Suriname streeft naar een eigen stem elders Peek&Cloppenburg urn Naar nationale bewustwording Regeringsdelegatie vertrekt voor reis naar Afrika en Azië 14 DAGEN Met een enkel woord elke woensdag jongensmarkt Tino-Shirts Agenda DINSDAG 24 MEI 1960 (Van onze Haagse redactie) „Ik ben tevreden over de sfeer waarin de besprekingen met de Nederlandse regering zijn gevoerd. Dat wil echter niet zeggen, dat ik ook onverdeeld ingenomen ben met het resultaat van die besprekingen* Maar zij bieden in elk geval een grondslag om verder samen te wer ken. Voor zover daarbij het Statuut van het Koninkrijk in het geding is, zal het zeker tot een ronde-tafelconferentie komen, waaraan ook de Ned. Antillen zullen deelnemen. Dat verklaarde ons de minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, na afloop van een in Den Haag gehouden voorlichtings avond, welke werd gepresideerd door de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, mr. dr. R. H. Pos. De belangrijkste onthullingen op deze door enige honderden in Nederland ver blijvende Surinamers bijgewoonde bij eenkomst deed het Surinaamse Staten lid mr. J. Pengel (fractievoorzitter van de Nationale Partij Suriname), die mee deelde dat de regeringsdelegatie morgen weer uit Nederland vertrekt. Dan zal ook het resultaat van de besprekingen met de Nederlandse regering officieel worden bekend gemaakt. Minister-presi- den Emanuels vertrekt rechtsstreeks naar Suriname, maar de overige leden gaan eerst naar Ghana en vervolgens naar India „onze stamlanden", zoals de sprekers zeiden en daarna naar Hongkong, Tokio, Honoloeloe en Los An geles. De heer Pengel verduidelijkte: „Men moet de ontwikkeling van Suri name niet uitsluitend in Koninkrijks sfeer willen zien. Wij streven naar een zelfstandig internationaal verkeer en wil len zelf zien wat er in de wereld te koop is". EEN EERSTE STAP De Surinaamse minister van Finan cien, dr. Sedney, vulde deze mededelin gen later nog aan: „Deze delegatie is een eerste stap op die weg. De volgende zal zfjn, dat Suriname eigen vertegen woordigingen krijgt op het Amerikaanse continent en later ook in internatio nale lichamen". Dr. Sedney noemde dit streven een natuurlijke facet van de na tionale bewustwording en het Statenlid mr. H. Heidweiler (Nationale Partij Su riname) geloofde wel dat in Nederland de bereidheid bestaat om eventuele ju ridische bezwaren daartegen uit de weg te ruimen. De meeste sprekers, zoals mr. C. Ooft van de Progressieve Surinaamse Volks partij en J. Lachmon, de voorzitter van de Statenfractie van de Verenigde Hin- dostaanse Party, legden er de nadruk op, dat de verschillende volksgroepen in Suriname snel op weg zijn naar een be wustwording van hun gezamenlijke na tionaliteit. Een strijd om de macht van de rassen behoort tot het verleden: „Wij willen geen Verwoerd worden", zoals de heer Lachmon verklaarde. SARAMACCAPLAN Uiteraard werd voor dit specifieke Su rinaamse gehoor de nadruk gelegd op de opmerkelijke snelle economische en technische ontwikkeling welke Suriname sinds zyn autonomie doormaakt. Reeds spreekt men over het „kleine Saramac- caplan", dat deel uitmaakt van een door een Amerikaans bureau verricht onderzoek naar de mogelijkheden om elektrische energie op te wekken. Vol gens dat bureau zfjn er niet minder dan 23 mogelijkheden om dat te doen. En wanneer het in uitvoering zijnde Broko- pondoplan gereed is, zal Suriname over tien keer zoveel stroom beschikken als tot voor kort in Paramaribo werd ver bruikt. Intussen is voor de uitvoering van dergelijke industriële projecten de fi- Filmverslag van Ajax-Feijenoord De Nederlandse Televisie Stichting zal donderdag in een extra-uitzending van 19.30 tot 20 uur een filmverslag uitzen den van de wedstrijd Ajax-Feijenoord in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De KNVB heeft geen toestemming ver leend voor een directe uitzending in ver band met het feit, dat die middag ook nog andere wedstrijden worden gespeeld. nanciele medewerking van Nederland en ander landen nodig. Minister-president Emanuels gaf in het onderhoud dat wij met hem hadden te kennen, dat hij wat de bereidheid van de Nederlandse regering in dat opzicht betreft niet geheel ontevreden was, maar hy uitte toch zijn teleurstelling over het feit, dat het Nederlandse bedrijfsleven overal elders sneller tot investeringen overgaat dan in Suriname. „Gelooft men werkelijk, dat de Kongo zoveel veiliger is uit een oogpunt van kapitaalsbeleg ging dan Suriname?" vroeg hij tot slot. 9 Vervolg van pag. 1 Gepeperde vragen van Cabot Lodge Cabot Lodge wenste niet te twis ten over de vraag waarom Kroesj- tsjef dergelijke vluchten niet naar voren had gebracht, toen hij Eisen hower sprak in Camp David, doch wel toen hij hem in het openbaar in Parijs ontmoette. Waarom wenste Kroesjtsjef thans ineens de span ning op te voeren? Lodge wenste niet in detail de spionage te bespre ken die de Sovjet-Unie pleegt, hij gaf slechts een lange lijst spionnen die sedert de dood van Stalin in Amerika hebben gewerkt. Hij noemde o.a. Kirilof, die werd be trapt toen hij tijdens Kroejtsjefs bedoek inlichtingen trachtte te krij gen over codemachines in Amerika! Daarna zette Lodge zijn tegenaanval eerst goed in. Kroesjtsjef had zich be kommerd getoond over het interna tionaal recht. Maar waaruit had Rus- lands bezorgdheid voor internationaal recht gebleken in 1950 in Korea of in 1956 in Hongarije? Was het wonder dat andere landen zich zo goed mogelijk trachtten te beveiligen tegen mogelijke verrassingsaanvallen van de Sovjet- Unie? De kern van de zaak is volgens Lodge de mogelijkheid van een plotse linge algehele vernietiging. De zaken die Gromyko naar voren bracht zouden slechts symptomen zijn. Om verbetering te brengen in de we reldsituatie zijn de Ver. Staten te allen tijde bereid tot onderhandelen. Lodge kondigde aan later op de kern van de zaak te zullen terugkomen. Voorlopig liet hij het bij de verzekering dat de Ver. Staten blijven streven naar ontwa pening met controle, staking van de kernproeven alsmede vreedzame samen werking bij het gebruik van het heelal. De Russische resolutie heeft geen kans aanvaard te worden. Vier leden van de Veiligheidsraad, Ar gentinië, Ceylon, Ecuador en Tunis, zul len wanneer de discussie over de Sovjet resolutie teneinde is, waarschijnlijk een resolutie indienen waarin de vluchten over de Sovjet-Unie niet zyn vermeld doch waarin wordt aangedrongen dat de grote mogendheden hun pogingen zullen voortzetten om tot ontwapening te ko men en tot stopzetting van de kernproe ven. Bovendien dringt die resolutie er dan op aan dat onderhandelingen zul- CORSETTEN - BUSTEHOUDERS LEIDEN: BREESTRAAT 35 TEL. 30768 GAST EN GASTHEER WERD GROOT SUCCES Meer dan 90.000 bezoekers (Van onze Haagse redactie) „Gast en gastheer", de grootste ten toonstelling ooit in Den Haag gehou den, is beëindigd. Om elf uur gister avond klonk voor de laatste maal de stem van de omroepster door de Hout- rusthallen met het verzoek de expositie te verlaten. De tentoonstelling is een groot succes geweest. Meer dan 90.000 betalende be zoekers hebben haar bezocht en met dat aantal zijn de organisatoren „dik te vreden", zo drukte de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. Pronk, het uit. Vele exposanten hebben goede za ken gedaan en er zijn talrijke waarde volle nationale en internationale con tacten gelegd. Tot de geslaagdste onder delen van de expositie behoorden het vermaakscentrum „Horecaffiësta", het jeugdrestaurant waar 2000 lunches of diners zijn geserveerd en het restaurant „La Palette", dat 9600 gasten kreeg. Het gerecht „Boullabaise de Scheveninque" is zo ingegeslagen bij het publiek, dat de hotellerie van een culinaire aanwinst spreekt. Sociale rechtspositie dienstplichtige militair Een uit de Nationale Raad Welzijn Militairen voortgekomen commissie voor de rechtsbasis van de sociale zorg voor de dienstplichtigen en daarmede gelij kte stellen militairen, onder voor zitterschap van prof. mr. E. H. s'Jacob, heeft een rapport uitgebracht inzake de sociale rechtspositie van de dienstplich tige militair in vergelijking met de werknemer in de burgermaatschappij Het rapport komt tot de conclusie, dat in het algemeen gesteld kan wor den, dat de sociale voorzieningen voor de militair de vergelijking met de voor zieningen in de burgersector zeer goed kunnen doorstaan, en voorts dat de overheid zich van haar bijzondere ver antwoordelijkheid tegenover het perso neel van de Krijgsmacht bewust is. Advertentie EXTRA AANBIEDING 1 SCHRIJFBLOK, 100 vel f 1.— 25 WITTE ENVELOPPEN f 0.30 1 BALLPOINT f 0.45 (blauw, zwart, rood of groen schrijvend) Tezamen f 1.75 Tm. 7 juni Ny f 1.25 HAARLEMMERSTR. 187171 LEIDEN. len worden geopend over de technische aspecten van maatregelen tegen een verrassingsaanval. De resolutie verzoekt de grote mo gendheden de onderhandelingen zo spoe dig mogelijk te hervatten en daarbij ge bruik te maken van de bijstand der Vei ligheidsraad en andere organen van de Verenigde Naties. BINNENLAND Op de fruitveiling in Kapelle-Bie- zelinge zijn gisteren de eerste aardbeien van de koude grond aangevoerd. Acht doosjes van 250 gram. Er werd 66 cent per doosje voor betaald. Onder auspiciën van de Nederland se Jeugd Gemeenschap wordt woensdag 25 mei in Den Haag de 12e nationale Jeugdwerkconferentie gehouden. Deze conferentie wordt Jaarlijks georganiseerd ten behoeve van leidinggevenden in het Jeugdwerk en vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid. Dit jaar is het on derwerp; „Geestelijke weerbaarheid". Op de Provinciale weg Dinteloord- Steenbergen is gisteravond omstreeks half zes de 60-Jarige J. Mangelaars uit Din- teloord bij een ongeval om het leven ge komen. De heer Mangelaars kwam van zijn werk, van de Coöperatieve Vlasfa briek Dinteloord. Bij het verlaten van het fabrieksterrein werd hij gegrepen door een personenauto, komende uit de richting Dinteloord. Bij onderscheidene K.B.s zijn be noemd tot gewoon ho...gleraar: in de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om on derwijs te geven in de toegepaste schei kunde, dr. D. J. Gerritsen; In de afde ling der algemene wetenschappen aan de Technische Hoge School te Eindhoven, om onderwijs te geven in de wiskunde, dr. G. W. Veltkamp, thans wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht; in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te ge ven in de organische scheikunde, dr. J. F. Ames, thans hoogleraar aan de Rijks universiteit te Groningen. Het regerings-emgiratieschip „Zui derkruis" zal morgen uit Amsterdam met Hr. Ms. fregat „De Bitter", onder bevel van luitenant ter zee der eerste- klasse M. G. Zuidijk, zal gedurende de maanden Juni en Juli ter beschikking worden gesteld van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord (Den Hel der) om dienst te doen als opleidings schip voor adelborsten. De bemanning zal hoofdzakelijk bestaan uit tweede- en Jongste Jaars adelborsten. BUITENLAND In Tokio is de politie gisteren slaags geweest met een duizendtal linkse stu denten die een betoging hielden tegen het Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag. Pogingen om tot het terrein van het parlementsgebouw door te dringen mislukten. Volgens de politie werden 82 politiemannen en ruim vijftig studenten gewond. Vijftien leiders van de demon stratie werden aangehouden. Inmiddels is rondom de woning van premier Klsjl een prikkeldraadversperring aangebracht. Ongeveer 150 mensen hielden daar gis teren een zitdemonstratie. Een Convair 880, het nieuwste Ame rikaanse straalpassagiersvliegtulg, is gis teren bij het opstijgen voor een proef vlucht van het vliegveld van Atlanta in brand gevlogen. Vier leden van de be manning zijn in de vlammen omgekomen. Thor Hjulstad, de 47-jarige direc teur van de Koninklijke Munt in Noor wegen. is gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht 180 kg. zilver ter waarde van meer dan 25.000 gulden ten eigen bate te hebben verkocht. Hjulstad, die sedert 1949 directeur is, ontkent. Koning Mohammed van Marokko heeft gisteravond bekendgemaakt, dat hy zelf de leiding van de regering op zich neemt. Hij heeft Kroonprins Moeial Has san belast met het vice-voorzitterschap van de regering. Bij een operatie in het gebied van Hodna in Oost-Algerije zijn 61 rebellen gesneuveld en 23 gevangen genomen. De Fransen verloren twee doden en vier ge wonden. zo is gisteren in Algiers bekend gemaakt. In het gebied van Quarsenlse eveneens in Oost-Algerije, zijn zondag en maandag 27 Algerijnse opstandelingen bulten gevecht gesteld. In Parijs zijn gisteren dertig Ame rikaanse ambassadeurs uit West- en Oost- Europa bijeengekomen ter bespreking van de Amerikaanse diplomatieke strategie in Europa. De confer*—tie zal vijf dagen duren. Arbeiders, die bezig waren met het aanleggen van een waterleiding, hebben nabij Salisbury, in Engeland, de graven blootgelegd van vijf Saksische krijgers uit de zesde eeuw. Drie van hen waren met hun waps speren en messen en schilden begraven. De voorlopige regering van Zuld- Korea heeft gisteren de 40-Jarlge luite nant-generaal Tsjoi Joenghoei benoemd tot opperbevelhebber. Hij volgt als zo danig generaal „Tijger" Song op, die de vorige week is afgetreden. Generaal Tsjoi heeft in Japan gestudeerd en is officier in het Japanse leger geweest. Vakbondsleiders op Cyprus hebben besloten tegen donderdag a.s. een 24- uursstaking af te kondigen uit protest tegen de „onverschilligheid van de rege ring" met betrekking tot de werkloos heid". Volgens een woordvoerder van de vakbonden zouden alle grote, bonafide vakbonden aan de algemene staking deel nemen ongeacht of zij Griekse of Turkse arbeiders vertegenwoordigen. Kolonel Maurice Rogers, een Ame rikaanse deskundige op het gebied van de verdediging tegen raketten, heeft in een vraaggesprek voor de televisie ver klaard, dat net Amerikaanse leger over raketten beschikt, waarmee men van de trond af doelen kan raken die zich op 2.000 meter hoogte met een snelheid van 3.380 km. per uur voortbewegen De ko lonel herinnerde er in dit verband aan, dat de U-2 lager vloog en met minder snelheid, toen hy boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten. Een Franse rooms-katholieke pries ter, pater Joseph Kerlan, is in Algiers tot vyf jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens bedreiging van de binnenlandse veiligheid van de staat. Hij bekende schuldig te zyn aan het vermenigvuldi gen van een boodschap van Krim Bel- kacem, lid van de Algerijnse voorlopige regering. Een Oostenrijkse bakkersknecht, aan wie drie moorden en twee pogingen tot moord ten laste zyn gelegd, heeft maan dag voor een rechtbank in Wenen ver klaard, door te zullen gaan met moorden totdat hij een operatie heeft ondergaan aan zyn misvormde neus. De betrokkene, de dertigjarige Johann Bergmann, zei. dat zyn neus de werkeiyke reden was dat hij Oostenryks openbare vijand nummer één was geworden. Hi' had een vrouw vermoord in een vlaag van woede, omdat zij om zyn neus had gelachen. Volgens het openbaar ministerie hebben twee psychiaters Bergmann tot psychopaat verklaard maar hem desondanks verant- woordeiyk voor zijn daden geacht. MORGEN AFSCHEID VAN DE „KAREL DOORMAN" De Marinevoorllchtingsdlenst deelt mede: „In verband met de a.s. reis van vlagvertoon van HM. vliegkampschip „Karei Doorman" en de beide jagers H.M. „Groningen" en H.M. „Limburg" naar de landen in het Verre Oosten en Ned. Nleuw-Gulnea, zal de commandant Zeemacht in Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, morgenochtend HM. „Karei Doorman" in Rotterdam bezoe ken om van de opvarenden van het smaldeel afscheid te nemen. Na inspectie sal de admiraal een toe spraak houden, waarin hij tevens een woord van persoonlijk afscheid zal leg gen, aangezien vice-admiraal Fortuyn, voordat het smaldeel In Nederland terug keert, zijn functie van commandant Zeemacht in Nederland zal hebben neer gelegd en met pensioen is gegaan. Bij zijn bezoek aan H.M. „Karei Doorman" zullen de jagers „Groningen" en „Lim burg" door deputaties vertegenwoordigd zyn." Minister Hasluck in ons land aangekomen De Australische minister Paul M. C. Hasluck is gisteravond in Den Haag aangekomen. Hij zal met de Nederlandse regering besprekingen voeren over zaken van gemeenschappelijk belang met be trekking tot het bestuur over de gebie den Papoea en Australisch Nieuw-Gui- nea en over Ned. Nieuw-Guinea, als mede over zaken die voortvloeien uit het gemeenschappelyk lidmaatschap van de commissie voor de zuidelijke Pacific. VOOR HEDENAVOND KRO: 18.00 Piano en zang. 18.20 Kaar ten op tafel, act. gesprek. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Gram. 20.30 Klarinetmuz. 21.00 Voorspel van een revolutie, klankb. 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwehjk, lezing. 22.50 Filmmuz. 23.10 Omr. ork. en sopr. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Llohte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Saxo foon en plano. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 22.45 Orgelconc. 23.05 De plaats waar wij werken, lezing. 23.20 Jazz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA Regeringsultz.: 19.00-19.45 Instructie v. volkstellers. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Vraaggesprek. 20.30 Documen taire film. 21.05-22.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 25 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord v. d. dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.20 Eén van de ze ventig, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Kamermuz. 12.37 Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Promenade ork. 14.10 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spectrum van het Christelijk Organisatie- en Ver enigingsleven, lezing. NCRV: 18.00 Leger des Heilskwartler. Advertentie zuiver katoenen tricot, exclusieve PsC dessins speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 4 jaar )75 kleine stijging per moot. Schouwburg: Feestavond ^Jeugdtoneel i Eiland". Wassenaar. Gebouw Zuiderhout: Cabaretavond voor Ver. van Hulsvrou wen t.b.v. kankerbestrijding. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ledenverg. Alg. Bond van Ouden van Dagen. Spr. F. Rippen. 2 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Wassenaar (Kasteel Oud-Was senaar) Leids Studentencabaret ten bate van Anjerfonds. 8.15 uur nam. DONDERDAG Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar ae Afsluitdyk. 8 uur voorm. VRIJDAG Gulden Vlies: Ledenvergadering Leldse Kunstkring „Voor Allen". 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Film vertoning Smit en Co's Sleepdienst. 8 u. nam. Nieuw Minerva: Afscheidsreceptie zus ter D. van Bemmel. 35 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia": 8 uur nam. Den Burcht (foyer)Receptie 20-Jarlg Jubileum Leidse Bond van Volkstuinver enigingen. 35 uur nam. DoelenkazerneJaarvergadering afd. Zuid-Holland-noord Bond van Ned. Mi- Koning Frederik en Koningin Intrid van Denemarken vieren vandaag,dinsdag, hun zilveren huweiyksfeest. Kopenhagen was met duizenden vlaggen versierd voor de rytoer die het koninklijk paar van daag met de drie prinsessen, Margrethe, Benedikte en Anne-Marie in een open rytuig door de stad maakte. De leider van de socialistische op positie in Finland, oud-minister Simo- nen, is gisteren door een rechtbank te Helsinki schuldig bevonden aan „admi nistratieve onachtzaamheid", waardoor in 1957 tijdens zijn ministerschap een staats- bouwonderneming voor de staat en de hoofdstad een verlies van in totaal on geveer 3,4 miljoen gulden opleverde. Si- monen werd veroordeeld tot een boete van 180.000 Finse marken (omstreeks 2.000 gulden). Een andere regeringsfunc tionaris kreeg een boete van 675 gulden. De goederenleveranties aan de Sov jet-Unie waartoe Oostenrijk bij het vre desverdrag verplicht werd als vergoeding voor de voormalige Duitse eigendommen in het land, zijn tot op een bedrag van ongeveer acht miljoen dollar na verricht, aldus heeft Bondskanselier Raab voor de radio meegedeeld. - Sedert de ondertekening van het vredesverdrag met Oostenrijk heeft zich van de zijde der Sovjet-Unie geen enkele onvriendschappelijke tussenkomst voorge daan en de politieke opvattingen van het neutrale Oostenrijk zyn steeds geëerbie digd, aldus heeft de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Kreisky als gast van de Oostenrijks-Sovjetrussische vereniging verklaard. Vorige week heeft zich bij Eilat in Zuid-Israël het zeldzame verschynsel van een wolkbreuk in de woestijn voor gedaan, waardoor voor vier vyf ton schade aan gewas, gebouwen en de nieuwe ollebuisleiding naar de Middellandse Zee werd aangericht. litaire Oorlogsslachtoffers. 10.30 uur vjn.; receptie i.v.m. derde lustrum. 35 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventskerk. 10 11 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. HTM-halte PosthofNachtexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Meyen- del 11.31 uur nam. Rooseveltstraat 9: Openbare les Regio nale Werkplaats Vakopleiding voor vol wassenen. 10 uur voorm.4 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jubileum-feest avond Leidse Bond van Volkstuindersver- enlgingen. 8 uur na,m. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar de Pan van Persyn. 2.10 uur nam. (fietsers 2.40 uur by noordpoort vliegveld Valkenburg). Wilhelminabrug: Fietstocht met onbe kende bestemming Ver. „Oud-Leiden". 1.45 uur nam. ZoeterwoudsewegAandeelhoudersverga dering N.V. Holl. Constructie Werkplaat sen te 10.30 uur voorm.; Idem N.V. Ned. Electrolaschmy. te 11.30 uur voorm. ZONDAG Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zyistra. 10.15 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn". „De koning met het vierkante hoofd". 3 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Leidse Assurantieclub. Spr. Jan Schreiner over de hengelsport. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon- eD feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid". (T.m. 3 juli). BIOSCOPEN Trianon: „Freddy unter fremden Ster nen". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u. Zon- en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Meisjes, membo's en whisky". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Hemelvaartsdag: „Mon onele". A.l. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Conny, een meisje van 16". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dageiyks behalve zondag: 10.30 en 11.30 uur voorm. „Het huwelijk van Prinses Margaret". Luxor: „Shalom" (Het wonder van Is raël). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wir Wunderkinder". Al.l Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De slavin van Haroea". (14 Jaar) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. He melvaartsdag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater: Van vrijdag t/m woens dag: 20 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Zolang er mensen zyn 14 Jr Donderdag 26 mei: 2.30 en 8 uur Glenn Miller Story met James Stewart. A.l. Zondag en woensdag: 2.30 uur „Geintjes met geesten". A.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. By geen gehoor by Uw huisarts of j specialist (of diens waarnemers), bel opi dokterstelefoon 22222. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De gehel- men van reuzen en dwergen ln de dieren wereld, door prof. dr. E. J. Siyper. Twee de lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Concertgebouw ork. en piano. 21.05 Ar nold Gehlen - menszyn als liohameiyk- heid, lezing. 21.25 Metropole ork. en sol. 21.55 Oude muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportultsl. 22.46 Avondoverden king. 23.00 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VAR: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. <L vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. hulsvr. 11.00 R.V.U.: De mens: leven en samenleven, door ds. E. Frater Smid. Tweede lezing. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstelllngsagenda. 13.20 Or gelspel. 13.45 Ignace Paderewskl, gesproken portret. 14.00 Volksmuz. 14.15 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsultz.: Een nieuwe roman in de Nederlandse Antillen, door Xavier Ra mon Diaz. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.30 Dansmuz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Is raëlische chansons met comm. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.45 Bal let der bedriegers, hoorsp. 21.34 Israëlische muz. 21.50 StrlJkork. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Hammondtrio. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) Ouverture Leichte Kavallerie (Suppé), Londens Philharmonlsch Orkest olv. Georg Soltl; Aqarellenwalzer (Jos. Strauss), Weens Staatsoperaorkest olv. Anton Pau- lik; Freunde, das Leben 1st lebenswert - Melne Lippen sie küssen so helsz - Ich hol' dlr vom Hlmmel das blau - Wolga- lied - Wlr bummeln durchs Leben - Dein ls mein ganzes Herz - Vllja - Niemand llebt dlch so wie Ich - Ja das Studium der Weiber, Sari Barabas, Kurt Wehof- schitz, der Hansen Chor, Orkest Beierse Omroep olv. Carl Michalski; Ouverture Les Saltimbanques (Ganne), Orkest olv. Jules Gressler; La Czarlne (Ganne), Or kest Franck Pourcel; Olie Torero (Lopez), Luis Mariano; Salade de fruits (Roux), Luis Mariano; Le canari (Pollakin), Trio Raisner; Je te donneral (Aznavour), Le piano de la plage (Trenet), Jacqueline Francois; Only you (Ram), Orkest Franck Pourcel; Marie, Marie (Delanoé), La chan son pour Roseline (Amade), Gilbert Bé- caud; Ce seralt dommage (Davis), Orkest Franck Pourcel; Milord (Moustaki), Edith Piaf; Tant que Je vivrai seul (Tlomkin), Trio Raisner; Lazzarella (Modugno), Ma rina (Granata), Quartet Enzo Gallo; Pic- colissima serenata (Ferrio), Orkest Ro berto del Gado;Domanl (Minuccl), Can zonetta d'amore (Malgonl), Jula de Pal- ma; Na voce, 'na chltarra (Rossi), Orkest Roberto del Gado; Bahia (Barroso), Lisboa antigua (Portela), Franco en zyn G5; En- contro em Santos (Brain), Orkest Guy Brain; Perhaps, perhaps, perhaps (Farres), Orkest Arthur Murray; Roulette (Stan ford), Russ Conway; Dengoza (Nazareth), Orkest Arthur Murray; Praia Vermelha (Brain), Orkest Guy Brain; Love ls a two way street (Sherman), Side saddle (Stan ford), Russ Conway; I like your kind of love (Endsley), Andy Williams; Personna- lités (Logan), Orkest Franck Pourcel. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 17.30- 17.40 JeugdJourn. Regeringsultz.: 19.00- 19.45 Instructie voor volkstellers. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 V. d. vrouw. 20.40 Toneel- en fllmnieuws. 21.05 Politle-dooumentalre. 21.30 Gevar. progr. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.15 Gram. 12.30 Voor de landb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Gram. 14.00 School radio. 15.00 Hoorspelen. 16.00 Vespers. 16.45 Cricket. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Volksdansen. 19.00 Koorzang. 19.30 Quiz. 20.00 Ork. conc. 21.00 Nws. 21.15 Discussie. 22.00 Operafragm. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.42 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 V. d. vr. (Om 14.30 nws.). 15.00 Verz. progr. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 1630 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. ra ces en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Norddeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Gevar. muz. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Filmprogr. 19.50 Jazz- muz. 20.35 Hoorsp. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Kamermuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Muz. uit musicals. 1250 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Ork. conc. 15.40 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.20 Toneelkron. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 V. d. sold. 1850 Sportkron. 19.00 Nws. 19.45 Kunstprogr. 20.00 Intern, wedstr. voor piano Kon. Elizabeth. 22.00 Nws. 22.25 Comm. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 15.33 Idem. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Intern, wedstrijd voor plano Kon. Elizabeth. 22.30 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S S c3 M k'5 d fe a IS a ss Amsterdam regen wzw 9 20 13 6 Den Helder regen zw 9 18 12 10 Ypenburg regen wzw 6 20 13 7 Vlissingen regen wzw 9 18 13 10 Eelde zwaar bew. zzw 7 19 12 0.5 De Bilt regen zzw 4 20 11 6 Twente zwaar bew. zzw 6 20 13 0 Eindhoven regen zw 4 20 13 0.1 Z.-Limburg regen z 6 20 13 1 Helsinki onbewolkt O 2 15 5 0 Stockholm licht bew. w.stil 18 6 0 Oslo regen zo 5 18 10 0 Kopenhagen half bew. z 7 16 8 0 Aberdeen licht bew. wniw 7 15 6 8 Londen zwaar bew. nnw 6 10 11 1 Brussel regen zw 5 21 14 2 Luxemburg regen zzw 4 18 11 1 Parys regen zw 5 21 15 0.1 Bordeaux geh. bew. zw 2 21 13 0 Grenoble half bew. w.stil 22 8 0 Nice onbewolkt nnw 4 20 13 0 Berllln Frankfort zwaar bew no 3 17 8 0 licht bew. zw 4 21 11 8 0 München half bew. zw 2 18 o Zürich mist z 1 21 10 8 0 Genêve zwaar bew. w.stil 19 0.5 Locarno onbewolkt O 1 23 8 0 Wenen onbewolkt w 2 18 9 0.5 Innsbruck half bew. w 2 20 6 1 Belgrado half bew. z 2 10 0 Athene onbewolkt wzw 2 Rome onbewolkt ono 2 26 14 ~o AJacclo onbewolkt ono 2 23 11 0 Lissabon onbewolkt n 3

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2