te zien. In de tweede helft van deze maand werd de visserij echter weer lonend. De overige maanden was deze visserij nog wel rede lijk. Redelijk Samenvattend kan gezegd worden, dat de sprotvisserij in 1959 wel wisselvallig, maar over het algemeen toch redelijke tot goede financiële uitkomsten oplever de. Eind juli begon de spanvissery op pil chards. Doordat de prijzen snel terug liepen moesten spoedig grote gedeelten van de vangst naar de vismeelindustrie worden vervoerd. Toch werden door gaans goede resultaten behaald. De vangsten bleven ook in augustus aan houden, met besommingen tot f. 12.000 per span per week. In septembber kwa men de pilchards niet meer dicht onder de kust voor. De visserij bij het licht schip Goeree was vrij goed. Het aantal deelnemende vaartuigen nam geleidelijk af. Toch werden In de eerste week van oktober nog besommingen gemaakt tot f. 15.000 per span. In de tweede week van deze maand kwam een einde aan de visserij, welke voor een aantal vaar tuigen een behoorlijke verdienste heeft opgeleverd. Behalve op sprot en pilchards werd het afgelopen jaar ook nog gevist op zeebliek en zandspiering. Dit was hoofd zakelijk voor de vismeelindustrie. De garnalenvisserij was dooreen geno men gunstig. De garnalen behaalden hoge prijzen (tot f. 7,60 per kg.) In het algemeen kan worden gezegd, dat de treilvisserij gunstig was in het afgelopen jaar. Het een en ander lazen wij in Visserij- n!fuws. KONINGIN EN KONING ZONDEN TELEGRAMMEN Kostbare herinnering Koningin Juliana heeft het volgende telegram gezonden aan Koning Boude- wyn: „Zeer getroffen en ontroerd door de buitengewoon warme en hartelijke ont vangst van U en het Belgische volk, die gij mijn dochter en mij hebt bereid, be tuig ik Uwe Majesteit mijn diepgevoelde dank. Ik ben overtuigd, dat de nauwe banden tussen onze beide volken ver sterkt en verinnigd zijn gedurende deze voor mij onvergetelijke dagen". JULIANA. Koning Boudewijn heeft het volgende telegram aan H.M. de Koningin gezon den: „Ik dank U voor de vriendelijke woor den die gij mij hebt willen toesturen. Het bezoek dat Uwe Majesteit en H.K.H. Prinses Beatrix aan mijn land hebben gebracht, laat in het gemoed van de Bel gen de kostbare herinnering achter aan de eenvoud en de welwillendheid waar mee Uwe Majesteit en H.K.H. de gevoe lens van eerbied en genegenheid, die hun werden betoond, hebben beantwoord. Ik ben er ten stelligste van overtuigd dat het bezoek van Uwe Majesteit er in zeer ruime mate toe heeft bijgedragen de band der wederzijdse gevoelens tussen onze vorstenhuizen en onze beide volken te verstevigen". BOUDEWIJN. BOUWWERK STORTTE IN: DODE TE AARDENBURG Gistermiddag is bü het instorten van het dak van een in aanbouw zynde fabrieksgebouw van de metaalwaren - fabriek Dierick aan de Edeweg te Aar denburg, de 60-jarige gehuwde arbeider A. Blomme uit Aardenburg om het leven gekomen. Zes arbeiders waren bezig met de bouw van dit pand, toen plotseling door het inzakken van een der muren een deel van het dak naar beneden kwam. Een der twee arbeiders, die beneden bezig was, kon nog juist opzij sprin gen, maar de heer Blomme werd onder vallend puin bedolven. De vier arbeiders die op het dak werkten, kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. Voetbaltoto en Rolot De heer Geertsema (WD) lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de KNVB besloten heeft de deelname aan de door hem ge organiseerde voetbalpool in het komen de seizoen ook open te stellen voor leden en begunstigers van niet bij de KNVB aangesloten sportorganisaties? 2. Heeft de minister zijn toestemming verleend voor deze uitbreiding van de mogelijkheid tot deelname? 3. Is de minister niet van mening, dat een dergelijke uitbreiding strijdig is met de door zijn ambtsvoorganger gehuldig de opvatting, dat de feitelyke toestand, zoals deze bestond ten tijde van het ver strekken van de eerste ministeriële ver gunning voor de voetbalpools, uitgaande van de KNVB en de nationale vereni ging Caritas, bevroren moest worden totdat de Staten-Generaal zich over een eventuele wettelijke regeling van de sportprijsvragen zouden hebben uitge sproken? 4. Onderschrijft de minister dit stand punt van zijn ambtsvoorganger? 5. Berusten voorts de berichten, vol gens welke aan de Nederlandse Vereni ging voor Maatschappelijk Werk „Hu- manitas" een vergunning tot het orga niseren van een lottospel zou zijn ver strekt, op waarheid? 6. Indien deze vraag bevestigend be antwoord wordt, kan de minister dan medededelen of er een zo kenmerkend verschil bestaat tussen de sportprijsvra gen, waaronder de voetbalpool, en het lottospel, dat de regering enerzijds, blij kens het door haar ingediende wetsont werp 5786, van mening is, dat de sport prijsvragen uitdrukkelijk wettelijk be horen te worden geregeld en aan strin gente voorwaarden behoren te worden gebonden, onder meer op het terrein van de maximuminzet en de maximumprijs, terwijl anderzijds het lottospel, dat. ge zien de ervaringen in het buitenland, o.a. West-Duitsland, een veel grotere aantrekkingskracht op het publiek heeft dan de voetbalpool, zonder uitdrukkelij ke wettelijke regeling uitsluitend op een niet aan wettelijke voorschriften gebon den vergunning van de minister van Geen geknoei! met de nieuwe dop JAARVERSLAG MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN Het aantal departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, blijkens het over 1959 uitgebrachte jaarverslag, toegenomen tot 353. Het le dental steeg van 46.543 in april 1959 tot 47.088 in april 1960. Hetgeen in het ver slag geenszins indrukwekkend wordt ge noemd. De groei is echter gestadig en dat geeft de maatschappij, die in no vember van het vorig jaar haar 175- jarig bestaan vierde, vertrouwen in de toekomst. Vele tekenen wijzen er op, zo wordt in het verslag opgemerkt, dat in een groot aantal departementen de bereidheid groeit het aantal lezingen wat te ver minderen ten gunste van bijeenkomsten waarop het publiek geactiveerd wordt. Verschillende departementen organiseer den met succes een forumavond of een avond met eigen krachten. Het aantal lezingen dat gevolgd wordt door discus sie, neemt toe. Enkele departementen gingen er toe over liefhebbersgroepen in het leven te roepen. Het hoofdbestuur verheugt zich over deze ontwikkeling en hoopt dat steeds meer departementen in deze richting werkzaam zullen worden. De instellingen der Nutsdepartemen- ten vertonen een grote verscheidenheid. In het verslag worden o m. genoemd 126 Nutsspaarbanken, 1?7 Nutskleuterscho- len, 198 bibliotheken, 1 kunstkring, 1 blaasmuziekgezelschap, 32 Nuts lagere scholen, 1 bejaarden sociëteit, 1 post zegel ruilbeurs. 1 badinrichting, 11 gym nastiekverenigingen, 3 begrafenisfond sen, 1 tehuis voor ongehuwden en een volksgaarkeuken. Justitie mag worden georganiseerd? Zo Ja, waarin is dan dit verschil gelegen? 7. Indien de vraag 5 bevestigend beant woord wordt, is de minister dan bereid om mede te delen of de bedoelde ver gunning beperkende bepalingen bevat ten aanzien van de maximuminzet, het aantal per persoon in te zenden formu lieren en de maximumprijs? 8. Is de minister niet van mening, dat vergunningen, op grond waarvan zeer hoge inkomsten te verwachten zijn, zoals bij de voetbalpool en bij het lottospel het geval is, in beginsel uitsluitend behoren te worden verstrekt aan instellingen of combinaties van instellingen, die zeer grote sectoren van het maatschappelijk leven omspannen en die tevens, ook in vergelijking met andere instellingen deze zeer hoge inkomsten dringend nodig hebben? 9. Zo Ja, is de minister dan niet van mening, dat de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humani- tas", hoe nuttig het werk. dat deze ver eniging doet, overigens ook is, aan de genoemde voorwaarden niet voldoet? 10. Is de minister op grond van deze overwegingen niet van mening, dat een eventueel aan de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humani- tas" verstrekte vergunning voor een lot tospel niet behoort te worden verlengd, althans niet alvorens in de Staten-Ge neraal overleg over deze zaken heeft kunnen plaatsvinden? 11. Is de minister niet van mening, dat beide in bovengenoemde vragen aan de orde gestelde problemen eens te meer de wenselijkheid onderstrepen, dat de gehele materie van het organiseren van sportprysvragen en lottospelen spoedig in het openbaar behandeld kan worden? Kan de minister in dit verband mede delen. of de memorie van antwoord in zake wetsontwerp 5786 nog voor het zo merreces tegemoet kan worden gezien? Dezer dagen is een nieuwe moderne Rijnboot in gebruik genomen, die dienst doet voor toeristische reizen tussen Rotterdam en Bazel. Het negentig meter lange schip kan meer dan 200 personen vervoeren en is „Europa" gedoopt. Deze foto- combinatie toont het schip en een van de attracties voor de passagiers het zwembad op het bovendek. „Sweet Sixteen" naar Engeland „Sweet Sixteen", het meisjeskoor van Lex Karsemeyer, gaat op 22 juli naar Engeland. Verleden jaar bracht het be faamde meisjeskoor „The Wimbledon girl choir" een bezoek aan Bussum waar het de gast was van „Sweet Sixteen". Het ruim 60 meisjes tellende koor van Lex Karsemeyer brengt nu een tegenbe zoek aan Londen waar het 8 dagen zal verblijven en enkele malen zal optre den. Op 30 juli keert het koor naar Neder land terug. Helmaffaire uitgesteld Het hoger beroep in de helmenaf faire, dat gistermiddag opnieuw voor het Arnhemse gerechtshof zou dienen, is wegens ziekte van een der raadsheren voor onbepaalde tijd uitgesteld. In deze zaak staat, zoals men zich herinneren zal, terecht een 67-jarige kantoorbe diende, die al eerder voor het hof voor kwam. Bij vonnis besliste het Hof toen dat de zaak opnieuw zou dienen op 3 juni. Advertentie met vlees en groenten. De beste en voordeligste HONDEVOEDING Overal verkrijgbaar „los" p. kilo 88 ct. Stond altijd op de bres voor de medemens Ruim duizend mensen hebben gistermiddag op Westerveld de baar met het stoffelijk overschot van de heer Vermeer gevolgd. De aula kon alle belangstel lenden niet bevatten, doch luidsprekers zorgden ervoor, dat ook de honderden mensen buiten de toespraken konden volgen. Behalve vele leden van de Eerste en Tweede Kamer bevonden zich onder de aanwezigen o.w. de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Korten horst, enkele leden van de Raad van State, de ministers Korthall en Klompé, generaal majoor Van Koning namens het ministerie van Defensie, de gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg en vele burgemees ters, raadsleden en functionarissen van socialistische organisaties. De heer D. Roemers nam namens het NW afscheid van de heer Vermeer. „Hij was niet alleen een bijzonder knap spre ker en politicus, maar hij stond ook al tijd op de bres voor de medemens en de menselijke persoonlijkheid", zo zeide de heer Roemers. Burgemeester N. J. C. Cramer van Naarden schetste de verdiensten die de heer Vermeer als raadslid heeft gehad voor de plaatselijke gemeenschap: „Steeds stond hij op de bres voor de ge meentelijke zelfstandigheid en was hij actief in het bevorderen van de burger zin". „Je was een vriend van Israël en als zodanig zal myn volk je nimmer verge ten", aldus sprak de ambassadeur van Israël, de heer H. C. Cidor. Hij zei altijd diep onder de indruk te zijn gekomen van de wyze waarop de heer Vermeer zijn taak opvatte. „Die taak bepaalde je leven", zo meende hij- „Jij was een vriend van Israël omdat je in myn land dingen voltooid zag worden die jij als je taak beschouwde", aldus de heer Cidor. Dr. W. Drees merkte op dat de heer Vermeer in de weinige jaren die na het heengaan van Koos Vorrink zijn ver streken zich voor de volle honderd pro cent als partijvoorzitter heeft gegeven. „Vermeer heeft respect afgedwongen, liefde en sympathie van duizenden ver worven", aldus dr. Drees, die meende dat Vermeers heengaan ook buiten de so cialistische beweging als een verlies wordt gevoeld. Tenslotte schetste ds. L. H. Ruiten berg, lid van het PvdA-bestuur, de bete kenis die de heer Vermeer heeft gehad voor de interne kracht van de socialisti sche beweging. „De zorg om de mens was hü zich in grote mate bewust. Hy koos voor het humanisme, niet als maat schappelijk stelsel, maar om de mens, hoewel hy zich de laatste jaren steeds intenser is gaan bezig houden met het nut van het denken aan het bestaan van het kenbare. Hij zocht naar de geeste lijke werkelykheid die alle leven en oor delen draagt, zo beschouwde ds. Ruiten berg als predikant de figuur Vermeer. Hy sprak tenslotte woorden van troost tot mevrouw Vermeer, de ouders van de overledene en de overige familieleden. Terwyi "Vanda Reumer declameerde en de omfloerste partyvlag neeg, daalde de kist. waarna Johan Jong op het orgel „Aan de stryders" speelde. Nadat Anne Vermeer namens de familie een dank woord had gesproken verlieten de aan wezigen de aula van het crematorium, terwyi Johan Jong het slotkoor uit de Mattheus Passion speelde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17