VANMIDDAG OM TWAALF UUR WERD DE JACHT OP DE HARING WEER INGEZET Laatste nieuws van eerste nieuwe Koningin bezocht onverwachts de Katwijker Hette Margaretha" van De regen vergalde plezier vlaggetjesdag in Vlaardingen Amsterdam gaat verkeer regelen met behulp van televiecamera's Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 mei 1960 Derde blad no. 30055 HET IS DAN WEER ZO VER.Vandaag was het buisjesdag. De jacht op de Hollandse Nieuwe is weer begonnen. Vanmiddag om 12 uur zijn uit IJ muiden, Scheveningen en Vlaardingen de loggers weer uitgevaren. Het belooft ondanks de wel heel grote concurrentie van de Scheveningse vleettreilerstoch wel spannend te worden. En als alles meezit zal men na woensdag wel weer meer nieuws van de vloot horen. Want dan wordt aan schot gegaan. En als dan in de nacht van woensdag op donderdag wordt gehaald. Ja dan. Dan begint het eigenlijk pas in werkelijkheid. Dan wordt de grote race ingezet. En nu maar hopendat „onze" Katwijkers successen weten te behalen. Een succes komt namelijk nooit alleen. Dus ook maar hopen op een eigen zeehaven. Dat is nog meer waard dan het winnen van de haringrace. Voordat vanmiddag de 37 Katwijkse loggers IJmuiden verlieten, was er heel wat rond de Vis sershaven gebeurd. Het meest onopvallende, maar ongetwijfeld belangrijkste was wel het onofficiële bezoek, dat de Koningin zaterdagmiddag aan de bevlagde vloot bracht. De Koningin, die met het hospitaal-kerkschip „De Hoop" van Scheveningen naar IJmuiden was gevaren, maakte een wandeling over de Tegeltjesmarkt en begaf zich vervolgens aan boord van de Hette Margaretha KW 74, waar zij ongeveer een half uur verbleef. De vorstin on derhield zich op belangstellende wijze met de ijlings opgetrommelde bemanning en stelde er prijs op het hele schip te zien. Vooral de accommodatie voor de bemanning had haar bijzondere belang stelling. Het Koninklijk bezoek was nagenoeg uit de lucht komen vallen. Even voordat de „De Hoop" de haven van IJmuiden binnenliep, had de marconist radio-telefonisch het voornemen van de Koningin naar de wal doorgegeven. De factor met zijn vrouw en 10-jarig dochtertje werden opgebeld direct naar de haven te komen. Eerst geloofden zij het niet, maar een tweede telefoontje maakte duidelijk, dat het menens was. Zij bestelden snel een taxi, reden nog even langs een bloemenwinkel om een veld- boeket voor de Koningin mee te nemen en waren nog juist op tijd aan boord om de vorstin te ont vangen. Aanvaring bij vlootschouw Tijdens de vlootschouw voor de kust van Scheveningen zijn twee loggers bü het ronden van de bocht op twee mijl in zee, ter hoogte van de in aanbouw zijnde pier, met el kaar in botsing gekomen. Het wa ren de Sch. 134 en de Sch. 72, beide van de rederij Frank Vrolijk te Scheveningen. De Sch. 72 kreeg een gat van een meter breed aan bakboord van de reling tot een halve meter onder de waterlijn. De Sch. 134, die de 72 met de steven raakte, had aan de voorsteven een gat bo ven de waterlijn van een meter lengte en een halve meter door snee. Door het grote gat in de Sch. 72 stroomde water de ruimen binnen. Onder het publiek aan boord van deze logger ontstond paniek: vrouwen gilden en kinde ren huilden. Direct echter stoom de de Sch. 134 langszij en nam vijftig passagiers van de Sch. 72 over. De reddingboten ,,Kurt Carl son" en ,,Dorus Rijkers", die tij dens de hele vlootschouw in de buurt waren, behoefden geen as sistentie te verlenen. Beide sche pen konden op eigen kracht Sche veningen binnenvaren, waar zij veel later dan de andere schepen aankwamen. Door de kracht van de botsing liepen enkele passagiers een buil of andere kleine verwondingen op, die geen van alle van ernstige aard zijn. De Sch. 72 zal nu in geen geval aan de haringrace, die heden begint, kunnen deelnemen. De Sch. 134 werd naar een sleep- helling gebracht. produktschapsprijs gevoerd zal wor den. Omwille van het slechte weer werd daarna het folkloristische programma van het Stationsplein overgeplant naai de nieuwe vishal F, die volgende maand in gebruik zal worden genomen. De Ur- ker Harmonie, de Marker Dansgroep, de Spakenburgse Oratoriumvereniging en de vertolkster van het Nederlandse volkslied Cobi Schreier, brachten hier een bont programma, getiteld „Binnenzee groet buitenzee". In de avonduren was het wel fris, maar Ondertussen ontving het gemeentebestuur van Velsen op het raadhuis de vele genodigden, onder wie de minister van Landbouw en Visserij, de heer V. G. J. Marijnen; de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. Prinsen, en vele vooraanstaande figuren uit het visserijbedrijf. Ondanks de regen vertrok om half drie eveneens de optocht van jeugd- en sportverenigingen „Van vleet tot eet" naar de haringhaven. Duizenden toeschouwers trokken zich niets van het hemelwater aan en posteerden zich langs de weg om toch op enthousiaste wijze deze bijdrage aan de vlaggetjesdagviering te bewonderen. Aanvaring tijdens grote vlootschouw Bij de Vissershaven begaven de geno digden zich aan boord van de logger Janna KW 163, die een ereplaats had gekregen naast het hospitaal-kerkschip „De Hoop". Namens de vlaggetjesdag commissie uitte hier de heer J. G. Kolk man zijn groot respect voor de deelne mers aan de optocht, die de aanhouden de regen hadden getrotseerd. Minister V. G. J. Marijnen prees zich gelukkig, dat hij niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor het weer. De landbouw snakte naar hemelwater, de visserij kon het op deze dag helemaal niet gebruiken. Vele zorgen De bewindsman realiseerde zich dat er voor de toekomst van de visserij, tak van typisch Nederlandse bedrijvigheid, zorgen zijn. De verwikkelingen rond de visserij-zones wekken de indruk, alsof de vrijheid op de zee bedreigd wordt. De visserij is van nature internationaal. Is het niet zo, aldus de minister, dat vele landen, die de vrijheid in het verleden niet gekend hebben, deze nu onvoldoen de waarderen? Zoveel jeugd hier te zien bewees hem echter, dat er ook in de jeugd voldoende energie zit om de tra ditie van de visserij te bewaren. God moge de visserij zegenen, aldus de minis ter, die daarmee de vissers een goed jaar toewenste. Fascinerend De voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer D. J. van Dijk, constateerde, dat Vlaggetjes dag een begrip is geworden, ook in vele ons omringende landen. Hij noemde de visserij een fascinerend bedrijf, waarvan de uitkomst nooit te voorspellen is. In de na-oorlogse jaren is van de ontwikke lingsmogelijkheden ruim gebruik ge maakt. De vloot is voor een belangrijk deel vernieuwd en de werkmethoden zijn verbeterd. De Nederlandse visserij is goed op weg om een krachtige positie te ver overen. Katwijks succes Vorig jaar was het schipper Hoek, die met de Janna KW 163 voor Katwijk de best verzorgde ge zouten haring aanvoerde. Ten be wijze daarvan hees de heer D. J. v. Dijk op zijn schip de produkt- schapswimpel, maar niet dan nadat hij eerst de verwachting had uitge sproken, dat er ook dit jaar weer een grotevreedzame strijd om de Nadat de Koningin onverwachts een bezoek had gebracht aan de Katwijkse logger „Hette Margare tha" KW. 74 inspecteerde zij de andere visserschepen in de haven van IJmuiden. de gymnastiekdemonstraties op het Sta tionsplein, waarin ook een bijzonder rake typering van de boetsters op het want- veld, haddden toch duizenden naar dit voor een dergelijk evenement ideale plekje in IJmuiden gelokt. Johnny Kraaykamp had er meer moeite mee zijn verspreid gehoor te boeien. Maar de IJmuider Harmonie, volop in jubileum stemming, zorgde voor een fascinerend slot met een speciaal samengestelde tap toe „Vlaggetjesdag 1960" Druk bezoek Tijdens het weekeinde hebben de be vlagde loggers in de Vissershaven druk bezoek gehad uit binnen- en buitenland. Al was het jammer, dat het zonnetje niet van achter de wolken wilde komen om met de kleuren van de wemelende vlag- gedeken over de vloot te spelen, 's avonds gebeurde dat wel met het licht uit de vele schijnwerpers aan de halzijde. En maandagmorgen heerste er grote bedrij vigheid rond de haven. De vlaggen wer- de gestreken. De proviand kwam aan boord. Vers brood. Voor wie maar een kort reisje van vier dagen op een jager maakt best om uit te houden. In Vlaardingen Het slechte weer was er dan ook de schuld van, dat de groots opgezette feesten in Vlaardingen niet konden doorgaan. Het comité heeft zich beperkt tot het hijsen van de produktschaps- wimpel aan boord van de VL. 114 „Voor lichter" van de N.V. Doggermaatschappij. Nadat de burgemeester, mr. J. Heusdens, zich van deze taak had gekweten wenste hij schipper en bemanning geluk met het behaalde resultaat. Hoewel er zwartkijkers zijn, die zeg gen, dat het in Vlaardingen wel spoedig zal zijn gedaan met de visserij, toonde de burgemeester zich zeer optimistisch. Vlaardingen heeft vorig jaar nog altijd ruim 30 procent van de haringexport mogen verzorgen en in het afgelopen jaar is er ook weer een nieuw, modern schip aan" de vloot toegevoegd, terwijl er een tweede op stapel staat. Verder ligt er een miljoenenplan bü het gemeentebestuur gereed om de Ko ningin Wilhelminahaven van nieuwe ka den te voorzien en wanneer reder en handelaar de handen ineenslaan moet er toch ook plaats zijn voor een moderne zeevishal. Er zijn ook pessimisten geweest, mo- moreerde de burgemeester, die hebben gezegd, dat het Nationaal Visserijmu seum er nooit zou komen. Het verheugde de burgemeester echter te kunnen mee delen, dat er in enkele weken tijds een bedrag van ruim 42.200 gulden op tafel is gebracht en dat ongeveer 3000 gulden, als jaarlijkse bijdragen voor dit museum zeker zijn gesteld. Met schippers en be manningen van de Vlaardingse vloot een goede visserij en een behouden teelt toe te wensen, besloot de burgemeester zijn rede. Schipper F. van Schoor bedankte het comité „Vlaggetjesdag" en de burge meester voor de eer hem en zijn beman ning gebracht. Reeds tweemaal was hij in het bezit gekomen van de wimpel, wat hij in het bijzonder aan zijn stuur man en zijn bemanning dankte. In Scheveningen Voor de Scheveningse kust werd de traditionele vlootschouw gehouden, waar aan 34 loggers deelnamen. Gepoetst en gepavoiseerd voeren zij uit. Aan boord van de loggers echter, waarop zich vele genodigden en autoriteiten bevonden, stond alles gehuld in regenmantels en -capes, want een stromende regen al was het dan een meiregen viel onaf gebroken uit de lucht, liet weer was on getwijfeld de reden, dat slechts weinig belangstellenden het uitvaren van de vloot gadesloegen. Dat het weer nu niet bepaald ideaal was. blijkt wel uit dit u~»ld. Naar een katholiek „Verbond van den Arbeid"? De voorzitter van de Katholieke Ver eniging van Handelsreizigers „St.-Chris- toffel", de heer P. J. M. de Graaf, heeft zich tijdens de zaterdag in Utrecht ge houden algemene vergadering van deze vereniging uitgesproken voor een te vor men katholiek „Verbond van den Ar beid". Hij deed dit naar aanleiding van het schrijven van de katholieke bis schoppen over de structuur van de ka tholieke sociale organisaties en hoopte, dat het overleg rondom een structuur wijziging van de katholieke stands- en vakorganisaties niet te veel tijd zal vra gen en dat de nieuwe structuur over zichtelijk zal zijn, in het bijzonder voor de leden en gestreefd wordt naar uiterste efficiency. Dit geldt, naar zijn mening, ook voor de te vormen nieuwe vakcen trale, waarnaar de voorkeur van de katholieke handelsreizigers uitgaat. Voor de middengroepen zal er dan, volgens de heer De Graaf, een reëele mogelijkheid moeten komen om, met meer effect dan tot nu toe het geval is geweest, studie te maken van en eigen geluid te laten horen over de aan de orde zijnde so ciaal-economische vraagstukken. FELLE MAGAZIJNBRAND IN DEN BOSCH Schade f800.000 Zaterdagavond om tien uur heeft een korte, maar bijzonder felle brand een magazijn van een groothandel in huis houdelijke artikelen van de firma Mnr- koster aan de buitenhaven in 's-Herto- genbosch geheel vernield. Het pakhuis bevatte veel glaswerk, dat in stro verpakt was en ook een grote hoeveelheid plastic-artikelen. De Bossche brandweer stond voor een zware taak. Er werd assistentie verkregen van de brandweren van Vught en Vlijmen. Om kwart over elf was men de brand mees ter. Dicht bij het pakhuis stond ook een transformatorhuisje van de elektriciteits voorziening. Dit werd tijdelijk uitge schakeld, zodat een aantal straten in de omgeving van elektriciteit verstoken waren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade wordt op ruim 800.000 gulden geschat. Nog tot ver in de zon dagmorgen moest de brandweer in actie blijven voor nablussing. (Van onze Amsterdamse correspondent) Vijf televisiecamera's opgesteld langs Amsterdams drukste verkeersroute Dam- Weteringcircuit zullen twee dagen lang in de plaats komen van de ogen van de politie-agenten, die gewoonlijk in het verkeerstorentje op de Munt zetelt. De agent, die vanuit zijn „duiventil" de ver keerslichten van tien kruispunten be dient, waarvan hij er slechts enkele kan zien, zal zittend achter een schakelbord in het Carltonhotel via vijf beeldscher men een totaal overzicht hebben van verkeersbewegingen op dit anderhalve kilometer lange traject. Van deze proef neming zal afhangen of Amsterdam in de naaste toekomst zal overgaan het ver keer via televisie-camera's te regelen. Vandaag en dinsdag zal de verkeers agent van de Munt zich op het televisie systeem kunnen inspelen. Dinsdagmid dag van vier tot zes uur. dus in de avond spits, zal de eigenlijke demonstratie plaats hebben, die in het Carltonhotel door 150 leden van de Vereniging van Hogere Politie-ambtenaren zal worden gadegeslagen. De demonstratie sluit aan op de jaar vergadering van de vereniging, die het initiatief tot deze „attractie" heeft ge nomen. Het inschakelen van de t.v.-installatie maakt een totaalbeeld van het verkeer zichtbaar, maar heeft bovendien het voordcel, dat één man voor deze tien kruispunten met hun honderden lichten kan beslissen. In enkele steden in Amerika, Enge- Overval op zuster te Appingedam De 43-jarige zuster L. Poortinga, wijk zuster van het Groene Kruis te Appin gedam is in de nacht van zaterdag op zondag in haar slaapvertrek door een onbekende man overvallen en bloedend aan het hoofd verwond. Op het hulpge roep van het slachtoffer sloeg de dader op de vlucht. Omtrent de identiteit van de dader en zijn motieven tastte men gisteravond nog volkomen in het duis ter. Zuster Poortinga, terugkerende van een verjaardagsvisite bij haar ouders, begaf zich omstreeks half één naar bed. Om kwart over twee werd zij enigszins versuft wakker door een klap op haar hoofd. Toen zij weer wat bij haar posi tieven was gekomen, kreeg ze opnieuw enige klappen, die ze slechts gedeeltelijk wist af te weren. Door luid om hulp te roepen en door op een ruit van de slaapkamer te slaan, wist ze de dader die ze in het nachtelijk duister niet heeft kunnen herkennen, op de vlucht te drijven. Zuster Poortinga begaf zich, terwijl zij bloedde uit een aantal hoofdwonden, naar de concierge van het Groene- Kruisgebouw, die dadelijk de Rijkspoli tie waarschuwde. Nog dezelfde nacht werd een nauwgezet onderzoek ingesteld, welk onderzoek nog de gehele zondag heeft voortgeduurd. De officier van Justitie in Groningen, mr. J. Muntendam, de districtscomman dant van de Rijkspolitie te Winschoten, majoor J. Rodenhuis en burgemeester C. C. J. Welleman, zijn geruime tijd bij het onderzoek aanwezig geweest. Zuster Poortinga moest zich onder geneeskun- dige behandeling stellen. land en Duitsland is de t.v. reeds bij de verkeersregeling ingeschakeld. De proef neming in Amsterdam is een novum voor ons land. Dinsdag zal in het Carltonhotel ook een demonstratie worden gegeven van televisie met infra-rood, speciaal bedoeld om in het donker te kunnen kijken op verre afstand, bijvoorbeeld in bankge bouwen of op andere plaatsen waar des nachts inbraken mogelijk zijn. Vereniging tot steun aan K.W.-fonds (Van onze Haagse redactie) De inkomsten van de Nederlandse Ver eniging tot steun aan het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbestrij ding zijn jaarlijks toegenomen en be droegen over de afgelopen tien jaar in totaal omstreeks f 21 miljoen. De uitga ven, die nodig waren om dit te bereiken, bedroegen over dezelfde periode bijna f 3 miljoen, zodat in totaal ruim f 18 miljoen aan de stichting Koningin Wil- helmina Fonds kon worden afgédragen. De verwervingskosten bedroegen dus ongeveer 14% van de inkomsten. Het be stuur van de vereniging acht het van groot belang dat dit percentage zo laag mogelijk is en de uitgaven dus tot het strikt noodzakelijke beperkt blijven. Dit is meegedeeld door dr. P. Beijer, penningmeester der Vereniging tijdens de algemene ledenvergadering in het Kurhaus te Scheveningen. Met betrekking tot de besprekingen, die over de voetbalpool worden gevoerd, stelde de voorzitter van de Vereniging, mr. J. Th. Ommerman, in het licht, dat het hoofdbestuur op het standpunt staat, dat de sport heel veel geld nodig heeft en dat daarom niet mag worden aange drongen op het verkrijgen van een deel van de opbrengst van de toto. Als echter de afdracht van een gedeel te der opbrengst aan verschillende ver enigingen verplicht wordt gesteld, zullen wij „niet nee zeggen", aldus spreker. VWO overweg van intellect in Nederland (Speciale berichtgeving) Een zeer gematigde optimisme ken merkte de vergadering van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers zaterdagmiddag in het Hygiënisch Labo ratorium te Utrecht, waar de weg van het intellect in Nederland werd bespro ken. Dr. P. Winkel, voormalig secretaris van de commissie ontwikkeling natuurweten schappelijk onderzoek, hield een inlei ding over recrutering van het intellect. Dr. L. van Gelder, psycholoog-pedagoog te Badhoevedorp, sprak over verwaar lozing van het beschikbare intellect bij de overgang van het lager- naar het voortgezet onderwijs. Advertentie Halverwege de schouw klaarde de lucht echter op en stroomden alsnog duizen den Hagenaars op hun vrije zaterdag middag naar de kust om nog een deel van dit jaarlijks schouwspel te zien. Na het binnenkomen van de loggers verza melden genodigden en belangstellenden zich voor de SCH 21 op de tweede bin nenhaven, waar de PTT-Harmonie en de CJMV-drumband vrolijke klanken lieten horen en de gymnastiekverenigingen „Robur" en .Hercules", turndemonstra- ties gaven. Nog een wimpel Hierna reikte de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. A. M. T. Kolfscho ten op het erepodium aan schipper W. den Heijer, van de SCH 21 van rederij Arie van der Zwan, de produktschaps- wimpel uit voor de best verzorgde ha ring. De burgemeester hees de wimpel zelf. In zijn toespraak zei de burge meester o.m., dat in Den Haag de beste stuurlui aan wal staan. Scheveningen heeft echter stuurlui, die grote ervaring bezitten. ,Ik hoop", aldus spreker, „dat de erva ring van de goede stuurlui uit Scheve ningen zo groot mag zijn, dat zij de on ervaren stuurlui in Den Haag kunnen overtuigen van de noodzaak tot verbete ring van Scheveningens buitenhaven. Zy moeten zorgen dat „de onervaren stuur lui" begrijpen dat een goede Scheve ningse buitenhaven niet alleen van be lang is voor Scheveningen, maar voor de economie van geheel Nederland. Door een goede economie kan Scheveningen aan de spits van de Nederlandse visste- den blijven staan. De voorzitter van het comité Vlaggetjesdag, de heer D. A. den Duik, dankte de burgemeester voor zijn woorden. Hierna zong een koor van Scheve ningse vissersvrouwen en droeg de decla- matrice, mevrouw Kempen-Sterkenburg, enige gedeelten voor van gedichten van Joost van den Vondel. Onder het motto „Jong Scheveningen treedt aan" defi leerden jonge Scheveningers in oude Scheveningse klederdracht. Tegengestelde meningen over Nieuw-Guinea „Er blijft voor Nederland maar één mogelijkheid over, namelijk overdracht van de soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië, waarbij als intermediair een van de vooraan staande figuren uit de Afro-aziatische wereld, bijv. Bourguiba, zou kunnen fungeren'. Dit zei prof. mr. B. V. A. Rölingh, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit in Groningen tijdens het week einde van de jongerenorganisatie der VVD in Dalfsen, dat gewijd was aan het vraagstuk Nieuw-Guinea. Het liberale Tweede Kamerlid, gene raal J. H. Couzy, kwam tot een andere conclusie. Hij meende dat de bevolking van Nieuw-Guinea in vijf hoogstens zeven jaren tot zelfbestuur moét komen, om dan zelf de beslissing over de toe komstige status van het land te kunnen nemen. De voorzitter van de JOVD de heer E. T Hoven, herinnerde in zijn openingswoord aan een uitdaging van de KVP-jongeren om een uitspraak te doen over verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd; Hij kondigde aan. dat het hoofdbestuur in november van de algemene vergadering een uitspraak zal vragen. Naar zijn inzicht dient het actief kiesrecht te worden verlaagd tot 21 jaar en het passieve kiesrecht tot 25 jaar.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9