Peek&Cloppenburg Shorts Samenstelling van een corpus van oud-babylonische brieven Verkoop van zogenaamd minder- validen-werk bleek oplichterij r elke woensdag jongensmarkt Grote ballonrace om Trophee du Ballon Libre in Leiden U DAGEN EXTRA AANBIEDING Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 mei 1960 Tweede blad no. 30061 Belangrijk wetenschappelijk onderzoek De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek heeft profdr. F. R. Kraus, hoogleraar in de talen en in de geschie denis van Babylonië en Assyrië aan de Leidse Universiteit en directeur van het Assyriologisch Instituut alhier, een subsidie verleend voor de samenstelling van een corpus van oud-Babylonische brieven. Dit project, dat uitgaat van het Assyriologisch Instituut wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen, die hiervoor een commissie in het leven riep. waarvan prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl voorzitter en prof. dr. M. David secretaris is. Door deze subsidie zijn prof. Kraus en zijn medewerker dr. R. Fran- kena in de gelegenheid gesteld om de bewuste collecties spijkerschrift tabletten, die zich in Europa bevinden te bestuderen, te collationeren of te kopiëren. De grootste verzamelingen van deze spijkerschrifttabletten, die ons wereld deel rijk is, bevinden zich in Parys, Lon den, Berlyn, Istanbul, Oxford, Leiden, Genève, Manchester en Jena. Kleinere collecties zijn onder meer aanwezig in Brussel, Florence, Straatsburg, Stock holm en Leningrad. De samenstelling van een dergelijk corpus dat ongeveer 2000 brieven zal bevatten heeft niet alleen een filolo gisch belang. De oud-Babylonische brie ven vormen door hun zeer gevarieerde inhoud een rijke en gedeeltelijke unieke bron voor onze kennis van de admini stratieve, agrarische, commerciële, eco nomische, industriële, maatschappelijke en politieke toestanden en verhoudingen in het oude Mesopotamië van 2000 tot 1700 vóór Christus' geboorte. Concreet en objectief gesteld, confronteren zij ons met het dagelijks leven uit die tijd en soms ook met historische feiten. Van daar dat zij niet alleen van belang zijn voor assyriologen bij de bestudering van de grammatica, de woordenschat en de stijl uit die periode, maar evenzeer voor cultuurhistorici, godsdiensthistorici, ge schiedkundigen en sociologen. Bestudering van spijkerschrifttabletten In een onderhoud wees prof. Kraus ons erop, dat voor de samenstelling van dit corpus van oud-Babylonische brieven het vaststellen van een betrouwbare tekstgrondslag een allereerste vereiste is. Daarvoor is een nauwkeurige bestudering van elke brief afzonderlijk liefst in natura, doch desnoods naar foto's ab soluut noodzakelijk. Dit geldt niet alleen voor de nog niet gepubliceerde brieven, maar ook voor de gepubliceerde, omdat de desbetreffende edities soms meer dan zestig jaar oud zyn en dus wetenschap pelijk gesproken niet meer up to date. In het corpus zullen niet worden op genomen de brieven, die Franse archeo logen destijds te Mari (Syrië) in het Ko ninklijk Paleis aldaar hebben gevonden. Hier werden gehele archieven aangetrof fen en de brieven, welke daarbij voor de dag kwamen, worden nu door Franse en Belgische assyriologen gepubliceerd. Om op de hoogte te komen van de oud-Baby lonische brieven, die zich in collecties en musea buiten Europa bevinden, heeft prof. Kraus de hulp en medewerking van collegae ingeroepen. Hij verzocht hun daarom de gepubliceerde brieven, die binnen hun bereik vielen te willen col lationeren, omdat noch hij, noch dr. Frankena dit konden doen. In de tweede plaats vroeg hij zijn vakgenoten om on uitgegeven brieven te willen publiceren, dan wel om er hem kopieën, transcrip ties of foto's van te zenden. Bovendien verzocht hij hen op de hoogte te worden gebracht van onuitgegeven brieven of van spijkerschrifttabletten, die gepubli ceerd waren in moeilijk te verkrijgen uit gaven. Hoewel zijn rondschrijven in het algemeen gunstig ontvangen werd, zijn er langs deze indirecte weg nog belang rijke Amerikaanse collecties niet voor hem bereikbaar. In Bagdad mag prof. Kraus rekenen op de hulp van een oud-Leidenaar, namelijk dr. J. J. A. van Dijkdie al verschillende teksten heeft gecollatio neerd en uitgegeven. Prof. Kraus en dr. Frankena zullen met hun eigen collatie roerk hebben tot ten minste eind 1961. Reconstructie zeer moeilijk De oud-Babylonische brieven zijn voor zien van een adres, maar nooit van een behoorlijke omschrijving van de auteur Gouden bruidspaar Morgen is het echtpaar Van Es— Wassink 50 jaar getrouwd. De heer A. van Es (70) is lange tijd werkzaam ge weest in de textielbranche als deken wever. Later vond hij zijn werkkring bij de gemeentereiniging, waarvan hij thans ook pensioen geniet. De gouden bruide gom is een verwoed liefhebber van tuinieren en zijn tuintje ziet er dan ook zeer verzorgd uit. Evenals haar man is mevrouw J. van EsWassink geboren in de Sleutelstad. Zij heeft aan zes kinde ren het leven geschonken van hun zijn er nog vier in leven. Het totale aantal kleinkinderen bedraagt zeven. Direct na hun trouwen in 1910 betrok het echtpaar Van Es een woning in de Van der Werfstraat. Via de Kalveren- markt kwam men in de Alexanderstraat 15 terecht, waar het echtpaar Van Es al gedurende bijna 30 Jaar woont. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells, zn van L. Olivier en H. Eg berts, Dirkje Catbarlna, dr van N. A. Hartman en G. L. Erades, Catharina Ma ria, dr van N. M. de Water en C. Heij- mans, Ronald, zn van A. Neuteboom en M. Marsé, Gerrit, zn van P. Koopman en D. Vlieland, Lldwina Margaretha Maria, dr van J. H. van Veen en S. E. M. van Glezen, Johan, zn van D. O. Welma en S. van de Wijngaard, Cornells Maria, dr van W. H. Klaverveld en A. Rog, Maartje Cor nelia, dr. van P. J. van Putten en J. Har- tevelt, Jolanda Eleonora, dr van M. M. Segaar en A. H. Dekker, Mandy, dr van J Kulk en C. van der Leede. Johnny Pa trick. zn van G. van Hal en S. T. Hama- lalnen, Elisabeth Annette Francisca Ma ria, dr. van V. Peters en E. M. J. Ver berg; Caspar Carolus. zn. van H. J. A. Castelijns en M. C. Eberson. GETROUWD A. H. Brusche en F. M. van EJJsden, A. J. D. Kamerling en A. M. W. van der Ster A. P. Kapaan en L. S. Kriek, C. Molenaar en M. Slingerland, R. E. Talhout en H. C. Jordens, J. H. van Erp en M. M. Favler, H. G. Elsgeest en D. M. Ruseler. OVERLEDEN P. Waltmann, 17 Jr. zoon, J. Zuurmond 83 jr. man, P. Romein, 67 Jr, man, J. H. Starrenburg. 52 Jr, man, G. Matwyewicz, 4 Jr, dochter. en de geadresseerde. Ook de datum en de plaats van afzending en bestemming ont breken steevast. Daardoor is de recon structie van de gebeurtenissen, die er in vermeld worden, zeer moeilijk. De brie ven zijn derhalve voor een gedeelte als losse steentjes van een mozaiek, waar van wy de plaats in het uit elkaar ge rukte geheel of niet nauwkeurig kennen. Zo is het bijvoorbeeld onmogelijk de uit gebreide correspondentie van Hammu rabi met zijn ambtenaren te dateren en op volgorde te leggen. Ofschoon op de „enveloppes" (eveneens bestaande uit klei) meestal het zegel van de schrijver gedrukt werd hetgeen de onderzoekers nadere gegevens over diens identiteit verschaft hebben de opgravers en de handelaren in spijkerschrifttabletten deze enveloppes vroeger voor het groot ste deel weggegooid. Het spreekt van zelf, dat de samen stelling van dit corpus van oud-Babylo nische brieven bedoeld is om uiteindelijk te worden gepubliceerd. Deze publikatie, die in afleveringen is gedacht, zal de in Latijnse letters getranscribeerde tekst bevatten, een vertaling, een kort com mentaar in voetnoten en een uitgebreid glossarium, waarmee prof. Kraus en dr. Frankena reeds nu bezig zijn. Advertentie Kynologenver. Rijnland SUCCESSEN OP DE „WINNER"-TENTOON STELLIN G TE AMSTERDAM Zondag werd te Amsterdam in het RAI-gebouw de jaarlijkse internationale „Winner"-tentoonstelling gehouden, waarvoor vele leden van de K.V. Rijn land hun honden hadden ingeschreven. Naast honden uit ons land waren er uit België, Duitsland, Frankrijk, Zwitser land en Zweden. Liefhebbers uit Enge land waren met een gecharterd vliegtuig over gekomen en er was zelfs belang stelling uit Australië. Beste hond van de tentoonstelling werd een formidabele Bobtail uit Ant werpen, gefokt door mevr. H. Backx- Bennink uit Reeuwijk. ook in Leiden bekend door haar fraaie inzending op de Clubmatch in de Stadsgehoorzaal. De verdere resultaten van Rijnland leden waren: Uitmuntend: (waaronder kampioens- prijzen, Winners, en Jeugdwinners) Bobtail, mevr. H. Backx-Bennink, Reeu wijk; Foxterrier, W. J. v. d. Boogert, Rijswijk; 2 Goldenretrievers, mevr. C. v. Crevel-v. Oss, Den Haag; Greyhound, mevr. M. Donath-Seeuwen, Den Dolder; Poedel, mej. Y. Elling, Den Haag; Welsh- Corgi, mevr. N. v. Gelderen-Parker, PoortugaalBasset, mevr. P. Gondrexon- Ives Browne, Den Haag; Barsoi, mevr. W. Janson-Munting, Den Haag; Skye- terrier, mevr. E. de Jong-v. d. Broek, Den Haag; 2 Bearded Collies, mevr. J. v. Crevelen-Simons, Den Haag; York- shireterrier, mevr. M. Meyer-v. Wout, Den Haag; Boxer, mevr. J. Neel-Poot, Voorschoten; Chow-Chow, mevr. M. Nuyen, Heerlen; Boxer, D Onderwater, Voorschoten; Bostonterrler mevr. L. Peereboom Voller-Rademaker, Den Haag; 3. Japanse Spaniels, mevr. B. Pfeiffer-v. Riet, Den Haag; 2. Chihua huas, mevr. Patr. Rey, Den Haag; York- shireterrier, mevr. E. Tulleners, Nieuw- Loosdrecht; 2. Foxterriers, mevr. H. Vis ser, Den Haag; 2. Cocker Spaniels, mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voorschoten; 4. Dwergpoedels, mevr. N. v d. Kasteel, Wassenaar; Cocker Spaniel, mevr. A. Wetzel-De Raad. Vinkeveen; Cairnter- rier. Gravin van Zuylen v. Nijevelt, Was senaar. Zeer Goed: Bobtail, mevr. H. Backx- Bennink, Reeuwijk; Ierse Terrier, J. Blanken, Leiden; Collie, mevr. C. Croin- Dijkstra, Oegstgeest; Poedel, mej. Y. El ling,, Den Haag; Welsh Corgi. mevr. N. v. Gelderen-Parker, Poortugaal; Dalma- tische hond, J. Jansen, Leiden; Airedale- terrier, mevr. T. Kieft-v. Bentvelt, Lei den; Dalmatische hond, mevr. J. Mul- ler-Bik, Den Haag; 2 Boxers, mevr. J. Nell-Poot, Voorschoten; Dalmatische hond, mevr. C. Oppelaar, Voorburg; Bos- tonterrier, mevr. L. Peereboom-Voller. Den Haag; 2 Cocker Spaniels, mevr. B Riedel-de Tombe, Oud-Ade; 3. Cocker Spaniels, mevr. H. Wetzel-de Raad. Vin keveen; 2. Cocker Spaniels, mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voorschoten; Cairn- terrier, Gravin van Zuylen van Nijevelt. Wassenaar; Dwergpoedel, mevr. N. Bus- ser-v. d. Kasteele, Wassenaar; Welsh Corgi, TJ. Tielrooy, Aerdenhout. Voor de Leidse kantonrechter Boete van 25.— voor opgeven valse naam Tijdens de gisteren gehouden zitting van het Leidse Kantongerecht richtte de officier van Justitie, mr. E. van der Schans, zich in een zeer scherp gesteld requisitoir tegen een 63-jarige ex-colporteur uit Den Haag, die door zijn handel wijze het zogenaamde „mindervalidenwerk" in ernstig discrediet had gebracht. Zonder daartoe de vereiste ventvergunning te bezitten had verdachte in Voor schoten goede zaken gedaan met de huis-aan-huis verkoop van borstelwerken en schoonmaakartikelen, die uit werkplaatsen van minder-validen afkomstig heetten te zyn. Bij nader onderzoek bleek, dat de firma waar verdachte destijds voor werkte, een zuiver commercieel doel na streefde, niets met „minder-validen-werk" uitstaande had en zeer hoge winsten maakte ten koste van het publiek, dat meende een goed doel te steunen. Leidse Chr. Besturenbond DE JAARVERGADERING Slechts een twintigtal bestuurders woonde gisteravond in het Gebouw voor Christelijk Sociale Belangen de gecom bineerde jaarvergadering bij van de Leidse Christelijke Besturenbond en de Stichting tot Exploitatie voor Chr. So ciale Belangen. Nadat de voorzitter, de heer A. L. Verhoog, was voorgegaan in gebed, heette hij de aanwezigen van harte welkom en bracht hij de viering van het 50-jarig bestaan van de Chris telijke Vakbeweging in herinnering. Uitvoerig werd na dit openingswoord het jaarverslag van de secretaris van de LCB, de heer W. Veerman, punt voor punt behandeld. Dit gaf de leden ge noeg stof tot praten en in een gemoede lijke sfeer werden de verschillende kwesties besproken. Wij gaven enige tijd geleden een overzicht van dit jaar verslag zodat de bespreking hiervan achterwege kan blijven. Allen gingen hierna akkoord met het financieel jaar verslag. De benoeming van de controle commissie 1960 werd opgedragen aan de Bond van Overheidspersoneel, de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en de Onder officierenvereniging. De aftredende bestuursleden, de heren W. Veerman, secretaris, H. v. Cittert, tweede voorzit ter, P. Barendse, J. Pison, W. A. Stok- huizen en H. Zuidema werden herkozen. Ondanks het bereiken van de 65-jarige leeftijd was de heer Veerman bereid ge vonden het secretariaat te behartigen tot een plaatsvervanger was gevonden. In de plaats van de tweede secretaris, de heer A. J. Martijn, die op medisch advies zijn functie moest neerleggen, werd gekozen de heer J. A. Heij. Na be spreking van de jaarverslagen van de Stichting Gebouw CSB en een gun stig uitgebracht rapport van de Raad van Toezicht bij monde van de heer Wilbrink, wérd de vergadering na de gebruikelijke rondvraag gesloten. EERVOL ONTSLAG COLLECTRICE STAATSLOTERIJ Bij besluit van de staatssecretaris van Financiën is met de aanvang van de 548ste loterij op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mevrouw G. A. Gooszen-Verhoeff als collectrice der Staatslotery te dezer stede. Advertentie ijzersterke streepdenim, in 3 stoere kleuren speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 7 jaar 50 kleine stijging per moot. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool zijn geslaagd: mej. G. A. Monsjou te Alphen aan den Ryn, de heer Nieuwstraten te Noordwijkerhout, mej. J B. van O/nabrugge te Leiden, de heer W. J. L. Plan je te Leiden en mej. M. Reijneveld te Leiderdorp. Zondag 12 juni worden 6 wedstrijdballons op Schuttersveld opgelaten Een uniek luchtvaartgebeuren zal zondag 12 juni a.s. plaatsvinden in Leiden, wanneer ter gelegenheid van het lustrum van het Leidsche Studenten Corps met medewerking van de Haagse Ballon Club op het Schuttersveld zes grote wedstryd- ballons zullen starten voor een lange afstandswedstryd. Ook zullen 10 grote weerkundebalons worden opgelaten, die als loodsballons een aanwijzing geven aan de balloncommandanten in welke richting de vaart zal gaan. Aan deze race, die 's middags rond 3 uur begint en by zonsondergang wordt beëindigd, wordt deel genomen door tal van bekende figuren uit de internationale ballonvaart. Spannende strijd Hoofdprijs voor deze handicap-ballon race, waaraan ook een redacteur van ons blad zal deelnemen, is de Trophee du Ballon Libre. Wie deze fraaie wissel- prys driemaal achtereen wint mag hem Advertentie Verdachte voerde aan, dat hij destijds te goeder trouw was, daar hij een of ficieel legitimatiebewijs van de firma had ontvangen met foto en al en dus niet beter wist. Toen hy achter de waar heid kwam, had hy direct ontslag geno men. Over het hoofd van verdachte heen, richtte de officier zich in scherpe bewoordingen tot de beunhazen, die der gelijke praktijken uitoefenen en zich schuldig maken aan oplichterij. Hij achtte het zeer ten gunste van verdach te, dat deze destijds by deze firma was weggegaan. Hoewel in soortgelijke zaken boeten van f. 100 en méér waren ge elst, beperkte hy zich daarom nu tot de eis van f. 40 boete subs. 10 dagen. De plv. kantonrechter, mr. W. de Koning, was het met één en ander volkomen eens en vonniste conform. VLAG VOOR DE LADING Een 28-jarige colporteur uit Haarlem stond voor eenzelfde feit terecht. Ook hy had met zyn niet verschenen collega, een 30-jarige Haarlemmer, op de goed- gevigheid van de Voorschotense bevol king gespeculeerd en zeepwaren, die zgn. afkomstig waren uit een mindervaliden- werplaats vlot verkocht. Een diepgaand onderzoek had uitgewezen, dat de be treffende firma één minder-valide in dienst had als inpakker, die zodoende „als vlag voor de lading" optrad. De col porteurs werden per auto naar de di verse plaatsen gebracht en weer opge haald; winsten van 300 waren heel gewoon. Verdachte verklaarde, dat hij vóór de dag van zijn aanhouding te Voorschoten, reeds enige tijd voor de fir ma werkte in de normale verkoop, tot dat hij die dag opdracht kreeg „minder - validen-produkten" te gaan verkopen en meteen van een legitimatiebewijs voorzien werd. Ook hij was - en wel de dag nadat proces-verbaal werd opge maakt - by deze firma weggelopen. De officier luchtte ook hier zijn veront waardiging en hekelde de eigenlijke schuldigen, die zelf achter de schermen blijven en de zgn. colporteurs de vuile was laten doen. In de onderhavige zaak, kwam verdachtes werkgever er echter nu eens minder goed van af, daar tegen hem eveneens een vervolging is inge steld. Daar verdachte zich direct van deze praktijken had gedistantieerd, eiste de officier de geringe boete van f. 25 subs. 5 dagen en luidde het vonnis f. 20 subs. 4 dagen. Zyn niet verschenen collega kwam er minder voordelig van af. Daar deze ver dachte, aldus de magistraten, het niet de moeite waard achtte om iets van zich te laten horen, zagen zij geen enkele reden tot clementie. Eis en vonnis luidde dan ook f. 75 boete subs. 25 dagen. DE WARE JACOB Daar de politie scherp toeziet op sa menscholingen van jongelui in de Steen straat en hiertegen scherp optreedt, werd op 2 april jJ. o.m. een 20-jarige jongeman uit Leiderdorp tot doorlopen 1 SCHRIJFBLOK, 100 vel fl.— 25 WITTE ENVELOPPEN f 0.30 1 BALLPOINT f 0.45 (blauw, zwart, rood of groen schrijvend) Tezamén f 1.75 T.m.7jun NU f 1.25 HAARLEMMERSTR. 167—171 LEIDEN. behouden. Deze trofee komt in de plaats voor de Coupe Andries Blitz, die door onze Nederlandse ballonvaardster Nini Boesman driemaal achtereen en daar mee dus definitief gewonnen werd. Men verwacht, dat duizenden mensen de vulling en start van de mastadonten zullen bijwonen. Er is vrij entree en reeds om 12 uur 's morgens zal een aan tal balonnen gedeeltelijk gevuld zyn. De grootste kanshebber in de race is de Belg Albert van den Bemden, bouwer van zijn eigen ballon „Oxygenium". Van den Bemden heeft zijn ballon met een nieuwe stof zó gasdicht weten te ma ken. dat de concurrentie wel bijzonder zwaar geschut in stelling zal moeten brengen om naar de hoogste eer te kun nen dingen. De ballonvaatders, die op zondag 12 juni te Leiden zullen opstijgen, zullen een aantal merkwaardige attributen meenemen, zoals een muizenpluis, confetti, een historische ballonvaar- dershoorn, messen en bylen. Soms worden ook postduiven meege nomen voor het doorgeven van berich ten. De muizenpluis is een zyden draad met een pluis eraan, die onder de mand hangt. Wanneer de pluis omhoog komt, daalt de ballon en dient men op zijn qui vive te zijn. De confetti dient om de beweging van de ballon te controle ren. De echo-toeter doet dienst in berg land, wanneer men de hoogte niet kan bepalen. De ballonvaarder blaast dan in bene denwaartse richting op de hoorn en aan Ernstig verkeersongeval op Haarlemmerweg Op de Haarlemmerweg heeft gister avond omstreeks half acht een ernstig verkeersongeval plaats gehad. By het spoorwegviaduct kwam een vrachtauto, bestuurd door een 24-jarige chauffeur uit Oegstgeest, in botsing met een rij wiel. De 11-jarige Maria de Laaf had haar 8-jarig zusje Paula achter op de fiets. Beide meisjes wonen in de Pas teurstraat. De vrachtauto reed in de richting Oegstgeest. De zusjes kwamen vanaf de afrit van het rijwielpad en gingen in de richting Maresingel. Zij werden by het oversteken van de rij weg gegrepen door de vrachtauto. De bestuurder verklaarde, dat hij door het zonlicht werd verblind, waardoor hij de meisjes te laat opmerkte. Krachtig remmen mocht niet meer baten. Uit een onderzoek is gebleken, dat de chauf feur met te hoge snelheid reed. Tenge volge van de botsing viel Paula, die achter op de bagagedrager zat, achter over en kwam tegen de rechtervoorzijde van de auto, waarna zij tegen het weg dek smakte. Ook de bestuurster van de fiets werd tegen het wegdek geworpen. Het 8-jarige meisje werd levensgevaar lijk aan het hoofd gewond. Haar zusje kon na behandeld te zijn in het Acade misch Ziekenhuis, naar huis worden vervoerd. De toestand van Paula was vanmor gen nog steeds zorgwekkend. De verkeerspolitie te Leiden roept ge tuigen van dit ongeluk op om zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het bureau van politie aan de Zon neveldstraat. gemaand. Toen hy hieraan geen gevolg gaf en het gesprek met anderen wilde voortzetten, kreeg hy prompt „een bon". Hij gaf de naam, adres en geboorteda tum op van één zyner vrienden, doch had in zoverre pech, dat de politie in Leiderdorp reeds spoedig „de ware Ja cob" had gevonden. Verdachte voerde aan, dat hij met een ander net over die bewuste vriend stond te praten, diens naam noemde en zich toen tegen de ver balisant dezelfde naam liet ontvallen. De „Karei Doorman" vaart de Nieuwe Waterweg af, op weg naar Nieuw-Guinea. Op de achtergrond ae „Rotterdam". (Telefoto/A.N.P.) de hand van de tyd. die de echo nodig heeft om terug te klinken, kan hij be palen op welke hoogte hy vaart De bij len dienen om zich uit boomtakken te kunnen bevrijden. Voor een ballonvaar der is het verder van het grootste be lang om vóór een opkomende bui uit te blyven varen, want de regendruppels op de ballon kunnen een extra handi cap-ballast van zestig kilo opleveren In totaal zullen er 7 balonnen naar Leiden komen, want ook een grote wed- strydballon is aangekomen uit de USA. Maar de wedstrijdleider. Jan Boesman, weet nog niet wie deze zilveren aerostaat zal besturen Wel staat het reeds vast. dat er ballonnen zullen deelnemen uit Zwitserland, Frankrijk, Zuid-Duitsland, België en Nederland. Gezien het feit. dat de ballonnen met de lichtste gassoort ter wereld worden gevuld, verwacht men dat er fraaie prestaties vanuit Leiden zullen worden gemaakt en zelfs is het niet uitgesloten, dat menig record zal worden gebroken in deze wedstrijd „op hoog niveau". Even later durfde hy de fout niet meer te herstellen enz. enz. Het was een won derlijk verhaal, waaraan dan ook wei nig geloof werd gehecht. Voor het „stil staan" eiste de officier f. 10 boete subs. 2 dagen en voor de valse naam f. 20 subs. 4 dagen. Veel te veel, aldus ver dachte. De plv. kantonrechter vond het echter niet „veel te veel" want hoewel hy de f. 10 terugbracht tot f. 3 subs. 1 dag, vond hij het opgeven van een val se naam dermate ergerlijk, dat hier z.i. f. 25 boete subs. 5 dagen een juistere strafmaat was. STRAFRECHTELIJK FEIT Een 62-jarige Leidse gemeenteambte naar stond terecht, omdat 's avonds laat op 3 oktober één van de afsluitbomen op de Rynsburgerweg niet voldoende (rood) verlicht was, waardoor twee motorrijders tegen deze afsluitboom waren opgereden. Verdachte verklaarde, dat de afsluit bomen inderdaad onder zijn toezicht - in opdracht van de gemeente - waren ge plaatst, van verlichting waren voorzien en gecontroleerd, doch dat hiermede zijn taak teneinde was. Hy kon toch niet voortdurend blyven controleren, terwijl deze taak uiteindelijk was uitbesteed aan de Nachtveiligheidsdienst, die de op dracht had de verlichting geen ogen blik uit het oog te verliezen. De geleden schade kon hij dus niet verhelden. Het ging hier echter niet om het civielrech telijke, doch om het strafrechtelijke feit, aldus de plv. kantonrechter en volgens art. 427 bleef verdachte de verantwoor delijke man t.a.v. alle gevolgen, die uit de onvoldoende (inmiddels uitgedoofde) verlichting voortvloeiden. De twee verba lisanten verklaarden, dat zy op verschil lende i tijdstippen, na de twee aanrydin- gen, de lampen weer hadden aangesto ken, nadat zij deze met een toevallig passend sleuteltje hadden kunnen ope nen. De toezichthouder stond verderop min of meer het verkeer te regelen en bleek achteraf niet eens een sleuteltje voor de lampen rijk te zyn. Na een uit gebreide discussie eiste de officier uit eindelijk f. 15 boete subs. 3 dagen. Ver dachte handhaafde zyn verweer en na repliek vonniste de plv. kantonrechter met f. 5 subs. 1 dag, doch was bereid tot f. 11 te gaan, indien verdachte in hoger beroep wilde gaan. Deze zag hier echter maar van af. VERPLAATSING BELASTING AFDELINGEN Met ingang van 7 juni zal het buiten „Nieuweroord" aan de Rijnsburgerweg 124 door de inspectie der belastingen, lste afdeling in gebruik worden geno men. De afdelingen Loon-, personele- en vennootschapsbelasting voorheen gevestigd aan het Kort Rapenburg hoek Galgewater zullen erin worden ondergebracht. Deze afdelingen zijn te lefonisch te bereiken onder nummer 26377. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Zuid-Holland voor Naald wijk S. G. J. Goverts, voorg. Herv. Evan gelisatie aldaar te Assen (toez.) J. H. H. Jansen te Poortugaal. Benoemd tot vi caris te Utrecht A. J. van Binsbergen, theol. doet. idem te Voorburg (voor het Jeugdwerk) B. J. Bannlnk, kand. te Drie bergen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwijndrecht (vac. J. Vls- scher) W. Griffioen te Nijkerk. Bedankt voor Eindhoven (vac. A. J. Fanoy) J. M. Bloemkolk te Ede. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdljk B. BIJleveld te Noordeloo6. Bedankt voor De Krlm (O.) A. W. Drechseler te Vllsslngen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Benoemd tot bijstand ln het pastoraat te Amersfoort mej. da. S. E. Treffers, as. em. pred. te Akkrum. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Wormerveer A. J. Buur man te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Aagtekerke en voor Rijs- sen, K. de Gier te 's-Gravenhage. DR. J. J. WOLDENDORP ZEVENTIG JAAR Dr. J. J. Woldendorp uit Ressen in de burgerlijke gemeente Bemmel in Gel derland, emeritus predikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk en van 1922 tot 1928 predikant te Warmond, hoopt morgen 70 jaar te worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3