Graaff droeg hamer over opvolger, ir. W. H. Kruyff Mr. aan De zijn Neem geen onberaden politieke besluiten bij sociale wetgeving Personeelstekort Rijkspolitie neemt voortdurend toe Conferentie van Indonesische commandanten en gouverneurs Si DINSDAG 31 MEI 1980 Voorzitterswisseling bij C.S.W.V. (Speciale berichtgeving) Op de vanmiddag te Arnhem gehouden besloten algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond heeft de man, die tien jaar lang met vaste hand dit verbond heeft geleid en uit dien hoofde een belangrijke gespreks partner is geweest bü het overleg over vorm en inhoud van ons nationale ver zekeringspakket, de voorzittershamer overgedragen aan zijn opvolger, ir. W. H. Kruyff. Mr. F. H. A. de Graaff, die volgens de vriendelijke en oprechte woorden van de nieuwe C.S.W.V.-voorzitter „afscheid neemt als een jonge, opgewekte man, zonder maagklachten of managers-ziekte", sprak bü de aanvang der vergadering een rede uit, waarin hü zeer schematisch een en ander releveerde uit niet alleen zyn C.S.W.V.-voorzittersjaren, maar ook uit de lange periode, waarin hü secreta riaatsfuncties heeft vervuld bü de Algemene Werkgeversvereniging (19201942). Mr. De Graaff legde er de nadruk op. dat men geleidelyk aan tot het inzicht is gekomen, dat het welslagen van elke vorm van loonpolitiek afhankelijk moet worden geacht van de mate, waarin men erin slaagt, nationaal en internationaal, door toepassing van daartoe geëigende middelen een zekere conjunctuurbeheer- sing te bewerkstelligen. Daarnaast blüft een eerste vereiste dat tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties over de grondslagen van het loonbeleid een zo groot mogelyke mate van overeen stemming bestaat. Ditzelfde geldt voor de centrale uitvoeringsorganen die by de loonpolitiek betrokken zyn. Persoon lijk blijft mr. De Graaff het in dit ver band voor de eerstvolgende jaren als een juiste taakverdeling zien, dat te dien aanzien de Stichting van de Arbeid van Rijksbemiddelaars een beslissende stem laat horen. Met betrekking tot de ondernemings raden moest het mr. De Graaff van het hart, dat men niet mag vergeten dat deze raden niet het enige en zelfs niet het belangrükste element in de commu nicatie van de onderneming is. „Dit zal altüd de normale hiërarchie moeten zün, de lijn dus, de verhouding chef-onder geschikte". Ir. W. H. Kruyff richtte vriendelüke woorden tot mr. De Graaff, die zün Koningin en Prinses naar Antwerpen Na bezoek aan de Gevaertfabrieken (Van onze speciale verslaggevers) Een bijzonder ongedwongen karakter heeft het Koninklük bezoek aan de enorme Gevaert-fabrieken te Mortsel vanochtend gehad. Een groep oud-strij ders uit 1914—'18 liet het vaandel diep neigen, toen Koningin Juliana, Koning Boudewün, Prinses Beatrix en Prins Al- bert uitstapten. De voltallige directie van Gevaert ont ving de gasten in de hal. Bij het betre den van het gebouw bood de 20-jarige „Miss Gevaert" de vorstin en Prinses bloemen aan. De voorzitter van de Raad van Be heer, de heer Oscar de Schaetzen, ver welkomde het hoge gezelschap. Bijzonder verheugd was onze Konin gin toen de heer De Schaetzen haar een fraai stuk Vlaams kantwerk aanbood. Voor de Prins had men een 8-mm Ge- vaert-fototoestel met zoemlens uitge kozen. De kroonprinses ontving een elektrische filmcamera. De tocht in de auto's van Mortsel naar Antwerpen is totnutoe het levendigst element van het programma geworden. Duizenden stonden langs de route in Antwerpen op de trottoirs. Enthousiast zwaaiden schoolkinderen met vlaggetjes in de Nederlandse en Belgische kleuren. Voor het stadhuis was de belangstelling zo groot, dat het moei lijk was een plaats te vinden. De burge meester van Antwerpen Lode Craey- beckx begroette de vorsten. Nadat de hoge gasten het eredetachement hadden geïnspecteerd, gingen zij naar binnen, waar vele autoriteiten aan de bezoekers werden voorgesteld. Alle P.v.d.A. vergaderingen afgelast Het bestuur van de PvdA deelt mede dat voor deze week, in verband met het overlijden van zijn voorzitter, alle ver gaderingen van de party en van al haar onderafdelingen zyn afgelast. Ons land trekt kandidatuur Veiligheidsraad in Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee: dat de Nederlandse rege ring de kandidatuur voor een zetel in de Veiligheidsraad ten gunste van Portugal heeft ingetrokken. Aan de meer dan 8.000 Amerikaanse soldaten, die in de tweede wereldoorlog sneuvelden en een laatste rustplaats vonden op het kerkhof in Margraten, is gisteren, op de Amerikaanse Memorial Day", met een plechtige herdenkings dienst eer bewezen. Succes voor Loemoemba lijkt verzekerd De Kongolese nationalistische leider Loemoemba is er vrijwel zeker van, dat zijn Kongolese Nationale Beweging de MNC als de sterkste partij in de eerste wetgevende vergadering van het onafhankelyke Kongo vertegenwoordigd zal zyn. Ongeveer 85% van de uitslagen van de verkiezingen voor de provinciale ra den zijn thans bekend en daarvan heeft Loemoemba 27% weten te behalen. De volledige uitslagen worden niet voor woensdagavond verwacht. Op grond van vergelijkingen tussen het stembeeld op provinciaal en nationaal vlak wordt in Leopoldstad verwacht, dat de MNC van Loemoemba 40 van de 137 zetels in de wetgevende vergadering zal krijgen en daarmee ook de grootste partü zal zyn. In Leopoldstad wordt het voor Loe moemba niet moeilük geacht in dat ge val in samenwerking met enkele par tijen van Pann-Afrikaanse strekking de volstrekte meerderheid in de Kamer te bereiken. Het is nog niet bekend, hoe de bewe ging van Kasavoeboe, die regionaal eveneens een verkiezingssucces behaal de, in de nationale organen zal zün ver tegenwoordigd. „grote gaven zo spelenderwüze naar vo ren brengt, ja ze zelfs weet te verstop pen onder zijn beminnelükheid, vriend- schappelijkheid en eerlükheid, zodat men hem goed moet kennen om de daaronder liggende standvastigheid te vermoeden". Spreker merkte op, dat uit de voorbe reiding van de sociale verzekeringswet geving volgt, dat de regering en in het bijzonder de bewindslieden van So ciale Zaken adviezen voorgelegd kry- gen, welke vrüwel steeds technisch ver antwoord zyn en bovendien by voor baat getoetst aan de inzichten welke ter zake bestaan in de organisaties van werknemers en werkgevers. „Een van de vervelende dingen by de verdere afwerking in de wetgeving is nu", aldus ir. Kruyff, „dat zo nu en dan door de hantering van het recht van amendement oorspronkelijk door alle of een grote meerderheid der betrokkenen akkoord bevonden regelingen op het laatste ogenblik worden misvormd. Bij de uitvoering ontstaan dan onnodige complicaties of zelfs praktisch onuit voerbare voorschriften". Tegen dit euvel, soms verdedigd met een beroep op het algemeen belang wilde ir. Kruyff een waarschuwend ge luid laten horen. De laatste tijd is een situatie als zoeven geschetst, een paar maal ontstaan. Het ging daarby welis waar niet om halszaken, maar gevaarlijk was het toch wel, nu belangrijke beslis singen op het gebied van de voltooiing van de sociale verzekering voor de deur staan, wilde hy met klem waarschuwen voor min of meer onberaden politieke beslissingen. Het kwaad van de over matige gecompliceerdheid van onze so ciale wetgeving wordt er door in de hand gewerkt, zo goed als een onnodige kostbare uitvoering. Met betrekking tot de bekend ge maakte maatregelen terzake van de fis cale investeringsfaciliteiten merkte ir. Kruyff op, dat sinds de prognoses van enige maanden terug, er nog geen nieu we prognoses zyn gepubliceerd, die tot een gewijzigd1 beleid aanleiding zouden moeten geven. Daarom betreurde hy het, dat de ver antwoordelijke ministers nog niet in het openbaar duidelijk hebben gemaakt wat er nu precies veranderd is. zonder nadere opheldering kan het Nederlandse be drijfsleven niet tot een oordeelsvorming en zelfs niet tot begrip geraken. Na deze met aandacht gevolgde rede ging de vergadering over tot haar werk zaamheden. Een gevaar voor het algemeen belang Door het toenemend personeelstekort bü het korps Rükspolitie zal dit korps straks niet meer te hanteren zün. Dit is een gevaar voor het algemeen belang, daar het korps zün taak, die het ingevolge de politiewet is opgedragen, dan niet meer op een verantwoorde wijze kan vervullen. Aldus de voorzitter van de Rükspolitieverenlging, de heer L. H. M. Nottet, gistermorgen in Utrecht bü de opening van het jaarlüks congres van deze vereniging. De heer Nottet zei, dat het personeelstekort bü de Rükspolitie thans een zodanige omvang heeft aangenomen, dat eigenlük van een preventief politietoe zicht geen sprake meer kan zün. Hij toonde met cüfers aan, dat het rykspolitiekorps voor wat de personeels voorziening betreft, volgens hem, op de rand van een faillissement is gekomen. Het werkplan waarop de organieke sterk te van het korps in 1955 was gebaseerd, ging uit van een basis sterkte van één politieambtenaar op 1000 inwoners in de z.g. Rykspolitiegemeenten. Deze sterkte behoort thans, volgens de heer Nottet, voor de uitoefening van de politietaken in de vijf ressorts 6200 man te zyn. Hij zei, dat het absoluut tekort op het ogenblik gesteld kan worden op meer dan 1400 man: 23% van de noodzake lijke sterkte. Hü voegde hieraan toe, dat er distric ten zyn met een incompleet van 26% tot 30% en landgroepen met een personeels tekort van 45%, terwül er één ressort is met een incompleet van gemiddeld 33% voor haar landgroepen. Toenemende criminaliteit De heer Nottet vestigde er de aandacht op, dat de criminaliteit in de provincie steeds groter wordt. Volgens de crimi- nele-politie-statistiek was het aantal misdrijven in de provincie in 1959 in vergelüking met 1958 met 4% gestegen, terwijl dit cijfer voor de grote gemeen- ten met gemeentepolitie slechts 1% be droeg. Ook de verkeersintensiteit in de provincie neemt toe, hetgeen, volgens de heer Nottet, betekent dat de Rüks- politie-ambtenaar mede door het per soneelstekort steeds meer werkzaam heden moet verrichten. „De toestand is thans zo, dat de Rykspolitie-ambtenaar boven zyn toeren draait", aldus de heer Nottet, en dit heeft een terugslag op zün werk en op zün gezondheidstoestand. Op korte termijn verwacht men geen verbetering van de situatie. Ter illu stratie memoreerde de heer Nottet, dat op 1 januari van dit jaar van de oplei dingsschool 46 adspiranten beschikbaar kwamen voor de executieve dienst, doch dat alleen al in januari 1960 reeds 45 RÜkspolitie-ambtenaren de dienst ver lieten, een aantal dat sedertdien met nog 100 man is gestegen. De werving van een jaar werd hierdoor binnen een half jaar teniet gedaan, aldus spreker. Maatregelen noodzakelijk De heer Nottet betwüfelde, of de rege ring voldoende doordrongen is van de noodzaak tot direct ingrüpen. Eerst bü de behandeling van de Jus- titie-begroting 1960 in de eerste Kamer heeft de minister toegezegd, met zün ambtgenoot van Binnenlandse Zaken contact te zullen opnemen teneinde maatregelen te overwegen om het tekort te kunnen opheffen. Deze maatregelen zouden moeten bestaan in de verlaging van de minimumleeftüd voor aanne ming van jong personeel met vrüstel- ling van opkomst voor eerste militaire oefening, terwijl bovendien nog andere maatregelen in overweging waren. Welke maatregelen dit zullen zün is niet uiteengezet", aldus de heer Nottet, die ernstig betwüfelde, of de concreet ge noemde maatregelen voldoende kandi daten zullen opleveren. De Rükspolitieverenlging meent, dat er andere mogelükheden zün voor het aantrekken van voldoende personeel dan een leeftüdsverlaging voor sollicitanten. De geringere belangstelling voor het RÜkspolitiekorps is, volgens haar, een ge volg van de te lage salariëring, de onvol doende honorering van de aan het ambt verbonden inconvenienten en het gerin ge perspectief voor het lagere en middel bare personeel. Daar bü het landelüke korps Rüks politie de organisatorische opbouw an ders ligt dan by de gemeentepolitiekorp sen, zodat de functies met de daaraan verbonden taken bü Gemeente- en Rükspolitie niet vergelükbaar zün, heeft de Rükspolitieverenlging steeds gepleit voor een andere salariëring en een ander rangenstelsel voor de Rükspolitieambte- naren. Motie aan regering Bü de laatste bespreking met de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Justitie heeft de Rükspolitievereniging haar wensen betreffende salarisverbete ringen, verbeteringen in het rangenstel sel en eventueel een billüke voorschot regeling, weer naar voren gebracht. Ge zien het feit dat de commissie werkclas- sificatie haar eindrapport vervroegd aan de minister van Binnenlandse Zaken heeft aangeboden, verwacht de heer Nottet, dat het overleg op korte termün zal worden geopend. Vooruitlopende op de eindbeslissing van het overleg, pleitte hü voor het direct aanleggen van een nieuw noodverband op de salarissen, mede in verband met het feit, dat de werkclassificatiecommissie er z.i. geen twüfel over heeft laten bestfiin, dat de politie in het algemeen en de Rükspolitie in het büzonder nogal fiks onderbetaald zün geweest tot nu toe. De vergadering nam een motie aan, waarin hü het hoofdbestuur verzocht bij de ministers nogmaals aan te dringen op een spoedige beslissing over de sala riëring van het lagere en middelbare politiepersoneel en over een oplossing van het personeelsprobleem. In de motie werd tevens gevraagd, op zeer korte ter mün een voorlopige maatregel te treffen ten aanzien van de salariëring. -oaih.e -ae-W uBga-f AUSTRALIË EN SPANNING ROND NIEUW-GUINEA De spanning tussen Nederland en In donesië over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea wordt door de Austra lische regering nauwlettend gadegesla gen. Dit heeft de waarnemende Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, vandaag in het Australisch parlement verklaard. Hij zei, dat er langs diplomatieke weg in Djakarta en in Den Haag stappen zün ondernomen om de beide regeringen te wüzen op het belang van het betrachten van zelfbeperking. Prinses Irene weer bij haar vader Ook vanmorgen heeft Prinses Irene haar vader in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht een bezoek ge bracht. Zü bleef ongeveer anderhalf uur. Gisteravond heeft Prinses Irene ook nog enkele minuten met haar vader ge sproken. Minister Visser ep de „Karei Doorman" (Van onze Haagse redactie) De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, is vanmorgen per helikopter aan boord gegaan van het buiten Katwük voor anker liggende vliegdekschip „Ka- rel Doorman". De minister was in gezelschap van de plv. chef Marine-staf, commandeur A. N. Baron De Vos van Steenwük. Hü heeft de bemanning van de „Doorman" geïnspecteerd en een afscheidstoespraak gehouden. De minister heeft voorts het landen van de van Valkenburg opge stegen Seahawks gadegeslagen. Concentratie hervormd jeugdwerk HET CENTRUM EN MOLENWIJK GAAN SAMENWERKEN Vond tot nu toe in het jeugdgebouw „De Moriaan" aan de Hooglandse Kerk- gracht naast hetgeen georganiseerd wordt door de Centrale Commissie voor het Hervormde Jeugdwerk, ook het jeugdwerk „Het Centrum" een onderdak, hierin zal thans verandering komen. Het jeugdwerk, oorspronkelijk deel uitmakend van de inmiddels opgeheven wükgemeente ,.,Het Centrum" omvat een kinderkerk, drie meisjesclubs en een viertal jongensclubs. Nu de Centrale Commissie van het Hervormd Jeugdwerk voornemens is het centrale werk uit te breiden en daarom de volledige beschikking over haar jeugdgebouw moet krügen, werd beslo ten het jeugdwerk „Het Centrum" we derom bü een wükgemeente onder te brengen. Met ingang van morgen zal dit jeugd werk samen met de reeds bestaande jeugdclubs van de wijkgemeente „De Molenwyk" deel van deze wijkgemeente gaan uitmaken en zullen de clubs voort aan gehouden worden in gebouw „De Goede Herder", Oude Vest 13. Zowel van de züde van de kerkeraad van de wükgemeente „De Molenwük" als van de leiding van het jeugdwerk „Het Centrum" ziet men dit samengaan, on der de naam „Jeugdwerk Molenwyk", met vertrouwen tegemoet. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bü onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwüs, Kunsten en Wetenschappen zün benoemd: aan de Leidse Universiteit: alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelyk amb tenaar 1ste klasse voor de theoretische natuurkunde J. Vlieger, thans weten- schappelük ambtenaar; alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelyk ambte naar voor de archeologie dr. F. L. Bas- tet, thans assistent; alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelük ambtenaar le- klasse voor de theoretische natuurkunde dr. Chr. D. Hartogh, thans wetenschap pelük ambtenaar; voor het tüdvak van 1 april 1960 tot en met 31 maart 1961 tot wetenschappelyk ambtenaar 1ste klasse voor de inwendige geneeskunde ir. J. H. van Roon; alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelük ambtenaar voor de na tuurkunde F. A. Staas, thans assistent; voor het tüdvak van 4 juli 1960 tot en met 30 juni 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar bü het Ryksherbarium Chr. van den Hoek, thans assistent; voor het tüdvak van 1 maart 1960 tot en met 28 februari 1961 tot wetenschappelük amb tenaar 1ste klasse voor de verloskunde H. Willemsen, thans hoofdassistent; als nog voor het jaar 1960 tot wetenschap pelyk ambtenaar bü de faculteit der let teren en wüsbegeerte mejuffrouw M. A. Lindenburg, thans assistente. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het doet. ex. westerse socio logie mej. D. Merens (Den Haag) en de heer D. C. J. van Peype (Leiden). STRAATPREDIKING. De Commissie Büzonder Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft besloten in de zomermaanden op verschillende punten van de stad straat- prediking te houden. Elke woensdagavond tussen half acht en acht uur zal getracht worden in een eenvoudige en pakkende toespraak het Evangelie op straat te brengen. Koorzang, solozang vormen eveneens een middel om de boodschap van de bübel in het openbaar te laten horen. Deze campagne, uitgaande van de centrale commissie voor bijzonder ker kewerk in samenwerking met de Open Deur-werk(st)ers in de verschillende hervormde wykgemeenten, staat onder leiding van dr. P. L. Schoonheim en zal tot einde augustus duren. PINKSTERDIENST BIJZONDER KERKEWERK. Eerste pinksterdag, 's avonds 7 uur, wordt in de Pieterskerk een z.g. büzon- dere kerkdienst gehouden, uitgaande van de Commissie Byzonder Kerkewerk der Hervormde Gemeente. Voorgangers zijn de lutherse predi kant ds. H. J. A. Haan en de hervormde predikant dr. P. L. Schoonheim. De toe spraken worden aangekondigd onder de titel: Geest. De samenzang wordt be geleid door Adriaan Blankenstein, or ganist van de Pieterskerk. In de kerk wordt een lectuurtafel geplaatst met uitgaven van het Zen dingsbureau te Oegstgeest. Het is de bedoeling van ds. Haan en dr. Schoonheim enkele gegevens en il lustraties uit de eenvoudige boeken en geschriften van de lectuurtafel in hun betoog te betrekken. Met het oog op ontwikkeling Nieuw-Guinea Regionale commandanten en provin cie-gouverneurs uit heel Indonesië zün gisterochtend in Djakarta een conferen tie begonnen ter bespreking van de ont wikkelingen tüdens de noodtoestand in het land en de Nederlandse militaire plannen in Ned. Nieuw-Guinea. Het overleg wordt gevoerd achter ge sloten deuren, maar volgens welingelich te kringen is de toestand in Ned. Nieuw Guinea het belangrükste punt op de agenda. Naar verwacht wordt, zal de In donesische verdedigingspositie in het ge bied dicht bü Ned. Nieuw-Guinea wor den bestudeerd en zullen plannen wor den opgesteld om een gebruik van ge weld door de Nederlandse autoriteiten te beantwoorden. In deze kringen werd voorts gezegd, dat ook de veiligheidstoe stand in de verschillende gebieden en de financiële en economische maatregelen zullen worden bestudeerd. Dit laatste zou ook omvatten de middelen om het regeringsprogram „voor voedsel en kle ding" uit te voeren en de verdeling en produktie van belangrijke goederen te vervolmaken. Wat de noodtoestand betreft: de re gering heeft reeds een verlenging van het decreet tot het einde van dit jaar bekendgemaakt. Waarnemers achtten het belangrijk, dat de conferentie, die twee dagen duurt, slechts enkele dagen voor de te rugkeer van president Soekarno van zyn wereldreis wordt gehouden. Verwacht wordt, dat generaal Nasoe- tion de president bü zün aankomst vol ledig zal inlichten over de veiligheidssi tuatie en de Indonesische militaire kracht in de provincies, die aan Ned. Nieuw-Guinea grenzen. Nasoetion ver klaarde zondag, dat in opdracht van pre sident Soekarno zelf versterkingen naar de provincies werden gezonden. Ook herhaalde hij een vroegere verklaring: „Wü consolideren onze troepen om met alle macht een gebruik van geweld door de Nederlanders te beantwoorden". Ouderavond Prinses Margrietschool In de geheel bezette aula van de Prin ses Margrietschool werd gisteren een ouderavond gehouden. Na een inleidend woord van ds. J. de Wit bood de heer J. J. van Kooperen namens de Ouder commissie aan het hoofd der school, de heer N. L. van Dalsen, een schrijf- en stencilmachine aan. Beide machines konden worden aangekocht uit de op brengst van de maandelijkse vrijwillige büdragen. De heer Van Dalsen aan vaardde in grote dank dit prachtige ge schenk voor de school en memoreerde dat de offerbereidheid van de ouders, het schoolfonds gedurende de afgelopen 3 jaren een opbrengst heeft gegeven van f. 2500. Mejuffrouw Hofman, onderwyzeres aan deze school, hield vervolgens een inleiding over de „Godsdienstige op voeding van het kind in de school en thuis". Zy liet duidelijk uitkomen, dat niet uitsluitend de bybelles, leren van het bekende versje e.d. het geestelyke element in de school vormen, maar dat het brengen van het kind tot Jezus, het doorgeven van het evangelie, de grote lijn moet zijn die door alle lesvakken loopt; bijvoorbeeld tydens de natuur kundeles de kinderen wijzen op Gods grootheid in de natuur ene. Over de godsdienstige opvoeding thuis merkte spreker echter op, dat de ouders in deze gejaagde tijd er voor moeten zorgen, dat zy één rustig moment dage lijks met hun kinderen kunnen samen- zyn„ büv. de maaltyd, waarbij dan het gebed en de bybellezing mede kunnen werken aan de geestelyke opvoeding van onze kinderen. In talloze gezinnen wordt het gebed en de bijbel naar cle achtergrond verschoven, men heeft geen tijd en dit alles gaat ten koste van de zielszorg van onze kinderen. Het is de taak van de chr. onderwijzer esde kinderen en ouders hierop te wijzen. Daarna verzorgden de kinderen van de 6de klasse onder leiding van mej. Verbeek een aardig zangprogramma en voerden zij vervolgens een toneelstukje op, waarmee veel succes geoogst werd. Twee oud-leerlingen van de school, John en Luc, vertoonden een tweetal films over hun Zwitserse reis naar Zu rich. De heer Van Dalsen liet dia's zien, eveneens over Zwitserland en fragmen ten uit de school. Dode en zwaargewonde bij bedrijfsongeval Gistermiddag is de 50-jarige arbeider M. den Akker uit Gorinchem ,in Doe- tinchem bü een bedrüfsongeval om het leven gekomen. De 26-jarige P. A. J. de Klein uit Utrecht werd zwaar gewond en de 36-jarige J. Vink uit Giessenberg Uep lichte verwondingen op. De drie arbeiders, in dienst van de firma De Vries Robbé te Gorinchem, waren in Doetinchem werkzaam by de bouw van een nieuwe montagehal van Philips. Bij het plaatsen van betonpla ten voor de dakconstructie schoot een dezer plarten los en vielen de drie ar beiders van een hoogte van tien meter. Beide gewonden zyn naar het zieken huis in Doetinchem overgebracht. De heer Den Akker was gehuwd en vader van drie kinderen. VOORSCHOTEN De grenswijzigingen Deskundigen gaan nu aan 't werk Na een beraad van ruim twee uur in een besloten zitting van de gemeente raad van Voorschoten op vrijdag 27 mei j.l. heeft de raad het college van B. en W. gemachtigd tot het aantrekken van één of meer deskundigen ter nadere uit werking van 'sraads standpunt, in de raadsvergadering van 18 mei 1960 inge nomen ten aanzien van de grenswüzi- gingen in de Leidse agglomeratie. LEIDERDORP Het spreekuur van de burgemees ter vindt in plaats van morgenavond, donderdagavond plaats van 6.308 uur nam. GEEN ZORGEN OM DE „BLANKE TOP" (Van onze Haagse redactie) De Zuidhollandse duinenkust blüft het, dankzü de strandhoofden en andere hulpmiddelen, goed uithouden tegen de voortdurende aanvallen van, de zee. De strakke kustlün tussen Hoek van Hol land en de Noordhollandse grens heeft volgens een vorig jaar ingesteld onder zoek, waarover dezer dagen rapport is uitgebracht, in vergelüking tot 1900 wei nig verlies geleden. Het noordelük ge deelte, de kust van het Rünland, is zelfs zeewaarts opgeschoven. In het daar onder gelegen Delfland is de zee slechts op een paar plaatsen een stukje land inwaarts doorgedrongen. De kust van Rozenburg is in de luwte van het zuiderhoofd van de Nieuwe Wa terweg enige honderden meters naar het westen verschoven en Voorne behoefde in 59 jaar tijds slechts 60 meter prijs te geven. Aan de kust van Goeree blykt de situatie de laatste tüd vrij constant te zyn. Dit alles is dan bereikt door de kust lün voortdurend te bestrooien met dui zenden tonnen basalt, zinksteen, asfalt, enz. BEURSOVERZICHT Later iets teruglopend Amsterdam, 31 mei In een zeer kalme markt voor de in ternationale waarden lagen de Unilever- papieren vanmiddag bü de opening zeer vast in de markt door aankopen van het buitenland en het publiek. Het buiten land en ook het Damrak is van mening, dat de certificaten Unilever de laatste tyd sterk in koers ten achter zün geble ven ten aanzien van de forse koerssty- gingen voor Philips. Het verschil in koers van beide maatschappüen bedraagt thans circa 150 punten; deze marge wordt rijkelijk ruim geacht. De vraag kwam in een vrij lege markt waardoor de koers belangryk boven de slotkoers van gisteren uitkwam. Op 886 boekten de Unileverwaarden een koerswinst van circa 14 punten. Doordat Wall Street gisteren, wegens Memorial Day, gesloten was, bleef de handel op het Damrak vandaag beperkt. De stemming op de Westduitse beurzen was eerder iets la ger en Londen was vrü ongeanimeerd. Aku's openden op 482 een puntje hoger. Philips onveranderd bij gisteren op 1041. Voor Kon. Olies bestond wat vraag waar door de olie-aandelen op f144.70 een halve gulden boven de vorige slotkoers uitkwamen. Hoogovens waren een paar punten in reactie bü een prüs van 686. Gedurende het verdere beursverloop werd de handel uiterst stil. Aku's daal den tot 478, Philips tot 1037, Unilevers tot 880 en Hoogovens tot 677. Daarente gen liepen Olies op tot f. 145. De belangstelling voor de scheepvaart waarden was ook vanmiddag aanwezig. Scheepvaart Unies werden op 144, ex 7,7% verhandeld tegen gisteren 148% cum dividend. Aandelen KPM verwissel den van eigenaar op 135, ex 6% divi dend, tegen 138als voorgaande slot- prüs. De overige scheepvaartaandelen boekten winsten van 1 tot 2 punten. Van de cultures ondervonden Amsterdam Rubbers wat lokale vraag waardoor de aandelen op 110% ruim een punt hoger noteerden. De koersen van certificaten Deli en aandelen HVA verschilden niet veel by' die van gisteren. Staatsfondsen kalm en doorelkaar iets hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 31 mei. Londen 10.56%—10.56%, New York 3.767/83.77%, Montreal 3.81%—3.81%, Parijs 76.90—76.95, Brussel 7.56—7.56%, Frankfort 90.3890.43, Stockholm 72.92%—72.97%, Zürich 87.32%—87.37% Milaan 60.71%60.76%, Kopenhagen 54.55%—54.60%, Oslo 52.83%—52.88%, Wenen 14.48—14.49, Lissabon 13.16%— 13.18. Beurs van Amsterdam Dinsdag 31 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99ft Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '59 4% 97%GB 97% Ned. *60II 4% 99 ft 99 ft Ned. '53 3% 93% 93ft Grootboek obi. 3% 78% Ned. '47 3% (3) 92ft 92% Ned. '51 3% 95% 95%B Ned. '53 (3%) 93ft 93% B Ned. '56 3% 93ft 93% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 87 86 Ned. *55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3% 90% GB 90% Ned. '37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 92 911? Investeringscert. 3.. 97GB 96% Ned. 62-64 3 97% GL 97% Indie '37 A 3 92% Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 109ft 109ftGB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 34% 34% Nat. Handelsbank 161 162 Ned. Handelmü267% 268% Amst. Rubber 109 111% H.V.A156% 155% Senembah 545 545 A.K.U481% 478% Berkel's Patent (v.) 290 L 284GB Calvé Delft cert. 878 GB 882 %GB Deli Mü-en (Ver.) 174 171.50 Kon. Pap. v. Gelder 269% 272GB Hoogovens eert688 676% Müller en Co. N3. 415 GB 419%GB Ned. Kabelfabr489 B 491 %GB Philips 1040% 1039% Philips pref299 298% Unilever 871% 881 Wilton Feyenoord 187 190% GB Biliton 2de r355 350 Dordtse Olie gew. 653 674 Kon. Olie (f20.—) 145.50 146.50 idem (50 f20.—) 144.10 145 Holl. Amer. lün 136% 136 Java China Paket 145% 147% K.L.M 104.50exd. 105.20 Kon Ned. Stmv Mü. 173 175 Kon Paket Mü138% 134% ex. Stoomvaart Mü- Ned 155 156 Nievelt Goudr eert 145% 145GL v. Ommeren eert. 263 exd 268 Kon Rott. Lloyd 146 144 Ned. Scheepv Unie 148% 142% ex. NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% ld. ld '37 I-II (3%) 93% 93% Z.-Holland '56 (4%) 96fg Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.W.B. '52 (4%) 96 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 94 ft Premieleningen A'dam '53 3 100% 101 A'dam '51 12% 84% 84% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 II 2% 94% 95% A'dam '56III 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 81 80 Enschede '54 2% 79% Den Haag '52 I 2% 86% 86% Idem II 2% 88% 89% R'dam '52 I 2% 88 L 87% Idem II 2% 89 88% Idem '57 2% 100% 100%B Utrecht '52 2% 90L 90L Z.-Holl. 1957 2% 92% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 221.50 Amst. Bank 336% HJB.U. eert226 Rott. Bank 290 Twentsche Bank 270 Industrie Ondernemingen Albert Heyn420 Borsumü45% K. N. Ed-met. A-AA 93 Idem pref. wd107% Electrolasmy308 exd. Kon. Ned. Grofsm. 156 Holl. Constructie 490 Ing. bur. v. Bouwnüv. 265 Interna tio 149 Int. Kunststoff. Ind. 64 Leidse Wolspinnerü 394% Rott. Droogdok Mü- 579 Sikkens Groep 650 Ver. Touwfabrieken 314 Walvisvaart 110% Wernink's Betonm. 140 Van Wük en Heringa 112 Zaalberg 116L Spoorwegen Dell Spoorweg Mü- 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25 Intern. Nickel 109% Anaconda 50% Bethlehem Steel 44% Cities Service 41% General Motors 44% Kennecott79 Republic Steel 59% Shell Oil 64 Union Pacific 25% Un. States Steel 78% 225 293% 269% 425 55 108 309 160 490Bex. 266 143 75 395 584 647 295excL 137 109% 5%B 25 109% 50% 44% 41% 44 ft 79% 59% 63% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5