Laatste nieuws De gedachtenlezer Leidse raad kwam heden bijeen Niet op het programma vermelde knal veroorzaakte glasschade MAANDAG 23 MEI 1960 Herv. Ulo-school in Zuid-West Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van de voorzitter, Jhr. mr. F. H. van Kinschot, in vergadering bij een. Alvorens de voorstellen in behande ling kwamen, werden diverse leerkrach ten benoemd, t.w. tot tijdelijk leraar (es) aan het Gymnasium de heer J. den Boeft en mej. E. H. de Meijer, aan het Rembrandtlyceum de heren L. J. Stok- huyzen en P. Kuyper, aan de hbs voor meisjes mevr. E. S. F. de Jong-Feteris en de heren C. v. d. Ketterij en J. Wil- lemsen, tot onderwijzeres aan de Tel- dersschool mej. L. Stegeman, idem aan de Lucas van Leydenschool mej. A. F. van der Made; idem aan de Du Rieu- school en de dr. Van Voorthuysenschool resp. de dames J. F. Bakker en E. de Ruiter. Eervol ontslag werd verleend aan mej. A. J. van Leeuwen, onderwijzeres aan de Lorentzschool. Hierna besloot de raad medewerking te verlenen voor de stichting van een hervormde Ulo-school, met zes les- en twee vaklokalen, in Leiden-zuidwest, id. voor de aanschaffing van meubilair in de R.-K. Ulo-school aan het Vrouwen kerkhof en aan de Haarlemmerstraat 34. Een krediet van f 1540 werd verleend voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen en meubilair voor de huishoud- klasse van de Albert Schweitzerschool. Voorts zal de raad zijn medewerking verlenen voor het treffen van brandvei ligheidsvoorschriften in de hervormde lagere scholen in de Oosterstraat en Munnikenstraat en in het aanbrengen van een verbetering van de verlichting in de R.-K. Lagere School aan de Cae- ciliastraat. Voor onderhouds- en verbeterings werkzaamheden aan de gem. gymnas tieklokalen aan resp. de Haverstraat, Rijnsburgersingel en Zuidsingel werd een totaal bedrag van f 17.550 gevoteerd. Een regeling werd deze middag verder getroffen inzake een voorlopig voorschot op de extra-vergoeding, bedoeld in arti kel 73 der kleuteronderwijswet, over de jaren 1956 en 1957, aan bijzondere kleu terscholen. LEIDERDORP Bijeenkomst NC.V.B. Voor de laatste maal kwamen de le den van de NCVB bijeen in het gebouw aan de Eikenlaan. In september zullen de vergaderingen in Irene" worden ge houden en wel op de derde woensdag van elke maand. Mevrouw E. Broeren-Hogervorst, pre sidente van Zuid-Holland-Zuid, was ge komen om over het bondswerk te vertel len. Zij deed dit op huiselijke manier. De bond, welke binnenkort 40 jaar be staat, telt ruim 85.000 ledne. De leden krijgen voorlichting op kerkelijk, maat schappelijk en cultureel gebied. Dit alles eist voorbereiding. Eens per maand ver gadert daarom het 21 leden tellende hoofdbestuur. Raadsagenda Op de agenda voor de raadsvergade ring op vrijdagavond 27 mei om 7.45 uur staan o.m. de volgend punten vermeld: voorstel tot onderhandse aanbesteding van werken ten behoeve van de uitbrei ding van de begraafplaats en tot verho ging van het daartoe beschikbaar ge stelde krediet; tot verhuur van een stukje grond, gelegen aan de Dr. van Rhijnstraat aan de heer A. Mol; tot huurverhoging van de woningen Hoofd straat 120 en Kerklaan 4 en 5; tot het maken van een parkeergelegenheid in de Emmastraat; tot beschikbaarstelling van een krediet voor uitbreiding van het meubilair van het Dorpshuis; tot be schikbaarstelling van een krediet voor de uitbreiding van het meubilair der o.l.-school; tot vaststelling van een ver ordening sub.-ontvangers; tot wijziging van de legesverordening; tot het verle nen van een subsidie over 1958 aan de Dr. van Voorthuysenstichting te Leiden. WASSENAAR Rode Kruis speelde toneel De jaarlijkse toneelavond, die de helpsters en helpers van de Wasse- naarse afdeling van het Rode Kruis in het Verenigingsgebouw organiseerden heeft weer veel belangstelling getrok ken. De voorzitter van de afdeling de heer J .J. M. Wiegman liet in zijn in leidend woord uitkomen, dat deze avond geheel en al door de leden van de kolonne is georganiseerd en dat ook leden van het afdelingsbestuur even als de andere aanwezigen als gasten deze avond bijwoonden. Spreker be groette vooral overste Roodenburg die het hoofdbestuur vertegenwoordigde en de dames die zich verleden jaar bij de jaarlijkse campagne als collectanten bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Dank zij die medewerking kon een prachtig resultaat worden bereikt: 90% van het voor Wassenaar vastge stelde streefbedrag. De heer Wiegman sprak de hoop uit dat de komende cam pagne, die maandag begint, het het zelfde enthousiasme zal worden ge voerd en met hetzelfde succes bekroond. Tenslotte dankte de voorzitter de middenstanders, die door het schenken van een groot aantal prijzen voor de tombola hun sympathie voor het Rode Kruis hebben willen tonen. En daarna was het woord aan de to neelgroep. gevormd uit dames en heren van de kolonne, die onder regie van de heer P. Voorham het blijspel „Het gouden kalf" opvoerde, waarmee veel succes werd geoogst. Na het toneelspel was er nog een gezellig samenzijn. Padvinders werkten op „De Wiltzanck" In het kader van het jubileumjaar der Ned. Padvindersbeweging hebben zater dagmiddag de leden van de verschillen de padvindersgroepen in Wassenaar hun diensten aangeboden aan de gemeente en enige uren gewerkt op de buiten plaats „De Wiltzanck" aan de Rijks straatweg. Deze buitenplaats zal binnen niet al te lange tijd worden opengesteld voor het publiek en in verband daarmee kwamen de welpen en verkenners, onge veer 150 in totaal, met harken en schop pen en bijlen om de paden schoon te maken en dood hout te sprokkelen. Hop man Korbee had de leiding van dit werk. Het hout, dat de jongens sprokkelden, titapelde zich op langs de paden. De padvinders zullen het mogen gebruiken voor een groot jubileumkampvuur in Juni a.s. De Tuinbouwvereniging „Wasse naar en omstreken" zal woensdag 1 juni >mar grote jaarlijkse excursie houden en wel naar de Floriade te Rotterdam, 's Middags zal het gezelschap Kasteel Haarzuilen te Harmeien bezoeken of Huize Doorn te Doorn en daarna een tocht door het Gooi maken naar Hil versum. Teneinde de leerlingen van de Gem. Bedrijfstechnische School, na hun derde leerjaar, ook nog aanvullend onderwijs te geven, achtte de raad het gewenst, dat tot oprichting en instandhouding van een avondschool voor individueel lager technisch onderwijs, verbonden aan bovengenoemde school, wordt overge gaan. Een bedrag van f 14.050 werd beschik baar gesteld voor de aankoop van een Land-Roverauto en een maaimachine t.b.v. de Sportstichting. Het beschikbaar gestelde krediet (ad. f429,600) voor de aanleg van recreatieterreinen in Leiden noord werd verhoogd met f 131.000. Ak koord kon de raad ook gaan met de aanleg van overwegen in de Willem de Zwijgerlaan en het vaststellen van een (gewijzigde) verordening inzake de straatbelasting; slechts een onderge schikte redactiewijziging van artikel 8 maakte bij deze behandeling een korte discussie uit. Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen werden z.h.st. aanvaard, slechts bij het voorstel om de tarievèn voor de verpleging in de inrichtingen Endegeest met ingang van 1 januari j.l. te verhogen van f. 8.65 tot f. 9.10 per dag, wenste de C.P.N.- fractie geacht te worden tegen te heb ben gestemd. De heer Portheine (VVD), die nog even het woord voerde bij het pre-ad- vies van B. en W. inzake de verlenging van het sluitingsuur voor winkels in antiek en curiosa B. en W. waren hier tegen brak daarin nog eens een lans voor de bevordering van het vreemdelingenbezoek. Met B. en W. was hij verheugd, dat dit bezoek in deze gemeente vrij aanzienlijk is. Dankzij deze vlotte behandeling kon de voorzitter de vergadering reeds om half drie sluiten. CRICKET ROOD EN WIT V—AJAX L. II Ajax II heelt ook zijn 2de wedstrijd gewonnen; al was het op het kantje af. Na het winnen van de toss, koos de thuisclub batten. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat Rood en Wit voor een schamel totaal aan de kant gezet zou worden. Toen er pas 1 run gescoord was, waren er reeds 3 wickets neer. De jeugdige Vogelaar weerstond ech ter op correcte, doch zeker niet dodelijke bowlen. Hij kreeg echter niet veel steun. Toen hij op een totaal van 61 runs out ging, waren 8 wickets neer. Via enkele harde slagen van Naujoks (14) kwam de thuisclub op een totaal van 77. P. v. Amerom had met 4—20 goed gebowled. Verder namen Hagenaar met 220, Tattersall 1—9 en De Groot 1—15 de overige wickets. Vermelding verdient F. Olthuis, die het presteerde als wicketkeeper geen enkele extra weg te geven. De start van Ajax was niet best, want op 21 waren reeds 4 man uit. Dank zij een klassieke innings van A. Wempe, die goed steun ontving van De Boer en vooral van Tattersall (19) ging de score langzaam maar zeker omhoog. Beheerst battend en de slechte ballen afstraffend, scoorde Wempe een onbetaalbare 26 runs. Helaas was het hem niet bescho ren de winning hit te slaan, want op 76 beoordeelde hij de bal even verkeerd en werd gevangen. De staart kwispelde nog even en toen het laatste wicket viel, was de score van 82 runs bereikt, zodat Ajax met 5 runs won. Bowlingcijfers Rood en Wit: F. W. Naujoks 019, J. Vogelaar 736, Q. A. de Wyn 0—12, J. W. Tuininga 2—7. Prof. Asselbergs en Clara Eggink naar Suriname Vanmorgen zijn van Schiphol naar de Ned Antillen vertrokken prof, Assel bergs, hoogleraar in de Ned. litteratuur aan de universiteit te Nijmegen, en onze litteraire medewerkster, de schrijfster Clara Eggink. Tijdens hun verblijf zul len zij daar enige lezingen houden, ter gelegenheid van de boekenweek, die te Willemstad wordt gehouden. Prof. Assel bergs zal o.a. spreken over de geschie denis van de Nederlandse letterkunde. Na hun verblijf op Curasao, dat onge veer een week zal duren, reizen de beide letterkundigen door naar Suriname. Ook hier zal prof. Asselbergs voordrachten houden, o.a. over de geschiedenis van de Eux-opese cultuur. Eind juni zullen mevrouw Eggink en prof. Asselbergs weer naar ons land terugkeren. Vermiste vrouw opgegraven Sinds donderdag 12 mei hadden de buren de 58-jarlge weduwe Dijkers men zie pag. 1 wonende aan de Mili- tairenweg 150 te Krommenie, niet meer gezien. Aanvankelijk werd hier geen aandacht aan geschonken, daar de vrouw wel eens meer onverwacht een weekje naar familie in België ging en weinig contact had met haar omgeving. Gisteren vervoegde zich een dochter aan de woning, die juist teruggekeerd was van vakantie. Haar moeder had beloofd haar tijdens de vakantie te be zoeken, maar was niet verschenen. Buren, maakten de dochter na haar terugkeer opmerkzaam op een gat dat achter in de tuin gegraven was. Even voor 12 mei was dit gegraven door mevrouw Dijkers, die daarbij terzijde werd gestaan door een vroegere kost ganger, een 28-jarige jongeman. Op dinsdag 17 mei was deze kostganger achter in de tuin gezien, toen hij om streeks het middaguur bezig was het gat, dat bestemd leek te zijn voor het begraven van afval, dicht te werpen. Zoals achteraf bleek, had de man een schop geleend bij een naburig café. Zonder dat de politie van de vermis sing in kennis werd gesteld, is de echt genoot van de dochter vanmorgen vroeg, voor hij naar zijn werk ging, eens in het gat gaan spitten. Op onge veer een halve meter diepte vond hij in een jutezak gewikkeld, het lijk van zijn schoonmoeder. Onmiddellijk werd toen de politie verwittigd. In de loop van de morgen, toen het parket uit Haarlem, dr. Zeldenrust en autoritei ten der Rijkspolitie uit Den Haag en Amsterdam aanwezig waren, is het «toffelijk overschot verder uitgegraven. Kostganger gearresteerd Nader wordt gemeld, dat de 28-jarige vroegere kostganger van de vermoorde vrouw vanmiddag in Amsterdam is ge arresteerd (men zie ook elders). De man, die enige tijd heeft doorgebracht in de Stichting St.-Willebrord in Heilo, is voor een nader verhoor naar het politiebureau te Krommenie overgebracht. Kraamverpleegster in sloot verdronken (Speciale berichtgeving) In de nacht van zaterdag op zondag is een 34-jarige kraamverpleegster, uit Workum (Fr.) in een ondiepe sloot te recht gekomen en gestikt. Zij was op weg naar een boerderij. Toen zij daar niet arriveerde ging de boer telefonisch informeren, waarbij bleek, dat zij reeds geruime tijd on derweg moest zijn. Ongerust geworden ging men haar zoeken, waarbij de ver pleegster met haar fiets in een sloot werd aangetroffen. Vermoedelijk heeft zij met de fiets aan de hand het even wicht verloren toen zij een hek van een dam wilde passeren. Eerste zomerpostzegels te Rotterdam verkocht 25 gekleurde ballonnetjes werden van ochtend op de Euromast te Rotterdam losgelaten. Dat betekende het begin van de zomerpostzegelactie 1960. Aan vijf ervan bengelde een enveloppe, die de vinder in of buiten Nederland twee toe gangsbewijzen tot de Floriade en een pakket bloembollen zal verschaffen. Op deze enveloppes zijn - gelijk be kend de eerste zomerpostzegels ge plakt; dit jaar een bloemenserie ter ge legenheid van het 400-jarig bestaan van de Nederlandse bloembollencultuur. Dit was ook een reden om de verkoop van de eerste zegels op de Floriade te doen plaatsvinden. De hoofddirecteur Poste rijen de heer L. Th. Hoolboom deed dit aan de weduwe van de in 1956 overleden heer E. H. Krelage, die voorzitter was van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur. Even daarvoor had de directeur-gene raal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, de zomerpostzegels van 1960 overgedra gen aan de voorzitter van de stichting „Comité voor de Zomerpostzegels", staatsraad mr. W. F. Schokking. ZESTIG JAAR ZORG VOOR GEBREKKIGEN (Speciale berichtgeving) Tijdens de vergadering die de 60 jaar oude Nederlandse Centrtale Vereniging voor Gebrekkigenzorg vandaag in de Stadsschouwburg te Utrecht hield, bracht de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de ge lukwensen van de regering over. Zij riep de vereniging op alle krachten te mobiliseren om de gelijkwaardigheid Ons kort verhaal door Rosemary Weir Laatste B.B.-oefening in Wassenaar Na drie harde knallen, die vrijdag avond kort na 8 uur het begin aankon digden van een grote BB-oefening tot besluit van het seizoen 1959/1960 klonk nóg een harde knal, die niet op het programma stond: een brandstapel van oude kisten, met een hoeveelheid ben zine overgoten, sprong uit elkaar en het onplezierige gevolg was, dat aan de Van Starrenburglaan en omgeving vele tientallen ruiten vernield werden. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, gelukkig ook waren de flats aan de Van Starrenburglaan op een na nog onbewoond, zodat het persoonlijk ongerief tot een minimum beperkt bleef. De oefening had daarna normale voortgang. De veronderstelling was, dat de omgeving van de Van Starrenburg laan door een ramp getroffen was. BB- ploegen uit Wassenaarzuid en Wasse naarnoord rukten uit en gingen op zoek naar enkele tientallen gewonden, terwijl de brandwachts van alle blokploegen de brand bestreden. Intussen werd de as sistentie ingeroepen van enkele over heidsdiensten: een mobiel geneeskundig team onder leiding van dokter Ooster- baan en dat met een ambulance en een vrachtauto waarin vier patiënten liggend vervoerd konden worden voor de afvoer van de gewonden naar d- openbare school in de van Zuylen van Nijevelt- straat zorgde; een ploeg van de red dingsdienst die gewonden redde uit moeiljjk toegangelijke percelen, een team van de opruim- en reddingsdienst en de brandweer, die ervoor moest zorgen dat belendende percelen door de brand niet werden aangetast. Mannen van de re- serve-politie zorgden voor een goede af zetting van het rampgebied. Op het politiebureau zetelde de cen trale meldingspost onder leidling van commissaris J. J. Maandag en het wyk- hoofd in Wassenaar-Noord, de heer S. van den Bent, het wijkhoofd van wijk Zuid deed dienst in het rampgebied. Er werd door de leden van de verschil lende diensten doeltreffend werk gele verd. Na drie kwartier reeds kon het einde van de oefening wordt aangekon digd. Intussen was al begonnen met het provisorisch dichtmaken van de verniel de ruiten in de bewoonde percelen. En naar de directeur van gemeentewerken, de heer A. J. Bolten ons meedeelde, zou zaterdagmorgen vroeg begonnen worden met het herstel van de glasschade. De B.B. is tegen de gevolgen van dit soort ongelukken verzekerd. NABESPREKING In het R.-K. Verenigingsgebouw in de Kerkstraat werd een nabespreking ge houden door commissaris J. J. Maandag, inspecteur G. J. Boven het wijkhoofd, de heer S. van den Bent en dokter Ooster- Ibaan. De algemene indruk was, dat deze oefening een bijzonder goed verloop I heeft gehad, al werd uiteraard het inci- i dent van de explosie ernstig betreurd. I De burgemeester van Wassenaar sprak een slotwoord, waarin hij, tegen de ach tergrond van de internationale moeilijk heden van het ogenblik nog eens de on misbaarheid van een organisatie als de BB onderstreepte en de noodzaak van het regelmatig oefenen. De burgemeester nam tenslotte met hartelijke woorden van dank afscheid van de heer J. van der Mast. die om ge zondheidsredenen zijn functie van blok hoofd zal neerleggen. Toen ik nog een jong meisje was in de jaren tussen de beide wereld oorlogen sloot ik mij aan bij een klein reizend toneelgezelschap, dat in allerlei miezerige plaatsjes telkens één avond in obscure zaaltjes optrad. Het was hard werken en je verdiende er niet veel mee, maar het was goed voor je ervaring. Van iedereen werd verwacht, dat hij mee zou helpen bij het opstellen van de coulissen. Meestal gingen we regelrecht van het station naar het zaaltje, waar we moesten optreden, brachten het to neel in orde en gingen dan ergens eten, voordat we om halfacht begon nen. Nadat we een paar weken op tournee waren geweest, begonnen alle stadjes en dorpjes op elkaar te lijken en leken alle zalen precies eender, behalve dan dat enkelen nóg viezer en nóg primiever waren dan de an dere. Vaak wisten we nauwelijks waar we waren. Onze bedrijfsleider zal dat wel geweten hebben, maar voor ons was het slechts een einde loze opeenvolging van stoffige kleed kamers en wankelende trapjes, die naar absurd-kleine toneeltjes leidden. Gedurende de maande september en oktober speelden we in de Mid lands en begin november kwamen we terecht in een klein, vuil stadje er- genc in de pottenbakkersstreek in North Staffordsire. We troffen weer een ellendig zaaltje, overwonnen de gebruikelijke moeilijkheden, maakten er de afgezaagde mopjes over en gingen toen ergens eten. Ik ging met m'n vaste vriend van het gezelschap op zoek naar een maaltijd. Laat ik hem Peter noemen. We vonden eindelijk een somber cafétje, waar we gebakken eieren en patates frites kregen. Toen het tijd was om op te stappen, wat het al vrij donker en nogal mistig. De zwakke straatlantaarhs verspreidden in de miezerige regen nauwelijks enig licht. Kom, zei Peter. Dat allen- dige weer! Laten we opschieten. Welke kant moeten we uit?, vroeg ik aarzelend toen ik in de deur opening stond. Ik voelde er weinig voor om het behaaglijk warme, smoe zelige cafétje te verlaten. Ik mag gehangen worden, als ik 't weet, zei Peter. Heb jij er enige notie van? Nee, niet in 't minst. Je weet toch wel dat ik geen gevoel voor richting heb? Waarom vraag je hier niet even? Peter wilde weer naar binnen gaan, maar bleef toen plotseling staan. Hoe heet die snert-zaal ook weer? vroeg hij. Ik keek hem onthutst aan. Daar heb ik geen idee van, zei ik aarzelend. Ik heb 't wel gewe ten, maar ik kan er niet opkomen. Oók leuk!, zei Peter. Maar die kerel zal het wel weten. Hij zal 't wel weten. Hij zal vst wel van ons gehoord hebben en er zullen hier wel niet veel zaken zijn. Een seconde, ik ben zó terug. Hij verdween naar binnen en kwam enkele ogenblikken later weer terug. Hij keek bezorgd. Je kunt 't gelo ven of niet, zei hij, maar niemand daar binnen heeft nog óóit van ons gehoord! Ze wisten zelfs niet eens, dat er een toneelavond is. En er zijn hier notabene niet minder dan vijf zalen! ,,The Temperance", The Methodist", ,,The Congregational", ..The Widger Memorial" en nóg één, waarvan ik de naam echter weer ben vergeten. Zeggen je die namen soms iets? Ik begon mijn hersenen af te pjj- j nigen. Ik ben e rbijna zeker van I dat 't iets met „Memorial" was. zei I ok voorzichtig. Laten we 't in ieder geval proberen. Maar we moeten op- j schieten, want 't is al bijna tijd en als we te laat komen, zul je wat be leven! In de eerste acte moet ik al opkomen. Volg me maar, zei Peter vast beraden. „The Widger Memorial" dus. Het ding ligt ergens achter de hoofd straat. Eerste rechts en dan tweede links. We begonnen aan een haastige wandeling. De mist was intussen veel djkker en hinderlijker geworden. We j hielden elkaar stevig vast en stapten van de mindervalide met de volledig gezonden te realiseren. Financiële onze kerheden dienen zoveel mogelijk geëli mineerd te worden, aldus de minister. Dit is juist voor gehandicapten van groot belang, omdat zij zich door hun feitelijke toestand al onzeker voelen. Financiële zekerheid is van belang voor hun geestelijke ontwikkeling en voor een menswaardig bestaan. Hetzelfde geldt voor de houding van achting en waardering, die de „anderen"' voor de gehandicapten aan de dag die nen te leggen. Een teveel aan bescher ming achtte de minister gevaarlijk, om dat de gehandicapten dan dreigen zich te isoleren wanneer de mindervalide in een revalidatiecentrum verkeert, is het niettemin van prominent belang dat het thuisfront met zorgvuldige begeleiding functioneert. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer M. van Veen. erop dat de vereniging en de bijna 80 aangeslo ten organisaties de invloed hebben on dergaan van de na 1945 opgetreden ver breding en verdieping van het maat schappelijk werk. In zijn rede óver 60 jaar gebrekkigenzorg en revalidatie zei de heer C. D. Moulijn, directeur van de vereniging, dat het doel is de gehandi capte een maximale zelfstandigheid en levensvolheid te helpen bereiken. Bloedige onlusten in Belgisch Kongo B(j verkiezingen in de plaats Kamina in Belgisch Kongo zijn zondag vier Kon golezen gedood tijdens vechtpartijen tussen politieke tegenstanders. Zij wa ren met hakmessen om het leven ge bracht. Drie bewoners van de stad wer den zwaar en elf licht gewond. De Bel gische Rijkspolitie slaagde erin zonder gebruik van wapens de orde te herstel len. Er zijn uitgebreide militaire voor zorgsmaatregelen genomen en volgens de jongste berichten is de rust in de plaats weergekeerd. Kamina ligt in de Zuidkongolese pro vincie Katanga en is een van de twee Belgische militaire bases in Kongo. In Leopoldstad is officieel bevestigd, dat de verkiezingen in de drie grote Kongolese centra Leopolstad, Jadot- stad en Elizabethstad zondag zonder incidenten zijn verlopen. flink door. Tenslotte kwamen we bij een groot gebouw. Enkele treden leid den naar een deur, waar een zwak lampje boven brandde. Is dit 'tvroeg Peter. Ik zie onze aanplakbiljetten wel niet. maar 't is hier ook zó donker! Ja, ik geloof van wel, zei ik aar zelend. Ónze zaal had precies zo'n stoep en er was geen toneelingang of iets dergelijks. Laten we maar eens kijken. We gingen naar binnen. Het zag er precies zo uit als in dozijnen andere zalen, waarin we de laatste maan den gespeeld hadden. De kleine vesti bule werd afgesloten door dubbele deuren, die kennelijk naar de hal leidden. Er schemerde daar licht. We duwden de deuren open en liepen door. Mijn eerste gedachte was, dat het later moest zijn dan we hadden ge meend. Het publiek was kennelijk al binnen, want de hal stond vol men sen. Toen zag ik dat de voetlichten al brandden en dat het gordijn ge haald was. Op het toneel bevond zich echter niet onze bekende ouderwetse zitkamer, maar stonden enkele pal men, een tafeltje met een groen plu chen kleed en een oudere man in een nogal smoezelige smoking, die een rode blinddoek om had. Ik be greep niet direct wat hier de bedoe ling van was. Peter en ik werden er echter zó door geïnteresseerd, dat we bleven staan inplaats van ijlings rechtsomkeert te maken om naar de goede zaal te zoeken. Even later werd me door een meisje een programma in de hand geduwd. Toen begrepen we wat er te doen was. Het was een variété-voorstelling van amateurs, waar we terecht ge komen waren. Een piano-solo, twee imitators en een schetsje waren de revue al gepasseerd en nu stond Senor Alfonso, de gedachtenlezer, op het toneel. Een klein, slordig vrouwtje liep dwars door het publiek en stak kleine voorwerpen die haar gegeven werden omhoog. Wat heb ik hier? Dit ding, wat is dat? vroeg ze. Het was zó duidelijk, dat ze een code gebruikte, dat ik al na enkele minuten het sueppetje mee had kun nen spelen. Het publiek vond het ech ter prachtig en klapte luid. Toen annonceerde de Maestro, na dat hij de blinddoek had afgelegd, dat hij deg edachten van enkele mensen uit de zaal zou gaan lezen. Hier en daar begon men wat onrustig te schuifelen of te blozen. Alfonso staar de echter niet naar hen, doch naar ons! Hij zei: Achter in de hal staan een jonge man en vrouw. Er is ongerustheid in hun harten en schuldgevoel. Nu, daarin had hij gelijk! Iedereen draaide zich natuurlijk om en keek ons aan. Alfonso ging verder: Ze zijn ongerust en vol schuld gevoelens, omdat ze van de goede weg zijn afgedwaald. Dat klopte óók, maar op een andere manier dan het publiek het kennelijk uitlegde! Het was nu onze beurt om rood aan te lopen! Peter riep terug: Je sloot maar wat nonsens uit, ketel! Alfonso liet meteen de trance, waar in hij zich zogenaamd bevond, varen en zei met volkomen normale stem: Sla ik maar wat nonsens uit? Nu. zeg U mij dan maar eens of de naam „Wilberforce" U iets zegt! Peter staarde hem enkele ogen blikken aan, terwijl het publiek dood stil op z'n antwoord wachtte. Toen greep hij me bij mijn arm, lachte even luid en riep: Ja, dat doet 't zeker! Hij gaf een ruk aan mijn arm, zo dat ik me wel moest omdraaien en trok me mee de trappen af en de mistige straat op, vóórdat ik ook maar iets kon zeggen. We holden door de hoofdstraat, die op dit moment bijna geheel uitgestor ven was. totdat we bij een kruispunt kwamen, waar een politieman wat ronddrentelde. Peter liep naar hem toe en vroeg: Kunt U me soms de weg wijzen naar de Wilberforce Memorial Hall? We kwamen er tien minuten voor dat het gordijn gehaald zou worden binnenhollen en werden, zoals U zich wel kunt voorstellen, niet al te vrien delijk ontvangen. Tijdens het stuk hadden we geen gelegenheid voor een gesprek, maar na afloop zei ik tegen Peter: Ik heb tot nu toe nooit enig ge loof gehecht aan dat gedachtenlezen, maar nu ben ik toch niet meer zó zeker van mezelf. Ik bedoel, dat die man toch moeilijk iets van ons ge weten kan hebben. We waren nog maar nauwelijks binnen en zijn hier bij mijn weten nooit eerder geweest. Ik vond het nogal geheimzinnig. Geheimzinnig? 't Mocht wat! Hij was echter wél bijzonder pienter. Dat valt niet te ontkennen. Toen hij ons in de gaten kreeg, begreep hij meteen dat hij ons goed kon gebruiken. Wat bedoel je nu eigenlijk? vroeg ik. Onze vriend Alfonso was dezelfde man, die ons vanmiddag, toen we hier kwamen, de sleutels van de zaal heeft gegeven BEURSOVERZICHT Philips brandwillig De beurs zette vanmiddag de zeer vas te stemming van vrijdag jl. voor de in ternationale waarden verder voort. De spanning ten aanzien van Berlijn is ver minderd, aldus redeneerde men ten beurze, nu het ernaar uitziet dat Rus land de eerstkomende maanden geen apart vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten. Wall Street sloot vrijdag la ger voor de defensiewaarden, doch de overige aandelen waren er hoger, terwijl de Nederlandse Philips-papieren sterk gevraagd werden. Deze vaste tendentie in New York werd onmiddellijk door Amsterdam overgenomen. De handel was vandaag vrij levendig, mede doordat de arbitrage voor buitenlandse rekening de stukken hier en daar uit de markt kon nemen. Het publiek ging eerder tot aankopen over en de beroepshandel waagde een kansje. De beurs vergat de donkere wolken van vorige week donder dagavond, toen de Philipsaandelen be neden de 900% werden verhandeld. Van- rniddag registreerden deze aandelen op 9831 i een nieuw na-oorlogs hoogtere cord. De koersfluctuaties op de dag ble ven voor alle internationale waarden binnen nauwe grenzen. De elektrowaar- den profiteerden nog steeds van de ge publiceerde zeer gunstige eerste kwar taalcijfers. De koerswinst van vandaag bedroeg circa 30 punten ten opzichte van de vorige slotkoers. Unilevers 16 punten hoger op 833, Aku's plus 7 op 470 en Kon. Olies op f. 141,80 f. 3 hoger. Stock dividenden Kon. Olie werden op f. 2,83 (f. 2,78) geadviseerd., Hoogovens 10 pun ten hoger op 633. KLM werd op f.109 (f. 107,50) geadviseerd. In tegenstelling tot de levendige han del in de internationals, was het in de overige afdelingen ter beurze zeer rustig. Scheepvaarten 1 tot 2 punten hoger. Van de leidende cultures bestond goede vraag voor aandelen HVA. Dit fonds werd op 155. ex 9% dividend, verhandeld tegen 162% cumdividend vrijdag jl., op de te vredenstellende afzetkansen in Ethiopië. Staatsfondsen kalm en praktisch onver anderd. Tegen het slot van de markt moesten Unilevers en Philips circa 3 punten van de behaalde koerswinsten af staan bij afnemende handel. Bankaandelen werden hoger geadvi seerd. De 5%-lening '60 Ned. Ant., die waarschnijlijk morgen in de notering zal komen, werd op circa 99Y4 geadviseerd, tegen een uitgiftekoers van 99%. Op don derdag 2 juni wordt door de Hollandsche Bank Unie de inschrijving (met claim recht) opengesteld op f.10 miljoen 4%% 10-jarige in certificaten van aandelen converteerbare obligaties Hollandsche Bank Unie N.V. tegen 100%. Beurs van Amsterdam Maandag 23 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99 A 99% Ned '59 4% 99t38 99% Ned '59 4Vi 97t7j 97%GL Ned. '53 33/4 93% 93% Grootboek obl. 3% 78% Ned '47 3% (3) 91% 91% Ned '51 3% 95%B 95% Ned '53 (3%) 93% 93 '4 Ned '56 3% 93A 93 Ned 48 3% 86% 86% Ned '54 3% 86% 86% Ned '55 I 3% 88% 88% Ned '55 n 3y4 90% 90% Ned. '37 3 90GB 90i'« Dollarlng '47 3 92 92 Investeringscert 3 92,1RGL 97 GB Ned 62-64 3 97fj 9714 Indië '37 A 3 92% 92)1 Grootboek '46 3 90 89 Ned WB 6% 109GB 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand] en Ind. B 34% 34% Nat. Handelsbank 158% 157 Ned. Handelmij247% 250 Amst. Rubber 109% 108% H.VA162% 155% Senembah 530 535 AK.Ü463% 468% Berkel's Patent (v.) 293GB 294 GB Calvé Delft cert 831% 845% Deli Mij en (Ver.) 172 171% Kon Pap v Gelder 261GB 265 GB Hoogovens eert 622% 630% Müller en Co NB 459% Ned Kabelfabr470GB 473 GB Philips 954% 977 Philips pref 267% 272 GB Unilever 816% 826* Wilton Feyenoord 186% 188% Biliton 2de r341 345 Dordtse Olie gew. 680 626 exd. Kon Olie (f20.—).. 139.70ex 143 idem (50 f20.—) 138.80 141.20 Holl Amer HJn 135% 136% Java China Paket 142 145 K.L.M 107.50 108.80 Kon Ned Stmv Mi) 169% 171 Kon Paket Mi) 130 135 Stoomvaart Mi) Ned 152 154% Nlevelt Goudr cert 135GB 142 v Ommeren eert 267 270 Kon Rott Lloyd 143% 145 Ned Scheepv Unie 142% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93% 94 tdem 48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 98 ld ld -37 I-n (3%) 93% Z.-Holland *56 (4",» 25% 97 Bank N. G. '58 (5%) 103H 103% id. N WB '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94 94 Premieleningen A'dam '53 3 100 100% A'dam '51 I 2% 83% 84% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 II 2% 95 94% Eindhoven *54 2% 79 Enschede "54 2% 80% 81% Den Haag '52 I 2% 85% Idem n 2% 89 R'dam '52 I 2% 88% 88 Idem D 2% 88% Idem '57 2% 97% 98 Utrecht '52 2% 89% 88 Z.-Holl 1957 2% 94% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 216.50 218 Amst Bank 330% 335 HBU eert 218% 222 Rott Bank 279 283% Twentsche Bank 262% 263 Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 415 Borsumij55 56 K. N Edmet. A-AA Idem pref wd. 107 107% Electrolasml) 311 308 Kon. Ned Grofsm 150 153 Holl Constructie 490 490 Ing bur v Bouwnfjv 262 263 Internaöo 150% 151 Int Kunststof! Ind 60% 62% Leidse Wolspinnerij 375 376 Rott. Droogdok MiJ. 570% 565% Sikken's Lakfabr. 638 644 Ver. Touwfabrleken 306 305 Walvisvaart 110 B 110 Wernlnk's Betonm. 143% 142 Van WUk en Heringa 102 106 B Zaalberg 117% Spoorwegen Dell Spoorweg MU 5% Am e rik fondsen Canadian Pacific R 25% 25% Intern Nickel 108% 109 Anaconda 52% 51% Bethlehem Steel 47% 47% Cities 8ervice 41^ 42% General Motors 46% 46% Kennecott 80 801 - Republic Steel 64 63,'« Shell Oil 63% 65 Union Pacific 26iV 26% ün. States Steel C3% 22%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5