Koningin bezoekt Katwijkse logger KW 74 vofr alf Voorzitter Veiligheidsraad poogt scherpe debatten te voorkomen Bijna driehonderd doelen door aardbeving in Chili WEERBERICHT eerste schip uit Amerikaans transportvliegtuig werd tot een landing gedwongen Drie jongelui (op motor) gedood bij botsing te Noordwijkerhout Amerikaans-Russisch compromis door een gematigde resolutie Kustplaatsen werden getroffen door hoge vloedgolven (Sue/ ^ïlteuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 MEI 1960 No. 30055 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het was een grote verrassing voor de schipper van de Katwijkse log ger Hette Margaretha" toen de Koningin zaterdag tijdens vlagge tjesdag onverwacht bezoek aan zijn schip bracht. Zij bleef langer dan een half uur aan boord. De konin gin arriveerde in IJmuiden met het hospitaalkerkschip „De Hoop"Na het bezichtigen van de KW. 74 in specteerde zij geruime tijd de an dere bevlagde schepen. Vanmiddag om vijf over twaalf is de KW. 74 als eerste de haven van IJmui den uitgevaren op jacht naar de Hol landse Nieuwe. Het schip werd op de voet gevolgd door de KW. 41, eveneens van de combinatie R.K.P. Het derde schip was de Katwijkse winnaar van de haringrace va nvorig jaar, de KW. 40 Ever hard Christina" van de reder y Kennemerland. Dit schip is echter niet zo snel als de KW. 74. De burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, volgde het uitvaren van de vloot aan boord van een bootje van de Rijkspolitie. De belangstelling voor buisjesdag was groter dan vorig jaar. Russen onthouden zich van propaganda Jakoebowski heeft nog niet gereageerd (Van onze correspondent in Bonn) Niets duidde er het afgelopen week einde op dat de Sovjetrussische autori teiten van plan zijn zware politieke pro paganda te slaan uit het incident met het Amerikaanse transportvliegtuig, dat vrijdag in Oost-Duitsland moest landen. Tragisch ongeval door te hoge snelheid In de bocht tegen een busje gevlogen Vanmorgen omstreeks acht uur zijn op de Zilkerduinweg nabij het Paardenkerkhof een 22-jarige motorrijder en zijn beide vrouwe lijke duopassagiers, 22 en 20 jaar oud, bij een botsing met een volks wagenbusje verongelukt. De motorrijder, C. M. Hoogkamer uit Noordwijkerhout en vrachtautochauf feur van beroep, was evenals zijn beide PRINS BERNHARD NAAR ARGENTINIë VERTROKKEN Prins Bernhard is gisteravond van Schiphol naar Argentinië vertrokken, waar hfj de Nederlandse delegatie zal leiden, die aanwezig zal zijn bij de vie ring van het feit dat Argentinië 150 jaar onafhankelijk is. De Prins vertrok om half zeven met de DC-8 „Frank Whittle" van de KLM naar New-York, vanwaar hij vandaag zijn reis naar Buenos Aires met een Boeing-straal- vliegtuig vervolgt. Op Schiphol werd Prins Bernhard uitgeleide gedaan door Koningin Juliana en de Argentijnse ambassadeur in ons land. De Koningin bracht de Prins tot in het vliegtuig weg, en toonde zeer veel belangstelling voor het interieur van de DC-8. Weinigen van de passagiers, die reeds in het toestel hadden plaats ge nomen, merkten, dat de Koningin door het vliegtuig wandelde. Namens de KLM was bij het vertrek aanwezig de wnd. president-directeur van de maatschap pij, de heer E. H. van der Beugel. De Prins wordt op zijn reis vergezeld door zijn adjudant luitenant-kolonel C. C. Geertsema. Zijn schoonmoeder opgegraven Een schoonzoon van de 58-jarige we duwe Dijkers in Krommenie, die reeds enkele dagen wordt vermist, ontdekte vanmorgen een omgewoelde plek in de tuin van haar huis. Toen hij hier ging graven ontdekte hy de stoffelijke resten van zijn vermiste schoonmoeder. De po litie stelt een onderzoek in. SOEBANDRIO: AGRESSIE? De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft te San Francisco, voor zijn vertrek naar Hawaii en Tokio, gezegd, dat het zenden van Nederlandse troepen naar Ned. Nieuw-Guinea, zou kunnen worden op gevat als agressie of uitlokking. In de kwestie Nieuw-Guinea zal mili taire versterking aan een kant altijd hetzelfde uitlokken aan de andere zyde, en dit is zeer gevaarlijk voor het behoud van de vrede", aldus Soebandrio. Soebandrio zeide ook nog dat de be zoeken, die president Soekamo heeft ge bracht aan communistische landen, geen invloed zullen hebben op de onafhanke lijkheid van de Indonesische buiten landse politiek. In het gevolg van president Soekarno begint ook Soebandrio aan het laatste gedeelte van de wereldreis van de pre sident. Franse vliegtuigen vanaf Tunesisch gebied beschoten De Franse legerleiding in Algerije heeft gisteravond bekendgemaakt dat twee Franse militaire vliegtuigen zondagoch tend om tien uur plaatselijke tijd zijn beschoten door drie machinegeweren, die in stellingen te Sakiet-Sidi-Joessef, aan de Tunesische zijde van de grens, waren opgesteld. ZUIDWESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Half tot zwaar bewolkt met later kans op enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 MEI Zon op: 4.34 uur; onder: 20.40 uur; Maan op: 4.30 uur; onder: 19.25 uur; Hoogwater te Katwijk te 2.34 en 14.58 uur; laagwater te 10.37 en 23.03 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's De Russische klacht over ,,agressie,, Vandaag zou de Veiligheidsraad de Sovjetrussische beschuldiging bespreken, dat de jongste Amerikaanse verkenningsvluchten boven de Sovjet-Unie „agressie", betekenen en een bedreiging van de wereld vrede vormen. Men verwachtte, dat de door de Russen in te dienen resolutie in krachtige bewoordingen gesteld zal zijn en tot felle debat ten aanleiding zou geven. Naar verluidt bereidt de voorzitter van de raad, Sir Claude Corea (Ceylon), echter met andere niet-permanente leden een compromis resolutie voor, welke een meerderheid zou kunnen verenigen en waarin alle vluchten boven een ander land, waarvoor geen toestemming is gegeven, worden verboden. Hij hoopt door een resolutie, die meer aanvaardbaar is dan een Sovjetrussisch voorstel tot veroordeling van de V.S., een scherp debat te voorkomen. Sir Claude zou ook willen, dat de leden van de raad de hoop uitspreken, dat een nieuwe, topcon ferentie na een verbod der vluchten boven andere landen, vruchten zal afwerpen. Brief van Eisenhower Uit officiële bron in Washington is vernomen, dat president Eisenhower brieven heeft gezonden aan regerings leiders van meer dan twintig niet-com- munistische landen waarin hij verklaart, dat de Russische premier Kroesjtsjef het incident met het Amerikaanse vlieg tuig in de Sovjet-Unie heeft aangegre pen om de topconferentie te laten stranden. De tekst van de bx-ieven zal in Washington niet bekendgemaakt wor den, maar in officiële kringen is gezegd, dat hun ixxhoud gelijk is aan die van de boodschappen, die de pi-esident aan de regeringen van Spanje en Griekenland heeft gezonden en welke i-eeds in Madrid en Athene bekendgemaakt zijn. Kritiek op Kroesjtsjef Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Ook in Engeland houden de gedachten zich op het ogenblik vanzelfsprekend nog steeds bezig met de diepere oorza ken van de mislukking van het topbe- raad. Edward Crankshaw, de gezagheb bende medewerker op het gebied van de Sovjetrussische politiek van het weekblad Observer, is van oordeel, dat Kroesjtsjefs „zachte" buitenlandse politiek nagelaten heeft concrete, winst op te leveren en tot enig verlies heeft geleid. De generaals zijn ontstemd over de vermindering van de conventionele wapens, Kroesjtsjefs industriële hervormingen hebben tot economische moeilijkheden geleid, zijn Na een koele topconferentie in Parijs viel Eisenhower in Washing ton een warme ontvangst ten deel, toen hij daar na zijn korte opont houd in Portugal terugkeerde grootscheepse landbouw-projecten wor den op het ogenblik met catastrofe be dreigd. Vandaar dat hij de laatste tijd het voorwerp was van heftige kritiek. Hij werd zelfs gedwongen enkele van zijn meest doorgewintei-de aanhangers op te offeren. Wat hij thans boven alles nodig had, was een nieuwe triomf op de top conferentie. Toen het hem duidelijk werd, dat een dergelijke triomf zou uit blijven, was het in zijn onmiddellijk eigenbelang om de Paryse bijeenkomst te saboteren en de blaam op Amerika te wei-pen. Er zijn voldoende aanwijzingen voor, dat Kroesjtsjef, indien hij er wer kelijk van overtuigd was geweest, dat hij in Parijs resultaten had kunnen berei ken, belangrijk genoeg om zijn tegen- standers thuis te ovei-tuigen die plot seling zeer sterk waren geworden, gehol pen door de oprechte verontwaardiging over de U-2 deze zaak opzij zou heb ben geschoven, terwille van de topcon- ferentie. Vandaai; dat Kroesjtsjefs woede over de tegen hem gerichte oppositie in de Sovjet-Unie nog vergroot werd door zijn woede tegenover de Amex-ikanen. Het was volgens Ci-ankshaw duidelijk, dat Kroesjtsjef, die hfj 2% uur gade sloeg, niet zeker was van zichzelf. Het is volgens de schrijver van het artikel nodig, dat men er zich reken schap van geeft dat Kroesjtsjef niets heeft gezegd en gedaan. Hg deed de top conferentie mislukken, maar hy trapte de ladder niet weg. Hy is niet onmid dellijk begonnen de kwestie-Berlijn door te drijven. Hij hield het contact tussen de Sovjet-Unie en het Westen open. Ondanks zijn vreselijke manier van op treden heeft hij niets gezegd of gedaan om de indruk te vestigen, dat hij de politiek heeft losgelaten, waarvoor hij zo lang thuis heeft gevochten, welke ten doel heeft een welvarender en op groter gelijkheid berustende maatschappij in de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Adenauers nieuwe triomf Onze: correspondent In Bonn telefo- neerde ons hedenochtend: De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft toch niet gewacht met zijn eerste commentaar op de Parijse mislukking tot hij morgen in de Bondsdag een officiële verklaring zal afleggen over de mislukte topconferentie. Zaterdag reeds, op een CDU-bijeenkomst te Keulen, zette de grijze kanselier alle gereserveerdheid eindelijk van zich af. „Ik heb", zei hij, lichtelijk triomferend, „nooit geloofd in een positief resultaat van de topconfe rentie" Adenauer kwam er tenslotte ook toe de Westduitse bevolking een hart onder de'riem te steken. Er was midden vorige week bepaald enige ongerustheid in de Bondsrepubliek merkbaar, zich uitend o.m. in koersverliezen ter beurze en stijgingen van de prijzen van gouden munten. De kanselier weigerde toen evenwel, bikkelhard, het woord te voe- ren vóór Eisenhower en Macmillan zich zouden hebben geuit. Zaterdag vertelde Adenauer dan eindelijk, dat zijns inziens de Parijse mislukking niet tot een oorlog zal leiden. Maar hij vermaande zijn Westelijke partners om „waakzamer dan ooit tevoren te zijn". Nog voor de Bondskanselier morgen de eerste balans zal opmaken van de Parijse conferentie zegt men in de West duitse hoofdstad reeds algemeen, dat Ki-oesjtsjefs politieke uitspattingen voor de regering-Adenauer zekere winst heeft opgeleverd. Het aanzien van de 84-jarige Adenu_v.r is zowel onder de Westelijke bondgenoten van de Bondsrepubliek als duorijdsters t.w. mej. G. Q. Pennings uit Noordwijkei-hout en mevr. C. J. Hoogka mer—Vink uit Noordwijk op weg naar de Zilk. Door de grote snelheid, waarmee hij reed, gepaard aan de omstandigheid van twee duopassa'giers heeft hij waar schijnlijk de bocht ter plaatse niet goed kunnen nemen en raakte hij de linker voorzijde van het hem tegemoetrijdende busje, ondanks het feit, dat de bestuur der, M van Duivenvoorde uit Katwijk, nog scherp naar rechts is uitgeweken. De chauffeur van het busje, die een shock had opgelopen, moest uit de zwaai-beschadigde wagen worden bevrijd. De drie jongelui moeten op slag dood zijn geweest. Ruim 50 Tsjechische mijnwerkers gedood Gisteren heeft zich een myngasont- ploffing voorgedaan in de Hlubina- steenkolenmijn te Ostrava, in Tsjecho- Slowakije, die 54 mijnwerkers het leven heeft gekost. Autoriteiten van regering, partij, de centrale mijnraad en vakver enigingen arriveerden zondagochtend vroeg bij de getroffen mijn. Er is een speciale commissie van onderzoek inge steld. TAAL NOCH TEKEN VAN J. v. d. BRINK (Speciale berichtgeving) Nog steeds is geen enkel levensteken ontvangen van de 24-jarige Philips- employé J. van de Brink, die op tweede paasdag in West-Berlijn een reisgezel schap van „De Jonge Kerk" verliet, waarschijnlijk om zich naar Oost-Ber- lijn te begeven. Zijn ouders in De Zande (gemeente IJsselmuiden) verkeren uiter aard in grote ongerustheid. „Al kregen we maar een briefkaartje met zijn naam erop", zeggen ze. Elke dag kijken zij uit naar post en ver wachten zij een telefoontje, dat via In terpol de verblijfplaats van de jonge man bekend is geworden. Alleen maakte men van Russische zijde te Oost-Berlyn zaterdag droogweg be kend, dat straaljagers de Amerikaan tot landing hadden gedwongen en dat alle acht inzittenden het in Russische ge vangenschap prima maakten. Zoals gemeld landde de Amerikaanse machine van het type Douglas- C-47 in Noord-Mecklenburg en wel bij de plaats Klütz. In Bonn neemt men aan dat de bemanning op haar weg van Kopen hagen naar Hamburg in de luchtcorri- dor, die nabij Lübeck slechts 36 km van de West-Oostduitse grens loopt, de koers is kwijtgeraakt. Men wijst overigens zo wel te Berlijn als te Hamburg geruchten af volgens welke valse Oostduitse aan duidingen de bemanning zouden hebben misleid. Maar het blijft zonderling, dat de bemanning die vijf koppen groot was bij helder weer Hamburg niet normaal heeft kunnen bereiken en evenmin in staat was om na pechgeval nadere mededelingen te doen. Inmiddels heeft generaal Smith, de op perbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, verklaard dat een sterke westenwind boven de Oostzee het vliegtuig 20 30 km in Oost-Duitsland moet hebben gedreven. Zijn chef, gene raal Edleman, de opperbevelhebber van alle Amerikaanse eenheden in Europa, had nog vrijdagavond zijn collega Jakoe bowski, de bevelhebber van de Sovjet troepen in Duitsland, gevraagd het toe stel vrij te geven en de acht inzitten den uit te leveren. Op dit verzoek heeft de Russische generaal nog niet gerea geerd. Het gaat niet aan, zegt men te Bonn, om het geval C-47 te vergelijken met het geval U-2, het Amerikaanse straalvlieg tuig, dat drie weken geleden boven Swerdlowsk, midden in Rusland, werd neergeschoten. De Douglas C-47 was niets meer dan een volstrekt onbewa pend transportvliegtuig dat geen enkel geheim aan boord had en alleen bij ver gissing over door de Russen gecontro leerd gebied heeft gevlogen. De acht in zittenden zijn ook bepaald geen spion nen: vijf bemanningsleden en drie pas sagiers, onder wie een vrouw, de echt- genote van een Amerikaanse kapitein. Zij was met vakantie in Noord-Europa ge weest en wilde terugkeren naar haar gezin in Libië. Maatregelen in Turkije verscherpt In Ankara zijn zondag strengere véi- lighéidsmaatregelen genomen. De mili taire autoriteiten hebben het brief- en telegramverkeer aan een oensuur onder worpen, betogingen en politieke verga deringen verboden, het uitgaansverbod verscherpt en bevel gegeven geen alco holische dranken meer te serveren na 5 uur 's avonds. Een en ander is het ge volg van betogingen, die zaterdag zijn gehouden en waarbij voor het eerst de Turkse strijdkrachten betrokken zijn geweest. Ongeveer 1.500 cadetten van de militaire academie en jonge officieren hebben namelijk zaterdagmiddag in 1 Ankara een stille protestoptooht gehou den. Deze demonstratie was bedoeld als protest tegen de arrestatie van enkele van hun vrienden. Bij een aardbeving, welke zich zaterdag in de Zuidamerikaanse staat Chili heeft voorgedaan, zijn tegen de driehonderd mensen om het leven gekomen: het officiële dodencijfer bedraagt op het ogenblik 274. Voorts zouden er ruim drieduizend gewonden zijn en meer dan vijftig duizend daklozen. De beving deed zich voor ten zuiden van Santiago, in het gebied van Talca. Tal van plaatsen zijn materieel ernstig getrof fen. De kathedraal van Ancud, in de Spaanse tijd gebouwd, stortte in, waarna de bewoners van deze plaats ijlings werden geëvacueerd. Voorts werden de kustplaatsen van Talcahuano in het noorden tot het eiland Chiloe gisteren door vloedgolven geteisterd: te Corral bereikten deze vloedgolven een hoogte van negen meter. In Concepcion, Coronel en Lota zijn tengevolge van de aardbeving ver over de honderd mensen om het leven gekomen: in eerstgenoemde plaats kwamen vijftien meisjes om bij een brand, die na de aardbeving in een middelbare meisjesschool uitbrak. Talrijke huizen zijn ingestort en een aantal bruggen werd vernield. Het gebied, dat door de bevingen is getroffen, omvat 175.000 vierkante kilometer. De straten gingen, na een zwaar ondergronds gerommel, als golven op en neer. Advertentie zie adv op pap 4. Ie bl. in West-Duitsland zelf weer gestegen. De kanselier kan er met recht op wijzen dat hij sedert Macmillan een tocht naar Moskou maakte om daar Kroesjt sjef inzake een topconferentie de pols te voelen steeds blijk heeft gegeven van zijn argwaan tegenover de Russi sche machthebber. Uit het Leidsch Dagblad van 23 mei 1860: „Burgemeester en Wethouders van Leyden roepen bij deze op alle personen voor openstaande betrek king van Prorector aan het Ste delijk Gymnasium voor onderwijs te geven in Geschiedenis, Aard rijkskunde, Hollandsche Taal- en Letterkunde op een jaarwedde van f. 1500.(Advententie).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1