Macmillan wil niet speculeren over motieven van Kroesjtsjef Mikojan pleit voor meer Duits-Russische handel Wachten tot stof gaat liggen Weer hogere dodencijfers Hij schijnt toch niet op het tweede plan te zijn geraakt Minister J. de Pons sprak zijn voldoening uit over export Jiibileumvergadering boUenhandelaren Mei een enkel woord Agenda s If H DINSDAG SI MEI 1960 ,55 Bij de opening van de debatten in het Engelse Lagerhuis over de topconferentie, welke gisteren zijn begonnen, heeft premier Macmillan verklaard weinig nut te zien in speculaties omtrent de motieven welke de Russische premier Kroesjtsjef mogelijkerwijze hebben bewogen tot zijn manier van optreden tijden deze mislukte conferentie. Welke ook de mate van wetenschap van de Sovjet-Unie of van verdenking omtrent vluchten van U-2-toestellen boven Rusland vóór het incident moge zijn geweest, aldus de Engelse premier, het is vol komen begrijpelijk, dat het incident op zichzelf wel door de Russische autoriteiten ernstig moest worden opgevat. Als er echter één land ter wereld was, waar de betekenis van een incident van deze aard zou kunnen worden gebagatelliseerd, zo niet geheel geheim kon worden gehouden, dan was het Rusland. Het is daarentegen echter met alle hun ter beschikking staande publiciteits- en propagandamiddelen opgewerkt, zo zeide Macmillan. haar toestemming daartoe ook niet zal geven. Gaitskell gaf als zijn opvatting te kennen, dat de Russische politiek niet tot het Stalinisme is teruggekeerd. Twijfel aan „zuiverheid" Macmillan herinnerde aan zijn by de voorbereidende zitting van de topconfe rentie gemaakte opmerking, dat z.i. alle pogingen tot het verkrijgen van inlich tingen of „spionage" neerkomen op een schending van de nationale soevereini teit. Verder herinnerend aan Kroesjtsjefs opmerking, dat zijn handen schoon wa ren en zijn hart zuiver waar het spio nage betreft, verklaarde Macmillan on der gelach van het Lagerhuis eerlijk te moeten zeggen, dat dit wel een zeer bou de bewering is voor het hoofd van een grote mogendheid op een tijdstip waar in het verzamelen van inlichtingen nood zakelijk wordt beschouwd voor het be houd van de nationale veiligheid. Het zoeken naar de oorzaken van de mislukking, de pogingen om achter de motieven te komen, noemde Macmillan vrij nutteloos. De vraag is echter, welke weg nu moet worden opgegaan. Wachten „Wij moeten bereid zijn de gehele me lancholische geschiedenis als een episo de te zien en bereid zijn om, om Kroesj tsjefs eigen woorden te gebruiken, „als het stof is gaan liggen" te geloven, dat de algemene politiek van ontspanning weer voor de Russische regering aan vaardbaar zal zijn." Premier Macmillan zei nog steeds hoop te koesteren, dat de conferentie in Genève over een verbod tot het houden van kernproeven zal slagen. Engeland zal tevens zijn uiterste best doen om de ontwapeningsconferentie ertoe te bren gen praktische geschilpunten in bespre king te nemen en constructieve maatre gelen te treffen. China en India naar Genève Na de rede van Macmillan nam de leider der Labourfractie Gaitskell het woord die van de regering de verzeke ring vroeg, dat van bases in Engeland geen vluchten als die van de U-2 zon der toestemming der regering kunnen worden ondernomen en dat de regering In Chili en Manilla Volgens schattingen van Chileense functionarissen heeft de aardbeving die vorige week de stad Valdivia in het zui den van het land trof, aan 7000 tot 8000 mensen het leven gekost. Door het weg zakken van heuvels by de vulkaan de Osorno zouden nog duizend mensen het leven hebben verloren. Volgens de jongste schattingen van het aantal slachtoffers als gevolg van de overstromingen in Manilla zijn meer dan 200 mensen omgekomen. Het aantal ver misten kan nog niet worden vastgesteld. De schade wordt op dertig miljoen gulden geraamd. Doodvonnissen werden voltrokken Wegens aanslag op Soekarno Zaterdag heeft een executiepeloton drie mannen doodgeschoten, die met an deren in november 1957 op het school plein van de lagere school op Tjikini, te Djakarta, handgranaten hebben gewor pen naar president Soekarno. De presi dent, wiens kinderen met vele anderen zich eveneens op het schoolplein bevon den, werd niet gewond, doch een aantal kinderen werd gedood en ruim 100 wer den gewond. De drie geëxecuteerde mannen waren Saadon Bin Mohamad, Joesoef Ishal en Mohamed Tasrif Bin Hoesein. Zü wer den in augustus 1958 ter dood veroor deeld door een speciaal militair ge rechtshof. Een gratieberoep op Soekarno werd afgewezen. Dit was de eerste keer sedert de stichting van de Indonesische Republiek, dat een doodvonnis tegen een veroor deelde misdadiger werd voltrokken. Rustig voor de buren Een Londense rechter heeft het ver zoek om echtscheiding afgewezen van een vrouw, die hem vertelde, dat haar echtgenoot in negen Jaar niet tegen haar gesproken had. Rechter Phillimore gaf echter toe, dat de man, George Lusher, „geneigd is om zioh in zichzelf terug te trekken, wan neer hij geïrriteerd is". Hij voegde daar echter aan toe, dat de echtelieden „nog altijd van elkaar houden, zij het dan op hun eigen manier". Mevr. Lusher vertelde de rechtbank dat zij en haar man geen woord tot el kaar hadden gesproken van 1949 tot 1956 hoewel zij samenwoonden met hun twee kinderen. De zwijgcampagne was begonnen toen de heer Lusher in 1949 veertig minuten te laat voor het eten was. In 1956 begonnen zij weer met elkaar te praten, maar dat duurde niet langer dan twee jaar. Sindsdien wordt er gezwegen in den huize Lusher. Verder zei Gaitskell te menen, dat de chaos in de ontwapeningsconferentie een neutrale voorzitter noodzakelijk maakt. Voorts verzocht hij de regering erop aan te dringen, dat China en India zullen worden uitgenodigd om aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen. De leider van de Britse oppositie be sloot met uitdrukking te geven aan het verlangen, dat de regering haar politiek van verzoening zal voortzetten. Als de Russen en Amerikanen dit moeilijk vin den, des te meer reden bestaat er voor initiatief van de zijde van Engeland. Weinig perspectief De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die tijdens de debatten gestelde vragen beantwoordde, zei in antwoord op een vraag van Gaitskell, dat in de bekende brief van Kroesjtsjef aan premier Macmillan van 9 mei niet werd gerept van de mogelijkheid dat van de topconferentie zou kunnen wor den afgezien. De minister zei niet te menen, dat de kans op een nieuwe topconferentie in de nabjje toekomst „zeer groot" is. Daarom dienen de doelstellingen door andere middelen te worden nagestreefd, langs diplomatieke kanalen, door de ^ministers van Buitenlandse Zaken en bijeenkom sten in het raam van de Verenigde Na ties. Er werd na dit debat geen stem ming gehouden. Artikel in een blad uit Düsseldorf duitse communistische zijde de laatste dagen de nadruk wordt gelegd dat Kroesjtsjef „volmaakt onschuldig is aan het mislukken van de Parijse topcon ferentie". Men voert dit terug op het beeld dat de Oostduitse bevolking van het begin van deze mislukking af over de topconferentie zou hebben gehad. Overduidelijk kwam namelijk direct na Kroesjtsjefs beruchte Parijse pers conferentie tot uiting dat Oostberlijnse (Van onze correspondent te Bonn) De Russische eerste plaatsvervangende minister-president en minister voor Handel, Mikojan, heeft in het Düssel- dorfer Handelsblatt een artikel geschre ven over de Duits-Russische handel. Met de uitlating van Kroesjtsjef in het afgelopen weekeinde te Moskou, waarin deze sprak over Mikojans vakantie aan de Zwarte Zee, zou dit artikel het raad sel oplossen van de ietwat schemerach tige situatie rondom de Russische mi nister van Handel. Mikojan schreef in het Handelsblatt, dat de Russisch-Duit- se handel uitgebreid moet worden. Hij meende, dat verbetering van deze han del kan leiden tot algemene verbetering van de betrekkingen tussen Moskou en Bonn, waarvan hij verklaarde, dat ze niet zo best waren. Rond Mikojan was het vlak voor en na de mislukte Parijse topconferentie bepaald stil geworden. Het was opge vallen, dat hij, bij de ontvangst van Kroesjtsjef by diens terugkeer uit Parjjs op 14 mei, niet aanwezig was op het Moskouse vliegveld. Voorts miste men zijn naam by de herdenking op 9 mei van de 15de verjaardag van het einde van de tweede wereldoorlog: zijn naam kwam toen namely k niet voor onder de 32 Sovjetrussische leiders, die het presidium voor dit feest vormden. Tenslotte viel het op dat Mikojan niet werd genoemd in een artikel in het op 3 mei uitgegeven communistische orgaan „Partyleven" over de 40-ste verjaardag van de Russische republiek Azerbeidsjan, hoewel hy juist als enige nog in leven zynde van 26 rode commissarissen van Bakoe nog altijd pleegt te worden ge vierd als een held van Azerbeidsjan. Men gelooft dat Mikojan naar de zowel in het kader van de ÖEES als in achtergrond was geschoven omdat hy het kader van de EGKS en de EEG, en doorgaat voor de leider van de groep tenslotte ook de tariefsverlagingen, die in het Kremlin, die pleit voor verbete- I in het GATT tot stand zyn gebracht, zyn ring van de verhouding tussen Moskou van positieve betekenis geweest voor de en Washington, althans als voorvechter uitvoer van ons land Panama trekt Veronica-vlag in Uitzendingen gaan door De Panamese regering heeft de „Ve ronica" uit het Panamese koopvaardy- register doen schrappen en sedert za terdag j.l. is daardoor aan het schip het recht ontnomen om de vlag van dit land te voeren. Dit heeft de Panamese consul-generaal te Rotterdam, Gilberto Calderon, gistermiddag telefonisch mee gedeeld aan de generaal-agent van de Veronica te Amsterdam, de heer H. Os wald. Op 19 mei j.l. had de Panamese re gering telegrafisch aan deze consul-ge neraal meegedeeld, dat de Veronica on- middellyk haar uitzendingen moest sta ken omdat deze illegaal zyn. De Pana mese regering beriep zich bij het geven van deze order (die door de Veronica niet werd opgevolgd) op de door haar ondertekende radioconventie van Atlan tic City van 1947. Het commentaar van de heer Oswald op deze telefoniscshe mededeling was dat het registratiedocument van de Ve ronica afgegeven is door de Panamese consul-generaal in Londen. Deze is, al dus de heer Oswald., de chef van de Panamese consuls-generaal in West- Europa en hy alleen kan dit document intrekken. Bovendien kan de intrekking van de vlag niet zo maar per telegram geschieden. Intussen is nog gisteren middels de advocaat van de Panamese rederij van de Veronica, de Interna tional Undertaking Inc., welke een kan toor te Londen heeft, Teodore F. Fran co, een protest by Panama ingediend. „Wij zullen dezelfde procedure gaan volgen als die van het Deense radio schip Mercur", aldus de heer Oswald. Hij deelde nog mee, dat voor het geval inderdaad de vlag zal worden afgeno men de Veronica verschillende aanbie dingen van andere Zuidamerikaanse landen voor een vlag heeft. Tenslotte merkte de heer Oswald nog op dat de Veronica gewoon doorgaat met haar uitzendingen. fabrieksarbeiders Kroesjtsjefs daden on begrijpelijk achtten. Zij zouden ook in grote meerderheid geweigerd hebben deel te nemen aan een zogenaamde spontane optocht en begroeting van de Russische leider. De Oostduitse communistische partij doet nu nog altyd pogingen om de Ooslduitsers duidelyk te maken dat niet Kroesjtsjef maar Eisenhower de schuldige is geldt van een betrekkelyk verzoenende houding tot het Westen en van een uit breiding van de handelsbetrekkingen met de gehele Westelyke wereld. Ëen machtige groep die zou aansturen op verharding van de koude-oorlogssfeer zou Mikojan de woestyn hebben inge stuurd, aldus de Kremlin-astrologen, die weer eens ongelijk hebben gehad. Kroesjtsjef zelf had het afgelopen weekeinde te Moskou over de geruchten betreffende Mikojan met een van zyn beruchte Russische spreekwoorden ge zegd: „Een mol kan de zon niet zien, daarom denkt hy dat de zon niet schynt. De zon schynt echter toch. Mi kojan is met vakantie aan de Zwarte Zee' Tijdens de jubileumvergadering van de Nederlandse Bond van Bloembollenhandelaren, die vandaag in Hillegom is gehouden, heeft de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, een rede uitgesproken waarin hij met voldoening vaststelde, dat de laatste tien jaar het volume van de Nederlandse uitvoer met ongeveer 125 procent is gestegen en sinds 1953, toen wij weer geheel op eigen benen ston den, met bijna 70 procent. Van primaire betekenis voor deze export- groei achtte de minister de gunstige afzetmogelijkheden in het buitenland door de algemene economische expansie in de wereld. zaamheid is echter geen plaats. Het biyft noodzakelijk de positie te versterken en zich steeds weer af te vragen, of de mo gelijkheden voor een dergelyke verster king zyn uitgeput. „En aan geloof ik niet, dat we kunnen zeggen, dat het Neder landse export-apparaat reeds een graad van perfectie heeft bereikt, die weinig mogelijkheden tot verbetering open laat", aldus de minister. Als factoren van ver betering zag hij meer coördinatie en overleg en beter uitbuiten van reeds op gedane ervaringen, gemeenschappelyke reclame, sales promotion en marktver kenning. Integratie Volgens de gegevens van de OEES is het nationale produkt van de OEES-lan- den van 1950 tot 1959 gestegen met circa 45 procent. De invoer nam toe met 75 procent. Nederland heeft op een even redig deel van de invoermogelykheden beslag gelegd, aldus ae minister. De vrijmaking van de handel tussen de Be- neluxlanden, van intra-Europese handel, De minister wees erop, dat het aandeel van de industrieprodukten in de uitvoer van Nederland is opgelopen van 50 pro cent voor de oorlog tot 70 procent nu. Dit wordt voornamelyk veroorzaakt door een styging van de uitvoer van elektrotech nisch materieel en vervoermaterieel, machines en chemische produkten. daar tegenover staat een kleiner aandeel van de voedingsmiddelen en van textielpro- dukten. De vergroting van het export volume is het resultaat van veel krachts inspanning, waarbij de bloembollen exporteurs nog voor extra moeilykheden stonden, omdat lange tyd de invoer van deze produkten, die tot luxe worden ge rekend, in vele landen was gelimiteerd. Wat de toekomst betreft ziet het er naar uit, dat wy over de te verwachten Rode teaenDrODaaandfl ontwikkeling allerminst pessimistisch r r behoeven te zyn, indien het Nederlandse In West-Berlyn is het het afgelopen bedryfsleven zyn inspanningen niet ver- weekeinde opgevallen dat van Oost- I slapt, aldus de minister. Voor zelfgenoeg- BINNENLAND De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marynen, zal donder dag a.s. te Rotterdam de nieuwe con sumptiemelkfabriek van de N.V. Sterovl- ta, die in de Spaansepolder te Rotterdam is verrezen en met inrichting en wagen park 10 miljoen gulden heeft gekost, ope nen. Gisteren heeft lr. S. Iwema, voorzit ter van de regelingscommissie van de Ne derlandse Landbouwweken in de aula van de Landbouwhogeschool in Wageningen de 25ste Nederlandse landbouwweek ge opend. De Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne (V.V.Z.M.) heeft in een brief aan net Produktschap voor Zuivel voorgesteld, de heffingen en toeslagen op de consumptiemelk niet langer te base ren op de verrekenprijs, maar op de be vroren maximumconsumentenprijzen. De Vereniging doet, naar zij in haar brief laat uitkomen, dit voorstel met tegenzin, maar meent ertoe gedwongen te zijn doordat de regering geen verdere verho ging van de consumentenprijzen wenst. De Nationale Woningraad houdt zijn congres-1960 op 15 en 16 Juni a.s. in de Philips Jubileumhal te Eindhoven. Gistermiddag is de 14-Jarlge scho liere A. C. Vincent op de Hoofddorpweg in Amsterdam onder een der achterwielen van een autobus van lijn F terecht ge komen en aan de opgelopen verwondingen overleden. Het meisje en haar vriendin fietsten naast eilkaar. Vermoedelijk door dat de sturen van belde rijwielen elkaar raakten kwamen de meisjes te vallen luist op het moment dat de bus achter haar reed. Het vriendinnetje liep bij de val slechts lichte verwondingen op. De Nationale Vrouwenraad van Ne derland houdt op woensdag 8 en donder dag 9 Juni op „Op Pietersberg" te Ooster beek zijn Saste algemene vergadering. De groepscommandant der Rijks politie te Zoetermeer verzoekt namens de ouders te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van Hubertus Johannes Pe trus Mooyman, oud 30 Jaar, wonende te Nootdorp. Mooyman verliet op 26 mei 1960 de ouderlijke woning en keerde sindsdien niet terug. Hij is zwaarmoedig, zodat een ongeluk wordt gevreesd. By K.b. is benoemd tot rector-mag- nificus van de Landbouwhogeschool te Wageningen prof. lr. W. F. Eijsvogel, voor de periode van 10 Januari 1960 tot het einde van het studiejaar 1959/60 en voor de periode van 20 september 1960 tot het einde van het studiejaar 1962/63. De Vereniging ter Bevordering van het Doofstommenonderwys in Nederland zal op 2 en 3 Juni haar algemene leden vergadering houden in het Instituut voor Doven in St.-Michlelsgestel. BUITENLAND In Zuid-Korea zijn dinsdag nog vijf leden van de regering van oud-president Syngman Rhee aangehouden in verband met onregelmatigheden bij de presidents verkiezingen op 15 maart j.l. In totaal be vinden zich thans negen oud-ministers in arrest. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Brussel meegedeeld, dat de Benelux-landen hebben besloten de nieu we Turkse regering te erkennen. Dit be sluit is genomen na overleg tussen de re geringen van België. Nederland en Lu xemburg. Amerika acht dat de nieuwe re gering geen officiële erkenning behoeft en dat de betrekkingen normaal worden voortgezet. Het Jordaanse Staatsveiligheidsge- recht, dat zitting hield in Jeruzalem, heeft gisteren 21 Jordanlers veroordeeld tot dwangarbeid, variërend van 18 tot 1 Jaar. wegens hun lidmaatschap van een communistische groepering. Twee andere beklaagden werden vrygesproken wegens gebrek aan bewys. Naarmate de economische integratie van West-Europa voortschrijdt moeten wy de oplossingen van nationale proble men steeds meer in het kader van het grotere geheel nastreven, hetgeen de mo gelijkheden tot het voeren van een eigen nationale politiek begrenst. Door verlaging van het kostenpeil en bundeling van krachten moet het be dryfsleven zich sterk maken om de diepe ingreep van de integratie op het econo mische leven van ons land met succes op te vangen. In de overgangsperiode is het geboden zich te weer te stellen, wanneer Nederlandse belangen in het gedrang ko men of worden geschaad. Dit gevaar is totnutoe het grootst gebleken in de land bouwsector, omdat het desintegratiepro ces daar het verst is voortgeschreden. Wij hebben op dit terrein niet alleen te maken met belemmeringen aan de grens, maar ook met andere binnenlandse be schermende maatregelen, aldus de mi nister. Oriëntatie De bewindsman zei te verwachten, dat de goederenstromen door het opheffen van de tariefbelemmeringen aan de bin nengrenzen en de invoering van een ge meenschappelijk buitentarief dat in doorsnee hoger ligt dan het Nederlandse tarief, zich sterker op de Euromarkt zul len gaan oriënteren. Wij dienen echter te vermijden, dat deze ontwikkeling gaat ten koste van de handel met derde landen, omdat de acti viteiten door de positie van het Euro- marktgebied in belangrijke mate naar buiten moeten zijn gericht. West-Europa heeft belang bij intensieve betrekkingen met de rest van de wereld en bij een verdere voortgang van de internationale vrijmaking van de handel. De regeringen van de EEG-landen moeten blijven stre ven naar een regeling van de betrekkin gen tussen de zes en de zeven en tevens trachten in ruimer verband tot een re geling van de internationale economische betrekkingen te komen, aldus de minister. Juist omdat wy in een aantal sectoren wereldwyde belangen hebben, moeten wy voorkomen, dat de handelsstromen zich zodanig gaan verplaatsen, dat waarde volle economische activiteiten worden aangetast en schade wordt aangericht. De minister is van oordeel, dat met een regeling van de Europese problemen, die het gevolg zyn van het ontstaan van de zes en de zeven, niet moet worden ge wacht tot de EEG zich ten volle heeft ontplooid. Hy acht het dan ook verheu gend, dat door de recente ontwikkelin gen weer perspectief wordt geboden ten aanzien van de verhouding tussen de zes en de zeven. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 Klankb. over Friesland. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. (Om 20.05- 20.08 Toespr. n.a.v. 13e Algemene Volks telling). 20.30 Gram. 20.45 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 21.05 Altviool en plano. 21.35 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 21.55 Alt en orgel. 22.15 Bezoek H.M. Koningin aan Belgle. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Ka- mermuz. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Koorzang. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Toespr. n.a.v. de 13e Algemene Volkstelling. 20.08 Gevar. progr. 20.45 Pianorecital. 21.20 Sevilla op zondag. 21.35 Lichte muz. 21.55 Dansmuz. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 De toferstaf van het woord lezing. 23.00 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.25-13.00 Kon. bezoek aan Bel gië. NTS: 20.15 Journ., weeroverz. en ver slag bezoek HJM. de Koningin aan Bel gië. 20.55-23.30 Veel leven om niets, to neelspel. VOOR WOENSDAG 1 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor- Aflvertentle. CORSETTEN - BUSTEHOUDERS LEIDEN: BREESTRAAT 35 TEL. 30768 DINSDAG Herengracht 82: Ledenverg. Pro Juven- tute Rynland. 8 uur nam. Prediker. Volle Evang. Zending. Spr. J. Maasbach. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie. „Joseph In Dothan". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Leerlingen- uitvoering Balletschool Herry Hendrichs. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Genootschap „Kennis Is Macht". Spr. dhr. H. Schuurman over: «De Handelsavondschool als centraal ln- WJtuut voor goed economisch onderwijs". 8 uur nam. Gulden Vlies: Jaarl. ledenverg. Ver. tot Bevordering van het Vreemelingenverkeer. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Ned. Ver. van Suiker zieken. afd. Leiden. Lezing dr. Terpstra (met film). 8 uur nam. Voorburg Saturnusstraat)K. en O.-excursle naar N.V. van der Heem. 1.55 uur nam. DONDERDAG Centrum B B. (Middelstegracht 91): Be volkingsonderzoek op t.b.c. 9-12 u. voorm. en 24.30 uur nam. Centrum B.B. (Middelstegracht 91): Be volkingsonderzoek op t.b.c. 24.30 en 7 9.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 10-11 u. voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Stadszaal (grote zaal): Cabaretavond Personeelsver. „De Royalisten". 8 u. nam. MAANDAG Station: Excursie Ned. Chr. Reisver. naar Veluwe en Betuwe, met tocht over het IJsselmeer. Vertrek 7 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Van Rossum du Chattel en Driessen (Breestraat 95): Tentoonstelling moderne sieraden. 10-5 uur (t.e.m. 3 Juni). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" (Tjn. 3 lull) BIOSCOPEN Casino „Zij hielden van het leven". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Het zout der aarde". Li clo „Zij waren nog geen twintig". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wir Wunderkinder". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Last train from Gunhill". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Brandend Verlangen". 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Wolgabootsman". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur Her cules en de Koningin van Lybia. 14 jr. Maandag, dinsdag en woensdag: 8 uur Les Quatre Cents Coups (Zy kusten en zij sloegen hem) 18 Jaar. Donder dag 2.30, 7 en 8.30 uur: de kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Marga ret, elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.20 uur: Jerry als babysit, elke leeftijd! Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden is geopend Centraal Apotheek Breestraat 74. tel. 20552. By geen gehoor by CJw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. gendienst. 11.00 Gram. 11.20 Ik wou ik wil. hoorsp. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Gram. 12.45 Bezoek H.M. de Koningin aan België. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Toogdag v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. 14.45 La fille de neige, opera. 15.30 Interscholalr jeugdtoernool. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 17.50 Bezoek H.M. Koningin aan België. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwart. 18.15 Spectrum v. h. Cnr. Organisatie- en Ver enigingsleven, lezingen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Sopr„ tenor en piano. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuziek. 20.15 Zen- dingsbyeenkomst. 21.30 Planorecital. 22.00 Kamerork. en solist. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 40-jarig bestaan Ver eniging Nederland-Engeland, rep. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Tips v .d. voe- tiingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Zlgeunerork. 11.30 Cabaret. 12.00 Orgel en hobo. 12.30 Land en tulnbjneded. 12.33 Voor het platte land, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Dubbel- kwartet. 17.20 V .d. toeristen. 17.50 Re- geringsuitz.: Emigratlerubr. Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammond-trio. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 Ballet der bedriegers, hoorsp. 21.30 Omroepork. 22.10 Bezoek van H.M. de Koningin aan België. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Actuele poëzie. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e HJn van 18-20 uur) Galté Parlsienne (Offenbach), Phila delphia Orkest olv. Eugene Ormandy; Se lectie Der Vogelhandler (Zeiler), Anny Schlemm, Peter Anders, Willy Hofmann, Friedrlch Hlmmelmann, Sunshine Quar tet, Cornel Trio, Koor en Orkest Franz Marszalek; Erinnerung an ein Ballerlebnls (Bund), Orkest Hermann Hagestedt; Die Lorelei (Stlcher). Gaaer Jeg udi Skoven Rosa, Roger Wagner Chorale; Alouette, Sur le pont d'avignon, Orkest Carmen Dragon; Le Cor (Flégler), Les Bass Har- moni8tes; En passant par la Lorraine, Auprés de ma blonde. Orkest Jean Mail lot; Chanson pour l'Auvergnat (Bras- sens), Lettre A Virglnie (Constantin), Compagnons de la Chanson; Mon coin d'Parls - Mune qulta de Paris - Du coté de Montmartre, Ensemble Jean Vaissade; Ma prière (Vandalr), Sarah (Plante), Vicky Autier; Mlllord (Monnet), Orkest Franck Pourcel; La Java du dlable (Tre net), Mol J'aime le music hall (Trenet), Charles Trenet; Le marchand de bon- heur (Calvet), Orkest Franck Pourcel; Sa jeunesse (Aznavour), P&ques a la Trlnlté (Poterat), Compagnons de la Chanson: Saudades da Morena (Aimeiro) Orkest Guy Brain; Dos cruces (Carmelo) Malaguena, Natl Slmal; Ay Marlcousa (Braln) Orkest Guy Brain; Me lo dlja Adela, Maria Christina (Saquito), Franco en zyn G5; Qulereme mucho (Rolg) Or kest José Granados; Rita de Panama (Leca), Orkest Loulou Legrand. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30-17.40 Intern. JeugdJourn. 20.00 Journ. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sport- panorama. 20.50 Progr. over de Kon. Landmacht. 21.30 Muzikale strip. 22.20 Einde. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Hohme Service 330 m. 12.00 Rep. cricket. 12.16 Gram. 12.30 V. d. landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 School radio. 15.00 Hoorspelen. 16.00 Vespers. 16.45 Rep. cricket. 17.00 V. d. kind 17 55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Koor zang. 19.30 Quizprogr. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Pollt. praatje. 21.30 Com monwealth Town Forum. 22.15 Fr a Km. La Bohème, opera. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en cricket- uitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Intermezzo. 15.05 Races. 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19 25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13 15 Conc.muz. 14.15 Operettemuz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 18.05 Volksliederen 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Gevar. mus. 20.20 Hoorsp. 21.45 Nws. en weerber 22 10 Jazzmuz, 22.30 Klas. muz. 23.15 Lichte muz 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 0.30 Nwe amus.muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 15.10 Franse muz. 21.05 Hoorsp. 22.35 Gram. 23.10 Gram. 23.54- 24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14 00 Schoolradio. 14.45 Kamermuz. 15.25 Zangrecital16.00 Koersen 16.06 Engelse les 16.29 Progr. v. d. KRO. 17.00 Nws. en weerber. 17.10 Cellorecital. 17.40 Gram. 17 50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18£0 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 20.00 Academie der diskoflelen. 21.30 Jazzmuz 22£0 Nws. 22.15 Kron. der litteraire tydschrlften. 22.25 Lezing. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lleden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.45'Gram. 13 00 Nws. 14.18 Kamermuz. 14.30 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Ork.conc. 22.30 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a Sc Sg a w> *3 •sS weer d a ss Amsterdam zwaar bew. nnw 2 15 6 0 Den Helder zwaar bew. nno 2 15 10 0 Ypenburg zwaar bew. w.stil 14 7 1 Vllsslngen zwaar bew. W-Stll 13 9 0.1 Eelde zwaar bew. wnw 2 14 8 0 De Bilt licht bew w.stil 15 4 0 Twente zwaar bew. w.stil 15 8 0.1 Eindhoven mist n 2 16 4 0.1 Z.-Limburg mist zw 2 15 5 0 Helsinki licht bew. o 2 25 8 0 Stockholm onbewolkt w.stLl 16 11 0 Oslo zwaar bew. zzo 1 15 13 0 Kopenhagen regen w.stil 18 13 0.1 Aberdeen mist w.stil 14 6 0 Londen licht bew. w 2 19 7 0 Brussel onbewolkt n 2 15 5 0 Luxemburg onbewolkt no 2 14 5 0 Parits onbewolkt nno 2 18 7 0 Bordeaux onbewolkt n 2 24 10 0 Grenoble licht bew. w.stll 22 9 0 Nice onbewolkt n 3 22 15 0 Berlijn regen nno 3 18 11 5 Frankfort licht bew. wzw 1 13 5 1 MÜnchen geh. bew. nnw 2 20 11 0 Zürich zwaar bew. n 2 17 12 0.1 Genève geh. bew. w.stil 21 8 0 Locarno licht bew. w.stll 24 12 0 Wenen geh. bew. nnw 4 13 12 1 Innsbruck onbewolkt w.stll 21 6 0 Belgrado regen w 4 13 1 Athene onbewolkt wnw 2 18 0 Rome onbewolkt ono 4 23 12 23 Ajacclo onbewolkt o 2 24 12 8 Lissabon geh. bew. nw 6 22 15 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2