^eertnrdt^ BOERDERIJ NABIJGIN LEIDERDORP BESTAAT 100 JAAR Wanneer zal boer Heijkoop zijn land (40 ha.) moeten verlaten? Vakschool voor Meisjes biedt vrijwel ieder meisje een kans Scheidende verpleegsters in het GGD-gebouw Leiden gehuldigd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 1 juni 1960 Tweede blad no. 30062 Avondvierdaagse van de Wandelkring Leiden De Leidse Avondvierdaagse mag zich ieder jaar weer in een steeds groeiende belangstelling verheugen. Kon vorig jaar melding worden gemaakt van het feit, dat het aantal deelnemers de 250 had overschreden tin 1958 ca. 200) thans startten ruim 300 wandelaars (sters) van uit de recreatiezaal van de HCW/NEM om hun bijzondere sportieve prestaties te leveren. De eerste avond bedroeg de af stand voor de senioren 20 km. en voor de junioren 10 km. waarna op de drie volgende avonden resp. 15 en 10 km. moeten worden afgelegd. De technische uitvoering wordt dit jaar verzorgd door de WSV „De Stalen Band" en de WSV „De Flierefluiters". Na afloop van de eerste avondtochten waren alle deelne- mers(sters) reeds zeer voldaan over de goede organisatie en de zorg waarmede de prachtige parcoursen waren gekozen. Naast ruim 200 individuelen wordt in groepsverband deelgenomen door „Spar ta" (Leiderdorp), „De Flierefluiters" (Leiden), „De Rippers" (Rijpwetering), „School Os en Paardenlaan" (Leiden). De oudste deelnemer is de heer Van der Linden (70 jaar». De heer Van Heus- den, die vorig jaar de gouden medaille verwierf, hoopt thans voor de elfde maal de totale afstand van 65' km. te kunnen volbrengen. Begrafenis J. Nievaart Hedenmiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. Nievaart, erelid van de Leid se damesgymnastiekvereniging „Concor dia". De heer Nievaart heeft deze ver eniging jarenlang geleid en nam in de cember 1958 afscheid. Hij heeft in de twintiger jaren een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van verant woorde damesgymnastiek in Leiden. Vooral de ritmische gymnastiek had zijn aandacht. Bij zijn afscheid werd hij be noemd tot erelid van de vereniging. Hij maakte na zijn afscheid nog deel uit van de technische commissie. De heer Nie vaart is 72 jaar geworden. Dr. ir. A. M. van Deventer en dr. A. J. Koster, beiden alhier, dr. A. Bol huis te Oegstgeest en dr. W. A. M. Bur gers te Wassenaar zijn benoemd tot le den van de examencommissie art. 12. Hoger Onderwijswet 1960. SYNODE-SECRETARIS NAM AFSCHEID In Middelburgs Nieuwe Kerk heeft ds. W. Dijckmeester, hervormd predikant, afscheid genomen van zijn gemeente. Ds. W. Dijckmeester is door de generale synode benoemd in een zeer belangrijke kerkelijke functie, hij zal als derde vaste secretaris verbonden worden aan het secretariaat van de Ned. Herv. Kerk in Den Haag en zich speciaal met de arbeid van de hervormde beroepingscommissie gaan belasten. ACADEMISCH EXAMEN Geslaagde voor het kandidaatsexamen Engelse taal- en letterkunde mej. J. C. M. v. d. Valk (Zoeterwoude) en mej. A. E. Lambers (Heemstede). Onze stadgenoot, mr. D. A. Holtz is benoemd tot lid-secretaris van de exa mencommissie art. 55, lid 2 van de Mid delbaar Onderwijswet 1960. Tot leden de zer commissie zijn voort benoemd de he ren J. A. H. Cranssen, dr. J. P. Duyver- man en J. W. H. Rotteveel, allen alhier, J. J. P. Boezeman en J. Posthumus te Wassenaar, J. H. A. Hendriksen en W. M. Heyl te Oegstgeest en J. Smit en M. A. Taal te Alphen aan den Rijn. De boerderij van veehouder H. W. Heijkoop, die eind juni een eeuw bestaat. Hoelang zullen de stallen en de woning er nog staan? (Foto L-D./Holvast) In de Zijl- en Meijepolder te Leiderdorp bevindt zich een vrij groot aantal boerderijen. Eén van deze boerenhoeven is bijna hon derd jaar oud. Op 29 juni 1860 kocht nl. de grootvader van vee houder H. W. Heijkoop (56) op een publieke verkoop ten over staan van notaris A. J. Rijshouwer te Zoeterwoude grond met opstal len van een Leiderdorpse familie. Het betrof een gebied van onge veer dertig ha. achter de tegen woordige Van der Valk Bouman- weg. Nauwelijks twee jaar later, in 1862 dus, werden zowel de stal als het woonhuis door brand ver- voest. De eigenaar, H. Heijkoop. ging echter niet bij de pakken neerzitten, maar liet de uitge brande panden weer optrekken. Met nieuwe moed begon hij zijn werkzaamheden op het land. Nu, Agrariërs protesteren Naar aanleiding van de gemeen telijke uitbreidingsplannen heeft een groep agrariërs, die hun bedrijf in de Zijllaan- en Meijepolder uitoefe nen, een bezwaarschrift gezonden aan het college van Ged. Staten. De ondertekenaars van dit request stel len daarin o.m. dat zij zich bewust zijn van de noodzaak, dat aan de belangen van de volkshuisvesting en de industrie cultuurgrond opge offerd moet worden. Daar evenwel in ons land een nijpend tekort is aan deze cultuurgrond, terwijl de betekenis van de op deze grond ge teelde produkten voor Nederland bijzonder groot is, kunnen zij niet nalaten te wijzen op de noodzake lijkheid van een juiste belangen afweging. Leiderdorp heeft voor de gehele gemeente een uitbreidings plan vastgesteld, dat het dorp de gelegenheid zal geven uit te groeien tot een stad van oa. 36.000 inwoners. De agrariërs missen reële argumen ten, welke een dergelijke toekom stige groei in de eerste tien jaar rechtvaardigen. Huns inziens is de realisering van dit plan, onderdeel als het is van het structuurplan, af hankelijk van factoren, welke nog volkomen onzeker zijn. Het beleid van het Ryk en de provincie heeft in dezen nog niet een zodanige vaste vorm aangenomen, dat het een regionaal groots plan als dit structuurplan, laat staan dit uit breidingsplan, kan toelaten. In elk geval geloven de ondertekenaars van het bezwaarschrift niet, dat in de eerstvolgende jaren de gemeente die grond voor woningbouw nodig heeft, die in het plan daarvoor be stemd is, afgezien van de vraag of men er technisch in zal slagen het beoogde doel in tien vijftien jaar te verwezenlijken. Aangezien de realisering van dit plan naar het gevoelen van de agra riërs nog vele jaren op zich kan la ten wachten, is het gewenst, dat een zo groot mogelijk gebied van de ge meente behouden blijft voor een normale agrarische exploitatie. De „bevriezing" van het agrarische leven is funest voor dit bedrijven, welke nog vele jaren in stand kun nen blijven. Hierbij komt nog, dat een nadere schatting van de termij nen, waarin men dit plan denkt uit te voeren niet vermeld wordt. Som mige agrariërs, wier grond pas in de laatste fase geheel of gedeelte lijk voor bouwgrond aangewend zal worden, worden door deze onzeker heid getroffen in hun bedrijfsvoe ring. Zij zullen bijv. niet op ver antwoorde wijze over kunnen gaan tot investeringen, die voor de be drijven noodzakelijk zijn. De ondertekenaars zijn ervan overtuigd, dat de gemeente kan vol staan met een meer bescheiden plan. Verder komt het de agrariërs voor. dat afgezien van de bezwaren tegen de grootte van het plan, een concrete uitwerking in fasen in ieder geval op zijn plaats zou zijn, terwijl tevens aandacht zal moeten worden geschonken aan een afgren zing van plannen, welke rekening houdt met de bestaande bedrijven. vele tientallen jaren later, zwaait zijn kleinzoon er de scepter. Zestig melkkoeien Deze heeft hard, heel hard gewerkt aan de opbouw van zijn veestapel. Sinds de ijverige Heijkoop in het begin van de tweede wereldoorlog het bedrijf van zijn vader in eigendom overnam is het aantal melkkoeien uitgebreid tot zes tig. Geen wonder, dat de melkproduktie op ..Nabijgelegen" zo heet de boeren hoeve over het algemeen zeer groot is. Dezer dagen bijv. stond er 1035 liter melk langs de weg die naar de boerderij leidt. De heer Heijkoop noemt zich met gerechtvaardigde trots een van de grootste leveranciers van een melkin richting in Leiden. Hij heeft in totaal 93 koeien en houdt er bovendien vele schapen op na. In de oorlogsjaren heeft de in het gehele dorp en ook op de Leidse veemarkt zo bekende veehouder heel wat stedelingen van melk voorzien. Ruim 130 gezinnen o.m. uit Leiden kwamen in de hongerwinter een of meerdere keren per week bij deze be hulpzame boer melk halen. Zij zijn hem daar nu nog erg dankbaar voor. De heer Heijkoop vervult in het openbare leven verschillende functies. Hij is niet alleen voorzitter van het polderbestuur, maar ook van de fok- en controlever eniging „De Lage Landen", voorts pen ningmeester van de GBTB afdeling Leiderdorp en bestuurslid van Vita Nova te Hazerswoude. Zijn zoon. Joh. Heijkoop, is mede eigenaar van de boerderij. Hij woont met vrouw en kinderen in een modern huis, dat nog niet zo heel lang geleden naast de oude boerenwoning is neerge zet. De heer Heijkoop en zijn klein zoontje bij een van de vele koeien op het land. (Foto L.D./Holvast) Geëmigreerde zoons Twee andere zoons, de oudste en de jongste, zijn naar Canada geëmigreerd. Zij zetten daar het boerenleven voort. De jongste is 17 maart j.l. per vliegtuig vertrokken. Hij nam het belangrijke besluit nadat bekend werd dat er te zijner tijd in dit uitgestrekte polderge bied huizen zullen worden gebouwd. De jonge veehouder was er nl. van over tuigd, dat er straks, wanneer het land van zijn vader, waarop ook hij arbeidde, wordt bestemd voor woningbouw slechts beperkte toekomstmogelijkheden voor hem zouden overblijven, althans in deze omgeving. Met zijn gezin waagde hij de grote stap over de oceaan. Vader en moeder Heijkoop krijgen gelukkig goede berichten uit het verre Canada. Dat is voor hen een grote troost. Zij kunnen nog steeds niet wennen aan het idee, dat hun vruchtbare grond de totale oppervlakte bedraagt veertig ha in de naaste toekomst zal worden ont eigend. Het gehele uitbreidingsplan omvat niet minder dan 300 ha, maar de voorzitter van het polderbestuur zou graag zien. dat de helft van deze opper vlakte als cultuurgrond voor de vee houders in deze polder behouden blijft. De heer Heijkoop behoort met enkele anderen tot de ondertekenaars van een aan het College van Gedeputeerde Sta ten gericht bezwaarschrift. Hierin zet ten de agrariërs op duidelijke wijze hun standpunt uiteen. Zowel de Hollandse Maatschappij van Landbouw als de CBTB en de LTB zijn bij deze kwestie betrokken. Deze drie standsorganisaties behartigen nl. de belangen van de vee houders, die in de betrokken polder hun bedrijf uitoefenen en zich zeer gedu peerd voelen wanneer de bouwplannen gerealiseerd worden. Niet zenuwachtig Boer Heijkoop maakt zich evenals trouwens zijn vrouw en dochter niet zenuwachtig. Rustig en met veel ver trouwen wacht hij alles af. Of hij het 100-jarig bestaan van zijn boerderij op bijzondere wijze gaat herdenken? Een groot feest wordt het zeker niet alhoe wel aan het heuglijke feit vast en zeker wel enige aandacht geschonken zal wor den. Ongetwijfeld zullen al degenen die de familie Heijkoop een goed hart toe dragen en dat zijn er nog al wat hun gelukwensen komen aanbieden. In de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg, waar circa 1100 meisjes in dag- en avondcusus een opleiding ontvangen, gonst het van daag en morgen van activiteit. Een activiteit, welke in drie gedeelten uiteenvalt, t.w. een openbare les met demonstratie, een mode-show en een tentoonstelling van het werk. De opleiding is wel zeer gevarieerd en biedt praktisch voor ieder meisje een kans van slagen. In niet minder dan tien lokalen wordt daarvan een beeld gegeven. De primaire opleiding, waarmede di rect een aanvang kan worden gemaakt na het verlaten van de lagere school leidt op tot b.v. assistente in de huis houding, naaister en leerlingverkoopster. Bovendien wordt bij deze opleiding ook aandacht geschonken aan het algemeen vormend onderwijs en Engels. Naast deze primaire opleiding en nu doen wij slechts een greep uit de veelheid van mogelijkheden kan men op deze school ook de richting van in richtingsassistente, kinderverzorgstei-, adspirant-leerlingverpleegster of kos tuumnaaister inslaan. Tenslotte is er de vormingsklas, welke opleidt tot lerares by het Nijverheidsonderwijs, huishoud kundige voor inrichtingen, diëtiste, ver pleegster en zelfs stewardess. Men ziet de mogelijkheden aan deze school zijn BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Aagje Hendrika Trijntje, dr. van N. Noort en T. de Vries; Renée Susanna, dr. van E. J. de Jongh en S. A van den Ak ker; Krijn, zn van N. van der Spijk en M. A. Heemskerk; Onno Rowln, zn van P. Brandt en A. M. H. T. van Dijk; Ronald Abram Pieter, zn van A. Kop en M. L. van Duuren; Adrianus, zn van A. van der Houwen en C. H. van Bemmel. GETROUWD G. N. F. van der Stap en J. J. M. Ver meulen; R. La Rivière en E. Musterd; J. G. van Beek en S. M. van Es. OVERLEDEN P. Witteman, 86 Jr. man; A. M. Schols, 67 Jr, echtgenote van W. A. Gouw; J. Nie vaart. 72 Jr. man; J. Copier, 73 Jr. vrouw; M. C. Bonvie, 82 Jr, wed. van L. M. Emondt. legio. In tegenwoordigheid van vele ou ders werd dit hedenmiddag nog weer eens getoond. In de diverse lokalen kon men de meisjes in actie zien, terwijl de geëxposeerde werkstukken een overzich telijk indruk geven van de bereikte re sultaten. Dat men het ook in koken ver heeft gebracht tonen de lekkere hapjes en zelfs een compleet diner die uit de keukens te voorschijn komen. Bij zonder aardig is de door de leerlingen zelf gebrachte modeshow, welke even eens een beeld geeft van de prestaties der meisjes. Voorts ziet men leerling verkoopsters haar artikelen aanprijzen, waarbij tevens gelet wordt op warenken nis en etaleren. Met zeer veel smaak is ook een stand van de Sleutelbloemmeis jes ingericht. Vol aandacht en met begrijpelijke trots volgden de vele ouders dit actief bezig zijn van hun dochters. Hedenavond van 7 tot 9 uur komt weer een andere groep, terwijl ook belanghebbenden hartelijk welkom zijn. Ook morgen van 2 tot 4 en 7 tot 9 uur bestaat hiertoe de gelegenheid. EINDEXAMEN CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL Geslaagd de dames H. J. de Weyer, Leiden; M. Baayen, Apeldoorn en H. A Braakhekke, Oegstgeest en de heer G. N. Minnaard (Leiden). SPORTDAG CJMV Tweede pinksterdag wordt op het VTL-terrein de traditionele sportdag van het CJMV (sectie jongenswerk) gehou den. Behalve atlethiek, vinden op deze dag ook de voetbalfinales plaats tussen de voetbalelftallen uit de diverse Jeugd clubs. Is afbetaling goed of verkeerd? Mevrouw E. Tas-Callo, hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Coöperatieve Vrouwenbond, hield gistermiddag in de recreatiezaal van de Coop. Vooruit een inleiding getiteld „Afbetaling, goed of verkeerd". Na een kort begroetingswoord van de presidente van de afdeling Lei den, mevr. W. L. Marjolée-Blansjaar, kregen de aanwezige dames een indruk van de moeilijkheden rondom het afbe talingssysteem. Mevrouw Tas merkte o.m. op, dat het geen eenvoudige taak was de afbetaling in wetten te regelen. Vooral na de tweede wereldoorlog nam het kopen op afbetaling sterk toe. Van daar, dat er in 1950 een commissie werd benoemd - een van de vele -, die in 1954 rapporten heeft uitgebracht over deze kwestie. Ook de Sociaal Economi sche Raad heeft advies uitgebracht. In 1956 is er een noodwet tot stand geko men, die de aanbetaling behandelt en een maximum duur van het krediet vaststelt. Spreekster ging uitvoerig in op de bekende uitspraak: Afbetalingswezen kan strekken tot een zegen of tot een vloek. Wat wij afbetaling noemen is in feite een huurkoopovereenkomst, aldus mevr. Tas. Hierin staat hoeveel het pro- dukt kost, hoeveel de rente bedraagt en wanneer het goed eigendom wordt. Men kan onderscheid maken tussen een produktief- en een consumptief kre diet. Is het te kopen produkt luxe of een voordeel voor het gezin? Aan de hand van voorbeelden werd deze vraag toegelicht. Er zijn talrijke mensen, die zeggen afbetaling? Fout. Eerst sparen, dan ko pen. Sparen biedt natuurlijk vele voor delen, doch men kan afbetalen ook zien als een soort spaardwang. En vele men sen kunnen zich door deze verplichte „spaarregeling" eigenaar noemen Van luxe artikelen, die men op een andere manier niet zou kunnen kopen. De inleidster kwam tot de slotsom, dat een nieuwe betere wettelijke regeling van het afbetalingssysteem beslist nood zakelijk is. Eveneens is een duidelijke prijsaanduiding van groot belang. Er zal verder een minimum aan contante betaling moeten komen en een maxi mum aflossingstermijn. Op de vele daarna naar voren ge brachte vragen trachtte mevrouw Tas een afdoend antwoord te vinden. Na vele tientallen jaren als verpleeg ster in dienst van de gemeente Leiden te zijn geweest hebben gistermiddag de dames H. J. M. v. d. Male, verpleegster bij de afdeling voor- en nazorg voor geesteszieken van de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst en mej. H. van Ommen, schoolverpleegster, afscheid ge nomen. Beiden hebben de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Bij deze gelegenheid ontving zuster Van Ommen, die ruim veertig jaar ac tief werkzaam is geweest in de verple ging, de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het afscheid werd met een huldiging in het gebouw van de GGD gevierd. Hierbij werd onder meer door wethou der S. Menken, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, gememoreerd, dat mej. V. de Male sinds 6 april 1926 in dienst is van de gemeente Leiden. Eerst was zij werkzaam op Endegeest, daarna deels bij de geneeskundige dienst van de gemeente Leiden en sinds 1948 was zij geheel ter beschikking van deze dienst. Mej. H. van Ommen geniet eveneens grote bekendheid in Leiden. Voor zij in dienst trad als verpleegster bij het ge meentelijk schooltoezicht, was zij werk zaam bij de vereniging voor hulp in de Huishouding en Kraamverpleging. Wet houder Menken memoreerde voorts, dat zuster Van Ommen ook medewerkster was aan het consultatiebureau voor huid- en geslachtsziekten en in de oorlog onder meer de dagelijkse leiding had over het noodziekenhuis voor difterie- patiënten. Het verheugde hem aan zuster Van Ommen de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau te' kunnen overreiken. Waarderende woorden werden ook gesproken door de directeur van de GGD. dokter J. G. Ba zuin, door dr. H. C. Jelgersma, die als haar directe chef zuster v. d. Male toe sprak, de heer IJ. J. Tijmstra, hoofd van de Christelijke School aan de Morsweg, die zich tot zuster Van Ommen richtte, dr. C. Hovens Greve en de administra teur van de GGD de heer G. van Zwie- ten. Beide scheidende verpleegsters ont vingen enige geschenken. De foto toont de met zilver onderscheiden zuster Van Ommen, die door een van haar buren van het Meermanshofje aan de Oude Vest gelukgewenst wordt. Deze over handigt een geschenk namens de be woners van dit hof.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3