„Zorgendokter" van Westduitse leger Von Grolman deed een boekje open Taak van de huisvrouw is zeer groot en verantwoordelijk Kerkelijk Leven Amerika's medicijnen-industrie maakt wel grote winsten.... Zijn eerste rapport toont veel licht maar hier en daar ook de schaduw van machtsmisbruik UW PULLOVER VRIJDAG 20 MEI 1960 Provinciale dag in Boskoop Gistermorgen is in de grote zaal van Florida te Boskoop de Geweste- lijke dag gehouden van de Nederlandse Bond van Huisvrouwen. Niet minder dan 24 van de 26 afdelingen waren op deze provinciale bijeen komst aanwezig. Meer dan 600 dames uit alle delen van de provincie zelfs de afdeling Dirksland was met twee dames vertegenwoordigdwer den door de presidente van de afdeling Boskoopmevrouw H. J. Trap man-Mulder. begroet. Boskoops voorzitster was blij, dat zoveel dames uit de provincie in de fraaie met bloemen versierde zaal zaten. Het ere-lid, mevrouw A. van Gilse-Van Geldermalsen te Noordwijk, alsmede de bur gemeester van Boskoop en diens echtgenote waren o.m. aanwezig. Deze gewestelijke dagen, aldus de presidente, zijn belist geen gezellig heidsondernemingen, maar zijn bedoeld om het onderlinge contact in een pret tige sfeer te verstevigen. Burgemeester mr. dr. E. P. Ver kerk gaf een kort overzicht van de ge schiedenis van Boskoop. Vervolgens gaf hij een beeld van de activiteiten in Boskoop. Hij besprak de opleidingsmo gelijkheden voor de jonge tuinders in Boskoop, waar men voor 95 op de export is aangewezen. De openstelling van de „Tuinwinkel" aan het Goudse Rijpad noemde burgemeester Verkerk een van de belangrijkste gebeurtenis sen van het jaar. Mevrouw EscabacheGrinwis, lid van het hoofdbestuur, sprak over het Maandblad „Denken en Doen" en ver volgens over ,,De huisvrouw als con sument". Voorbeeld De hulsvrouw geeft immers 75 van het huishoudgeld uit. Zy moet ervoor waken, dat geen onverantwoorde uit gaven worden gedaan. De huisvrouwen moeten een voorbeeld zyn voor op groeiende dochters en daarby beden ken, dat de gesteldheid van het gezin bepaald wordt door de wyze waarop de huisvrouw het geld uitgeeft. Zy adviseerde tevens niet te veel met de mode mee te doen. Het kost alleen Bevredigend Amerikaans antwoord aan Noorwegen De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat het Ameri kaanse antwoord op het Noorse protest over het vliegtuigincident de verzekerin gen bevatte, die de Noorse regering ge vraagd had. De woordvoerder, Lincoln White, weigerde te zeggen wat deze ver zekeringen waren, maar naar verluidt, hadden de V.S. Noorwegen meegedeeld, dat de spionagevluchten niet worden voortgezet. Adlai Stevenson, de man die tweemaal vergeefs als democratisch kandidaat naar het presidentschap heeft gedongen, heeft gisteren op een partij diner in Chi cago ernstige kritiek geleverd op de re- gering-Eisenhower. Hy zei dat de Ame rikaanse regering haar bondgenoten in dringende verlegenheid heeft gebracht, de Amerikaanse bases in gevaar heeft gebracht en eraan heeft meegeholpen om succesvolle onderhandelingen met de Russen onmogelyk te maken. Stevenson voegde hieraan toe dat en kele van zijn partijgenoten by de cam pagne voor de verkiezing van een nieuwe president kritiek zullen uitoefenen op het bewind van Eisenhower. Kerk zal al meer kerk dienen te zijn Gisteren is te Kampen de theolo gische hogeschooldag 1960 gehouden, waarvoor bezoekers uit alle delen van het land naar Kampen waren getrok ken,. De byeenkomsten werden ge houden in de Burgwalkerk. Prof. dr. G. Brillenbrug Wurth gaf een verslag van de lotgevallen der hogeschool in het af gelopen jaar, waarna dr. J. C. Gilhuis een onderwerp de zending betreffende, behandelde. In de middagvergadering sprak ds. G. N. Lammens van Rotter dam over het onderwerp „De kerk in het midden". Ds. Lammers bracht naar voren, dat binnen de christenheid de discussie op gang geraakt is over het functieverlies van de kerk. Maar deze bezinning mag geen aanleiding worden tot allerlei ner veuze reacties, tengevolge waarvan men de kerk wil maken tot manusje van alles, die niets meer durft overlaten aan haar mondige leden. Want juist een kerk, die deze richting kiest, zal uit einde! yk de meeste verliespunten te incasseren krijgen. Als de wereld steeds duidelijker wereld wordt, zal de kerk al meer kerk dienen te zijn. Zij zal zich diepgaand hebben te bezinnen op haar eigenlijke functie. Gelukkig is er ook een ontwakend liturgisch besef. De kernvraag is of onze erediensten inderdaad een ontmoeting zijn van de gemeente met haar God of dat er alleen sprake is van een een- mansbediening door de predikant, al dus spreker. Ds. Lammers besprak hier na de viering van het heilig avondmaal. Het slotwoord werd gesproken door ds. A. Vellema uit Eindhoven. KERK EN ISRAÊL-DAG Woensdag 13 juli wordt op het land goed „Ter Veken" te Wassenaar een „Kerk en Israël-dag" gehouden. Na de opening door ds. H. Dekker uit Amster dam volgt een korte wydingsdienst door ds. K. H. Kroon uit Amsterdam. Over „Kerk en jodendom in de ohristelijke eeuwen" spreekt vervolgens ds. S. P. Tabaksblatt te Den Haag. Over de „Over winning van het antisemitisme" zal ds. J. H. Grolle te Utrecht het woord voe ren. Prof. dr. J. Schoneveld uit Den Haag zal een sluitingswoord spreken. NED. HERV. KERK Bedankt voor Wijk bij Heusden L. Blok te Capelle aan den IJssel. Dr. S. H. Span jaard te Baarn heeft ontheffing gevraagd uit zijn ambt. Hij gaat zich metterwoon vestigen te Doornspijk en zal optreden als leraar godsdienstonderwijs aan middel bare, scholen. GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk A. O. Mooy te Gorlnchem te Tzum J. W. Broersma, kand. te Groningen. Aangenomen de be- CHR, GEREF. KERKEN Tweetal te Murmerwoude J. Kampman te Rijnsburg en P. H. Ribbers te Noorsche- schut (Dr.) BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Zandbulten J. Ketelaar te Hoogezand. maar veel geld. Tot slot verzocht zy de dames propaganda te maken voor bond, zodat binnen niet al te lange tyd het totaal van 40.000 leden zal uit groeien tot 100.000, waardoor de in vloed van de huisvrouw op het eco nomisch leven in ons land zal toene men. Mevrouw J. FrisselDu Chatinier te Boskoop gaf een overzicht van de wyze waarop de tuinders werken en leven. Geen machines Door de slappe grond kunnen in Bos koop weinig of geen machines by de grondbewerking worden gebruikt. Toe passing van de drainage maakt het mogeiyk de waterhuishouding meer dan vroeger in de hand te houden, al dus mevrouw Frissel, die haar toe- VERLOF VOOR BEDEVAART De Tweede Kamerleden Van Dis (SGP) en Kodde (SGP) hebben aan de minis ter van Defensie vragen gesteld of het waar is dat aan ongeveer duizend r.-k. dienstplichtige militairen vanaf 9 juni 1960 zes dagen buitengewoon verlof wordt gegeven om te kunnen deelnemen aan de derde internationale militaire bedevaart naar Lourdes. En of het ministerie van Defensie in derdaad medewerking verleent door het beschikbaar stellen van een militaire kantine, tenten, dekens, enz.? Vindt de minister dan niet, dat andere militairen net zoveel recht hebben op zes dagen buitengewoon verlof. En gezien deze kwestie achten de beide Kamerleden het uiterst grievend en on- billyk, dat aan militairen, die om gods dienstige redenen des zondags niet rei zen, het mogen terugkeren op maandag morgen van kort verlof wordt geweigerd. Uitbreiding Sikkens (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is de N.V. Smits Verffabrieken J. L. H. Smits en Co te Wapenveld overgegaan in handen van Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim.. spraak besloot met een beschrijving van de mogelykheden voor een goed onderlegde tuinder in Boskoop. Mevrouw Van Sleen bood namens het gewestelyk bestuur de spreekster een doos bonbons aan. Na de koffiemaaltyd brachten de dames in de namiddag een bezoek aan de proeftuin en de tuinwinkel aan het Goudse Rypad. In Florida bracht het Boskoops Huisvrouwenkoor tot slot en kele liederen ten gehore. De Nieuw ze elands e premier \Een van de gasten was minister- Walter Nash, die een bezoek aan president prof. dr. J. E. de Quay, ons land brengt, heeft gisteren in \die wij hier met zijn Nieuwzee- Den Haag een receptie gehouden. landse collega in gesprek zien. ....maar het wetenschappelijk ondersoek vergt voortdurend belangrijke kapitalen (Van onze Amerikaanse correspondent) De medicijn-industrie in Amerika heeft een jaarlijkse omzet bereikt van 2.3 miljard dollar. Het grote publiek is bijzonder geïnteresseerd geraakt in de nieuwe geneesmiddelen, is gretig om die te kopen, maar klaagt tegelijkertijd over de hoge prijzen ervan. Senatoren hebben de industrie verweten, dat haar winsten te groot zijn en de fabrikanten hebben zich verweerd door te wijzen op hun kostbaar wetenschappe lijk onderzoek. Dat er goed verdiend wordt, blijkt wel uit het feit, dat de medicijn-fabrieken na aftrek van de belasting 15 a 20 procent maken van hun geïnvesteerd kapitaal. Maar de concurrentie is groot in dit bedrijf, energiek wetenschappelijk onderzoek eist veel geld en de kans op kostbare mislukkingen dreigt voortdurend. Het lykt een groteske situatie en het is niet moeilyk om er de draak mee te ste ken. Maar die concurrentie in de indus trie en dat byna frenetieke wetenschap- pelyke onderzoek dat er het gevolg van is, hebben beslist ook hun goede kanten: gestimuleerd door de afzet en winst- mogelykheden in een maatschappij met een hoge levensstandaard, zetten de in dustrieën alles op alles om ontdekkingen te doen en nummer één te zyn met een nieuw middel. Weliswaar weten de con currenten meestal vrij spoedig het mid del met wat variatie na te maken, maar wie het eerst met iets nieuws aan de markt is, maakt doorgaans de mees te winst. Dat een concurrent soms net een slag voor is, of dat een groots opge zet onderzoek op niets uitloopt, zyn de risico's van het vak. Die risico's en de kosten van weten schappelijk onderzoek zyn de excuses, waarmee de fabrikanten hun hoge prij zen goed proberen te praten. De drug store, de apotheek, die deze middelen verkoopt, verstaat eveneens de kunst om een flinke winst te berekenen. Het pu bliek moppert over de prijzen, maar de medische rubriek blijft men zorgvuldig lezen en de arts bemerkt iedere dag op nieuw, dat zijn patiënten vooral grote verwachtingen hebben van die pillen en druppels, die juist in de handel zyn ge komen. Dokters via de pers en patiënten onder druk van industrie Een dokter in Amerika heeft het niet gemakkelijk. Zijn patiënten tonen her haaldelijk grote belangstelling voor nieu we geneesmiddelen en zij dringen er dik wijls sterk op aan, dat de dokter hun die medicynen voorschrijft. Hoe die pa tiënten aan hun medische kennis ko men? Uit kranten en tydschriften. Er zyn in Amerika vry veel journalisten, die over wetenschappelyke onderwerpen schryven en een medische rubriek wordt goed gelezen. De geneesmiddelen-industrie heeft er natuurlyk veel belang bij, dat het pu bliek op die manier op de hoogte wordt gebracht en de journalisten hebben het dan ook niet moeilyk om aan inlichtin gen te komen. Ook al probeert de jour nalist zich nog zo strikt aan de feiten te houden, een reclame-element is bijna niet te vermyden. De journalist geeft het nieuws door wat hy van de industrie verneemt en die industrie zal de eigen produkten zeker niet afkammen! Als de lezer-patiënt dan met zyn pas opgedane kennis over antibiotica of kal merende wondermiddelen naar de dok ter stapt, laat hy zich niet zo gauw uit het hoofd praten, dat die nieuwste mid delen nog niet voldoende beproefd zijn of niet zo geschikt voor zyn speciale geval. Wat nieuw is, heeft een grote aantrekkingskracht voor vele Amerika nen. Een ervaren dokter weet dat zelf ook wel en wanneer hy in de brochures, die hy bijna dagelyks van de medicijnfa- brieken ontvangt, te lezen krygt, dat hy alleen in aanzien kan blijven by zijn patiënten wanneer hij ervoor zorgt „by" te blyven en het nieuwste te kunnen voorschrijven, dan moet hij toegeven dat daar iets waars in zit. Steeds nieuwe middelen Via hun vertegenwoordigers en hun brochures oefent de industrie druk uit op de dokters, en via de journalistiek worden de patiënten bewerkt. De ge neesmiddelen-industrie is „big-business" en de onderlinge concurrentie is groot. (Van onze correspondent in Bonn) De sergeant was ontevreden over het zingen van zijn troep. „Dat zal ik jullie inpeperen", zei hij en joeg de soldaten vervolgens over een drijfnat stuk grond. Een soldaat moest spoedig daarop in het hospitaal worden opgenomen. Sergeant en verantwoordelijke luitenant, die zonder in te grijpen had toegekeken, kregen elk veertien dagen voor waardelijk arrest. Ex-generaal Von Grolman stelde later vast: „De eenheid verkeert in een zware vertrouwenscrisis". Dit is een van de talloze gevallen, die de voormalige luitenant- generaal van de oude Duitse „Wehrmacht", na de oorlog staatssecre taris van Vluchtelingenzaken in Neder-Saksen, Helmut von Grolman, dezer dagen in zijn eerste rapport over de situatie in het nieuwe Westduitse leger aan het licht bracht. geven, maar hy raakte hem slechts met zijn schoen langs de schouder. De com pagniescommandant werd met verlof gestuurd: er loopt een officiële aan klacht tegen hem. Zo is er meer: een bataljonscommandant die in de foyer van een concertzaal een nummertje „schreeuwen" tegen een sergeant weg gaf, omdat deze in civiel gekleed was. De commandant kreeg een berisping. Een marine-officier, die op de soldaten- zalen radio verbood; minister van De fensie Strauss zelf greep in Teveel haast Autoriteiten grijpen onverbiddelijk in Von Grolman begon een jaar geleden aan een functie ,die tot dat ogenblik volkomen nieuw in Duitsland was en die men overgenomen had van het Zweedse leger, waar zij al langer dan honderd jaar bestaat: de functie van „Wehrbeauftragter", een in opdracht van (en gekozen door) het parlement werkende persoonlijkheid, die moet wa ken voor de grondwettelijk erkende rechten en dus voor de handhaving van een menselijke behandeling van de sol daten. Helmut von Grolman, thans 61 jaar, gaat door voor een anti-bureaucraat, een bescheiden en toch beslist man, die by alle Westduitse partyen volledig ver trouwen geniet. Hij redde in de oorlog dominee Alberts, opgejaagd door de na zi's, het leven. Na de oorlog werd hij Staatssecretaris van deze Alberts, die het toen gebracht had tot socialistisch minister in Neder-Saksen Von Grolman bracht rapport uit over zyn werkzaamheden in de periode april- december 1959. Daaruit bleek, dat niet minder dan 105 officieren, 1072 onder officieren en 1412 manschappen en voorts 488 ouders of echtgenoten van militairen by hem om raad waren geko men. Het ging in al deze gevallen om bezwaren tegen een mensonwaardige be handeling, misbruik van gezag, plage- ryen, promotiemoeilykheden, huisves- tingsmoeiiykheden e.d. De bovenge noemde sergeant kwam er in voor. En ook: de compagniescommandant, die na een mars van 30 km zyn soldaten be val hun veldflessen leeg te laten lopen. Daarna liet hij ze onder prikkeldraad kruipen en tenslotte wilde hy een sol daat, die onwel was geworden, een schop Met deze en honderden andere geval len bemoeit „zorgendokter" Von Grol man zich dagelijks. Hy kwam met vele negatieve punten op de proppen, vooral voortspruitende uit de snelle opbouw van het nieuwe leger. Het lijkt er in dat nieuwe leger op, of iedereen iedere maand moet worden verplaatst, of ieder een op een school moet zitten om iets nieuws te leren. Onder deze haast iy- den officieren en manschappen byzon- der. Von Grolman heeft evenwel ook me nig positief punt over het nieuwe West. duitse leger vermeld. De huidige officie ren staan bepaald zeer positief tegen over de democratie, zegt hy, dit in te genstelling tot de officieren in de repu bliek van Weimar (19191933). Er i: voorts persoonlyk vertrouwen ontstaan tussen officieren, onderofficieren manschappen. Het leger kan eenvoudig weg niet meer een politiek eigen leven binnen de staat gaan leiden. De jonge officieren doen hun werk met veel elan en plezier. Maar over het korps der on derofficieren bestaan zorgen: er zyn geen mensen voor te vinden, omdat in de industrie aan goede technici nu een maal veel meer wordt betaald dan in het leger. De jonge recruut schildert Von Grol man als een jonge man met veel scep sis over het leven, wars van vals pathos, maar ook nogal labiel en gevoelig. Staatsburger in uniform Kortom, het beeld dat men uit Von Grolmans eerste rapport over het nieu we Westduitse leger, de luchtmacht en de marine krijgt, toont veel licht en be paald ook wel schaduw. Het idee van de soldaat als „een staatsburger in uni form" wordt allengs gerealiseerd. De 150.000 man in het leger, de 80.000 in de luchtmacht en de 20.000 by de marine vormen nog slechts een leger in opbouw, een leger onder duidelijke burgerlijke controle, een leger, waarin de militaire bevelhebbers geen greintje politieke in vloed hebben, een leger tenslotte, waar in de grondwettelijke rechten van de laagste man met hartstocht door een man als Von Grolman worden be schermd. Geen Rijkssteun in strijd tegen tulpenstengelaaltje De minister van Landbouw en Vissery mr. V. G. M. Marynen, heeft het Pro- duktschap voor Siergewassen meegedeeld dat er voor het Rijk geen aanleiding is, deel te nemen aan het door dit Produkt- schap ingestelde financieringsfonds voor de bestrijding van het tulpenstengel aaltje. Het tupenstengelaaltje is een parasiet waartegen op het ogenblik geen bestry dingsmiddel bestand is. Daarom moet een party tulpebollen, waarin het wordt aangetroffen, geheel of groten deels worden vernietigd. Om het moge lijk te maken, dat telers, die door een dergelyke maatregel worden getroffen, schadeloos worden gesteld, heeft het Produktschap onlangs het financierings fonds ingesteld. Aan de minister werd by die gelegenheid gevraagd, of er een mogelykheid was tot overheidsdeelne ming aan dat fonds De minister stelt zich echter op het standpunt, dat de overheid al aan de actieve bestry ding van het aaltje deel neemt door middel van onderzoek er opsporingswerk, maatregelen ter voor koming van uitbreiding en voorlichting aan telers. Dit vergt al grote bedragen. Wel opent de plantenziektenwet daar naast de mogelykheid, in zeer bijzondere gevallen in de geleden schade tegemoet te komen, waarbij voorop staat, dat ver minderde bedrijfsresultaten als gevolg van ziekten tot het normale oogstrisico behoren. Wanneer nu echter het vak besluit de handen ineen te slaan om dit normale bedrijfsrisico op onderlinge grondslag zelf op te vangen, dan juicht de minister deze stap ter ondersteuning van de thans door de overheid gevoerde bestryding van harte toe, maar dan zyn er geen gronden aan te voeren waarom het Ryk aan het door het vak te vormen fonds financieel zou deelnemen, meent de minister. Jeugdmisdadigheid neemt overal toe In een rapport, dat de Westduitse rechter Middendorff in opdracht van het tweede congres der Verenigde Na ties voor het tegengaan van de mis daad en de behandeling van misdadi gers heeft opgesteld, wordt vermeld dat 47 procent van de zwaarste misdaden in de Verenigde Staten wordt begaan door jeugdige lieden. Een vyfde gedeelte der volwassen Amerikanen bezit een strafregister. Het congres zal in augustus a.s. te Londen vergaderen. In het rapport wordt meegedeeld dat de jeugdmisdadigheid in de meeste landen ter wereld toeneemt. „In Engeland zijn het de „Teddy Boys", in Frankrijk de „Blousons noirs", in West-Duitsland de „Halbstarken", in Italië de „vitelloni", in Australië en Nieuw-Zeeland de „bodgies" en de „Widgies" (deze laatsten zjjn meisjes), in de Sovjet-Unie en Polen de „straat schenders", in Zuid-Afrika de „tsotsis" en in Japan de „mambo boys", die van zich doen spreken. Hun optreden bestaat vooral uit het vormen van elkander onderling bestrij dende benden, het stelen van auto's, overtredingen van de verkeersregels, vandalisme, seksuele misdryven, alco holmisbruik en het gebruik van verdo vende middelen", aldus Middendorffs rapport. Als oorzaken voor deze in vry wel de gehele wereld toenemende jeugdmisda digheid noemt het rapport: materiële begeerte, het ontbreken van een „zaak", waaraan de jeugd zyn geestdrift en in geschapen agressiviteit kan wyden, ont binding van het gezinsleven, onvol doende handhaving van het ouderlijke gezag en de z.g. „vooruitstrevende op voeding". Soekarno in Califomië President Soekarno, thans verblijvend in San Francisco, heeft de gouverneur van Californië, Edmund G. Brown, uit genodigd voor een bezoek aan Indonesië. Gouverneur Brown, die Soekarno in het St.-Francis hotel bezocht, gaf te kennen dat hij waarschynlijk spoedig na de presidentiële verkiezingen in no vember naar Indonesië zal gaan. Brown vertelde voorts dat Soekarno had gezegd dat de crisis in Little Rock Amerika veel schade heeft 'berokkend. Soekarno zei dat Amerika zijn best doet, maar er met zyn propaganda en goede wil niet in slaagt de Aziaten te bereiken, aldus Brown. OVERDRACHT BORSTBEELD VAN RUBEN DARIO Hoge onderscheiding voor Prins Bernhard Prins Bernhard heeft gistermiddag in het Spaans, Portugeeis en Ibero-Ameri- kaans Instituut te Utrecht een borst beeld van de bekende dichter Ruben Dario onthuld,, dat door de ambassa deur van Nicaragua, D. R. D. José San son Teran, namens zyn regering aan dit instituut was aangeboden. Tijdens deze plechtigheid werd door de ambas sadeur tevens mededeling gedaan van de onderscheiding van Prins Bernhard met het Grootkruis van de nationale orde van Ruben Dario. De Spaanse ambassadeur in ons land, de Hertog van Baena en de direc teur van het Spaans Instituut te Utrecht, prof, C. F. A. van Dam, werden onderscheiden resp. met het Grootkruis en het Commandeurschap van deze orde. Het borstbeeld van de dichter Ru by Dario werd door de ambassadeur van Nicaragua aangeboden. Hij wydde bewogen woorden aan de nagedachtenis van zijn grote landgenoot, wiens dood in Nicaragua nog steeds wordt betreurd. Prof. Van Dam besprak vervolgens het werk van de beeldhouwster Edith Gron, die de buste had vervaardigd en ging uitvoerig in op de persoon van Ruben Dario, die hy een groot vernieuwer van de poëzie in de gehele Spaans-spreken de wereld noemde. Pms Bernhard sprak tenslotte over de culturele en economische betrekkin gen tussen de Spaans- en Portugees sprekende landen en Nederland. ligt by ons klaar, in elk model, in elke kleur, in elk dessin en óókin elke prys. Zo'n behaaglyk en zo'n stijlvol kleding stuk is onontbeerlyk en met ons klimaat zeker ook in de zomer. LEIDEN Breestraat 152154 HERENMODE KATWIJK Voorstraat 4 „Verenigde Touw" had scherpe concurrentie Blykens een voor de eerste maal in het verslag opgenomen geconsolideerde verlies- en winstrekening heeft de NV Vereenigde Touwfabrieken in Rotter dam in 1959 een saldo exploitatiereke ning behaald van f6.427.532, terwijl aan interest en dividenden f 660.639 ontvan gen werd. Na o.a. afschryvingen op vaste activa ad f3.510.682 en reserve ring voor belastingen van f 1.975.576 resteert een winst van f 1.588.914, waar uit een van 12 tot 14% verhoogd di vidend wordt voorgesteld. Voorts wordt f 518.164 aan de alge mene reserve toegevoegd. De marktpryzen handhaafden zich daarna op het hoge niveau. De concern- omzet was, ondanks de scherpe concur rentie, naar hoeveelheid gelijk en in geldswaarde ongeveer 10% hoger. Door deze concurrentie moest voor een aan tal artikelen met lagere marges genoe gen worden genomen. Niettemin kon 1959 met een bevredigend resultaat af gesloten worden. De omzet in het eerste kwartaal van 1960 bleef ongeveer gelyk aan die van dezelfde periode van 1959. Met de ge stegen grondstoffenprijzen hebben de verkooppryzen nog niet geheel gelyke tred gehouden. Deze factor, alsmede de begin 1960 in werking getreden loons verhoging en de recente huurcompensa- üe, zullen niet nalaten een nadelige in vloed op de verkoopmarges uit te oefe nen. Op de exportmarkten voor oogst- garens blijft de concurrentie uiterst fel. X 15 vloog 38 km. hoog De X-15, het Amerikaanse experimen tele raket-straalvliegtuig, heeft gisteren op een hoogte van 38.000 meter gevlo gen. Piloot was majoor Bob White. De vlucht duurde slechts elf minuten. De X-15 is ontworpen om een hoogte van ca. 160 km te bereiken. Het hoogtere cord staat momenteel op ruim 41.000 meter. Toenemend luchtverkeer Het aantal passagiers dat in april de controle op de luchthaven Rotterdam passeerde, bedroeg 22.058, tegenover 5.664 in dezelfde maand van het vorig jaar. Daarby komen nog 146 transitopassa giers voor april 1960. Ook het aantal in deze maand op de heliport aangekomen passagiers nam belangrijk toe: van 308 in 1959 tot 572 dit jaar. Strijd tegen vervuiling (Van onze Haagse redactie) Een nationale campagne, die zich richt tegen de vervuiling van ons land, zal in 1961 worden gehouden. Op het ogenblik houdt een commissie, ge vormd door de stichting recreatie, zich met de voorbereiding bezig. Dit heeft vanochtend de A.N.V.V.- voorzitter, prof. dr. ir. Gelissen, mee gedeeld in zyn rede, waarmee hy de jaarvergadering der vereniging in het Palace-hotel te Scheveningen heeft ge opend. Prof. Gelissen zei, dat vele ge meentebesturen gunstig hebben gerea geerd op het verzoek van de A.N.V.V. om de properheid van stad, strand en waterwegen te bevorderen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 mei. Veemarkt. Er werd aangevoerd 35 stieren, 90 melkkoeien, 200 vette koelen. 48 vare koeien, 20 pinken, 61 vette kalveren, 197 nuchtere kalveren. 242 vette schapen, 2147 zuig- en weide- lammeren, 55 varkens (zeugen), 194 schrammen, 861 biggen, 22 geiten, totaal 4172 stuks. Notering: melkkoeien f 800-1125, vette koeien schoon gewicht f 2.70-3.25, vare koeien f 525-975, pinken f 300-525, vette kalveren levend gewicht f 1.80-2.60, nuch tere kalveren levend gewicht per kg f 1.20 1.55, nuchtere kalveren levend gewicht per stuk f 35-65. vette schapen f 75-110, Texelse lammeren f 50-70, zulglammeren f 70-85, weidelammeren f 50-66, drachtige zeugen f 250-350, schrammen f 80-100 en biggen f 40-44-50. De handel voor melkkoeien zeer willig, vette koelen matig, vare koeien vlot, pin ken kalm, vette kalveren stroef, nuchtere kalveren redelijk, vette schapen vlug. zuiglammeren goed, weidelammeren willig, Texelse lammeren goed, zeugen, schram men en biggen kalm. LEIDEN, 20 mei. Kaasmarkt. Er zijn aangevoerd negen partijen Goudse kaas. Notering Goudse eerste soort f 1.83-2,- en de handel was lui. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 mei. Groenteveiling: spinazie 9.tot 11,sla (per 100 st.) 3.00-5 40. stoofsla 10,prei B2 40,sla-ulen 20,tot 23,rabarber 8,tot 10,radijs (per 100 bos) 7.20- 8.40, peterselie (per 100 bos) 8.tot 11, krulpeterselle (per 100 bos) 7.selderie (per 100 bos) 7,selderie (per 100 bos) 5,— tot 7,—. ROELOFARENDSVEEN. 19 mei. Bloemenveiling: Pyrethrum 24-115, Aspa ragus Plumosus 60-70, Irissen 21-68, Col- vifiie 90-130, Idem Spitfire 3.15-3.35, Ane monen 11-24, Papavers 32-76, Bruidsanjers 15-28, Trolllum 13-16. Margrieten 15-30, Alium 11-16, Tulpen 34-43, Trltinta 10-21, Ixia 16-19, Lathyrus 22-32, Violieren 64- 6 per bos, Am. Anjers: Sim rood 15-26, id. roze 13-25. Brennër 12-16, Gerbera 9-11, Lelies 13-23, Rozen 7-17 per stuk. Aardbeien iy2 ons doos 67-95, idem 2 ons doos 89-1.17 idem afw. 58-85 per doos. RIJNSBURG, 19 mei. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Rosea 80-85, Kleurenpracht 45-60, Baron de la Tounay 50-55, Ge mengd 1 75-80, Triumpator 60. Clara Butt 59-60, Mr. Moon (blad) 37, Smiling Queen (blad) 40-43: Irissen: Van Vliet 60-65. Wedgewood 30-35, White Excelsior 55-60. Imperator 60-65, Duizendschoon 70-75, al les per bos. Colvillie 14.tot 15,Pier- son 23.tot 25,Margrieten 100-150 per 100. RIJNSBURG, 19 mei. Groentevellln? rabarber 880-980, uien 24.tot 25.pc 100 kg. sla 420-460. komkommers 20.toi 28,per 100 stuks, uitjes 590-620, radij: 500-950, peterselie 310-840, selderie 540 630 per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5