Laatste nieuws Polder wil molen niet aan de gemeente Leiderdorp verkopen Klaassens Vernuftig straalvliegtuig maakt proefvlucht in Engeland Bevolkingsexplosie in Azië stelt vrijwel onoplosbare problemen WOENSDAG 1 JUNI 1960 Ook niet voor symbolische prijs van 1.— Gisteravond vergaderden de stemge rechtigde Ingelanden van de Zijllaan- en Meyepolder in het Dorpshuis te Lei derdorp. Deze polder telt 15 stemge rechtigde ingelanden. De voorzitter heet te vooral het nieuwe bestuurslid de heer I. Vogelenzang welkom. Wethouder C. Meerburg vertegenwoordigde het ge meentebestuur. Namens de kascommissie bracht de heer C. de Graaf verslag uit. De secretarispenningmeester, de heer M. Verboom, had ervoor gezorgd, dat de financiële bescheiden in orde waren. Ter controle voor het volgend jaar werden benoemd de heren C. de Graaf en J. Kwakernaak, met als plaatsvervangend lid de heer C. Hayes. Er was over 1959 een batig saldo van ruim f. 1800. Uit de begroting voor 1960 bleek, dat de on voorziene uitgaven met f. 400 zijn ge stegen. De voorzitter zei, dat dit een kleine polder is, dus zeer kwetsbaar, zo dat deze post alleszins verantwoord is. De heer Meerburg vroeg voor welk be drag de molen van de polder aan de Dwarsweteringkade bij de Driegatenbrug verzekerd is. Dit is voor f. 21.000. De premie hiervoor wordt betaald, door de bewoners, beter zoals de voorzitter op merkte. ..bewaarders" van de molen, die tevens de onderhoudskosten dragen. Hierna werd het belangrijkste agenda punt behandeld. Er was namelijk van de gemeente Leiderdorp een schrijven ont vangen, waarin deze aanbood de molen te kopen voor f. 1,Wethouder Meer burg gaf de volgende toelichting: in deze polder is een belangrijke woonwijk geprojecteerd. Worden de plannen goed gekeurd, dan zal spoedig tot realisering worden overgegaan. Nu is het de bedoe ling van het gemeentebestuur de molen te restaureren en geheel bedrijfsklaar te maken. Zou bijvoorbeeld, zoals tydens de vo rige oorlog, de elektriciteit uitvallen, dan Lustrumviering Bond hout- en bouwnijverheid Strijd duurt voort In Haarlem heeft de vice-president van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen de jubileum bijeenkomst toegesproken van de 60-ja- rige Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Hij sprak o.a. over het groeiproces der samenwerking tussen werkgevers en werknemers. „De bouwstaking van dit jaar vormde echter „een ernstige disso nant" waarin men geconfronteerd raakte met het feit, dat de ideale situatie in de verhoudingen nog niet is bereikt", zo zeide hij. „De sociale en economische belangrijk heid van de bouwnijverheid is een feit, waarvan de betekenis te weinig erkend wordt in die regionen, waarin belangrijke besluiten omtrent de bedrijfstak worden genomen. Tezamen met een even groot gemis aan kennis omtrent de bijzondere aard van de bedrijfstak, vormt dit tekort in feite de diepe oorzaak van het bouw- conflicht", zei de heer Nelissen. Door de staking kwam het conflict in de politieke sfeer, maar wie denkt dat voor de kern van het conflict een oplossing is gevon den, vergist zich. „De strijd tussen de ondernemers en de regering duurt voort", aldus spreker. kan men altüd nog over de molen be schikken, omdat de polder immers be neden A.P. ligt. De polder beschikt nu over een elektrisch gemaal. Hoewel uit de rekening over 1959 blykt, dat de mo len de polder geen geld kost, zullen met tertijd de onderhoudskosten toch te groot worden voor de bewoners, omdat het een eis is van de provincie, dat de molen blijft bestaan. Vele ingelanden namen aan de bespre king deel. Door de scholenstichting is het polderbestuur de eis opgelegd, dat deze niet mag worden afgebroken, en wel met het oog op het toerisme. De ge meente zegt: „jullie zitten met die wet, dus verkoop ons die molen voor f. 1, Als het gemaal door onvoorziene om standigheden zou uitvallen, zou in het contract kunnen worden opgenomen, dat over de bedrijfsklare windmolen beschikt kan worden. Hoe denkt de gemeente de molen in tact te houden zonder bewoners? En hoe heeft zich de gemeente de toegang tot de molen gedacht, zonder de ingelanden overlast aan te doen? Namens de ge meente stelt wethouder Meerburg voor de molen met erf te kopen voor f. 1. de watering blijft polderbezit. Dit wordt in stemming gebracht. Hieruit bleek, dat de ingelanden niet bereid zijn de molen te verkopen. LEIDERDORP Tweede orgelfondsconcert Vrijdag 3 juni zal er in de N.-H. Kerk te Leiderdorp het tweede orgelfondscon cert worden gegeven. De medewei'ken- den zijn Wim v. d. Wel. fluit; Leen Racké, hobo en Addie de Jong, orgel. Samen vormen zij het Westlands Ka mertrio. Er worden werken uitgevoerd van Pa- chelbel (Praeludium, fuga en ciaconna), Handel (Fluitsonate en Basso Ostinato uit 11de orgelconcert). Kellner (Was Gott tut das ist wohlgetan). Marcello (Hoboconcerto), Loeillet (Sonate voor fluit, hobo en orgel) en tenslotte Corn, de Wolf (Fantasie over Psalm 33). Het programma is dus vrijwel geheel in de baroksfeer gehouden. Het concert begint om 8 uur nam. Fotoclub Daguerre jr. met bestuursverkiezing Op de wekelijkse clubavond had aller eerst de bestuursverkiezing plaats. De aftredende bestuursleden de heren Gold berg. Reyneveld en De Gunst waren niet herkiesbaar. Daar niemand bereid was het voorzitterschap op zich te nemen, zal de heer Goldberg deze functie voor lopig nog blijven vervullen. Tot secre taris werd gekozen de heer F. Beurze en tot penningmeester de heer H. P. van Leeuwen. Voorts werd de laatste dia- wedstrijd gehouden, welke door de le den zelf werd gejureerd. De uitslag was Advertentie STADSNIEUWS Uitslag puzzelwedstrijd Jeugdnatuurwacht De prijsuitreiking van de puzzelwed- strijd, welke was uitgeschreven door de Jeugdnatuurwacht Leiden, vond gister middag in de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade plaats. De beste inzendingen waren van Gerry Ligtvoet, Cora v. d. Berg, Leo van Diggelen, Ma rijke de Wijn, Hennie Kuneken en Ed gar v. d. Plas. Deze zes kinderen krijgen een extra prijsje, terwijl met alle zestig inzend (st)ers een excursie zal worden gemaakt naar de Leidsche Duinwater Maatschappij. Bij de prijsuitreiking was dr. Sollewijn Gelpke aanwezig om de puzzel in ontvangst te nemen voor het Rode Kruis. Zaterdag 11 juni zal een hondenshow worden gehouden op de speelplaats van de O.L.S. Lorentzkade 61. Reeds 93 kin deren hebben zich hiervoor opgegeven. De heer Smits, kynoloog, en de heer Bloem, dierenarts zullen hun medewer king verlenen. De beoordeling zal niet geschieden naar de mooiste hond, doch er zal meer gelet worden op de verhou ding hond-kind. Schatgraverij in de Steenstraat Jantje, Pietje en Klaasje hebben er heel wat dagen op gewacht. Gis teren was het dan eindelijk zo ver. De patateskraam op de hoek van de Steenstraat en de Eerste Binne- vestgracht werd afgebroken. Nau welijks was het plankier, waarop gedurende zo vele jaren zo vele mensen pataten en worsten hadden verorberd, verdwenen, of een troep kinderen begon gretig in de daar onder gelegen modder te wroeten. Het was een hele schatgraverfl. In de loop der jaren zijn daar name lijk heel wat dubbeltjes en kwartjes door de kieren van het plankier ge vallen. Dit geld vormde voor heel wat kinderen een welkome aanvul ling van het zakcentje. Een jonge tje hield opgetogen f. 3,85 in zijn besmeurde knuistjes geklemd Vele voorbijgangers volgden ge amuseerd de „gouddorst" van de kinderen. LEIDSE ASSURANTIE CLUB De leden van de Leidse Assurantie Club, die in „Het Gulden Vlies" bijeen kwamen, hadden het ditmaal eens over een andere boeg gegooid. Nu eens werd niet gesproken over onderwerpen, welke met het verzekeringsbedrijf te maken hebben, doch over de hengelsport. Men kreeg daarover voorlichting van de heer J. Schreiner uit Den Haag en medewer ker aan ons blad. In zijn causerie be lichtte hij het moderne vissen, het zgn. actieve of dynamische vissen, het jagen vóór de voet met een werphengel. On der het motto: een sportvisser moet zijn vis zien als partner en niet als voedsel, bracht de beer Schreiner vooral de sportieve manier van de sportvisserij naar voren. Voorts werd nog gesproken over het vissen met de kunstvlieg, welke methode volgens spreker in Nederland een grote toekomst tegemoet gaat. PANTALON PRAAT Nee maarl Een panlalonzonder„knieën". Met een blijvende plooi en een pas vorm die nooit zijn „gezicht" verliest. Een pontalon die U altijd dat rustige gevoel geeft er tip-top uit Ie zien. Een fantasie? Integendeel: preltige werke lijkheid. Tenminste... ols het een panta lon van TREVIRA is. Meisje op klaarlichte dag aangerand (Speciale berichtgeving) Gistermiddag is in een laan in Hille- gersberg (Rotterdam-Noord) een 17-ja- rig meisje, dat te voet een geparkeerde Opel-bestelwagen passeerde, door de be stuurder van deze auto via de achter deur in de laadbak getrokken, waarna hij onzedelijke handelingen met haar pleegde. De auto had voor de ramen aan de achterzijde en voor het ruitje van de laadruimte bruine gordijnen met ver ticale strepen. De man is ongeveer 25 jaar oud. 29.75 39.75 55% polyester, 45% wol. ■jf onvermoeibaar plooihoudend gemakkelijk te v BREESTRAAT 114B als volgt: D. Goldberg 629 punten; C. v. Hoek 625 pnt., S. J. Spaans 623 pnt., P. Kruyer 614 pnt. en P. v. d. Sterre 612 pt. LEIDERDORPSE SCHAAKVERENIGING De Leiderdorpse Schaakvereniging or ganiseert voor haar leden een onderlin ge competitie waarvoor een beker be schikbaar is gesteld. Achttien schakers nemen aan deze competitie deel. Gespeeld wordt in drie groepen, elk van zes deelnemers, van wie de 2 hoogst uitkomenden in elke groep zullen spelen om de beker. De standen in deze groepen zijn thans als volgt: Groep I: Rector de Groot 4 gesp. 3 punten; C. Boon 52%; Ch. Sterk 52 J. Jongeboer 31%; A. P. Helmus 52; H. S. Grinjaar 42. Groep II: F. Teleng 4—3%; C. v. Tol 5—4; L. J. J. Prenen 5—2; J. Nagtegaal 5—1%; D. Braam 4—1; W. Goedhart 3—1. Groep III: P. v. Wijnen 43%; Joh. de Jong 43%; R. Marbus 53; A. M. Kleiss 4—1%; C. Kouwen 4—1; W. v. d. Leek 5 OEGSTGEEST Bekend echtpaar 50 jaar getrouwd De heer D. Hogewoning Hzn. en me- vrouw Hogewoning-Van Dijk te Oegst- geest vieren morgen hun gouden hu welijksfeest. De heer Hogewoning t« medeoprichter van de N.V. Holland's Bloembollenhuis te Lisse en tevens oudste directeur. Hij is in de bollen streek een zeer bekende figuur. Hij had o.ni. zitting in de belastingcom missie van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Zijn verdiensten voor deze vereniging weiden beloond met het ere-lidmaat- schap. Voorts is hij voorzitter van de Bond van Bloembollenveilingen en lid van de commissie van bijstand van het Produktschap voor Siergewassen. Ook heeft hij naam gemaakt als mede oprichter van Keukenhof. De gouden bruidegom is officier in de Orde van Oranje Nassau. Zijn vrouw is hem bij het verrichten van zijn vele werkzaam heden altijd tot grote steun geweest. Het echtpaar Hogewoning heeft Jf kin deren en 12 kleinkinderen. Veteranenwedstrijd tussen UDO en Oegstgeest Donderdagavond 2 juni zullen de vete ranen van UDO en Oegstgeest op het sportterrein aan de Laan van Oud Poel geest hun jaarlijkse wedstrijd houden, welke om 7 uur begint. De opbrengst komt ten goede aan de uitgaanskas van de Ouden van Dagen, die binnenkort hun autotocht houden. Pinksterfeest Ter voorbereiding van het Pinkster feest wordt een gemeenschappelijke wij- dingsdienst gehouden op zaterdagavond van 89 uur in de Gereformeerde Kerk. Deze dienst gaat uit van de Zendings commissies van de Hervormde en Gere formeerde Kerk. Sprekers zyn ds. H. J. Teutscher en de heer A. Middeldorp. Koordirigent is de heer J. de Vries uit Rijnsburg; leider van het koperkwartet is de heer W. Mark. De heer B. H. To- bé bespeelt het orgel. WASSENAAR „De Gevleugelde Vrienden" Wed vlucht met oude duiven vanuit St.-Ghis- lain, afstand plm. 185 km. In concours 123 vogels ,die gelost werden om 10 uur. Aankomst eerste duif om 13.22.02 uur. Uitslag: W. v. d. Zwaan 1; J. J. Lourier 2, A. G. Visser 3; J. M. Brederode 4, 5; J. H. M. Brouwer 6, 7. 9, 10; L. Farla 8. De uitslag van Corbeil was: W. v. d. Zwaan 1, 2; Mevr. Groeneveld 3, 7, 9; J. M. Brederode 4, 10; J. H. M. Brouwer 5; J. P. Brederode 6; J. J. van Spronssen 8. AANNEMERSPATROONS UIT WERKGEVERSCENTRALES Ton voor een technische hogeschool In de vergadering van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, NAPB. is vanmorgen het besluit gevallen om uit het Centraal Sociaal Werkgeversver bond en ook uit het Verbond van Ne derlandse Werkgevers te treden. Het bestuursbesluit daartoe werd met ap plaus door de vergadering aanvaard. De voorzitter van de NAPB, de heer J. Dura Dzn, voerde als reden voor dit uittreden aan, dat de bouwnijverheid door de werkgeverscentrales in de steek is gelaten bij het bouwconflict rond de zgn. doorberekening in verband met de nieuwe c.a.o. Met de katholieke en chris telijke patroonsbond is over dit besluit geen overleg gepleegd. Op voorstel van de heer J. Dura Dzn., heeft de NAPB besloten uit haar ver mogen f. 100.000 ter beschikking te stel len van de stad. die er in slaagt de der de technische hogeschool binnen haar muren te krijgen. Deze ton zal bestemd zijn voor het vestigen van een nieuwe faculteit voor de bouwnijverheid ter op leiding van aannemers-ingenieurs, ar chitecten en bouwkundigen. „Dura vergist zich" Naar aanleiding van bovenstaande, hebben wy aan de voorzitter van 't Ver bond van Nederlandse Werkgevers, dr. ir. F. Q. den Hollander, gevraagd of deze stap voor hem erg onverwacht kwam. Het antwoord van de heer Den Hollan der was verrassend: „Ik heb het hele maal niet verwacht, want hij is geen lid van onze bond. Ik denk, dat de heer Dura zich schromelük heeft vergist. Hij kan moeilijk zeggen, dat we niets voor hem doen. Ze hebben hun eigen boon tjes gedopt en daar zijn ze oek best toe in staat. Aan mij behoeft hij dus niet te schrijven en ik heb uiteraard ook geen commentaar. Wy staan er buiten. Waarop deze uitbarsting gebaseerd is, weet ik ook niet." Vanochtend is in Krasnapolsky te Amsterdam de tentoonstelling „V.O.M. '60" geopend, de eerste expositie in ons land gewijd aan het gehele gebied van de oppervlaktebehandeling van metalen. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de vereniging voor oppervlakte technieken van metalen V.O.M.die be oogt de oppervlaktebehandeling van me talen op hoger peil te brengen door het verzamelen en uitdragen van kennis op dit gebied. OUDSTE VVV IN ONS LAND BESTAAT 75 JAAR Feest in Valkenburg De oudste Vereniging voor Vreemde lingenverkeer in ons land, „Het Geul dal", te Valkenburg, heeft gisteren haar 75e verjaardag gevierd. Er waren twee hoogtepunten in deze viering: de druk bezochte receptie in de Stadsschouw burg en een ballet, „Omzwerving door Valkenburg", aangeboden door het ge meentebestuur in de gemeentegrot. Tot degenen die gelukwensen kwamen aanbieden behoorde ook dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provin cie Limburg. Onder de eregasten bevonden zich prof. dr. ir. H. Gelissen, voorzitter van de ANVV en jhr. W. van Boreel, direc teur van de ANVV, de heer J. F. H. j Wijsen, directeur-generaal voor de mid denstand en het toerisme, en de heer F. Breekpot, burgemeester van Valken- burg-Houthem. Namens deze gemeente I bood de burgemeester tijdens de zeer i drukbezochte receptie een herinnerings- bank aan, waarin de plaquettes van j twee VVV-medewerkers aangebracht zullen worden. Deze bank zal een plaats I krijgen in een der parken van Valken burg. Behalve het ballet in de onderaardse i grotten stond er nog een officiële ont- vangst door het gemeentebestuur op het I programma. Met een galabanket en een j vuurwerk, afgesloten op de kasteel-1 ruïne, die hoog boven Valkenburg op- j rijst, werd het jubileumfeest 's avonds i besloten. VERTICALE START EN LANDING (Van onze Londense correspondent) Gisteren heeft Engeland, dat reeds zo veel pioniersarbeid op luchtvaartgebied heeft verricht opnieuw historie gemaakt. Het experimenteleS.C.-l-straaltoestel van de Short-fabrieken dat rechtstandig op- stygt en daalt heeft gisteren tydens een proefvlucht achteruit gevlogen. Dit ge beurde tijdens de eerste openbare de monstratie met deze vernuftige machine. De S.C.-l rees verticaal van een metalen verhoging, opgeheven door vier 2100 p.k.- straalmotoren, welke de lucht omlaag Leedvermaak als toeristisch trekpleister Reeds lang verdroot het de vroede vaderen van het Deense plaatsje Nibe, by Aalborg. dat Nibe een stiefkind was wat inkom sten uit het toerisme betreft. Maar Nibe lag te ver by de grote ver keerswegen vandaan en zag zel den een bezoeker. Toen kreeg een der vroede vaderen een lumineus idee. Een .schatkist" met duizend blankgepoetste muntstukken van 1 Deense kroon, werd op een groot veld begraven. Toen de ,,dag van het schatgraven" kwam, was de belangstelling helaas nog gering. De stemming der organisatoren raakte nog meer in mineur, toen na uren graven niets was gevon den. 's Avonds laat ging het co mité zelf zoeken. De schat bleef zoek! De volgende dag werden militairen met myndetectors erbU gehaald. De militairen vonden alleen maar een paar stukken yzer en wat metalen knopen. Het co mité zoekt en graaft nog steeds en de ironie wil dat nu duizenden bezoekers naar Nibe komen om van die vertwyfelde pogingen ge tuige te zyn. Ongewild hebben de bestuurders van Nibe dus toch een trekpleister voor toerisme ge vonden: leedvermaak. BEURSOVERZICHT Oplopende markt Aandelen Philips gingen door met dc koersstijging en boekten op 1044 circa 4 punten winst. De Amerikaanse beleggingsmaatschappyen kochten in het eerste kwartaal 1960 flinke posten Philips waardoor het fonds aldaar by de „funds" steeg van de 13e tot de 9e plaats, Kon. Olie van de 27ste tot de 14e plaats. Unilevers stelden, na gisteren, teleur en verloren op 875 circa 6 punten waardoor het grootste gedeelte van de koerswinst van dinsdag verloren ging. AKU's twee punten lager op 477. De eerste kwartaalcijfers van de Kon. Shell- groep waren niet van invloed op de koersvorming van de olieaandelen. De aandelen werden verhandeld op rond de f. 142 tegen gisteren als slotprUs f. 145. Hoogovens een weinig lager met geringe omzetten. Gedurende het verdere beurs- verloop kwam er wat meer leven in de brouwerij door aankopen van de arbitra ge voor buitenlandse rekening. Hierdoor liepen aandelen Philips op tot 1046%. Unilevers stegen tot 882, vrywel het slotniveau van gisteren, terwijl ook AKU's en Hoogovens een weinig aan trokken. De scheepvaartwaarden konden zich zeer goed handhaven en vertoonden koerswinsten van 1 tot 3 punten. In de cultuursector bestond enige belangstel ling voor aandelen Amsterdam Rubber die opliepen van 113% tot 115 3/4 tegen gisteren als slotprys 111 3/8. Deze koers- styging werd veroorzaakt door louter speculatieve aankopen. Deli's een weinig in herstel. Staatsfondsen kalm en rond het vorige slotniveau. blazen. Op een hoogte van ongeveer 15 meter bleef het toestel bewegingloos in de lucht hangen. Daarna opende de piloot de vyfde straalmotor in de staart en de S.C.-l schoot voorwaarts, klom steil omhoog en beschreef met een snel heid van 300 km. een wyde boog rond het vliegveld. Ook het dalen was een verba zingwekkende prestatie. Het toestel maakte een scherpe hoek, stopte 15 me ter boven de landingsbaan, vervolgens bewoog het zich achteruit om de verti cale straalmotoren in juiste positie hun taak te laten vervullen. Het toestel kwam rustig op zijn landingsgestel neer. Vol gens de piloot was het doodgemakkelijk en een uiterst prettige belevenis. Dit wondervliegtuig kondigt het einde aan van de enorme vliegvelden met hun on afzienbare start- en landingsbanen en luidt het tydperk in dat vliegtuigen in elke weersgesteldheid blind en in volko men veiligheid zullen kunnen landen. Ook van straaljagers welke kunnen ope reren van een paar vierkante meter grond of van het dek van kleine sche pen. Ook kan de S.C.-l onafhankelijk van de wind opstijgen en landen. Dit betekent dat in de toekomst een veel kleiner oppervlak nodig is voor vliegvel den. Short heeft 5 jaar met uiterst be perkte financiële middelen aan dit pro ject gewerkt. Men heeft op een bepaald ogenblik zelfs gedacht het te moeten op geven door gebrek aan geld. „VRIJE BEDRIJFSVOERING" BLEEK ONMOGELIJK Amerikaanse drukkerij geliquideerd (Van onze Amsterdamse correspondent) „Stoppen en liquideren". Met deze on- verzoenlyke woorden heeft de Ameri kaan John Swift, eigenaar van vyf grote offset-drukkerijen in de V.S. onlangs afscheid genomen van het personeel van zyn vestiging in Amsterdam, die een jaar geleden In bedryf Is genomen. John Swift besloot destyds tot een vestiging te Amsterdam, waar hy vele faciliteiten verkreeg om zyn drukkery te bouwen en in te richten aan de Elemen tenstraat in het westeiyk industriege bied. Zyn bedryf wierp zich op de grote specialiteit van het Swlft-concern: het verzorgen van drukwerk dat slechts een korte levensduur zou hebben, zoals weer- systeemkaarten voor piloten van vlieg tuigen, time-tables voor luchtvaart maatschappijen e.d. Maar John Swift, of althans zyn be- dryfsleldcr, een Deense ingenieur, had zich in Nederland vergist. Hy voelde er niets voor om zich te organiseren en on dervond dat hy daardoor ook geen geor ganiseerd personeel kon krygen. HU wenste een vyfdaagse werkweek, maar kwam in conflict met de Nederlandse grafische bedryven, waar de vyfdaagse werkweek eerst over geruime tijd en wel via drie etappes zal worden verwezen lijkt. Hy bood ook hoge lonen, maar die botsten weer met de CAO's. Men wilde overal bulten blyven en begreep niet, dat een dergeiyke vrye bedryfsvoering in het Nederland van 1960 niet meer mogelijk ls. De exploitatie van het bedryf kwam als gevolg van deze moeliykheden in de knel. Toen John Swift kort geleden naar Amsterdam kwam, kreeg hij de indruk van een wanbeheer. Hy ontsloeg zyn Deense bedryfsleider op staande voet en beval tot liquidatie. Hy nam liever de financiële strop dan het risico zyn be- dryfs weer op gang te brengen volgens de .spelregels". WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 juni Londen 10.55%-10.56%New York 3.76"»-3.77%; Montreal 3.81^-3 81fj; Pa- rys 76.92%-76.97%. Brussel 7.56%-7.56% Frankfort 90.38%-90.43%, Stockholm 72.91-72.96, Zurich 87.31 -87,36%Mi laan 60.72%-60.77%. Kopenhagen 54.54- 54.59. Oslo 52.81-52.86. Wenen 14.48-14.49 Lissabon 13.16-13.17%. Miljard zielen meer in 20 jaar! De algemene verwachting is dat de bevolking van de landen in Azië tegen 1980 met omstreeks een miljard zielen uitgebreid zal zijn. Dit feit vervult honderden regeringsfunctionarissen met grote zorg. Want de regeringen in Azië zullen enorme krachtsinspanningen moeten opbrengen om de overheids diensten aan te passen bij de uitbrei ding. In Tokio zetelt een instantie die ten behoeve van de eigen, en desge wenst als adviseur voor andere regerin gen, heeft becijferd wat de bevolkings aanwas voor de autoriteiten betekent. In deze berekeningen gaat men ervan uit dat de bevolking van Azië de Ja panse levensstandaard zal kunnen ge nieten. Voor Aziatische landen is die hoog. voor Europese geldt ze als laag. Om de aanwas te kunnen opvangen en verzorgen zijn, boven hetgeen thans beschikbaar is, tegen 1980 nodig: 300 miljoen huizen; 10 miljoen zie kenhuisbedden. 120 000 lagere scholen met 1000 leerlingen per school, 76 mil jard liters water per dag. 1 triljoen kilowatt elektrische energie, 82 miljoen ton ryst per jaar, 10 miljoen ton graan per jaar, 180 miljoen ton groenten per jaar. 60 miljoen ton vis per jaar, 13 mil joen ton vlees per jaar, 3,5 miljoen politiemannen, l miljoen brandweer lieden. en minstens 6 miljoen ambte naren. Per dag zou de aanwas alleen 454 ton huisvuil opleveren, dat verwerkt moet worden. En voor de nieuwe woon- wyken zullen natuurlijk vele honderden kilometers wegen moeten worden aan gelegd. alles boven hetgeen thans be staat. Het is geen wonder dat de verant woordelijke autoriteiten iets van wan hoop voelen als zy de lyst met cyfers bekijken. Het kan niet anders of de honger, die de grootste vijand is van de Aziatische volkeren, wordt nog ernstiger dan thans. En de honger zal zich van India uitspreiden, tot in communistisch China en delen van Zuid-Oost-Azië. Is er een remedie? Het antwoord moet ontkennend zyn. Zelfs een realistische methode van geboortebeperking, zoals in India nagestreefd, kan niet alle proble men oplossen. De medische wetenschap laat mensen, die een generatie eerder allang gestor ven zouden zyn .thans nog leven. De malariabestryding byvoorbeeld redt jaarlijks vele tienduizenden levens. In Japan, waar in tien jaar tijds het jaar lijks geboortecyfer gehalveerd werd, zet de bevolkingsaanwas gestadig door. Indonesië zal tegen 1980 een van de I vyf of zes landen zijn met de grootste 1 bevolking. Verwacht wordt dat Indone sië tegen die tyd 138 500.000 zielen telt. Communistisch Chna moet, volgens be- i rekeningen die zyn neergelegd in een I rapport van de VN over de bevolkings aanwas in Azië, tegen 1980 een bevolking van 1.287.000.000 zielen hebben. Voor Burma is de schatting van de aanwas nog het meest sprekend. In 1950 had dit land een bevolking van 18.5 miljoen, I over twintig jaar, zo schat men, zyn er 40 miljoen Burmezen, een aanwas van 22 miljoen zielen in een periode van I dertig jaar... VARIA Prairiehonden maakten uitstapjes in Artis Zeventien prairiehondjes hebben de oppassers van Artis in Amsterdam heel wat hoofdbrekens bezorgd. Vorig jaar schonk de „Bronx Zoo" in New York deze op marmotten lijkende diertjes, die hun naam danken aan het piepend ge blaf, dat ze voortbrengen wanneer ze worden bedreigd, aan de Amsterdamse dierentuin. De winter brachten ze door in het verblyf voor kleine zoogdieren, maar kortgeleden kregen ze een eigen perkje naby het wolvenhuis. Aangezien de prairiehondjes zich pas in hun element voelen als ze kunnen graven, had men in hun verblyf een grote berg klei en aarde gedeponeerd. Om ontsnappen te voorkomen, was de berg aan de onderkant met gaas afge rasterd. De eerste dagen zag men de diertjes nauwelyks boven de grond. Ze verlieten hun onderaardse gangetjes slechts om de voerbakken leeg te eten. De oppassers maakten zich dan ook weinig zorgen. Pas toen men op een ochtend een van de prairiehondjes in het wol venhuis zag lopen, begreep men dat er toch iets was misgegaan. Gelukkig ontdekten de op passers de vluchteling eerder dan de wolven, die byzonder agressief waren, omdat zij enkele jongen hadden. De wol ven werden in een hoek bedreven en men probeerde het prairiehondje te van gen. Maar dat lukte niet zo gauw. Het diertje rende door de wolventuin en ver dween kort daarna in de „kraam kamer" van de wolven. Wat zich daar heeft afgespeeld is niet bekend. Wel zagen de oppassers de kleine knager na enkele ogenblikken uit de kist tevoorschyn komen. Hy werd prompt ge vangen. De vluchteling werd voorlopig in een kooi geplaatst, omdat men eerst eens wilde onderzoeken hoe het diertje uit zijn perk was gekomen. Nauwelijks was men daarmee begonnen, of er kwam een alarmerend bericht uit de nyipaardstal. Tussen dit gebouw en de aangrenzende wisentperken was een prairiehond gesig naleerd Ook deze vluchteling werd na een korte klopjacht achterhaald en by de andere knager in de kooi gezet. De Artis-leiding besloot toen het perk van de prairiehondjes uit te graven en de diertjes voorlopig naar een veiliger verblyf over te brengen. Er werd „appèl" gehouden en toen bleek dat de „schade" nogal meeviel. Een hondje moet nog in de dierentuin rondzwerven. Binnenkort keren de prairiehondjes in hun verblyf terug, maar dan ligt er een betonnen vloer, zodat uitstapjes niet meer mogelyk zyn. Beurs van Amsterdam Woensdag 1 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99A 99% Ned. '59 4% 99% 99ft Ned. '59 4% 97% 97ft Ned. '60II 4% 99ft 99% Ned. '53 3% 93 ft 93% Grootboek obi. 3% 78% Ned. '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 95%B 95% B Ned '53 (3%) 93%B 93%GB Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. *54 3% 86% 86% Ned. '55 13% 88% 88% Ned. *55 II 3Va 90% 90% Ned. '37 3 90% 90% B Dollarlng '47 3 91% 91ft Investeringscert. 3.. 96% 96% Ned. 62-B4 3 97% 97% Indie '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89 As Ned. W8. 6% 109ftGB 103AGB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 34 Nat. Handelsbank 162 162 Ned. Handelmy268% 267% Amst. Rubber 111% 118 GL H.V.A155% 155% Senembah 545 546 A.K.U478% 478% Berkel's Patent (v.) 284GB 285 GB Calvé Delft cert. 882 %GB 879% Deli My.en (Ver.) 171.50 174 Kon. Pap. v. Gelder 272GB 275 GB Hoogovens eert676% 673 Müller en Co. N.B. 419%GB 420 Ned. Kabelfabr491 %GB 495 GL Philips 1039% 1045% Philips pref298% 300 Unilever 881 882% Wilton Feyenoord 190%GB 200%GB Biliton 2de r350 348 Dordtse Olie gew. 674 658 Kon. Olie (f20.—) 146.50 143 idem (50 A f20.—) 145 141 80 Holl. Amer. lyn 136 136% Java China Paket 147% 140 K.L.M 105.20 105 Kon Ned. Stmv My 175 177 Kon Paket Mij 134% ex. 135% Stoomvaart My Ned 156 156% Nievelt Goudr cert 145GL 144 v Ommeren eert 268 270% Kon. Rott. Lloyd 144 144 Ned Scheepv Unie 142% ex. 144% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97%, ld. ld '37 I-II (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 96f§ 98% B Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103% 103*1 id. N.W.B. '52 (4%) 97% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94ft 95 Premieleningen A'dam '53 3 101 103% A'dam '51 I 2% 84% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam'56 II 2% 95% A'dam '56III 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 80 79% Enschede'54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 86% 86% Idem II 2% 89% R'dam '52 I 2% 87% 88% Idem II 2% 88% Idem '57 2% 100%B 101 Utrecht '52 2% 90L 89% Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 223.50 Amst. Bank 336 339% HJ3.U. eert225 224 Rott. Bank 293% 293 Twentsche Bank 269% 269% Industrie Ondernemingen Albert Heyn425 440 B Borsumy55 54% K. N. Ed-met. A-AA 93 Idem pref. wd108 108 Electrolasmy309 309 Kon. Ned. Grofsm. 160 160 Holl. Constructie 490Bex. 495 B Ing. bur. v. Bouwnyv. 266 Internatlo 143 147 Int. Kunststoff. Ind. 75 66% Leidse Wolspinnery 395 395 Rott. Droogdok My. 584 588 Slkkens Groep 647 645 Ver. Touwfabrieken 295exd. 300 Walvisvaart 110% 111 Wemink's Betonm. 137 135 Van wyfc en Heringa 109% 105 Zaalberg 116 L Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5%B Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25 24 vi Intern. Nickel 109% 107% Anaconda 50% 50 Bethlehem Steel 44% 44% Cities Service 41% 40% General Motors 44 ft 44 Kennecott 79% 78% Republic Steel 59% 59' Shell Oil 63% 62% Union Pacific 25% 26 ün. States Steel 79% 78

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11