Botsing in bocht van Witte Singel Laalste nieuws „HET PIJPENPALEIS" SOEDAN IN DEZE TIJD RONSON-GAS Japan door een ramp getroffen 93 ft DINSDAG 54 MEI I960 Vanmorgen omstreeks kwart voor botst. De personenwagen heeft de elf is in de bocht van de Witte Sin gel ter hoogte van nummer 37 een personenautodie in de richting van de Zoeterwoudse Singel reed. tegen een trekker met oplegger ge- bocht waarschijnlijk te ruim ge nomen. De beide inzittenden van de personenauto werden licht ge wond. Zoals men op de foto kan zien werd de voorkant van de per sonenauto geheel ingedrukt. De po litie moest het verkeer omleiden, omdat beide voertuigen de rijbaan versperden. (Foto Leidsch Dagblad) Mooi land met vriendelijke bevolking Voor de afd. Leiden-Oegstgeest van de Veren, voor Intern. Rechtsorde (VIRO) sprak gisteravond dr. C. W. van Santen over het huidige onafhanke lijke Soedan. Als juridisch adviseur van de Soedanese regering voor interna tionale volkenrechtelijke aangelegenheden heeft dr. Van Santen in de jaren '56'60 land en volk leren kennen en waarderen. poëzie, het leeft onder een bepaalde re ligieuze conceptie. Het onderwijs is in korte tijd grondig verbeterd, zulks reeds onder de vroegere Britse leiding, er zijn veel middelbare scholen en een onafhankelijke universi teit waarvan de examens aansluiten op die van de Britse hogescholen. De groei van deze jonge zelfstandige staat gaat langs de weg der geleidelijk- VIRO heeft daardoor kennis kunnen nemen van enige aspecten van deze reusachtige oppervlakte van ee.n miljoen vierkante mijl, zoals het zelfbestuur, waarmede de Soedan onder d^Afrikaan- se volkeren een waardige plaats in neemt; de daardoor mogelijk geworden deelname aan de wereldpolitiek; de deel name aan de wereld-economie, met na me de technische ontwikkeling en de uitwisseling van de culturele waarden, het laatste door spreker beschouwd als het „kerseneten" in de internationale verhoudingen. Spreker schetste de groei naar de on afhankelijkheid van het voordien Anglo- Egyptische Soedan, dat op 1 januari '56 door eensgezindheid werd gerealiseerd, ondanks de sterke Egyptische claim. De eerbied voor het recht en een goed ge organiseerd ambtelijk apparaat, erfenis sen van het gerichte Britse beleid vóór het zelfbestuur, zijn goede bases geble ken voor de nieuwe status, ook de orga nisatie van de lokale leiding is voortref felijk verlopen dank zij het Soedanese leven in sterk feodaal verband. Anderzijds is de feodaliteit sterker ge bleken dan het politieke partij-idee, overwegingen van nationaal belang wer den ten achter gesteld bij de feodale banden waardoor Khartoems regering in moeilijke situaties werd gebracht. De slechte verhouding tussen ministers voortgekomen uit het partijenstelsel en hoge ambtenaren; de onrust onder de intellectuele jeugd, de boeren en het spoorwegpersoneel, resulteerde op 17 no vember 1958 in de bekende onbloedige omwenteling, die het huidige militaire bestuur de leiding in handen gaf. Thans is het tempo van de opheffing uit on derontwikkeling versneld; overigens een gigantische opdracht bij een gemengde bevolking, zoals in het noorden de ne gers en Arabieren en in het zuiden de negers met een nog zeer lage trap van beschaving. Politiek is neutralisme de grondstelling van Soedan t.a.v. de controverse Oost en West, niet neutraal uiteraard bij zaken de Arabische Liga betreffende. Soedan heeft een groot en voorbeeldig respect voor het werk van de Verenigde Naties hetgeen blijkt uit het intensief lidmaat schap en het op het Handvest gerichte regeringsbeleid. Op economisch gebied zijn en worden, met financiële hulp van Amerika en de Wereldbank, vele moeilijkheden over wonnen: uitbreiding en modernisering van het spoorwegnet, overheidsontgin- ningen, mijnbouw exploraties, uitbrei ding landbouwareaal en energie-verwek king. Op cultureel gebied heeft het Soeda nese volk een grote traditie in proza en C. Vooys 25 jaar bij Brill Gisteren herdacht de heer C. Vooys, vorm-voorbereider bij de N.V. Boek handel Drukkerij v/h E. J. Brill, het feit dat hij 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. In aanwezigheid van het gehele personeel, voor een speciale hul diging bijeengekomen, voerde als eerste spreker, de heer F. C. Wieder jr., direc teur der N.V., het woord. HU wees op de bijzondere tussenpositie tussen zetterU en drukkerij, welke het werk van de Ju bilaris met zich meebracht en releveerde diens uitstekend vakmanschap en grote toewijding. Vervolgens bood spreker hem, als stoffelijk blyk van erkentelykheid, namens de directie een enveloppe met inhoud aan. Namens het technisch personeel sprak de heer J. de Koning, bedrUfsleider, die speciaal herinnerde aan de uitstekende wijze, waarop de heer Vooys al die ja ren zich aan de steeds veranderende techniek had weten aan te passen. Ten slotte bracht de heer C. J. Oostwouder, chef der afdeling calculatie, de jubilaris hulde namens het administratief perso neel. Beide sprekers overhandigden de heer Vooys enige fraaie geschenken ter herinnering aan dit jubileum, dat met een gezellig samenzijn werd besloten. NIEUWE STRAATNAMEN B. en W. hebben besloten aan een aan- lal straten ten zuidwesten van het kruispunt VUf MeilaanChurchilllaan de volgende namen te gevenCesar Franckstraat, Mozartstraat, Debussy- 6traat, Moessorgskistraat, Chopinstraat, Ravelstraat, Brucknerstraat, Schubert- laan, Schubertplein, Verdistr., Brahms- laan, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Cor- rellistraat, Toscaninilaan en Bachstraat. Aan de Moessorgskistraat zullen ech ter geen woningen komen te staan. heid, doch met een grote zekerheid, al dus spreker. Dit geschiedt dank zij een betrekkelUke eenheid, niet te grote te genstellingen en een even geleidelijke bevolkingsaanwas, die in deze grote uit gestrektheid gemakkelijk kan worden opgevangen. De noden, die er zeker zyn, zyn echter niet accuut en kunnen op langer termUn worden gelenigd. Spreker verklaarde, dat de aldaar werkende Nederlanders land en volk hebben leren liefhebben en dat «lp Soedanezen omgekeerd een groot res pect hebben voor ons volk, een pret tige verhouding die uiteraard bevor derlijk is voor een goede gang van za ken, waar vele ingenieurs en technici hun beste krachten geven voor dit dappere volksdeel van Afrika. Na de koffie toonde dr. Van Santen een groot aantal kleurendia's welke een onvergetelijke indruk achterlieten van dit mooie land met zijn vriendelijke be volking. Fiscale en verervingsmoeilijkheden rond opvolging in middenstaiulsbedrijf Leidse middenstanders ontvingen voorlichting De heer J. Koster uit Hilversum hield gisteravond in „Het Gulden Vlies" een lezing getiteld: „De fiscale en vererve- ningsmoeilijkheden rondom de opvol ging in het middenstandsbedrijf". De avond was georganiseerd door de afde ling Leiden van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen. De heer F. F. Boddë, algemeen be stuurslid van het NVM, heette alle aan wezigen van harte welkom. Hy zette in zUn openingswoord de doelstellingen van het NVM uiteen en wees op een zeer be- langryk punt voor de middenstandsbe weging: de middenstandsnota. Deze be vatte een aantal punten, welke by de Bond grote ongerustheid teweeg hebben gebracht. Doch sterk komt in de nota naar voren de verbeterde financiële po sitie van de middenstander. Verontrus tend is de sterke vermindering van het aantal middenstandszaken in de afgelo pen acht jaar. LEIDERDORP Avondmaalsviering is hart van liturgie BIJEENKOMST JONGE KERK In het gebouw aan de Eikenlaan, sprak gisteravond ds. A. C. D. van den Bosch, hervormd predikant te Ginniken over „De liturgie in de Hervormde Kerk". Ds. v. d. Bosch Uvert zich zeer voor de vernieuwing van de liturgie en past dit ook toe in zijn eigen kerk. De vernieu wing bestaat hierin, dat de gemeente gedurende de gehele dienst actief bezig is. Er moet een voortdurend contact be staan tussen prediker en gemeente. De Geloofsbelijdenis wordt gezongen, het „Onze Vader" door de hele gemeente hardop meegebeden. Men viert elke maand het Heilig Avondmaal, hoewel ds. v. d. Bosch zegt, dat het juister is, als dit wekelyks gebeurt. Liturgie is de levensvorm van de kerk in haar ont moeting met haar Heer. Geen kerkdienst is denkbaar zonder een bepaalde litur gische vorm. Echter: welke vorm is de juiste? Ds. v. d. Bosch zegt, dat dit geen esthetische kwestie is,' maar een theo logische. En als men deze zaak zo stelt, dan zal men ontdekken dat deze theolo gische ideeën herzien moeten worden, omdat blykt, dat de protestantse theo logie langzamerhand vele onbijbelse vermageringen heeft ondergaan. Ds. V. d. Bosch zegt, dat deze gehele vernieu wing van de liturgie, een vorm is die redelUk goed uitdrukt, wat bedoeld wordt met deze vorm van eredienst, omdat hier het centrale gemeenteleven klopt. Verder zegt hy, dat in de praktyk onder liturgie wordt verstaan, dat „wat we doen en ermee bedoelen" en het allerbelangrUkste is wat er voor het ge loof waarneembaar, gebeurt. De avondmaalsviering is het hart van van de liturgie; dit is de oudste vorm van eredienst. Wordt het Heilig Avond maal gevierd, dan is dat wat gebeurt representatie. Dat is dan geen terugzien op hetgeen 2000 jaar geleden gebeurd is. Integendeel, het is volkomen actueel, omdat God nu tegenwoordig is. Verder zegt ds. v. d. Bosch, dat de Kerk Gods huis is. Daar wil Hij de ge meente ontmoeten. Alles draagt daar een sacramenteel karakter, en daarom mag de liturgie niet rommelig zijn. Er wordt een gesprek gevoerd tussen Chris tus en zijn bruid, en daarom moet alles volkomen gaaf zijn. Bij de rijkdom van de liturgie, gaat het niet om de mode, maar om de levensroem van de kerk. De waarde van deze vorm van liturgische diensten is, dat het bepaalde gelodfs- Daarna kreeg de heer Koster het woord. Deze besprak eerst de fiscale zyde van zijn onderwerp. De fiscale moeilijkheden bij verkoop of overdracht van het gehele of een gedeelte van een bedrijf hebben betrekking op de aanwe zige meerwaarde in het bedrijf, welke weer te splitsen is in: 1. De stille re serves op de bedrijfsmiddelen en 2. de „goodwill" van het bedryf. Met behulp van een normale midden standsbalans zette de heer Koster uit een, wat men onder deze meerwaarde verstaat. De financieringsmoeilijkheden zijn in middenstandskringen zeer moei- lyk, doch via een waarborgfonds zijn er redelijke mogeiykheden. Ook via parti culier initiatief kunnen goede resultaten worden bereikt, zy het voorlopig nog be perkt. Dit is hoofdzakelijk afhankelijk van de vestigingseisen en het onderne merschap. Zeer dikwijls is opvolging door eigen zoon(s) gewenst en mogelijk. Daarbij kan de bedrijfsvorm „Vennoot schap onder firma" een goede en goed kope mogelUkheid zijn. Het dient aan beveling tijdig een v.o.f. op te richten en de zoon een ruim winstaandeel toe te kennen. Men moet echter wel regelen, dat de zoon het verschil tussen zijn jaarlijkse beperkte opname en zijn wer- kelyk winstaandeel aan vader uitkeert in mindering van het kapitaal van de vader. Hierdoor worden dikwijls liquidi- teitsmoeilykheden bij uittreden of over lijden van vader voorkomen. Eveneens is de inhoud van het firmacontract van groot belang. ZAK- EN TAFELAANSTEKERS in nieuwste uitvoering. TEL. 20635 - Fa. v. d. Burg hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE waarden erin slUpt, aldus ds. V. d. Bosch. Er werden vele vragen gesteld. Ds. Honnef merkte o.m. tenslotte op, dat men met deze vorm van liturgie toch vooral niet de mystieke kant uit moet gaan, maar de nuchtere zUde moet blijven bezien. De prediking van het Woord moet het centrale punt blijven. Krediet voor uitbreiding van parkeerruimte In de Oranjewijk is gebrek aan par keergelegenheid. Men verwacht, dat het gebrek aan parkeerruimte in de toe komst nog groter zal worden. Voor ver ruiming van de parkeergelegenheid vra gen B. en W. van Leiderdorp een kre diet van f 5.048. Dit bedrag moet in 30 jaar worden afgeschreven. De burgemeester zal deze week geen spreekuur houden. VrUdag en zaterdag zal in Leider dorp gecollecteerd worden voor het nieu we Diaconessenhuis te Leiden. OEGSTGEES1 Opbrengst collecte De afdeling Oegstgeest van de Macht van het Kleine heeft zaterdag haxir jaarlijkse collecte gehouden. Met dank aan collectanten en de burgerij meldt de penningmeesteresse dat f. 665,38 werd opgebracht. Reusachtige vloedgolven, die na de aardbeving in Chili over de Stille Oceaan kwamen aangeraasd, zijn hedenochtend vroeg over Japans oostkust geslagen en heb ben een geweldige ravage aange richt in de kuststeden en dorpen. Er zouden al 800 doden en ver misten zijn en volgens de laatste berichten staan er naar schatting 6.000 huizen blank. Ruim 26.000 politiemannen, brand weerlieden en militairen zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Amerikaanse helikopters zijn on derweg naar de getroffen gebieden en het Rode Kruis zendt levens- en geneesmiddelen. De vloedgol ven, die in Japan „Tsoenami" wor den genoemd, hebben honderden schepen losgeslagen of beschadigd, huizen vernield en het weg- en spoorverkeer ontwricht. Ten minste 20.000 vluchtelingen trach ten veiliger oorden te bereiken. Duizen den inwoners van Sjiogama in noord- Japan hebben de wyk genomen naar de heuvels in de omgeving van de stad. By deze massale vlucht zyn versche'dene vrouwen en kinderen onder de voet ge raakt. Op een plek in het noorden van een land kon men huizen en vissersboten zien op 1 km afstand van de kust. Zij waren door het woedende water het land binnengesleurd. Piloten, die over het noorden van Sendai hebben gevlogen, verklaarden, dat zU niets anders dan wrakstukken en water hebben gezien. De meteorolo gische dienst van Japan heeft meege deeld, dat de berichten over de nadering van de vloedgolven niet tUdig genoeg zUn binnengekomen om de bevolking te waarschuwen. Uitslagen medaltest Zaterdag 21 mei I960 hebben de leer lingen van Dansinstituut Style" te Oegstgeest de dansproef (Medaltest) in ballroom- en Latin American-dances afgelegd onder auspiciën van de Ne derlandse Bond van Dansleraren. De jury werd gevormd door de heer W. van Daden te Den Haag. De uitslagen luidden: Ballroom: brons: de dames M. Klerk, N. Heemskerk, S. Lesquillier, J. Wijs man, W. Rietkerk, H. Andela, L. Hui- zinga, W. Gijsman, T. Pasma, G. Ruys, J. de Jong, N. Spierenburg, L. v. Eg- mond, R. Scholten, E. Imanse, R. Heemskerk, A. Timmer, E. Smallen- burg, T. v. d. Noordt, M. Krom, en de heren F. Basters, A. Timmermans, Fr. v. Oostroom, P. C. v. Duin, C. J. Kroon, H. Haasnoot, H. Schonenberg, C. Remmelzwaal, C. v. d. Marei, Fr. Ruis, E. Dankmeyer, D. J. v. Duiven- bode, J. Vletter, W. J. Kwakernaak. Brons met lof: de dames A. E. v. d. Haven, B. Bogaards, E. Veerman, E. Smallenburg, mevr. L. v. Veen, M. Theunisz, M. Vermeij, A. Kuindersma, R. Kramer en de heren H. Veldman, R. C. Kramer, D. J. v. Duivenvoorde, R. v. Veen. Kr. Sneijders, C. Guyt. Zilver: de dames R. de Rooij, A. de Nie. H. H. v. Weerden, E. Burgerjon en de heren J. Basters, J. Schipper, W. v. d. Eyckel, M. Haasnoot. G. Schipper, J. de Best. Afgewezen: 1 heer. Zilver-Ster: de dames R. de Rooy, A. de Nie. E. Veerman, J. Elskamp, I. Raaphorst, M. de Outer, H. H. van Weerden, E. Burgerjon en de heren A. Bol, J. Basters, A. v. d. Plas, J. Schipper, W. v. d. EUckel, M. Haas noot, G. Schipper, J. de Best, P. Ver haar. Goud Ster: mej. A. Langenberg en de heer H. Langenberg. Latijns Amerikaans (rumba, cha-cha- cha, samba): brons: de dames S. Les- quiller, A. Kuindersma, M. VermeU, E. Smallenburg, M. Krom, mevr. L. van Veen, A. Timmer, B. Bogaards, R. Heemskerk en de heren G. Schip per, J. Schipper, J. Basters, E. Dank- meijer, R. v. Veen, D. J. v. Duyven- bode, R. C. Kramer. Zilver: de dames R. de Rooij, A. de Nie, A. Langenberg, I. Raaphorst, M. den Outer, J. Elskamp, H. H. v. Weer den, E. Veerman en de heren D. Hus, A. Bol, G. Schipper, J. Schipper, W. v. d. Eijckel, H. Langenberg, P. Ver haar. Mr. A. A. J. Goldberg wordt burgemeester Delfzijl (Speciale berichtgeving) Met ingang van 16 juni a.s. is mr. A. A. J. Goldberg te Oegstgeest be noemd tot burgemeester van Delfzyl. BEURSOVERZICHT Markt hield zich goed Amsterdam, 24 mei. De koersen van de hoofdfondsen ver schilden vanmiddag slechts weinig bU die van het vorige slotpeil. doch waren veel hoger vergeleken bU de noteringen uit de niet-officiele ochtendhandel. De betere stemming van vanmiddag werd veroorzaakt door aankopen spe ciaal voor Zwitserse rekening. De beurs en vooral het buitenland blyft vertrou wen hebben in de elektronische waar den, die niet veel concurrentie onder vinden. Dit geldt ook voor een groot ge deelte voor de Philips-papieren vandaar, dat deze aandelen wederom door het buitenland uit de Amsterdamse markt werden genomen. Wall Street nam gis teren de vaste tendentie van het Dam rak niet over en dit was voor de Euro pese beurzen niet bepaald bemoedigend. Hierdoor werden dan ook vanmorgen lage koersen geregistreerd. Op het ver laagde peil kwamen echter kooporders uit het buitenland. Op vrywel het hoog ste niveau van de morgenuren zette de officiële beurs in. Philips steeg van 978 tot 983%, tegen gisteren als slotprijs 977. Unilevers liepen op van 821 tot 826 en waren op die prUs vrijwel onveranderd by die van gisteren. Aku's circa 2 pun ten hoger op 470 en Kon. Olies rond het vorige slot doch boven pariteit New York. Hoogovens noteerden 20 punten hoger op 650, na een opening op 633. Na een aanvankelijk kalme tendentie, kwam er voor deze waarden plotseling vraag van publieke zijde. Hierdoor schoot de koers snel omhoog. In alle hoeken was Mr. GOLDBERG De heer Goldberg, die thans perso neelschef van de Verzekeringmaat- schappü ,,De Nederlanden van 1845" is, is 38 jaar oud en lid van de VVD. De nieuwbenoemde burgemeester is ge huwd en heeft vier kinderen. De heer Goldberg is de opvolger van de heer J. A. F. Roeien, die onlangs benoemd is tot burgemeester van Zwolle. Eerste resultaten van verkiezingen in de Kongo (Van onze Brusselse correspondent) Pas laat In de middag zyn gisteren de eerste resultaten van de verkiezingen in de grote Kongolese steden in Brussel binnengekomen. De uitslag heeft nie mand verrast. De verschillende Kongo lese politieke partijen hebben daar ge wonnen, waar zij sedert maanden hun partij-organisatie sterk hadden uitge bouwd. In Leopoldstad waar de Bakon- go-stam ongeveer de helft van de be volking vormt is de partij van deze stam de Abako, als grote overwinnaar uit de stembus gekomen, evenals in de inter nationale havenstad aan de Atlantische Oceaan, Mataai. In Leopoldstad haalt de Abako drie van de vier zetels, de vierde zetel gaat naar de Eenheidsparty van de gematigde Kongolese leider Jean Bolin- kango, die ook tijdens zijn verkiezings campagne een zeer uitgesproken pro- Belgische houding aannam. De president van de Abako, Kasavoeboe, die zich in de jongste weken opvallend van de meer revolutionaire leider Patrice Loemoemba afwendde, is verkozen. Hij wordt ge noemd als minister van de nieuwe Kon golese regering of als president van het Kongolese parlement. In Stanleystad overwon de president van de Nationaal- Kongolese beweging Patrice Loemoemba. In Elisabethstad. de hoofdstad van de koper- en uranium-provincie Katanga won de gematigde, maar zeer federaal gezinde Conakat, de party van de be kende leider Tsjombe, die een sterk ge decentraliseerd federaal Kongo voor staat en de rijkdom van Katanga on gaarne deelt met de overige vUf provin cies van Kongo. MIUOENENORDER DER N.S. VOOR WERKSPOOR In het kader van de modernisering van het goederenwagenpark van de Ned. Spoorwegen is bü Werkspoor (Verenig de Machine Fabrieken) door de N.S. een miljoenen order geplaatst voor de bouw van 600 goederenwagens. Deze wagens zullen een volume-inhoud van 80 m3 hebben. Men hoopt de eerste wagens reeds dit jaar op te leveren. En kele maanden geleden plaatsten de Ned. Spoorwegen een grote order voor z.g. druksilowagens. Naar wy van de zijde van <le Ned. Spoorwegen vernemen ligt het in de bedoeling de modernisering van het wagenpark verder door te voe ren. TARIEFSVERLAGING N.S. VOOR GOEDERENVERVOER Met ingang van 1 juli De Ned. Spoorwegen hebben met goedkeuring van de minister van Ver keer en Waterstaat besloten met ingang van 1 juli de goederentarieven voor het vervoer van grote wagenladingen te ver lagen. Deze variëren van 6 Te tot 8 en hebben betrekking op een groot aan tal goederen. De modernisering van het wagenpark der NB. is o.m. gericht op produktivi- teitsverhoging door vergroting van ca paciteit en draagvermogen der wapens, waardoor het mogelijk wordt grotere partijen ineens te vervoeren. Deze mo dernisering is thans zo ver voortge schreden, dat de N.S. het ogenblik ge komen acht om door verlaging van de tarieven voor grote zendingen ook de verladers te betrekken in het streven naar produktiviteitsverbetering en hen te doen delen in de resultaten daarvan. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 mei Vette-varkensmarkt: Aangevoerd 184 vette varkens. Notering F er kg. levend gewicht: zware varkens 1.30-1.36, lichte varkens f 1.60-1.48. sla gers-varkens f 1.48-1.52, zeugen f 1.02- 1.10. Handel traag. LEIDEN, Leidse Coop. Groente- en Fruitveiling: 24 mei: per 100 kg.: Aard beien 51-97, andijvie 19-37. kroten 21-35, ?ostelein 18-24, rabarber 15-19, spinazie -24, komkommers 16-26, tomaten 70-110, uien 22-23. Per 100 stuks: bloemkool A 51-63, idem B 20-38, Idem C 16-18, sla 4.10-6.20. Per 100 bos: bospeen 48-62, radijs 7-8. BODEGRAVEN, 24 mei Kaasmarkt: Aanvoer 44 partijen. Notering: eerste soort f 1.90-2.-; tweede soort f 1.80-1.89; extra kwaliteit tot f2.14. Handel kalm. AALSMEER, 23 mei C.V. Centrale Aalsmeerae Velling GA. Snijbloemen: Gerbera 18-42. Amaryllis 7-10, Lelies 30- 70, Violieren 8-16, Calla 20-37, Clematis 35-70, Bouvardla 40-57, Pioenen 7-10, per stuk. Iris 65-100, Fresia 58-130, Lathyrus 40-93, Pyrethrum 90-145, Colvlllel 120- 245, Ornlthogalum 100-180, Papaver 75- 125, Gladiolen 110-250, per bos. Anjers: rood 20-44, roze 12-30. wit 12-24, Or chid Beauty 35-54, per stuk. Rozen: Bet ter Times 12-36. Rosalandla 15-30. Parel van Aalsmeer 20-41. Geh. Dulsberg 20- 40, Pechtold 12-35, Verschuren 12-25, Towny Gold 18-34, Mad. Ofman 15-28, Baccarat 40-68, Montezuma 20-40, Stok man 10-24, Sweetheart 15-13, Nymph 30- 57.. per stuk. ROTTERDAM, 24 mei Veemarkt: Aanvoer in totaal 3773. Weektotaal 3789. Vette koeien en ossen 425, gebrulksvee 714, vette kalveren 833, graskalveren 98, nuchtere kalveren 1135, varkens 8, lopers 10, biggen 15, paarden 88, veulens 2, scha pen of lammeren 77, welde/zulglammeren 355, bokken of gelten 13. Notering: Vette koelen le kw. 3-3.30, 2e kw. 2.70-3, 3e kw. 2.50-2.70; vette kalveren 2.70-2.90. 2.40-2.70, 2.10-2.40, per kg.; graskalveren 440, 380, 270, nuchtere kalveren 62. 52. 47; lopers 80. 70. 60; biggen 50. 40, 36. per stuk. Slachtpaarden 2.25, 1.90, 1.80 per kg. Schapen 120, 100, 70, welde/ zuiglammeren 60. 50. 45; kalfkoelen 1290, 1100, 900; melkkoeien 1290, 1100, 900; vare koeien 900. 780, 680; vaarzen 925, 700, 600; pinken 570, 500, 400, per stuk. een behoorlyke activiteit voor de Inter nationale waarden. Scheepvaarten kalm en nauwelUks prijshoudend. Cultures doorelkaar aan de vaste kant met als koploper Deli. Staatsfondsen praktisch onveranderd bU gisteren. De eerste notering voor de 5% obliga ties lening 1960 Nederlandse Antillen werd op circa 99% geadviseerd. De uit gifte koers was 99%. De laatste ver- handeldag van claims Eerste Neder- landsche bracht een adviesprys van f. 250,—, neerkomende op 850% voor de nieuwe aandelen. Tegen het slot liepen de koersen voor de hoofdfondsen een paar punten terug. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 mei. Londen 10.57%—10.57%, New York 3.76H—3.77A. Montreal 3.82ft—3.82j|, Parijs 76.90%—76.95%, Brussel 7.56— 7.56%, Frankfort 90.4090.45, Stock holm 72.87%—72.92%, Zürich 87.41%— 87.46'2, Milaan 60.72%—60.77%, Kopen hagen 54.55%—54.60%, Oslo 52.83—52.88. Wenen 14.47%14.48%, Lissabon 13.17%—13.19%. koers v. heden 99% 99% 99% 99% 97%GL 97 ft 93% 93% B 78% 91% 91H 95% 93% 93% 93 ft 86% 86% 86% 88% 88% 90% 90% 90 ft 90 ft 92 91% 97 GB 97 97% 97% 92% 92|» 89% 109 109 ft Beurs van Amsterdam Dinsdag 24 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. *59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi 3% Ned. '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned '55 I 3% Ned. '55 n 3y4 Ned. '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A3 Grootboek '46 3 Ned. W.B 6% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. HandelmU Amst. Rubber H.VA Senembah AKU Berkel's Patent Calvé Delft cert Deli MU-en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Peyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f 20.—) Idem (50 f20.—) Holl Amer. hjn Java China Paket KLM Kon Ned Stmv Mij Kon Paket My Stoomvaart Mij Nievelt Goudr v Ommeren eert. Kon Rott Lloyd Ned Scheepv (v.) NB Ned cert Unie 34% 34 157 156 250 255% 108% 108% GL 155% 155% 535 540 468% 468 %GB 294 GB 282E.D. 845% 844 171% 172.75 265 GB 647% 630% 647% 450GB 473 GB 478% 977 975 272 GB 273% 826% 824 50 188% 188% 345 348 626 exd. 651 143 142 141.20 141.20 136% 135%GB 145 145 108.80 109.10 171 170% 135 132% 154% 151 142 141% 270 269 145 144 145% 145 GB OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam "47 i3%) 3 93% idem 48 (3%> 93% R'dam '52-1 98 ld ld "37 I-II t3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 97 97% Bank N. G. *58 (5%) 103% 103% ld. N.WB '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94% Premieleningen A'dam '53 3 100% 100 B A'dam '51 I 2% 84% 84% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 n 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 79 78% Enschede'54 2% 81% 80% Den Haag '52 I 2% 85% 84% Idem II 2% 89 89 R'dam '52 I 2% 88 Idem n 2% 88% 88% Idem '57 2% 98 98% Utrecht '52 2% 88 Z.-Holl. 1957 2% 95% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 218 Amst. Bank 335 HB.Ü eert. 222 Rott. Bank 283% Twentsche Bank 263 Industrie Ondernemingen Albert Heyn415 BorsumU56 K. N Edmet. A-AA Idem pref wd 107% ElectrolasmU 308 Kon Ned Grofsm 153 Holl Constructie 490 Ing bur v. Bouwnyv 263 Internatlo 151 Int Kunststof! Ind. 62% Leidse Wolspinnerij 376 Rott. Droogdok MU 565% Sikken's Lakfabr. 644 Ver. Touwfabrleken 305 Walvisvaart 110 Wern ink's Betonm. 142 Van WUk en Heringa 106 B Zaalberg 117% Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 25% Intern Nickel 109 Anaconda 61% Bethlehem 8teel 47% Cities Service 42% General Motors 46% Kennecott 80% Republic Steel 63ft Shell OU 65 Union Pacific 26% Un. States Steel 82% 218 333 227 280 260 419 56 310 154 490 150% 63 374 565% 649 110 140% 107 25 ft 107% 52% 46% 42% 45 64% 26% 81%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5