Prinses Irene opende het Ned. Nationaal Oorlogsmuseum HOUDT DAF IN 'T OOG GEBR. VAN ULDEN - f. 538,- GARANTIE Pionier V geeft op 16.000.000 km. afstand nog steeds goed antwoord! Om de Zilveren LD-koning MAANDAG 23 MEI 1333 Plechtigheid te Overloon Op historische grond vol herinneringen Aan de ingang van het park, waarin het Nederlands Nationaal Oorlogsmuseum te Overloon Is gevestigd, bevindt zich een eenvoudige gedenksteen. Men leest er deze tekst op: „Sta een ogenblik stil, bezoeker, en bedenk, dat de grond waarop gy nu vertoeft, eens een van de felst omstreden sectoren was van het slagveld Overloon. Bitter is hier gevochten in man-tegen-man gevechten. Vele jonge levens, aan de slag velden van Nettuno en Normandië ontkomen, vonden onder deze bomen hun vreselijk einde Deze historische grond, vol herinne ring aan de barre oorlogsdagen van 1944, is vandaag betreden door Prinses Irene. Zy was naar Overloon gekomen om het geheel gereorganiseerde en be langrijk uitgebreide museum in zijn nieuwe gedaante als „Nederlands Natio naal Oorlogsmuseum" officieel te her openen. Te ruim elf uur arriveerde Prinses Irene met een helikopter van de Kon. Marine, op het sportveld, dat naast het museum terrein ligt. De Prinses werd ontvangen door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann en de bur gemeester van Vierlingsbeek, de heer G. Ch. M. van Heusden. Bij de ingang van het museumterrein werd de Prinses ontvangen door de voor zitter van de Stichting Nederlands Na tionaal Oorlogsmuseum, de heer A. Jans en de secretaris van die Stichting, de heer H. van Daal. De zevenjarige Miep Hofmans, viel de eer te beurt de Prin ses een toef veldbloemen te mogen aan bieden. Na deze ontvangst begaf de Prinses zich langs enige tanks, afkomstig uit de slag bij Overloon, die van 26 september tot 16 oktober 1944 heeft gewoed, naar de ingang van de Chapelle Ardente, die bedoeld te zyneen waardig gedenkteken voor de slachtoffers van de tweede we reldoorlog. Niet minder dan 1200 leer lingen van de lagere scholen van de ge meente Vierlingsbeek, waarvan Overloon deel uitmaakt, stonden opgesteld langs de weg, die de Prinses volgde. Bij de ingang van de chapelle ardente begroette de ministerpresident, prof. dr. J. E. de Quay, die in deze omgeving het onderduikersleven heeft gekend, de Prin ses. Haar werden hier voorgesteld prof. jhr. dr. P. J. van Winter, voorzitter van het bestuur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, de leden van de werkgroep „Oorlogsmuseum Overloon" en de districtscommandant van de Rijks politie, majoor G. L. J. J. Bekker. Deze werden voorgesteld door de heer W. van Lanschot, voorzitter van de werkgroep. In die werkgroep hebben zitting verte genwoordigers van de Nationale Fede ratieve Raad van het voormalig verzet Nederland (N.F.R.), De Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd (Expogé), de Bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers (B.N.M.O.), het Rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie (R.V.O.) de sectie krijgsgeschiede nis van de Generale Staf en de stich ting Ned. Nationaal Oorlogsmuseum. In de chapelle ardente waar zich vele ge nodigden hadden verzameld, sprak de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A. Jans, een begroetingswoord. Na deze verwelkoming heeft de minister president. prof. dr. de Quay een toe spraak gehouden. Ter officiële opening van het vernieuwde museum ontstak de Prinses hierna een eeuwige vlam, die op rijst uit een urn, staande voor een groot kruis. De Prinses maakte vervolgens een rondgang door het museum, waarbij prof. dr. P. J. van Winter uit Groningen haar van voorlichting diende. In het restaurant is de ontwerper van het nieuwe museum, de Haagse tentoon stellingsarchitect Henri Pieck aan de Prinses voorgesteld. De plechtigheid werd bygewoond door leden van het curatorium, vertegenwoor digers van de N.F.R., de Expogé, de B.N.M.O., het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, de kerken, en ver scheidene burgerlijke en militaire auto riteiten. Per helikopter is Prinses Irene, na nog enige tijd in het restaurant te hebben vertoefd, weer uit Overloon vertrokken. Indonesië huurt schepen te Hongkong In scheepvaartkrinigen te Hongkong wordt vernomen, dat Indonesië te Hong kong schepen heeft gehuurd van tussen 2000 en 4000 ton voor het inter-insu laire scheepvaartverkeer in Indonesië. De huurprijzen zouden niet uitgaan bo ven hetgeen voor dergelijke schepen gewoonlijk wordt betaald. De onder handelingen voor de huur van deze schepen zijn gevoerd door de Pelnl, de Indonesische staatsrederij De „Mongabarra" gezonken Gisteravond om twintig minuten over negen is het Zweedse sohip „Monga barra", dat donderdagochtend ten Noor den van het Duitse eiland Borkum in aanvaring kwam met het Engelse schip „British Workman", gezonken. De bergers waren de gehele dag bezig geweest te traohten het schip met be hulp van springladingen in tweeën te doen breken. Een half uur nadat de laatste springlading tot ontploffing was gebracht, zonk het schip. Aan boord be vonden zich toen de kapitein, enkele bemanningsleden en enige bergers. Zij zijn ongedeerd. De Duitse reddingboot uit Norderney, die in de nabijheid was, heeft de kapitein en de bemannings leden aan boord genomen en deze in Norderney aan land gezet. Links verkeer tie vrijheid In de grote steden ziet men hoe lan ger hoe meer, dat vele automobilisten geen of zeer weinig aandacht besteden aan het verkeer, dat voor hen op de kruising van gelijkwaardige wegen van links komt, constateert de ANWB. Men denkt kennelijk dat dit verkeer geen voorrang heeft en dus maar moet stoppen. Dezelfde automobilist gaat dan rustig voor de as van de weg stilstaan als hij op zijn beurt voorrang moet verlenen aan van rechts komend verkeer. Dat hij daaihij het halve kruispunt blokkeert interesseert hem in het ge heel niet. Deze .grootsteedse" rijwijze is onbeleefd en gevaarlijk! Bij het naderen van een kruising heeft men terdege rekening te houden tnet het verkeer zowel van links als van rechts. Bovendien moet bij het voor rang verlenen, zodanig worden gestopt, dat het kruisingsvlak vr|j blijft!!!! Premier Nieuw-Zeeland bezocht Floriade De premier van Nieuw-Zeeland. de heer Walter Nash C.H.. heeft vrijdag middag een bezoek gebracht aan de Floriade. In zijn gezelschap bevonden zich o.a. de secretaris-generaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Wellington mr. Macintosh en de waar nemend hoge commissaris van Nieuw- Zeeland in Londen, mr. Laking. Advertentie Eenvoudiger - Goedkoper. Off. Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23D41 Expositie „Ruimte voor de jeugd" Eind volgende maand wordt in het Bouwcentrum te Rotterdam een ten toonstelling „Ruimte voor de jeugd" ge opend. Ter voorbereiding hiervan is een commissie gevormd van 14 personen uit diverse plaatsen en kringen: van de zij de van de overheid, uit het jeugdwerk, de sport, de bouwwereld. „Ruimte voor de jeugd" wil laten zien, dat er voor dit deel van onze bevolking (ca. 45% is onder de 26 jaar) te weinig gelegenheid voor recreatie is. Maar be halve de probleemstelling zal men er ook suggesties geven tot oplossing van het vraagstuk. In het zwembad van Manchester is de tienjarige Martin Thompson onder de ogen van een zwemmeerster die niet zwemmen kon. verdronken. De „Daily Sketch" schrijft hierover: „Een zwem meester in dienst nemen die niet kan zwemmen, is hetzelfde als een locomotief te laten besturen door een blinde ma chinist". Advertentie Veilig kopen bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkast I met TECHNISCHE UNIE- Alphen verloor bij Schoonhoven met 4-2 Ondanks het feit, dat Alphen bij de vierde klasse Schoonhoven na ruim 20 minuten spelen reeds met 0—2 leidde, moesten de Alphenaren tenslotte toch met lege handen naar huis. Deze 4—2 nederlaag hebben de gasten voorname lijk te wijten aan het veel te korte en tempoloze spel. Reeds in de zesde minuut wist de nu midvoor spelende Siem Bruggeling de score te openen 0—1. Alphen behield ook hierna een klein overwicht. Eder- veen slaagde er in de 21ste minuut met een magnifnek schot de voorsprong te I vergroten (02) waarna nog een kogel van Jan Zaad door de deklat gekeerd werd. Maar reeds voor de thee werd ook doelman Proost naar het net gestuurd door de Schoonhovense linksbinnen, 1—2. Na de hervatting knalde eerst Van Elzen, die als rechtsbuiten opereerde, tegen de staander. Uit de tegenaanval ontstond aan de andere kant een vrije schop die door de midvoor uitstekend benut werd 22. Eveneens uit een vrije trap namen de gastheren de lei ding 32. Hierna werd het Schoonho vense doel onder druk gezet, met als negatief resultaat dat bij een snelle doorbraak de midvoor Proost opnieuw het nakijken kreeg 42. VVSB verpletterde Altior met 7-0 Altior heeft in de tweede poule voor de KNVB-beker b|j VVSB een koude douche gekregen, waarover de Langer- aarders nog wel enige t|jd zullen nakaar ten. Vooral in de tweede helft speelden de naar de vierde klasse gedegradeerde VVSB-ers met de Langeraarder. In de eerste helft wisten de Bavomensen de meerderheid slechts in één doelpunt uit tedrukken, dat na een kwartier van de voet van Meeuwenoord kwam 1—0. Uit de talrijke kansen, die hierna nog vóór de thee ontstonden, moet het de Altior- aanhang reeds duidelijk geworden zijn, dat de thuisclub de beste papieren op winst in de tweede helft wel eens In klin kende munt zou kunnen gaan omzetten. Dit gebeurde dan ook inderdaad. Het was eerst Van der Voort die de voor sprong vergrootte tot 3—0, waarna Ne- derstigt, die weer eens de midvoorplaats bezette, tweemaal de roos trof 5—0. Van der Voort en Van Ede brachten de eind stand op 7—0, waarna een gedesillusio neerd Altior het veld mocht verlaten. Het pleit voor de Langeraarders, dat zij tot het laatste ogenblik sportief ge streden hebben voor een tegenpunt, dat de Noordw|jkerhoutse defensie echter niet wilde toestaan. Waterpolo-nieuws Zaterdagavond nam het eerste zeven tal van de LZC deel aan een „licht"toer- nooi te Ede. Aan dit toernooi namen behalve de or ganisatoren de „Polar Bears" en de Lei- denaren voorts nog deel „Het Gooi" uit Bussum en „Zwemlust" uit Utrecht. Onze stadgenoten bereikten evenals Het Gooi, dat van Zwemlust combinatie won, de finale. Dit gebeurde in een I goede snelle wedstrijd waarin het sterke I Polar Bears met 62 teruggezet werd. Maar in de finale bleken de LZC'ers de koudste ploeg en keeper te hebben, welke benamingen wel uit de korfbal uitslag blijken, zij verloren met 106 waardoor 1 de 2e-pr|js behaald werd. Waardevolle gegevens stromen binnen Maar zenders tonen mankement Het Amerikaanse ruimtevaartuig Pionier V heeft in de interplanetaire ruimte een afstand van 16.000.000 km van de aarde bereikt. Dit wetenschappelijke waar nemingsstation zendt nog steeds belang rijke gegevens over nog onbekende ge bieden naar de aarde uit. De afstand waarop nog communicatie mogelijk is, is nu reeds 25 maal zo groot als die, welke met enig voorafgaand ruimtevaartuig werd bereikt. Het oude record stond op naam van Pionier IV, waarvan de radiozender op een afstand van ruim 650.000 km uitviel. De Sovjet „Loenik" stopte haar uitzen dingen op een afstand van de aarde van ruim 633.000 km. Deze beide kunstmatige planeten, die nog steeds hun baan om de zon beschrijven, zijn voor de weten schap nu van geen enkel nut meer. Ter besparing van energie zendt Pionier V niet continu uit, maar wordt twee- of driemaal per dag vanaf de aarde ingeschakeld! Elke uitzending duurt ongeveer anderhalve minuut. Sedert op 11 maart Pionier V voor een mogelijk eeuwigdurende reis om de zon werd gelanceerd zijn geheel nieuwe ge gevens bekend geworden in de betrek kingen tussen zon en aarde. Door deze nieuwe gegevens in verband te brengen met de bevindingen, die andere Ameri kaanse ruimtevaartuigen hebben opge leverd, ls men te weten gekomen, dat de kosmische straling door enorme gaswol ken, die door de zon worden uitgestoten, van de aarde wordt afgebogen, dat de buitenste Van Allen stralingsgordel in krimpt, wanneer hij door de zonnewol- ken wordt getroffen en dat het meetbare magnetische veld zich tweemaal zo ver uitstrekt als tot dusver werd aangeno men. Het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) heeft bekend ge maakt, dat de batterijen van Pionier V verzwakken en dat de uitzendingen ver moedelijk zullen stoppen lang voordat de eerst aangenomen maximale afstand van ontvangst op de aarde (80 miljoen km) is bereikt. NASA neemt aan, dat gassen uit en kele van de 28 kleine batterijen in het luchtledig van het wereldruim ontsnap pen. Voordat dit mankement ontdekt werd hebben de beide zenders zo bijzon der goed gewerkt, dat door geleerden werd aangenomen, dat goede ontvangst zelfs op een afstand van 160 miljoen km verkregen zou kunnen worden. Volgens NASA zfjn de batterijen meer dan 1.600 uur onafgebroken in bedrijf geweest voor de stroomlevering aan de elektronische apparatuur van het ruim tevaartuig. De beide zenders hebben gedurende deze tijd periodiek gedurende 110 uur signalen uitgezonden. Hoe lang de uitzendingen nog zullen voortduren kan niet worden bepaald. In de laatste ronde van deze wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond won Van Steenis van Hooyer en verzekerde zich hierdoor van de tweede plaats. De kampioen 1959, Van den Oord versloeg Demmendal en bereikte daardoor 6 M pnt, welke score slechts door Weiland kan worden ge ëvenaard, mits deze van J. Piket zou winnen. De party tussen deze spelers moest worden uitgesteld. De party SchussVan Dijk, ofschoon van geen belang meer voor de prijzen, werd afge broken in gunstige stelling voor Schuss. De overige uitslagen: Ketting—mr. Westra 01; Etmans—Smit 10; Geyer drs Selier V2—De Graaff—Koet 1—0; mr. Mulder—Th. Piket 0—1; Bizot R. Westra 01. De eindstand: 1. en kampioen pl. Zilveren Koning: R. D. Westra met 9 uit 10(2. J. van Steenis 7 pnt; 3. Th. v. d. Oord 61* pnt; 4. tjn. 6. mr. J. Westra, R. A. G de Graaff en mr A. J. Mulder 6 pnt; 7. H. Th. Weiland 514 pnt; (uit 9); 8. E. Ketting 5% pnt; 9. J. J. Piket 5 pnt (uit 9); 10. en 11. M. D. Etmans en A. Smit 5 pnt; 12. t.m. 14. drs P. Selier, J. J. Bizot en Th. Piket 4,i pnt; 15. A. P. J. M. Geyer 4 pnt; 16. W. F. Schuss 3% pnt (uit 9); 17; C. van Dijk 3 pnt (uit 9)18. en 19. W. G. Dem mendal en A. H. Hooyer 3 pnt; 20. J. Koet 1% pnt. Westra heeft een zeer succesvolle wed strijd achter de rug. Van meet af wist hij de leiding te nemen en deze te be houden, zelfs nadat hij in de 7e ronde van Weiland verloor. Van den Oord hield aanvankelijk gelijke tred met Westra, maar miste de kans, toen h|J ln de 4e ronde, tegen Westra, een opgeleg de winstvoortzetting over het hoofd zag en verloor! Voor Van Steenis was de 4e ronde eveneens een struikelblok (tegen J. Piket), waarna z|jn belangstelling „er af" was. Pas toen de mogelijkheid om toch nog 2de te worden hem geboden werd, won hij vier partijen achtereen. Het zou te ver voeren alle deelnemers de revue te laten passeren, rest ons nog te wijzen op het onverwacht slechte resul taat van Demmendal, die ongetwijfeld beneden zijn kunnen heeft gespeeld. In de 2e-klasse eindigden Aussems en Hortensius gelijk, zodat een beslissings kamp noodzakelijk werd. De eerste partij hiervan werd op overtuigende wijze door Hortensius gewonnen. Zone-schaaktoernooi In het Fide-zonesehaaktoernooi te Boe dapest luidt na de twaalfde ronde de stand: 1. Barcza (Hong.) 9% punt; 2. Bertok (Z.-Slav.) en Bilek 'Hong.) bei den 8 punten; 4. Van Scheltinga (Ned.) 71/2 punt en 1 afgebr.; 5. Matanovic (Z.- Slav.) 7 punten en 1 afgebr.; 6. Mititelu (Roem.) 7 punten; 7. Kozma (Tsjech.), Clarke (G.-B.) en Prameshuber (Oost) allen 6 punten. In het zonetoernooi te Madrid luidt na de vierde ronde de stand: 1. Donner (Ned.) 314 punt; 2. Gligoric (Z.-Slavië) 3 punten; 3. t/m 7. Pachman (T.-Slow.); Pomar (Spanje), Pietsch (O.-Dld.), Gui- stolizi (Italië) en Penrose allen 2% pun- ten; 8 en 9. Portisch (Hong.) en Leh- mann (W.-Dld.) belden 2 punten en 1 afgebr.; 10. Walther (Zwitserland) 1% p. CRICKET COMPETITIE-UITSLAGEN lste-klasse A: VOCHCC II: gew. door VOC met 51 runs (VOC 178, HCC 127)Hermes-DVSQuick H.gew. door Quick met 16 runs (HDVS 59 en 37 voor 8, Quick 75)HCC I—Haarlem gew. door HCC met innings en 19 runs (HCC 129, Haarlem 46 en 64). lste-klasse B: Quick N.Excelsior: gew. door Quick met 91 runs (Quick 175, Excelsior 84). 2de-klasse C: Ajax L.—HDVS II: gew. door HDVS met 34 runs (Ajax 73 en 102 voor 7 gesl., HDVS 107); CCG— HBS II: gew. door HBS met 50 runs (CCG 52, HBS 102); Krekels—HCC IV: gew. door HCC met 87 runs (Krekels 61, HCC 148); 41 Grn Hook—Sparta II: gew. door Sparta met 80 runs (Grn Hook 68, Sparta 148). 2de-klasse E: ConcordiaLCC: gew. door Concordia met 72 runs (Concor dia 121, LCC 49). 3de-klasse C: RW VAjax L II: gew. door Ajax met 5 runs (RW 77, Ajax 82). AJAX (L) I VERLIEST VAN HDVS III De twee kampioenen van verleden jaar ontmoetten elkaar gisteren aan de De Kempenaerstraat in de tweede klasse C. Het is een spannende strijd geworden, die door HDVS verdiend werd gewonnen. Ajax verloos de toss en werd naar de wickets gestuurd. Al spoedig bleek, dat de Ajax batting side niet was opgewassen tegen de Schiedamse aanval; alleen Ross Smith had er goed het oog in en scoorde 23 runs. Spiering ging tengevolge van een misverstand met De Jongh onge lukkig run out (12). De Jongh (10) en toen ook Bouman voor 11 verdwe nen was, was een lage score onvermij delijk. Totaal 73. Het fielden van de Schiedammers was uitstekend. Spiering en Bouman openden de aan val van Ajax en in de aanvang leek het alsof, er weinig tegenstand zou wor den ondervonden. Maar Rovers en Pronk dachten daar anders over en hielden goed stand. De staart kwispelde ook behoorlijk en het einde kwam met een voorsprong voor Hermes op de eerste innings. Totaal 107. Ajax probeerde het nog op de tweede innings. B|J de stand 102 voor 6 sloot aanvoerder De Jongh de innings, Her mes de keus latende de tyd uit te spe len of de benodigde 68 runs te scoren. (P. Gans een prima 41, R. Smith 21, De Jongh 14 en P. van Oven 12). De Schiedammers weerstonden de Ajax- aanval, zodat de achterstand op de eer ste innings beslissend was voor de ne derlaag van onze stadgenoten. Donderdag a.s. speelt Ajax I tegen Garrison Hook te Wassenaar en Ajax II tegen Olympia II op eigen terrein. CONCORDIA—LCC Het aloude Concordia uit Delft heeft bijzonder weinig moeite gehad met een zwak LCC. Toch batte Concordia zo serieus, dat het bijna 3 uur nodig had om aan het totaal van 121 te komen. En dit kan alleen maar een compli ment z|jn voor het eminente bowlen van N. den Hoed (745)verder had H. Laman (251) weinig geluk met de bal. Typerend is dat ondanks het goede bowlen van bovengenoemd tweetal Ch. van Goor nodig was om Concordia's beste man. Steffens (40), te bowlen. Het wicketkeepen van A. van der Na gel stond op goed peil. LCC kon daar na maar gedeeltelijk antwoord geven op het vrij constate bowlen van de Delftenaren. Gelukkig voor LCC maak te A. v. d. Nagel, evenals vorige week een betrouwbare indruk en met z|jn 20 runs (1 x 6, 2 x 4), kon hij in elk geval tevreden huiswaarts gaan. Ch. v. Goor assisteerde hem op de hem bekende kundige wijze, hetgeen re sulteerde in 12 runs. Het totaal van de Leidse kwam tot 49, aldus een vrij stevige nederlaag, doch de onvol ledigheid gaf de doorslag. MOTORSPORT John Surtees leed een nederlaag Eindelyk is het dan gebeurd. Eindelijk heeft John Surtees eens een race, die telt voor het wereldkampioenschap mo torrenners, niet gewonnen. In de race van de 350-cc-klasse van de Grote Prys van Frankrijk moest de vijfvoudige we reldkampioen, die in de laatste twee ja ren 25 van de 26 gereden Grand Prix gewonnen heeft, met een derde plaats genoegen nemen. Overigens leed Surtees geen nederlaag doordat de concurrentie het hem heel erg moeilijk heeft gemaakt, doch louter en alleen doordat hij een bougie moest laten verwisselen wat hem ruim twee minuten kostte. Later nam Surtees revanche door zoals gebruikelijk onbedreigd te zege vieren in de race van de halve liters. De voornaamste uitslagen van deze races om de grote prijzen van Frankrijk, die zondag op het circuit van Clermont Ferrand werden gehouden en waarmee het motorseizoen werd geopend, luiden: 350 cc-klasse: 1. Gary Hocking (Rhodesia) met MV Agusta de 153 km. in 1.20.46.7 (gem. 113.82 km/u)2. Frantisek Stastny (Tsj.-Sl.) met Jawa 1.21.21; 3. John Sur tees (G.B.) met MV-Agusta 1.21.40.6. 500 cc-klasse <25 ronden): 1. John Surtees (G.B met MV Agusta de 201.04 km. in 1.39.21.6 (gem. 121.6 km/u); 2. Remo Venturi (It.) met MV Agusta 1.42.23.3. Tijdens de training zyn zaterdag en kele ongelukken gebeurd. In de 500 cc- klasse kwam Tony Robinson (Rhodesia) tydens de afdeling van de Gravenoire ten val en werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Clermopd Ferrand opgeno men. H|j bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. Zyn toestand is zeer ernstig. WIELRENNEN Swift De uitslag van de achtste trainingsrit luidt: A en B-klasse (40 km) 1. W. v. d. Berg tijd 1.03.50; 2. Schijff3. Does; 4. A. v. Kempen; 5. C. Vertegaal; 6. W. Was- sink. C-klasse (32 km)1. A. Wolswjjk tijd 50 min 10 sec; 2. J. Schraverius; 3. N. Sikking; 4. C. v. Dam; 5. W. v. d. Poel. SPORTSPLINTERS Het Westduitse waterpoloteam heeft zaterdag in Wuppertal de eerste van de vier kwalificatiewedstrijden te gen de ploeg van de Oostzone voor deel neming aan de Olympische Spelen met 4—3 gewonnen. Ruststand 22. Het was onder de leiding van de Belgische arbiter Bauwens een zeer grimmig, nerveus en vaak ook unfair duel. In totaal werden negen spelers uit het water gestuurd. De beste spelers der Westduitsers waren de oud-Hongaar Nagy, die als midvoor twee doel punten scoorde, achterspelers Schepers en doelverdediger Hoffmeister. Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de Britse coureur Stirling Moss de duizend kilometer race op de Niirnburgring gewonnen. De Brit zat gedurende 28 ronden achter het stuur, z|jn ploegmaat de Amerikaan Gurney reed zestien ronden. Tezamen zaten zij 7 uur 31 min. 40.5 sec. in hun wagen met een gemiddelde snelheid van 133.3 km./uur. De Zweeds-Belgische combi natie Bonnier-Gendebien werd tweede in 7 uur 34 min. 32.9 sec. De afdelingsafgevaardigden van de KNMV hebben zaterdag tydens een vergadering te Utrecht met grote meerderheid 27 tegen 8 stemmen besloten de retributie-verhoging (de gelden, die de organisatoren van wed strijden aan de KNMV moeten afdra gen), die het bestuur enkele maanden geleden heeft Ingevoerd, niet ongedaan te maken. Hierdoor zullen verschillen de belangrijke wedstrijden dit seizoen geen doorgang vinden. Het Nederlandse jeugdkorfbal- twaalftal heeft gisteren in Utrecht met 155 gewonnen van de Belgische ju nioren. B|j de rust leidde Nederland met 7—1. Een telegrafisch overgebrachte foto van de start van de Atlas-ra ket. welke van de Amerikaanse ba sis Cape Canaveral af een record vlucht van meer dan 14.000 km af legde naar een doel op de Indische Oceaan. Joego-Slavië heeft zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lan denteams. De Joegoslaven wonnen gis teren ln Belgrado met 51 (rust 21) van Portugal en revancheerden zich daarmee voor de 21 nederlaag, die z|j op 8 mei j.l. in Lissabon leden. Te genstander van Joego-Slavië in de halve finales ls (waarschijnlijk) Rusland. Tijdens nationale jeugdwedstrijden ln Breda heeft Lia Hinten van Kunst en Kracht uit Tilburg op de 60 meter horden een tijd gemaakt van 8.9 sec. Z|j verbeterde hiermee het nationale meisjesrecord dat met 9 seconden sinds 1950 op naam stond van Wllly Lust (Zaanland) en dat dit jaar reeds twee maal door haar was geëvenaard. Tijdens atletiekwedstrijden in Tula is de Russische atlete Irlna Press erin geslaagd het wereldrecord vijf kamp dames, dat sinds 15 september 1959 op haar naam stond met 4880 pun ten, te verbeteren met 22 punten. De afzonderlijke prestaties van de Russin waren: kogelstoten 15.meter (oude record 14.20 m.), hoogspringen 1.57 m. (1.58 m.), 200 m. 24.3 sec. (24.8 sec.), 80 meter horden: 11.2 sec. (10.9 sec.) en verspringen 5.76 m. (5.82 m.). De Zweed Bill Nilson heeft giste ren te Knutstorp de Grote Pr|Js van Zweden Motorcross gewonnen. In deze wedstrijd, die telt voor het wereldkam pioenschap, werden z|jn landgenoten Gunnar Johansson en Sten Lundin tweede en derde. De ronde van Zuidoost-Frankrijk is gisteren geëindigd met een overwin ning van de Brit Simpson (totaalt|jd 28.00.17). De voorsprong op zijn con currenten Lach, Huot en Foucher was miniem: slechts acht seconden. René Prlvat werd v|jfde op 47 seconden en Rivière achtste op 2.31. De Nederlander Jo de Haan is winnaar geworden van de tweedaagse wielerwedstrijd Ronde van de Olse". In het eindklassement had h|j 2 minu ten voorsprong op de Fransman Ber nard Vlot, die tweede werd. De Belg Schepens neemt in dit klassement de derde plaats in. Piet Rentmeester uit Ierseke heeft gistermiddag in het Zuidlimburgse dorpje Geulle het bergcriterium ge wonnen. HU won in de sprint van Jef Lahaye. Derde werd Ab van Egmond (Den Haag op 7 sec. 4. Martin van der Borgh (Koningsbosch) op 1 min. 4 sec. De Brabander Koevoets heeft gis termiddag het kampioenschap van Ne derland extra klasse Ubre klein biljart behaald. Koevoets. Teiwes en Passe- nler eindigden boven de maximum grens van 20.00 en promoveerden naar de tweedeklasse klein biljart kader 38/2. Twaalfduizend toeschouwers op de Kopenhaagse wielerbaan hebben giste ren Jan Derksen een ovatie gebracht, toen de Amsterdammer voor de ne gende maal de Grote OmniumprUs van Kopenhagen voor professionals won. Derksen won drie van de v|Jf onder delen en plaatste zich in het eindklas sement als eerste voor de befaamde omniumspecialisten Palle Lykke Jen sen (Denemarken), Rudi Altig (Did.), Rik van Steenbergen (België) en Wer ner Nielsen (Denemarken). Het Nederlandse handbalbonds- team (heren) heeft gisteren te Hel mond met grote cUfers (22—10) verlo ren van Mittelrhein. De ruststand was 126 voor de Duitsers. De doelpunten voor Nederland werden gescoord door Wittekoek (4 x), Toonen (3 x), Hof land (2 x) en Van der Heyden (1 x). Het Tsjechoslowaakse nationale voetbalelftal heeft gistermiddag in Boe karest met 2—0 gewonnen van Roeme nië. Deze stand wis reeds bU de rust bereikt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7