CHILI LIJKT WEL GETROFFEN DOOR REUSACHTIGE KERNBOM Wrede SS-er Eiclimann in Israël gearresteerd IV. WEERBERICHT NA DE AARDBEVING EN VLOEDGOLVEN Japanse kustdorpen geteisterd door vloedgolven200 doden Russen geven Dakota terug Hij acht zich verantwoordelijk voor moord op 6 miljoen joden Y eiliglieidsraad besprak de U-2 (9uc/ teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 MEI 1960 No. 30056 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het aantal slachtoffers van de aardbevingen en vloedgolven, die het afgelopen weekeinde en maandag Chili hebben getroffen, is gestegen tot meer dan 900. Er zouden 15.000 gewonden zijn. Te Port Mont zijn 47 mensen om het leven gekomen en velen gewond. In Concepcion zijn duizend huizen met de grond gelijk gemaakt. Te Los Angeles, 80 km ten zuiden van Concepcion, moest de brandweer wegens gebrek aan water 300 huizen met dynamiet opblazen om een reusachtige brand die na de aardbevingen was ontstaan, in te perken. In een gebied van 23.000 vierkante km treft men volledig verwoeste steden, dorpen en gehuchten aan. Volgens waarnemers biedt dit gebied een aanblik alsof er een reusachtige kernbom op terecht is gekomen. Volgens het seismologische instituut van Chili hebben de schokken, die het gebied tussen Concepcion en het eiland Chiioe hebben getroffen, een enorme kracht gehad, die slechts iets kleiner was dan die van de aardbeving in San Francisco in 1906! Verdwaasde mensen zoek in het puin In het rampgebied hebben zich dui zenden daklozen verzameld op de plei nen en grote wegen der steden, waar zij wachten op de vliegtuigen, die hen naar veiliger oorden moeten brengen. Maar men ziet ook overal verdwaasde mensen in de puinhopen zoeken naar bloedverwanten en vrienden. Nadat het reddingswerk op gang kwam, hebben vliegtuigen en schepen ln de loop van de eerste 24 uur ruim 20.000 ton levensmiddelen, medicijnen en kleren naar het rampgebied ge bracht. Piloten, die boven het gebied gevlogen hebben, hebben melding ge maakt van verwoestingen op grote schaal, volledig „verdronken" steden en honderden koeienlichamen, die op het water drijven. De aardbeving van zaterdag was krachtiger dan die van 1939, waarbij 30.000 Chilenen omkwa men. Maar de schok van zondag was nog heviger en, zoals gezegd, slechts te vergelijken met de aardbeving die in 1906 San Francisco verwoestte. De kustplaatsen zyn vooral getrof fen door de hoge vloedgolven, die op de schokken volgden. In Ancud, de grootste haven van het eiland Chiloe, kwamen velen om het leven en wor den ook talrijke personen vermist. De eerste vloedgolf ontstond bij Chiloe, raasde toen naar het noorden, waar hij na enige tijd naar het westen om zwaaide met een snelheid van ruim 700 km. per uur. Schepen, die zo'n 16 km. buiten de kust voeren, meldden dat er huizen, meubels en dood vee ronddreven. Het seismologisch obser vatorium van Wellington in Nieuw-Zee- land meent dat de schokken de hele aardkorst hebben beroerd. Een woordvoerder van de Sovjetrus- sische ambassade in Oost-Berlijn beeft vandaag bekendgemaakt, dat de Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, die vrijdag boven Oost-Duitsland tot dalen werd gedwongen, met de negen inzitten den op de plaats van de landing aan een Amerikaanse vertegenwoordiger zal wor den overgedragen. Het toestel dat op weg was van Denemarken naar Ham burg, werd door Russische straaljagers genoodzaakt op dertig km van de grens tussen Oost- en West-Duitsland nabij de Oostzeekust te landen. De bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, generaal Eddlemann, had generaal Jakoebofski, de Sovjet-commandant in Oost-Duits land, gevraagd om teruggave van het vliegtuig en zijn inzittenden. Opnieuw verzet in Rood-China Het nationalistisch-Chinese pers bureau meldt uit Hongkong, dat er op het ogenblik een nieuwe golf van verzet tegen het systeem der communes over communistisch-China slaat. In tenmin ste 15 steden en dorpen zou het tot rel letjes zijn gekomen. Ontevreden boeren zouden uit protest tegen het commune systeem overgegaan zijn tot „sabotage, brandstichting, staking, roof en moord". Het bericht, dat door alle grote bladen in Hongkong is overgenomen, geeft ech ter niet veel nadere bijzonderheden. Slechts één voorbeeld wordt genoemd. Zo zouden boeren uit Swatow pro vincie Kwantoeng de provinciale bu reaus bestormd hebben en het meubilair kort en klein geslagen hebben. Troepen zouden de orde hersteld hebben. Prijs van f 25.000 In de 547ste Staatsloterij, vierde klas se, zesde lijst is een prijs van f. 25.000 ge- valler op no. 12942. ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Koude nacht. Morgen overdag zonnige perioden ?n op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind, aanvan kelijk tussen west en noordwest, later krimpend naar zuid. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 MEI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 5.02 uur ;onder: 20.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.13 en 15.37 uur. Laagwtaer te 11.19 en 23.40 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Prins Bernhard in Argentinië Prins Bernhard is vanochtend op het vliegveld Ezeiza bij Buenos Aires aan gekomen. Hij leidt de Nederlandse dele gatie die de viering van het 150-jarig bestaan van een onafhankelijk Argen tinië bijwoont. Vanmiddag heeft de Prins in de Ne derlandse ambassade president Frondizi en leden van diens kabinet een maaltijd aangeboden. Dodende straal Het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" schrijft dat men in Amerika en in de Sovjet-Unie werkt aan een neutronenbom, soms „do dende straal" genoemd. Bij deze bom zou de straling zodanig kunnen worden beheerst, dat er vrijwel geen radio actieve afval zou ontstaan. Een met de bom aangevallen gebied zou bijna da delijk weer bewoonbaar zijn. In Santiago heerst een zenuwachtige bedrijvigheid. Men tracht zo snel mo gelijk tot een goed georganiseerd red dingsapparaat te komen. Vrachtauto's rijden in konvooi naar de vlakte bij Concepcion. De radio vraagt geregeld om mensen die bloed willen afstaan. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meege deeld. dat het nog wel verscheidene dagen kan duren voordat men officieel het aantal slachtoffers kan bekend maken. Nawerking in Japan en aan de kusten van Hawaii Een vloedgolf, die het gevolg is van de aardbevingen in Chili, heeft vandaag de noordoostkust van J a- p a n geteisterd. Volgens de eerste berichten zouden meer dan 200 mensen zijn omgekomen. Gehele dorpen zouden zijn verwoest door vloedgolven van zeven meter; 2000 woningen zijn door het water mee gesleurd en 22.000 staan onder wa ter. De verbindingen zijn verbro ken. Meer dan 500 vissersboten zijn nabij de kust van de provincies Miygi en Iwate beschadigd. Zes belangrijke havens staan gedeelte lijk onder water. Deze vloedgolf heeft ook H a- w a i i getroffen, waardoor 16 mensen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich drie kinderen. Reddingsploe gen zijn nog bezig met het uitgra ven van mensen die in ingestorte huizen zitten opgesloten. Tram uit Leitien en Duinstreek Op zondag 9 oktober a.s. gaan de bussen rijden Naar wij van de directie van de NZHVM vernemen, ligt het in de bedoeling om de stadslijn Hoge RijndijkOegstgeest v.v. en de in terlokale tramlijnen naar en van Katwijk en Noordwijk met ingang van zondag 9 oktober door autobus- tractie te vervangen. De interlocale tramdienst Leiden- Den Haag v.v. blijft echter nog ge handhaafd. Eind 1961 zal ook op dit traject de tram door de bus ver vangen worden. Het is niet uitgesloten, dat bin nen dit tijdsverloop ook de tram uit de Haarlemmerstraat zal verdwij nen. Hierover zijn de onderhande lingen nog gaande. (Van onze correspondent in Bonn) Met verbazing en ook genoegdoening vernam men gisteren te Bonn, dat de Israëlische politie niemand minder dan de vroegere „S.S.-Ober- sturmbannführer" Adolf Eichmann heeft gearresteerd. De arrestatie werd door de Israëlische minister-president Ben Goerion zelf in het par lement te Jeruzalem bekend gemaakt. Eichmann gaat door voor een der ergste jodenmoordenaars uit de nazi-periode. Uit wat in West-Duitsland bekend is geworden, maakt men op dat Eichmann na de oorlog uit Europa is gevlucht. Men wist dat hij geruime tijd in het kleine olielandje Koeweit werkzaam is geweest. Daar Eich mann voor de oorlog als jongeman in Palestina is geweest en daar o.m. Hebreeuws en Arabische talen heeft leren kennen, was het voor hem blijkbaar niet moeilijk om gelijk vele andere S.S.-grootheden onder te duiken in de Arabische wereld. Wat hem er tenslotte toe heeft bewogen om naar Israël te gaan is een raadsel. Leverancier aan de vernietigingskampen De KW. 74, welk schip tijdens vlaggetjesdag onverwachts door de Koningin werd bezocht, gaat, zoals wij gisteren reeds meldden, als eer ste naar zee. De bemanning werd, zoals men op de foto kan zien. har telijk uitgeleide gewuifd door fami lieleden. Behouden vaart en goede vangst (Foto Leid6ch Dagblad) Volgens de Israëlische wetten kan Eichmann als oorlogsmisdadiger ter dood worden veroordeeld. Israëlische autoriteiten hebben inmiddels de West- duitse justitie van de arrestatie op de hoogte gesteld. Nu zal zich het vreemde feit voor kunnen doen. dat enerzijds Israël Eichmann zou willen veroordelen en aan de andere kant de Westdultse autoriteit-en, die reeds lang geleden een arrestatiebevel tegen de SS-er hebben uitgevaardigd, om zijn uitlevering aan Israël kunnen vragen. De vraag is of Israël er toe zal overgaan Eichmann Gistermorgen heeft H.K.H. Prinses Irene het Oorlogs monument te Overloon geopend. Na afloop poseerde de Prinses met minister president prof. de Quay en de oud-minister presidenten prof. P. S. Gerbrandy en dr. W. Drees. aan Bonn uti te leveren dan wel hem zelf zal willen veroordelen. Het laatste lijkt zeer aannemelijk. Er is geen twijfel aan dat Eichmann een der ergste S.S.-misdadigers is ge weest die in Hitiers rijk rondliep. Hij was in het zogenaamde Sicherheitsamt van de S.S. verantwoordelijk voor de „Entlösung der Judenfrage". Dit nazi jargon kwam er op neer dat Eichmann alles wat jood was en in zijn handen viel systematisch trachtte te verdelgen. Tijdens de Neurenbergse processen tegen de nazi-grootheden heeft de S.S.-officier Wilhelm Höttle meegedeeld dat Eichmann zelf in augustus 1944 te Boedapest zich verantwoordelijk had gesteld voor de vermoording van vier miljoen joden in concentratiekampen en van twee miljoen joden door fusillerin gen door Duitse bijzondere commando's. Höttle verklaarde destijds dat Eich mann overtuigd was van de Duitse ne derlaag en van de geringe kans voor hem om de oorlog te overleven. Hij wist bijv. dat de geallieerden hem op de lijst van oorlogsmisdadigers had den gezet. Tegenover Höttle bekende hij openlijk verantwoordelijk te zijn voor de dood van zesmiljoen Europese joden. Dat had hij zijn chef Himmler in een rapport meegedeeld. Met dat rapport was Himmler niet tevreden geweest, het waren er volgens laatstgenoemde veel meer. Maar Eichmann zou het beste op de hogte zijn geweest omdat hij volgens Höttle „leverancier van joden aan de Duitse vernietigingskampen" was geweest (Van onze Amerikaanse correspondent) De Sovjetrussische vertegenwoor diger Gromyko heeft gisteren na een rede, die een uur duurde, in de Veiligheidsraad te New York een resolutie ingediend, die een veroor deling uitspreekt over het binnen vliegen van Amerikaanse vliegtui gen in andere staten. De resolutie beschouwt zulke expedities als agressieve daden en eist van Ame rika met deze actie terstond en voorgoed op te houden. Gromyko's rede, die scherp van toon was. bracht geen wezenlijk nieuwe elementen in het geding. Dat de woordvoerder van de Sov jet-Unie de Amerikanen zoveel mo gelijk trachtte te kwetsen, kan blij ken uit het feit, dat hij het gedrag van Amerika vergeleek met het gedrag van Japan vlak voor Pearl Harbor! Japan zond destijds glimlachende en beleefde afgezanten naar Washington terwijl het tegelijk een verraderlijke agressie voorbereidde. Gromyko voegde aan deze scherpe uitval toe, dat hij niet wilde beweren, dat Amerika een oorlog heeft ontketend tegen de Sovjet-Unie. Hij wilde slechts wijzen op wat hij noem de het perfide gedrag van Eisenhower die Kroesjtsjef in Camp David hartelijk ontving, terwijl de Amerikaanse lucht macht agressieve daden boven de Sovjet-Unie uitvoerde, die door Eisen hower waren goedgekeurd. Gromyko ge bruikte zelfs het woord bandietachtig als kenschetsing van het Amerikaanse ge drag. Hij sprak van piratenmoraal, van een morele standaard van wilden toen hjj als de Amerikaanse opvatting naar vo ren bracht, dat Powers zelfmoord had moeten plegen, teneinde te voorkomen, dat Amerika's naam in een kwade reuk zou komen. Cabot Lodge, Amerika's vaste verte genwoordiger in de Veiligheidsraad, heeft een stem als een klok, Hij is een figuur, die ervan houdt voor de galerij te spre ken en de taak die hij thans kreeg toe gewezen gaat hem vlot af. Misschien soms al te vlot, want toen hij sprak over „een enkele onschuldige waarnemings- vlucht", die alle stampij veroorzaakt zou hebben, bagatelliseerde hij de kwestie wel heel sterk. Het Amerikaanse vlieg tuig was beslist geen vredesduif en op zettelijke schending van nationale gren zen is nu eenmaal niet zoiets onbelang rijks. Maar in het algemeen was Lodges verweer helder en terecht zocht hij aan het slot zijn kracht in een tegenaanval. Amerikaans antwoord Twee zaken uit Gromyko's rede wenste Lodge prompt te weerleggen: Gromyko had beweerd, dat dergelijke vluchten nog altijd officiële Amerikaanse politiek waren gebleven. Lodge citeerde Eisenho wer. die heeft medegedeeld, dat deze vluchten zijn gestaakt en niet zouden worden hervat Zou men met de Sovjet- Unie kunnen komen tot een verdrag over het open luchtruim dan zou zulk een verdrag permanent van kracht kun nen blijven. Het tweede punt dat Lodge weerlegde betrof de agressie waarvan Gromyko de Ver. Staten had beticht. Een definitie voor agressie is nog steeds niet in de Verenigde Naties uitgewerkt, doch Lodge kon in de vlucht van een licht, onbewa pend eenmansvliegtuig geen agressie zien. Dader moord te Krommenie bekent De poütie in Krommenie heeft de volgende mededelingen verstrekt in zake het opgraven van de 59-jarige weduwe Dijkers: een 26-jarige man heeft na een verhoor van ongeveer twee en een half uur bekend, onge veer tien dagen geleden de weduwe in haar woning in Krommenie om het leven te hebben gebracht. Het mo tief van deze daad is nog niet be kend. Hjj heeft de vrouw op gruwelijke wijze ter dood gebracht met een bijl slag en een aantal messteken in hals en borst. Enige tijd later heeft de man het in jute zakken gewikkelde stoffelijke overschot begraven in de achtertuin van de woning van de weduwe. Op een brandstapel, bestemd voor de viering van „Luilaknacht", heeft hij zich ontdaan van een aantal lappen en doeken, waarmee hij getracht heeft, de woning te reinigen. Deze lappen en doe ken zijn teruggevonden. De bijl en het mes, die bij de daad gebruikt zijn, zijn echter nog niet gevonden. Op het slachtoffer is gistermiddag sectie ver richt door dr. Zeldenrust van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium in Den Haag. De dader zrl zo spoedig mogelijk worden voorgeleid voor de officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem. Slot op pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 24 mei 1860: Openbare Verkooping. Een huis, erf en tuin staande en gelegen aan de westzijde van de Geere- gracht, groot 89 ellen. Verhuurd voor f. 1.per week. (Advertentie)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1