Folkloristisch schouwspel op de Grote Markt van Brussel In een klatering van kleuren Calve -"tip voor ctuEbtel-lekkeir eten. Prinses: „zo lief en charmant!" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 mei 1960 Derde blad no. 30061 De ziel verloren door mechanische muziek (Van onze speciale verslaggevers) Brussels Grote Markt met zijn 15e eeuwse stadhuis» zijn typisch Vlaams-barokke 17e eeuwse gildehuizen en zijn kasseien, verlevendigd door kleurrijke vendeldragers en bizarre steltlopers, was gistermiddag de plaats waarvoor de Brusselaars de eerste dag van het Nederlandse Koninklijk bezoek aan België zijn hoogtepunt beleefde. Van het balkon van het stadhuis zagen Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Koning Bondewijn met hun gezelschap een paar flitsen Vlaamse folklore. Kort nadat in het Koninklijk paleis het vorstelijk gezelschap de lunch gebruikt had, groepeerden zich voor het stadhuis de dragers van standaarden en banieren. Het plein werd een klatering van kleuren. Daar was het felle rood van de man nen, die de banieren droegen van de ze ven poorten en van de torens van Brus sels oude ringmuren. Er was het groen en rood van andere banierdragers. De zon fonkelde op de standaarden met de wapens van de negen provincies, op de vaandels die de uitbeelding droegen van de verschillende sporten, als vogelpik (boogschieten), pêcher a la ligne (vis sen), jeu de boulle (een balspel). De wind speelde vrolijk met wapperende vaandels; carillonklanken van de 91 m. hoge stadhuistoren beierden over de markt, waar het rijke verguldsel van de Gildehuizen glinsterde in het licht. Als ragfyn beeldhouwwerk stonden de ge velornamenten getekend tegen het wit- bewolkte blauw van de hemel. Dan zwenkten de lichtblauwe motoren van het ere-escorte over het marktplein, de hofauto's gleden de poort van het stad huis binnen; in de eerste auto Konin gin Juliana die door een zwarte hoed met brede rand amper zichtbaar was met Koning Boudewijn. Prinses Beatrix zat in de tweede auto. Bgroeting burgemeester Cooremans Burgemeester Lucien Cooremans be groette zijn hoge gasten en nodigde hen uit het gulden boek van de stad Brussel te tekenen. In de gotische zaal, op een korte receptie, voor Nederlandse en Bel gische genodigden sprak hü hen even later toe. „Met verslagenheid vernamen wij de plotselinge ongesteldheid," zei burge meester Cooremans, naar aanleiding van de ziekte van Prins Bernhard. „Wij koesteren de beste wensen voor zijn spoedig herstel. Het verblijdt ons als compensatie ter zelfder tijd Uwe Majes teit, Kroonprinses Beatrix te kunnen verwelkomen." En na de typisch Vlaamse aanhef „Me vrouwen" sprak hij dan kort over de band tussen zijn land en Nederland. Hij deed dat op een historische plaats, want in dezelfde gotische zaal werden onder het „ancien regime" de vorsten Ingehuldigd; als laatste Willem I, Ko ning der Nederlanden op 21 september 1815. De zware eiken betimmering in neo-gotische stijl met panelen en tapijt werk die de ambachten van Brussel voorstellen, vormden een stemmige ach tergrond voor de kleurige kleding van de dames. Het folkloristisch spel op de Grote Markt, dat even later begon, werd Gedeeltelijke staking Franse Spoorwegen Te middernacht is bij de Franse spoorwegen een 24 uurstaking begonnen, die bedoeld is als middel om aan loon eisen kracht bij te zetten. De actie gaat uit van de onder communistische leiding staande CGT, de socialistische Force Ouvriere en de bond van onafhankelijk spoorwegpersoneel. Alleen de R.-K.-vak- organisatie heeft zich tegen de staking uitgesproken. Het spoorwegpersoneel omvat onge veer 360.000 mensen. Bij loononderhan delingen hadden de staatsspoorwegen aangeboden de lonen en salarisen in ver loop van twee jaar met 16 procent te vermeerderen. De bonden, die tot staking hebben uit geroepen, zijn echter van mening, dat het loonpeil niet snel genoeg wordt op getrokken en dat het personeel met de laagste lonen door het voorgestelde stel sel benadeeld wordt. Op de Parjjse stations is de staking volledig. In de provincie lag het verkeer stil bijv. in Clermont-Ferrand, Bordeaux en in het zuidoosten. In steden als Lyon, Dyon en Mulhouse werd nog gewerkt. Vulkaan Slcme» actief De vulkaan Slamet, ongeveer 300 km. ten zuidoosten van Djakarta, is actief. Volgens „Antara" stoot de krater vuur en rook uit, die op een afstand van 50 km. kunnen worden waargenomen. NED. BANKDIRECTEUR WEGENS FRAUDE BERECHT Manipulaties met wissels Na een proces van vijf-en-een-halve week heeft een rechtbank in Londen uit spraak gedaan in de zaak van de frau de bjj de Nederlandsche Bank van Zuid- Afrika in Londen, die door wisselmani pulaties voor een bedrag van meer dan een half miljoen gulden werd benadeeld. Een 47-jarige genaturaliseerde Neder lander, bank-directeur in Londen, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4' jaar, na schuldig te zijn bevonden aan 12 gevallen van wisselvervalsing, verduistering en valse voorspiegelingen. Zijn twee mede-beklaagden werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 2 en 1 jaar. Zijn verdediger had aangevoerd, dat diens leven tweemaal was verwoest. De eerste maal toen in zijn geboorteland de nazi's aan het bewind kwamen en hij, na een veelbelovend begin, het land moest verlaten. En de tweede maal in 1942 toen in het land waar hij een nieuw leven was begonnen, de Duitsers hem opnieuw te pakken kregen. Hij en zijn vrouw werden naar Bergen-Belsen ge- zonden en daar met duizenden anderen op de trein gezet naar een vernietigings kamp in Polen. Tijdens de treinreis wer- den zij door de Russen bevrijd. De rechter zeide dat de bankdirecteur ditmaal uit eigen vrije wil frauduleus had gehandeld en zyn eigen wereld heeft doen instorten, daarbij de mensen die hem hadden vertrouwd, meeslepend. Het totale verlies van de bank zoy meet dan 1 600.000 hebben bedragen. niet het rijke schouwspel, dat er van te verwachten viel. Toen de gasten hun plaatsen hadden ingenomen op het bal kon waar ook in het verleden de vor sten vol pracht en praal de feesten bij woonden, die op het marktplein gegeven werden, zetten schetterende luidsprekers de keizersmars „Ommegang 1947" in. Dat juist in deze omgeving niet een levend orkest de toon aangaf, maar in geblikte muziek de uit lang vervlogen eeuwen stammende verering van vele oude Vlaamse steden voor de maagd als symbool van Jeugd en reinheid moest begeleiden, deed bijzonder vreemd aan. Het was alsof in die mechanische klan kenvloed de gouden draagstoel van de maagd, het symbool van de stad Brus sel (gele lisbloem), de sleutel en de zil veren troffel), de gezellinnen en de be geleidende Jongelingen verschraalden tot een vertoon, dat zijn inhoud, zijn ziel, verloren had. Merkwaardig weren de vaardigheids oefeningen, die onmiddellijk daarop door steltlopers werden uitgevoerd. Het Koninklijk gezelschap verliet on der applaus het paiies voor het volgende punt van 't programma: het bezoek aan de Kapel van Nassau, dat een kwartier duurde. Daarna begaf Koningin Julia na zich naar het Koninklijk Paleis voor een receptie van het corps diplomatique. Prinses Beatrix woonde deze ontvangst niet bij. De receptie duurde bijna 40 mi nuten. Advertentie U neemt een gewone boterham, belegt die met ei en frisse tomaat en mmm... mmm Dubbel-lekker maakt U hem met Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE! Een ideevooideboteiharozoafsdk kunt U ook vinden. WaarCrtvé Mayonaise wel bij duizend dingen lekker. Onedefc mtf ^xtiemmfCJÖ^S^betieo. Experimenteer' li doet er Uzetf eo<hv etna plezier mee. En om aües voo» U oog veel psemger te maken: Calvé betoont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbei-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus lOOO, Delft. De tdeeéo moeten voor I juli 196 O worden ingestuurd eo wordeo het eigendom wan Calvé. Stuur Uw idee vandaag nog in f Een charmante foto van H.K.H. Prinses Beatrix terwijl zij uit handen van een meisje een bloe menhulde ontvangt in het stadhuis van Brus sel. H.M. Koningin Juliana en Z. M. Ko ning Boudewijn kijken lachend toe. (Telefoto/A.N.P.) Zij opende de weg naar het hart (Van onze speciale verslaggevers) Onder de colonnades van het zo mooie Brusselse stadhuis zijn plaatsen gereserveerd voor genodigden. Mensen die beroepshalve vertegenwoor digd moeten zijnof op wier aanwezigheid op grond van hun plaats die ze in het openbare leven innemenprijs wordt gesteld. Ze zijn zo groot in aantal dat het aantal beschikbare zetels onvoldoende is. Maar de leerlingen van de Brusselse school onder leiding van twee onderwijzeressen hebben toch kans gezien zich van een goede zitplaats te verzekeren. Noch de meisjes en jongens, noch de juffrouwen zijn in eerste instantie ge- interesseerd in het folkloristisch spek takel dat hier op het ruime marktplein zal worden opgevoerd. Nee, waarvoor ze zijn gekomen is om de Nederlandse Kroonprinses te zien. O ja, de Koningin der Nederlanden, waarover zij zoveel gehoord en gelezen hebben, heeft natuurlijk ook hun inte resse. Maar voor de jeugd en de ouderen is de meest belangwekkende figuur: Prinses Beatrix. Alles willen zü weten over de jonge vrouw wier foto, hetzij afzonderlijk het- zij in gezelschap van haar Koninklijke moeder op alle frontpagina's der Brus selse kranten prijkt. „Zij is zo lief, zo charmant", is het unanieme oordeel van de zoals overal in de wereld kritische jeugd. En die opvatting leeft niet alleen bjj de jongeren. Nee, ook in gesprekken met ouderen blijkt dat de Brusselaren een bijzondere voorliefde hebben voor onze oudste prinses. En Kroonprinses Beatrix dankt dat byzonder vleiend oordeel over haar per soon aan de wijze waarop ze zich van het moment af dat ze voet op Belgische bodem zette heeft gepresenteerd. Haar vriendelijke lach, die niet van haar gezicht wijkt, haar ongedwongen heid, maar vooral ook haar spontane reacties, hebben onmiddellijk de weg ge opend naar het hart van de 3elgische hoofdstedelingen. Van de moeilijke taak om bij dit statiebezoek haar vader te representeren kwijt ze zich op een wel bijzondere manier. Een jonge vrouw, die haar moeder voor wie het feestbetoon onder de huidige omstandigheden soms wel erg zwaar moet vallen, tot een krachtige steun is. Het ontroerendst kwam dit wel tot uiting bij de kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat. Op het moment dat de Last Post werd geblazen, de stilte over het plein viel en onze Koningin een minuut lang met ge bogen hoofd in gedachten verwijlde bij hen die hun leven voor de bevriende natie hadden gegeven, deed Prinses Beatrix een stapje naar voren en ging dicht bij haar moeder staan. Met haar hand raakte zij even de arm van de Koningin. En ook bij de andere plechtigheden die voor de eerste dag waren vastgesteld, week de prinses geen moment van de zijde van Koningin Juliana. In een open auto rijden Prinses Beatrix en Prins Albert van Luik van het Centraal Station naar het graf van de Onbekende Soldaat in Brussel. (Telefoto, A.NP.) Voor het staatsdiner, in de avond van de eerste dag van het koninklijk bezoek aan België, werd deze opname gemaakt: we zien hier v.l.n.r. Z.K.H. Prins Albert, H.K.H. Prinses Paola, H.K.H. Prin ses Beatrix, HM. Koningin luliana en Z.M. Koning Boudewijn. (Tetefoto/A.NJ?.) Nederlandse Lotto Nieuwe loterij voor maatschappelijk werk (Van onze Amsterdamse redacteur) Binnen enkele weken zal in ons land een loterij in werking treden die vol komen gelijk is aan de in Duitsland zo populaire lotto. De minister van Justitie mr. A. C. W. Beerman heeft bij beschik king van 11 mei j.l. vergunning verleend aan de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas" tot het organiseren van een wekelijkse lo terij, voor in totaal 26 weken. De loterij is ontworpen door een Amsterdams prijs vraagservice-bureau en zal onder de naam „Rolot" worden geïntroduceerd. De vergunning die bij verrassing is gekomen een vorige aanvraag werd door de minister afgewezen opent grote perspectieven voor de liefdadig heidsverenigingen, die via een aandeel uit de KNVB-toto-pot, of anderszins een inkomstenbron zoeken. De Rolot kan namelijk een uitweg zijn uit de impasse, waarin de besprekingen tussen het co mité sportprijsvragen (waarin 46 liefda digheidsverenigingen zijn vertegen woordigd) en de KNVB over het percen tage van de toto-pot. dat voor liefdadige doeleinden beschikbaar zou moeten ko men zijn geraakt. Het comité acht 23,5% gerechtvaardigd, terwijl de KNVB niet verder wil gaan dan 5%. Het is niet uitgesloten dat de liefda digheidsverenigingen de minister zullen benaderen met het verzoek, na afloop van de 26 weken durende Humanitas- loterlj, vergunning te verlenen de Rolot om te zetten in een nieuwe nationale toto ten bate van de liefdadigheidsver enigingen. De organisatoren van de Rolot ver wachten dat deze loterij minstens 25 miljoen gulden per jaar zal kunnen op leveren. Het betreft hier een simpel kans spel. Op een kaartje staan in 25 vakjes alle letters behalve de „x" afgedrukt. Men dient zes letters aan te kruisen en het kaartje voorzien van 50 cent extra postzegels te verzenden. De Amsterdam se notaris mr. F. A. de Gelder zal iedere week zes winnende letters trekken. Het systeem verschilt ln zoverre met de Duitse Lotto, dat niet met cijfers, maar dus met letters wordt gewerkt. De eerste week wordt gestart met een prijzenpot van 10 duizend gulden. De volgende weken zullen de prijzen afhan kelijk zijn van de totale inzet. Zestig procent van de bruto opbrengst zal voor het liefdadige doel worden bestemd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9