Vorstelijke gasten per helikopter naar reactor-studiecentrum in Mol Koningin en Prinses bezochten scholen in Brussel en Ukkel ^1" beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefariue 4 *kristo<$> Rusland uit bezwaren tegen de Amerikaanse kernexplosies in 61 Een dag van tegenstellingen Geen éclatante schouwburg- avond Zoutelande wil gedeelten van het strand voor hen afsluiten Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 Juni 1960 Derde blad no. 30062 bijzonder plezier hebben gehad. Of Ko ningin Juliana en Prinses Beatrix na de vermoeienissen van anderhalve dag kij ken, luisteren en handenschudden hele maal ontvankelijk waren voor de diepere geheimen van de kernenergie valt te be twijfelen, maar ze luisterden vol aan dacht naar Graaf Mare de Hemptinne, voorzitter van de beheerraad van het Studiecentrum, die een korte uiteenzet ting gaf en daarbij zijn gehoor uitdruk kingen in de geest van: „zesmaal tien tot de veertiende neutronen per vierkante centimeter per seconde" niet spaarde! REACTOR: MASSAAL BLOK Bij het binnengaan van het gebouw kregen de vorstellijke bezoekers de dosi meter mee: het vulpenachtige instru mentje dat overeenkomstig de voor schriften ieder bij zich moet hebben die in de onmiddellijke omgeving van een reactor komt, zodat te allen tijde ge controleerd kan worden door welke hoe veelheid radioactieve straling hij even tueel getroffen is. In de controlekamer zet zij aan het centrale instrumentenpaneel de reactor stil een evenement dat zich overigens hoofdzakelijk verraadt door het wild heen en weer zwaaien van een aantal wijzers en daarna wandelde het Koninklijk Op de tweede dag van het Ne derlands Koninklijk bezoek aan België hebben H.M. Koningin Ju liana en Prinses Beatrix, vergezeld door Z.M. Koning Boudewijn, een bezoek gebracht aan de Gevaert- fabrieken in Antwerpen. Koningin Juliana kreeg hier een tafelkleed van Vlaamse kant. Prinses Beatrix een 8 mm smalfilmcamera en voor Prins Bernhard was er een vol automatische kleinbeeldcamera. Koningin Juliana. Prinses Bea trix en de Directeur-generaal van Gevaert. de heer Henry Cappuyns, v.r.n.l., bekijken hier de camera van de Prinses. (Telefoto/ANP) nisch zo vooruitstrevende instituut, dat omzoomd door sportvelden en gerieflijke woonwijken voor zijn staf tussen de bos sen ligt: naar Brussel waar in de Ko ninklijke Vlaamse Schouwburg de gala voorstelling wachtte van Shakespeare's „Veel leven om niets". Uitbundig begroet door Hollandse jeugd (Van onze speciale verslaggevers) Hiep hiep Oranje! Hiep hiep Oranje, leve onze Koningin, leve haar hele huisgezin! Helder en in vlugge cadans zongen de stemmen van 131 Nederlandse kinderen, zwaaiend met vlaggetjes. Koningin Juliana en Prinses Beatrix toe bij het bezoek aan de school Prinses Juliana in Brussel, waarmee zij vandaag het „onderwijsprogramma" (twee scholen en een centrum voor onderricht en opzoe kingen begonnen. Uitbundig begroette de Nederlandse schooljeugd de Koningin en Prinses, die er in geel-groene zomertoiletten al even fleurig uitzagen als de zonnige juni-dag zelf. Het was een vrolijk en genoeglijk half uurtje van Nederlanders onder elkaar. Koning Boudewijn, die Koningin Julia na verder overal vergezelt, was in het paleis gebleven. De kinderen van de Nederlandse kolo nie begroetten Koningin Juliana opge togen, zongen haar een door de heer G. J. Postma gemaakt feestlied toe waar van het laatste couplet luidt: „Wij den ken dat regeren verschrikkelijk moeilijk is, wij zouden het nooit leren, maar u doet het lang niet mis!" De ontvangst door directeur J. A. de Winter was dan al achter de rug. Het was een heel informeel samenzijn ge worden op het voorplein van de school, waar kinderen en ouders hun enthou siasme uitten. Nadat Koningin en Prinses toegezon gen waren door de kinderen en toege speeld door het schoolorkestje, bekeken zij in het gebouw de werkstukken van de leerlingen, waarbij Deltaplan, olie winning in Schoonebeek en de olieraffe- naderijen van Pernis een grote plaats Innemen. Uitbundig toegejuicht en nagewuifd door de kinderen nam Koningin Juliana met Prinses Beatrix na een zonnig, vro lijk half uur afscheid om terug te gaan naar het paleis waar Koning Boudewijn zich bij hen voegde. 8ij pijn, gnep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 Ubi. f. 3.60 STUNT VAN LUNS Minister Luns zorgde bij het koninklijk bezoek aan de school Prinses Juliana te Brussel voor de vrolijke noot. Op een ogenblik dat er geen fotografen in de buurt waren, greep hU de bovenste sport van een klimrek en trok zich omhoog. ,,Nou jU". zei hU tegen de gezette vice-admiraal Rost van Tonningen. Maar die had niet de lengte en klom met vlugge pasjes langs het rek de hoogte in. ,,Nee", zei Koningin Juliana lichtelijk ver bijsterd toen zfj de onprotocolaire handelingen van haar gevolg zag. ,,Nee, ik niet hoor!" Langer duurde het bezoek aan de school der Europese gemeenschappen in Ukkel, waar de kinderen op school gaan van ambtenaren van de in Brussel ge vestigde Europese gemeenschappen. In de korte tijd, die voor elk van deze bezoeken beschikbaar was, verdiepte de Koningin zich intens in de manier waar op in deze school de kinderen een mini mum aan feiten en data, maar 'n maxi mum aan begrip wordt bijgebracht voor de hoofdtrekken van materiële en mo rele beschaving. Het Koninklijk Gezelschap tijdens het bezoek bij Gevaert. V.l.n.r Prinses Beatrix. Koning Boudewijn Koningin Juliana en Prins Albert Denk aan Uw lijn fgee» nasmaak) volgens de nieuw ontdekte formule, j Doosjes ven 150 tab!, k f. 1.15 600 tab!.è.f. 2.95,1000 tabl; f. 5.60 bij apothekers en drogisten N.v: a TEN HERKEL, HILVERSUM Nieuw hoofdkwartier voor Wereldraad van Kerken Nederland zal drie ton bijdragen aan de bouw van een nieuw hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken in Ge- nève. Dat beoogt althans een „Comité van actie voor het nieuwe gebouw van de Wereldraad in Genève", onder leiding van de Oecumenische Raad van Kerken in ons land. Het comité is in overleg met de Wereldraad opgericht. Onlangs besloot de Wereldraad in Genève een nieuw hoofdkwartier te doen bouwen, waarmee een bedrag van tien miljoen gulden is gemoeid. Dit kapitaal moet door de 172 bij de Wereldraad aan gesloten kerken uit meer dan vijftig landen worden opgebracht. Het Neder landse aandeel bedraagt driehonderddui zend gulden. Men hoopt dit bedrag in snel tempo bijeen te brengen om het dan in korte ermyn aan „Genève' 'te kunnen overdragen. Toch vorderingen in „ontdooid" Genève Tydens de zitting van gisteren van de Geneefse conferentie inzake een verbod op het houden van proefnemingen met kernwapens heeft, volgens conferentie kringen, de Sovjet-Unie een viertal be zwaren ingediend tegen het begin 1961 door de Ver. Staten te beginnen pro gramma van ondergrondse proef-explo- I sies. In de eerste plaats acht de Sovjet- Unie het aantal ondergrondse kernex plosies van de Ver. Staten te groot. In het bijzonder hadden de Russen bezwaar tegen het feit, dat ongeveer de helft van dit aantal zou bestaan uit explosies, waarvan het geluid zal worden gedempt door de apparatuur diep onder de grond tot ontsteking te brengen. Deze gedemp te experimenten acht de Sovjet-Unie niet noodzakelijk, daar zij generlei ver betering brengen in het systeem van op sporing, en de bedoeling van alle explo sies zou zijn het verbeteren van de tech niek. Nederlandse technici werden voorgesteld (Van onze speciale verslaggever) In wolken van niet radioactieve, maar wel bijzonder hinderlijke stof begonnen gistermiddag Koningin Juliana en Prinses Beatrix met Koning Boudewijn het bezoek aan het Belgische studiecentrum voor kernenergie in Mol. De grote helikopter waarmee Prinses Beatrix en het gevolg uit Antwerpen naar het kerncentrum vlogen, liet bij de landing op een zanderig terrein voor het complex zoveel stof opwaaien dat dichte grijze wolken Koningin Juliana en Koning Boudewijn die even tevoren met een kleinere helikopter geland waren om de oren vlogen. Lachend veegde Prinses Beatrix met een punt van haar bontstola het gezicht van haar moeder schoon. gezelschap rond de reactor BR-1, die als een massaal blok in een hal staat, 30 meter breed, 40 meter lang en 25 meter hoog. De reactor zelf is een kubus van 11 meter hoogte. NIET MEER DAN EEN GLIMP Het totale bezoek aan Mol duurde maar een uur. Van de overige objecten kregen de vorstelijke bezoekers niet meer dan een glimp te zien tijdens het voor bijrijden: verscheidene laboratoria, ver spreid in een bos en parkachtig land schap en de veel moderner reactoren BR-2 en BR-3. die in het Kempische land een markante aftekening vormen van het Belgische streven bij te blijven en liefst voorop te lopen in het Europese kernonderzoek. Met die indruk vlogen Koningin Ju liana en Prinses Beatrix met Koning Boudewijn en hun gevolg in wentelwie- kende helikopters terug naar Brussel. Weg van het wetenschappelijk en tech- Verschillende aard Deze tweede dag van het bezoek was een dag van tegenstellingen. Hij was in zijn geheel een tegenstelling tot de eerste dag door zijn veel grotere levendigheid en ongedwongenheid. Kwam dat door de goede berichten uit het Academisch Zie kenhuis in Utrecht of door het verschil in geaardheid tussen Brussel en Ant werpen met omgeving? Hij was verder vooral merkwaardig door de afwisseling van onderwerpen. Na de ochtend in Antwerpens oude centrum was 's middags plotseling het heden, de toekomst: kernreactoren, laboratoria, op leidingscentra van personeel voor toe komstige kernkrachtcentrales. Na het volk van Antwerpen zo bruisend Vlaams, zo direct en zo gulhar tig plotseling de ontmoeting met de mensen van de wetenschap: er werken meer academici en technische ingenieurs in Mol dan werklieden. Ze komen uit héél België en zelfs van over de grenzen: er werd bijv. een groep Nederlandse in genieurs en technici van de stichting TNO aan de Koningin voorgesteld, die meewerkt in het Belgische kerncentrum. Prins Bernhard met zijn technische belangstelling zou van deze tweede dag Hetgeen een éclatant besluit had moeten zijn van de tweede dag van het Nederlandse staatsiebezoek aan België, de gala-avond in de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel, is he laas niet veel boven het niveau ge- komen van een toneelavond die iets meer dan normaal was verzorgd. Niet het festijn dat moest beantwoorden aan de hooggestelde verwachtingen. De schouwburg zelf, bescheiden van omvang, miste op deze avond de fees- 1 telijke versiering die doorgaans zo ken merkend is voor een gala-avond, welke wordt opgeluisterd door de aanwezig heid van vorstelijke personen. Slechts voor het toneel en op enkele punten in de hal waren bloemen aangebracht. Ook het gekozen stuk, te weten ,,Veel leven om niets", van Shakespeare, kon maar matig bekoren. Op een enkele uitzondering na werd er vrij mat gespeeld. Bewondering kon er echter zijn voor de ingenieuze wijze waarop binnen het bestek van enkele minuten wijzigingen in het decor wer den aangebracht. De luister van het geheel ging uit van de hoge gasten zelf, die op speciale zetels in het midden van de zaal had den plaatsgenomen. Koningin Juliana I droeg een prachtig avondkleed met sleep van citroengele kleur. In heur haar prijkte de diadeem. Ook onze Kroonprinses zag er bij zonder lieftallig uit. Haar robe was van een zachtgroene tint. Bij het betre den van de zaal en bij het weggaan droeg zij een rode avondcape, die met wit satijn was gevoerd. Prinses Beatrix, die links van haar moeder zat, had eveneens een diadeem in het haar. Koning Boudewijn was in uniform. Zowel bij het binnenkomen als bij het weggaan speelde een militair or kestje de beide volksliederen. Tüdens de pauze in de gereserveerde foyer, waar slechts een klein select gezelschap werd toegelaten, liet Hare Majesteit de Koningin de spelers en regisseur aan zich voorstellen. Byzonder ongedwongen bewogen zo wel de Koningin als de Prinses en de Koning zich tussen de gasten. Het was niet ver van het midder- nachtelyk uur toen de hoge gasten de schouwburg verlieten. Streng toezicht op kampeerders gevraagd Voorts meent de Sovjet-Unie, dat het Amerikaanse voorstel omtrent de duur van een gecoördineerd programma van onderzoek wat betreft het tijdstip en aantal explosies te kort is en dat deze duur moet worden verlengd. Zij acht dit buitengewoon belangrijk, omdat van de duur van het programma, de duur van het „moratorium" in belangrijke mate afhangt. (Van onze Zeeuwse correspondent) Zullen de argeloze kampeerders die dit jaar op één van dc vele kampeerter reinen in Zoutelande hun tenten op gaan slaan, achter prikkeldraad komen te zitten. Zullen zij, wanneer zij na lange fiets- of bromtochten eenmaal in het liefelijke Zeeuwse badplaatsje aangeland zijn, te laat tot de ontdekking komen dat zij, inplaats van in de vrije natuur te kunnen gaan genieten van het strand leven, terecht gekomen zijn in een soort militair kamp bij het strand? Het ziet er wel naar uit! H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. I over het Gevaert-fabrieksterrein te Prins Albert tijdens de rondrit Mortsel. In juni, als het seizoen dus al begon nen is, zal de raad van Zoutelande over een minderheidsvoorstel moeten beslis sen. Dit. voorstel beoogt het leven van de duizenden badgasten in het kleine dorpje aan banden te leggen. De uit eindelijke bedoeling is, en dat zou op deze wijze wel eens heel goed kunnen lukken, het aantal badgasten drastisch te beperken. Zoutelande is op het ogenblik in twee kampen verdeeld: de hoteliers en de kampeerterrein- en huisjesverhuurders. De hoteliers willen Zoutelande rustig houden Met lede ogen zien zij aan dat duizenden .minder draagkrachtige toe risten'' de kampeerterreinen onder aan de duinen tot op de laatste vierkante centimeter bevolken en uiteraard ook op de stranden nog al wat drukte te weeg brengen. Zij vrezen dat de goede naam van Zoutelande in het geding zal komen en zij worden hierin gesteund door de hervormde predikant van Zou telande en zijn gereformeerde ambtge noot Van Meliskerke. Deze beide do minees hebben al een brief aan B. en W. geschreven, waarin zij hun ongerustheid kenbaar maakten. Er zijn hun „dingen ter ore gekomen" over het onzedelijk gedrag van sommige jongelui op de kampeerterreinen. Ook de bewoners in de omgeving van de kampeerterreinen klagen bij B. en W. over nachtelijke herrie. Wat zal de raad nu moeten be- sissen? Er wordt op het ogenblik ern stig overwogen op het strand een klas- senstelsel in te voeren, waarbij enkele delen van het strand verhuurd zullen worden aan de hoteleigenaars, die hun gasten dan tenminste twee of drie rus tige en door „fatsoenlijk" publiek be volkte strand-gedeelten kunnen aan bieden. Op de kampeerders zal dan strenger toezicht worden gehouden. Er kan b.v. een politieverordening gemaakt worden, waarbij elke kampeerder 's avonds om 11 uur achter zijn tent zeiltje verdwenen moet zijn. Het is jammer dat de goede naam van Zoutelande op deze wijze door brood nijd, want dat is natuurlyk de oorzaak van deze onrust, zo in opspraak zou kunnen komen. Dezer dagen is een aan tal vertegenwoordigers van de Natio nale Kampeerraad een kykje gaan nemen in Zoutelande. Binnenkort zullen zij nog eens terug komen om de zaak verder te bekyken. Het staat nu echter al vast dat er door de verhuurders van huisjes en terreinen uitgebreide maatregelen genomen moe ten worden. Ook het college van Ged. Staten heeft aan het gemeentebestuur \an Zoutelande om inlichtingen gevraagd. Tenslotte meent de Sovjet-Unie, dat het gecoördineerde programma niet zal mogen beginnen alvorens een verdrag tot het uitbannen van proeven met kernwapens is gesloten. Wel werd tijdens de „ontdooide we tenschappelijke discussies", zoals ge noemde kringen de zitting van gisteren noemden, overeenstemming bereikt over de soort experimenten, metingen, instru menten en uitwisseling van instrumen ten en gegevens, het onderzoek naar de uitrusting der controleposten en metho den tot verbetering van het opsporings systeem. Kringen uit de Engelse delegatie naar de conferentie verklaarden, dat Enge land twee volledig uitgeruste opsporings- stations zal bouwen, alsmede een aan tal kleinere stations voor het beluisteren van ondergrondse ontploffingen. Matrozen raakten vast op „Razende Bol" Twee machinisten van de Kon. Marine zijn 's avonds, na wat te diep in het glaasje gekeken te hebben, met een mo torsloep van de Marine op stap gegaan. Door het onstuimige water raakten zij echter vast op de „Razende Bol", een gedeelte van de haaksgronden bij het Marsdiep, waar zij de gehele nacht heb ben moeten wachten tot hulp kwam op dagen. Deze hulp kwam eerst 's morgens, toen de sleepboot IJssel het tweetal uit hun benarde positie verloste. Een van de matrozen, die met de „Limburg" moest uitvaren, kon zyn schip nog op het laatste moment bereiken. De „Limburg" zal, zoals gemeld, de „Karei Doorman" op diens reis naar Nieuw-Guinea bege leiden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5