TURKIJE SINDS MIDDERNACHT ONDER GEZAG VAN MILITAIREN Aantal slachtoffers in Chili al meer clan 7000 WEERBERICHT Vooraanstaande figuren werden in hechtenis genomeno. a. de president en minister Gedik Scli. 21 „Arie van der Zwanr is winnaar van haringrace 1960 Twee nieuwe vulkanen ontstaan en een aardspleet van 45 km. HERENCOSTUUM 120,- Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Tony was zes dagen zoek Hebt U dit artikel gemist? Jammer! (§ud ^)Tïe leutvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 MEI 1960 No. 30058 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 R „lightweights" in international-line Licht als een veer wegen de lightweight-kostuums uit de nieuwe moderne Ascot- kollektie. Elk moment komfortabel, in de trein, in de auto, op de flets, etc. en altijd korrekt. Voor uw werk, uw zaken en uw weekends of vakantie de korrekte en perfekte kleding. Tc middernacht heeft het Turkse leger het bestuur in het gehele land overgenomen. De actie verliep zonder bloedvergieten. Volgens Radio- Ankara is dit een tijdelijke actie, in afwachting van de verkiezingen. Tal van vooraanstaande figuren zijn in hechtenis genomen, onder wie president Celal Bayar, de voorzitter van de Nationale Vergadering Koraltan en de minister van Binnenlandse Zaken Namik Gedik. De bevolking is opgeroepen binnenshuis te blijven. Het radiobericht meldt dat Turkije trouw zal blijven aan de NAVO en de CENTO. Omtrent de verblijfplaats van premier Menderes is niets bekend. Hij bevond zich gisteravond te Eskishehir, de hoofdstad van de provincie Anatolië, waar hij een rondreis zou beginnen. Parlement was reeds vier weken verdaagd Sinds vorige maand de leider van de Republikeinse oppositie, Ismet Inönü, en een aantal leden van zijn fractie werden geschorst, hebben zich tegen de regering gerichte ongeregeldheden voorgedaan, waaraan op 21 mei ook door jonge officieren werd deelgenomen. Dit leidde tot het afkondigen van de Btaat van beleg. In Ankara werd woensdag de Natio nale Vergadering voor vier weken ver daagd, nadat in een zeer rumoerige bijeenkomst de afgevaardigden van de Advertentie Aanranding met roof te Noordwijk Arts werd slachtoffer In de duinen tussen Noordwijk en Kat wijk heeft woensdagmiddag omstreeks vijf uur een aanranding met roof plaats gehad, waarvan een vrouwelijke arts, deelneemster van een te Noordwijk ge houden congres het slachtoffer is ge worden. De aanrander was naar schatting 25 tot 30 jaar, ongeveer 1.65 tot 1.70 meter lang, had een kort stevig postuur, don kerblond kort ietwat krullend haar zon der scheiding en was gekleed in grijze broek en overhemd of vest van een rood achtige kleur. Na de aanranding ver dween hij met de schoudertas van het slachtoffer. Daarin bevond zich 200 gulden. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Een speurhond verleende assistentie. De tas werd gevonden; het geld was verdwenen. Voorts vond men een herenfiets, die onlangs in Valken burg werd ontvreemd. Of de dader van deze fiets gebruik heeft gemaakt is niet met zekerheid vast te stellen. Ieder, die omtrent de aanranding of de dader inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche te Noordwijk, telefoon K 1719—2020. Iets lagere temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond'. Veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 MEI Zon op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur; Maan op: 7.06 uur; onder: 22.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.58 en 17.21 uur; Laagwater te 0.48 en 13.07 uur. Democratische regeringspartij en de Republikeinen slaags waren geweest. De politie herstelde de orde. Met 226 tegen 116 werd tot verdaging besloten. Op 18 april werd ondanks het verzet van de Republikeinen een uit vijftien Democraten bestaande parlementscom missie ingesteld om „de destructieve en onwettige activiteit" van de Republi keinse oppositie te onderzoeken. In ver band lnet dit onderzoek werden alle partijbijeenkomsten en andere politieke vergaderingen verboden voor de duur van het onderzoek. Premier Menderes verklaarde woens dag, dat de commissie haar werk buiten het parlement had voltooid en dat zij nu op grond van de dossiers haar rap port zou opstellen. Het onderzoek, zo zei hij, had slechts één maand in plaats van drie maanden geduurd. Dit toonde z.i. aan, dat beweringen, dat de commissie was ingesteld voor het uitoefenen van ontwettige druk, onwaar waren. Met het oog op de situatie in Tur kije heeft de directie van de K.L.M. besloten de diensten op Istanboei en Ankara tijdelijk te staken en alle lij nen die via een van deze plaatsen wa ren geleid van en naar verdere be stemmingen tot nader order te leiden via Athene. Tijdens montagewerkzaamheden bij de sintelfabriek van de Hoogovens in IJmuiden heeft de 55-jarige constructie werker van de firma Gusto uit Schiedam, de heer H. J. W. van Riel uit Rotterdam, de slinger van een lier tegen het hoofd gekregen. De man liep ernstige verwon dingen op en is vrijwel terstond over leden. Er tvercl slecht gevangen Eerste Kativijher zaterdag pas binnen De haringrace is in volle gang. Met ruim honderd kantjes „Hollandse Nieuwe" aan boord stomen vier loggers van de Scheveningse vloot op volle kracht naar de thuishaven. De „Oceaan 6" Sch. 121, „Arie van der Zwan" Sch. 21, „Dirk" Sch. 233 en „Bastiaan" Sch. 45 wedijveren op de Noordzee in snelheid met elkaar in een race, die door het niet deelnemen van de treilers„Noorderkroon" Sch. 55 en „Janny" Sch. 61 een zeldzame spannende wedstrijd is geworden voor de vleetloggers. vrijdagmiddag in Scheveningen binnen te lopen". Toen schipper Dijkhuizen dit zei was het kwart over vijf donderdag middag. HÜ had toen nog ruim 200 mijl stomen voor de boeg. Vandaag zou dus de eerste haring in het land zijn. Honderd kantjes, gevuld met 700 tot 900 haringen. Haring, die veel geld zal opbrengen. De Hollandse Nieuwe zal de eerste dagen dan ook erg duur zijn. KW 73 zal wel de eerste zijn Schipper Jan Dijkhuizen van de „Oceaan 6" Sch. 121 heeft de beste kans om als eerste de haven van Schevenin gen binnen te lopen met vierentwintig kantjes haring aan boord. Zijn schip liep donderdagmiddag tien mijl. Zelf was schipper Dijkhuizen echter nog lang niet zeker vmi zijn overwinning. „De „Bastiaan'f Sch. 45 met ongeveer twintig kantjes haring aan boord stoomt dwars voor ons. Daarmee klaren we het wel. Maar de positie van de Sch. 21 ken ik niet. Dit schip kan echter ook een snel heid van tien mijl halen. Het zal dan ook een harde dobber worden om deze logger met een lengte te verslaan", zei hij in een radio-telefonisch gesprek met ons. Eest gegaan „Met ons is het totnutoe best gegaan. Veertien kantjes haring van onze eigen combinatie en tien kantjes van een andere combinatie in het ruim. Dat is in vergelijking met de slechte vangsten van de anderen een behoorlijk resul taat", zei schipper Dijkhuizen. „De „Dirk" Sch. 233, die ook aan het jagen is, heeft echter meer aaii boord: 34 kantjes. De Sch. 21 en Sch. 45 hebben elk ongeveer 20 kantjes aan boord. Ja, de kwaliteit is goed. Daar ligt het niet aan Hoe laat kunt U in Scheveningen binnenlopen? „Ik weet dat niet precies. Maar wij rekenen er op tussen twee en drie uur Montgomery nodigt Tsjou En-lai uit Lord Montgomery, die op het ogenblik een particulier bezoek aan communis- tisch-China brengt, heeft gisteren aan een groot diner dat premier Tsjou En-lai hem in Peking aanbood, de Chinese pre mier uitgenodigd als zijn gast een bezoek aan Engeland te brengen. Tsjou nam de uitnodiging glimlachend in ontvangst en applaudisseerde lustig mee met de 170 gasten die Montgomery's verklaring met instemming begroetten. Montgomery heeft woensdag gedurende vijf uur met Tsjou gesproken en donderdag twee uur. Een der gasten aan het banket was tot veler verbazing Henri Poe Ji, de laatste Chinese keizer, die hiermee voor het eerst weer in het openbaar verscheen. De ex-keizer, die door de Japanners keizer van Mansjoerije was gemaakt, werd aan het eind van de tweede wereld oorlog gevangen genomen en als oorlogs misdadiger veroordeeld. Vorig jaar sep tember werd hij vrijgelaten. Hij zat don derdag klein en onopvallend tussen de gasten, een bril op, licht grijzend haar en gekleed in een eenvoudig blauw pak zoals vele miljoenen van zijn vroegere onderdanen dragen. Het banket werd gegeven op slechts enkele honderden meters van de vroe gere verboden stad van Peking, waar hij als kind op de drakentroon heeft gezeten. Het aantal doden en vermisten als gevolg van de aardbevings- en overstromingsramp in Chili wordt totnutoe op meer dan 7.000 geschat. Een half miljoen mensen is dakloos. Amerikanen zijn bezig twee leger- hospitalen naar Chili over te vliegen. Reizigers, die uit het zuiden van Chili in Santiago zijn aangekomen, zeiden, dat zij twee nieuwe vul kanen hebben zien ontstaan en een spleet in de aarde van 45 km lang en vijf km breed. De aarde is nog steeds niet tot rust gekomen. Er hebben zich woens dag grote grondverschuivingen voorgedaan in de bergen bij de vulkaan Puntiagudo. Volgens de eerste berichten zouden 110 mensen om het leven zijn gekomen. Puntiagudo ligt circa 80 km van Puerto Montt. Alle 850 inwoners van het plaatsje Carehnapu, ten zuiden van Puerto Montt, worden vermist. Het stadje is door de vloedgolven volledig weggevaagd. Het Nederlandsche Roode Kruis zal per eerst mogelijke gelegenheid 600 dekens naar het door aardbevingen en vloedgolven geteisterde Chili zenden. De Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève had een dringende oproep tot het zenden van dekens gedaan. Eerste Katwijker De eerste Katwijker wordt zaterdagmiddag 12 uur verwacht. Er is namelijk de eerste nacht niet gevangen. Naar alle waarschijn lijkheid zal het de KW 73 zijn, dz Maria Jacoba van de combinatie ADECO. Schipper is Jacob van Beelen. Naar wij nader vernemen is om 10.55 uur de Sch. 21 „Arie van der Zwan" van de Rederij Jaczon te Scheveningen met de eerste Hol landse Nieuwe aangekomen in de haven van IJmuiden. Hiermee heeft schipper J. J. Pronk de haring race gewonnen. Het schip is gister morgen gaan jagen met een vangst van dertig kantjes aan boGrd. Eichmami toonde zich niet verrast zijn arrestatie Adolf Eichmann, die verantwoor delijk wordt gehouden voor de dood van miljoenen joden onder het nazi-regime, toonde zich niet bijzonder verrast, toen hem bleek. dat hij in Israëlische handen was gevallen, aldus de Israëlische regeringsvoorlichtings dienst. Hij had al dadelijk vermoed, dat de mannen, die hem gevangen namen, Israëliërs waren al hadden zij Duits met hem gesproken. Eichmann verklaarde, dat hij reeds lang gedacht had op den duur te zullen worden gepakt. Hij vond zijn arrestatie een opluchting. ,,Ik heb al die tijd onder vreselijke druk geleefd, nu ben ik verzoend met mijn lot", zei hij. Na zijn arrestatie toonde Eich mann zich ongevraagd bereid mee te werken aan de opheldering van de gebeurtenissen tijdens de tweede wereldoorlog waarin hij een rol had gespeeld. Voorts moet hij ge zegd hebben, dat hij „beschaamd was door de goede behandeling", die hij kreeg. Volgens het blad van de Israëlische premier, Davar, is de Israëlische gehei me dienst afgegaan op 100 tips voordat Eichmann gevonden en herkend werd van een foto die in het bezit was van een vriendin van Eichmann. De jacht op Eichmann werd geopend door Asher Ben-Nathan, thans directeur-generaal van het ministerie van Defensie, toen hij aan het eind van de oorlog werkzaam v/as voor de joodse ondergrondse orga nisatie Hagana. Hij wist van Eichmanns vriendin de enige goede foto van Eich mann in zijn bezit te krijgen. Deze foto is nu twintig jaar oud. Naar aanleiding van Eichmanns ar- Day Maandag Memorial te Margraten Overeenkomstig een 90 jaar oud bij de Amerikanen bestaand gebruik om Me morial Day te houden, zullen wederom plechtige herdenkingsdiensten worden gehouden op de Amerikaanse begraaf plaats te Margraten op maandag 30 mei te 2 uur namiddag. Evenals in de afgelopen jaren zal bij de plechtigheid op de militaire begraaf plaats te Margraten eer worden bewezen aan de meer dan 8 000 Amerikaanse do den uit de tweede wereldoorlog, die hier hun laatste rustplaats hebben gevonden. De plechtigheid vormt een onderdeel van het eerbetoon dat elk jaar op 30 mei wordt gebracht aan de Amerikanen, die hun leven hebben gegeven in de oorlo gen, waaraan de Verenigde Staten heb ben deelgenomen. Te Margraten zullen de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Philip Young en de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben tijdens de plechtigheid van maandagmiddag het woord voeren. Nederlandse en Amerikaanse autoritei ten, schoolkinderen en andere ingezete nen van Nederland zullen aan de her denkingsplechtigheid deelnemen. Verwanten van een aantal Amerikaan se militairen, die op Margraten begra ven liggen, zullen vermoedelijk aanwezig zfjn. Hebt u soms fl. 120,- over? - f Dan kunt u nu voor dar lage bedrag een perfect coscuum kopen in de befaamde spe ciale aanbiedingserie van de Faam: TOP-VOORDEEL slechts één week: HOOGSTRAAT- LEIDEN Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Voor een bezoek van ruim een week is in de Ned. Antillen aangekomen de bevelhebber der zeestrijdkrachten Neder land. vlce-admiraal L. Brouwer. Deze zal een inspectiereis maken langs de Ma rine-inrichtingen op Curagao en Aruba en enkele oefeningen bijwonen. LAMMERMARKT 3 - LEIDEN TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. restatie is te Korbach in Noord-Hessen de drogist Hermann Krumey aangehou den, die dezelfde rang bij de SS be kleedde en voorlopige vrijheid genoot. Krumey wordt verdacht van mede plichtigheid aan misdaden tegen joden in Hongarfje. Verder wordt hij ervan verdacht als leider van de centrale de- por tatiedienst in Lodz (Polen) talrijke kinderen uit het Tsjechische dorp Lidi ce „voor speciale behandeling" aan de SS te hebben overgeleverd. Een rechter van instructie te Frank fort heeft verklaard dat het mogelijk is dat het onderzoek in de zaak-Eichmann nieuwe feiten over Krumey aan het licht brengt. Slot op pag. 2 Dit blad bestaat uit 24 pagina's. Een telegrafisch overgebrachte foto van de verwoestingwelke door de vloedgolven op de Stille Oceaan werd aangericht in de Ja- I zijn gekomen en 75 mensen worden j panse havenstad Ofunatowaar i vermist. Het aantal gewonden be- bijna honderd mensen om het leven draagt hier meer dan 650 Uit het Leidsch Dagblad van 26 mei 1860: Op de heden, Vrijdag gehouden lammerenmarkt waren aange voerd 10920 lammeren, waarvan de prijs gold van f.7 f. 12.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1