zeevogels KRIÜSCH-ZIJN IS GEMAKKELIJK... ZATERDAG 4 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Eeuwenoude kolonies van langs de Britse kusten Er komen jaarlijks ongeveer dertig nieuwe nederzettingen van stormvogels bij Hoe werkt het Conservatief in broetl- en woongewoonten De Stille Zuidzee (Grote Oceaan) heeft in kringen van natuurvrien den en daarbuiten de reputatieeen waar dorado te zijn voor zeevogels. Deze roep ontstond, omdat de vogels op tal van plaatsen langs de kusten en op de eilanden optreden als fabrikanten op grote schaal van guano of vogelmest. Vaak wordt evenwel vergeten, dat guano slechts kan ontstaan, als weer en klimaat (droogte) medewerken. Veelal verliest men tevens uit het oog, dat er in de Zuidzeegebieden tegenwoordig heel wat minder vogels zijn dan vroeger, toen de Stille Zuidzee werkelijk nog „stil nog vreedzaamwas. Beschaving en techniek drongen die regionen steeds meer binnen en het is nu eenmaal zo, dat zulks ten koste is gegaan van de vogelrijkdom op tal van plaatsen. Edoch, niet over de vogelrijkdom in de Zuidzee wil ik u iets vertellen, doch over de Britse zeevogels en de Britse vogeleilanden. Want vogels zijn er in Engeland in groten getale, ja, er bestaan eilandjes en kust gebieden, die zoveel gevederde dieren tot woon- en broedplaats strek ken, dat de vogels zich soms als een wolk tussen de zon en de aarde schuiven. James Fisher, vogelkenner van naam, vertelt ln dit artikel iets over de zeevogels, die in zo gro ten getale de Britse kust en de voor die kust gelegen eilandjes als broedplaatsen kiezen. Engelse kustlijn is zeer lang en rijk geschakeerd Ik overdrijf niet als ik zeg, dat ik alle tot Engeland, Schotland en Wales be horende eilandjes alsmede alle Britse zeevogelkolonies in de loop van mijn leven heb bezocht. En dat zijn er heel wat! Dat komt mede, omdat de kust lijn van Groot-Brittanniè naar even redigheid veel langer is dan die van enig ander Europees land, terwijl de Britse kusten bovendien rijk gescha keerd zijn. Men vindt er delta's, duinen, lagunen, vlakke stranden, kiezelstran den, stijle stranden, zandige ^tranden, verdronken kuststroken en dan rotsen en klippen. En wat voor klippen! Er zyn ten minste twaalf stukken van de Britse kust, die geheel of bijna loodrecht uit zee oprijzen en een hoogte hebben van zowat duizend voet! Er is zelfs een loodrechte rotswand van 1245 voet en een bijna loodrechte van 1400 voet. En alom op die klippen, rotsen, stranden en duinen leven dieren, vooral robben en vogels. Vogelstaten Zeevogels hechten aan traditie en zijn conservatief in hun broed- en woongewoonten. Er zjjn klippen en eilandjes, die sedert vóórchristelijke tij den blijvend gediend hebben als „ter ritorium" van een bepaalde vogelsoort. Andere vogelstaten zijn iets jonger. Neemt U by v. de Jan-van- Gent-neder zetting op de Bass Rots bij de ingang van de Firth of Forth. Uit geschreven bronnen blijkt, dat die „vogelstaat" reeds in het begin der vijftiende eeuw "bestond. De Jan-van-Gent-kolpnie van Ailsa Craig is rtauwelijks jonger, terwijl de grootste „Jan-van-Gent-staat" ter wereld, gelegen op St.-Kilda, het wes telijkste eiland der Hebriden, in 1697 reeds een even talrijke vogelbevolking had als heden ten dage, zodat men ge voegelijk kan aannemen, dat hij eeuwen ouder is dan genoemd jaartal. Stern-kolonies zijn er eveneens. Hun bevolking is niet zo talrijk als die in de Stille Zuidzee doch in Engeland is die bevolking gevarieerder. Er zijn sterntjes in soorten: de kleine stern, die dol is op stenige stranden, de ge wone stern en de arctische stern (moeilijk uit elkaar te houden), die meer op een zandig strand zijn gesteld, de grote stern, die niet graag groeps gewijs broedt, en tenslotte de mooie en zeldzame roze stern, die in Groot-Brit- tannië zijn Europeese hoofdkwartier heeft opgeslagen. Buiten Engeland is er maar één kolonie van de roze stern bekend en wel in Bretagne. Het zijn de vogels uit het hoge noor den, die, naar het aantal gerekend, het sterkst zijn vertegenwoordigd onder de Guillemots of zeekoeten op Fame Island bij de kust van Northumberland Britse zeevogels. Verscheidene meeu wensoorten -met een „noordelijke in slag" broeden, letterlijk en figuurlijk, tegen de klippen op. Hun aantal is groter geworden naarmate de visserij zich ontplooide. Nog steeds vindt die vogelbevolkingsaanwas voortgang. Een andere uit het hoge noorden af komstige zeevogel, die sterk toeneemt dank zij de gestadig groter geworden en wordende afvalresten der visserssche pen, is de stormvogel (een atlantisch neefje van de albatros uit de Stille Zuidzee), die in Engeland fulmar heet. Deze merkwaardige vogel is een „em pire builder" zonder weerga, want ieder jaar sticht hy op Brits gebied in Europa dertig nieuwe kolonies. Ja, ik ken nauwelyks een rotsachtig eilandje voor de kust, dat thans geen storm vogel-nederzetting heeft. Als een wolk Record-cijfers bereikt men echter pas, als men de groep dér alken, koeten en papegaaiduikers in het oog vat. Gaat u maar eens naar het vogelpara dijs Fame Island voor de kust van Northumberland, of naar de vuurtoren eilanden der Orkney en Shetland- archipeltjes, naar uithoeken van mijn vaderland als Noss, Hermaness, Fair Isle, Foula, Rona, St.-Kilda. Als men die verrukkelijke eilandjes bezoekt in mei of in juni en er over de klippen loopt of er beneden langs vaart, dan begroeten u tienduizenden, soms hon derdduizenden gevederde dieren met zwarte ruggen, witte vesten en met rode, witte, blauwe of zwarte pape gaaiensnoeten. Dan wordt men welkom geheten door Groot-Brittannië's meest voorkomende zeevogel: de papegaal- duiker. Uren achtereen heb ik de pape- gaaiduikers gadegeslagen op Enge- lands meest afgelegen eiland, op St.-Kilda, dat tachtig kilometer verwijderd ligt van de naastbij zijnde door mensen bewoonde plek aarde. St.-Kilda zelf is ook be- woond, echter niet door mensen, doch door papegaaiduikers. Er zijn er op dat eilandje in het volle broedseizoen stellig een miljoen, misschien nog wel meer. Als zij in grote zwermen vliegen boven de klippen (en dat doen zij eigenlijk de gehele dag), dan verduisteren zij de hemel! Kritische jeugd (Foto W. Eiselin, Rijswijk) KRITISCH-zljn is zo ge makkelijk. Venijnig, afbrekend kri- tisch-zijn, is nóg gemakkelijker. Maar opbouwend-kritisch-zijn is moeilijk. Kritisch-zijn is speciaal een eigenschap van de jeugd. Dat komt, omdat zij nog in geen velden of wegen beseft, hóe moeilijk de „kunst" is. Spottend en dikwijls al cy nisch, gaat de jeugd haar gang: ouders en leraren weten ervan mee te praten HET is met dit al voor de ouderen wel eens zaak zich aan de nodige zelf kritiek te onderwerpen. We kunnen eigenschappen aangekweekt hebben, die inder daad voor de jongeren lach wekkend zijn. En daar zij eer der wreed dan humaan voelen, kan 't niet verwonderen, dat de „lachebekken" onder hen dikwijls in de meerderheid zijn, terwijl ze voor hun eigen eigenaardigheden niet open staan. Want ook dót Is karakteris tiek voor de Jeugdt da* zij alles wat haar zélf betreft kri tiekloos beziet en haar pijlen uitsluitend op vorige generaties afschiet. Het kritisch-zijn is intussen geenszins uitsluitend een eigen schap van de tegenwoordige jeugd. Ook wy ouderen bezondigden er ons indertijd aan. Dat een leraar het tegen onze giftige pijlen moest afleggen, brengt me nü nog het schaam rood naar de kaken. Hij verloor z'n baantje, omdat-ie geen orde kon houden. Waaraan had deze overigens zo goede man dit te wijten? Ook wij waren dus wreed. Wèl geloof ik, dat de kriti sche instelling der jongeren nü in haar algemeenheid heviger is dan vroeger. Psychologen mogen mij ver klaren wat hiervan de oorzaak is, doch het is zeker, dat de oudere generatie voortdurend onder de controle staat van vele jongeren, die menen de wijsheid in pacht te hebben en dénken deze wereld naar hün begrippen te kunnen wijzigen. Of die nieuwe wind gunstig dan wel ongunstig is, dient afgewacht. Düt er telkens een nieuwe wind waait, is in elk ge val een goed teken: waér zou 't heen gaan, als èlles bij 't oude bleef? Om nu echter te zeggen, dat de ouderen het er zó bij lieten liggen als jongemensen wel eens smadelijk beweren, gaat ondanks mislukte topconfe renties toch óók te ver. Dat is de fout van hen, die voortdurend kritisch aan de kant staan en zeggen 't beter te kunnen dan zij, die nü de „bewindsmannen" zijn. Wat zullen zij er zélf over 25 jaar van terecht brengen? De wereld van dan zal er heus wel anders uitzien dan de wereld van tóen. Of zij „beter" zal zijn, is, ondanks alle kritiek, de grote vraag. Eeuwen van zogenaamde „vooruitgang" hebben dat wèl bewezen l FANTASIO Dit is de „puffin" of papegaaiduiker, de meest voorkomende zee vogel in Groot-Brittannië De brandstof voor de motor kan zijn een gas of een vloeistof. Gas wordt tezamen met de lucht in de cylinder gezogen. Vloeistof b.v. benzine) wordt vooraf in de carburator ver dampt en met de lucht gemengd. branding van de brand- idt in de cylinder plaats, de verbrandingsgas- htstreeks de heen-en weer- zuiger aandrijven. Deze ig wordt door de drijfstang krukmechanisme omgezet in draaiende beweging van de Met vonkontsteking (Otto-motor) j- De motor bestaat in hoofdzaak uit een of meer cylinders waarin een zuiger met drijfstang be weegt, en een krukas. bougie stof vindt in waarbij de v< sen rechtstre gaande zuiger beweging wor en het krukrrv de ronddraaie krukas. zuiger drijfstang De 4- tact verbrandingsmotor is een krachtwerktuig waarin de chemische energie van een brandstof wordt omgezet in arbeidsvermogen van beweging. krukas| De Otto-motor wordt veel gebruikt voor de voortbeweging van voertuigen, zoals auto's en motorfietsen. de krukas heeft nu twee omwen- telingen volbracht. is de zuiger ongeveer in de hoogste stand dan wordt het meng sel ontstoken waardoc de gasdruk toeneemt. Het 4-tact procés in de Otto- motor verloopt als volgt: inlaotklepj 4. Uitlaat slag de teruggaande zuiger drijft de afgewerkte gossen uit de cylinder. 1. Aanzuigslag lucht en brandstof worden aangezogen door de neergaande zuiger. 2. Compressiestag het brandstof mengsel wordt samengeperst door de opwaartse beweging van de zuigen 3. Arbeidsslag door de grote kracht van de gassen wordt de zuiger omlaag ge dreven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 16